aktualności – 23 czerwca 2022

Czwartkowy program zaczynamy na kontynencie europejskim, gdzie Niemcy sprzeciwiają się pro-ekologicznym (przynajmniej pozornie) propozycjom unijnym. Przejdziemy oczywiście przez ropę naftową, amerykański gaz ziemny, spadki na surowcach rolnych: pszenicy, kukurydzy czy soi, zajrzymy do złota, kawy i cukru – i to w ramach programu o 14:00! A w aktualnościach we wpisie jeszcze więcej informacji!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 23 czerwca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Crop progress z 21 czerwca 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Turecka delegacja wojskowa w tym tygodniu rozpocznie wizytę w Rosji, mającą na celu wynegocjowanie możliwości eksportu zbóż z Ukrainy – informacja została potwierdzona przez rzecznika Kremla. W poniedziałek rozmowę telefoniczną na ten temat odbył prezydent Turcji Tayyip Erdogan z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. Według tureckich mediów, w przyszłym tygodniu w Stambule mają spotkać się przedstawiciele Turcji, Rosji, Ukrainy i ONZ w tej samej sprawie. Plan przewiduje utworzenie trzech korytarzy z ukraińskiego miasta portowego Odessa nad Morzem Czarnym pod nadzorem Kijowa, i że stamtąd będą wysyłane zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie produkty spożywcze. W ciągu najbliższych sześciu do ośmiu miesięcy można stamtąd wysłać 30-35 milionów ton zboża. „Punktem spornym jest to, że daliśmy gwarancje na najwyższym możliwym poziomie i teraz decyzja należy do Ukraińców. Prezydent Putin powiedział, że nie będziemy wykorzystywać ukraińskiego eksportu zboża do celów wojskowych” – powiedział we wtorek ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia. Dla przypomnienia: przed 24 lutego 2022 prezydent Putin mówił wielokrotnie, że nie planuje inwazji na Ukrainę.
  • Rosja poinformowała, że Zachód szerzy kłamstwa na temat przyczyn globalnego kryzysu żywnościowego, który według Moskwy był podsycany sankcjami nałożonymi na Rosję przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską w związku z inwazją na Ukrainę. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała dziennikarzom w Moskwie, że jest przerażona powtarzającymi się oświadczeniami Zachodu, że to Rosja jest winna światowego kryzysu żywnościowego. „To kłamstwo – takie oskarżenia są kompletnymi kłamstwami. Więc Zachód może dostarczyć całą tę broń na Ukrainę, ale z jakiegoś powodu nie można nic z Ukrainy zabrać?” – powiedziała Zacharowa. Zacharowa powiedziała, że ​​zachodnie sankcje skierowały rynki rolne na skraj przepaści, zakłócając systemy płatności, żeglugę i ubezpieczenia, co uniemożliwiło wiele rosyjskiego eksportu żywności i nawozów. „To nielogiczne – z jednej strony Unia Europejska… mówi, że powstaje zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ale jednocześnie blokują trasy dostaw towarów do siebie na własnym kontynencie” – powiedziała Zacharowa. Według danych ONZ w 2021 r. Erytrea, Armenia, Mongolia, Azerbejdżan, Gruzja, Somalia, Białoruś, Turcja, Madagaskar, Liban, Egipt i Pakistan są zależne od Rosji lub Ukrainy w zakresie ponad 70% importu pszenicy w 2021 r. Według danych Mongolia, Kazachstan, Mołdawia, Serbia, Honduras i Ghana polegały na Rosji w zakresie co najmniej 50% importu nawozów w 2021 roku.
  • Oczekuje się, że wysoki kurs rubla, wysoki podatek eksportowy, ciągłe problemy z frachtem i brak sprzedaży terminowej mogą utrudnić rozpoczęcie nowego sezonu eksportowego rosyjskiej pszenicy w lipcu. Rosja to największy na świecie eksporter pszenicy, zaopatrująca głównie Bliski Wschód i Afrykę, zacznie zbierać nowe plony w ciągu kilku dni. Stany Zjednoczone oświadczyły, że są gotowe wystawić „listy pocieszenia” firmom transportowym i ubezpieczeniowym, aby ułatwić dostawy zboża i nawozów z Rosji. „Żaden z problemów nie został jeszcze rozwiązany pomimo oświadczeń zachodnich urzędników” – powiedział Reuterowi Eduard Zernin, który kieruje rosyjskim stowarzyszeniem eksporterów zboża.
  • Niemiecki rząd nie zgodzi się na plany Unii Europejskiej dotyczące skutecznego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku, powiedział we wtorek minister finansów Christian Lindner. Projekt Komisji Europejskiej zyskał poparcie w Parlamencie Europejskim i będzie wchodził w ostatnią fazę: negocjacji z krajami członkowskimi. Lindner powiedział, że nadal będą istnieć nisze dla silników spalinowych, więc zakaz jest błędny i powiedział, że rząd nie zgodzi się na to europejskie prawodawstwo. Lindner, członek pro-biznesowej Wolnych Demokratów, która dzieli władzę z Socjaldemokratami i Zielonymi, powiedział, że Niemcy nadal będą wiodącym rynkiem pojazdów elektrycznych.
  • Henan, trzecia najbardziej zaludniona prowincja Chin (zamieszkiwana przez prawie 100 mln ludzi) ustanowiła w poniedziałek nowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną na poziomie 71,08 miliona kilowatów, pokonując rekordowe zapotrzebowanie 65,34 mln kilowatów z weekendu. Prognozuje się, że tego lata zapotrzebowanie osiągnie 75 mln kilowatów. W przeciwieństwie do największych opadów deszczu od 60 lat w południowych Chinach, Henan i pobliski Shandong (zapotrzebowanie na energię we wtorek wynosiło 92,94 mln kilowatów) oraz część Hebei zmagały się w tym miesiącu z upałami i warunkami podobnymi do suszy. „W tym regionie rzadko można zaobserwować taką trwałość i intensywność wysokich temperatur o tej porze czerwca” – podało chińskie biuro meteorologiczne. Lokalne władze są zaniepokojone stanem plonów, grunty uprawne w prowincji są równe powierzchni Sri Lanki. Jedna ze stacji meteo odnotowała w czerwcu temperaturę powierzchni ziemi na poziomie 74,1°C. W Jiangsu (czwartej najbardziej zaludnionej prowincji Chin) maksymalne zapotrzebowanie na moc w przekroczyło po raz pierwszy 100 milionów kilowatów 17 czerwca, 19 dni wcześniej niż w 2021 roku. Dłuższe okresy wysokich temperatur mogą zmusić Chiny do ograniczenia, rozłożenia lub racjonowania zużycia energii przez użytkowników przemysłowych w okresach szczytu.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie zbudują nowy port na Morzu Czerwonym w Sudanie w ramach pakietu inwestycyjnego wartego $6 miliardów. Pakiet obejmuje także m.in. strefę wolnego handlu oraz duży projekt rolny. Port o wartości $4 miliardów, wspólny projekt grupy DAL i Abu Dhabi Ports, należący do holdingu Abu Zabi ADQ, byłby w stanie obsługiwać wszelkiego rodzaju towary i konkurować z głównym portem krajowym kraju, Port Sudan. Położony będzie 200km na północ od Port Sudan i obejmuje również strefę wolnego handlu i przemysłu wzorowaną na dubajskiej Jebel Ali, a także małe międzynarodowe lotnisko. Projekt jest na „zaawansowanych etapach”, studia i projekty są ukończone.
  • Unia Europejska jest podzielona w kwestii pomocy biedniejszym krajom w walce z narastającym kryzysem żywnościowym i niedoborem nawozów spowodowanym wojną na Ukrainie. UE od tygodni próbuje pomóc swoim biedniejszym sąsiadom w Afryce i na Bliskim Wschodzie przetrwać kryzys, oferując im świeże fundusze, jednocześnie próbując przekonać ich o sankcje UE wobec Moskwy i Mińska nie są winne za kryzys żywnościowy i nawozowy. Na szczycie przywódców UE w tym tygodniu, UE planowała nową inicjatywę, która strukturalnie zmniejszyłaby zależność biedniejszych krajów od rosyjskich nawozów, pomagając im rozwijać własne fabryki nawozów. Produkcja nawozów sztucznych ma duży wpływ na środowisko i wymaga dużych ilości energii. Jednak są one niezwykle skuteczne w zwiększaniu produkcji rolnej. Projekt konkluzji ze szczytu 23-24 czerwcawzywa komisję wykonawczą UE do opracowania planu „wspierania rozwoju zdolności produkcyjnych nawozów i alternatyw w krajach rozwijających się”.
  • Komisja Europejska zaproponowała w środę prawnie wiążące cele ograniczenia o połowę stosowania pestycydów chemicznych. Ma to pomóc przywrócić i zachować naturalne środowisko. Pestycydy chemiczne zostaną całkowicie zakazane w newralgicznych miejscach, takich jak parki publiczne i obszary chronione. Wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej przyznał, że badania wykazujące, że znaczny spadek stosowania pestycydów może prowadzić do niższych plonów i wyższych cen żywności, podkreślił jednak, że dostępne są teraz nowe techniki, które mogą skutecznie zastąpić pestycydy chemiczne bez zmniejszania produkcji rolnej. Przepisy dotyczące pestycydów, jeśli zostaną zatwierdzone przez rządy UE, zastąpią istniejące łagodniejsze przepisy, które zdaniem Komisji były niespójnie stosowane w całej UE. Intensywne rolnictwo, leśnictwo i urbanizacja przyczyniają się do degradacji siedlisk przyrodniczych. Większość chronionych siedlisk i gatunków w Europie ma negatywny stan ochrony, a jedna trzecia gatunków pszczół i motyli ma malejące populacje. Wniosek dotyczący przyrody, który był dwukrotnie opóźniany, będzie wymagał zatwierdzenia przez Parlament Europejski i kraje UE – niektóre z nich starały się opóźnić lub wycofać środki zrównoważonego rolnictwa, powołując się na wpływ wojny na Ukrainie na globalną podaż żywności. „Jeśli stracimy żyzność gleby, jeśli erozja i degradacja gleby będą się utrzymywać, będzie to miało duży wpływ na naszą produkcję rolną” – powiedział Szef unijnej polityki ochrony środowiska Virginijus Sinkevicius. Erozja gleby już teraz kosztuje Europę około $1,3 mld rocznie w postaci utraconej produkcji rolnej.

Kawa

  • Spodziewamy się, że w najbliższym czasie ceny pozostaną na niskim poziomie” – napisano w notatce Sucden Financial w kontekście rynku kawy.

Cukier

  • Dystrybutorzy twierdzą, że plany Indii dotyczące ograniczenia eksportu cukru w ​​sezonie 2022/23 oraz przekonanie, że rząd może nie spieszyć się z wypuszczaniem cukru z kraju, mogą pomóc w ograniczeniu dostaw pod koniec tego roku i na początku przyszłego roku. „Może to pozostawić dziurę w IV kwartale 2022 r. i I kwartale 2023 r.” – powiedział broker Marex.
  • Brazylijski Copersucar, największy na świecie sprzedawca cukru, uważa, że ​​kontrakty terminowe na surowy cukier na ICE będą w nadchodzących miesiącach handlowane w przedziale od 18 do 20 centów za funt, ponieważ globalne perspektywy podaży i popytu pozostaną korzystne.
  • Chiny importowały w maju 260 000 ton cukru (+42,7% r/r).
  • Unijny program monitoringu upraw MARS podniósł prognozowaną wydajność tegorocznych plonów buraków cukrowych do 78,1 t/ha (+0,1 t/ha względem majowej prognozy), co oznacza +5,4% powyżej 5-letniej średniej.
  • Rząd Pakistanu będzie prowadzić rozmowy z przemysłem w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ lobby branżowe chce zezwolić na eksport cukru z szacowanych 2 milionów ton zapasów zgromadzonych w kraju” – podała australijska firma analityczna Green Pool.
  • Niedobór cukru na Filipinach pogorszył się, ponieważ lokalna produkcja nie spełniała prognoz oraz z powodu opóźnienia w planowanym imporcie do 200 000 ton rafinowanego towaru.

Kakao

  • Ulewne deszcze w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej przyspieszą rozwój następnej głównej uprawy zbieranej od października do marca. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao, jest w porze deszczowej, która trwa od kwietnia do połowy listopada. Rolnicy powiedzieli, że spodziewają się, że średni zbiór (trwający od kwietnia do września) zakończy się dobrym wynikiem, a znaczna ilość strąków zostanie zebrana od połowy sierpnia do końca września. Obecna pogoda pomoże określić wielkość nadchodzącej głównej uprawy, która zaczęła kwitnąć. Rolnicy twierdzą, że w przyszłym miesiącu potrzebny będzie regularny deszcz, aby wywołać więcej kwitnienia i pomóc w rozpoczęciu sezonu 2022/23. „W tym tygodniu dużo padało. Na drzewach zaczynają pojawiać się kwiaty” – powiedział Olivier Boka, który prowadzi gospodarstwa rolne w południowym regionie Agboville, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 103,2 mm deszczu, o 39,7 mm powyżej średniej z pięciu lat. W regionie Abengourou spadło 82,7 mm deszczu, 26,1 mm powyżej średniej. Deszcz był również powyżej średniej w centralnych regionach Bongouanou i Yamoussoukro. W zachodnim regionie Soubre, południowym regionie Divo i środkowo-zachodnim regionie Daloa, gdzie deszcze były poniżej średniej w zeszłym tygodniu, rolnicy stwierdzili, że w przyszłym miesiącu potrzeba więcej deszczu, aby wzmocnić rozwój głównej uprawy.

Pszenica

  • Unijny program monitoringu upraw MARS obniżył prognozowaną wydajność tegorocznych plonów pszenicy do 5,76t/ha (spadek o 0,13t/ha względem majowych prognoz). To o -4,7% poniżej poziomu z 2021 r. i -1,3% poniżej 5-letniej średniej. „Głównym powodem obniżonych prognoz wydajności są utrzymujące się bardziej suche niż zwykle warunki w dużej części Europy, z najsilniejszymi skutkami w regionach, w których występują one w połączeniu z wysokimi temperaturami” – powiedział MARS.
  • Rozpoczęcie zbiorów pszenicy w USA i Europie generuje dodatkową presję cenową” – napisali analitycy Commerzbanku.
  • Wielu w branży uważa, że ​​wysokie temperatury na wczesnych etapach rozwoju roślin mogą być korzystne, a niewielki deszcz wraz z nim powinien zapewnić plonom świetną kondycję, aby zamknąć miesiąc” – powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk w Summit Commodity Brokerage
  • Sovecon podniósł prognozy zbiorów pszenicy w Rosji do rekordowych 89,2 mln ton – +0,6 mln ton względem poprzedniej prognozy. Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy, dostarczając ją na Bliski Wschód i do Afryki. Oczekuje się, że rolnicy zaczną zbierać nowe plony pszenicy w nadchodzących dniach. „Następne kilka tygodni będzie niezwykle ważne dla nowych prognoz dotyczących zbiorów pszenicy w Rosji. Zaczniemy uzyskiwać pierwsze dane o plonach z południowych regionów” – powiedział w notatce Andrey Sizov, szef Soveconu.
  • We Francji minister rolnictwa Marc Fesneau powiedział, że fala upałów w zeszłym tygodniu powinna mieć ograniczony wpływ na plony zbóż, odzwierciedlając poglądy rynkowe.

Kukurydza

  • Agroconsult prognozuje, że brazylijscy rolnicy zbiorą teraz 89,3 miliona ton drugiego siewu kukurydzy, czyli 1,7 mln ton więcej niż poprzednie prognozy z maja. Zbiory drugiego siewu odpowiadać będą za ~77% całej produkcji kukurydzy w Brazylii.
  • Import kukurydzy do Chin z Ukrainy w maju spadł do 126 727 ton (-81,78% m/m; -89,94% r/r). Eksport zboża z Ukrainy, głównego producenta i eksportera na światowym rynku, został przerwany po inwazji Rosji rozpoczętej 24 lutego 2022. W wyniku tego spadły dostawy kukurydzy do Chin z Ukrainy, drugiego co do wielkości dostawcy zboża po Stanach Zjednoczonych. Pekin szukał alternatywnego importu kukurydzy z innych źródeł, w tym zezwalania na ładunki z Myanmaru i utorowania drogi dla przesyłek brazylijskich, ale jeszcze za wcześnie na pełne zastąpienie dostaw z Ukrainy. Majowy import kukurydzy z USA wyniósł 1,9 mln ton (+0,53% r/r). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy amerykańskie ładunki kukurydzy wyniosły 6,37 mln ton (-4,5% r/r), ukraińskie 4,82 mln ton (-3,41% r/r). Import kukurydzy do Chin w maju ze wszystkich źródeł spadł o 34,1% r/r. Chiński popyt na zboża paszowe, w tym kukurydzę, jest pod presją, ponieważ niskie marże inwentarza żywego ograniczyły apetyt rolników, podczas gdy środki COVID-19 zakłóciły normalny handel paszami.

Soja

  • Agroconsult prognozuje, że brazylijscy rolnicy zbiorą 126,9 mln ton soi – czyli 2,3 mln ton więcej niż majowa prognoza.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Unijny program monitoringu upraw MARS obniżył prognozowaną wydajność tegorocznych plonów rzepaku w UE do 3,12 t/ha (-0,05 t/ha względem majowej prognozy). To -2,4% mniej niż wydajność w 2021 roku, ale +1,4% powyżej 5-letniej średniej. „Głównym powodem obniżonych prognoz wydajności są utrzymujące się bardziej suche niż zwykle warunki w dużej części Europy, z najsilniejszymi skutkami w regionach, w których występują one w połączeniu z wysokimi temperaturami” – powiedział MARS.

Pozostałe zboża

  • Unijny program monitoringu upraw MARS obniżył prognozowaną wydajność tegorocznych plonów jęczmienia do 4,88 t/ha (-0,01 t/ha względem majowej prognozy). To +0,7% powyżej średniej 5-letniej.

Ropa naftowa

  • Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Kanadą i innymi sojusznikami w celu dalszego ograniczenia dochodów Moskwy z energii poprzez nałożenie limitu cenowego na rosyjską ropę. Ropa naftowa z Rosji jest sprzedawana ze znaczną zniżką względem cen ropy typu Brent, sięgając nawet $35 na baryłce.
  • Dwa drony lecące z kierunku Ukrainy uderzyły w środę w dużą rosyjską rafinerię ropy naftowej Nowosachtinsk w rosyjskim regionie Rostowa w pobliżu granicy. Rosyjskie regiony graniczące z Ukrainą zgłosiły liczne ataki i ostrzał po tym, jak 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. „W wyniku działań terrorystycznych z zachodniej granicy obwodu rostowskiego dwa bezzałogowe statki powietrzne uderzyły w obiekty technologiczne Nowoszachtinska. Personel został ewakuowany, a sprzęt technologiczny został zatrzymany w celu oceny szkód” – poinformował zakład. Rafineria ma roczne zdolności produkcyjne do 7,5 mln ton, a działalność rozpoczęła w 2009 roku. Rosyjskie ministerstwo energetyki stwierdziło, że pożar nie wpłynął na dostawy benzyny i oleju napędowego dla konsumentów w południowej Rosji.
  • Dostawy pozostaną napięte i będą nadal wspierać wysokie ceny ropy. Norma dla ICE Brent nadal wynosi około $120/baryłkę” – powiedział analityk PVM Stephen Brennock.
  • Gwałtowny spadek cen w piątek można postrzegać jako opóźnioną reakcję na obawy związane z recesją, które już od jakiegoś czasu obciążają ceny innych towarów” – powiedział Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.
  • Prezydent Władimir Putin powiedział że Rosja jest w trakcie przekierowywania handlu i eksportu ropy do krajów z grupy gospodarek wschodzących BRICS w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi za napaść na Ukrainę. Kraje BRICS obejmują Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA. „Z kolei obecność Rosji w krajach BRICS rośnie. Zauważalny jest wzrost eksportu rosyjskiej ropy do Chin i Indii” – powiedział Putin. Putin powiedział również, że Rosja wspólnie z partnerami z BRICS wypracowuje alternatywne mechanizmy międzynarodowych rozliczeń finansowych. „Rosyjski system komunikatów finansowych jest otwarty na połączenie z bankami krajów BRICS. Rosyjski system płatności MIR rozszerza swoją obecność. Badamy możliwość stworzenia międzynarodowej waluty rezerwowej w oparciu o koszyk walut BRICS” – powiedział wieloletni przywódca Rosji.
  • Prezydent USA Joe Biden powiedział, że decyzja o wstrzymaniu federalnego podatku od benzyny może zapaść do końca tego tygodnia, ponieważ Stany Zjednoczone walczą z rosnącymi cenami benzyny i inflacją, która jest obecnie najwyższa od 40 lat. Wstrzymanie federalnego podatku od benzyny jest jedną z wielu opcji rozważanych przez administrację Bidena w celu kontrolowania inflacji i rosnących cen benzyny. Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w niedzielę, że niektóre cła na Chiny odziedziczone po administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa nie służą „żadnemu celowi strategicznemu” i dodała, że ​​Biden rozważa ich usunięcie również jako sposób na obniżenie inflacji. Prezydent Biden uważa, że ​​recesja w USA nie jest nieunikniona.
  • Zdolności rafinacyjne ropy naftowej w USA spadły w 2021 r. drugi rok z rzędu o 125 790 baryłek dziennie. W 2020 roku spadek wyniósł 800 tysięcy baryłek dziennie. Zdolności rafineryjne w USA w 2021 roku wynosiły 18,13 mln baryłek dziennie, -4,5% względem rekordowych 18,98 baryłek dziennie w 2019 roku. Największym czynnikiem ostatniego spadku zdolności rafineryjnych było zamknięcie rafinerii Alliance w stanie Luizjana o przepustowości 255 600 baryłek dziennie na skutek zniszczeń wywołanych huraganem Ida.
  • Dyrektor generalny brazylijskiej państwowej firmy naftowej Petrobras zrezygnował w poniedziałek w obliczu narastającej presji ze strony polityków po podwyżce cen paliw w zeszłym tygodniu. Dyrektor ds. poszukiwań i produkcji Fernando Borges został mianowany tymczasowym dyrektorem generalnym do czasu wybrania nowego szefa przez akcjonariuszy. Borges zostanie czwartym dyrektorem generalnym Petrobras od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w 2019 roku. Coelho zastąpił Roberto Castello Branco i Joaquima Silvę e Lunę, obaj odsunięci po nieporozumieniach z Bolsonaro w sprawie polityki cenowej firmy. Podczas gdy ingerencja polityczna i wysokie obroty w Petrobras są głównym problemem inwestorów, analitycy twierdzą, że odejście Coelho było w dużej mierze wycenione, ponieważ Bolsonaro ogłosił w maju swój zamiar usunięcia Coelho. Borges, inżynier z dyplomem MBA na Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro, pracuje w Petrobras od około 38 lat, głównie w hiperrentownym oddziale offshore firmy
  • Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej w kwietniu osiągnął dwuletni szczyt na poziomie 7,382 mln baryłek dziennie (+2% m/m), przy produkcji wynoszącej 10,441 mln baryłek dziennie. Kraj ma zamiar wydobywać 13 mln baryłek ropy naftowej dziennie w 2026 lub 2027 roku.
  • Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos. Przejęcie to jest częścią szerszego planu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości (PiS) mającego na celu zwiększenie kontroli nad gospodarką i stworzenie „narodowych czempionów”. Obie firmy są kontrolowane przez państwo. „Fuzja jest konieczna nie tylko z punktu widzenia dalszego rozwoju obu grup, ale także budowania ich wartości dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz interesów klientów indywidualnych i społeczności lokalnych” – powiedział w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek. Orlen planuje zakończyć przejęcie na przełomie lipca i sierpnia. W styczniu Orlen zapowiedział, że sprzeda część aktywów Lotosu innym firmom, w tym Saudi Aramco i węgierskiemu MOL, aby spełnić unijne orzeczenia antymonopolowe i sfinalizować transakcję. Komisja zatwierdziła nabywców aktywów, które Orlen sprzeda w ramach transakcji. Aby połączenie doszło do skutku, akcjonariusze obu grup muszą wyrazić zgodę na wymianę udziałów. Akcjonariusze Lotosu dostaną 1,075 akcji PKN za każdą akcję Lotosu.
  • Sąd Najwyższy Nigerii podtrzymał orzeczenie sądu niższej instancji, które powstrzymało Shell Plc przed sprzedażą swoich aktywów w Nigerii do czasu rozwiązania sporu między głównym naftowym a społecznością delty Nigru w związku z wyciekiem ropy w 2019 roku. Osiemdziesiąt osiem społeczności w stanie Rivers otrzymało odszkodowanie w wysokości $1,95 miliarda. Shell chce sprzedać swoje udziały w polach lądowych Nigerii, na których działa od lat 30. XX wieku, w ramach globalnego dążenia do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W kwietniu Shell podał, że wielkość wycieków ropy naftowej spowodowanych sabotażem w Delcie wzrosła ponad dwukrotnie do 3300 ton w zeszłym roku, co jest poziomem ostatnio odnotowanym w 2016 roku. Shell Plc powiedział, że planowana sprzedaż aktywów lądowych w Nigerii będzie kontynuowana i nie ma na nią wpływu orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie, w której społeczność delty Nigru domaga się odszkodowania za wyciek ropy w 2019 roku.

Gaz ziemny

  • Niemieckie stowarzyszenie branżowe BDI obniżyło we wtorek swoje prognozy wzrostu gospodarczego (PKB) Niemiec na 2022 r. do 1,5% – to spadek o 2,0 pp w porównaniu do okresu sprzed rosyjskiej inwazji. Dodatkowo organizacja stwierdziła, że wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu sprawi, że recesja w największej gospodarce Europy będzie nieunikniona. „Jak moglibyśmy redystrybuować gaz, gdybyśmy byli całkowicie odcięci? Obecnie nie ma planu… na poziomie europejskim… ponieważ każdy kraj patrzy na swój plan awaryjny” – powiedział Markus Krebber, CEO RWE.
  • Brazylijski organ nadzoru antymonopolowego zatwierdził w środę sprzedaż 51% udziałów w spółce gazowej Gaspetro przez państwową firmę naftową Petrobras bez ograniczeń. Petrobras sprzedaje udziały firmie Compass, która jest kontrolowana przez firmę energetyczną Cosan, za $394,15 mln. Japońskie Mitsui & Co jest właścicielem pozostałych 49% udziałów w Gaspetro, spółce holdingowej, która kontroluje 18 dystrybutorów gazu ziemnego rurociągami.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) powiedziała, że Afryka musi działać szybko, aby skorzystać ze swoich ogromnych rezerw gazu ziemnego, których świat będzie chciał tylko do czasu, gdy będzie mógł przejść na technologię niskoemisyjną. W opublikowanej w poniedziałek prognozie Africa Energy na rok 2022, MAE stwierdziła, że ​​do końca dekady Afryka może być w stanie wyeksportować około 30 miliardów metrów sześciennych (bcm) do Europy. „Nowe projekty gazowe o długim czasie realizacji mogą nie odzyskać kosztów początkowych, jeśli światowi uda się zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz zgodnie z osiągnięciem zerowej emisji netto do połowy stulecia” – podała IEA. Podczas gdy jedna piąta światowej populacji mieszka w Afryce, kontynent ten odpowiadał dotychczas za mniej niż 3% światowych emisji dwutlenku węgla związanych z energią i ma najniższe emisje na mieszkańca ze wszystkich regionów na ziemi. Według IEA, odnawialne źródła energii, w tym energia słoneczna, wiatrowa, wodna i geotermalna, mogą stanowić do końca dekady cztery piąte zdolności wytwórczych prądu na kontynencie.
  • Awaria sprężarki na norweskim polu gazowym Troll wywołała spadek tranzytu gazu z Norwegii do Wielkiej Brytanii w środę o 20 mln m3 – do poziomu 36 mln m3. Dzienne zużycie gazu w Wielkiej Brytanii na ten tydzień to ~73 mln m3.
  • Wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej określił rosyjskie ograniczenie przepływów gazu do Europy jako „bardzo nieuczciwe posunięcia
  • QatarEnergy podpisał umowę z ConocoPhillips dotyczącą ekspansji North Field East, największego na świecie projektu w zakresie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Katar współpracuje z międzynarodowymi firmami w pierwszej i największej fazie ekspansji o wartości prawie $30 mld, która wzmocni pozycję Kataru jako największego światowego eksportera LNG. Firmy utworzą spółkę joint venture, która obejmie 12,5% udziałów w North Field East, a ConocoPhillips będzie miała 25% udziałów w tym przedsięwzięciu. Umowa jest podobna do tej ogłoszonej z włoskim Eni i zakłada 3,12% udziałów w całym projekcie North Field East dla ConocoPhillips. Do projektu dołącza także Exxon Mobil, obejmując 6,25% w ekspansji North Field East. Dyrektor generalny QatarEnergy, Saad al-Kaabi, powiedział, że partnerstwa z międzynarodowymi firmami będą obowiązywać przez 27 lat. North Field jest częścią największego na świecie złoża gazowego, które Katar dzieli z Iranem, a które nazywa się South Pars.
  • Chevron Corp zamierza zakupić 2 mln ton rocznie (mtpa) LNG od jednostek Cheniere Energy Inc i Venture Global LNG. Umowa z Cheniere obejmowałaby pierwsze dostawy w 2026 roku i była kontynuowana do 2042 roku. Umowa z Venture Global LNG rozdzieli zakupy z istniejącego zakładu Plaquemines LNG i przyszłego zakładu o nazwie Calcasieu Pass 2, oba w Luizjanie. Transakcje, które dają Chevronowi dostawę LNG do sprzedaży za granicą, są częścią planu dyrektora generalnego Michaela Wirtha, aby wejść na rynek skroplonego gazu ziemnego. Oczekuje się, że do 2040 r. popyt na LNG wzrośnie prawie dwukrotnie, do 700 mln ton, według Shell Cheniere powiedział, że umowa przyspieszy plany rozbudowy Corpus Christi w Teksasie – rozbudowa ma pochłonąć $8 mld.
  • Chiny otrzymały nową dostawę prawie 2 milionów baryłek irańskiej ropy naftowej w zeszłym tygodniu, a ładunek jest przeznaczony do rezerw państwowych. 260 000 ton ładunku, przewożonego przez statek Dorena, który jest własnością National Iranian Tanker Corp (NITC), został wyładowany w porcie Zhanjiang. Ładunek byłby czwartą taką przesyłką przeznaczoną do rezerw państwowych od grudnia ubiegłego roku i prawdopodobnie zostanie zgłoszony przez chińskie służby celne, które mają opublikować szczegółowe dane dotyczące importu towarów za czerwiec w przyszłym miesiącu.
  • Zapasy gazu w Europie w drugiej połowie czerwca 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Energia odnawialna

  • Neptune Energy, EBN Capital BV, Exxon Mobil i Rosewood Exploration będą wspólnie opracowywać plan inżynieryjny i projektowy dla projektu L10 North Sea mającego na celu zakopanie do pięciu milionów ton gazów cieplarnianych na polach u wybrzeży Holandii. Umowa jest „znaczącym krokiem” w kierunku propozycji, która mogłaby zostać przedłożona holenderskiemu rządowi, powiedział Lex de Groot, dyrektor zarządzający Neptune w Holandii. Inicjatywa może być gotowa do podjęcia formalnej decyzji inwestycyjnej w przyszłym roku, a jeśli zostanie zatwierdzona i ukończona, dokona pierwszego podziemnego wstrzyknięcia CO2 w 2026 roku.
  • Polska firma energetyczna Tauron Polska Energia planuje zwiększyć swój podstawowy zysk o ponad połowę do 2030 r. poprzez $10,8 mld inwestycji zmierzających do przejścia na energię odnawialną. Firma będzie dążyć do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., prawie pięciokrotnie zmniejszając emisje do 160 kilogramów na megawatogodzinę energii elektrycznej, którą obecnie wytwarza głównie z węgla. Połowa inwestycji zostanie przeznaczona na dystrybucję energii, a jedna trzecia zostanie przeznaczona na podwojenie poziomu zainstalowanej mocy odnawialnej, która na koniec dekady powinna stanowić 80% całkowitej mocy zakładu. Tauron przyjął długoterminowy plan wypłaty akcjonariuszom co najmniej 40% skonsolidowanego zysku netto, ale powiedział, że nie wypłaci dywidendy przed 2030 r., jeśli akcjonariusze uznają, że zatrzymanie zysków zwiększy wartość aktywów spółki.

Węgiel

  • Import węgla energetycznego do Chin z Rosji wzrósł w maju do 3,3 mln ton (+51% m/m; -17,5% r/r). Chociaż popyt zazwyczaj rośnie latem, aby wytworzyć energię elektryczną do chłodzenia, ogólny import węgla w Chinach był słabszy ze względu na wyższą produkcję krajową. Rosyjski węgiel był o 3-8% tańszy od węgla australijskiego, którego w maju Chiny nie importowały. Import węgla energetycznego z Indonezji w maju wyniósł 12,2 mln ton (+8,93% r/r). Import węgla koksowego z Rosji wyniósł w maju 1,71 mln ton (b/z m/m; +70% r/r).
  • Niemieckie przedsiębiorstwo RWE może przedłużyć działanie trzech 300-megawatowych (MW) elektrowni na węgiel brunatny, jeśli zajdzie taka potrzeba podczas kryzysu dostaw gazu wywołanego niższym rosyjskim eksportem do krajów Unii Europejskiej. Ministerstwo umieściło elektrownie Neurath C i Niederaussem E i F na liście możliwych obiektów rezerwowych. Oddzielnie, elektrownia na węgiel kamienny Steag poinformowała, że jest gotowa do zaoferowania tymczasowo większej mocy, jeśli rząd tego zażąda. Steag, krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odłożył o rok konwersję bloku węglowego Herne 4 o mocy 450 MW na opalanie gazem, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła w nadchodzącej zimie. Jego elektrownie opalane węglem kamiennym Bexbach, Bergkamen i Weiher zostały uznane za istotne dla systemu, co oznacza, że ​​muszą pozostać otwarte w zamian za rekompensatę.
  • Australijski stan Queensland poinformował, że podniesie tantiemy od produkcji węgla – co ma dać mu dodatkowe $836 mln w 2023 roku. W stanie znajdują się kopalnie węgla BHP Group, Glencore plc, Anglo American i Peabody Energy Corp. podatki od węgla nie były w Queensland podnoszone od 10 lat. „Ponieważ zamrożenie wygasa 30 czerwca 2022 r., obecne stawki nie uwzględniają bezprecedensowych nieoczekiwanych cen, które obecnie otrzymują producenci węgla” – powiedział w oświadczeniu skarbnik Queensland, Cameron Dick. Rząd ustanowił nowe progresywne stawki, począwszy od 1 lipca, w wysokości 20% opłaty licencyjnej dla cen węgla powyżej 175 dolarów australijskich za tonę, 30% dla cen powyżej 225 dolarów australijskich i 40% dla cen powyżej 300 dolarów australijskich. Poprzedni system zakładał 15% przy cenie węgla powyżej $150 dolarów australijskich. Rada ds. Zasobów Queensland stwierdziła, że ​​górnicy w tym stanie płacą już dwukrotnie więcej niż w innym głównym australijskim stanie wydobywającym węgiel, Nowej Południowej Walii, i płacą teraz najwyższą stawkę na świecie. „Jest to poważnie błędna polityka gospodarcza, która sprawi, że numer jeden w branży eksportowej i pracodawca z sektora prywatnego w Queensland będzie mniej konkurencyjny na arenie międzynarodowej” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Queensland Resources Council, Ian Macfarlane.

Złoto

  • Przywódcy Unii Europejskiej dążą do utrzymania presji na Rosję podczas szczytu w tym tygodniu, zobowiązując się do dalszych prac nad sankcjami, które mogą objąć także rosyjskie złoto. Złoto jest kluczowym aktywem dla Rosyjskiego Banku Centralnego, który z powodu zachodnich sankcji boryka się z ograniczeniami w dostępie do niektórych swoich aktywów utrzymywanych za granicą. Komisja Europejska pracuje nad dodaniem złota do ewentualnej następnej rundy, chociaż nie było jeszcze jasne, czy środek może zakazać eksportu do Rosji, importu z Rosji, czy obu.
  • Rynek (złota) jest napięty, ponieważ decydenci – po historycznym tygodniu dla globalnych banków centralnych – będą mogli wyjaśnić uzasadnienie swoich decyzji w tym tygodniu. Podczas gdy ulica nie spodziewa się, że Powell wymyśli na nowo koło polityczne, możemy oczekiwać, że wzmocni on pogląd, że Fed jest w trybie zależnym od danych. W związku z tym złoto i każdy aktywa związane z ryzykiem wrażliwym na stopy procentowe będą podlegać ryzyku głównemu” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management. Seria niespodziewanych działań niektórych największych banków centralnych na świecie, martwiących się niekontrolowaną inflacją, sprawiła, że ​​inwestorzy w obligacje zostali poturbowani. Teraz rosnący chór inwestorów wzywa decydentów do szybkiego działania, aby zakończyć niepewność na rynkach.
  • Nastroje związane z wykluczeniem ryzyka nie są korzystne, ponieważ rynki złota i akcji poruszają się w parze. Niemniej jednak dalsze osłabienie w połączeniu ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego powinno zwiększyć atrakcyjność złota w raju” – czytamy w notatce ANZ Research.
  • Złoto jest teraz uwięzione między oczekiwaniami co do ostrzejszych podwyżek stóp, a inflacją pozostającą na podwyższonym poziomie, jeśli polityka pieniężna nie złagodzi aktywności gospodarczej i nie obniży inflacji” – napisali analitycy Standard Chartered.
  • FED na ostatnim posiedzeniu był maksymalnie jastrzębi” i to powinno zwolnić na kolejnych posiedzeniach – powiedział Streible z Blue Line.
  • Macie wszystkie obawy związane z rosnącym ryzykiem recesji i inflacją, które zapewniają całkiem solidne tło pod względem popytu na bezpieczną przystań; nie, że wszyscy pędzą do złota, ale ludzie wyraźnie trzymają się w tej chwili pozycji złota” – powiedział Carsten Menke, szef Next Generation Research w firmie Julius Baer.

Miedź

  • Pracownicy chilijskiego państwowego Codelco rozpoczęli w środę strajk aby zaprotestować przeciwko decyzji rządu i firmy o zamknięciu huty Ventanas. Zamknięcie nastąpiło z powodu konserwacji i korekt operacyjnych po niedawnym incydencie środowiskowym. Związkowi robotnicy twierdzą, że Ventanas potrzebuje $53 milionów na kapsułki zatrzymujące gazy i pozwalające hucie działać zgodnie z wymogami ochrony środowiska, co zostało odrzucone przez rząd. Do strajku ma przystąpić 50 tysięcy pracowników. ”Nie ma przestojów w kopalniach. Dlatego wpływ na dochody finansowe jest w zasadzie zerowy” – powiedział minister finansów Mario Marcel na konferencji prasowej, kilka godzin po rozpoczęciu strajku.
  • Społeczność peruwiańska ponownie zablokowała drogę wykorzystywaną przez kopalnię miedzi Las Bambas należącą do MMG Ltd, żądając zapłaty za korzystanie z drogi. Nowy konflikt ma miejsce zaledwie dwa tygodnie po tym, jak firma wydobywcza wznowiła działalność po kolejnym proteście, który zmusił Las Bambas do zamknięcia na ponad 50 dni, najdłużej w historii kopalni. Mieszkańcy dzielnicy Mara w regionie Apurimac zablokowali autostradę kijami i gumowymi oponami. „Blokujemy (drogę), ponieważ rząd opóźnia wycenę gruntów na nieruchomościach, przez które przebiega droga. Jest to protest na czas nieokreślony” – powiedział Reuterowi Alex Roque, jeden z przywódców dzielnicy Mara. Sam Las Bambas stanowi 1% produktu krajowego brutto Peru oraz odpowiada za 2% globalnej podaży miedzi.
  • Światowy rynek miedzi rafinowanej wykazał w kwietniu nadwyżkę 3000 ton w porównaniu z deficytem 22 000 ton w marcu – podało Copper Study Group.
  • Największy europejski producent miedzi, Aurubis, sprawdza możliwość przejścia na alternatywne źródła energii w swoich europejskich zakładach, w tym energię elektryczną i ropę, jako sposób na zmniejszenie zużycia gazu. „To wiązałoby się ze znacznymi kosztami konwersji, za które musielibyśmy wpłacać zaliczki. Z powodu wielu zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, obecnie szacuje się, że przejście na alternatywne źródła energii zajmie od kilku miesięcy do roku, w zależności od środka, i charakteryzuje się dużą niepewnością, taką jak dostępność technologii i usługodawców” – poinformowała firma dzień po tym, jak Niemcy zaprezentowały nowy pakiet mający na celu oszczędność gazu, którego rosyjskie dostawy drastycznie się zmniejszyły. Firma stwierdziła, że ​​około 80% potrzeb energetycznych grupy jest zaspokajana przez energię elektryczną, dodając swoją fabrykę w Hamburgu, w której ma siedzibę spółka. Wg Aurubis nie można odstawić gazu ziemnego w krótkim okresie ze względu na energochłonne procesy produkcyjne.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Chiny wyprodukowały w maju rekordową liczbę 3,42 miliona ton aluminium pierwotnego, a udział Państwa Środka w globalnej produkcji wyniósł w maju 58,91%, ta wartość została przekroczona tylko raz, w czerwcu 2017 r. Według Międzynarodowego Instytutu Aluminium (IAI) roczna produkcja w kraju wzrosła o 3,66 miliona ton w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, osiągając najwyższy w historii wskaźnik operacyjny w zeszłym miesiącu wynoszący 40,27 miliona ton.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • BHP Brasil i Vale twierdzą, że Samarco nie jest na sprzedaż i potwierdzają swoje poparcie dla planu restrukturyzacji złożonego przez związki zawodowe” – podały firmy we wspólnym oświadczeniu. Publikacja ma miejsce po publicznym zainteresowaniu brazylijskiego producenta stali Companhia Siderurgica Nacional (CSN) zakupem joint venture spółek górniczych. CSN przygotowuje ofertę przejęcia górnika Samarco Mineracao SA, którą jego doradca RK Partners przedstawi sędziemu sądu upadłościowego nadzorującego restrukturyzację jego zadłużenia. Kluczowym problemem w osiągnięciu porozumienia jest finansowanie zobowiązań Samarco związanych z katastrofą w 2015 roku w mieście Mariana. Akcjonariusze, którzy zobowiązali się zapłacić za odszkodowanie, mogą sprzeciwić się wszelkim propozycjom rezygnacji z kontroli nad działalnością przy jednoczesnym zachowaniu tej odpowiedzialności.
  • Główny eksporter cyny, Indonezja, planuje podnieść poziom opłat licencyjnych nałożonych na produkcję cyny i wprowadzić progresywną strukturę powiązaną z cenami międzynarodowymi. Obecna taryfa opłat licencyjnych za cynę wynosi 3% i jest nakładana na produkcję, ale na podstawie ceny sprzedaży. Ministerstwo przygotowuje także zalecenia polityczne dla prezydenta Joko Widodo dotyczące planowanego zakazu eksportu mniej przetworzonej cyny.
  • Brazylijskie Vale S.A. planuje wydać $400 mln w 2022 na likwidację zapór odpadów przeróbczych, dążąc do likwidacji 12 z 30 struktur do końca roku. To część planu eliminacji wszystkich konstrukcji do 2035 roku kosztem ~$4 mld. Zapory przeróbcze to konstrukcje zawierające odpady wydobywcze. Pęknięcie tamy w Brumadinho w 2019 r. zabiło 270 osób i spowodowało falę odpadów górniczych, która dotknęła region. Do tej pory zlikwidowano siedem struktur, cztery w stanie Minas Gerais i trzy w stanie Para.Według firmy do końca roku kolejne pięć w Minas Gerais zostanie wycofanych z eksploatacji. 12 zapór, które Vale spodziewa się wyeliminować do grudnia, stanowi łączną objętość 46,9 miliona metrów sześciennych odpadów przeróbczych.
  • Światowy deficyt na rynku niklu zmniejszył się w kwietniu do 200 ton w porównaniu z deficytem miesiąc wcześniej wynoszącym 8900 ton – podało International Nickel Study Group (INSG). W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku na światowym rynku deficyt wyniósł 8100 ton w porównaniu z deficytem 63 900 ton w tym samym okresie 2021 r.
  • Największy ukraiński producent stali, Metinvest, apeluje do klientów, aby nie kupowali żadnych produktów wytwarzanych w jego zakładach w Mariupolu, ponieważ obawia się, że mogły one zostać skradzione przez rosyjskie siły okupujące południowe miasto. Metinvest poinformował w oświadczeniu, że ponad 234 000 ton wyrobów stalowych wyprodukowanych przez jego fabryki Ilyich Steel i Azovstal było składowanych w Mariupolu, gdy 24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Siły rosyjskie zablokowały ukraińskie porty na Morzu Zachodnim i Azowskim, uniemożliwiając Azovstal i Ilyich Steel eksport produktów do klientów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Ale statki załadowane zbożem i metalami wkrótce opuszczą Mariupol, powiedział w zeszłym tygodniu prorosyjski przywódca separatystów. „Przedsiębiorstwa Metinvest podkreśliły, że istnieje duże prawdopodobieństwo kradzieży i przemytu ukraińskich wyrobów stalowych. W związku z tym przedsiębiorstwa Grupy Metinvest zwracają się do wszystkich potencjalnych nabywców o odrzucenie wszelkich ofert związanych ze skradzionymi produktami, ponieważ ich zakup nie zostałby uznany za dokonany w dobrej wierze” – powiedział Metinvest w oświadczeniu. Rosja wcześniej odrzuciła ukraińskie zarzuty o kradzież z zajętych przez siebie terytoriów na Ukrainie.
  • Japonia w maju wyprodukowała 8,06 mln ton surowej stali (+7,9% m/m; -4,2% r/r).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *