aktualności – 12 maja 2022

Jak ja chciałbym dać w końcu dobre wiadomości… Ale czasy w jakich przyszło Nam żyć strasznie to utrudniają. Więc propagandę o mlekiem i miodem płynącej Polsce zostawmy mediom propagandowym, a u mnie to będzie brutalna prawda o otaczającej Nas rzeczywistości – zarówno z punktu widzenia inwestora jak i konsumenta.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 12 maja 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Dziś poznamy raporty od USDA: Crop production (18:00) oraz WASDE (18:15) – może trząść na rynkach rolnych!
  • Crop progress z 9 maja 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Chiny mogą nie być maszyną parową dla światowego wzrostu (w 2022 roku)” – powiedział Mistry, dyrektor indyjskiej firmy produkującej dobra konsumpcyjne Godrej International, w związku z potencjalnym spowolnieniem gospodarczym wywołanym ograniczeniami COVID-owymi.

Kawa

  • Produkcja w Kolumbii spadnie drugi rok z rzędu do przedziału od 12,0 do 12,5 mln 60-kg worków (-4,76% / -0,79% r/r).
  • Spadek popytu w Rosji i na Ukrainie dotyczy głównie robusty, a także zaczynamy odnotowywać wzrost eksportu conillon (robusta) z Brazylii, czego można było się spodziewać, ponieważ oszacowaliśmy tam rekordowe zbiory robusty” – podał Rabobank.
  • Dealerzy stwierdzili, że osłabienie waluty czołowego producenta Brazylii zwiększyło presję na spadek cen. Słaby real brazylijski zachęca eksporterów do sprzedaży kawy w cenie dolara, ponieważ zwiększa zyski w walucie lokalnej.
  • Wietnam wyeksportował 739 046 ton kawy w pierwszych czterech miesiącach tego roku (+26,2% r/r).

Cukier

  • Wysokie ceny energii nadal wspierają produkcję etanolu, a młyny przeznaczają więcej trzciny na dostawy biopaliw” – podało ING.
  • Dyrektor Louis Dreyfus, Enrico Biancheri, powiedział podczas konferencji cukrowej Citi ISO Datagro w Nowym Jorku, że brazylijskie młyny w centralno-południowej (CS) części kraju wyprodukują tylko 29 milionów ton cukru w ​​nowym sezonie 2022/23 (rozpoczętym w kwietniu). „Przy obecnych cenach świat zmierza do niedoboru cukru z powodu upraw zorientowanych na etanol w Brazylii” – powiedział Biancheri. Dla porównania, amerykański broker i analityk StoneX przewidywał we wtorek, że brazylijskie młyny CS wyprodukują 33,9 miliona ton cukru, prawie 4 miliony ton powyżej szacunków Dreyfusa.

Kakao

  • Dostawy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej do końca kwietnia osiągnęły 1,770 milionów ton (-3,2% s/s).

Pszenica

  • Rosario Grains Exchange prognozuje, że zbiory pszenicy w Argentynie w sezonie 2022/23 wyniosą około 19 milionów ton (-14,03% s/s).
  • FranceAgriMer obniżyło prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej w tym sezonie poza Unię Europejską do 9,25 mln ton (-0,25 mln ton względem poprzedniej prognozy). Eksport do krajów UE został obniżony do 8,0 mln ton (-0,1 mln ton względem poprzedniej prognozy).

Kukurydza

  • Oczekuje się, że USDA w raporcie Crop Production ustali amerykańskie zapasy kukurydzy na 2021/22 na poziomie 1,412 mld buszli, w porównaniu z 1,440 mld buszli w kwietniu.

Soja

  • Import soi do Chin w kwietniu wzrósł do 8,08 mln ton (+27% m/m; +8,46% r/r). „Stopniowo przybywały opóźnione ładunki soi z Brazylii i oczekuje, że import soi do Chin w maju będzie nadal rósł i osiągnie około 9,4 miliona ton” – powiedział Zou Honglin, analityk w dziale rolniczym firmy konsultingowej Mysteel. W pierwszych czterech miesiącach roku Chiny zaimportowały 28,36 mln ton soi (-0,8% r/r). Oczekuje się, że Chiny będą potrzebować od 7 do 8 milionów ton soi każdego miesiąca do sierpnia.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Jako rząd musimy zachować równowagę między wysokimi cenami międzynarodowymi a (kontrolowanymi) cenami krajowymi, aby zaspokoić popyt na olej kuchenny dla naszych obywateli” – powiedziała Musdhalifah Machmud, zastępca ministra ds. koordynacji gospodarki w Indonezji, w temacie niedawno wprowadzonego zakazu eksportu. Urzędniczka powiedziała, że ​​nie może składać żadnych obietnic dotyczących przyszłej polityki dotyczącej oleju palmowego, ponieważ nadzór obejmował różne ministerstwa i „czeka na najlepszą decyzję w sprawie oleju palmowego od naszego najwyższego lidera”. Fadhil Hasan, urzędnik w Indonezyjskim Stowarzyszeniu Oleju Palmowego (GAPKI), powiedział, że ma nadzieję, że zakaz zostanie zniesiony w ciągu dwóch tygodni do miesiąca.

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • Chiny zaimportowały w kwietniu 592 000 ton mięsa (-35,7% r/r). Spadek wynika z wzrostu produkcji lokalnej wieprzowiny a także problemy logistyczne związane z ograniczeniami COVID-owymi w Szanghaju. Przez pierwsze 4 miesiące 2022 import mięsa do Chin wyniósł 2,26 mln ton (-36% r/r).
  • Francja zniesie większość ograniczeń dotyczących hodowli drobiu, które zostały nałożone by powstrzymać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy. Według urzędnika ministerstwa liczba nowych ognisk wirusa osiągnęła szczyt we Francji, do 9 maja łącznie dotykając 1 374 fermy drobiu. W skutek epidemii ubito 16 mln ptaków. Francja planuje również przetestowanie eksperymentalnej szczepionki przeciwko ptasiej grypie u ptaków płetwiastych, takich jak kaczki i gęsi. Ptasia grypa rozprzestrzenia się głównie poprzez odchody zarażonych dzikich ptaków i transport zakażonego materiału.

Ropa naftowa

  • Rosyjski olej napędowy jest sprzedawany z ~$30 rabatem na tonę, choć niektóre oferty nie-rosyjskie są wyższe nawet o $42. Może to skutkować marżą zysku przekraczającą 1 milion dolarów na standardowym ładunku oleju napędowego w porównaniu z podobnym ładunkiem nierosyjskiego oleju napędowego, wskazują obliczenia Reutera. Zakupy rosyjskiego oleju napędowego nie są obecnie objęte żadnymi sankcjami Unii Europejskiej.
  • W marcu urzędnicy rządu USA zapytali brazylijską państwową firmę naftową Petrobras, czy może zwiększyć wydobycie ropy naftowej – niestety Petrobras poinformował, że znaczące krótkoterminowe zwiększenie produkcji nie byłoby możliwe z logistycznego punktu widzenia. „Robimy wszystko, co możliwe z naszymi sojusznikami i partnerami, aby złagodzić gospodarcze skutki rosyjskich działań na inne gospodarki, takie jak Brazylia. Współpracujemy z firmami energetycznymi, aby zwiększyć ich zdolność do dostarczania energii na rynek, zwłaszcza gdy ceny rosną” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA. Petrobras zaprzeczył w oświadczeniu, że miało miejsce jakiekolwiek spotkanie z „przedstawicielami Departamentu Stanu USA”. Brazylia jest dziewiątym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie. Petrobras ma zaplanowane zwiększenie dziennej produkcji o 500 000 baryłek do 2026 roku.
  • Eldfisk North na norweskim Morzu Północnym to nowy projekt naftowy ConocoPhillips w ramach eksploatowanego od ponad 50 lat obszaru Ekofisk. Conoco chce zainwestować $1,1 mld w wydobycie z pola o rezerwach szacowanych na 50 do 90 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Projekt ma ruszyć jeszcze w 2022 roku. Ekofisk jest zarządzany przez ConocoPhillips, który posiada 35,1% udziałów, TotalEnergies posiada 39,9%, Vaar Energi 12,4%, Equinor 7,6% i Petoro 5%. Norwegia jest największym producentem ropy i gazu w Europie Zachodniej, pompując dziennie około czterech milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
  • Akcjonariusze producenta ropy i gazu ConocoPhillips sprzeciwili się włączenia emisji gazów cieplarnianych „trzeciego poziomu” czyli po stronie klientów spółki, do celów redukcji emisji. Według protokołu za wnioskiem głosowało tylko 39% akcjonariuszy.
  • Akcjonariusze Equinor zatwierdzili w środę plan transformacji energetycznej koncernu naftowo-gazowego, jednocześnie odrzucając propozycje działaczy kampanii mające na celu wzmocnienie ambicji klimatycznych poprzez wyznaczenie celów dotyczących ostrzejszych redukcji emisji. Wniosek o ustalenie bezwzględnych celów dla emisji z „trzeciego poziomu” został zaproponowany przez Greenpeace i WWF, które stwierdziły, że Equinor powinien przestać inwestować w poszukiwania ropy naftowej i rozwój nowych pól. „W tej chwili świat boryka się z sytuacją, w której bezpieczeństwo energetyczne jest wysoko na liście priorytetów, szczególnie w Europie. W tej sytuacji ważne jest, aby być wiarygodnym dostawcą energii, zarówno ropy naftowej, gazu, jak i odnawialnych źródeł energii” – powiedział prezes Equinora, Jon Erik Reinhardsen. Holenderska grupa aktywistów Follow This, której odrębna propozycja również została odrzucona, stwierdziła, że ​​obecne cele Equinor nie doprowadzą do bezwzględnej redukcji emisji do 2030 r., a zatem nie są zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym z 2015 r.
  • W tym roku wydobycie ropy naftowej w Angoli ma wynieść średnio 1,14 miliona baryłek dziennie (-5,00% r/r). „OPEC wciąż jest dla nas bardzo ważnym forum i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wypełnić nasze zobowiązania. Czujemy się komfortowo w OPEC, nie ma kontrowersji między naszą strategią a naszą obecnością w OPEC i póki tak pozostanie, pozostaniemy w OPEC i zrobimy co w naszej mocy dla dobra krajów produkujących ropę, a także dla konsumentów” – powiedział agencji Reuters Diamantino Azevedo, minister ropy i zasobów mineralnych Angoli, zapowiadając wypełnienie zobowiązań względem organizacji. Angola jest jednym z najistotniejszych źródeł braku wystarczającej podaży, zgodnej z limitami OPEC+. Angola, która w lutym rozpoczęła trzecią rundę aukcji ropy i gazu w ramach wieloletniego programu licencjonowania mającego na celu zwiększenie wydobycia, powiedziała, że ​​nie spodziewa się, że największe firmy naftowe opuszczą kraj pomimo malejącej produkcji w miarę dojrzewania pól naftowych.
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +8,5 mln baryłek, do 424,2 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,829 mln baryłek. Z rezerw strategicznych USA na rynek wprowadzono 7,0 mln baryłek. Prognozowano spadek zapasów o -0,457 mln baryłek.
  • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA spadł do 90,0% (+1,6 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Norweski eksport gazu ma w tym roku wzrosnąć do 122 mld m3 (bcm) czyli +8% r/r. Norwegia przesyła swój gaz głównie do terminali odbiorczych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Belgii, a jeszcze w tym roku otworzy nowy gazociąg do Polski. W 2021 roku Unia europejska zużywała ~387,5 mld m3 gazu ziemnego, z czego ~40% (155 mld m3) pochodziło z Rosji. Wzrost norweskiego eksportu o 7 mld m3 więcej niż prognozowano przed rosyjską inwazją nie rozwiązuje zależności UE od surowca z Gazpromu. Baltic Pipe mający ruszyć w tym roku ma przepustowość 10 mld m3 rocznie – co oznacza że tegoroczny wzrost eksportu z Norwegii nie będzie w stanie wypełnić możliwości importowych Baltic Pipe, a część tego zwiększonego eksportu na pewno trafi do innych gazociągów.
  • Przepływy rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę spadły o jedną czwartą po tym, jak Kijów zaprzestał korzystania z ważnej trasy tranzytowej, obwiniając o ingerencję okupacyjne siły rosyjskie. Po raz pierwszy od czasu inwazji zakłócono eksport przez Ukrainę. „Podejrzewam, że zakłócenia gazowe na Ukrainie mają coraz większy wpływ” – powiedział Jeffrey Halley, analityk w domu maklerskim OANDA. Zamknięty punkt tranzytowy obsługuje około 8% rosyjskich przepływów gazu do Europy.
  • Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego – EuRoPol Gaz, a także na były niemiecki oddział rosyjskiego producenta gazu Gazprom – Gazprom Germania i 29 spółek zależnych Gazpromu Germania w Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, regionie Beneluksu, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Rumunii i Singapurze.
  • Produkcja i popyt na gaz ziemny w USA wzrosną w 2022 r. wraz z rozwojem gospodarczym, poinformowała we wtorek amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) w swoim krótkoterminowym raporcie energetycznym (STEO). Produkcja gazu ziemnego w 2022 ma wynieść 96,71 mld stóp sześciennych dziennie – bcfd (+3,38% r/r), a w 2023 wzrosnąć do 101,71 bcfd (+5,17% r/r). Oznaczać to będzie trzy następujące po sobie lata rekordowej produkcji. Po stronie popytu mamy prognozę 85,73 bcfd na 2022 rok (+3,33% r/r), a w 2023 roku spadek do 85,28 bcfd (-0,52% r/r). Dotychczasowy rekord zużycia przypadł w 2019 roku na poziomie 85,29 bcfd.
  • We wtorek rządy Portugalii i Hiszpanii zadekretują wprowadzenie wspieranego przez Brukselę tymczasowego ograniczenia cen referencyjnych gazu ziemnego i węgla wykorzystywanego przez elektrownie. Komisja Europejska wyraziła zgodę na ograniczenie cen do €40/MWh, z czego przewiduje się, że limit wyniesie €50/MWh w w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
  • Energean, producent ropy i gazu skoncentrowany na wschodnim basenie Morza Śródziemnego, poinformował, że dokonał nowego komercyjnego odkrycia gazu u wybrzeży Izraela. Pierwsze szacunki mówią o odkryciu 8 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu ziemnego w swoim odwiercie poszukiwawczym Athena, który leży między polami Karish i Tanin. Liczba ta jest jednak niższa od szacunków spółki dotyczących zasobów 21 mld m3, które zawarła w prezentacji dla inwestorów w zeszłym miesiącu. Athena może zostać rozwinięta poprzez połączenie jej z pływającym statkiem produkcyjno-magazynowym (FPSO), który Energean planuje wykorzystać do wysyłania gazu na rynek izraelski z Karish od trzeciego kwartału 2022. Energean powiedział, że inną opcją jest sprzedaż gazu do Egiptu, poprzez przekształcenie memorandum o zaopatrzeniu tego kraju w 3 mld m3 rocznie w wiążącą umowę.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,5 mld stóp sześciennych (+0,1 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 89,9 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2022 wynosi 94,7 mld stóp sześciennych (+0,21% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju wynosi średnio 12,3 bcfd (+0,81% m/m).

Energia odnawialna

  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje, że w 2022 roku do sieci zostanie przyłączone rekordowe 320 gigawatów (GW) ze źródeł odnawialnych czyli +8,47% r/r). „Rozwój rynku energii w ostatnich miesiącach – zwłaszcza w Europie – po raz kolejny udowodnił, że odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego, oprócz ich ugruntowanej skuteczności w redukcji emisji” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol. W 2021 r. wzrost odnawialnych źródeł energii był napędzany przez Chiny, Unię Europejską i Amerykę Łacińską, ale w Stanach Zjednoczonych był on opóźniony.
  • Dwa holowniki przeniosły szeroki wachlarz 12 000 paneli słonecznych wielkości czterech boisk do piłki nożnej, aby zacumować na portugalskim zbiorniku Alqueva, przygotowując się do uruchomienia w lipcu największej pływającej farmy słonecznej w Europie. Elektrownia ma wytwarzać 7,5 gigawatów/godzinę (GWh) energii elektrycznej rocznie i jest wsparta bateriami litowymi o pojemności 2 GWh. Panele słoneczne zasilą 1500 rodzin lub jedną trzecią potrzeb pobliskich miast Moura i Portel. Panele słoneczne montowane na pontonach na jeziorach lub na morzu zostały zainstalowane w wielu miejscach, od Kalifornii po zanieczyszczone przemysłowe stawy w Chinach, w walce o ograniczenie emisji CO2. Panele pływające nie wymagają cennych nieruchomości, a panele na zbiornikach wykorzystywanych do elektrowni wodnych są szczególnie opłacalne, ponieważ można je podłączyć do istniejących połączeń z siecią energetyczną. Nadmiar energii generowanej w słoneczne dni może pompować wodę do jeziora, aby przechowywać ją do wykorzystania w pochmurne dni lub w nocy. Członek zarządu EDP, Ana Paula Marques, powiedziała, że ​​wojna na Ukrainie pokazała potrzebę przyspieszenia przejścia na OZE. Powiedziała, że ​​projekt Alqueva był częścią strategii EDP „aby stać się w 100% ekologicznym do 2030 roku”, a energia wodna i inne odnawialne źródła energii stanowią obecnie 78% z 25,6 GW zainstalowanej mocy EDP. W 2017 r. EDP zainstalowało pilotażowy projekt pływającej energii słonecznej z 840 panelami na zaporze Alto Rabagao, jako pierwszy w Europie, w którym przetestowano, jak energia wodna i słoneczna mogą się wzajemnie uzupełniać. EDP ​​ma już plany rozbudowy projektu Alqueva. W kwietniu zapewniła sobie prawo do budowy drugiej pływającej farmy o mocy zainstalowanej 70 MW.
  • Austriacki zakład energetyki wodnej Verbund nabył portfel aktywów energii odnawialnej w Hiszpanii od lokalnego funduszu private equity Q-Energy za nieujawnioną kwotę. Aktywa obejmują działające elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 82 megawatów (MW) oraz projekty, które mają mieć docelową moc do 4 000 MW. Wszystkie znajdują się w Kastylii La Mancha w środkowej Hiszpanii i w słonecznej Andaluzji na południu. Transakcja jest częścią planu Verbund, aby produkować 20-25% energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych i morskich farm wiatrowych. Nieoficjalnie mówi się o wartości transakcji na poziomie $1,1 mld.

Węgiel

  • Import węgla do Chin wzrósł w kwietniu do 23,55 mln ton (+43% m/m; +8,38% r/r) na skutek panicznych zakupów po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku Chiny zaimportowały 75,41 mln ton węgla (-16% r/r). Zapasy węgla w głównych elektrowniach wzdłuż chińskich prowincji przybrzeżnych pod koniec kwietnia wyniosły około 30 mln ton, w porównaniu do średniego poziomu około 25 mln ton w latach 2016-2021, wynika z danych firmy Wind. Chińskie ministerstwo finansów obniżyło do zera cła importowe na wszystkie rodzaje węgla – od 1 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. – w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w obliczu gwałtownie rosnących światowych cen.
  • EIA prognozuje, że produkcja węgla w USA wzrośnie do 598 mln ton w 2022 roku (+3,46% r/r), a w 2023 roku osiągnie 605 mln ton (+1,17% r/r). Przewidywane przez EIA elektrownie spalające więcej węgla zwiększyłyby emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych do 4,959 miliarda ton w 2022 r (+1,79% r/r), w 2023 emisja z elektrowni węglowych spadnie do 4,935 mld ton (-0,48% r/r.

Uran

  • Produkcja energii jądrowej we francuskich reaktorach EDF w kwietniu spadła do 21,7 terawatogodzin (TWh) czyli -20,2% r/r. Całkowita produkcja energii jądrowej we Francji od początku roku wyniosła 113,4 TWh (-10,3% r/r). W Wielkiej Brytanii EDF podał, że jego produkcja jądrowa w zeszłym miesiącu wzrosła do 3,8 TWh (+11,8% r/r).

Złoto

  • Spodziewamy się, że ceny (złota) wrócą na wzór realnych stóp zwrotu w miarę upływu roku, napotykając presję spadkową w drugiej połowie, ale pozostając na podwyższonym poziomie w stosunku do poziomów historycznych” – powiedział Suki Cooper, analityk w Standard Chartered.

Miedź

  • Kwietniowa produkcja katod miedzianych w Chinach spadła do 757,4 tysiąca ton (-2,03% m/m; -7,23% r/r). W pierwszych czterech miesiącach 2022 produkcja wyniosła 3,06 mln ton katod miedzianych (-1% r.r). Prognozy mówią o produkcji w maju na poziomie 775 tysiąca ton.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rozpoczął się strajk związków zawodowych w zakładzie ArcelorMittal South Africa Ltd, po fiasku negocjacji o podwyżkę płac. „Firma obawia się, że niezrównoważone podwyżki płac podstawowych doprowadzą do presji kosztowej, która osłabi naszą konkurencyjność. Nasza branża pozostaje bardzo wrażliwa na koszty, wymagająca i niestabilna. Aby przetrwać i być zrównoważonym, musimy zapewnić konkurencyjność naszej bazy kosztowej, abyśmy mogli poradzić sobie z kryzysami”, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny ArcelorMittal South Africa, Kobus Verster. Związek zapowiedział, że strajk trwa na czas nieokreślony i odbędzie się we wszystkich zakładach ArcelorMittal w RPA.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *