aktualności – 11 listopada 2021

Święto Niepodległości Polski to ważne święto. Ale aktualności i program o rynkach (premiera o 14:00), które dość normalnie dzisiaj funkcjonują jest też ważny.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 11 listopada 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Raporty USDA Crop Production oraz WASDE z 9 listopada są omówione przy poszczególnych surowcach.
  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Brazylijskie zbiory kawy arabica w przyszłym roku prawdopodobnie spadną do ~40 mln 60-kg worków (-19,52% r/r) na skutek kiepskiej pogody w tym roku. Tegoroczne zbiory arabiki i robusty oszacowano na 56,5 mln worków (-19,29% r/r). Analityk kawowy Safras, Gil Barabach, powiedział podczas prezentacji, że jest to wstępne oszacowanie, ponieważ do rozpoczęcia zbiorów w okolicach maja lub czerwca przyszłego roku jest jeszcze długa droga, istnieje duża niepewność co do nowej brazylijskiej uprawy, ale ostatnie deszcze poprawiły perspektywy produkcji. Ministerstwo Rolnictwa Brazylii podało, że w lipcu mrozy dotknęły około 20% pól kawy arabica.
  • Rabobank prognozuje produkcję obu gatunków kawy w Brazylii w 2022 roku na 63,5 mln 60-kg worków. Bank, który specjalizuje się w operacjach finansowania rolnictwa, powiedział, że mrozy i susza w Brazylii w tym roku utrudnią produkcję w nowym sezonie, ale dodał, że ostatnie deszcze poprawiają sytuację. Produkcja arabiki ma wynieść ~42 mln 60-kg worków.
  • Eksport kawy z Wietnamu w październiku spadł do 99 249 ton (-1,1% m/m). W pierwszych 10 miesiącach 2021 eksport kawy wyniósł 1,285 mln ton (-4,2% r/r).

Cukier

  • Raport wydany przez grupę przemysłową Unica wykazał, że produkcja cukru w ​​środkowo-południowej Brazylii w drugiej połowie października wyniosła 858 000 ton, powyżej oczekiwań analityków. Badanie przeprowadzone przez S&P Global Platts miało średnie szacunki dla danych produkcyjnych w ​​środkowo-południowej Brazylii na poziomie 711 200 ton.

Kakao

  • Największy na świecie producent czekolady, Barry Callebaut, powiedział, że spodziewa się, że światowy rynek kakao będzie znacznie bardziej zrównoważony w sezonie 2021/22, ponieważ popyt odbuduje się po słabości związanej z pandemią. „Nie ma powodu, by sądzić, że zbiory nie będą dobre, ale popyt oczywiście powraca i to jest miejsce, w którym uzyskuje się bardziej zrównoważony pogląd”, powiedział dyrektor finansowy Ben De Schryver.
  • The International Cocoa Organization szacuje obecnie, że w sezonie 2020/21 globalna nadwyżka kakao wyniosła 230 000 ton.

Bawełna

  • USDA prognozuje produkcję bawełny w USA na 18,198 mln 480-funtowych bel, ponad 150 tysięcy bel powyżej prognoz.

Pszenica

  • USDA w swoich raportach WASDE nie zmieniła znacząco prognoz dotyczących rynków pszenicy.
  • Biuro rolnicze FranceAgriMer obniżyło w środę prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej poza UE na sezon 2021/22, powołując się na spodziewaną zmianę wykorzystania kukurydzy w paszach dla zwierząt po zwyżce cen pszenicy i zwiększonej konkurencji na rynkach międzynarodowych. Spadek eksportu ma wynieść około 0,2 mln ton, do poziomu 9,4 mln ton.

Kukurydza

  • USDA w swoich raportach WASDE opublikowała dane zwiększające dostępność kukurydzy. Począwszy od wzrostu wydajności w USA o 0,5 buszla/akr (do 177,0 buszla/akr), poprzez podwyższoną prognozę zbiorów w 2021 roku w USA do 15,062 mld buszli, obniżając eksport z USA, ale zwiększając o ponad 2,5 mln ton globalne transfery surowca. Analitycy spodziewali się takich danych, wcześniej dyskontując je na rynku.
  • FranceAgriMer podniósł prognozy zapasów kukurydzy o 0,1 mln ton do 1,9 mln ton w sezonie 2021/22. Oczekuje się, że tegoroczne zbiory kukurydzy we Francji będą największe od 2014 roku, na poziomie 11 ton/ha.

Ryż

  • Eksport ryżu z Wietnamu w październiku wzrósł do 618 162 ton (+4,1% m/m). W pierwszych 10 miesiącach 2021 eksport ryżu wyniósł 5,18 mln ton (-3,1% r/r).

Soja

  • USDA w swoich raportach WASDE opublikowała dane obniżające zbiory soi w 2021 roku w USA do 4,425 mld buszli (-23 mln buszli względem poprzedniego raportu), co wynika z obniżonej do 51,2 buszli/akr wydajności (-0,3 buszla/akr względem poprzedniej prognozy). Analitycy prognozowali wzrost produkcji na skutek wzrostu wydajności. USDA podniosła zapasy końcowe soi w USA na sezon 2021/22 do 340 mln buszli – jednak wzrost był niższy od oczekiwań.
  • Brazylijski operator giełdy B3 S.A. uruchomi lokalny kontrakt futures na soję opracowany we współpracy z CME Group. Ma on na celu poprawę narzędzi zabezpieczających dla łańcucha dostaw zboża w Brazylii. Tak zwany kontrakt „Futuro de Soja Brasil” będzie miał ceny eksportowe portu Santos jako punkt odniesienia i wycenę w dolarach amerykańskich za tonę – do obrotu wejdzie 29 listopada. B3 poinformowało, że będzie również handlować opcjami sprzedaży i kupna soi w oparciu o brazylijski kontrakt terminowy. „W ciągu ostatnich kilku lat ceny soi w Stanach Zjednoczonych i Brazylii oddzieliły się od siebie, co znacznie utrudniło życie brazylijskiego łańcucha dostaw”, powiedział w oświadczeniu nadinspektor B3 ds. Surowców Louis Gourbin, zauważając, że lokalni agenci uciekają się do na giełdę w Chicago, aby zabezpieczyć ceny zbóż. Dodał, że chociaż rynki soi są międzynarodowe, opierają się na regionalnej dynamice produkcji i sprzedaży, co wymaga wprowadzenia nowych lokalnych produktów zabezpieczających. Brazylia jest największym na świecie producentem i eksporterem soi.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Japonia wykryła pierwszą epidemię ptasiej grypy w sezonie zimowym 2021, co potwierdziło przypadek „wysoce zjadliwej ptasiej grypy” na fermie drobiu w północno-wschodniej części kraju. Około 143 000 kur niosek jest eksterminowanych na farmie w mieście Yokote w prefekturze Akita. Po wybuchu epidemii Japonia tymczasowo zawiesiła eksport mięsa drobiowego i jaj ze wszystkich regionów. „W obecnej sytuacji w Japonii nie wierzymy, że istnieje jakakolwiek możliwość przeniesienia ptasiej grypy na ludzi poprzez spożywanie mięsa z kurczaka lub jaj” – powiedział minister rolnictwa.
  • Wzrost liczby osób w Chinach zarażonych ptasią grypą w tym roku staje się źródłem niepokoju wśród ekspertów epidemiologicznych. W 2021 roku zgłoszono 21 osób z ptasią grypą (+420% r/r).

Ropa naftowa

  • Duński Maersk Drilling i amerykański Noble Corp połączą się w ramach wartej $3,4 miliarda transakcji, tworząc jedną z największych na świecie firm zajmujących się platformami wiertniczymi. Połączenie ma dać roczne oszczędności na poziomie $125 mln, a jej siedziba główna będzie mieścić się w Houston w Teksasie. Nowy podmiot będzie miał nazwę Noble Corporation, a akcje będą podzielone mniej więcej 50-50 między dotychczasowych udziałowców obu firm. „Połączenie Noble i Maersk Drilling stworzy wiodącą firmę wiertniczą o zasięgu globalnym, silnym bilansie i znaczącym potencjale generowania wolnych przepływów pieniężnych”, powiedział w oświadczeniu prezes zarządu Noble, Chuck Sledge. Transakcja jest wspierana przez większość akcjonariuszy obu spółek, a akcje nowego podmiotu będą notowane zarówno w Nowym Jorku, jak i Kopenhadze.
  • Norweski Equinor planuje zainwestować do $8,8 mld w rozwój odkrycia ropy naftowej Wisting, które ma stać się najbardziej wysuniętym na północ polem naftowym świata. Los położonego na arktycznym Morzu Barentsa i zawierającego blisko 500 milionów baryłek ekwiwalentu ropy złoża zostanie ostatecznie rozstrzygnięte do końca 2022 roku.
  • Import irańskiej ropy do Chin utrzymywał się średnio na poziomie ponad pół miliona baryłek dziennie przez ostatnie trzy miesiące. Administracja prezydenta Joe Bidena jak dotąd zdecydowała się nie egzekwować sankcji wobec chińskich osób i firm za import ropy z Iranu. „Duże rabaty na irańską ropę i nowe kontyngenty importowe wspierały popyt ze strony niezależnych chińskich rafinerii” – powiedziała Emma Li, analityk rynku chińskiego Vortexa Analytics
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +1,0 mln baryłek, do 435,1 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,1 mln baryłek. Wzrost był spowodowany m.in. uwolnieniem 3,1 miliona baryłek z amerykańskich rezerw strategicznych ropy naftowej.

Gaz ziemny

  • W tym tygodniu Rosja zwiększyła przepływ gazu do Europy przez Polskę i Białoruś, a także przez Ukrainę. Zgodnie z zapowiedziami Władimira Putina. Wlot do Niemiec rurociągiem Jamał-Europa, który przebiega przez Białoruś i Polskę, wzrósł do około 12,5 miliona kilowatogodzin (kWh) na godzinę w punkcie pomiarowym Mallnow. W piątek przesył wynosił 3,4 mln kWh. „Dalsze rezerwacje dziennej przepustowości powyżej 30 mln m3/dobę w Mallnow pod koniec tego tygodnia i miesiąca jeszcze bardziej uspokoją rynek. Ale potrzebowalibyśmy znacznego wzrostu w Mallnow, z kolejnymi zastrzykami do magazynów, aby naprawdę zrekompensować wypłaty występujące w sklepach innych niż Gazprom posiadanych jednostek, a tym samym poprawić obraz podaży w I kwartale 2022 r. – powiedział Tom Marzec-Manser – Head of Gas Analytics.
  • Europejskie magazyny gazu w poniedziałek były zapełnione w 75,6% (-18,3 pp r/r).
  • Główny importer gazu w Indiach, Petronet LNG będzie zabiegał o wyższe wolumeny po lepszych cenach od Qatar Gas podczas negocjacji w sprawie przedłużenia swojej długoterminowej umowy dotyczącej skroplonego gazu ziemnego (LNG) po już zakontraktowany okres do 2028 r. Petronet i Qatar Gas muszą negocjować przedłużenie obecnej umowy na 7,5 mln ton rocznie (mtpa) LNG do końca 2023 roku. Mishra powiedział, że w obecnym scenariuszu najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie gazu w ramach kontraktów długoterminowych. Gaz w ramach takich umów kosztuje Petronet około $10,2/mmBtu podczas gdy ceny spotowe w regionie oscylują blisko $30/mmBtu. „Jeśli potrzebujesz gazu na bieżąco, na stałe, nie możesz polegać na ładunkach spot lub krótkoterminowych… zdecydowanie będziemy starać się zwiększyć kontrakt z 7,5 mtpa” – powiedział Vinod Kumar Mishra.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 96,3 mld stóp sześciennych (+0,5 mld więcej względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 104,2 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2021 to 95,8 mld stóp sześciennych (+1,81% m/m) dziennie gazu ziemnego.

Energia odnawialna

  • Australijska Fortescue Metals Group podpisała wstępną umowę na dostawę zielonego wodoru do amerykańskiego Universal Hydrogen do użytku w przemyśle lotniczym. W ramach umowy Fortescue przeanalizuje możliwość utworzenia centrów produkcji wodoru i logistyki w Islandii i Nowej Zelandii, a także w australijskim stanie Queensland. Universal Hydrogen, jedna firm dążących do dekarbonizacji lotnictwa, ma na celu przyspieszenie wprowadzenia wodoru do mniejszych samolotów regionalnych poprzez wykorzystanie ogniw paliwowych zasilanych modułowymi kapsułami wodorowymi w celu zastąpienia ich systemów turbośmigłowych. Powiedział, że planuje wstępne umowy wodorowe głównie z regionalnymi liniami lotniczymi, w tym z Icelandair. Fortescue Future Industries jest u progu ogłoszenia szeregu nowych umów dotyczących wodoru z dużymi firmami przemysłowymi, po tym jak zgodził się zostać największym dostawcą w Wielkiej Brytanii. Firma w zeszłym tygodniu podpisała wstępną umowę z brytyjską firmą budowlaną JC Bamford Excavators (JCB) i grupą logistyczną Ryze Hydrogen na zakup 10% produkcji ekologicznego wodoru, która według przewidywań osiągnie 15 milionów ton rocznie do 2030 roku.
  • Royal Dutch Shell zapewni kredyty na odnawialne źródła energii (REC) obiektom firmy Baker Hughes w Stanach Zjednoczonych przez dwa lata. REC są zbywalnymi instrumentami potwierdzającymi, że energia elektryczna została wytworzona z odnawialnych źródeł energii. Umowa obejmuje opcje dostarczania do 100 gigawatogodzin (GWh) energii odnawialnej dla zakładów Baker Hughes w Europie oraz opracowania rozwiązania solarnego dla zakładu mieszania substancji chemicznych w Singapurze.

Złoto

  • Po raz kolejny mamy gorące dane o inflacji”, powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures. „Złoto jest kwintesencją zabezpieczenia przed inflacją, uważamy, że inflacja jest podstawowym pozytywnym środowiskiem, które będzie sprzyjać wzrostowi rynku złota w nadchodzących tygodniach i miesiącach. To środowisko jest mieczem obosiecznym, ponieważ ponieważ dane o inflacji są coraz gorętsze niż oczekiwano, problemem będzie to, czy Rezerwa Federalna zmniejszy płynność szybciej niż oczekiwano”.

Miedź

  • Październikowa produkcja katod miedzianych w Chinach w 22 hutach badanych przez Antaike, odpowiadająca za ponad 80% całkowitej zdolności produkcyjnej Chin, wyniosła w zeszłym miesiącu 752 tysięcy ton (-2,2% m/m; +1,8% r/r). Przyczyną spadku produkcji były ograniczenia w dostawach energii elektrycznej a także problemy logistyczne, które doprowadziły do ​​opóźnień w dostawach surowców, takich jak koncentrat miedzi i złom. Prognozy produkcyjne na ten miesiąc to 780 tysięcy ton.
  • Aurubis AG największy europejski producent miedzi, zainwestuje około $347 mln w budowę zakładu recyklingu miedzi w Stanach Zjednoczonych. Budowa rozpocznie się latem 2022 roku w Augusta w stanie Georgia, a oddanie do użytku zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Huta wtórnego recyklingu multimetali będzie przetwarzać około 90 000 ton złożonych odpadów, w tym płytek drukowanych, kabli miedzianych i innych materiałów recyklingowych zawierających metale, na około 35 000 ton miedzi konwertorowej rocznie. „Aurubis będzie w dużym stopniu dalej przetwarzać półprodukty na różne metale przemysłowe i szlachetne w swoich europejskich hutach, ale także sprzedawać je bezpośrednio na rynku amerykańskim” – podała firma.
  • Chilijska państwowa spółka wydobywcza Codelco poinformowała, że na jednym ze zboczy kopalni miedzi Ministro Hales we wtorek doszło do osunięcia się ziemi, ale incydent nie wpłynął na bezpieczeństwo pracowników ani nie uszkodził sprzętu. Firma wydobywcza powiedziała, że ​​systemy wczesnego ostrzegania i regularne monitorowanie zboczy odkrywki pozwoliły firmie wcześnie zidentyfikować ryzyko, unikając jakiegokolwiek wpływu na działalność kopalni. Kopalnia Ministro Hales, nazwana na cześć byłego ministra górnictwa, wyprodukowała 144 000 ton miedzi w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Parlament Grenlandii uchwalił ustawę zakazującą wydobycia uranu i zaprzestania rozwoju kopalni Kuannersuit (należący do australijskiej firmy wydobywczej Greenland Minerals), jednego z największych złóż ziem rzadkich na świecie. Nowe prawo zakazuje eksploracji złóż o stężeniu uranu wyższym niż 100 części na minutę (ppm), które Światowe Stowarzyszenie Jądrowe uważa za bardzo niskogatunkowe. Ustawa zawiera również opcję zakazu poszukiwań innych minerałów radioaktywnych, takich jak tor.
  • Październikowa produkcja cynku w Chinach wyniosła 441 tysięcy ton (-3,08% m/m; +9,2% r/r). Listopadowa produkcja ma wynieść 452 tysiące ton.
  • PT Vale Indonesia prognozuje, że jego produkcja niklu ma spaść do 65 tysięcy ton w 2022 roku (-13% r/r). „Plan zakładał odbudowę wielkiego pieca na początku tego roku, ale ze względu na względy COVID eksperci i materiały z zagranicy nie mogli przybyć, więc przełożono go na grudzień” – powiedział Febriany Eddy, dyrektor generalny Vale Indonesia. Firma musi wyłączyć swój 20-letni piec 14 grudnia na pięć miesięcy, aby go odbudować, powiedziała, dodając, że firma ma trzy inne piece, które będą nadal działać.
  • Październikowa produkcja ołowiu rafinowanego w Chianch od głównych producentów wyniosła 381 tysięcy ton (-2,3% m/m; -6,1% r/r). Listopadowa produkcja ma wynieść 400 tysięcy ton.
  • We wrześniu 2021 Chiny wyeksportowały 15 545 ton ołowiu rafinowanego, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem od 2007 roku. Po raz pierwszy od 2018 roku kraj ten stał się znaczącym eksporterem netto. Większość eksportowego tonażu w sierpniu i wrześniu kierowano do Tajwanu (11 262 ton), Korei Południowej (5718 ton), Wietnamu (1987 ton) i Tajlandii (719 ton). W pierwszych dwóch miejscach docelowych znajdują się magazyny LME, a warto zauważyć, że południowokoreański port Busan i tajwański port Kaohsiung zarejestrowały napływy ołowiu – odpowiednio 6425 i 2925 ton – podczas październikowego okienka dostawy. Ponieważ nie ma magazynów LME ani w Wietnamie, ani w Tajlandii, jasne jest, że część eksportu została wchłonięta przez fizyczny łańcuch dostaw w Azji. Fizyczni nabywcy na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych płacą historycznie wysokie premie od $0,15 do $0,19/funt ($330–$420 za tonę) ponad cenę spot na LME, aby zdobyć ołów – oczywiście jeśli uda się znaleźć dostawcę z towarem. Międzynarodowa Grupa Ołów i Cynku (ILZSG) dokonała kilku dużych korekt swoich prognoz na październikowym posiedzeniu. W kwietniu spodziewano się, że światowe nadwyżki dostaw ołowiu wyniosą 172 000 ton w tym i 96 000 ton w przyszłym roku. Najnowsze prognozy przewidują znacznie skromniejszą nadwyżkę, 27 000 ton w 2021 roku i 24 000 ton w 2022 roku. Prognozowany wzrost popytu w 2021 roku podniesiono z +3,9% do +5,5%.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *