Środowe zestawienie aktualności z rynków surowcowych. Oczywiście wraz z programem w Comparic24.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- pszenica
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Dzisiaj dane z raportów Crop progress (z 15/06/2020) oraz Crop production (11/06/2020):
Cukier
- Czas oczekiwania na załadunek cukru w porcie Santos w Brazylii wydłużył się z 29 dni (8 czerwca) do średnio 45 dni. Rok temu średni czas oczekiwania na załadunek wahał się między 5 a 7 dni. Z tego też względu pobliski port Sao Sebastiao, dotychczas skupiający się na eksporcie płynów (w tym ropy naftowej) po raz pierwszy od 2005 roku zaczął ładować także cukier.
Kakao
- Kilka regionów kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej nawiedziły intensywne, znacznie wyższe od średnich opady deszczu. Mogą pojawić się powodzie na plantacjach.
Sok pomarańczowy
- Prognozy dotyczące zbiorów pomarańczy w sezonie 2019/20 kształtują się na poziomie 5,08 mln ton (-6% s/s), z czego z Florydy będzie 3,04 mln ton (-6% s/s).
Pszenica
- Prognozuje się, że zbiory pszenicy ozimej w USA wyniosą 1,27 mld buszli (+3% r/r).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chińskie hodowle świń wzrosły w maju o 3,9% m/m. Taki sam wzrost zanotowano w liczbie loch. Wynika to m. in. z rozpoczęcia produkcji na nowych fermach świń w kraju, gdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach afrykański pomór świń (ASF) wybił ponad 40% trzody chlewnej.
- W czwartek, 18 czerwca, w Chinach odbędzie się kolejna aukcja mrożonej wieprzowiny z rezerw państwowych, które mają ustabilizować ceny mięsa wieprzowego na lokalnym rynku. Z rezerw zostanie wypuszczone 10 tysięcy ton wieprzowiny, co dołącza do wcześniej sprzedanych 360 tysięcy ton w 2020 roku na aukcjach państwowych.
- Tianjin na północnym wybrzeżu, główny port Pekinu, zaczął testować partie mięsa z każdego przybywającego kontenera pod kątem koronawirusa. Związane jest to z dwoma głównymi źródłami chińskiego importu mięsa: Stanami Zjednoczonymi i Brazylią, jako że te dwa kraje mają w sumie ~40% wszystkich przypadków koronawirusa na świecie. Władze stwierdziły, że każdy ładunek mięsa, jaki pojawił się w porcie po 1 marca 2020 będzie musiał zostać przetestowany nim zostanie wypuszczony z portu. Obawy w Chinach wzbudza prawdopodobny przestój w dostawach mięsa, związany z wydłużeniem czasu jaki mięso będzie musiało spędzić w porcie. Szanghaj nie wdrożył żadnych działań pod kątem testowania mięsa.
Ropa naftowa
- Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał w poniedziałek wyrok w sprawie ekologów, który postanowił, że rząd federalny może zezwolić na przejście proponowanego gazociągu o wartości $7,5 miliarda przez popularny Appalachian Trail w stanie Wirginia. Oznacza to zwycięstwo spółki Dominion Energy Inc, kiedy to budowa prawie 1000-kilometrowego gazociągu Atlantic Coast z Zachodniej Wirginii do Karoliny Północnej została wstrzymana przez organizacje ekologiczne. Inwestycję wspiera administracja Prezydenta USA Donalda Trumpa. Wyrok ma także pozytywny wpływ na inną wstrzymaną inwestycję gazociągową: Mountain Valley Pipeline o długości prawie 500 kilometrów biegnący z Wirginii Zachodniej do Wirginii Południowej.
- Grupa OPEC+ wypełniła swoje zobowiązania do cięć w 87% w maju 2020 czyli zmniejszyła podaż ropy o 8,439 mln baryłek dziennie (ustalone cięcia miały 9,7 mln baryłek dziennie). Obecnie przywrócenie części produkcji jest planowane na lipiec.
- ConocoPhillips poinformowało, że wznowi część produkcji na Alasce. W kwietniu spółka ogłosiła cięcia produkcji w tym stanie o 100 tysięcy baryłek. Obecnie przywrócenie części produkcji jest planowane na lipiec. ConocoPhillips jest jednym z największych producentów ropy naftowej na Alasce. Na skutek pandemii w regionie North Slope wydobycie ropy spadło z 510 tysięcy baryłek dziennie (grudzień 2019) do 388 400 baryłek dziennie (14 czerwca 2020).
- Saudi Aramco zakończyło zakup 70% udziałów w Saudi Basic Industries Corp (SABIC) za $69,1 mld ($32,9/akcję). SABIC jest czwartą co do wielkości firmą petrochemiczną na świecie. Okres płatności został wydłużony z 2025 do 2028 roku, co ma stanowić zabezpieczenie przed niskimi cenami ropy naftowej na świecie. Pierwsza transza ($7 mld) ma zostać zapłacona 2 sierpnia 2020 roku.
Gaz ziemny i węgiel
- Kazachstańska, państwowa spółka KazMunayGaz ma trafić na rynek giełdowy w 2022 roku. Oznacza to przesunięcie pierwotnych planów IPO z tego roku – ze względu na pandemię koronawirusa. IPO spółki jest mocno uzależnione od cen ropy naftowej i gazu na świecie. Kazachstan przeprowadza szeroką akcję prywatyzacyjną: w tym roku na rynek trafi 10% udziałów w operatorze telefonii stacjonarnej i komórkowej Kazakhtelecom, na 2021 rok zaplanowana jest sprzedaż udziałów operatora pocztowego Kazpost i firmy energetycznej Samruk Energy inwestorom strategicznym, a w 2022 roku prócz KazMunayGaz na rynek mają trafić linie lotnicze Air Astana i Qazaq Air oraz spółka górnicza Tau-Ken Samruk.
- Teksas prawdopodobnie już tej jesieni ukróci proceder spalania „niechcianego” gazu ziemnego wydobywanego razem z ropą naftową. Wg zaleceń, producenci ropy mogliby przez maksymalnie 90 dni rutynowo spalać „niechciany” gaz bez uzyskania niezbędnych pozwoleń od Texas Railroad Commission. Obecnie ten okres wynosi 180 dni. Tłem ograniczeń jest oczywiście kwestia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- Import LNG przez Japonię w maju 2020 wyniósł 4,52 mln ton (-18,9% r/r) i jest najniższą wartością od maja 2009 roku.
- Import węgla do celów energetycznych przez Japonię w maju 2020 wyniósł 7,2 mln ton (-9,2% r/r) i jest to najniższa wartość od maja 2015 roku.
Złoto
- Rynek złota utrzymuje się wysoko pomimo zapowiedzi o końcówce recesji w USA i silnego dolara dzięki ogólnoświatowym punktom zapalnym. Zapowiedź eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej przez Iran gdyby USA próbowały powstrzymać irańskie tankowce płynące do Wenezueli. Zbrojne starcie z ofiarami śmiertelnymi wśród żołnierzy (w tym oficerów) obu stron na granicy indyjsko-chińskiej. Zniszczenie biura łącznikowego Korei Północnej z Koreą Południową utworzonego w 2018 roku. I oczywiście rozwój pandemii w krajach Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu oraz niepokojące prognozy o drugiej fali koronawirusa mającej pojawić się wcześniej niż na jesieni.
Metale przemysłowe
- Arafura Resources Ltd testuje próbki koncentratów metali ziem rzadkich ze swojej australijskiej kopalni pod kątem dostaw do rafinerii w Kolorado, USA, należącej do USA Rare Earth LLC. Arafura planuje wysłać próbki rafinowanego ługu złożonego z średnich i ciężkich pierwiastków ziem rzadkich, które zostaną przetworzone na poszczególne ciężkie metale ziem rzadkich.
- Indonezyjska spółka PT Timah, największy na świecie producent cyny (76 389 ton w 2019 roku) chce w 2020 roku sprzedać ~55 tysięcy ton (-18,76% r/r). Firma zakłada że cena metalu pozostanie stabilna w okolicy $17 tysięcy za tonę, pomimo ograniczeń popytowych spowodowanych pandemią koronawirusa. Spółka w ten sposób informuje, że ogranicza produkcję na wyspie Bangka – głównym źródle cyny w Indonezji.
- Organ chilijskiej kontroli górnictwa – Geology and Mining Service (Sernageomin) odrzucił obawy i żądania związków zawodowych górników dotyczące pandemii koronawirusa. Urząd informuje, ze przeprowadził ponad 4 tysiące kontroli w różnych kopalniach i zakładach górniczych, weryfikując „wdrożenie przez przemysł i jego pracowników odpowiednich protokołów”. Chile nie wprowadziło dotychczas żadnych ograniczeń dotyczących górnictwa, w przeciwieństwie do sąsiedniego Peru czy np. RPA. Chile odpowiada za ~33% światowej podaży rudy miedzi.
- Raport audytora EY wykazał, że Shandong Fangyuan Nonferrous Metals Group, największa prywatna huta miedzi w Chinach, zawyża swój zysk i poziom produkcji, jednocześnie zaniżając zadłużenie. Kontrola objęła 2018 r. oraz pierwsze trzy kwartały 2019 roku. Wg danych 22 banki otworzyły $2,28 mld linii kredytowych dla Dongying Fangyuan Nonferrous Metals Co Ltd (spółka zależna grupy), z których większość ($1,62 mld) zostało wykorzystane. Problemy finansowe w spółce trwają od Q4 2019. ABN AMRO, główny organizator pożyczki konsorcjalnej w wysokości $430 mln pozwał 19 marca spółki grupy a także ich założyciela, Cui Zhixiang i jego żonę, o spłatę $38,39 mln zaległych pożyczek i odsetek. Rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na 9 lipca. Shandong Fangyuan Nonferrous Metals Group może wyprodukować rocznie 700 tysięcy ton miedzi (~3% globalnej podaży). Pojawiły się też informacje, że podobny audyt został zlecony przez innych wierzycieli – jego wykonawcą ma być Deloitte.
- Pandemia koronawirusa może mocno wpłynąć na podaż na rynku miedzi. Szacuje się, że ograniczone na świecie wydobycie zmniejszy podaż o 400 tysięcy ton, z kolei niskie ceny i ograniczenia gospodarcze zmniejszą globalną podaż złomu miedzi o 700 tysięcy ton. W USA złom stanowi źródło 50% nowej miedzi, w Unii Europejskiej ponad 40%.
- Kluczowe sektory wykorzystania miedzi w Chinach w maju 2020 zaliczyły przyzwoity wzrost: motoryzacja +19% r/r, inwestycje infrastrukturalne +11% r/r, rozpoczęcie nowych inwestycji deweloperskich +2,5% r/r.
- Stan zapasów miedzi w magazynach szanghajskiej giełdy (ShFE) w porównaniu do lat 2016-2019:
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info w Comparic24 ma premierę o godzinie 14:00 w środę, 17 czerwca 2020: