Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Zapraszam na Letnią Szkołę Tradingu, w której poruszone zostaną bardzo istotne tematy inwestycyjne, a moja prelekcja skupi się na najpopularniejszych błędach inwestorów na rynkach surowcowych. Zaczynamy dzisiaj, 18 lipca, o 18:00, a bezpłatnej rejestracji można dokonać na tej stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
Raporty USDA
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 15 lipca 2024:
Kawa
- Eksporterzy z Brazylii, największego producenta arabiki, nie spieszą się ze sprzedażą pomimo słabego brazylijskiego reala, który zwykle kusi ich do wysyłania kawy po cenie dolara, ponieważ zwiększa to ich zwrot w walucie lokalnej.
- Dealerzy twierdzą, że w lipcu opady deszczu w Wietnamie, wiodącym producencie Robusty, znacznie wzrosły.
Kakao
- Przemiał kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będący miarą popytu, spadł w czerwcu do 45 172 ton metrycznych (-25,9% r/r).
- Przerób kakao w Q2 2024 w Azji wyniósł 210,968 tysiąca ton (-1,41% q/q; -4,77% r/r). To najniższy wynik od 2021 roku, choć sporo powyżej wyników z lat 2011 – 2018 (gdzie przerób wynosił od 142 do 185 tysięcy ton w Q2).
- Domy handlowe ponoszą straty w wysokości co najmniej 1 miliarda dolarów na pochodnych kakao po tym, jak główny producent z Ghany nie dostarczył w tym roku ziaren fasoli, co zmusiło handlowców do likwidacji krótkich pozycji na rosnącym rynku. Światowe ceny kakao poszybowały w tym roku w górę po złej pogodzie, chorobach fasoli, przemycie i nielegalnym wydobyciu złota, które zmniejszyły produkcję i ilość ziaren dostępnych w Ghanie, drugim na świecie producencie. Ceny czekolady również wzrosły na całym świecie, a producenci czekolady zmniejszyli wielkość produktów takich jak batony w wyniku ogromnego wzrostu cen kakao. Opóźnienie dostaw kakao z Ghany wynoszące 350 000 ton oznacza, że handlarze i przetwórcy kakao mogą ponieść straty w wysokości około 4000 dolarów za tonę na kontraktach terminowych na kakao, które kupili w celu zabezpieczenia fizycznych zakupów ziaren, czyli łącznie około 1,4 miliarda dolarów. „Siedzimy, wpatrując się w ekrany i ledwo handlujemy” – powiedział główny handlarz kakao w globalnej firmie handlowej specjalizującej się w towarach rolnych, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z mediami. Powiedział, że handel na światowym rynku fizycznym i kontraktów terminowych kakao niemal się zatrzymał w wyniku głębokich strat i niepewności. Handlowcy będą starali się zrekompensować przynajmniej część swoich strat, obciążając producentów czekolady, takich jak Hershey i Mondelez wyższymi cenami za produkty takie jak proszek kakaowy i masło. Firmy produkujące czekoladę będą prawdopodobnie miały trudności z przerzuceniem tych kosztów na konsumentów pozbawionych gotówki, którzy już kupują mniej czekolady w odpowiedzi na podwyżki cen.
Pszenica
- „Zbiory (pszenicy) na półkuli północnej nadal trwają, a ceny pszenicy pozostaną pod presją. Pod koniec roku zaobserwujemy wyższe ceny” – powiedział Dennis Voznesenski, analityk Commonwealth Bank w Sydney.
- Rosyjska firma doradcza ds. rolnictwa IKAR podniosła prognozę zbiorów pszenicy w kraju do 83,2 mln ton z poprzednich 82 mln ton.
- Zbiory pszenicy w Niemczech w 2024 roku spadną do 20,2 mln ton (-6,2% r/r).
- Eksport zboża z Ukrainy w rozpoczętym 1 lipca sezonie 2024/25 wyniósł 2,0 mln ton (do 17 lipca), w tym 0,732 mln ton pszenicy. Eksport zbóż Ukrainy w sezonie gospodarczym 2023/24 wzrósł do ok. 51 mln ton (+3,66% s/s).
Kukurydza
- Analitycy twierdzą, że w zeszłym tygodniu amerykańskie uprawy skorzystały na pozostałościach huraganu Beryl, który sprowadził opady deszczu na suche obszary pasa upraw na wschodnim Środkowym Zachodzie.W weekend spadło więcej deszczu, a prognozy przewidywały niższą temperaturę w tym tygodniu, po okresie upałów. „Opady deszczu na północno-środkowym Środkowym Zachodzie przekroczyły oczekiwania z piątku i sprzyjały uprawom kukurydzy i soi” – podała firma Maxar.
- „Oczekuje się, że lipiec jako całość będzie bardziej wilgotny niż zwykle w większości obszaru Pasa Kukurydzianego… co będzie całkiem korzystne dla rozwoju kukurydzy i soi” – podała firma Maxar.
- Według stanu na 11 lipca brazylijscy rolnicy z kluczowego regionu środkowo-południowego zebrali 74% drugiego zbioru kukurydzy na rok 2024, w porównaniu z 63% w poprzednim tygodniu, podała firma doradcza ds. rolnictwa AgRural. Tempo prac znacznie przekroczyło poziom 36% odnotowany rok wcześniej, ponieważ rolnicy w dużych stanach, takich jak Mato Grosso, cieszyli się dobrą pogodą podczas żniw.
- Eksport zboża z Ukrainy w rozpoczętym 1 lipca sezonie 2024/25 wyniósł 2,0 mln ton (do 17 lipca), w tym 1,0 mln ton kukurydzy.
Soja
- Członkowie NOPA, którzy odpowiadają za przetworzenie około 95% nasion soi w USA, w czerwcu skruszyli 175,599 milionów buszli nasion soi (-4,4% m/m; +6,4% r/r), przy prognozowanym przerobie 176,800 mln buszli. To także najwyższy czerwcowy wynik, wynoszący 167,263 mln buszli z czerwca 2020. Tempo tłoczenia soi w USA wykazuje tendencję wzrostową, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat przetwórcy soi budowali nowe zakłady i rozbudowywali istniejące, aby wykorzystać rosnący popyt na oleje roślinne ze strony producentów paliw odnawialnych. Zapasy oleju sojowego wśród członków NOPA na dzień 30 czerwca spadły do 1,622 miliarda funtów (-5,92% m/m; -4,02% r/r), przy spodziewanych zapasach na poziomie 1,678 miliarda funtów.
- Analitycy twierdzą, że w zeszłym tygodniu amerykańskie uprawy skorzystały na pozostałościach huraganu Beryl, który sprowadził opady deszczu na suche obszary pasa upraw na wschodnim Środkowym Zachodzie.W weekend spadło więcej deszczu, a prognozy przewidywały niższą temperaturę w tym tygodniu, po okresie upałów. „Opady deszczu na północno-środkowym Środkowym Zachodzie przekroczyły oczekiwania z piątku i sprzyjały uprawom kukurydzy i soi” – podała firma Maxar.
Pozostałe rośliny oleiste
- Zbiory rzepaku w Niemczech w 2024 wyniosą 3,80 mln ton (-10,0% r/r).
Pozostałe zboża
- Eksport zboża z Ukrainy w rozpoczętym 1 lipca sezonie 2024/25 wyniósł 2,0 mln ton (do 17 lipca), w tym 0,254 mln ton jęczmienia.
Ropa naftowa
- Słabsze dane gospodarcze z Chin „podają w wątpliwość, czy uczestnicy rynku nie wykazują nadmiernego optymizmu” w odniesieniu do perspektyw popytu na ropę w Chinach, napisał strateg rynkowy IG Yeap Jun Rong. Oficjalne dane wykazały, że druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła w okresie od kwietnia do czerwca o 4,7%, co jest najwolniejszym tempem od pierwszego kwartału 2023 r. i nie spełnia prognozy na poziomie 5,1% z sondażu Reuters.
- Niektórzy analitycy ostrzegali przed nadmiernie pozytywnym nastawieniem, ponieważ oczekiwane osłabienie niektórych danych makroekonomicznych z USA może w dalszym ciągu pośrednio zaszkodzić popytowi na ropę naftową w krótkim okresie. „Czynniki makro nie sprzyjają wyższym cenom ropy w najbliższej przyszłości (ograniczonym do poniżej 85 dolarów za baryłkę ropy WTI) ze względu na perspektywę słabszej sprzedaży detalicznej w USA w czerwcu, która ma nastąpić dzisiaj później” – napisał Kelvin Wong, starszy analityk rynku OANDA.
- Rosja może podjąć decyzję o przywróceniu zakazu eksportu benzyny od sierpnia, jeśli na krajowym rynku paliw wystąpią niedobory podaży, powiedział w poniedziałek dziennikarzom wicepremier Aleksander Nowak. Stwierdził, że krajowy rynek paliw jest na razie stabilny, jednak są pewne trudności z popularną benzyną Ai-95, nad którymi trwają prace. Rosyjska Federalna Agencja Antymonopolowa oświadczyła w piątek, że chce przywrócić zakaz eksportu benzyny obowiązujący od 1 sierpnia, aby pomóc zaspokoić popyt na paliwo w okresie żniw i zabezpieczyć stabilność cen. Rosja początkowo częściowo zakazała eksportu benzyny na sześć miesięcy, począwszy od 1 marca, ale wykluczyła unię gospodarczą pod przewodnictwem Moskwy oraz niektóre kraje, z którymi ma bezpośrednie umowy międzyrządowe w sprawie dostaw paliw, takie jak Mongolia. Zakaz wprowadzono, aby zapobiec niedoborom paliwa i powstrzymać wzrost cen po fali ukraińskich ataków dronów na rafinerie i awariach technicznych.Ograniczenia zawieszono od maja do 30 czerwca, a następnie zawieszenie to przedłużono do końca lipca.
- Exxon Mobil Corp planuje wykonać do 30 odwiertów w ramach swojego siódmego projektu naftowego w Gujanie o nazwie Hammerhead, zgodnie z planem zagospodarowania zaproponowanym przez firmę. Projekt, który oczekuje na zatwierdzenie przez rząd, miałby rozpocząć produkcję w 2029 r., zwiększając zdolności produkcyjne kraju do ponad 1,4 mln baryłek ropy dziennie.Exxon prowadzi całą produkcję w Gujanie, a partnerami są Hess Corp i chińska firma CNOOC. Exxon przewiduje dzienną zdolność produkcyjną na poziomie 120 000–180 000 baryłek ropy z Hammerhead. Oczekuje się, że proponowana pływająca jednostka produkcyjna będzie zakładem konwersji bardzo dużych nośników ropy naftowej (VLCC) i będzie zlokalizowana 15 km na południowy zachód od Liza Destiny, pierwszej platformy Exxon w kraju.
- Kanadyjska spółka TC Energy poinformowała, że trybunał arbitrażowy ds. wolnego handlu odrzucił jej roszczenie o odzyskanie od rządu USA ponad 15 miliardów dolarów za anulowanie projektu Keystone XL. Operator rurociągu złożył formalny wniosek o arbitraż w ramach Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA) w 2021 r. Prezydent USA Joe Biden cofnął pozwolenie na budowę gazociągu rok po rozwiązaniu NAFTA w lipcu 2020 r. Pakt został wówczas zastąpiony Umową Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (USMCA). „To orzeczenie nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami i poglądami dotyczącymi prostej interpretacji zabezpieczeń, które NAFTA i USMCA miały zapewnić” – stwierdziła we wtorek TC Energy. Keystone XL miałby przewozić 830 000 baryłek ropy dziennie z Alberty w Kanadzie na Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych, ale jego budowa było wstrzymywane przez ponad dziesięć lat ze względu na sprzeciw środowiskowy i przeszkody regulacyjne, zanim jego pozwolenie zostało cofnięte. W 2022 r. Alberta, największa prowincja Kanady produkująca ropę naftową, również podjęła wyzwanie handlowe mające na celu odzyskanie inwestycji o wartości około 1,3 miliarda dolarów kanadyjskich (949,95 miliona dolarów) w rurociągu.
- TotalEnergies sprzeda swoje 10% udziałów w nigeryjskiej spółce joint venture firmie Chappal Energies z siedzibą na Mauritiusie za 860 mln dolarów. Spółka joint venture Shell Petroleum Development Company z Nigerii posiada 18 koncesji na ropę i gaz w Delcie Nigru. „To zbycie… pozwala nam skoncentrować się na naszej obecności na lądzie w Nigerii wyłącznie na zintegrowanym łańcuchu wartości gazu i ma na celu zapewnienie ciągłości dostaw gazu zasilającego do Nigerii LNG w przyszłości” – powiedział Nicolas Terraz, prezes ds. poszukiwań i produkcji, w TotalEnergies. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku, pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 12 lipca spadły o -4,9 mln baryłek, do 440,2 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,9 mln baryłek. Poniższy wykres docelowo ma pokazywać zmianę zapasów ropy w USA w ciągu ostatnich 25 tygodni:
- Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +3,3 mln baryłek do 233,0 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,6 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +3,5 mln baryłek do 128,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,8 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 12 lipca wyniósł 93,7% (-1,7 pp t/t). „Wygląda na to, że rafinerie pomimo powszechnych przerw w dostawie prądu wytrzymały” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital.
Gaz ziemny
- Według danych LSEG, 9 lipca generatory prądu w USA spaliły rekordową ilość 54,1 miliarda stóp sześciennych gazu dziennie (bcfd).
- Freeport LNG planuje w tym tygodniu ponownie uruchomić jeden z trzech pociągów zasilanych skroplonym gazem ziemnym w swoim zakładzie w Teksasie po tym, jak firma naprawi szkody spowodowane przez huragan Beryl. Eksporter LNG planuje ponowne uruchomienie pozostałych dwóch pociągów wkrótce po wznowieniu eksploatacji pierwszego, jednak w miarę kontynuowania napraw produkcja nadal pozostanie ograniczona. Każdy z trzech pociągów do skraplania firmy Freeport może zamienić około 0,7 bcfd gazu w LNG.Miliard stóp sześciennych to ilość gazu wystarczająca, aby dziennie zaopatrzyć około 5 milionów domów w USA.
- Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF) informuje, że eksport rosyjskiego gazu ziemnego rurociągami do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 24% w pierwszej połowie roku w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Nie podała wolumenów.Rosja jest częścią GECF, zwanego czasem „gazowym OPEC”, który posiada ponad dwie trzecie światowych zasobów gazu ziemnego. GECF stwierdził, że import gazu rurociągami przez UE z Rosji i Azerbejdżanu był wyższy w każdym miesiącu 2024 r. w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2023 r. Według obliczeń Reuters, w 2022 roku Rosja dostarczyła do Europy różnymi rurociągami łącznie około 63,8 miliarda metrów sześciennych (mld m3) gazu.W 2023 roku wolumen dostaw spadł do 28,3 mld m3 (-55,6% r/r). W szczytowym okresie w latach 2018–2019 roczny przepływ do regionu wynosił od 175 do 180 mld m3.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2024 wynosi średnio 102,2 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+1,99% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 105,1 mld stóp sześciennych (-0,7 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 103,6 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu 2024 wynosi średnio 11,6 bcfd (-9,375% m/m).
Energia odnawialna
- Francuski koncern naftowy TotalEnergies i brytyjska firma energetyczna SSE starają się przejąć 20% udziału w rynku szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w Wielkiej Brytanii i Irlandii, uruchamiając spółkę joint venture o nazwie Source. Source, partnerstwo 50/50, w ciągu najbliższych pięciu lat wdroży i będzie obsługiwać do 3000 punktów szybkiego ładowania w obu krajach, które będą zaopatrywane w energię odnawialną przez obie spółki-matki. Stacje szybkiego ładowania o mocy 150 kW, które korzystają z prądu stałego, a nie prądu przemiennego, mogą naładować typowy akumulator pojazdów elektrycznych w ciągu od 30 minut do godziny. TotalEnergies nie podał kwoty całkowitej inwestycji, ale podał, że dzisiejsze stawki za uruchomienie 3000 punktów szybkiego ładowania wykorzystujących prąd stały wyniosły około 300 milionów euro. TotalEnergys i SSE są już partnerami największej w Szkocji morskiej farmy wiatrowej Seagreen, natomiast Total obsługuje sieć 2500 punktów ładowania w Londynie i okolicach oraz około 65 000 w Europie kontynentalnej, z których większość to stacje powolnego ładowania wykorzystujące prąd przemienny. Powiązane koncerny naftowe, Shell i BP, również rozwijają swoją działalność związaną z ładowaniem pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii, ponieważ Wielka Brytania przyjęła mandat wymagający, aby nowe lekkie pojazdy były zerowe, a Szkocja planuje osiągnąć milion pojazdów elektrycznych na drogach do 2030 r.
Węgiel
- Chiny planują ograniczyć emisję dwutlenku węgla w swojej energetyce węglowej poprzez pilotażowe opalanie elektrowni węglem zmieszanym z zielonym amoniakiem lub biomasą, a także poprzez wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla. Energetyczna energia węglowa pozostaje głównym źródłem energii u największego konsumenta energii na świecie, chociaż rząd pracuje nad rozwojem dostaw energii odnawialnej. Rząd zachęca władze lokalne do wspierania i dotowania projektów niskoemisyjnych.Analitycy kwestionowali jednak wykonalność wdrożenia nowych technologii ze względu na wysokie koszty. „Elektrownie na biomasę w Chinach nie są opłacalne bez dotacji, głównie z powodu niewystarczających dostaw paliwa. Nie jestem pewien, czy spalanie zielonego amoniaku w elektrowniach węglowych jest rozsądne (biorąc pod uwagę koszty), zwłaszcza gdy nadal istnieje potencjał zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej, na przykład poprzez usprawnienie handlu energią między prowincjami i poprawę elastyczności dostaw elektrownie węglowe” – powiedział Shen Xinyi, analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Stwierdzono, że pierwsze projekty niskoemisyjne wykorzystujące niektóre nowe podejścia zaczną działać w przyszłym roku. Średnia emisja tych projektów będzie o 20% niższa w porównaniu do poziomów z 2023 roku. Do 2027 r. rząd zamierza rozwijać projekty niskoemisyjne i obniżać koszty operacyjne, a także obniżyć średnią emisję dwutlenku węgla o 50% w porównaniu z poziomem z 2023 r.
Złoto
- „Powell w dalszym ciągu przygotowywał podwaliny pod nadchodzące łagodzenie polityki. Obniżka stóp procentowych we wrześniu została już w pełni wyceniona przez rynki, co może utrzymać dobre nastroje na cenach złota w okresie poprzedzającym okres” – powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy IG. Powell powiedział w poniedziałek, że trzy odczyty inflacji w USA za drugi kwartał tego roku „nieco zwiększają pewność”, że tempo podwyżek cen powraca w trwały sposób do celu Fed, przy czym uwagi sugerujące zwrot w kierunku obniżek stóp procentowych mogą nie być daleko.
- „Przepływy finansowe na złocie mają duże możliwości rozszerzenia. Może to mieć bardzo optymistyczny wpływ na ceny, jeśli popyt fizyczny sezonowo odbije się pod koniec roku” – stwierdzili analitycy Citi w notatce.
- Wydobycie złota przez kanadyjską spółkę Barrick Gold w drugim kwartale wzrosło do 948 000 uncji (+0,9% q/q). Barrick spodziewa się, że całkowite koszty utrzymania (AISC) na uncję złota – wskaźnik branżowy odzwierciedlający całkowite wydatki – wzrosną o około 1% do 3% z 1474 dolarów za uncję w poprzednim kwartale, ale spodziewa się spadku w drugiej połowie roku wraz ze wzrostem produkcji. Oczekuje się, że Barrick opublikuje wyniki za drugi kwartał 12 sierpnia, a rynki oczekują wskazówek na temat rozwoju sytuacji w negocjacjach kontraktowych w Mali.
- Chińskie rezerwy złota muszą wzrosnąć w wartościach bezwzględnych i względnych, ponieważ nie odpowiadają statusowi drugiej co do wielkości gospodarki świata, a udział złota w rezerwach tego kraju jest najniższy ze wszystkich dużych gospodarek, stwierdził specjalista ds. polityki chińskiej. „Musimy jednak przyjrzeć się cenom – bank centralny nie jest w stanie utrzymać stałej kwoty zakupów w każdym miesiącu” – powiedział informator. Urzędnicy banku centralnego Ludowego Banku Chin (LBCh) nigdy publicznie nie skomentowali przyczyn wznowienia zakupów złota w listopadzie 2022 r., po ponad trzyletniej przerwie. Według Światowej Rady Złota (World Gold Council) LBCh był w 2023 r. największym pojedynczym nabywcą złota na świecie, a jego zakupy netto wyniosły 7,23 mln uncji przez Chiny najwięcej od co najmniej 46 lat (na drugim miejscu była Polska z zakupem 4,18 mln uncji). Chiny mają największe na świecie rezerwy walutowe, które w czerwcu wyniosły 3,22 biliona dolarów. Jednak udział złota w całkowitych rezerwach Chin, które obejmują jego pozycję rezerwową i Specjalne Prawa Ciągnienia (SDR) w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, choć jest rekordowo wysoki i wynosi 4,9%, jest niski w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 16%. „Biorąc pod uwagę tę bazę i bardzo dużą skalę rezerw walutowych, wierzymy, że Ludowy Bank Chin będzie przez dziesięciolecia kupował złoto w większych ilościach” – powiedział Nitesh Shah, strateg ds. surowców w WisdomTree. Popyt ze strony inwestorów w Chinach również pozostanie wysoki w obliczu przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości oraz w miarę jak zakupy banku centralnego zwiększają pewność co do złota jako środka trwałego. Lokowanie większych rezerw w złocie jest kwestią bezpieczeństwa, ponieważ kruszec można przechowywać „u siebie”, zabezpieczając go przed zajęciem. Oficjalnie złoto Rosji stanowi 30% z jej 597 miliardów dolarów rezerw, ale pod względem dostępnych aktywów udział ten jest znacznie większy, ponieważ połowa rosyjskich rezerw została zamrożona przez kraje zachodnie w reakcji na inwazję Moskwy na Ukrainę w 2022 roku. Ten precedens, w którym rosyjski bank centralny miał dostęp jedynie do inwestycji w aktywa denominowane w juanach i złoto, stał się przestrogą dla Chin, które według analityków szacuje się, że 60% swoich rezerw jest w aktywach denominowanych w dolarach amerykańskich. „Główną motywacją LBCh jest mniejsza zależność od dolara amerykańskiego i – w skrajnym przypadku – mniejsza podatność na amerykańskie sankcje” – powiedział Carsten Menke, analityk w Julius Baer. Oczekuje, że chęć Chin do dywersyfikacji rezerw będzie się utrzymywać, ponieważ „jest mało prawdopodobne, aby napięcia geopolityczne między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w najbliższym czasie znikną, niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA”. Chinom zajęło dziewięć lat zwiększenie udziału złota w całkowitych rezerwach do 4,9% z 1,8% w 2015 r. Chiny posiadają 72,8 miliona uncji złota o wartości około 170 miliardów dolarów. Jeśli ostatecznie podniesie udział złota w swoich rezerwach nawet do 10% przy obecnym poziomie rezerw i cenach, zakupy wyniosą łącznie kolejne 170 miliardów dolarów.
Platyna i pallad
- Czterotygodniowy import platyny do Indii od połowy czerwca przyćmił łączny import platyny w 2023 r., ponieważ handlarze kruszcem wykorzystali lukę prawną, rejestrując stopy zawierające około 90% złota jako platynę, aby uniknąć wyższych ceł. W tym czasie dealerzy odprawili od celników 13 ton przesyłek z metalem o wartości około 1 miliarda dolarów w porównaniu z łącznym importem platyny wynoszącym 9,97 ton w 2023 r. To maskowanie było możliwe dzięki przepisom rządowym dotyczącym klasyfikacji platyny, które stanowią, że „stop zawierający 2% lub więcej platyny w masie należy traktować jak stop platyny” – oznajmił urzędnik. „Od 1 kwietnia dealerzy płacą jedynie 5% cła importowego na platynę w porównaniu z 15% na złoto zgodnie z Umową o kompleksowym partnerstwie gospodarczym podpisaną między Indiami a głównym ośrodkiem handlu kruszcem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2022 r. Ponieważ handlarze kruszcem płacą 10% mniej cła importowego na to, co uważają za platynę, mogą oferować rabaty do 2% przy sprzedaży rafinowanego złota. Stawia to tych, którzy importują złoto legalnie, płacąc pełne 15% cła, w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej” – powiedział Nitin Kedia, krajowy sekretarz generalny All India Jewelers & Goldsmith Federation. Indie są drugim co do wielkości konsumentem złota na świecie i większość swojego zapotrzebowania pokrywają z importu. Znajdują się także w pierwszej piątce największych światowych konsumentów platyny. Niedawne dostawy spowodowały utratę wpływów podatkowych w New Delhi. Dodatkowo importerzy korzystają z niższego cła, aby sprzedawać importowany metal z rabatem, zniekształcając ceny na rynku lokalnym. Rząd ustanowił obecne zasady importu platyny w przypadku, gdy ceny platyny znacznie przekroczyły ceny złota, powiedział działający w Bombaju handlarz kruszcami z prywatnego banku. „Ponieważ platyna jest obecnie sprzedawana z dyskontem i podlega niższym cłom importowym w ramach CEPA, konieczna jest rewizja definicji”.
Miedź
- „Metale stają się dość wrażliwe na raporty o zapasach. Dlatego kluczową kwestią do obserwacji będą zmiany w zapasach magazynów giełdowych” – powiedział Sandeep Daga, dyrektor Metal Intelligence Center.
- Wydobycie miedzi przez kanadyjską spółkę Barrick Gold w drugim kwartale wzrosło do 43 000 ton (+7,5% q/q), dzięki wyższym klasom i uzyskom w Lumwanie w Zambii po planowanym przestoju konserwacyjnym w poprzednim kwartale. Oczekuje się, że Barrick opublikuje wyniki za drugi kwartał 12 sierpnia, a rynki oczekują wskazówek na temat rozwoju sytuacji w negocjacjach kontraktowych w Mali.
Pozostałe metale przemysłowe
- BHP Group odnotowała rekordowe roczne wydobycie rudy żelaza drugi rok z rzędu, do czego przyczyniły się lepsze warunki pogodowe i większy udział operacji South Flank w Australii Zachodniej. Wynik 287 mln ton oznacza wzrost +0,60% r/r. BHP opublikuje wyniki za cały rok (kończący się 30 czerwca) 27 sierpnia.
- Cleveland-Cliffs kupi kanadyjskiego producenta stali Stelco Holdings za 3,85 miliarda dolarów kanadyjskich (2,8 miliarda dolarów). Północnoamerykańscy producenci stali konsolidują się, aby obniżyć koszty produkcji w obliczu taniego importu z Chin, który ciąży na branży. „Stelco to aktywo typu plug-and-play dla Cleveland Cliffs…” – powiedział dyrektor generalny Lourenco Goncalves. Wcześniej Cleveland-Cliffs próbowało przejąć US Steel, jednak ich propozycja o wartości $7,3 mld została odrzucona jako „nierozsądna”. „Przejęcie Stelco oznaczałoby, że Cliffs prawdopodobnie nie będzie kontynuował przejęcia całości US Steel, jeśli transakcja z Nippon zostanie zablokowana” – napisali analitycy Jefferies. Stelco, które w 2023 r. odnotowało przychody w wysokości 2,92 miliarda dolarów kanadyjskich, zaopatruje klientów z branży urządzeń, motoryzacji, energetyki, budownictwa oraz rur i przewodów w Ameryce Północnej. Firma działa w dwóch zakładach w Ontario, jeden to zakład produkujący stal w Lake Erie Works, a drugi to zakład wykańczający i koksowniczy w Hamilton Works. Transakcja uzyskała wsparcie Davida McCalla, międzynarodowego prezesa związku zawodowego United Steelworkers (USW), a jej sfinalizowanie ma nastąpić w czwartym kwartale. Oczekuje się, że natychmiast zwiększy to zysk na akcję w latach 2024 i 2025.
- Argentyna potroiła swoją zdolność produkcyjną ekwiwalentu węglanu litu (LCE) w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki nowym projektom, które zwiększyły wydajność do 136 500 ton. Argentyna, czwarty na świecie producent litu, prowadzi cztery projekty, w tym zakład Centenario Ratones w północnej prowincji Salta, będącą spółką joint venture pomiędzy francuskim przedsiębiorstwem Eramet i chińskim producentem stali Tsingshan. Zakład, otwarty na początku tego miesiąca, ma produkować 24 000 ton LCE rocznie do 2025 r., pomagając zmniejszyć dystans do Chile, głównego producenta ultralekkiego metalu niezbędnego do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych. Według Izby Przedsiębiorców Górniczych (CAEM) potencjał produkcyjny w Argentynie wzrósł z 37 500 ton LCE w 2022 r. do 136 500 ton. Argentyna leży w tak zwanym „trójkącie litowym” Ameryki Południowej z Chile i Boliwią i planuje zwiększyć produkcję dzięki szeregowi nowych projektów, które mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.