Kolejne istotne wybory w kraju wydobywającym miedź – wraz z prognozami od BHP Group robi się gorąco na rynku czerwonego metalu. A prócz tego spory zestaw newsów z całego świata i szerokiego spektrum rynków surowcowych!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- srebro
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Royal Dutch Shell ogłosił plany przenosin siedziby firmy z Holandii do Wielkiej Brytanii. CEO spółki Ben van Beurden informował, że nie zniesienie przez Holandię podatku od dywidendy będzie głównym powodem przeniesienia spółki. Minister gospodarki Stef Blok rozpoczął negocjacje parlamentarne celem zniesienia podatku od dywidendy. Lilianne Ploumen, liderka opozycyjnej Partii Pracy (PvdA) zapowiada sprzeciw planom ministra. Ponieważ firma zostawia w Holandii z tytułu innych podatków „setki milionów euro rocznie” to rząd uważa utrzymanie siedziby Shella za kluczowe. Wyjście Shella z Holandii pogorszy też biznesowy wizerunek kraju, w którym dwa miliony mieszkańców pracuje w międzynarodowych koncernach zarabiając więcej niż średnia krajowa.
- AdBlue, roztwór mocznika wymagany w nowoczesnych silnikach diesla, zaczyna odczuwać skutki kryzysu energetycznego w Europie. Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiły, że słowacka firma Duslo, będąca największym producentem AdBlue w Europie, niemiecki zakład SKW Piesteritz oraz włoska Yara ograniczyły bądź wstrzymały produkcję AdBlue. Na Węgrzech wprowadzono limity zakupu AdBlue. Z kolei w Polsce AdBlue produkuje Grupa Azoty, która nie zapowiada co prawda wstrzymania produkcji, ale prognozuje skokowy wzrost cen, w dodatku jeszcze przed świętami i to możliwe że nawet o +50%, a tak wysokie ceny mogą się utrzymać aż do początku Q2 2022. To będzie kolejna podwyżka w tym roku – od kwietnia ceny wzrosły już o ~+100%. Oznaczać to będzie kolejny wzrost cen transportu towarowego.
- Kolumbia z łatwością przyciągnie duże inwestycje górnicze, rozwiązując problemy związane z licencjonowaniem i regulacjami oraz kompleksowo zajmując się kwestiami bezpieczeństwa, powiedziała wiceminister ds. wydobycia Sandra Sandoval: „Najlepszym sposobem na promocję inwestycji są konkretne i demonstracyjne działania. Jeśli uda nam się posunąć dzisiejsze projekty do przodu i odnieść sukces w konsolidacji ich procesów poszukiwawczych i potwierdzeniu, że mamy potencjał… inwestycja przyjdzie sama”.
Kawa
- Ceny arabiki są podbijane przez opóźnienia logistyczne u czołowego producenta Brazylii, wyższe oczekiwania dotyczące popytu, spadające zapasy arabiki w USA i potencjalną suchą pogodę w przyszłym roku z powodu zbliżającego się trendu pogodowego w La Nina.
- Niekorzystne warunki pogodowe w Kolumbii i u azjatyckich producentów kawy podbijają ceny.
- „Oprócz niedoboru statków, kierowcy ciężarówek (w Brazylii) również rozpoczęli strajk. Opóźnienia w wysyłce (z Brazylii) w tym roku dotknęły już 3,7 miliona worków” – powiedział Commerzbank.
Cukier
- Marex Spectron powiedział, że cukier ma wiele pozytywnych czynników długoterminowych, nie tylko parytet etanolu, który szacuje na około 20,60 centów. Dodał jednak, że widmo indyjskiej sprzedaży powyżej 20,50 centów ogranicza na razie ceny.
- Produkcja w indyjskich cukrowniach od 1 października do 15 listopada wzrosła do 2,09 mln ton (+25% r/r).
- Algieria nałoży od początku przyszłego roku 9% podatek od wartości dodanej na cukier biały i surowy, aby ograniczyć import i rozwiązać problemy zdrowotne, powiedział premier Ayman Benabderrahmane.
Kakao
- Niezwykle ulewne deszcze (w pobliżu Soubre spadło 71,6 mm wobec 5-letniej średniej wynoszącej 18 mm) w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą dać wczesny impuls dla głównych zbiorów. Rolnicy z zadowoleniem przyjęli nietypowo obfite opady deszczu, które, jak się spodziewają, pomogą drzewom obciążonym strąkami kakaowca przetrwać nadchodzącą porę suchą. Jeśli opady deszczu będą ponad przeciętną przez cały grudzień, a pozostała część pory suchej będzie stosunkowo łagodna, główna uprawa będzie obfita i powinna trwać dłużej niż w zeszłym roku.
- Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej między 1 października a 14 listopada wyniósł 489 tysięcy ton (-10,9% s/s).
- Do 28 października od początku tegorocznych zbiorów w dniu 1 października przywóz kakao sortowanego i zapieczętowanego (G&S) do portów w Ghanie wyniósł 42 768 ton (-45,22% s/s).
- Rząd Wybrzeża Kości Słoniowej, największego na świecie kraju produkującego kakao, zaczął rozprawiać się z hodowcami po dziesięcioleciach intensywnej i często nielegalnej uprawy, która zdziesiątkowała lasy tropikalne. Jednak wysiłki na rzecz ochrony kończą się fiaskiem, mówią urzędnicy Unii Europejskiej. „Dobrowolne inicjatywy firm mające na celu powstrzymanie wylesiania w dużej mierze nie powiodły się” – powiedziała eurodeputowana Delara Burkhardt. Komisja Europejska chce od 2023 roku wprowadzić niesprecyzowane jeszcze przepisy zmuszające firmy przetwarzające kakao do znajdowania i usuwania zagrożeń środowiskowych i praw człowieka w ich międzynarodowych łańcuchach dostaw – pod groźbą kar. W oddzielnych oświadczeniach Cargill, Mars i Nestle powiedzieli, że nie kupowali świadomie nielegalnie uprawianego kakao. Ministerstwo Wody i Lasów Wybrzeża Kości Słoniowej szacuje, że 20-30% z około 2 milionów ton kakao produkowanego rocznie jest uprawianych nielegalnie i że praktycznie wszystkie te ziarna trafiają do globalnego łańcucha dostaw.
Pszenica
- Do połowy listopada kraj Morza Czarnego wysłał 52% rocznego wolumenu eksportu uzgodnionego w zeszłym miesiącu z sektorem zboża wynoszącym 25,3 miliona ton na sezon 2021/22. Kachka, wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu, powiedział, że kiedy wielkość kontyngentu eksportowego zostanie osiągnięta, rząd może zacząć rozważać limity eksportowe, ale Ukraina wolałaby nie ograniczać eksportu, w przeciwieństwie do Rosji, która nałożyła podatek eksportowy. Możliwe, że rząd Ukrainy, po wykorzystaniu limitów, zezwoli na dodatkowy eksport 100 – 200 tysięcy ton zbóż. „Ale jeśli tempo eksportu pozostanie takie samo, jeśli 90% kwoty zostanie wyeksportowane na przykład do marca, będziemy musieli prowadzić codzienne dyskusje z handlowcami. Chcemy być otwarci na najwyższy możliwy poziom eksportu, ale oczywiście nie kosztem krajowej konsumpcji” – powiedział Kachka.
- Zaskakująco silne deszcze w Argentynie poprawiły perspektywy dla upraw pszenicy, która jest obecnie siana. Giełda Rosario prognozuje zbiory pszenicy w sezonie 2021/22 na 20,4 mln ton, a giełda w Buenos Aires przewiduje zbiory 19,8 mln ton – byłyby to rekordowe zbiory w historii Argentyny.
- „Główni światowi importerzy pszenicy byli niezwykle aktywni w ostatnim tygodniu, znacznie bardziej obawiając się globalnej podaży niż kukurydzy i soi w tym momencie” – napisał główny ekonomista StoneX, Arlan Suderman.
- Kanada prognozuje wzrost areału upraw pszenicy w 2022 roku o ~+6% r/r, w związku z wysokimi cenami surowca. Prognozuje się, że zbiory pszenicy jarej mogą wynieść 22 mln ton.
