aktualności – 19 sierpnia 2021

Ciekawy zestaw informacji, ważnych nie tylko dla inwestujących w surowce, ale także dla osób związanych z przemysłem motoryzacyjnym, elektroniki precyzyjnej czy tzw „zwykłych Kowalskich” którzy chcą zbudować swój wymarzony domek w najbliższym czasie. To w programie o 14:00, a w aktualnościach najnowszy raport Crop progress od USDA oraz przegląd najważniejszych wydarzeń na rynkach surowcowych. Polecam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

aktualności - 19 sierpnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Rosyjskie ministerstwo rolnictwa wstrzymało codzienną publikację danych dotyczących zbiorów zbóż. Ministerstwo „prowadzi obecnie prace techniczne z regionami w celu dopracowania formy i struktury danych operacyjnych dotyczących zbioru zbóż i siewu zbóż ozimych. Po zakończeniu tych prac informacje będą nadal codziennie publikowane na stronie internetowej ministerstwa”. Ostatnie dane pochodzą z 11 sierpnia i podają zbiory zbóż w Rosji na poziomie 74,9 mln ton. Prognozy ministerstwa mówią o zbiorach 127,4 mln ton zbóż, w tym 81 mln ton pszenicy.
  • Kazachska firma kolejowa tymczasowo wstrzymała przyjmowanie ładunków do Chin przez swój główny węzeł komunikacyjny Dostyk skupiony na eksporcie zboża i metali. To skutek wzrostu obostrzeń po chińskiej stronie w związku z wariantem Delta COVID-19. Kazachstan eksportuje pszenicę, nasiona oleiste, miedź i tlenek glinu do Chin.
  • Państwowa Służba Geologiczna będzie współpracować ze swoimi odpowiednikami w państwach afrykańskich, a także z Ukrainą, aby w przyszłości móc zabezpieczyć strategiczne surowce dla Polski. To wnioski ze skierowanego do konsultacji projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), której zadaniem jest m.in. efektywne zarządzanie i gospodarowanie dostępnymi kopalinami w kraju. Strategia opiera się na ośmiu celach: zapewnieniu dostępu do surowców ze złóż kopalin, wód podziemnych i ciepła ziemi; poszukiwaniu, rozpoznawaniu oraz dokumentowaniu złóż kopalin; zapewnieniu odpowiednich warunków prawnych dla obecnych i przyszłych inwestorów oraz rozwoju i unowocześnieniu branży geologiczno-górniczej; ochronie złóż kopalin; współpracy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców. Przygotowanie projektu trwało długo, ponieważ w PSP musiano uwzględnić m.in. niedawno powstałe dokumenty dotyczące zmian w energetyce (PEP2040). W projekcie znajdujemy m.in. założenia dotyczące wzrostu wydobycia gazu ziemnego jako paliwa przejściowego (obecnie wydobywamy ~4 mld m3 rocznie). Główny Geolog Kraju wskazał, że dla polskiego przemysłu bardzo ważną rolę odgrywać będą takie kopaliny jak węgiel koksowy, miedź, cyna, siarka, a także surowce związane z nowoczesnymi technologiami, jak lit, nikiel, kobalt, grafit, mangan czy pierwiastki ziem rzadkich.

Kawa

  • Cardiff Coffee Trading przyłącza się do chóru pesymistów, mówiących o deficycie kawy nie tylko w sezonie 2021/22 ale także w sezonie 2022/23.
  • Sondaż Reutersa pokazuje 9 mln 60-kg worków deficytu na rynku kawy w sezonie 2021/22 – co jest skutkiem zarówno najgorszej od ponad 90 lat suszy w Brazylii jak i lipcowych przymrozków.

Cukier

  • Indie mogą wyeksportować 6 milionów ton cukru w ​​sezonie rozpoczynającym się w październiku, nawet bez dotacji rządowych, a światowe ceny czynią sprzedaż zagraniczną bardziej lukratywną. Jednak to eksport na poziomie tegorocznego eksportu, co nie zrównoważy niedoboru z Brazylii.

Pszenica

  • Na zachodzie Kanady pojawiły się pierwsze przymrozki, które mogą dotknąć zbiorów pszenicy. Niskie temperatury mogą dotrzeć także do północnych równin USA.

Ryż

  • Wietnam rozważa zmniejszenie areału upraw ryżu ze względu na niskie ceny surowca. Inne uprawy byłyby zdaniem władz znacznie bardziej opłacalne. Nieoficjalne informacje mówią o zmniejszeniu obszaru upraw o ~3,5 mln hektarów (-5,4%). Wietnam jest trzecim co do wielkości eksporterem tego towaru na świecie po Indiach i Tajlandii, wszystkie te kraje są mocno konkurencyjne wobec siebie.

Soja

  • Brazylijskie stowarzyszenie eksportujące zboże, ANEC, prognozuje sierpniowy eksport soi na poziomie 6,25 mln ton, co jest prognozą wyższą o ponad 150 tysięcy ton względem lipcowej.
  • Pracownicy Pro Farmer są w trakcie objazdu po uprawach soi w USA. W Dakocie Południowej liczba strąków w kwadracie 3’x3’ wynosi 996,9 (-20,3% r/r; -3,78% względem 3-letniej średniej). W Ohio jest 1195,4 strąków (+3,44% r/r; +13,20% względem 3-letniej średniej).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Bułgarska Agencja Bezpieczeństwa Żywności poinformowała w środę o wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na farmie przemysłowej z 13 000 świń w centralnej części kraju, w wiosce Apriltsi. Wokół gospodarstwa utworzono trzykilometrową strefę kwarantanny, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Ropa naftowa

  • W oparciu o orzeczenie sądowe przechodzimy teraz do leasingu złóż” – powiedział Walter Cruickshank, zastępca dyrektora Bureau of Ocean Energy Management (BOEM). Sprawa dotyczy wyroku sądowego cofającego decyzję administracji Joe Bidena o zawieszeniu federalnego programu leasingu złóż ropy i gazu. Co prawda administracja prezydencka złożyła odwołanie od wyroku, ale do jego rozpatrzenia mogą zostać wydane nowe decyzje leasingowe.
  • Indie zaczęły sprzedawać ropę ze swoich strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR) do państwowych rafinerii, ponieważ wdrażają nową politykę komercjalizacji swoich federalnych magazynów poprzez dzierżawę powierzchni. Nowe przepisy pozwalają Indian Strategic Petroleum Reserves Ltd (ISPRL) wydzierżawić do 30% swoich powierzchni magazynowych wynoszących w sumie 37 mln baryłek. Na rynek trafia stopniowo ~8 mln baryłek, zakupionych w Q2 2020. Pozwala to zniwelować ostatnią podwyżkę cen ropy z Arabii Saudyjskiej.
  • TotalEnergies SE poinformowało o niewielkim pożarze w rafinerii Port Arthur w Teksasie 17 sierpnia, który został tego samego dnia ugaszony. Część rafinerii została wyłączona z powodów bezpieczeństwa.
  • Exxon Mobil Corp, drugi co do wielkości właściciel morskich obszarów wydobywczych w Brazylii, widzi możliwość obniżenia swojej emisji CO2 poprzez nowe inwestycje w tym regionie.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,2 mln baryłek, do 435,5 mln baryłek (-0,75% t/t), prognozowano spadek o 1,1 mln baryłek.
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 11,4 mln baryłek dziennie.
  • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu wzrósł do 3,4 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Budowa Nord Stream 2 ma zakończyć się 23 sierpnia, jednak wciąż nieznana jest data oddania rurociągu do użytku komercyjnego – teoretycznie jest możliwe, że przesył gazu ruszy jeszcze w 2021 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel mają spotkać się w piątek w Moskwie, temat Nord Stream 2 będzie prawdopodobnie jednym z kluczowych wątków.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,6 mld stóp sześciennych (-0,2 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy) średnie zużycie gazu w ostatnich 5 latach wynosiło w sierpniu 83,4 bcfd, jednak sam eksport robi różnicę na poziomie 8,3 bcfd. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 93,6 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2021 to 92,0 mld stóp sześciennych (+0,44% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w sierpniu wynosi średnio 10,2 bcfd (-5,55% m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w sierpniu wyniósł średnio 6,2 bcfd (-4,62% m/m).

Energia odnawialna

  • A.P. Moller-Maersk poinformował, że podpisał umowę z duńskim REintegrate na produkcję i dostawę około 10 000 ton neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla e-metanolu, który napędzi prototypową jednostkę firmy. Cała firma zużywa około 20 mln ton paliwa dla swojej floty, ale planuje osiągnąć neturalność pod względem emisji CO2 do 2030 roku. Szacuje się, że w początkowym etapie przestawiania floty na silniki zasilane zielonym metanolem koszty będą o 10-15% wyższe od tradycyjnego paliwa.
  • Podaż energii słonecznej w Unii Europejskiej w czerwcu i lipcu wyniosła 39 terawatogodzin (TWh) co oznacza wzrost o 250% względem 2018 roku.Nowe rekordy produkcji zostały również ustanowione w ośmiu krajach UE, w tym w Hiszpanii i Niemczech. Energia słoneczna w czerwcu i lipcu stanowiła 10% podaży energii elektrycznej w Unii Europejskiej. W Niemczech w czerwcu i lipcu panele słoneczne dostarczyły 17% energii elektrycznej, a w Hiszpanii było to 16%.

Miedź

  • Związkowcy z chilijskiej kopalni Escondida podpisali bardzo lukratywną umowę z BHP Group, co znacznie zwiększy oczekiwania związkowców w innych kopalniach miedzi w kraju odpowiadającym za 30% globalnej podaży miedzi. Szacuje się, że każdy z pracowników największej kopalni złota otrzyma ~$30 tysięcy, w tym premię w wysokości 1% dywidendy wypłacanej akcjonariuszom. W marcu związkowcy w kopalni Los Pelambres (należącej do Antofagasta) wynegocjowali wypłatę $24 tysięcy. Aktualnie negocjacje trwają w kopalniach El Teniente, El Salvador i Ministro Hales (należące do Codelco), Cerro Colorado (należące do BHP Group), El Soldado (należące do Anglo American) oraz w Sierra Gorda (należące do KGHM S.A. Polska Miedź).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Chiny, które zobowiązały się do ograniczenia produkcji surowej stali w 2021 do 1,065 mld ton (poziom produkcji w 2020 roku) będą musiały znacząco zmniejszyć produkcję w nadchodzących miesiącach. Mówi się o ograniczeniu produkcji o ~10% by zrealizować cel. Jednocześnie wysokie ceny pokazują wysoki popyt na ten produkt. Chiński czołowy producent stali, Baowu Group – również największy na świecie – powiedział, że cięcia produkcji stali są obecnie „kwestią polityczną, w której nie ma miejsca na negocjacje”.

produkcja stali w Chinach; 2020 vs 2021; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się ekologiczną stalą HYBRIT dokonało pierwszej na świecie dostawy stali wyprodukowanej bez użycia węgla. Do wytopu wykorzystano energię elektryczną z odnawialnych źródeł a także wodór, którego bezemisyjne pozyskiwanie jest obecnie elementem badań i prac wielu przedsiębiorstw na świecie. HYBRIT będzie dostarczać stal do Volvo AB, na razie w formie testowej, a od 2026 do pełnej produkcji komercyjnej.
  • Cyna osiągnęła rekordową cenę $35 955/tonę, bijąc rekord z poprzedniego post-kryzysowego okresu czyli z 2011 roku ($33 600/t). W USA fizyczni odbiorcy informowali, że muszą wydać nawet $4 000 więcej od ceny rynkowej za tonę surowca jeśli tylko znajdą dostawcę. Fastmarkets podniósł swoją ocenę premii za dostawę na Środkowym Zachodzie USA do rekordowego poziomu $3 600–$4 400/t, podczas gdy premia w Europie to $1 500–$2 000/t. Również w Szanghaju ceny cyny osiągają rekordowe poziomy, a ilość surowca w magazynach giełdowych jest na bardzo niskich poziomach, pomimo bardzo wysokiego eksportu rafinowanej cyny z Chin – 8 454 tony w pierwszej połowie 2021 (+295,97% r/r), co sprawiło, że Chiny stały się eksporterem netto cyny na poziomie 5 800 ton w 2021 roku. Według Semiconductor Industry Association, sprzedaż półprzewodników w drugim kwartale, wskaźnik zapotrzebowania na luty cynowe, wzrosła o 29% rok do roku i 8% kwartał do kwartału.
  • Yunnan Chihong Zinc & Germanium, wstrzymał produkcję w jednym ze swoich zakładów cynkowych po wycieku gazu, w wyniku którego zginęło trzech pracowników firmy, a czwarty z objawami zatrucia toksycznymi oparami przebywa w szpitalu w stanie nie zagrażającym życiu. Zakład w pierwszej połowie roku wyprodukował 60,7 tysiąca ton wlewków cynkowych, a prognoza na cały rok wynosiła 131,6 tysiąca ton. Przyczyna wypadku, czas trwania wstrzymania produkcji i wpływ na firmę czekają na dalsze dochodzenie.
  • Czołowy chiński producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych, Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL), podpisał umowę na utworzenie nowej fabryki w Szanghaju. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ kluczowym klientem CATL jest Tesla Inc posiadająca gigafabrykę w Szanghaju.
  • Australijska spółka wydobywcza South32 Ltd poinformowała o rocznym wzroście zysku na poziomie +153% r/r księgując dochody na poziomie $489 mln, czym pokonał szacunki Citi na $471,6 miliona. To pozwoliło spółce na deklarację specjalnej dywidendy na poziomie 1 centa, co sumarycznie ze „zwykłą” dywidendą da 3,5 centa – czyli wzrost dywidendy w spółce wyniósł +250% r/r.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *