W to, jakże skomercjalizowane, święto miłości zapraszam na zestaw aktualności surowcowych! A dzieje się w świecie towarów, oj dzieje…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Rosja zgromadziła wystarczającą liczbę żołnierzy w pobliżu Ukrainy, aby rozpocząć poważną inwazję, powiedział Waszyngton, wzywając wszystkich obywateli USA do opuszczenia kraju w ciągu 48 godzin. Wielka Brytania, Izrael, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Łotwa i Estonia poradziły również swoim obywatelom, aby opuścili Ukrainę jak najszybciej.
- Główny przywódca tureckiej opozycji, Kemal Kilicdaroglu – lider Partii Ludowej Republikańskiej (CHP) – powiedział, że nie zapłaci rachunków za energię, dopóki Tayyip Erdogan nie wycofa ostatnich podwyżek cen. W styczniu inflacja skoczyła do prawie 50% po krachu walutowym pod koniec zeszłego roku, wywołanym przez niekonwencjonalną politykę niskich stóp procentowych Erdogana, podnosząc koszty życia dla Turków. W odpowiedzi rząd podniósł płacę minimalną o 50%, ale także podniósł ceny gazu, energii, benzyny i opłat drogowych, aby uwzględnić zmienność cen importowych. W filmie opublikowanym na swoim koncie na Twitterze Kilicdaroglu wezwał również do obniżenia podatku VAT nakładanego na rachunki za energię do 1% z 18%. Na początku stycznia ceny energii elektrycznej wzrosły aż o 125% dla odbiorców komercyjnych o dużym zapotrzebowaniu i o około 50% dla gospodarstw domowych o niższym zapotrzebowaniu. Rosnące ceny uderzyły w sondaże Erdogana przed wyborami wyznaczonymi nie później niż w czerwcu 2023 r. Rząd twierdzi, że kredyty, eksport i inwestycje pomogą krajowi przetrwać inflację.
Kawa
- Brazylia wyeksportowała w styczniu 2,9 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (-14% r/r).
- Producenci kawy w Brazylii sprzedali 86% zbiorów z lat 2021/22 do 8 lutego, przewyższając historyczną średnią wynoszącą około 80%, podała firma konsultingowa Safras & Mercado. Ze zbiorów 2022/23 sprzedali 32% prognozowanych zbiorów (+11 pp s/s).
- Wietnam w styczniu wyeksportował 163 324 tony kawy (-3,6% m/m).
- 2 lutego 2022 Uganda wycofała się z międzynarodowej umowy kawowej nadzorowanej przez Międzynarodową Organizacje Kawową (ICO). W 2020 roku zrobiła to także Gwatemala. Kraje członkowskie ICO co roku wpłacają opłaty abonamentowe w kwocie €43 000 plus 2% od każdego eksportu. Dr Charles Mugoya, przewodniczący zarządu UCDA, powiedział, że ICO wykorzystuje te pieniądze na wsparcie swojej organizacji, zamiast zapewniać wsparcie rynku kawowego.
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dziewiąty tydzień z rzędu (-74,67k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+68,0k t/t). Zapasy kawy są o -39,33% s/s niższe.
Cukier
- „Podczas gdy podwyższone ceny ropy naftowej będą wspierać ceny cukru, uważamy, że obniżą się one jeszcze w tym roku i będą wywierać presję na ceny cukru w pozostałej części 2022 r.” – czytamy w notatce Fitch Solutions.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+67,4k t/t), w poprzednim sezonie rosły podobnie (+123,0k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +34,75% wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.
Ryż
- Eksport ryżu basmati z Indii spadł w 2021 roku do 4 mln ton (-20% r/r). Główny nabywca indyjskiego ryżu basmati, Iran, zaimportował 834 458 ton (-26% r/r).
Soja
- Nowe złe wieści dla Argentyny dotyczą pogody. „La Niña zyskała na znaczeniu i jej wpływ nie zostanie zmniejszony, jak myśleliśmy zaledwie kilka dni temu. Duch katastrofy produkcyjnej z 2018 r. otacza soję 2021/22” – podała giełda zbożowa Rosario (BCR). Obecna prognoza z Rosario mówi o zbiorach soi na poziomie 40,5 mln ton. W 2018 roku zbiory soi wyniosły w Argentynie 38 mln ton. Rolnicy i meteorolodzy mieli nadzieję, że w drugiej połowie lutego wystąpią silniejsze deszcze, chociaż narastają obawy, że mogą się nie spełnić. W prowincjach Santa Fe, Cordoba i Entre Rios „sytuacja jest nadal bardzo delikatna, a warunki glebowe wahają się od niedostatku (wilgotności) do suszy”, podała giełda.
- Zbiory brazylijskiej soi w latach 2021/2022 osiągnęły 25,6% szacowanego obszaru (+17,99 pp s/s; +9,4 pp względem 5-letniej średnej), podała 11 lutego firma konsultingowa Safras & Mercado. Według firmy konsultingowej, w tym sezonie zbiory są zwiększane dzięki dobrym wynikom brazylijskiego stanu Mato Grosso, głównego producenta soi w kraju, z 60% powierzchni zbiorów.
- Z powodu suszy w kraju produkcja soi w Paragwaju może spaść w tym roku do 5 mln ton (-50% s/s). Wydajność spadnie na wielu obszarach do 1,0t/ha (-64,3% s/s).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chiny dążą do produkcji mięsa na poziomie 89 milionów ton do 2025 r., co oznacza wzrost o 2,8% rocznie. Produkcja wieprzowiny pozostanie na stabilnym poziomie około 55 milionów ton, mięso drobiowe osiągnie 22 mln ton, wołowina 6,8 mln ton, a jagnięcina 5 mln ton. Niektórzy eksperci wątpią, że w przyszłości Chiny będą potrzebowały aż 55 milionów ton wieprzowiny, ponieważ coraz więcej konsumentów przestawia się na inne rodzaje mięsa, takie jak kurczak i wołowina.
- Generalna Administracja Celna Chin zawiesiły w ubiegłym tygodniu import wołowiny, nabiału i piwa z Litwy z powodu „braku dokumentacji”. Stosunki między obydwoma krajami rozpadły się po tym, jak Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć w zeszłym roku de facto ambasadę w Wilnie, co rozzłościło Pekin, który uważa demokratycznie rządzoną wyspę za własne terytorium. Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział w środę podczas wizyty w Australii, że narodom, które chcą wykorzystać handel jako środek odwetowy, należy przypomnieć, że „kraje o podobnych poglądach mają narzędzia i przepisy, które pomagają wytrzymać przymus”. Komisja Europejska twierdzi, że całkowity eksport z Litwy, członka UE, do Chin spadł w grudniu o 91% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 roku. Agencja litewska poinformowała, że od początku grudnia 2021 r. kraj nie eksportuje produktów spożywczych, w tym wołowiny, do Chin. „O ile wiem, chiński ruch nie stwarza praktycznych problemów, ponieważ nie eksportujemy teraz tych produktów do Chin. Eksporterzy przenieśli się na inne rynki. Jeśli problem ma charakter proceduralny i biurokratyczny, jak mówią Chiny, to bardzo łatwo go rozwiążemy” – powiedziała dziennikarzom premier Litwy Ingrida Simonyte. Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział, że „To, co Litwa powinna zrobić, to stawić czoła faktom, naprawić własne błędy i wrócić na właściwą ścieżkę przestrzegania jednej chińskiej zasady, zamiast mylić dobro ze złem”. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu, Joanne Ou, potępiła ostatni chiński ruch, nazywając go „jednostronnym” i „zastraszaniem” oraz najnowszym przykładem próby zmiany polityki zagranicznej Litwy przez Pekin. Chiny są największym na świecie importerem wołowiny, ale dostawy z Litwy są minimalne. Według chińskich danych celnych w 2021 r. zaimportowała tylko 775 ton wołowiny z Litwy, z łącznej liczby 2,36 mln ton wołowiny importowanej w ubiegłym roku. Tajwan zintensyfikował import żywności z Litwy, aby złagodzić wpływ chińskich ograniczeń.
- Indiana poinformowała w środę o wybuchu wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1 na komercyjnej farmie indyków, co skłoniło Chiny, Koreę Południową i Meksyk do zakazu importu drobiu ze stanu. W Indianie urzędnicy testują fermy drobiu na 10-kilometrowym obszarze kontrolnym wokół zainfekowanej fermy w hrabstwie Dubois.
Ropa naftowa
- OPEC prognozuje w najnowszym raporcie, że globalny popyt na ropę naftową w 2022 roku wzrośnie o 4,15 mln baryłek dziennie. „Przeważa potencjał zwyżkowy w stosunku do prognozy, oparty na trwającym obserwowanym silnym ożywieniu gospodarczym, gdy PKB osiągnął już poziom sprzed pandemii. Ponieważ oczekuje się, że większość światowych gospodarek będzie się umacniać, krótkoterminowe perspektywy światowego popytu na ropę są z pewnością pozytywne” – napisano w raporcie OPEC. Oczekuje się, że światowa konsumpcja przekroczy granicę 100 milionów baryłek dziennie w Q3 2022. Raport wykazał, że produkcja OPEC w styczniu wzrosła o zaledwie 64 000 baryłek dziennie do 27,98 mln baryłek dziennie. Siedmiu z 13 członków OPEC odnotowało spadek produkcji, wśród nich Wenezuela, Libia i Irak. OPEC powiedział, że spodziewa się, że świat będzie potrzebował 28,9 mln baryłek dziennie od swoich członków w 2022 r – czyli 0,1 mln baryłek więcej niż prognozowano w raporcie styczniowym.
- Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podniosła prognozę popytu na 2022 r. i spodziewa się, że światowy popyt wzrośnie w tym roku o 3,2 mln baryłek dziennie (bpd), osiągając rekordowe 100,6 mln baryłek dziennie. IEA dodała, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą pomóc uspokoić niestabilne rynki ropy naftowej, jeśli będą pompować więcej ropy, dodając, że sojusz OPEC+ wyprodukował w styczniu 900 000 baryłek dziennie poniżej celu.
- Dochód netto rosyjskiego giganta energetycznego Rosneftu wzrósł do rekordowego poziomu $11,7 mld w 2021 roku (+500% r/r), jednak poniżej prognoz analityków. Firma, która odpowiada za około 40% rosyjskiego wydobycia ropy, podała, że jej średnia wydobycie ropy naftowej i kondensatu gazowego wzrosła w zeszłym roku do 3,91 mln baryłek dziennie (+2,3% r/r).
- Fińska Neste podała wyniki za Q4 2022. Zysk operacyjny spółki wyniósł Zysk operacyjny spółki wyniósł $494 mln (+14% r/r), przebijając prognozy analityków o prawie 3,85%. „Nasza firma okazała się bardzo odporna na trwającą pandemię COVID-19, zaplanowaną konserwację oraz wysokie koszty mediów i surowców w 2021 r.” – powiedział ustępujący w czerwcu dyrektor generalny Peter Vanacker. Neste rozbudowuje swoje moce produkcyjne w Singapurze i planuje budowę nowego zakładu o pojemności 100 000 ton w holenderskim mieście portowym Rotterdam.
- TotalEnergies w 2021 roku osiągnęła skorygowany dochód netto w wysokości $18,1 mld, osiągając najwyższy wynik od 2008 roku. Spółka planuje buyback akcji własnych za $2 mld w pierwszej połowie 2022 roku. Firma podniesie także dywidendę o 5% w 2022 roku. TotalEnergies poinformowało, że do końca roku planuje uruchomić 16 gigawatów (GW) mocy brutto ze źródeł odnawialnych. Będzie to oznaczać ponad 6 GW dodatkowej mocy zainstalowanej w tym roku. Firma zapowiedziała, że 24 marca opublikuje sprawozdanie z postępów „zrównoważonego rozwoju i klimatu”.
- Enbridge Inc poinformowała, że w Q4 2021 transportowała 3,01 miliona baryłek dziennie (bpd) w systemie Mainline (+13,59% r/r). Zyski spółki z siedzibą w Calgary wzrosły w tym okresie do $1,45 mld (+3,66% r/r).
- Dyrektor generalny Shell, Ben van Beurden, 7 lutego sprzedał akcje spółki energetycznej o wartości $5,2 mln czyli 190 tysięcy akcji. Rzecznik Shella powiedział, że decyzja van Beurdena o sprzedaży była „sprawą prywatną”. Van Beurden, który kieruje firmą Shell od 2014 r., powiedział w pierwszym tygodniu lutego, że „nadal uważam, że nasze akcje są niedowartościowane”, po tym, jak firma odnotowała rekordowe zyski w 2021 roku.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 11 lutego 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 19 do poziomu 516 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Venture Global uzyskało w piątek zgodę federalnych organów regulacyjnych na załadunek pierwszego statku LNG. Tankowiec przybył do Calcasieu w poniedziałek i prawdopodobnie zabierze pierwszy ładunek LNG z zakładu w nadchodzących dniach. Globalne rynki będą musiały poczekać do końca tego roku, kiedy więcej z 18 pociągów skraplających budowanych w Calcasieu rozpocznie produkcję LNG. Pierwsze pociągi w zakładzie rozpoczęły produkcję LNG w styczniu.
- Główny importer gazu w Indiach, Petronet LNG, nie otrzymał żadnego wniosku z USA o skierowanie ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy. Petronet prowadzi rozmowy z Katarem w sprawie zakupu ładunków LNG, które indyjska firma odroczyła w poprzednich latach. Petronet chce przedłużyć długoterminową umowę na dostawy LNG z Qatargas na 7,5 miliona ton rocznie, umowa o odnowienie musi zostać zawarta do grudnia 2023 roku.
- Chińskie firmy mają w nadchodzących latach stać się główną siłą handlową na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego, dzięki liberalizacji w kraju i niedawno podpisanym długoterminowym kontraktom na rekordowe ilości LNG od dostawców z USA. Wielkość kontraktów podpisanych z dostawcami z USA powinna pozostawić chińskim handlowcom wystarczające ilości LNG do handlu na rynku globalnym, po zaspokojeniu popytu krajowego, powiedział jeden z handlowców z Pekinu. Do 2027 roku analitycy prognozują, że handel spot LNG wyniesie $20 miliardów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Unipec, ramię handlowe Sinopec, które już rywalizuje z Vitolem jako największy na świecie handlarz ropą naftową, wzmacnia swoje punkty sprzedaży LNG poza Chinami. „LNG stanowi obecnie mniej niż jedną dziesiątą obrotów Unipec, ale to właśnie z niego będzie pochodził wzrost w przyszłości”, powiedział dyrektor firmy. „Dzięki posiadaniu wielu rurociągów z Rosji, Azji Środkowej, wraz z ich wciąż rosnącą produkcją krajową, poszerzaniem portfela LNG i zwiększaniem pojemności magazynowej, z pewnością będą one (firmy chińskie) w stanie skierować większą liczbę ładunków na miejsce i w krótkim terminie rynków” – powiedział Tamir Druz, dyrektor zarządzający Capra Energy. Analitycy stwierdzili jednak, że długoterminowy sukces chińskich firm zależy od tego, czy potrafią lepiej zarządzać ryzykiem cenowym, budować zdolności żeglugowe i posiadać aktywa terminalowe w Europie.
- Choć całkowite zakłócenie dostaw z Rosji do Europy jest mało prawdopodobne, Rystad Energy szacuje, że jeśli konflikty zbrojne między Rosją a Ukrainą spowodują wstrzymanie dostaw przez Rosję, to do 155 miliardów metrów sześciennych rocznie importu gazu ziemnego do Europy, czyli 30% roczne zapotrzebowania na gaz będzie zagrożone. Analitycy Rystad Energy powiedzieli, że moce regazyfikacyjne Europy Zachodniej w zeszłym miesiącu działały na poziomie 100%.
- „Stawka zerowa skutecznie oznacza, że opłaty czarterowe za osprzęt statku dokładnie pokrywają koszt paliwa LNG związanego z balastowaniem z powrotem do portu ładunkowego po rozładunku” – powiedział o stawce czarteru tankowca LNG na Atlantyku (która wzrosła do +$750/dzień) Henry Bennett z Spark Commodities.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – marcowe dostawy wycenia się na $24,70/mmBtu (-1,20% t/t). Kwietniowe dostawy wycenia się na $25,50/mmBtu (-7,27% t/t). Meteorolog Refinitiv Isaac Hankes powiedział, że niskie temperatury w Japonii nasilą się w ciągu najbliższych 10-15 dni i rozszerzą się na Półwysep Koreański, czemu towarzyszyć będzie przejście od bardzo suchej pogody w ubiegłym tygodniu do warunków wilgotnych.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 120,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -6,87% t/t.
- Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,6 mld stóp sześciennych dziennie (-2,45% m/m).
- Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,5 bcfd (+0,81% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w styczniu 2022 na poziomie 12,40 bcfd.
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 do poziomu 118 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 4 lutego spadły o -222 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,323 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -9,28% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -222 bcf.
Energia odnawialna
- TotalEnergies zgodził się kupić amerykańską firmę SunPower Corp za $250 mln. Umowa pozwoli TotalEnergies rozszerzyć zasięg działalności w zakresie wytwarzania rozproszonego na Stany Zjednoczone i pozyskać ponad 100 MW dodatkowej mocy rocznie. „Dzięki temu przejęciu firma TotalEnergies dalej inwestuje w rozwój działalności w zakresie wytwarzania rozproszonego w Stanach Zjednoczonych i wspiera klientów B2B w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju” — powiedział Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. energii odnawialnej w TotalEnergies. Spółka chce posiadać 4 gigawaty z energii słonecznej do 2025 roku w USA.
- Podrabiane części odkryto w amerykańskich elektrowniach jądrowych, potencjalnie zwiększając ryzyko awarii bezpieczeństwa, powiedział inspektor generalny federalnego organu nadzoru przemysłu jądrowego w raporcie opublikowanym w czwartek. „Podrabiane części to obawy związane z bezpieczeństwem i ochroną, które mogą mieć poważne konsekwencje w krytycznych urządzeniach elektrowni wymaganych do pełnienia funkcji bezpieczeństwa” – czytamy w raporcie z biura generalnego inspektora Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W raporcie, w którym zbadano obawy, że podrabiane części znajdują się w większości, jeśli nie we wszystkich, elektrowniach, pobrano próbki z każdego z czterech regionów NRC. Podrabiane części znalezione w reaktorach obejmowały szyb pompy wody w nagłych wypadkach, czujniki temperatury używane do identyfikacji przerw w linii pary oraz wyłączniki mające zapobiegać pożarom.
- Szwecja musi importować 2 gigawaty (GW) dodatkowej energii elektrycznej, więcej niż zużywa jej stolica Sztokholm, aby zrównoważyć nieprzewidzianą awarię w swojej największej elektrowni jądrowej od 19 lutego. Operator elektrowni Uniper powiedział, że wyłączy reaktor Oskarshamn 3 między 19 a 27 lutego, aby rozwiązać problem awarii paliwa wtórnego. Uniper powiedział, że po raz pierwszy wykrył problemy z paliwem 15 listopada zeszłego roku, a naprawy miały początkowo odbyć się w ramach corocznej konserwacji zaplanowanej na 18 kwietnia, ale teraz postanowił zająć się awarią osobno. Reaktor, położony w południowo-wschodniej Szwecji, ma moc 1,4 GW. Nieplanowane zatrzymanie elektrowni nie tylko ograniczy dostawy w południowej Szwecji, ale także ograniczy wewnętrzne przepływy energii z północy na południe, zwiększając ogólne zapotrzebowanie na import energii z zagranicy. Szwecja już teraz zmaga się z wewnętrznymi wąskimi gardłami w przesyle energii, ponieważ zamykanie elektrowni jądrowych w ostatnich latach ograniczyło moce produkcyjne na południu, podczas gdy energia wiatrowa zwiększyła produkcję na północy.
Złoto
- „Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę, że uczestnicy rynku wyceniają obecnie sześć podwyżek stóp w tym roku (w USA), istnieje obawa, że może to wpłynąć na dalszy wzrost gospodarczy, a to wspiera cenę złota” – powiedział analityk UBS Giovanni Staunovo.
- „Złoto zaczyna odzyskiwać równowagę, niektórzy inwestorzy szukają ochrony przed nadmiernie agresywnym cyklem zaostrzania polityki Fed, który może zagrozić wzrostowi. Złoto może wzrosnąć powyżej poziomu $1900, jeśli wystąpią ruchy (rosyjskich) wojsk”, powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w domu maklerskim OANDA.
- Przemysłowa produkcja złota w Mali wyniosła 63,4 tony w 2021 r. (-2,6% r/r), choć więcej niż prognozowane 60,5 tony. Mali jest jednym z największych producentów złota w Afryce i siedzibą kopalni przemysłowych obsługiwanych przez takie firmy, jak Barrick Gold, B2GOLD, Resolute Mining, AngloGold Ashanti i Hummingbird Resources. Największym producentem złota w kraju był Barrick Gold z wydobyciem 23,4 ton. Tuż za nim B2GOLD z 19,6 tony i trzeci jest Resolute Mining z 5,8 tony. Mamadou Sidibe, szefa departamentu statystycznego ministerstwa kopalń, powiedział Reuterowi, że szacuje się, że w kopalniach rzemieślniczych wyprodukowano 6 ton, całkowita produkcja złota Mali w zeszłym roku wyniosła 69,4 ton. Kraj prognozuje wzrost produkcji w 2022 roku, choć nie podał prognoz.
- Kirgistan jest na końcowym etapie rozstrzygania sporu z kanadyjską Centerra Gold, której gigantyczną kopalnię złota Kumtor znacjonalizował w zeszłym roku. „Rozmowy w sprawie Kumtor zbliżają się do końca. Załatwiamy sprawę z Centerra Gold” – powiedział premier Akylbek Japarov na konferencji energetycznej, podała agencja informacyjna Interfax. Centerra rozpoczęła arbitraż w maju 2021 roku po tym, jak była republika sowiecka przejęła największą kopalnię w kraju za rzekome stwarzanie zagrożenia dla życia ludzkiego lub środowiska. Firma zaprzeczyła wszystkim zarzutom.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Platyna i pallad
- Dom maklerski StoneX Group Inc został uczestnikiem aukcji organizowanych dwa razy dziennie w Londynie, które ustalają globalne ceny referencyjne dla platyny i palladu. StoneX Financial, spółka zależna StoneX, jest szóstym uczestnikiem aukcji prowadzonych przez Londyńską Giełdę Metali (LME). Pozostałe to BASF Metals, Goldman Sachs, HSBC, ICBC Standard Bank i Johnson Matthey.
- BASF oraz Heraeus poinformowały, że zbudują zakład w Chinach do odzyskiwania metali szlachetnych, takich jak platyna i pallad, z układów wydechowych pojazdów. Inwestycja ma pochłonąć $75 mln a produkcja ma się rozpocząć w 2023 roku. I BASF i Heraeus mają już zakłady przemysłowe w Chinach.
Miedź
- Carsten Menke, analityk Julius Baer powiedział, że „Jeśli chodzi o szerszy obraz, w Chinach panuje ogólne ochłodzenie gospodarki. Zarówno infrastruktura, jak i własność mają kluczowe znaczenie dla napędzania popytu na metale i nie spodziewamy się szybkiego odwrócenia w żadnym z nich”. Prognozuje też, że miedź na LME spadnie do $9 500/t w ciągu trzech miesięcy i do $8 750/t w ciągu 12 miesięcy.
- Chilijski państwowy górnik Codelco, największy na świecie producent miedzi, powiedział w czwartek, że do końca 2023 roku będzie ubiegał się o certyfikację w ramach inicjatywy zrównoważonego rozwoju Copper Mark dla wszystkich swoich operacji. Copper Mark został opracowany zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, aby pokazać, że produkcja miedzi odbywa się w sposób odpowiedzialny. „Od 2020 roku… prześledziliśmy 100% naszej produkcji według standardów porównywalnych z kryteriami wymaganymi przez międzynarodowy system zapewnienia jakości The Copper Mark, więc mamy nadzieję, że proces uzyskania certyfikacji przebiegnie sprawnie” powiedział wiceprezes Codelco ds. Korporacyjnych i Zrównoważonego Rozwoju Renato Fernandez. Codelco poinformowało, że jego flagowa kopalnia El Teniente będzie pierwszym oddziałem, który weźmie udział w inicjatywie. Aby otrzymać certyfikat, każda kopalnia musi spełnić 32 kryteria zrównoważonego rozwoju dotyczące takich zagadnień jak emisje gazów cieplarnianych, zdrowie i bezpieczeństwo, zarządzanie odpadami, bioróżnorodność, uczciwość biznesowa, równość płci i prawa człowieka. Oceny są następnie przeprowadzane co trzy lata. W Chile do inicjatywy przystąpiły już kopalnie Antofagasta (Centinela i Zaldivar) oraz złoża należące do BHP Group: Escondida i Spence.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- ArcelorMittal, drugi co do wielkości producent stali na świecie, poinformował, że EBITDA za Q4 2021 wyniosła $5,05 mld (+500% r/r) czyli $0,1 mld ponad prognozy analityków. W związku z tym firma planuje podwyższenie dywidendy. W 2021 roku spółka wypłaciła $0,255 dywidendy, w 2020 roku firma nie wypłaciła dywidendy, podczas gdy w 2014, 2013, 2015 i 2019 dywidenda wynosiła $0,17/akcję, a w 2018 wyniosła $0,085.
- Szwedzka grupa górniczo-hutnicza Boliden proponuje akcjonariuszom dodatkową wypłatę w wysokości 15,50 koron szwedzkich ($1,66/akcję), oprócz zwykłej dywidendy w wysokości 10,50 koron na akcję. W 2021 spółka wypłaciła dopłatę w wysokości 6,00 koron na akcję i zwykłą dywidendą w wysokości 8,25 koron na akcję. Zysk operacyjny spółki w Q4 2021 wyniósł $345 milionów (+4,45% r/r). Boliden, który produkuje metale nieszlachetne, takie jak miedź, nikiel i cynk, borykał się w tym kwartale ze zwiększonymi zakłóceniami w zakładzie Harjavalta w Finlandii. „Pomimo pewnych incydentów był to dobry kwartał. Oczywiście rozwój cen metali miał pozytywny wkład, ale mieliśmy również wyższe wolumeny frezowania w naszych kopalniach, gdzie zarówno Aitik, jak i Kevitsa osiągnęły nowe rekordy produkcji” – powiedział dyrektor generalny Mikael Staffas.
- Chińska grupa Tsingshan Holding rozpoczęła dostawy matowego niklu do Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd w oparciu o wcześniejszą umowę na dostawę. Tsingshan, największy na świecie producent niklu i stali nierdzewnej, osiągnął porozumienie w sprawie dostarczenia 60 000 ton matowego niklu do Huayou i 40 000 ton do CNGR Advanced Material do końca września 2022. Firma oficjalnie rozpoczęła w grudniu w Indonezji produkcję matowego niklu – pośredniego produktu niklowego, który można przetworzyć na chemikalia do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
- Protestujący rozbili namioty przed budynkiem prezydentury Serbii, domagając się wstrzymania poszukiwań litu ze względów ekologicznych, obawiając się, że projekt Rio Tinto, któremu cofnięto licencję, zostanie wznowiony po kwietniowych wyborach. „Jeśli wszystkie projekty wydobywcze, na które rząd wydał koncesje na poszukiwania, przejdą w życie, Serbia przestanie istnieć, stanie się kolonią dużych, zagranicznych firm” – powiedział Zlatko Kokanovic, rolnik z Gornje Nedeljice, gdzie miałaby powstać kopalnia. „Nie zasługujemy na bycie ekologicznymi uchodźcami”. Marijana Petkovic, nauczycielka z Gornje Nedeljice, która była na protestach, obawia się, że po wyborach może zostać sprzedanych więcej domów i ziemi, ponieważ Rio Tinto kupiło już 40 domów. „To niesprawiedliwe, że 40 gospodarstw domowych decyduje o losie pozostałych 200 (we wsi)” – powiedziała. Jeśli projekt zostanie dopuszczony , pomoże Rio Tinto znaleźć się w pierwszej dziesiątce producentów litu używanego do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Oczekiwano, że przy pełnej wydajności kopalnia Jadar będzie produkować 58 000 ton rafinowanego węglanu litu do akumulatorów rocznie, co czyni ją największą kopalnią litu w Europie pod względem wydobycia.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Duże zmiany w magazynach ShFE są wywołane zastopowaniem gospodarki chińskiej w związku z chińskim nowym rokiem i ograniczeniem produkcji przemysłowej przez olimpiadę.
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Czwarty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów stali walcowanej na gorąco. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów cynku. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów stali.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Szesnasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Dziesiąty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Trzeci tydzień z rzędu spadek zapasów NASAAC.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.