aktualności – 19 kwietnia 2022

Poniedziałek był świętem z tego rodzaju, w których nie będę realizować programów. Niemniej chciałbym pokazać pewne rzeczy, nie tylko w kontekście surowcowym, więc wyjątkowo zrobię program we wtorek, 19 kwietnia. To dość nieplanowane, ponieważ jeszcze w sobotę myślałem, że będzie tylko jeden, czwartkowy program w tym tygodniu. Ale ponieważ jest ważny wg mnie przekaz, który powinien dotrzeć do jak największego grona, tak więc zapraszam o 14:00 na mój kanał – a także proszę o jak najpowszechniejsze udostępnianie tego materiału – bo dane z samego początku mogą wkrótce dotyczyć także Polski…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe info 19 kwietnia 2022 – Turecka tarcza antyinflacyjna pogrąża kraj!

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Raporty USDA Crop progress z 18 kwietnia 2022:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Gwałtownie rosnące światowe koszty energii wywierają presję na tureckiego państwowego importera energii, firmę BOTAS, by dalej podnosić ceny, ponieważ spółka schodzi coraz bardziej na minus, mimo że producenci skarżą się, że ostatnie podwyżki cen zagrażają ich działalności. BOTAS do zakupów energii wykorzystuje rządowe rezerwy walutowe i subsydia państwowe, przyczyniając się do zwiększania inflacji w Turcji, która sięga już 60%. Ceny gazu dla konsumentów, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i firm produkcyjnych są o 70% niższe od rynkowych – pomimo podwyżki wprowadzonej 1 kwietnia. Od końcówki 2021 r. BOTAS podniósł cenę gazu ziemnego dla przemysłu o 568% w przeliczeniu na liry, według wyliczeń Reutera. Odzwierciedla to 49% spadek kursu tureckiej liry w stosunku do dolara w tym okresie oraz wzrost światowych cen energii. Przemysłowcy poprosili rząd o wsparcie, w tym o obniżenie tureckiego podatku VAT (wynoszącego obecnie 18%), aby pomóc im poradzić sobie z podwyżkami cen gazu. Ostrzegali też, że dalsze podwyżki cen energii znajdą odzwierciedlenie w cenach towarów, co jeszcze bardziej podniesie inflację i ograniczy konkurencyjność tureckich przedsiębiorstw. „Ta perspektywa naraża nas na ryzyko utraty naszej konkurencyjności w stosunku do firm z UE i naszych ciężko zdobytych rynków eksportowych na całym świecie”. powiedział Erdem Cenesiz, prezes Stowarzyszenia Eksporterów Cementu, Szkła, Ceramiki i Produktów Glebowych.
  • Ukraina informuje, że ~1,25 miliona ton zbóż i nasion oleistychnadal znajduje się na 57 statków handlowych zablokowanych w ukraińskich portach morskich. Zbyt długie przechowywanie na statku jest niekorzystne dla jakości zbóż.
  • Argentyńscy zakończyli w czwartek wieczorem strajk. Nieoficjalnie wiadomo, że doszło do porozumienia dającego kierowcom 20% podwyżkę w związku z rosnącymi kosztami paliw. Prawie 85% zbóż w Argentynie jest transportowanych do portów ciężarówkami. Argentyna odnotowała w marcu miesięczną stopę inflacji na poziomie 6,7%, podnosząc roczną stopę inflacji do 55,1%. Federacja Przewoźników Argentyńskich (FETRA) skarżyła się również na niedobory paliwa w okresie zwiększonego zapotrzebowania na przewóz upraw soi i kukurydzy.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+3,38k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+18,9k t/t). Zapasy kawy są o -42,41% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Ceny etanolu spot w Brazylii prawdopodobnie spadną z obecnych wysokich poziomów, gdy produkcja w Brazylii Środkowo-Południowej wzrośnie. A te ceny etanolu będą działać jako fundamentalna kotwica dla rynku (cukru)” – prognozuje Commonwealth Bank of Australia.
  • Prognozuje się zbiory trzciny cukrowej w centralno-południowej Brazylii w sezonie 2022/23 na poziomie 558 mln ton (+6,7% s/s), podczas gdy produkcja cukru ma wynieść 33,5 mln ton (+4,36% s/s). Produkcja etanolu (zarówno z trzciny cukrowej jak i kukurydzy) prognozowana jest na 30,2 mld litrów (+9,82% s/s). Sumarycznie cukrownie mają przeznaczyć na cukier 44% trzciny cukrowej w sezonie 2022/23 (-1 pp s/s). Prognozy eksportu mówią o 24,5 mln ton cukru (-0,41% s/s).
  • Regiony uprawy trzciny cukrowej w Indiach, prawdopodobnie osiągną w tym roku normalne lub wyższe niż normalne opady sezonowe, podało państwowe biuro meteorologiczne.

Kakao

  • Według Europejskiego Stowarzyszenia Kakao, przemiał kakao w Europie w pierwszym kwartale wzrósł do 373 498 ton (+4,4% r/r).
  • Mielenie kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej zwiększyło się do 52 tysięcy ton w marcu (+6,1% r/r).
  • Prognozuje się, że produkcja kakao w Ghanie spadnie o co najmniej 31% w sezonie 2021/22 ze względu na wyjątkowo trudne warunki uprawy.
  • Ponadprzeciętne opady deszczu w większości regionów, w których uprawia się kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu, poprawią wielkość i jakość średnich zbiorów trwających od kwietnia do września. „Jeśli deszcz będzie dalej padał, będzie dużo kakao, a jakość się poprawi” – ​​powiedział N’Guettia Francois, który prowadzi farmę w pobliżu centralnego regionu Bongouanou, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 50 milimetrów (mm), 26,6 mm powyżej pięcioletniej średniej.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-14,5k t/t), w poprzednim sezonie rosły (+108,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +2,14% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Eksport (rosyjskiej pszenicy) jest aktywny, ale widać pewne oznaki osłabienia. Istnieją nowe umowy, ale nie za dużo, i widzimy bardzo ograniczoną liczbę krajów: Turcja jako główny cel podróży, a następnie Iran i Egipt” – powiedział Dmitrij Rylko, szef doradztwa rolniczego IKAR.
  • Sovecon poinformował, że w ubiegłym tygodniu Rosja wyeksportowała 630 tysięcy ton zboża (+57,5% t/t).
  • Pogoda jest dobra dla wiosennych siewów zbóż w Rosji. Do 14 kwietnia wiosenne zboża posadzono na 1,3 miliona hektarów, wobec 1,1 miliona hektarów rok wcześniej, podał Sovecon.

Kukurydza

  • Chłodna pogoda w Stanach Zjednoczonych spowolni zasiewy kukurydzy tej wiosny i skutkiem tego mogą potencjalnie zmniejszyć się plony w czasie żniw jesienią. Prognozy pokazują „tylko krótkie otwarte okna dla sadzenia na Środkowym Zachodzie” do końca miesiąca, powiedział Rich Feltes, szef analizy rynkowej w RJ O’Brien.
  • Wygląda na to, że trochę kukurydzy zostanie zasadzonych przed końcem kwietnia, ale wojna na Ukrainie trwa nadal” – powiedział Dennis Smith, makler towarowy Archer Financial Services w Chicago. Produkcja zbóż jest szczególnie ważna w tym roku, ponieważ wojna na Ukrainie postawiła pod znakiem zapytania nasadzenia i zahamowała eksport produktów rolnych z regionu Morza Czarnego, będącego głównym światowym dostawcą kukurydzy i pszenicy.

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • We Francji panuje najgorsza epidemia ptasiej grypy w historii, w której ubito około 8% kur niosek. Ceny jaj we Francji wzrosły +69% r/r. W 2021 roku Francja wyprodukowała 15,7 mld jaj, to największy producent jaj w Unii Europejskiej.
  • W USA epidemia ptasiej grypy wybito 19 mln kur niosek, ~6%. Skutkiem tego ceny jaj na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych przekroczyły w marcu $3/tuzin (+200% r/r). Stany Zjednoczone zwiększyły import jaj z takich krajów, jak Francja, Włochy i Hiszpania.
  • Ukraina wyprodukowała 14,1 miliarda jaj w 2021 r. i odpowiadała za ~50% importu jaj przez Unię Europejską.
  • Chiny odnotowały najwyższą kwartalną produkcję wieprzowiny od Q4 2018 na poziomie 15,61 mln ton (+14% r/r). „Produkcję wieprzowiny w pierwszym kwartale napędziło stado loch w pierwszej połowie zeszłego roku, które na koniec II kwartału 2021 r. osiągnęło 45,64 mln sztuk, co jest nowym rekordem w ostatnim cyklu” – powiedział Wang Zuli, badacz z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Rozwoju w ramach Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych. Produkcja wieprzowiny w Chinach osiągnęła w zeszłym roku 52,96 mln ton.

Ropa naftowa

  • Libijski National Oil Corp (NOC) w poniedziałek powiedział, że „bolesna fala zamknięć” zaczęła uderzać w jego obiekty i ogłosiła siłę wyższą na polu naftowym Al-Sharara i innych miejscach. Wg NOC grupa niezidentyfikowanych osób, „wywarła presję na pracowników w Al-Sharara, co zmusiło ich do stopniowego zamykania produkcji i uniemożliwiło NOC realizację zobowiązań umownych.” Grupy we wschodniej Libii protestujące przeciwko fabrykom ropy naftowej chcą, aby premier Abdulhamida al-Dbeibaha zrezygnował na rzecz przedstawiciela opozycji – premier Dbeibah został powołany przez ONZ. „Przy tak ograniczonych globalnych dostawach, nawet najmniejsze zakłócenia mogą mieć ogromny wpływ na ceny” – powiedział Jeffrey Halley, analityk w domu maklerskim OANDA.
  • W pierwszej połowie kwietnia rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu spadła do średnio 10,2 mln baryłek dziennie (-7,5% m/m).
  • Rafineria Antipinsky, największy prywatny zakład przetwórstwa ropy naftowej w Rosji, rozpoczął załadunek oleju opałowego do Estonii. Z danych wynika, że ​​od początku kwietnia do estońskiego portu Muuga załadowano około 9000 ton oleju opałowego. Według źródeł branżowych i danych Refinitiv Eikon, kontrolowana przez Rusinvest rafineria Antipinsky planuje załadować do Estonii do 120 000 ton produktów naftowych. Obejmuje to uzgodnione 90 000 ton oleju opałowego i 30 000 ton destylatów gazowo-kondensatowych, które rafineria dostarczy koleją do Muugi. Porty w Estonii, Litwie i Łotwie nadal obsługują rosyjskie produkty naftowe. Punkty te są atrakcyjne dla handlowców ze względu na duże zbiorniki, które pozwalają im magazynować paliwo i poprawiać marże eksportowe.
  • Eksport ropy naftowej Arabii Saudyjskiej w lutym wzrósł do 7 307 mln baryłek dziennie (+4,4% m/m). Lutowa produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej wzrosła do 10,225 mln baryłek dziennie (+0,79% m/m).
  • Według firmy konsultingowej East Daley Capital amerykańska produkcja ropy naftowej w 2022 roku wyniesie 12,86 mln baryłek dziennie (+11,15% r/r). Większość przewidywanego rocznego wzrostu – 1,13 miliona baryłek dziennie – pochodzi z basenu permskiego, największego amerykańskiego złoża łupkowego. Operator rurociągów Enterprise Products Partners z kolei prognozuje, że do grudnia wydobycie ropy w USA osiągnie 12,4 mln baryłek dziennie.
  • Prognozuje się, że chińskie rafinerie zmniejszą przerób ropy naftowej o 900 tysięcy baryłek dziennie (bpd), co oznacza spadek o -6,3% względem średniej za ostatnie 12-miesięcy. Największe cięcia przerobu wprowadzi państwowy gigant rafineryjny Sinopec Corp – o prawie 0,5 mln baryłek dziennie. Spadek popytu zmusił również państwowe rafinerie do eksportu większej ilości paliwa z rosnących zapasów, przeciwdziałając rządowym wysiłkom zmierzającym do ograniczenia dostaw za granicę po tym, jak konflikt rosyjsko-ukraiński wywołał obawy o dostawy. Przewiduje się, że w tym miesiącu firmy wyeksportują łącznie około 2 milionów ton benzyny, paliwa do silników odrzutowych i oleju napędowego.
  • Indyjski minister finansów Nirmala Sitharaman zapytała „Jeśli paliwo jest dostępne ze zniżką, dlaczego nie miałbym go kupić?” nawiązując do 30% zniżki na rosyjską ropę typu Ural względem ropy typu Brent. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w marcu Indie pozyskały 9% z 5,7 mln baryłek ropy dziennie importowanej drogą morską z Rosji, w lutym import z Rosji był bliski zera.
  • Strażnicy Rewolucji w Iranie powiedzieli, że zajęli w czwartek dwa statki w Zatoce Omańskiej za rzekomy przemyt paliwa. Iran walczy z szalejącym przemytem paliwa drogą lądową do sąsiednich państw i drogą morską do krajów Zatoki Arabskiej. Według oświadczenia zatrzymano przemyt 250 tysięcy litrów na jednym statku i 130 tysięcy litrów na drugim. Siedmiu członków załogi pierwszego statku zostało zatrzymanych, powiedział wcześniej funkcjonariusz Straży państwowej telewizji, dodając, że byli wśród nich Irańczycy i obcokrajowcy. W poprzednim tygodniu Strażnicy przejęli obcy statek przewożący 220 000 litrów przemyconego paliwa w Zatoce i zatrzymali jego 11-osobową załogę.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 15 kwietnia 2022 wynosiły 5,617 mln (-10,66% t/t).

Gaz ziemny

  • Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że Moskwa będzie pracować nad przekierowaniem swojego eksportu energii na wschód, ponieważ Europa stara się zmniejszyć swoją zależność od nich, dodając, że narody europejskie nie będą w stanie natychmiast porzucić rosyjskiego gazu. „ partnerzy z nieprzyjaznych krajów przyznają, że nie poradzą sobie bez rosyjskich zasobów energetycznych, w tym na przykład bez gazu ziemnego. Nie ma obecnie w Europie racjonalnego zastępstwa (dla rosyjskiego gazu) – powiedział Putin podczas telewizyjnego wystąpienia. Putin powiedział też, że Europa, mówiąc o odcięciu dostaw energii od Rosji, podbija ceny i destabilizuje rynek. Powiedział, że Rosja, która odpowiada za około jedną dziesiątą światowej produkcji ropy naftowej i około jedną piątą gazu, będzie potrzebowała nowej infrastruktury, aby zwiększyć dostawy energii do Azji. Putin polecił rządowi przedstawić do 1 czerwca plan dotyczący „rozbudowy infrastruktury transportowej do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej (oraz) Azji i Pacyfiku”. Zabiegał również o wyjaśnienie możliwości włączenia dwóch rurociągów – kierowanej do Chin Power of Siberia i dalekowschodniego Sachalin-Chabarowsk-Władywostok w rosyjski zunifikowany system dostaw gazu.
  • Zapłata za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z Unii Europejskiej, zgodnie z żądaniem prezydenta Władimira Putina, złamałaby system sankcji UE wobec Moskwy – zauważa Komisja Europejska. „Ten mechanizm doprowadziłby do naruszenia istniejących restrykcyjnych środków UE przyjętych w stosunku do Rosji, jej rządu, Centralnego Banku Rosji i ich pełnomocników” – czytamy w wewnętrznej notatce. Kupujący z UE nadal płaciłby Gazpromowi w walucie kontraktowej – euro lub dolarach – ale zakup byłby sfinalizowany dopiero wtedy, gdy Gazprombank wymieni walutę na ruble i zdeponuje ruble na drugim koncie, europejskim. Cały proces będzie nadzorowany przez Rosję, pozbawiając europejskie firmy kontroli nad środkami od momentu wypłaty i wprowadzając nieprzewidywalne dodatkowe koszty. „Państwo rosyjskie, poprzez swój bank centralny, ma całkowitą kontrolę nad walutą obcą… którą może manipulować całkowicie dla własnej korzyści” – napisano w notatce Komisji Europejskiej.
  • Wielka Brytania będzie miała wystarczającą podaż gazu, aby zaspokoić popyt od kwietnia do września, a nawet będzie wysyłać więcej gazu do Europy ze względu na niski poziom jego magazynowania, podał National Grid w rocznych prognozach. Całkowite zapotrzebowanie na gaz w Wielkiej Brytanii ma wynieść 34 miliardy metrów sześciennych (bcm) w ciągu sześciu miesięcy w okresie letnim (+6,58% r/r). Podaż ma wzrosnąć do 34 mld m3 (+7,94% r/r). Wielka Brytania otrzymuje tylko około 3% swojego gazu z Rosji, podczas gdy Unia Europejska polega na Rosji w około 40% swoich potrzeb. Wielka Brytania może eksportować gaz do Europy przez interkonektory, a National Grid spodziewa się, że średni eksport Wielkiej Brytanii do Europy wyniesie 5,4 mld m3 (+671,4% r/r).
  • Amerykański producent skroplonego gazu ziemnego, Cheniere Energy, powiedział, że rosnące ceny gazu ziemnego w USA odzwierciedlają wcześniejsze niedoinwestowanie, po którym nastąpił „szok popytowy”, ponieważ Europa stara się odzwyczaić od rosyjskiego gazu. Rosnące do ponad $7,00/mmBtu ceny gazu w USA przed Wielkim Piątkiem powodują, że firmy zużywające duże ilości gazu ziemnego domagają się ograniczenia budowy nowych instalacji LNG. „Ostatecznym motorem wzrostu zapotrzebowania na energię, gaz ziemny i LNG, naszym zdaniem pozostanie Azja. Wiele z tych długoterminowych, ponad 20-letnich umów zostało z azjatyckimi kontrahentami” – powiedział wiceprezes Cheniere Energy Anatol Feygin. Wzrost popytu na LNG w Europie, ponieważ kupujący unikają rosyjskiego gazu w związku z inwazją na Ukrainę, nie zmienił koncentracji Cheniere na rynkach azjatyckich.
  • Większe przyspieszenie (amerykańskich cen gazu) wynika głównie z późnej zimy, niskiego poziomu magazynowania, wyższego popytu na LNG wykazanego przez eksport i pewnego popytu przemysłowego. Idąc dalej, branża będzie chciała zobaczyć, jakie są poziomy zastrzyków magazynowych w miarę postępu sezonu i czy pojawi się reakcja podaży na te wyższe ceny” – powiedział Thomas Saal, starszy wiceprezes ds. energii w StoneX Financial Inc.
  • Europejski import LNG w marcu 2022 wyniósł 15,4 mld m3 (+32% m/m). Sumaryczny import w Q1 2022 do Europy wyniósł 24,6 mld m3 czyli prawie tyle co przez cały 2021 roku.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji pozostały na niezmienionym poziomie – majowe dostawy wycenia się na $33,00/mmBtu (b/z t/t). Czerwcowe dostawy są wyceniane na $29,00/mmBtu.
  • Kwietniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,6 mld stóp sześciennych dziennie (+0,96% m/m).
  • Kwietniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,4 bcfd (-3,88% m/m).
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 8 kwietnia wzrosły o +15 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,397 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -17,8% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +15 bcf.

Węgiel

  • Trudno znaleźć alternatywy dla rosyjskiego węgla energetycznego powiedział szef grupy reprezentującej japońskie przedsiębiorstwa energetyczne. „Chcemy, aby rząd udzielił maksymalnego wsparcia (w tej kwestii)”, powiedział na konferencji prasowej Kazuhiro Ikebe, przewodniczący japońskiej federacji przedsiębiorstw energetycznych. Japoński rząd powiedział na początku kwietnia, że zabroni importu węgla z Rosji w ramach szerokiej eskalacji sankcji po stopniowym zmniejszaniu importu przy jednoczesnym poszukiwaniu alternatywnych dostawców.
  • Indonezja zwiększyła tantiemy produkcyjne dla węgla ze stałej stawki 13,5% do przedziału od 14% do 28%. „Celem jest zwiększenie dochodów państwa przy przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości wydobycia węgla i klimatu inwestycyjnego” – powiedziała Lana Saria, dyrektor w Ministerstwie Energii i Zasobów Mineralnych.
  • Produkcja węgla w Chinach w marcu wyniosła rekordowe 12,77 mln ton dziennie (+9,71% m/m; +15% r/r). Chińskie plany zakładają tegoroczną produkcję na poziomie 12,66 mln ton dziennie, w pierwszym kwartale wynosiła ona ~12,02 mln ton dziennie (+10% r/r).

Złoto

  • Barrick Gold poinformował, że w Q1 2022 sprzedawał złoto po średniej cenie $1 877/oz (+4,57% q/q). Firma szacuje produkcję złota w Q1 2022 na 990 mln uncji (-17,7% q/q). Oficjalne wyniki za Q1 2022 firma poda 4 maja.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • Uosobieniem obaw o pallad i platynę są przerwy w dostawach spowodowane wojną” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami z High Ridge.

Miedź

  • Chilijska Komisja Miedzi (Cochilco) podniosła swoje prognozy cen miedzi do średnio $4,40/funt ($9 700/tonę). W 2023 roku średnia cena ma spaść do $3,95/funt.
  • Chilijska produkcja miedzi w 2022 roku prognozowana jest wg Cochilco na 5,78 mln ton (+2,6% r/r).
  • Globalny rynek miedzi rafinowanej będzie miał w tym roku deficyt 104 tysięcy ton. Z kolei w 2023 roku ma być nadwyżka 329 tysięcy ton.
  • Kopalnia miedzi Las Bambas firmy MMG Ltd w Peru zawiesiła działalność po tym, jak mieszkańcy pobliskiej społeczności weszli na teren firmy w ramach protestu. „W zeszłym tygodniu 130 osób ze społeczności Fuerabamba zaatakowało Las Bambas. Ta inwazja spowodowała zawieszenie operacji” – powiedział Raul Jacob, prezes lokalnej izby górniczej SNMPE. Las Bambas jest członkiem SNMPE, która reprezentuje największe kopalnie w kraju. Peru jest drugim największym producentem miedzi.
  • Kopalnia Cuajone należąca do Southern Copper Corp zawiesiła działalność na koniec lutego, po tym, jak mieszkańcy pobliskich społeczności zamknęli dopływ wody do firmy.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych wielkich pieców w 247 stalowniach w Chinach w ubiegłym tygodniu wyniosły 86,42% (+1,47 pp t/t).
  • Produkcja stali surowej w Chinach spadła w marcu do 88,3 mln ton (-6% r/r). W Q1 2022 produkcja stali wyniosła 243,38 mln ton (-10,5% r/r).
  • World Steel Association (WorldSteel) prognozuje wzrost popytu na stal w 2022 roku do 1,84 mld ton (+0,4% r/r). „Oczekiwania na dalsze i stabilne ożywienie po pandemii zostały wstrząśnięte wojną na Ukrainie i rosnącą inflacją. Wpływ będzie również odczuwalny na całym świecie poprzez wyższe ceny energii i towarów – zwłaszcza surowców do produkcji stali – oraz ciągłe zakłócenia łańcucha dostaw, które niepokoiły światowy przemysł stalowy jeszcze przed wojną” – powiedział WorldSteel. Wzrost na 2023 rok jest prognozowany na +2,2% do 1,88 mld ton.
  • Tokyo Steel Manufacturing Co Ltd, największy japoński producent stali podniesie w maju ceny stali o 2-3% względem cen kwietniowych, aby odzwierciedlić wyższe koszty materiałów i poprawiający się lokalny popyt.. To trzeci miesiąc podwyżek cen stali. „Musimy przenieść rosnące różne koszty, w tym surowce”, powiedział Tokyo Steel. Ceny Tokyo Steel są uważnie obserwowane przez azjatyckich rywali, takich jak południowokoreańskie Posco i Hyundai Steel oraz chińska Baoshan Iron & Steel Co Ltd (Baosteel).
  • Największy ukraiński producent stali Metinvest powiedział,że jego przedsiębiorstwa nigdy nie będą działać pod rosyjską okupacją i że Ukraina straciła obecnie dostęp do 30% do 40% swoich zdolności produkcyjnych na skutek zniszczeń w Mariupolu. Metinvest jest właścicielem dwóch ogromnych hut stali – Illich i Azovstal – w mieście Mariupol nad Morzem Azowskim i objął oba obiekty specjalnym reżimem „konserwacji na gorąco”, aby chronić sprzęt i zapobiegać awariom przemysłowym na skutek wojny. „Wierzymy w zwycięstwo Ukrainy i planujemy wznowić produkcję po zakończeniu działań wojennych. Przedsiębiorstwa metalurgiczne Metinvestu nigdy nie będą działać pod rosyjską okupacją”.
  • Światowy rynek niklu odnotował w lutym nadwyżkę 10 500 ton w porównaniu z deficytem 5 700 ton rok wcześniej wg danych International Nickel Study Group (INSG). W 2021 roku rynek niklu odnotował deficyt 165 200 ton, w 2020 roku była nadwyżka 103 700 ton.
  • Chińska produkcja aluminium w marcu 2022 wyniosła 3,3 mln ton (+1,8% r/r). W całym Q1 2022 produkcja osiągnęła 9,63 mln ton (-1,33% r/r).

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów ołowiu i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwunasty tydzień z rzędu spadek zapasów NASAAC. Dziewiąty z rzędu tydzień spadku zapasu aluminium premium. Szósty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *