Zaczynamy tydzień napakowany wydarzeniami makroekonomicznymi, które wpływać będą także na rynki surowcowe. Mówię o tym oczywiście w programie (premiera o 14:00!), a także możecie to znaleźć w moim subiektywnym przeglądzie kalendarza wydarzeń makroekonomicznych. A w dzisiejszych aktualnościach sporo ciekawych danych, zapraszam także do obejrzenia programu.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- pozostałe rośliny oleiste
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- 4 maja będzie spotkanie FED i decyzja o stopach procentowych w USA. Większość rynków oczekuje wzrostu o 0,50 pp.
- Ukraina oskarżyła Rosję w czwartek o kradzież zboża na okupowanym przez nią terytorium. Zapytany o zarzuty Kreml odpowiedział, że nie ma żadnych informacji w tej sprawie. Ukraińskie MSZ stwierdziło w pisemnym oświadczeniu, że „zdecydowanie potępia zbrodnicze działania Federacji Rosyjskiej polegające na tzw. wywłaszczaniu upraw od rolników w obwodzie chersońskim” na południu Ukrainy. „Plądrowanie zboża z regionu Chersoniu, a także blokowanie przesyłek z ukraińskich portów i eksploatacja szlaków żeglugowych zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Żądamy, aby Rosja zaprzestała nielegalnej kradzieży zboża, odblokowała ukraińskie porty, przywróciła swobodę żeglugi i umożliwiła przepływ statków handlowych” – napisano. Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało w osobnym oświadczeniu, że wszczęło postępowanie karne w sprawie zarzutów, że rosyjscy żołnierze, grożąc przemocą, zabrali 26 kwietnia 61 ton pszenicy z przedsiębiorstwa rolnego w Zaporożu na południu Ukrainy.
- Ukraiński eksport zbóż w kwietniu wyniósł 763 tysiące ton (+154,3% m/m). Ukraina eksportowała do 6 mln ton zboża miesięcznie przed inwazją Rosji. „Umówiliśmy się już z Polską, Litwą, Niemcami, Bułgarią, Rumunią, a równolegle aktywnie negocjujemy wykorzystanie infrastruktury portowej tych krajów do eksportu ukraińskich produktów” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmygal podczas telewizyjnego wystąpienia. Ministerstwo podało, że eksport 2021/22 obejmuje 18,5 mln ton pszenicy, 21,1 mln ton kukurydzy i 5,7 mln ton jęczmienia, z czego kwietniowy eksport obejmował 115 000 ton pszenicy, 622 000 ton kukurydzy i 25 000 ton jęczmienia.
- Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras poinformował o fiasku sprzedaży swojej fabryki nawozów UFN-III rosyjskiej grupie Acron z powodu różnic dotyczących modelu biznesowego zaproponowanego przez potencjalnego nabywcę. Petroleo Brasileiro SA, będzie dążyć do jak najszybszego rozpoczęcia nowego procesu sprzedaży UFN-III, który znajduje się w stanie Mato Grosso do Sul. Projektowana roczna wydajność instalacji UFN-III, znanej również jako Instalacja Nawozu Azotowego III, wynosi 800 000 ton amoniaku i 1,3 miliona ton mocznika.
Kawa
- „Nadrzędnym problemem jest popyt (w przypadku kawy). Rosnące szanse na przedłużającą się wojnę i recesję w Europie prowadzą do ostrożności, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny i spadek dochodu rozporządzalnego” – napisał w notatce Rabobank.
- Citi obniżyło prognozę popytu na kawę o 0,5 mln 60-kg worków ze względu na wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej i blokady COVID w Szanghaju.
- Eksport kawy z Wietnamu w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku powinien wynieść 12,5 mln 60-kilogramowych worków (+28,4% r/r).
- Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły trzeci tydzień z rzędu (+13,07k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+22,6k t/t). Zapasy kawy są o -41,82% s/s niższe.
Cukier
- Przerób trzciny cukrowej w Brazylii spadł do 5,19 mln ton (-66,9% r/r) w pierwszej połowie kwietnia. Produkcja cukru osiągnęła 126 630 ton na początku kwietnia (-80% r/r), podczas gdy produkcja etanolu spadła do 397,53 milionów litrów (-45,96% r/r). Prognozy analityków wynosiły 279 000 ton cukru i 539 mln litrów etanolu. Spadek z roku na rok nastąpił, ponieważ większość młynów z centrum południa nie zaczęła jeszcze rozdrabniać swoich upraw, powiedział Unica w oświadczeniu, dodając, że 85 młynów działało w pierwszych 15 dniach kwietnia, w porównaniu z 149 w tym samym czasie w zeszłym roku. Oczekuje się, że dodatkowe 104 młyny rozpoczną kruszenie w drugiej połowie miesiąca.
- Rabobank powiedział, że spodziewa się, że ceny cukru wyniosą średnio $c19,30/lbs w Q2 2022, a $c19,60/lbs w Q3 2022.
- Analityk Greenpool powiedział, że globalna nadwyżka cukru wyniesie 1,41 mln ton w sezonie 2022/23.
Kakao
- „Mniejsze niż oczekiwano mielenie kakao w pierwszym kwartale, w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i blokad w Chinach, ważą na rynku. To powiedziawszy, saldo kakao 2021/22 pozostaje na deficycie, biorąc pod uwagę znaczne mniejsze zbiory w Ghanie” – powiedział Citi.
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły drugi tydzień z rzędu (+5,7k t/t), w poprzednim sezonie także rosły (+137,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +3,74% s/s wyższe.
Pszenica
- „Pogoda jest nadal zimna i mokra na Środkowym Zachodzie i nie zamierzamy w najbliższym czasie się ocieplać” – powiedział Charlie Sernatinger, globalny szef kontraktów terminowych na zboże w ED&F Man Capital.
- Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę dotyczącą zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej 2022/23 do 130,1 mln ton (-1,2 mln ton względem wcześniejszych prognoz). Jednocześnie zapasy pszenicy do końca sezonu 2022/23 mają wynieść 12,6 mln ton (+0,4 mln ton względem wcześniejszych prognoz). Na koniec bieżącego sezonu, 2021/22, zapasy mają wynieść 14,8 mln ton (+1,6 mln ton względem wcześniejszych prognoz).
- Najwięksi eksporterzy pszenicy na świecie:
Kukurydza
- Chiny po raz pierwszy planują zatwierdzić kukurydzę GMO opracowane przez Grupę Syngenta. Odmiany do zatwierdzenia to Bt11×MIR162×GA21 i Bt11×GA21, odporne zarówno na owady, jak i na herbicydy, podało Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi. To posunięcie oznacza przełom dla Syngenty, trzeciego na świecie producenta nasion, którego właścicielem jest chiński Sinochem Holdings, w dążeniu do zdobycia pozycji lidera na chińskim rynku GMO. Chiny planują również zatwierdzić odmianę tolerującą herbicydy opracowaną przez Hangzhou Ruifeng Bio-Tech Co Ltd oraz inny produkt z kukurydzy należący do China National Seed Group. Pekin zatwierdził już kilka innych krajowych cech kukurydzy GMO i zaproponował zmianę krajowych przepisów dotyczących nasion, aby utorować drogę do zatwierdzenia upraw GMO w ramach przygotowań do komercyjnej uprawy zboża. Syngenta prawdopodobnie w tym roku wejdzie na chińską giełdę, planując zebrać ~$10 mld podczas IPO.
Pozostałe rośliny oleiste
- „Zakaz eksportu surowego oleju palmowego w Indonezji prawdopodobnie poszerzy rozpiętość między cenami w Malezji i Indonezji”, powiedział Fitch Ratings. Zakaz eksportu zablokował co najmniej 290 tysięcy ton oleju palmowego.
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało w czwartek, że pierwszy znany ludzki przypadek ptasiej grypy H5 w Stanach Zjednoczonych pojawił się u osoby w Kolorado. Zarażona osoba była zaangażowana w ubój drobiu, który prawdopodobnie miał ptasią grypę H5N1. „Ten przypadek nie zmienia oceny ryzyka dla ludzi dla ogółu społeczeństwa, którą CDC uważa za niską” – dodała agencja. Wirusy H5N1 wykryto u ptaków komercyjnych i przydomowych w USA w 29 stanach oraz u dzikich ptaków w 34 stanach, odkąd CDC rozpoczęło monitorowanie chorób wśród osób narażonych na wirusy pod koniec 2021 r. „CDC prześledziło stan zdrowia ponad 2500 osób narażonych na kontakt z ptakami zarażonymi wirusem H5N1 i jest to jedyny przypadek, jaki do tej pory wykryto. Inne osoby zaangażowane w operację uboju w Kolorado miały negatywny wynik testu na zakażenie wirusem H5, ale są ponownie testowane z powodu dużej ostrożności” – powiedział CDC. Globalnie jest to drugi przypadek człowieka związany z tą konkretną grupą wirusów H5, które obecnie dominują, powiedział CDC. Pierwszy został zgłoszony w Wielkiej Brytanii w grudniu 2021 roku.
- Chińskie stado loch pod koniec marca spadło do 41,85 mln sztuk (-3,3% m/m). Liczba świń hodowlanych w Chinach wyniosła 422,53 mln sztuk (-5,9% m/m). Stado loch zmniejsza się w ostatnich miesiącach z powodu niskich marż wieprzowych, chociaż niedawny wzrost cen wieprzowiny może zatrzymać bardziej znaczące spadki. Pekin gromadzi zapasy wieprzowiny dla swoich rezerw państwowych, starając się utrzymać ceny i marże wieprzowe.
Ropa naftowa
- Indie zwróciły się do państwowych firm energetycznych o ocenę możliwości zakupu udziałów BP w rosyjskim Rosneft. Jedno ze źródeł podało, że indyjskie firmy mają nadzieję na uzyskanie udziałów w rosyjskich aktywach po obniżonych cenach korzystając z trudnej relacji Rosji z zachodnimi koncernami. Indie, trzeci co do wielkości importer i konsument ropy naftowej na świecie, importują około 85% z 5 milionów baryłek dziennie (bpd) zapotrzebowania na ropę.
- Czołowy chiński producent ropy naftowej i gazu CNOOC Ltd odnotował ponad dwukrotny wzrost dochodu netto w Q1 2022. Przychody wzrosły do 90,9 mld juanów (~$13,76 mld; +74% r/r), a dochód netto do 34,3 mld juanów (+132% r/r). Zrealizowane ceny ropy na CNOOC w pierwszym kwartale wyniosły średnio $97,47/baryłkę (+65% r/r), a gaz w cenie $8,35/1000ft3 (+24% r/r). Całkowita produkcja netto CNOOC w tym okresie wyniosła 151 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (+10% r/r).
- Węgierska grupa energetyczna MOL poinformowała, że zastąpienie importu rosyjskiej ropy w przypadku pełnego europejskiego embarga zajmie do czterech lat i kosztować będzie do $700 milionów. „Europa Środkowa i Węgry nie są w stanie zastąpić z dnia na dzień rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych. Spowodowałoby to bardzo poważne zakłócenia w całym regionie” – powiedział prezes i dyrektor generalny MOL Zsolt Hernadi na dorocznym walnym zgromadzeniu MOL. Hernadi powiedział, że sankcje UE nie powinny uderzać w najbardziej narażone i śródlądowe kraje w Europie. Dodał, że MOL spodziewa się, że obecne „ekstremalne” poziomy cen energii utrzymają się przez cały rok, ale ma nadzieję, że później ceny ulegną normalizacji.
- TotalEnergies może w tym kwartale podwoić swój buyback akcji własnych, wykorzystując zyski z gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej i gazu ziemnego. Francuski koncern naftowo-gazowy, który wzmacnia swoje portfele OZE, powiedział, że do końca czerwca odkupi własnych akcji do $2 miliardów, podczas gdy w Q1 2022 odkupił akcje za $1 mld.
- 5 maja będzie kolejne spotkanie OPEC+.
- Kolejny już raz niektórzy senatorowie USA będą starali się otworzyć drogę do pozwów przeciwko OPEC o zmowę mającą na celu podniesienie cen ropy naftowej. Ustawa NOPEC daje Prokuratorowi Generalnemu USA możliwość pozwania krajów produkujących ropę, takich jak te należące do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, zgodnie z przepisami antymonopolowymi. Walka o NOPEC w amerykańskim senacie trwa od ponad 20 lat. Jeśli ustawa przejdzie przez obie izby Kongresu, będzie wymagała podpisu prezydenta Joe Bidena, aby stać się prawem. Biały Dom nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz na temat tego, czy Biden popiera projekt ustawy.
- Exxon Mobil Corp odnotował $5,5 mld przychodu w Q1 2022, zapowiedział także u w Q1 2022, zapowiedział także buyback akcji własnych na poziomie $30 mld.
- Chevron Corp odnotował $6,3 mld przychodów w Q1 2022.
- PetroChina osiągnęło w Q1 2022 dochód netto na poziomie $5,9 mld (+41% r/r). Produkcja ropy i gazu w Q1 2022 wzrosła do 431 mln baryłek ekwiwalentu ropy (+3,3% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 29 kwietnia 2022 wynosiły 5,617 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu piąty tydzień z rzędu o 3 do poziomu 552 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Oczekuje się, że import LNG do Europy wyniesie w kwietniu około 11,13 mln ton. Azjatycki import LNG w kwietniu ma wynieść 20,55 mln ton, co będzie najniższym wynikiem od czerwca 2020.
- Gazprom prognozuje spadek wydobycia gazu o ~4% w 2022 roku, co wynika z nałożonych na Rosję sankcji.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły – czerwcowe dostawy wycenia się na $23,50/mmBtu (-7,50% t/t). Spadek cen jest tłumaczony „okresem przejściowym” między zimą a latem, wysokimi zapasami gazu w Japonii oraz blokadami COVID-owymi w Chinach.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -2,68% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 90,5 bcfd.
- Kwietniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,2 mld stóp sześciennych dziennie (+0,53% m/m).
- Kwietniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,3 bcfd (-4,65% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała na niezmienionym poziomie w ubiegłym tygodniu i wyniosła 144 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 22 kwietnia wzrosły o +40 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,490 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -16,99% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +38 bcf.
Energia odnawialna
- Prognozuje się, że uprawnienia do emisji CO2 w Unii Europejskiej (EUA) w 2022 roku będą kosztować średnio €85,22/tonę, w 2023 roku średnio €94,23 (+10,6% r/r). a w 2024 roku €97,90 (+3,9% r/r). „W związku z podwyższonymi cenami gazu i niepewnością co do dostaw rosyjskiego gazu spodziewamy się, że elektrownie węglowe będą pracować pełną parą w całej Europie, utrzymując popyt na EUA od przedsiębiorstw użyteczności publicznej” – powiedział główny analityk Refinitiv ds. emisji dwutlenku węgla, Ingvild Sorhus.
- Shell nabędzie indyjską platformę energii odnawialnej Sprng Energy za $1,55 miliarda. Shell zapowiedział, że kupi 100% akcji Solenergi Power Private Limited, flagowej firmy grupy Sprng Energy, od brytyjskiego inwestora Actis. Sprng Energy dostarcza energię słoneczną i wiatrową firmom zajmującym się dystrybucją energii elektrycznej w Indiach. Portfel Sprng Energy składa się z aktywów o wartości szczytowej 2,9 gigawata (GWp) i kolejnych 7,5 GWp projektów energii odnawialnej w przygotowaniu. Transakcja potroi obecne moce operacyjne Shella w zakresie odnawialnych źródeł energii. „Ta transakcja pozycjonuje Shell jako jednego z pierwszych inicjatorów budowy prawdziwie zintegrowanego biznesu transformacji energetycznej w Indiach”, powiedział w oświadczeniu Wael Sawan, szef działu energii odnawialnych Shella. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Shell posiada obecnie 4,7 gigawatów (GW) mocy wytwórczych energii odnawialnej w eksploatacji lub w budowie. Ma także kolejne 38 GW w przyszłych projektach. Firma z siedzibą w Londynie zamierza do 2050 r. stać się firmą o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
Węgiel
- Chiny obniżą cła importowe na wszystkie rodzaje węgla do zera od 1 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Pekin dąży do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w obliczu rosnących światowych cen i obaw o zakłócenia w dostawach. Cła importowe na węgiel antracytowy i koksujący, wykorzystywany głównie w hutnictwie, zostaną obniżone do zera z obecnych 3%, a stawki na inne rodzaje węgla obniżą się z 3-6%. W 2021 r. Chiny importowały 323,33 mln ton węgla, co stanowi około 8% całkowitego zużycia węgla. Uważa się jednak, że zniesienie ceł na import węgla ma niewielki wpływ na chińskie zakupy węgla w 2022 r., ponieważ produkcja krajowa utrzymuje się na rekordowym poziomie, podczas gdy ceny transportu morskiego wzrosły do historycznie najwyższych poziomów. Niektórzy handlowcy twierdzą, że ruch ten może przynieść korzyści importowi z Rosji.
- Zmagające się z rosnącym w najszybszym tempie od prawie czterech dekad zapotrzebowaniem na energię elektryczną Indie odwołały kursy ponad 750 pociągów pasażerskich by zwolnić torowiska dla kolejowego transportu węgla. Rząd poinformował, że w czwartek indyjskie koleje załadowały węglem 427 pociągów, ale by uzupełnić zapasy w elektrowniach wymagane są 453 pociągi z węglem dziennie. Sekretarz ds. energii w Indiach powiedział, że koleje dostarczają średnio 390 pociągów dziennie, czyli o 14% mniej niż zapotrzebowanie io 6% mniej niż własne zobowiązania kolei. Węgiel stanowi prawie 75% produkcji energii w Indiach, a elektrownie odpowiadają za ponad trzy czwarte z ponad miliarda ton rocznego zużycia węgla. Zapasy węgla w elektrowniach są na najniższym poziomie przed latem od co najmniej dziewięciu lat.
Uran
- Kalifornia jest otwarta na utrzymanie swojej ostatniej pozostałej elektrowni jądrowej w ruchu, aby utrzymać niezawodność elektryczną, gdy odchodzi od paliw kopalnych, powiedział rzecznik gubernatora Gavin Newsom. Oświadczenie to oznaczało zwrot dla stanu, który od 2016 roku planował zastąpić dużą moc produkcyjną elektrowni atomowej Diablo Canyon w tej dekadzie innymi bezemisyjnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna i wiatrowa. Kalifornia ma na celu produkcję całej energii elektrycznej z czystych źródeł do 2045 r., ale stanęła przed wyzwaniami związanymi z odejściem od paliw kopalnych, w tym przerwami w dostawie prądu podczas letniej fali upałów w 2020 r. Diablo Canyon zapewniło 8,5% całkowitego zapotrzebowania Kalifornii na energię w 2020 roku i jest głównym źródłem bezemisyjnej energii elektrycznej w tym stanie. Jednak utrzymanie działania elektrowni atomowej będzie wymagało modernizacji, aby pomóc elektrowni wytrzymać trzęsienia ziemi i wprowadzić zmiany w systemach chłodzenia. Te inwestycje prawdopodobnie kosztowałyby ponad $1 miliard.
Złoto
- „Rynek złota odnotował stałą wyprzedaż w ostatnich tygodniach, gdy dolar zyskiwał na wartości. Obecnie indeks dolara spadł, co podnosi ceny złota. Dane o PKB i wskaźnik kosztów dla danych o zatrudnieniu pokazały, że inflacja wciąż jest wysoka, co generalnie wspiera złoto”, powiedział Edward Meir, analityk z ED&F Man Capital Markets.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- „Mamy pozytywne wiadomości z chińskiego Biura Politycznego, które zobowiązało się do podjęcia dalszych działań w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, ponieważ gospodarka przeżywa trudności”, powiedział analityk ING, Wenyu Yao, podkreślając, że powinno to pozytywnie odbić się na popycie na miedź. Chiny odpowiadają za około połowę światowego popytu na metale przemysłowe.
- Chilijski producent miedzi Codelco odnotował spadek zysku przed opodatkowaniem za Q1 2022, wynoszący $1,521 mld (-7% r/r). Kwartalna produkcja państwowego przedsiębiorstwa wyniosła 364 000 ton (-6% r/r), przy bezpośrednim koszcie produkcji na poziomie $0,152/lbs (+15,15% r/r).
- Co najmniej jedna protestująca społeczność tubylcza pozostawała na terenie peruwiańskiej kopalni Las Bambas przed weekendem uniemożliwiając wydobycie. Las Bambas powiedział w oświadczeniu, że protestujący „uzbrojeni w kamienie, koktajle Mołotowa i inną broń” zaatakowali ochronę kopalni, raniąc kilku pracowników. Alexander Raul, doradca społeczności Huancuire, powiedział, że w piątek minęło 15 dni od wejścia społeczności do kopalni. Okres dwóch tygodni jest kluczowy, ponieważ prawo peruwiańskie pozwala właścicielom nieruchomości na użycie siły w celu eksmisji intruzów w ciągu pierwszych 15 dni po inwazji, ale potem muszą przejść przez dłuższy proces prawny. Rząd Peru zapowiedział wezwanie społeczności tubylczych oraz przedstawicieli kopalni do dialogu 7 maja o godzinie 17:00 czasu polskiego.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) prognozuje, że rynek ołowiu w 2022 osiągnie nadpodaż na poziomie 17 tysięcy ton. Podaż ołowiu z kopalni ma wynieść 4,71 mln ton (+2,91% r/r), podczas gdy popyt na ołów rafinowany ma wynieść 12,42 mln ton (+1,7% r/r).
- International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) prognozuje, że rynek cynku w 2022 roku osiągnie deficyt na poziomie 292 tysięcy ton. Światowa produkcja kopalni cynku ma wzrosnąć w 2022 roku do 13,28 mln ton (+3,9% r/r), a popyt ma wynieść 14,26 mln ton (+1,6% r/r).
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium, miedzi, stali i niklu. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu, cynku i cyny.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Jedenasty z rzędu tydzień spadku zapasu aluminium premium. Ósmy z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.