aktualności – 15 listopada 2021

Poniedziałkowy przegląd rynków i aktualności zaczynamy od politycznej hipokryzji Joe Bidena. Ale przejdziemy też przez tradycyjne rynki i wykresy. Z ciekawostek polecam spojrzeć na informacje o energiach odnawialnych – świetny przykład na niezawodność i ciągłość dostaw prądu z elektrowni wiatrowych na przykładzie Niemiec…

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 15 listopada 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły ósmy tydzień z rzędu (-53,7k t/t), w 2020 roku wzrosły (+96,4k t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Dystrybutorzy twierdzą, że cukier jest nadal wspierany przez plany Indii, aby przeznaczyć więcej trzciny cukrowej na produkcję etanolu, a także przez obawy o globalną inflację. Fitch Solutions powiedział, że ceny cukru utrzymają się blisko obecnych wysokich poziomów spotowych co najmniej do 2022 r.

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły ósmy tydzień z rzędu (-81,6k t/t), w 2020 roku mocno spadły: -364,6k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Na dzień 11 listopada Ukraina obsiała 6,2 mln ha pszenicy ozimej, co stanowi 94% prognozowanego areału na sezon 2021/22.
  • Do 8 listopada we Francji obsiano 87% prognozowanego areału zasiewów pszenicy ozimej.
  • Sadzenie nowej pszenicy ozimej w głównych regionach produkcyjnych w Chinach opóźniło się z powodu ciągłych opadów, które podsycały obawy o produkcję podstawowych zbóż. Ceny pszenicy, będącej substytutem kukurydzy w dawkach paszowych, również wzrosły w wyniku silnego popytu ze strony młynów i sektora hodowlanego.
  • Brazylia w czwartek stała się pierwszym krajem, który zezwolił na import mąki wyprodukowanej z genetycznie zmodyfikowanej (GMO) pszenicy. Decyzja może wywołać szerszą globalną dyskusję na temat genetycznie zmodyfikowanej pszenicy w miarę wzrostu cen i rosnących obaw, że ostrzejsza pogoda może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu. Szeroko akceptowana na rynkach światowych soja i kukurydza GMO jest używana do karmienia zwierząt hodowlanych, a mąka ma trafić bezpośrednio do ludzi. Brazylijska agencja bezpieczeństwa biologicznego CTNBio poinformowała, że ​​jej jednogłośna decyzja dotyczyła tylko mąki pszennej. Decyzja dotyczy pszenicy eksperymentalnie wysianej w Argentynie na obszarze ~55 tysięcy hektarów. Wg producenta jest to odmiana odporna na suszę i popularny herbicyd glufosynat amonu. Około 50% eksportu pszenicy z Argentyny trafia do Brazylii.

Kukurydza

  • Deszcze i śnieg opóźniły sprzedaż nowych upraw na rynek w Liaoning (prowincja), regiony północno-zachodnie i północne, podczas gdy logistyka w portach w Liaoning została zawieszona z powodu złej pogody” – powiedział Meng Jinhui, starszy analityk w Shengda Futures. Liaoning produkuje 7% kukurydzy w Chinach i posiada porty, które dystrybuują zboże z innych północno-wschodnich prowincji, w tym Heilongjiang, największej prowincji produkującej. Skutkiem tego kukurydza w Chinach odbiła mocno w górę. „Rolnicy mają zwyczaj suszenia zboża na polach i sprzedawania go handlarzom zaraz po żniwach, kiedy pogoda jest dobra. Jednak deszcze i śnieg zakłóciły ten nawyk” – powiedział Li Hongchao, analityk z Myagric.com.
  • Francuscy rolnicy zebrali 83% powierzchni kukurydzy na ziarno w kraju do 8 listopada. Tegoroczne zbiory nadal wykazywały 11-dniowe opóźnienie w porównaniu ze średnim tempem z ostatnich pięciu lat.

Ropa naftowa

  • Rosyjski Rosneft, druga co do wielkości firma naftowa na świecie po Saudi Aramco, ostrzegła w piątek przed potencjalnym „supercyklem” na światowych rynkach energetycznych, podnosząc perspektywę jeszcze wyższych cen, ponieważ popyt przewyższa podaż. „Kluczowy projekt rozwojowy, Vostok Oil, może spowodować wzrost produkcji Rosnieftu w ciągu tej dekady, przy założeniu, że ograniczenia OPEC+ zostaną złagodzone lub całkowicie zniesione”, powiedział w notatce dom maklerski Aton, wyceniając cały projekt na $70 miliardów.
  • Biały Dom ma obowiązek potwierdzać co sześć miesięcy, że światowa podaż ropy jest wystarczająca, aby utrzymać sankcje wobec Iranu, które zostały wprowadzone w 2012 roku, za rządów Baracka Obamy i przywrócone przez Donalda Trumpa. Joe Biden właśnie w ostatniej notatce potwierdził, że aktualna podaż ropy z nie-irańskich źródeł jest wystarczająca. Dla przypomnienia, podczas COP26 w Glasgow (które zakończyło się 12 listopada) Joe Biden wzywał kraje OPEC+ do zwiększenia produkcji celem uzupełnienia podaży i ustabilizowania (a także w konsekwencji obniżenia) cen ropy naftowej na globalnych rynkach. Podczas gdy znosząc sankcje nałożone na Iran mógłby zwiększyć podaż ropy nawet o 2 mln baryłek w przeciągu miesiąca.
  • Produkcja z największego w Europie Zachodniej pola naftowego Johan Sverdrup należącego do Equinor została w pełni przywrócona po czwartkowej przerwie w dostawie prądu. Zero lub ograniczona produkcja trwała przez 12 godzin. Wydajność produkcji z pola wynosi ~535 tysięcy baryłek dziennie.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 12 listopada 2021 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 4, do 454 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Prezydent Białorusi zagroził Unii Europejskiej ograniczeniami w dostawach gazu w przypadku niewłaściwych (jego zdaniem) próbach rozwiązania kryzysu imigracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Analitycy VTB Capital, oddziału rosyjskiego banku państwowego VTB napisali w notatce: „Uważamy, że ta groźba nie zostanie zrealizowana, ponieważ doprowadziłoby to do utraty dochodów z tranzytu i nałożenia kar handlowych na Białoruś, a także potencjalnie szerszych reperkusji dla stosunków rosyjsko-białoruskich”. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, powiedział, że „To oświadczenie prezydenta Białorusi” oraz że „Rosja zawsze wypełniała swoje zobowiązania kontraktowe” odnosząc się do tranzytu gazu biegnącym przez Białoruś rurociągiem jamalskim, którego jedynym właścicielem jest Gazprom.
  • Amerykańska firma zajmująca się skroplonym gazem ziemnym (LNG) Cheniere Energy Inc podpisała 11-letnią umowę z spółką-córką francuskiej firmy energetycznej Engie S.A. Umowa opiewa na roczne dostawy 0,4 – 1,2 mln ton rocznie (MTPA) LNG. Cheniere Energy Inc jest największym amerykańskim eksporterem LNG, który jest w stanie wyprodukować około 40 MTPA LNG, a w najbliższych miesiącach zdolność produkcyjna spółki wzrośnie do 45 MTPA.
  • Stawki frachtowe Pacific LNG osiągnęły w piątek rekordowy poziom, przekraczając $291 000 dziennie, podała firma Spark Commodities.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły – dostawy grudniowe wycenia się na $31,50/mmBtu (+6,78% t/t). Początek zimy w Azji, w czasie której temperatury spadły poniżej wieloletnich średnich może szybko wyczerpać zapasy i odesłać kupujących z powrotem na rynek spotowy.
  • Listopadowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 96,1 mld stóp sześciennych dziennie (+2,13% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +7,63% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 109,4 bcfd.
  • Listopadowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,1 bcfd (+5,71% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 2, do poziomu 102 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 7 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,618 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -3,18% poniżej 5-letniej średniej i -7,85% r/r. Analitycy prognozowali przyrost zapasów o 10 bcf.

Energia odnawialna

  • Oczekuje się, że w poniedziałek podaż niemieckiej energii wiatrowej spadnie o 2,5 gigawata (GW) do 6,5 GW. To „naturalny zakres” fluktuacji podaży energii wiatrowej w Niemczech. Wg prognoz we wtorek podaż energii wiatrowej wyniesie ~3 GW, by w środę wzrosnąć do 13 GW i osiągnąć ponad 20 GW na koniec tygodnia.

Węgiel

  • Niedobory węgla i przerwy w dostawie energii elektrycznej w Indiach zmniejszyły się w ostatnich tygodniach, ponieważ sezonowy spadek zapotrzebowania na energię umożliwił wytwórcom odbudowę wyczerpanych zapasów węgla. Zapasy węgla w elektrowniach wzrosły do ​​13,7 mln ton, z zaledwie 8,1 mln pod koniec września, choć nadal znacznie poniżej poziomu 21,2 mln sprzed pandemii.
  • Zużycie węgla koksującego w Chinach również spadnie w perspektywie średnio- i długoterminowej, powiedział Cui Pijiang, przewodniczący China Coking Industry Association, dodając, że podaż surowca powinna być „stosunkowo stabilna”.
  • Interwencja władz Chin w ceny i ilość wydobywanego w Państwie Środka węgla doprowadziła do gwałtownej przeceny kontraktów terminowych (CZCcv1) z historycznych szczytów 2 000 juanów do nieco ponad 1 000 juanów za tonę, w efekcie czego wielu pośredników i importerów sprzedaje swój towar ze stratami szacowanymi na $40 – $100 na tonie. Przyczyni się to też do obniżenia importu węgla przez Chiny o co najmniej 10% (a możliwe że do 30%) w listopadzie i prawdopodobnie także w grudniu. Wstępne szacunki importu węgla w listopadzie mówią o 16,3 mln ton (-26% m/m). Chińscy importerzy płacili pod koniec października ponad $160/t, podczas gdy wycena kontraktów spadła do $100/t w listopadzie i $88/t w grudniu.

bieżący kontrakt na węgiel termiczny w Chinach; interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

  • Złoto zyskało prawie $100 od 3 listopada, wzmocnione przez pogłębiające się obawy o inflację i zapewnienia ze strony kluczowych banków centralnych, że stopy procentowe pozostaną na razie niskie. „To dzień korekcyjny. Traderzy osiągają zyski po niesamowitym biegu. Logicznie rzecz biorąc, jeśli nie zdejmiesz czegoś ze stołu podczas rajdu o 100 $, będziesz trochę głupi” – powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.
  • Analitycy Societe Generale przewidują, że ceny złota wyniosą średnio $1 950 za uncję w pierwszym kwartale 2022 r.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

  • Lewicowy rząd Peru musi jeszcze zdecydować, w jaki sposób podniesie podatki dla sektora wydobywczego, powiedział w czwartek minister finansów Pedro Francke, dodając, że doradcy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wydadzą zalecenia w ciągu kilku tygodni. Podczas gdy rząd zapowiedział, że podniesie podatki bez wpływu na konkurencyjność, Narodowe Towarzystwo Górnictwa, Nafty i Energii (SNMPE) poinformowało w czwartek, że jakakolwiek podwyżka podwyżek zaszkodzi konkurencyjności. Rząd „próbuje zlikwidować system podatkowy, który już przynosi korzyści państwu”, powiedział w oświadczeniu prezydent SNMPE, Raul Jacob. Jacob jest także dyrektorem finansowym w Southern Copper Corp, drugim peruwiańskim producencie czerwonego metalu.
  • Analityk WisdomTree, Nitesh Shah, powiedział, że miedź zyskała dzięki słabszemu dolarowi, dodając, że wąskie gardła w dostawach obniżyłyby nastroje, ale wskazał na silny popyt na surowce, takie jak miedź.
  • Chińskie ograniczenia energetyczne ograniczyły około 1% produkcji miedzi w Państwie Środka. Ograniczenia mocy w hutach miedzi i rafineriach zmniejszyły około 60 000 ton rafinowanej produkcji, czyli mniej niż 1% całkowitej zdolności produkcyjnej Chin, powiedział w raporcie konsultant zarządzający Wood Mackenzie, Yong Cheng Zhao.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Chińskie ograniczenia energetyczne ograniczyły 7% rocznej zdolności produkcyjnej aluminium w tym kraju, powiedziała firma konsultingowa Wood Mackenzie. „Spodziewamy się również, że w czwartym kwartale w Yunnanie (prowincja) będzie więcej zawieszeń (produkcja aluminium), ponieważ wpływ niewystarczającego zaopatrzenia w energię wodną został spotęgowany przez porę suchą”.
  • Ograniczenia mocy obniżyły produkcję wytopu stali nierdzewnej o 850 000 ton i 35 000 ton niklu w produkcji surówki niklowej (NPI) oraz zmniejszyły zużycie niklu w 2021 r. o 111 000 ton, powiedział Wood Mackenzie.
  • Chiny, największy na świecie producent stali, odnotują słabnący popyt na surowce do produkcji stali, takie jak ruda żelaza i węgiel koksujący, ale o lepszej jakości, aby sprostać zobowiązaniom klimatycznym. „Nasze uzależnienie od importowanej rudy żelaza spadło do 75,7% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. z ponad 80%, co jest trudne do osiągnięcia” – powiedział Li Xinchuang, przewodniczący Chińskiego Instytutu Planowania i Badań Przemysłu Metalurgicznego. Jednak Li spodziewał się, że zapotrzebowanie na wysokogatunkową rudę żelaza będzie stopniowo rosło wraz z intensyfikacją ograniczeń środowiskowych, niskim zapotrzebowaniem na węgiel i większą liczbą wielkich pieców w hutach. Wskaźniki wykorzystania złomu stalowego w Chinach wzrosną do 30% do 2025 r. z obecnego poziomu 22%, powiedział Li Shubin, urzędnik ze stowarzyszenia złomu stalowego.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Ósmy z rzędu tydzień wzrostu zapasów aluminium. Szósty z rzędu tydzień wzrostu zapasów niklu. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów stali i stali walcowanej na gorąco. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny i spadku zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Jedenasty z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi. Dziesiąty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów niklu, ołowiu i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *