aktualności – 21 czerwca 2021

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

w tym tygodniu BEZ programu i BEZ aktualności w czwartek (24 czerwca).
S
zczegóły w tym wpisie.

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 21 czerwca 2021

Nowa kategoria

Wśród kategorii pojawiła się nowa „główna” pt „newsy krajowe” i podkategorie z nazwami państw. Ta kategoria będzie dotyczyć sytuacji gdy w Ogólnych informacjach mamy informacje dotyczące krajów a nie konkretnych surowców. Więc jeśli w kategorii cukier będzie o Indiach, to nie będzie zaznaczana kategoria „newsów krajowych” tylko cukier. Ale jeśli w Indiach będą strajki wielu branż to już trafi pod kategorię newsów krajowych i Indii.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • W Teksasie, Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć w większości stanu, podała, że ​​popyt osiągnął w ubiegły poniedziałek rekordowy poziom 69 943 megawatów (MW). ERCOT przewiduje nowe rekordowe szczyty zapotrzebowania na poziomie 70 314 MW w dniu 21 czerwca i 70 481 MW w dniu 25 czerwca. Kalifornijskie ISO, które obsługuje sieć w większości tego stanu, podało, że zapotrzebowanie w tym tygodniu osiągnęło szczyt w czwartek i wyniosło 41 364 MW. Kalifornijska susza jest najgorszą od 1977 roku.
  • Koalicja dziewięciu argentyńskich związków zawodowych pracowników portowych rozpoczęła w nocy z czwartku na piątek 24-godzinny strajk, domagając się szczepień przeciwko koronawirusowi. W strajku biorą udział m.in. kapitanowie holowników i celnicy. Guillermo Wade, kierownik Argentyńskiej Izby Portowej i Działalności Morskiej (CAPyM), powiedział, że ze względu na strajk

    Nie będziemy w stanie cumować i odcumować statków towarowych, co wpłynie na załadunek”.

  • Sudan zatwierdził utworzenie giełd papierów wartościowych dla złota, minerałów i towarów rolnych.
  • Brazylijski minister kopalń i energetyki Bento Albuquerque wykluczył racjonowanie energii podczas najgorszej suszy od ponad 90 lat jak dotknęła Brazylię.
  • We wrześniu amerykańska służba celna i graniczna (CBP) zakazała importu od największego na świecie producenta surowego oleju palmowego, malezyjskiej spółki FGV Holdings Bhd, z powodu oskarżeń o stosowanie pracowników przemysłowych. Firma ogłosiła, że za radą amerykańskiego urzędu celnego wyznaczy niezależnego audytora do oceny jego działalności pod kątem oznak pracy przymusowej. Audytor ma zostać wybrany do sierpnia, a jego raport jest spodziewany za około osiem miesięcy. Ocena firmy będzie wykonana według 11 kryteriów ustalonych przez Międzynarodową Organizację Pracy. Amerykańskie służby celne zapowiedziały, że rozważą złożenie wniosku o uchylenie zakazu importu, jeśli FGV dostarczy wiarygodnych dowodów na to, że nie korzysta z pracowników przymusowej.

Kawa

  • Amerykańscy przetwórcy kawy, zwłaszcza producenci kawy „100% Colombian” spodziewają się, że opóźnienia w dostawach z Kolumbii potrwają od 60 do 90 dni, pomimo że ustały antyrządowe protesty, które wstrzymały eksport. Ceny kolumbijskiej kawy w Stanach Zjednoczonych wzrosły do ​​75 centów za funt, z przedziału 55 – 58 centów przed protestami.
  • Zbiory w Brazylii do 15 czerwca osiągnęły 34% – zbliżony poziom do tego z 2020 roku i blisko 5-letniej średniej wynoszącej 36%.
  • Bank inwestycyjny Itau BBA utrzymuje swoją opinię o mniejszych o -30% r/r zbiorach kawy w Brazylii, a także prognozuje że część hodowców nie będzie w stanie dostarczyć zakontraktowanej wcześniej kawy.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE: dywergencja trwa, w poprzednim sezonie spadek zapasów wyniósł -20,7 tysiąca worków, w tym sezonie zapasy wzrosły o ponad +31 tysięcy worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Poprawa perspektyw zbiorów w Indiach i Tajlandii po sprzyjających opadach deszczu i silne tempo produkcji w Brazylii w drugiej połowie maja przyczyniły się do niedawnego osłabienia cen cukru.
  • Egipt ma strategiczne rezerwy cukru na pokrycie konsumpcji na 5 i pół miesiąca, poinformował w piątek rząd.

Kakao

  • Sąd Najwyższy USA w czwartek odrzucił pozew oskarżający Cargill Inc i Nestle S.A. o świadomą pomoc w utrwalaniu niewolnictwa na plantacjach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Za takim wyrokiem głosowało 8 z 9 sędziów. Orzeczenie uchyliło decyzję sądu niższej instancji o dopuszczeniu pozwu na podstawie ustawy Alien Tort Statute, która pozwala obywatelom spoza USA dochodzić odszkodowania w sądach amerykańskich w niektórych przypadkach, ponieważ powodowie nie wykazali, że jakiekolwiek z odpowiednich zachowań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Pozew został wniesiony w 2005 roku w imieniu dzieci z Mali zmuszanych do niewolniczej pracy na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zdaniem sędziego Clarence’a Thomasa „Prawie wszystkie zachowania, które, jak mówią, wspomagały i podżegały do ​​pracy przymusowej – zapewnianie szkoleń, narzędzi nawozowych i gotówki dla zagranicznych farm – miały miejsce na Wybrzeżu Kości Słoniowej”.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE, dywergencja się zwiększa: w sezonie 2019/20 zapasy kakao spadały (-27,1 tysiąca worków), w bieżącym sezonie rosną (+74,5 tysiąca worków).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Japonia kupiła w czwartek 207 472 tony pszenicy spożywczej z USA, Kanady i Australii.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Brazylijski BRF S.A. osiągnął porozumienie w sprawie przejęcia firmy Hercosul zajmującej się karmą dla zwierząt domowych. Transakcja pozwoli zwiększyć udział BRF w tym segmencie rynku z 0,2% do 4%.
  • Brazylijski JBS poinformował, że jego spółka zależna Pilgrims Pride Corp (przetwórstwo drobiu) osiągnęła porozumienie z irlandzkim Kerry Group Plc i zakupi Consumer Foods’ Meats and Meals. Szacuje się, że wartość transakcji wyniesie $975 mln.

Ropa naftowa

  • Prognozy dla amerykańskiego sektora łupkowego mówią o wzrostach produkcji w 2022 roku na poziomie od 0,5 do 1,3 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Raport z tymi prognozami trafił do OPEC, które zapewne weźmie go pod uwagę ustalając wielkość swojej produkcji w nadchodzących 12 miesiącach. Najbliższe spotkanie grupy OPEC+ będzie miało miejsce 1 lipca.
  • Lukoil planuje zainwestować $3 mld w przetwórstwo petrochemiczne ropy naftowej w ciągu najbliższych 6 lat.
  • Majowy eksport oleju napędowego z Chin wyniósł 1,68 mln ton (-38% m/m; +15,86 r/r). Eksport benzyny wyniósł 1,55 mln ton (+5% m/m; +127,9% r/r). Paliwa lotniczego Chiny wyeksportowały 0,57 mln ton (+1,8% r/r).
  • Trzy norweskie związki zawodowe uzgodniły umowę płacową z właścicielami platform wiertniczych na morzu pozwalając na uniknięcie strajku. Średnia podwyżka dla 8 200 pracowników związkowych wyniesie 2,7%.
  • Exxon Mobil Corp odrzucił propozycje związku zawodowego United Steelworkers, który mógłby zakończyć siedmiodniowe zamknięcie w rafinerii Beaumont w Teksasie. Rafineria ma wydajność 369 tysięcy baryłek dziennie i pracuje dzięki załogom zastępczym.
  • Liban przygotowuje się do zakończenia subsydiów paliwowych. Bank centralny kraju na dotacje żywnościowe, medyczne i paliwowe wydaje ~$6 mld rocznie, z czego połowa tej kwoty przeznaczona jest na paliwa. Raymond Ghajar, minister energetyki Libanu, powiedział że dotacja jest nie do utrzymania, a ludzie „którzy nie mogą zapłacić 200 000 funtów libańskich za bak paliwa, powinni przestać używać samochodu i użyć czegoś innego”. 200 tysięcy funtów libańskich to ~$13, obecnie dzięki dotacjom rządowym bak paliwa to koszt 40 tysięcy funtów libańskich (~$2,6). Dla porównania, w Polsce mamy bak paliwa (~60 litrów) w cenie $83 (stan na 19 czerwca). PKB per capita w Libanie w 2019 roku wynosiło $7 584, w Polsce $15 693, a zagęszczenie ludności na km2 jest 4x większe w Libanie niż w Polsce.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 czerwca 2021 wynosiły 14,074 mln (-6,32% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 8, czyli jest 373 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Chiński import LNG w maju wyniósł 7,03 mln ton (+34,4% r/r).
  • Ukraina planuje zapasy na poziomie 19 – 20 mld m3 gazu ziemnego na sezon grzewczy 2021/22. Przed sezonem 2020/21 kraj zebrał rekordowe 28 mld m3 zapasów, a po sezonie wciąż posiadał 18 mld m3 (+13% r/r) zapasów.
  • K. Singh, dyrektor generalny Petronet LNG Ltd prognozuje, że udział LNG w indyjskim zużyciu gazu może wzrosnąć do 70% z obecnych 50% w ciągu 10 lat i potrzebne są nowe terminale importowe. To pokłosie rządowego celu zwiększenia udziału gazu ziemnego w miksie energetycznym kraju do 15% z obecnych 6,3% do 2030 r. Trwają także prace nad budową kolejnych 15 tysięcy km gazociągów (Indie już posiadają sieć ~17 tysięcy km gazociągów). Petronet obsługuje dwa terminale LNG w Indiach, które odpowiadają za około 53% istniejących krajowych zdolności importowych, które w 2020 roku wynosiły 42,5 mln ton rocznie.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły – lipcowe dostawy z wycenia się na $11,90/mmBtu (-1,65% t/t). Sierpniowe dostawy wycenia się na$ 11,70/mmBtu. Ed Cox, globalny redaktor ds. LNG w ICIS powiedział, że wysokie ceny LNG w Azji są spowodowane „silnym popytem na LNG w Azji, zwłaszcza w Chinach, niskimi zapasami gazu w Europie w okresie letnim, rekordowymi cenami emisji dwutlenku węgla w UE oraz nieplanowanymi awariami instalacji LNG
  • Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,6 mld stóp sześciennych dziennie (+0,66% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 87,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -2,01% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 92,3 bcfd.
  • Czerwcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 9,7 bcfd (-10,19% m/m).
  • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wyniósł w czerwcu 6,8 bcfd (+9,68% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 1 do poziomu 97 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 67 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,427 bilionów stóp sześciennych (tcf). Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 72 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 4,9% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

  • Największy bank Austrii Erste Group zorganizował większość z $72,65 mln finansowania pierwszej, całkowicie prywatnej elektrowni wiatrowej Bogoslovec o mocy 36 megawatów (MW) w Macedonii Północnej. Kraj chce zwiększyć udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej do ponad 50% do 2024 roku, co oznacza konieczność postawienia dodatkowych 400 MW elektrowni słonecznych oraz 160 MW elektrowni wiatrowych. Większościowy pakiet (65%) w projekcie należy do lokalnego BNB Kompani, który eksploatuje pięć małych elektrowni wodnych. Macedonia Północna ma póki co jedną elektrownię wiatrową o mocy 36,8 MW uruchomioną w 2015 roku przez państwowy zakład energetyczny ELEM.
  • Lightsource BP (50% należy do BP plc) zainwestuje $566 mln w projekty energetyczne w północnej Hiszpanii. Spółka ma pozyskać w ten sposób do 703 megawatów (MW) energii elektrycznej z paneli słonecznych.
  • Royal Dutch Shell, razem z norweskimi przedsiębiorstwami BKK i Lyse będzie startować w pierwszym przetargu na morską energetykę wiatrową w Skandynawii. Przetarg zaplanowany jest na 2022 roku. Norwegia wyznaczyła dwa obszary na Morzu Północnym – Utsira Nord i Soerlige Nordsjoe II – do budowy łącznej mocy 4,5 gigawata (GW) morskiej energii wiatrowej.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

  • Sudan w czwartek podpisał osiem umów koncesyjnych na wydobycie złota z ośmioma lokalnymi i zagranicznymi firmami.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

  • Analitycy Macquarie prognozują niedobór miedzi w 2021 roku, minimalnych nadwyżek w latach 2022 – 2024 oraz stałego deficytu od 2025 roku ze względu na rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii oraz pojazdy elektryczne. Te dwa sektory konsumują olbrzymie ilości miedzi i zwiększanie podaży w aktualnym tempie nie wystarczy by zaspokoić całe zapotrzebowanie. Jednocześnie firma prognozuje średnie ceny surowca w przedziale $8 – $9 tysięcy za tonę do 2025 roku.
  • Norilsk Nickel uruchomił Exchange Traded Commodities (ETC) oparte na blockchainie oferujące inwestorom ekspozycję na ceny spot niklu i miedzi bez ich posiadania. ETC zostały wprowadzone na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE). Blockchain użyty w ETC ma na celu zapewnić przejrzystość pochodzenia i bezpieczeństwo metali, które będą przechowywane w magazynach w Rotterdamie.
  • Sudan w czwartek podpisał nową umowę koncesyjną na wydobycie miedzi w kraju.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
  • Ponieważ w Warszawie natrafiłem na ciekawą reklamę KGHM Polska Miedź S.A. to postanowiłem ją zestawić razem z wykresem wyceny KGHM-u i miedzi na bieżących kontraktach za ostatnie 5 lat na interwale W1 (tygodniowym), kolor pomarańczowy to miedź, szary/srebrny to KGHM:

miedź kontrakt bieżący oraz KGHM Polska Miedź S.A., interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • Ganfeng Lithium planuje zasilić zakład ekstrakcji litu w Salar de Llullaillaco w prowincji Salta w Argentynie z paneli słonecznych. Solary o mocy 120 megawatów mają wystarczyć, by obiekty był w stanie wyprodukować 20 tysięcy to węglanu litu rocznie. Będzie to pierwszy zasilany z OZE obiekt przetwarzający lit.
  • Brazylijskie Vale S.A. zatwierdziło wypłatę dywidendy 30 czerwca w wysokości 2,18 reala/akcję ($0,43/akcję), jako przedpłatę za zyski spółki w 2021 roku. Czerwcowa dywidenda nie ma nic wspólnego z dywidendą regularną, zaplanowaną na wrzesień 2021, która musi jeszcze uzyskać aprobatę zarządu spółki.

Stany magazynowe metali przemysłowych

  • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty tydzień z rzędu spadku zapasów cyny i cynku. Piąty tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi, aluminium, stali walcowanej na gorąco. Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów stali.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziesiąty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Ósmy z rzędu spadek zapasów niklu. Siódmy tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium. Szósty tydzień z rzędu spadku zapasów NASAAC. Piąty tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi. Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów cyny i spadków zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Z powodów osobistych do końca czerwca nie będzie programów omawiających aktualności z rynku surowców. Jednak zachęcam do subskrypcji, żebyście nie przegapili kolejnych odcinków, które wracają do ramówki od 1 lipca 2021!

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *