Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Niestety dzisiaj nie będzie programu. Ale zapraszam do lektury!
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
UWAGA! ABC Inwestowania – Konferencja Online 18-19 września 2020
Miło mi poinformować, że w dniach 18 i 19 września będzie miała miejsce konferencja online, na którą zostałem zaproszony na debatę dotyczącą rynków surowcowych. Rejestrować się bezpłatnie na konferencję można pod tym linkiem.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- energia odnawialna
- złoto
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Departament Handlu Stanów Zjednoczonych podpisał w poniedziałek projekt porozumienia z rosyjską państwową spółką zajmującą się energią jądrową w celu ograniczenia importu uranu z Rosji w ciągu najbliższych 20 lat w celu wzmocnienia krajowego górnictwa i energetyki jądrowej. Import rosyjskiego uranu od 2028 roku ma zacząć spadać z obecnych 20% do 15%. To nowelizacja umowy z 1992 roku.
Kawa
- Dealerzy twierdzą, że prognozy dotyczące opadów deszczu nad spieczonymi obszarami kawy w Brazylii spowodowały wstrzymanie sprzedaży wśród inwestorów finansowych, którzy niedawno zbudowali dużą pozycję długą w kontraktach terminowych na kawę arabica w Nowym Jorku. „Prognozuje się opady deszczu w kluczowych regionach uprawy Brazylii, co zmniejsza obawy o poziom wilgoci w fazie kwitnienia upraw w latach 2021/22” – powiedział Commerzbank.
Cukier
- Produkcja cukru w UE i Wielkiej Brytanii w 2020 roku ma spaść do 16,1 mln ton (-5,29% r/r). To efekt szkodników (głównie we Francji) a także suszy. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na 31,7 mln ton w UE i Wielkiej Brytanii (-17,88% r/r), co będzie najmniejszymi zbiorami od 2003 roku.
- Niemiecka produkcja cukru rafinowanego z buraków w rozpoczynającym się teraz sezonie 2020/21 spadnie do około 4,12 miliona ton (-2,60% s/s).
- W Polsce wstępnie szacuje się, że produkcja cukru rafinowanego wzrośnie do około 2,2 mln ton (+10% s/s).
Kakao
- Ghana, wzorem Wybrzeża Kości Słoniowej, podnosi cenę płaconą farmerom za ziarna kakao o około 21% r/r. Producenci ziaren kakaowych drugiego co do wielkości na świecie producenta tej rośliny otrzymają 625 cedis ($108) za 64-kilogramowy worek czyli $1,69 za kilogram.
- Przybywanie kakao do portów w największych światowych plantatorach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło 2,060 mln ton od 1 października 2020 do 13 września 2021, według szacunków eksporterów, o 5,4% mniej niż w tym samym okresie w zeszłym sezonie.
- Policja na Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpaliła w poniedziałek gaz łzawiący, aby przerwać demonstracje przeciwko decyzji prezydenta Alassane’a Ouattary o kandydowaniu na trzecią kadencję. Protestujący ustawili barykady i wyłączyli ruch uliczny w kilku miastach, w tym w stolicy handlowej Abidżanie. Od sierpnia w starciach między demonstrantami a policją zginęło kilkanaście osób. Peter Mooses, starszy strateg rynkowy RJO Futures w Chicago, powiedział, że niepokoje polityczne były powodem skoku w kontraktach terminowych na kakao. Wybory na Wybrzeżu Kości Słoniowej są zaplanowane na 31 października 2020. Kwestionowane wybory w 2010 roku doprowadziły do krótkiej wojny domowej, w której zginęło ponad 3000 osób. Czterdziestu czterech kandydatów, w tym byli prezydenci Henry Konan Bedie i Laurent Gbagbo oraz były przywódca rebeliantów Soro Guillaume, złożyli dokumenty, aby stanąć w wyborach, ale nie jest jasne, czy Gbagbo i Soro byliby w stanie kandydować z powodu procedur sądowych przeciwko nim. Ouattara ogłosił w marcu, że nie będzie kandydował, ale zmienił swoją decyzję po nagłej śmierci wybranego przez niego następcy premiera Amadou Gon Coulibaly w lipcu.
- Wielkość eksportu przetworzonego kakao w Indonezji w pierwszej połowie roku wzrosła o 5,29% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Bawełna
- Prognozy dotyczące ulewnych deszczy w kluczowych centralnych i zachodnich regionach Indii podsyciły obawy o potencjalne straty wśród zbiorów i jakości bawełny w drugiej połowie września.
Pszenica
- Prognozy eksportu pszenicy z Ukrainy w sezonie 2020/21 wynoszą 17,5 mln ton.
- We wtorek francuskie ministerstwo rolnictwa obniżyło swoje szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej do 29,5 mln ton (-25% r/r; -200 tysięcy ton względem sierpniowej prognozy). Obszar zasiewów pszenicy miękkiej wyniósł w 2020 roku 4,28 miliona hektarów (-1,61% r/r), przy prognozowanej wydajności 6,89 t/ha (-12,89% r/r).
Kukurydza
- Chiny zamówiły w poniedziałek 350 tysięcy ton kukurydzy w sezonie 2020/21 u prywatnych eksporterów. To największy jednodniowy zakup od 1 września. Dane USDA pokazały, że Chiny już zobowiązały się do zakupu około 9 milionów ton kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych na rok gospodarczy 2020/21, co byłby nowym rekordem, gdyby wszystko zostało wysłane. W sezonie 2019/20 Chiny zaimportowały 2,110 mln ton amerykańskiej kukurydzy.
- Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje produkcję kukurydzy w 2020 roku do 14,1 mln ton (+11% r/r) przy wydajności 8,97 t/ha (-1,75% r/r).
- Chiny obniżają prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy do 250,7 mln ton (-4% względem poprzedniej prognozy). To skutek silnych wiatrów i ulewnych deszczy w formie trzech tajfunów na przełomie sierpnia i września w północno-wschodnim pasie kukurydzy (w prowincjach Heilongjiang, Jilin, Liaoning i Mongolii Wewnętrznej). Może to znacząco zwiększyć chiński import w sezonie 2020/21.
Soja
- USDA poinformowała o sprzedaży 129 tysięcy ton soi do Chin w poniedziałek.
- Amerykański Departament Rolnictwa potwierdził we wtorek sprzedaż 132 tysięcy ton amerykańskiej soi do Chin
- USDA ogłosiła w środę kolejną sprzedaż soi 327 tysięcy ton soi do Chin z dostawą 2020-21.
- Prognozy dotyczące ulewnych deszczy w kluczowych centralnych i zachodnich regionach Indii podsyciły obawy o potencjalne straty wśród plonów soi w drugiej połowie września. Zbiory soi, pomimo ulew, szacuje się na 9,3 mln ton.
Pozostałe zboża
- Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES) podało, że eksport jęczmienia w sezonie 2020/21 wyniesie 6,155 mln ton (-6% r/r). To skutek chińskich ceł antydumpingowych nałożonych na Australię w maju.
- Chiny zwiększyły import ukraińskiego jęczmienia w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2020/21, kupując 1,3 miliona ton (+97,27% s/s). Jednocześnie w bieżącym sezonie spadł ukraiński eksport jęczmienia do dotychczasowego głównego odbiorcy – Arabii Saudyjskiej. Największy producent ropy w OPEC zakupił dotychczas 334 tysiące ton (-13,92% s/s). Szacowane plony jęczmienia w 2020 roku mają wynieść 7,3 miliona ton (-17,98% r/r), a eksport w sezonie 2020/21 może spaść do 3,34 mln ton (-34,25% s/s).
- Francuskie ministerstwo rolnictwa obniżyło prognozowaną produkcję jęczmienia w 2020 roku do 11,0 mln ton (-20% r/r; -300 tysięcy ton względem sierpniowej prognozy).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chińskie stado świń wzrosło w sierpniu o 31,3% r/r, podczas gdy stado loch wzrosło o 37% r/r.
- Chiny ogłosiły, że 18 września wystawią na aukcję kolejne 20 000 ton mrożonej wieprzowiny ze swoich rezerw państwowych. To kolejna aukcja mająca na celu łagodzenie wzrostu cen wieprzowiny po przetrzebieniu chińskich hodowli przez afrykański pomór świń (ASF).
- We wtorek w Niemczech potwierdzono nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Skutkiem tego Chin i Japonia (podobnie jak wcześniej Korea Południowa) zablokowały import wieprzowiny z Niemiec. W 2018 roku Chiny odbierały 7,42% niemieckiego eksportu mięsa wieprzowego, Korea Południowa 8,1%, a Japonia 2,68%. Niemcy są drugim pod względem wielkości eksporterem mięsa wieprzowego na świecie z 15,5% udziałem w globalnym rynku – USA mają pierwsze miejsce z 15,8% (dane za 2018 rok).
- Chiny zablokowały import z zakładu drobiarskiego OK Foods w Fort Smith w stanie Arkansas z powodu przypadków koronawirusa wśród pracowników. Zakład jest drugim zakładem drobiarskim w USA, który został zablokowany z powodu wybuchu epidemii, po tym, jak w czerwcu Pekin zawiesił import z zakładu Tyson Foods Inc.
Ropa naftowa
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,4 mln baryłek do 496 mln baryłek. Analitycy szacowali wzrost zapasów o 1,3 mln baryłek.
- Huragan Sally (osłabł z kategorii drugiej do pierwszej we wtorek) zmusił firmy wydobywcze w Zatoce Meksykańskiej do zamknięcia ponad 25% swojej produkcji czyli niecałe 500 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie (bpd). To kolejne zamknięcia w ostatnim czasie – pierwsze miały miejsce podczas przejścia huraganu Laura przez Zatokę Meksykańską. Jedyny terminal morski w kraju, Louisiana Offshore Oil Port (LOOP), wstrzymał załadunek tankowców już w niedzielę.
- W związku z huraganem Sally zamknięte lub ograniczone zostaną działania rafinerii w USA: rafineria Alliance Phillips 66 (wydajność 255,6 tysiąca bpd), rafineria Shell w Norco (wydajność 227,4 bpd),
- OPEC zrewidował swoje prognozy ogłaszając w poniedziałek że światowy popyt na ropę spadnie w tym roku o 9,46 mln baryłek dziennie.
- W Libii dowódca Khalifa Haftar zobowiązał się do zakończenia wielomiesięcznej blokady obiektów naftowych co zwiększy podaż ropy naftowej o co najmniej 1 mln baryłek dziennie. Libia ze względu na wojnę domową jest wyłączona z ograniczeń wydobycia wprowadzonych przez OPEC+.
- EIA szacuje, że amerykańskie wydobycie ropy z siedmiu głównych formacji łupkowych spadnie do 7,64 mln baryłek dziennie (-8,17% m/m) w październiku 2020,
- Australia zaproponowała w poniedziałek oferowanie zachęt wartych $1,67 miliarda w ciągu 10 lat by utrzymać otwarte cztery pozostałe rafinerie w kraju. Mówi się też o budowie magazynu paliwa w ramach długoterminowego planu bezpieczeństwa paliwowego Australii. Lokalne rafinerie przynoszą straty w związku ze spadkiem popytu na paliwa wywołane pandemią koronawirusa. Rafinerie należą do BP Plc, Exxon Mobil Corp, Viva Energy Group i Ampol Ltd.
- Przerób ropy w Chinach w sierpniu 2020 wynosił 14 mln baryłek dziennie (bpd) (+9,2% r/r). To drugi rekordowy przerób w historii kraju – po lipcu 2020. Średni przerób ropy naftowej w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 wynosiła 13,1 mln bpd (+3,2% r/r).
- Amerykański koncern naftowy Chevron Corp zwolnił około 20 pracowników w Wenezueli w ramach globalnej restrukturyzacji szacowanej na 10-15% pracowników. Posunięcie to poprzedza wygaśnięcie 1 grudnia koncesji Chevron na dalsze prowadzenie działalności w Wenezueli pomimo sankcji nałożonych przez USA na państwową firmę naftową Petroleos de Venezuela (PDVSA). Chevron bezpośrednio zatrudnia w Wenezueli około 300 pracowników.
- Oczekuje się, że eksport i tranzyt rosyjskiej ropy w czwartym kwartale pozostanie zasadniczo na niezmienionym poziomie 62,4 mln ton. W Q3 2020 eksport i tranzyt szacuje się na 62,8 mln ton. Eksport ropy typu Ural do Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier spada do 12,75 mln ton z 13,3 mln ton.
- Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras zniosła zakaz handlu z głównymi handlowcami towarowymi Vitol, Trafigura i Glencore wstrzymane po rozpoczęciu prokuratorskiego śledztwa w sprawie łapówek w kwocie co najmniej $31 mln. Petrobras wdrożył środki zwiększające bezpieczeństwo stosunków handlowych.
Gaz ziemny
- Glenfarne Group LLC i Kinder Morgan Inc zwróciły się do federalnych organów regulacyjnych o kolejne pięć lat, aby ukończyć fabrykę eksportową LNG Magnolia i związaną z nią rozbudowę rurociągu gazowego. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) zatwierdziła budowę Magnolia LNG i związaną z tym rozbudowę rurociągu w kwietniu 2016 r. Zgoda wymaga od firm ukończenia budowy do kwietnia 2026 roku. Spółki argumentują swój wniosek, że doszło do zachwiania globalnego popytu na gaz, uniemożliwiającego zawieranie długoterminowych umów na odbiór LNG co jest krytyczne dla zabezpieczenia finansowania projektu.
- Wydobycie gazu ziemnego w sierpniu 2020 wyniosło 14,2 mld m3 (+3,7% r/r). W okresie od stycznia do sierpnia 2020 wydobycie w Chinach wzrosło o +8,8% r/r.
- Izraelska Rada Naftowa zatwierdziła możliwość przejęcia operacji Noble Energy w Izraelu przez Chevron Corp, co jest kluczowe do przejęcia spółki w transakcji wartej $5 mld.
- Kolejny huragan uderza USA zmniejszając podaż gazu ziemnego. Sally dotarła na terytorium USA w pobliżu granicy stanów Luizjana i Mississippi. W Zatoce Meksykańskiej w związku z huraganem wstrzymano wydobycie co najmniej 27,5% zasobów czyli 759 mln stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu ziemnego.
- Obecnie mniej niż 400 z całkowitej liczby ponad 80 000 zarejestrowanych statków jest zasilanych LNG jako źródłem paliwa. Szacuje się, że do 2030 roku ta liczba podskoczy do 1 000 jednostek. Emisja CO2 ze statków zasilanych LNG jest o 30% mniejsza niż ze statków na ropę – nawet po wymuszeniu stosowania czystszego paliwa od stycznia 2020.
Węgiel
- Polskie związki zawodowe górnictwa zagroziły w poniedziałek strajkiem, jeśli premier Mateusz Morawiecki nie włączy się do trwających rozmów w sprawie restrukturyzacji borykającego się z kłopotami przemysłu górniczego. Zdaniem związków premier ma powinien przystąpić do negocjacji do 21 września 2020. Związki oczekują także by rząd podjął natychmiastowe działania, aby powstrzymać dalsze zaostrzanie polityki klimatycznej UE.
Energia odnawialna
- Chiński CNOOC Ltd, główny morski producent ropy i gazu, ogłosiłże jego pierwszy projekt morskiej energii wiatrowej został podłączony do sieci i zaczął wytwarzać energię. Zainstalowana moc wynosi 300 megawatów. Projekt, który ma być wyposażony w 67 turbin wiatrowych, będzie generował roczną energię w sieci na poziomie około 860 milionów kilowatogodzin.
Złoto
- Najwięksi wydobywcy złota ograniczają wydatki w związku z pandemią koronawirusa. Spośród 10 największych wydobywców, aż siedmiu (m. in. Newmont, Barrick czy Gold Fields) zmniejszyło prognozowaną produkcję złota o około 7% względem prognoz sprzed pandemii. Część z nich stara się utrzymać zwroty z inwestycji dla inwestorów ponad zwiększanie produkcji. Budżet Newmont w tym roku wynosi $1,3 miliarda (-50% s/s).
Metale przemysłowe
- Chińska produkcja katod rafinowanej miedzi w sierpniu w głównych hutach spadła do 725 500 ton (+5,6% m/m; -1,7% r/r). Prognoza na wrzesień mówi o 730 tysiącach ton (+0,62% m/m) katod rafinowanej miedzi.
- Według Narodowego Urzędu Statystycznego produkcja miedzi rafinowanej wyniosła w zeszłym miesiącu 894 000 ton (+9,83% m/m; +9,7% r/r).
- Chilijska państwowa spółka wydobywcza Codelco poinformowała o osiągnięciu porozumienia kontraktowego ze związkiem nadzorczym w kopalni El Teniente. Za porozumieniem głosowało 88% związkowców, a umowa będzie obowiązywać przez 3 lata od 1 listopada 2020 począwszy. W 2019 roku El Teniente wygenerował około $1,046 miliarda przychodu, podobną kwotę wymienia się w tegorocznych prognozach. Wydobycie w ostatnich latach kształtowało się na poziomie 465 tysięcy ton rudy miedzi. Do 2025 roku Codelco chce zwiększyć wydobycie w kopalni do 500 tysięcy ton rocznie i zejść z kosztami do $1/funt miedzi. El Teniente to największa podziemna kopalnia miedzi na świecie i szósta pod względem wielkości potwierdzonych rezerw czerwonego metalu.
- Administracja Trumpa oświadczyła we wtorek, że zniesie 10% amerykańskich ceł na surowe aluminium kanadyjskie, o ile import metalu w okresie wrzesień-grudzień 2020 roku spadnie o 50% w porównaniu z okresem styczeń-lipiec. USTR podał, że oczekuje teraz importu surowego aluminium z Kanady na poziomie 70 000 do 83 000 ton miesięcznie do grudnia. Jeśli zostanie ustalone, że w dowolnym miesiącu import przekroczy 105% tych poziomów, USTR powiedział, że z mocą wsteczną nałoży 10% cła na wszystkie przesyłki w danym miesiącu. Cła nałożył Donald Trump w sierpniu. Kanada zawsze odrzucała koncepcję kwot na eksport aluminium. W odpowiedzi Kanada zrezygnowała z groźby nałożenia miliardowych sankcji odwetowych, co oznacza koniec sporu między głównymi partnerami handlowymi.
- Produkcja aluminium w Chinach w sierpniu 2020 wyniosła 3,17 miliona ton (+2,3% m/m; +5,5% r/r). Szacuje się że popyt na aluminium na rynku również ulegnie poprawie, ponieważ Chińskie Stowarzyszenie Dealerów Motoryzacyjnych prognozuje wzrost sprzedaży we wrześniu, kiedy to kupowanie samochodów zazwyczaj osiąga szczyt w tym kraju.
- Chińskie Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) pokazały, że chińska produkcja 10 metali nieżelaznych – w tym miedzi, aluminium, ołowiu, cynku i niklu – wzrosła do 5,29 mln ton (+6,9% r/r) w sierpniu 2020.
- Produkcja przemysłowa w Chinach przyspieszyła o 5,6% r/r w sierpniu 2020. To o 0,8 pp więcej niż w lipcu 2020. Sprzedaż nowych samochodów w Chinach wzrosła w sierpniu o 11,8%.
- Kanadyjska spółka First Quantum Minerals Ltd poinformowała że planuje rozszerzyć działalność w kopalni Kansanshi w Zambii, największej kopalni miedzi w Afryce. Chodzi m. in. o rozbudowę zakładu przeróbki rudy siarczkowej w kopalni Kansanshi o 25 mln ton rocznie (mtpa), co zwiększy roczną wydajność do 52 mln ton. Ma to kosztować spółkę $650 mln w ciągu dwóch lat, począwszy od 2023 roku.
- Brazylijska spółka Vale poinformowała o planach zakończenia produkcji żelazostopów manganu w mieście Simões Filho w stanie Bahia do końca 2020 roku. Spółka poinformowała że w ciągu ostatnich 10 lat wyczerpał możliwości utrzymania konkurencyjności operacji i rozważa program wykupów dla swoich pracowników.
- Indonezja podpisała umowę na budowę fabryki baterii litowych z południowokoreańską firmą LG Chem Ltd i chińską firmą Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL). Korzystając z dużej krajowej produkcji niklu, z którego można wydobywać chemikalia do akumulatorów, Indonezja wyznaczyła cel na 2024 r., Aby rozpocząć produkcję baterii litowych. Indonezja wstrzymała eksport nieprzetworzonego niklu na początku tego roku, aby zapewnić dostawy surowca do inwestycji niklowych w tym kraju.
- Chiński CATL zakupi ponad 10 milionów akcji Neo Lithium Corp, dzięki czemu stanie się trzecim co do wielkości udziałowcem firmy i zyska jedno miejsce w zarządzie spółki i zasiądzie w komitecie technicznym firmy, co pomoże Neo Lithium Corp sporządzić studium wykonalności projektu Tres Quebradas Lithium w północnej prowincji Catamarca w Argentynie – projektu mającego osiągnąć początkową wydajność na poziomie 20 tysięcy ton litu rocznie. Największym udziałowcem w Neo Lithium Corp jest BlackRock Inc.