Ostatnie przed urlopem (co najmniej dwutygodniowym) aktualności i program surowcowy. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- 12 sierpnia poznamy raporty Crop Production oraz World Markets & Trade (USDA).
- Crop progress z 8 sierpnia 2022 (USDA):
Ogólne informacje
- W ramach ograniczania zużycia prądu w Unii Europejskiej jak i ograniczając koszty związane z rosnącymi rachunkami za energię elektryczną, SPAR Austria skróci godziny funkcjonowania podświetlenia witryn reklamowych w ponad 1500 sklepach w Austrii. Pozwoli to zaoszczędzić około 1 miliona kilowatogodzin rocznie. Francuski Leclerc ostrzegł, że może skrócić godziny otwarcia, żeby poradzić sobie z ograniczeniami w dostawach prądu. Hiszpania zakazała stosowania klimatyzacji, między innymi w hotelach i restauracjach.
- Globalna spółka towarowa Cargill Inc odnotowała wzrost w roku podatkowym 2022 do rekordowych $165 miliardów (+23% r/r). Prywatna firma Cargill wstrzymała publiczne przekazywanie większości swoich kwartalnych i rocznych danych finansowych w 2020 r., ale raportuje całoroczną sprzedaż w raporcie rocznym. Popyt na pasze, żywność i biopaliwa również wzrósł, ponieważ gospodarki ożywiły się po zakłóceniach związanych z pandemią. Cargill jest jednym z największych przetwórców wołowiny w USA i w zeszłym miesiącu sfinalizował umowę kupna trzeciego producenta kurczaków Sanderson Farms Inc z Continental Grain Co za około $4,53 miliarda.
- Ukraiński eksport zbóż, nasion oleistych i oleju roślinnego wzrósł w lipcu do 2,66 mln ton (+22,7% m/m; -52% r/r). Lipcowy eksport obejmował 412 000 ton pszenicy, 183 000 ton jęczmienia, 1,1 miliona ton kukurydzy, 362 100 ton nasion słonecznika i tonaż innych towarów. Ukraina poinformowała, że 370 000 ton zboża zostało wyeksportowanych z portów morskich po ich odblokowaniu.
Kawa
- Judith Ganes stwierdziła, że premie na rynku fizycznym są największe od 2011 r., podczas gdy wrześniowe kontrakty terminowe na arabikę są na wysokim poziomie do marca, co wskazuje na ograniczenie najbliższych dostaw.
Cukier
- Pogoda jest zróżnicowana, obfite deszcze występują u czołowych producentów Brazylii i Indiach, ale istnieją obawy o nadmiar ciepła i brak opadów w Europie i Wielkiej Brytanii.
- Produkcja cukru w brazylijskim głównym pasie trzcinowym centrum-południe (CS) wzrosła do 3,3 miliona ton (+8,4% r/r). Według raportu grupy branżowej Unica opublikowanego w środę, młyny przeznaczyły 47,7% całej zebranej trzciny na produkcję cukru (+1,5 pp r/r).
- „Prognozy pogody spodziewają się kolejnej rundy powodzi w chińskich regionach trzciny cukrowej, która prawdopodobnie zaszkodzi uprawom (i być może infrastrukturze). Tak więc produkcja cukru w Chinach znajduje się teraz na liście obserwacyjnej” – powiedział Tobin Gorey, analityk Commonwealth Bank of Australia. .
Kakao
- Dostawy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęły 2,023 mln ton między 1 października a 31 lipca (-3,6% r/r).
Pszenica
- Rumunia zakończyła zbiory pszenicy, wynoszące około 9,5 mln ton (-15% r/r). Minister rolnictwa Petre Daea powiedział na początku tego miesiąca, że zbiory pszenicy były wystarczająco duże, aby pokryć potrzeby krajowe Rumunii i zapewnić nadwyżkę w eksporcie. Krajowa konsumpcja tradycyjnie waha się od 2,5 do około 3 mln ton. Daea powiedział dziennikarzom, że spodziewa się przedstawić pełne dane dotyczące zbiorów w przyszłym tygodniu.
Kukurydza
- Oczekuje się, że USDA w swoich raportach 12 sierpnia zmniejszy prognozy dla produkcji kukurydzy w USA. „Pogoda do końca sierpnia jest nadal poważnym problemem i może zmniejszyć część potencjału rentowności w USA. Biorąc pod uwagę problemy w różnych obszarach kraju, handel próbuje ustalić, jak niska może być rentowność w USA” – powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk Summit Commodity Brokerage.
Soja
- Import soi do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się 1 lipca, osiągnął do 5 sierpnia 1,35 mln ton (-12,34% r/r). Śruty sojowej zaimportowano 1,42 mln ton (-0,70% r/r).
Pozostałe rośliny oleiste
- Rosyjskie ministerstwo rolnictwa zaproponowało rządowi, aby zezwolić na eksport rzepaku z dalekiego wschodu kraju, graniczącego z kilkoma krajami azjatyckimi, oraz z nadbałtyckiej eksklawy Kaliningradu. Eksport może być dozwolony przez rok od 1 września – podało ministerstwo w propozycji. W 2021 r. Rosja wyprodukowała 2,8 mln ton rzepaku. Zabroniła eksportu tego surowca od 1 kwietnia do 31 sierpnia, aby chronić krajową podaż dla producentów oleju rzepakowego.
- Import rzepaku do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 (od 1 lipca) do 5 sierpnia osiągnął 628 542 ton (+50,32% r/r).
- Import oleju słonecznikowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 (od 1 lipca) do 5 sierpnia osiągnął (+5,49% r/r).
- Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 (od 1 lipca) do 5 sierpnia osiągnął 264 895 ton (-53,28% r/r).
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- CEO BRF S.A., Lorival Luz, prognozuje, że globalny popyt na mięso drobiowe wzrośnie o 47% do 2030 r. Luz powiedział, że firmy z Brazylii, największego światowego eksportera kurczaków, powinny przygotować się do zaspokojenia rosnących wymagań. Jednak podkreślił wzrost kosztów hodowli, po tym jak ceny kukurydzy i mączki sojowej wzrosły odpowiednio 3,4 i 2,5 razy w ciągu ostatnich siedmiu lat.
Ropa naftowa
- EIA prognozuje, że wydobycie ropy wzrośnie do 11,86 mln baryłek dziennie (bpd) w 2022 r. (+5,42% r/r) i 12,70 mln baryłek dziennie w 2023 r. (+7,08% r/r). Agencja przewidywała również, że konsumpcja ropy naftowej i innych paliw płynnych wzrośnie z 19,78 mln baryłek dziennie w 2021 r. do 20,34 mln baryłek dziennie w 2022 r. (+2,83% r/r) i 20,75 mln baryłek dziennie w 2023 r (+2,01% r/r).
- Kanadyjskie Cenovus Energy Inc kupi pozostałe 50% udziałów w rafinerii BP-Husky Toledo z siedzibą w Ohio od brytyjskiej firmy energetycznej BP PLC za $300 milionów. Cenovus powiedział, że rafineria w Toledo niedawno zakończyła poważny remont, raz na pięć lat, a transakcja zwiększy łączne zdolności rafineryjne firmy do 740 000 baryłek dziennie. „Pełne posiadanie rafinerii w Toledo zapewnia wyjątkową okazję do dalszej integracji naszych zdolności w zakresie produkcji i rafinacji ciężkiej ropy naftowej” – powiedział w oświadczeniu Alex Pourbaix, dyrektor generalny Cenovus. Rafineria w Toledo może przerabiać do 160 000 baryłek ropy naftowej dziennie, zaopatrując Środkowy Zachód w benzynę, olej napędowy, paliwo lotnicze, propan, asfalt i inne produkty. W 2008 roku Husky Energy Inc nabył 50% udziałów w rafinerii Toledo, należącej do BP, tworząc joint venture. W 2008 roku Husky połączył się z Cenovus Energy Inc. BP poinformowało, że w przyszłości skoncentruje się na rafinerii Whiting w Indianie i rafinerii Cherry Point w Waszyngtonie, które będą obsługiwać klientów na Środkowym Zachodzie i Północno-Zachodnim Pacyfiku. Umowa ma zostać sfinalizowana do końca 2022 roku.
- Norweski Aker BP przedłożył władzom wspólny plan za $620,6 miliona dotyczący rozwoju odkrywek ropy naftowej Trell i Trine w rejonie Alvheim na Morzu Północnym. Oczekuje się, że podmorskie zagospodarowanie, szacowane na około 25 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w zasobach wydobywczych, rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale 2025 r. Aker BP ma ambicję wyprodukować miliard baryłek z tego obszaru do 2040 roku.
- Popyt na paliwo w Indiach w lipcu wyniósł 17,62 mln ton (-5,7% m/m; +6,1% r/r). Sprzedaż benzyny wyniosła 2,81 mln ton (+6,8% r/r). Sprzedaż benzyny i oleju napędowego przez indyjskie rafinerie stanowe w lipcu spadła w porównaniu z miesiącem wcześniej, ponieważ deszcze monsunowe ograniczały mobilność i prace budowlane, podczas gdy wysoka inflacja ograniczyła ogólny popyt na towary.
- Producent łupkowy Devon Energy zapowiedział, że kupi Validus Energy, operatora basenu Eagle Ford, za $1,8 miliarda. Fundusz hedgingowy Elliott Management zainwestował w Validus w zeszłym roku, aby pomóc mu kupić aktywa w Eagle Ford w Teksasie od Ovintiv Inc za $880 milionów. Umowa z Validusem pozwoliłaby Devonowi zabezpieczyć 42.000 akrów netto sąsiadujących z istniejącą dzierżawą w rejonie wydobycia. Transakcja ma zostać sfinalizowana w Q3 2022.
- Firma inwestycyjna Kistos zrezygnowała z przejęcia brytyjskiej grupy naftowo-gazowej Serica Energy. W lipcu Serica odrzuciła propozycję Kistosa dotyczącą połączenia środków pieniężnych i udziałów, która wyceniła firmę na 1,04 miliarda funtów. Serica, która produkuje około 5% dostaw gazu do Wielkiej Brytanii, złożyła następnie własną propozycję nabycia Kistos, którą Kistos odrzucił. Później, w lipcu, Serica odrzuciła poprawioną propozycję połączenia Kistos z wyceną prawie 1,2 miliarda funtów, twierdząc, że nadal zaniża wartość grupy.
- Amerykańskie dostawy benzyny w tygodniu kończącym się 5 sierpnia wyniosły 9,1 mln baryłek dziennie (-6% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 5,5 mln baryłek, do 432,1 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,073 mln baryłek. Ze strategicznych zapasów USA uwolniono 5,3 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych wzrosły do 94,3% (+3,3 pp t/t).
- Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 12,2 mln baryłek dziennie (+0,1 mln bpd t/t).
Gaz ziemny
- Rosja dostarczała do Uni Europejskiej 9 i 10 sierpnia po 2,5 mld bcfd gazu ziemnego (-76% r/r).
- Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego na Łotwę wznowiono 5 sierpnia, tydzień po wstrzymaniu ich przez rosyjskiego eksportera Gazprom. Według strony rosyjskiej powodem wstrzymania dostaw było naruszenie warunków dostaw.
- Średnie ceny gazu importowanego przez Unię Europejską w XXI wieku:
- „Potencjalne straty, jakie mogą ponieść odbiorcy z Freeport LNG prawdopodobnie będą się wahać w granicach około 6-8 miliardów dolarów, łącznie” – powiedział Tamir Druz, dyrektor zarządzający Capra Energy, firmy konsultingowej zajmującej się LNG. Freeport LNG zniosło klauzulę „siły wyższej” w zakresie wstrzymanych wysyłek skroplonego gazu ziemnego, co oznacza, że będzie wypłacać odszkodowania za niezrealizowane zamówienia.
- Centrica Plc podpisała umowę o wartości $8,47 mld z amerykańską firmą Delfin Midstream Inc na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) od 2026 r. Centrica, która jest właścicielem British Gas, powiedziała, że 15-letnia umowa będzie warta około 7 miliardów funtów i obejmuje zakup 1 miliona ton LNG rocznie na zasadzie free on board (FOB) z Delfin Deepwater Port u wybrzeży Luizjany od 2026 roku. W Wielkiej Brytanii znajdują się trzy największe terminale LNG w Europie – dwa terminale w Milford Haven i jeden na Isle of Grain. „Dzisiejsza umowa między Centrica i Delfin jest pozytywną wiadomością dla Wielkiej Brytanii, pomagając zapewnić różnorodność dostaw z wiarygodnych źródeł” – powiedział Kwasi Kwarteng, brytyjski minister biznesu i energii. Delfin powiedział w oświadczeniu, że transakcja jest kolejnym kamieniem milowym w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) do końca roku o pierwszym pływającym terminalu eksportowym LNG w Stanach Zjednoczonych. Centrica podpisała również w czerwcu umowę z norweskim Equinorem na dodatkowy 1 mld m3 gazu, który wystarczy do ogrzania 4,5 miliona domów w ciągu najbliższych trzech zim.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 101,5 mld stóp sześciennych (+0,7 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 97,2 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2022 wynosi 97,8 mld stóp sześciennych (+1,14% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w sierpniu wynosi średnio 10,9 bcfd (b/z m/m).
Energia odnawialna
- BP plc rozpoczął w Teksasie wiercenie odwiertu oceniającego dla swojego amerykańskiego biznesu wychwytywania i sekwestracji dwutlenku węgla (CO2). „Obecnie korzystamy z naszych podpowierzchniowych i fachowej wiedzy do wykonania odwiertu szacunkowego dla naszej amerykańskiej działalności związanej z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla” – powiedział podczas konferencji EnerCom Jack Collins, szef finansowy BP BPX Energy, filii łupkowej BP. Odmówił podania szczegółów.
Węgiel
- Indonezyjscy ustawodawcy naciskali na rząd, aby zaostrzył przepisy dotyczące krajowej sprzedaży węgla, obawiając się, że górnicy zdecydują się zapłacić grzywny zamiast spełniać wymóg sprzedaży jednej czwartej swojej produkcji lokalnym producentom energii. Indonezja nakłada tzw. obowiązek rynku krajowego (DMO), zgodnie z którym górnicy muszą sprzedawać 25% swojej produkcji w kraju, po cenach ograniczonych do $70 za tonę dla wytwórców energii i $90 za tonę dla lokalnego przemysłu. Minister energetyki Arifin Tasrif przyznał, że istnieje ryzyko problemów z lokalnymi dostawami ze względu na dużą rozbieżność między ograniczonymi cenami krajowymi a cenami płaconymi przez nabywców offshore. „Istnieją tendencje do unikania kontraktów z krajowymi przemysłami” – powiedział komisji Arifin. Ustawodawcy wezwali władze do zrewidowania wysokości kar nakładanych za niewywiązanie się z DMO i stworzenia agencji, która pomoże w zabezpieczaniu dostaw węgla i pobieraniu opłat. „Musimy przeanalizować, dlaczego firmy wolą płacić grzywny niż wypełniać swoje zobowiązania, musi tu być coś nie tak” – powiedział ustawodawca Diah Nurwitasari.
- „10 sierpnia to koniec okresu likwidacji importu rosyjskiego węgla i żadne dalsze zwolnienia nie będą miały zastosowania” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej (KE). Według danych KE zakaz importu węgla z Rosji spowoduje straty w budżecie Federacji na poziomie $8,3 mld. Według brukselskiego think tanku Bruegel prawie 70% węgla energetycznego wykorzystywanego w produkcji energii i ciepła pochodzi z Rosji, a największymi odbiorcami są Niemcy, Polska i Holandia. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że kraje unijne będą kupować rosyjski węgiel od firm chińskich, indyjskich czy z Bliskiego Wschodu.
- Według dokumentów celnych i źródeł branżowych indyjskie firmy częściej płacą za import węgla z Rosji w walutach azjatyckich, unikając dolara amerykańskiego i zmniejszając ryzyko złamania zachodnich sankcji wobec Moskwy. W czerwcu indyjscy nabywcy zapłacili za co najmniej 742 000 ton rosyjskiego węgla w walutach innych niż dolar amerykański. Yuan stanowił 31% płatności za rosyjski węgiel w czerwcu, a dolar hongkoński za 28%. Euro stanowiło mniej niż jedną czwartą, a dirham emiracki około jednej szóstej. W lipcu Rosja stała się trzecim co do wielkości dostawcą węgla do Indii, a import wzrósł o ponad jedną piątą w porównaniu z czerwcem do rekordowego poziomu 2,06 mln ton.
Uran
- Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że 7 sierpnia Ukraina ostrzelała elektrownię atomową w Zaporożu, największą w Europie, uszkadzając linie wysokiego napięcia i zmuszając elektrownię do zmniejszenia produkcji. Według niepotwierdzonych informacji Rosja rozpoczęła proces przyłączania elektrowni do rosyjskiej sieci energetycznej, odcinając ją od ukraińskiej.
Miedź
- Chile będzie dążyć do nałożenia surowych sankcji na osoby odpowiedzialne za ogromny zapadlisko w pobliżu kopalni miedzi na północy kraju. Tajemnicza dziura o średnicy 36,5 metra, która pojawiła się pod koniec lipca, sprowokowała mobilizację lokalnych władz i skłoniła regulatora górniczego Sernageomin do zawieszenia działalności pobliskiej kopalni należącej do kanadyjskiego Lundin Mining. „Zamierzamy przejść całą drogę z konsekwencjami, aby nałożyć sankcje, a nie tylko grzywny” – powiedziała minister górnictwa Marcela Hernando w komunikacie prasowym, dodając, że grzywny są zwykle nieznaczne, a orzeczenie musi być „wzorcowe” dla firm górniczych. Władze chilijskie nie przedstawiły szczegółów śledztwa w sprawie przyczyn zapadliska.
Pozostałe metale przemysłowe
- Europejski sektor hutniczy, odpowiedzialny m. in. za produkcję aluminium przygotowuje się do ograniczenia produkcji oraz kolejnych podwyżek cen gazu i prądu. Obecnie ceny przemysłowe w Niemczech są dwukrotnie wyższe niż w 2021 roku, z kolei w 2023 roku prognozowane są dalsze podwyżki, sięgające nawet czterokrotności cen z 2021 roku. Przetrwanie dla GA Roeders GmbH i 600 innych niemieckich odlewni, z których większość to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 pracowników, będzie oznaczać cięcia kosztów i trudne rozmowy z klientami. G.A. Roeders, z fabrykami w Niemczech i Czechach zatrudniającymi około 500 osób, produkuje ponad 1000 części. Obsługuje producentów samochodów, takich jak Volkswagen i Continental, linie lotnicze i firmy zajmujące się technologią medyczną, przynosząc roczne przychody w wysokości 60 milionów euro.
- Unia Europejska i Turcja uzgodniły, że blok ma czas do 16 stycznia przyszłego roku na zastosowanie się do orzeczenia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie środków „ochronnych” mających na celu ograniczenie importu stali. W lipcu 2018 r. UE wprowadziła środki „ochronne” w postaci kontyngentów taryfowych. Pozwalają one na wprowadzanie do bloku różnych gatunków stali bez ceł do pewnych kontyngentów, ale na każdy dalszy przywóz nakładane są cła w wysokości 25%. Turcja, która jest głównym eksporterem stali do UE, skarżyła się, że środki UE naruszyły zobowiązania bloku wobec WTO.
- Rosyjski producent stali Evraz rozpoczyna proces pozyskiwania ofert przejęcia swoich północnoamerykańskich spółek zależnych. Sprzedaż pomoże uwolnić wartość swojej działalności w Ameryce Północnej. Wielka Brytania usankcjonowała Evraz w maju, ale dostarczyła licencję pozwalającą na prowadzenie interesów z północnoamerykańskimi spółkami zależnymi Evraza. „Niedawne napięcia geopolityczne doprowadziły do poważnych wyzwań związanych z zarządzaniem korporacyjnym i działalnością firmy Evraz” – powiedział na początku sierpnia dyrektor generalny Aleksiej Iwanow.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.