Kukurydza
- Zaskakująco silne deszcze w Argentynie poprawiły perspektywy dla upraw kukurydzy, która jest obecnie siana. Giełda Rosario prognozuje zbiory kukurydzy w sezonie 2021/22 na 55 – 56 mln ton, a giełda w Buenos Aires przewiduje 55 mln ton.
Soja
- Według danych National Oilseed Processors Association (NOPA) przetwórcy soi zmiażdżyli w październiku 183,993 mln buszli soi (+19,61% m/m; -0,68% r/r). To był trzeci najwyższy miesięczny wynik w historii. Analitycy prognozowali przetwórstwo ~181,945 mln buszli.
- Prywatni eksporterzy zgłosili w poniedziałek sprzedaż 264 000 ton nasion soi do nieznanych miejsc docelowych z dostawą w roku gospodarczym 2021/22, poinformował Departament Rolnictwa USA. Transakcja była największą dzienną sprzedażą soi w ciągu miesiąca.
- Prywatni eksporterzy zgłosili w środę sprzedaż 132 000 ton nasion soi do Chin, czwarty dzień handlowy z rzędu.
- Zaskakująco silne deszcze w Argentynie poprawiły perspektywy dla upraw soi, która jest obecnie siana. Giełda Rosario prognozuje zbiory soi w sezonie 2021/22 na 48,8 mln ton, a giełda w Buenos Aires przewiduje zbiory 44 mln ton.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Korea Południowa zgłosiła epidemię ptasiej grypy na farmie około 770 000 sztuk drobiu w Chungcheongbuk w poniedziałek.
- Norwegia zgłosiła wybuch ptasiej grypy H5N1 w regionie Rogaland w stadzie liczącym 7000 ptaków.
Ropa naftowa
- Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Suhail al-Mazrouei, powiedział, że wszystko wskazuje na nadwyżkę podaży ropy naftowej w Q1 2022 r. i spodziewa się, że OPEC+ prawdopodobnie będzie trzymał się obecnej polityki produkcyjnej podczas kolejnego spotkania w grudniu. Mazrouei wykluczył możliwość, że ceny ropy dochodzą do $100 za baryłkę. „Przyszły rok będzie rokiem zbilansowym i prawdopodobnie nadwyżką podaży. Będziemy mieli wystarczająco dużo ropy, a także część produkcji będzie stopniowo pochodzić z USA, od producentów ropy łupkowej” – powiedział.
- „Dzisiaj (środa 9 czerwca ) od 12:00 Gomeltransneeft’ wstrzyma na 96 godzin transport ropy w kierunku Adamowej Zastawy, aby przeprowadzić rutynową konserwację na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń” – ogłosił Igor Demin rzecznik Transneftu.
- Dzienny przerób ropy naftowej w Chinach odbił się w październiku od najniższego poziomu od ponad roku we wrześniu i wyniósł 13,75 mln baryłek dziennie (+0,81% m/m; -3% r/r). Sumaryczny przerób w pierwszych 10 miesiącach wyniósł 585,15 mln ton (+5,2% r/r).
- Kanadyjski rurociąg naftowy Trans Mountain został tymczasowo zamknięty w poniedziałek z powodu burz, powodzi i osuwisk w części prowincji Kolumbia Brytyjska. Osuwiska ziemi uwięziły na autostradach pasażerów od 80 do 100 pojazdów, a całemu miastu Merritt nakazano ewakuację. Rurociąg transportuje ropę z Alberty na wybrzeże Pacyfiku, ma wydajność 300 000 baryłek ropy naftowej i produktów rafinowanych dziennie.
- Brazylia nie planuje na razie wstąpić do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), chociaż współpracuje z grupą producencką. To zaprzeczenie zapowiedzi Prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, z 2019 roku. Brazylia była siódmym co do wielkości producentem ropy na świecie w 2020 roku, produkując 3,79 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Gdyby dołączyła do OPEC, stałby się trzecim co do wielkości producentem w założonej w 1960 roku grupie i najważniejszym nowym członkiem od lat.
- Kolumbia obniżyła prognozy produkcji ropy na 2021 do ~770 tysięcy baryłek dziennie (-1,45% r/r). W całej Kolumbii wybuchły antyrządowe demonstracje przeciwko proponowanej reformie podatkowej pod koniec kwietnia. Chociaż pierwotna propozycja została odłożona na półkę, gniew na przemoc policji i żądania podstawowego dochodu spowodowały, że marsze przeciągnęły się do sześciu tygodni, wpływając negatywnie na wydobycie oraz transport surowca.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -2,10 baryłek, do 433,0 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,4 mln baryłek.
Gaz ziemny
- Niemiecki urząd regulacyjny przekazał, że po zbadaniu dokumentacji zawiesi certyfikację operatora gazociągu Nord Stream 2. Wg przekazanych informacji operator powinien być spółką prawa niemieckiego, a nie szwajcarskiego. Pierwotne szacunki komercyjnego uruchomienia Nord Stream 2 w styczniu 2022 zostają przesunięte na nieokreślony okres czasu.
- Szacuje się, że europejskie zapasy gazu ziemnego są o -17 pp względem wieloletniej średniej.
- Japońska Jera zapłaci około $2,5 miliarda za 25,7% udziałów w Freeport LNG w USA firmie Global Infrastructure Partners (GIP). Jera to największy na świecie nabywca LNG. Zakup udziałów ma zabezpieczyć długoterminowe dostawy gazu do produkcji energii i „elastycznie reagować na sytuację podaży i popytu LNG w regionie Azji.
- W środę międzynarodowy organ zajmujący się skroplonym gazem ziemnym (LNG) wprowadził ramy dotyczące zasad ogłaszania ładunków neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Do tej pory około 30 ładunków, czyli mniej niż 1% światowych transakcji LNG, zostało uznanych za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ale oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ firmy starają się wyróżnić się swoimi referencjami środowiskowymi. Ramy przedstawiają szereg kroków, z których pierwsze wymagają od firm monitorowania i weryfikacji intensywności emisji gazów cieplarnianych.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,2 mld stóp sześciennych (-0,2 mld więcej względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 112,2 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2021 to 96,0 mld stóp sześciennych (+2,02% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w listopadzie wynosi średnio 11,0 bcfd (+4,76% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w listopadzie wynosi średnio 5,5 bcfd, a do Kanady 3,4 bcfd.
Węgiel
- Październikowa produkcja węgla w Chinach wzrosła do 357,09 mln ton (+6,88% m/m), najwyższego poziomu od co najmniej marca 2015 r. W pierwszych 10 miesiącach 2021 roku Chiny wydobyły 3,3 mld ton węgla (+4% r/r). Od lipca Chiny zatwierdziły rozbudowę w 153 kopalniach węgla, które w sumie w Q4 2021 powinny dostarczyć dodatkowe 55 mln ton.
Srebro
- Globalny popyt na srebro wzrośnie w tym roku do 1,029 miliarda uncji (+15% r/r). Jednak to nieco niższe prognozy Silver Institute niż kwietniowe, mówiące o popycie na poziomie 1,033 mld uncji. Koronawirus znacznie ograniczył wykorzystanie srebra przez producentów i jubilerów, ale zwiększył popyt ze strony inwestorów, którzy chcieli bezpiecznych aktywów. W tym roku, gdy większość gospodarek nie ma blokad, popyt wzrósł na całym świecie – od producentów towarów, w tym paneli słonecznych i elektroniki, po jubilerów, producentów srebra i inwestorów w srebrne sztabki i monety, podał instytut. Prognozowany na rynku srebra deficyt (pierwszy od 2015 roku) ma wynieść 7 mln uncji w 2021 roku.
Miedź
- 21 listopada będą miały miejsce wybory w Chile. Będą to wybory zarówno prezydenckie jak i parlamentarne. Wśród kandydatów o największych szansach na objęcie urzędu prezydenta wymienia się José Antonio Kast – prawicowego kandydata oraz Gabriela Borica z lewicy. Obaj pochodzą spoza głównych partii politycznych, co pokazuje niechęć społeczną po nieudanych reformach do obecnej elity politycznej w Chile. Kraj już debatuje nad nową konstytucją i kontrowersyjną ustawą o tantiemach górniczych, która może gwałtownie podnieść cła w tym sektorze. Nowe przepisy dotyczące ochrony lodowców, które mogą mieć wpływ na niektóre kluczowe kopalnie, również wymagają zdefiniowania. Chile jest największym na świecie producentem miedzi i jednym z największych dostawców litu niezbędnego w akumulatorach samochodów elektrycznych. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska zwykłej większości głosów 21 listopada, druga tura wyborów odbędzie się 19 grudnia.
- Świat będzie musiał podwoić podaż miedzi i czterokrotnie zwiększyć podaż niklu w ciągu najbliższych 30 lat, aby ułatwić dekarbonizację świata, powiedział dyrektor BHP Group. Spółka również niedawno przesłała swój pierwszy ładunek miedzi neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, z Chile do Stanów Zjednoczonych, powiedziała, dodając, że jest to „droga do zrobienia”.
- Chińska produkcja rafinowanej miedzi w październiku 2021 roku wyniosła 855 tysięcy ton (-0,3% r/r). W pierwszych 10 miesiącach w Chinach wyprodukowano 8,62 mln ton rafinowanej miedzi (+8,4% r/r).
- Obawy przed spowolnieniem w Chinach są przesadzone, a rząd prawdopodobnie podejmie działania, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby wesprzeć wzrost, powiedział analityk Commerzbanku Daniel Briesemann: „Rynek miedzi wpadnie w deficyt strukturalny w ciągu najbliższych kilku lat, ale nie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.”
Pozostałe metale przemysłowe
- Lithium Americas Corp kupuje skupioną w Argentynie Millennial Lithium Corp za $400 mln przyćmiewając ofertę chińskiej firmy Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL). „Ta transakcja wiąże się z niższym ryzykiem regulacyjnym niż CATL lub inna chińska firma. Czy ci się to podoba, czy nie, istnieją krytyczne strategie dotyczące minerałów rządów USA, Kanady i Australii, które mogły w tym odegrać” – powiedział Jon Evans, dyrektor generalny Lithium Americas. Lithium Americas buduje projekt litu Cauchari z Ganfeng Lithium – jego największym udziałowcem – w pobliżu złoża litu Millennial, co sprawiło, że wykup jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Oczekuje się, że po uruchomieniu projekt będzie wytwarzał 24 000 ton węglanu litu o jakości stosowanej w bateriach przez 40 lat.
- Produkcja aluminium w Chinach w październiku wyniosła 3,13 mln ton (+1,79% m/m; -1,8% r/r). Południowo-zachodnia prowincja Guizhou 21 października nakazała wszystkim pięciu hutom aluminium zmniejszyć zużycie energii i zredukować moce produkcyjne. Środki te były ostatnimi z serii ograniczeń nałożonych na energochłonną produkcję aluminium przez władze regionalne w tym roku – w tym w centrum hutniczym Yunnan, które graniczy z Guizhou – ponieważ znajdują się pod presją ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia zużycia energii. Yunnan powiedział hutom, aby nie zwiększały średniej miesięcznej produkcji w stosunku do poziomów z sierpnia przez pozostałą część roku. Przez pierwsze 10 miesięcy 2021 roku produkcja wyniosła 32,37 mln ton (+6,5% r/r).
- Produkcja cynku w Chinach w październiku wyniosła 532 tysiące ton (-9,2% r/r). W ciągu pierwszych 10 miesięcy roku Chiny wyprodukowały 5,43 mln ton cynku (+3,2% r/r).
- Produkcja stali surowej w Chinach w październiku wyniosła 71,58 mln ton (-23,3% r/r). Narzucenie ścisłej kontroli wydajności i ograniczenia zużycia energii osłabiło zarówno podaż, jak i popyt. Tygodniowe wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych w 163 wielkich piecach w Chinach spadły do 62,39% na początku listopada. W ciągu pierwszych 10 miesięcy roku Chiny wyprodukowały 877,05 mln ton stali (-0,7% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.