Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- „Zakłócenia w logistyce były poważne, a naprawa uszkodzonej infrastruktury może zająć nawet rok” – podaje S&P Global Market Intelligence o skutkach powodzi w Brazylii.
- Raport statystyczny dla 34 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
Raporty USDA
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 20 maja 2024:
Kawa
- Brazylijski eksport kawy zaczyna odczuwać problemy związane z dostępnością kontenerów.
- Oczekuje się, że produkcja kawy w Kolumbii w sezonie 2024/25 wyniesie 12,4 mln worków (-1,64% s/s).
- The International Coffee Organization stwierdziła, że handlowcy przyspieszają dostawy do Europy przed wejściem w życie nowego europejskiego prawa dotyczącego wylesiania.
Cukier
- Unica poda dane o przerobie trzciny cukrowej w Brazylii w pierwszej połowie maja w przyszłym tygodniu. „Chociaż przerób trzciny cukrowej w Brazylii wzrosło, należy zwrócić uwagę na obawy związane z przedłużającą się suszą i zmniejszoną wilgotnością gleby, co może mieć wpływ na plony trzciny cukrowej, szczególnie w drugiej połowie sezonu” – stwierdziła LSEG Commodities Research & Forecast.
Kakao
- Ponadprzeciętne opady deszczu w zeszłym tygodniu w większości głównych regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzmocnią rozwój średnich zbiorów przypadających na okres od kwietnia do września. Największy na świecie producent kakao znajduje się w porze deszczowej, która oficjalnie trwa od kwietnia do połowy listopada i podczas której deszcze są zazwyczaj obfite.Jednak na początku maja w większości regionów produkujących kakao odnotowano opady poniżej średniej. Jeśli regularne i ulewne deszcze będą się utrzymywać co najmniej do końca czerwca, zbiory będą obfite od połowy sierpnia do końca września. „Więcej fasoli wychodzi z krzaków. Jeśli pogoda będzie dobra, mamy nadzieję, że pod koniec żniw będzie można zebrać więcej strąków” – powiedział Salame Kone, który prowadzi gospodarstwo w pobliżu zachodniego regionu Soubre. W południowym regionie Divo, gdzie opady były powyżej średniej, rolnicy stwierdzili, że warunki uprawy są dobre, ponieważ poziom opadów był wystarczający, aby pomóc drzewom. To samo powiedzieli w południowym regionie Agboville i wschodnim regionie Abengourou, mimo że oba opady były tam poniżej średniej. „Naprawdę wkraczamy w porę deszczową. Wiążemy duże nadzieje z przyszłością” – powiedział Paul Konan, który prowadzi gospodarstwo rolne w pobliżu regionu Daloa.
- Przywóz kakao z głównych upraw do portów Wybrzeża Kości Słoniowej o największych plantacjach osiągnął 1,437 mln ton metrycznych do 19 maja od rozpoczęcia sezonu 1 października (-29% s/s).
- Dealerzy twierdzą, że gromadzenie fasoli przez spółdzielnie mogło przyczynić się do spadku z roku na rok, prawdopodobnie ograniczając dostawy w tym sezonie o około 60 000 ton.
Bawełna
- Namoi Cotton zwróciła się do akcjonariuszy o odrzucenie oferty holenderskiego handlarza towarami Louisa Dreyfusa chcącego przejąć pełną kontrolę nad firmą za $92,39 mln (138,6 mln dolarów australijskich). Firma Louis Dreyfus Company (LDC) zaangażowała się w wojnę licytacyjną dotyczącą Namoi Cotton z firmą Olam Agri, która wcześniej złożyła ofertę wyceniającą australijską firmę na 144,9 mln dolarów australijskich. Zalecenie Namoi pojawia się w momencie, gdy LDC, które posiada około 17% udziałów w spółce, już boryka się z przeszkodami regulacyjnymi dotyczącymi swojej propozycji, po tym, jak w zeszłym tygodniu Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów zgłosiła swoje obawy. Transakcja pomogłaby obu oferentom rozszerzyć swoją obecność w Australii. Olam jest już właścicielem zakładów odziarniania w niektórych częściach kraju, podczas gdy Louis Dreyfus przejął wcześniej amerykańską spółkę Dunavant Enterprises zajmującą się bawełną w Australii.
Pszenica
- W kilkunastu regionach Rosji obowiązuje reżim nadzwyczajny ze względu na straty w plonach spowodowane przymrozkami.Ministerstwo rolnictwa Rosji oszacowało, że dotychczasowy obszar wymagający ponownego obsadzenia wynosi 900 000 hektarów, co stanowi około 1% całkowitego obszaru upraw. Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, oczekuje się, że we wszystkich regionach uprawnych temperatura będzie niższa niż zwykle, ale bez przymrozków. „Brak wilgoci w wierzchniej warstwie gleby jest problemem dla rolników, którzy chcą ponownie zasadzić niedawno uszkodzone pola” – stwierdzono. Konsensus prognoz Rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża dotyczący zbiorów zbóż w 2024 roku wynosi 134,5 mln ton, w tym 86,8 mln ton pszenicy. Oczekuje się, że rosyjski eksport zbóż w tym sezonie będzie nadal rekordowy, powiedziała w piątek szefowa Ministerstwa Rolnictwa Oksana Lut.
- Rosyjska firma doradcza rolnicza IKAR obniżyła prognozy zbiorów i eksportu pszenicy w Rosji po wyjątkowo gorącej wiosennej pogodzie połączonej z ostrymi mrozami. IKAR obniżył prognozę zbiorów pszenicy w Rosji do 83,5 mln ton z 86 mln ton oraz prognozę eksportu rosyjskiej pszenicy do 45 mln ton z 47 mln ton. „Jest to głównie wynikiem niedawnych przymrozków i suchej pogody w europejskiej części Rosji. Kolejnym wyłaniającym się czynnikiem są bardzo trudne warunki siewu w zachodniej Syberii (gdzie występowały ulewne deszcze), chociaż jest to nadal niewielkie i dość sprzeczne: możemy tam uzyskać bardzo dobre zbiory” – powiedział agencji Reuters Dmitrij Rylko, dyrektor generalny IKAR.
Kukurydza
- Agroconsult poinformowała, że spodziewane zbiory drugiej kukurydzy w Brazylii w sezonie 2023/24, znanej jako kukurydza safrinha, wyniosą 96,7 mln ton, co oznacza spadek o 10,5% w porównaniu z zeszłorocznymi zbiorami safrinha. Kukurydza Safrinha stanowi 70–80% produkcji krajowej i w drugiej połowie jest eksportowana głównie do takich krajów jak Chiny, bezpośrednio konkurując z rolnikami z USA.Brazylia jest jednym z największych eksporterów kukurydzy. Oczekuje się, że Parana i Mato Grosso do Sul stracą część plonów z powodu suchej pogody w marcu i kwietniu, mimo że drugą kukurydzę zasiano w korzystniejszym oknie czasowym niż w zeszłym roku. „Scenariusz z Mato Grosso do Sul jest bez wątpienia najbardziej niepokojący. Cały południowy region stanu dotknął susza, która spowodowała już nieodwracalne szkody” – powiedział Andre Debastiani, koordynator wycieczek po uprawach w firmie Agroconsult.
Soja
- Bunge wznawia działania zakładu w mieście Rio Grande, gdzie obsługuje terminal portowy i instalację do tłoczenia soi. Firma podała, że wznowiono odbiór i załadunek zboża w porcie Rio Grande należącym do Bunge, a lokalna jednostka do kruszenia soi ma zostać ponownie uruchomiona do końca tygodnia. Obydwa zostały zamknięte po poważnych powodziach, które nawiedziły stan Rio Grande do Sul. Bunge stwierdziło, że powodzie nie dotknęły bezpośrednio jego portu i kruszarni w Rio Grande, ale 9 maja działalność tam zawieszono, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników. „Będziemy w dalszym ciągu monitorować sytuację i nadal podejmować decyzje skupione na ludziach” – napisano w oświadczeniu.
Pozostałe rośliny oleiste
- Societe Generale de Surveillance (SGS) szacuje, że eksport malezyjskich produktów z oleju palmowego w dniach 1–20 maja wyniósł 647 353 ton metrycznych.
- Zbiory rzepaku na Ukrainie w 2024 r. mogą spaść do nie więcej niż 4,1 mln ton (-12,77% r/r), głównie z powodu niesprzyjającej pogody na początku maja. Rada, największa ukraińska grupa agrobiznesu, podała, że producenci spodziewali się zbiorów do 5 milionów ton, podczas gdy ministerstwo rolnictwa przewidywało zbiory na 4 miliony. „Wzrostowi będą sprzyjać lokalne problemy z majowymi przymrozkami. Oficjalnych informacji na razie nie ma. Jednak według producentów w obwodach dniepropietrowskim, charkowskim i kirowogradzkim szkody w uprawach rzepaku w niektórych gospodarstwach sięgają od 30% do 40%,– stwierdziła Rada.
Energia elektryczna
- Zużycie energii elektrycznej przez pojazdy elektryczne (EV) w Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2024 r. wzrosło o ponad 50% w porównaniu z tymi samymi miesiącami 2023 r. Według amerykańskiej Agencji Informacji o Energii (EIA) całkowite zużycie energii elektrycznej przez pojazdy elektryczne do lutego 2024 r. wyniosło 1,58 mln megawatogodzin (MWh) w porównaniu z 1,04 mln MWh w tym samym okresie w 2023 r. Ten 52% wzrost zużycia energii elektrycznej w pojazdach elektrycznych od początku 2023 r. czym przekroczył 40% stopę wzrostu odnotowaną 2022 r. i wskazuje, że wpływ szybko rosnącej sprzedaży pojazdów elektrycznych na rynki energii elektrycznej w dalszym ciągu rośnie. Jak wynika z najnowszego raportu EIA Electric Power Monthly, pojazdy elektryczne stanowiły 16% całej sprzedaży lekkich pojazdów w USA w 2023 r., podczas gdy CleanTechnica wskazuje, że auta elektryczne stanowiły 7,2% rynku USA w 2023 roku (+1,7 pp r/r). Całkowite zużycie energii elektrycznej przez pojazdy elektryczne w 2023 r. wyniosło 7,6 mln MWh, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z całkowitym zużyciem w 2022 r.
- Ekstremalne warunki pogodowe w Teksasie przypominają mróz w lutym 2021 r., który pozostawił miliony ludzi bez prądu, wody i ciepła na kilka dni i spowodował śmierć ponad 200 osób, gdy operator sieci stanowej próbował zapobiec zawaleniu się systemu elektroenergetycznego. 20 maja w Teksasie padł majowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną. ERCOT podał, że zapotrzebowanie na moc osiągnęło wstępnie 72 261 megawatów (MW) w dniu 20 maja, co przekroczyło poprzedni rekord z maja, wynoszący 71 645 MW, ustanowiony w 2022 roku. Rekord prawdopodobnie nie utrzyma się długo, gdyż prognozowane przez ERCOT zapotrzebowanie wyniesie 73 537 MW 21 maja, 74 904 MW 24 maja, 75 310 MW 26 maja i 75 868 MW 27 maja. Maksymalna moc szczytowa sieci wyniosła 85 508 MW w dniu 10 sierpnia 2023 r. Analitycy spodziewają się, że tego lata zużycie energii elektrycznej przez ERCOT osiągnie najwyższy poziom w historii, wraz ze wzrostem gospodarczym i liczbą ludności w Teksasie oraz szybko rosnącym zapotrzebowaniem na energię z centrów danych, sztucznej inteligencji (AI) i wydobywania kryptowalut.
Ropa naftowa
- Akcjonariusze Shell przeważającą większością głosów odrzucili uchwałę klimatyczną złożoną przez grupę aktywistów po spotkaniu przerywanym protestami. W marcu Shell osłabił cel redukcji emisji dwutlenku węgla na rok 2030, powołując się na oczekiwania dotyczące dużego popytu na gaz i niepewności związanej z transformacją energetyczną, koncentrując się jednocześnie na bardziej rentownych operacjach, głównie w sektorze ropy i gazu. Uchwała została złożona przez akcjonariusza-aktywistę Follow This i poparta przez grupę 27 inwestorów, którzy łącznie zarządzają około 4 bilionami dolarów.Wezwała Shell do dostosowania swoich średnioterminowych celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do Porozumienia Klimatycznego z Paryża, w tym emisji z paliw spalanych przez konsumentów. Uchwała uzyskała 18,6% poparcia akcjonariuszy wobec nieco ponad 20% przed rokiem. Jednocześnie odrębna uchwała zarządu Shell w sprawie strategii klimatycznej uzyskała 78,2% poparcia. „Cieszę się, że uchwała Follow This uzyskała jeszcze niższy odsetek głosów w porównaniu z poprzednimi latami. To oznaka rosnącego zaufania i wiary w naszą zdolność do radzenia sobie z transformacją energetyczną” – powiedział dziennikarzom dyrektor generalny Wael Sawan. Coroczne zgromadzenie akcjonariuszy było kilkakrotnie zakłócane przez protestujących klimatycznych skandujących „Shell zabija”. Protestujący przeciwko zmianom klimatycznym zorganizowali także demonstrację poza spotkaniem.
- W 2023 r. wydobycie ropy naftowej w Ghanie spadło do najniższego poziomu od pięciu lat, ponieważ wydobycie zatrzymało się na wszystkich złożach, co anulowało zyski z nowych odwiertów. Ghana, drugi co do wielkości producent kakao na świecie, została producentem ropy naftowej w 2010 roku. Obecnie wydobycie wynosi około 160 000–170 000 baryłek dziennie ropy naftowej i około 325 milionów standardowych stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego. Wydobycie w 2023 roku spadło o prawie 7% r/r.
- Producent ropy naftowej Hess oświadczył, że toczą się obecnie trzy procesy sądowe w związku z nieodpowiednimi ujawnieniami informacji w związku z proponowaną sprzedażą spółce Chevron. W październiku zeszłego roku Chevron zaproponował przejęcie Hessa w celu zdobycia przyczółka na lukratywnych przybrzeżnych polach Gujany, bogatych w ropę.Jednak transakcja została wstrzymana ze względu na konflikt z Exxon Mobil i oczekiwanie na zatwierdzenie przez Federalną Komisję Handlu. Wszystkie trzy pozwy mają na celu dalsze opóźnienie lub zablokowanie transakcji o wartości 53 miliardów dolarów.Głosowanie nad transakcją akcjonariuszy Hessa zaplanowano na 28 maja.
- Francuski koncern naftowy TotalEnergies po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie bloku kontynuuje rozwój projektu naftowego Kaminho położonego 100 kilometrów od wybrzeży Angoli. Jak wynika z oświadczenia krajowej agencji węglowodorów ANPG, projekt o wartości 6 miliardów dolarów obejmuje zagospodarowanie dwóch pól naftowych zlokalizowanych w Bloku 20/11, Cameia i Golfino. Włoska firma inżynieryjna Saipem przekształci bardzo duży zbiornikowiec w pływającą jednostkę produkcyjną do przechowywania i rozładunku (FPSO), która połączy ropę ze złóż podmorskich z podmorską siecią produkcyjną. „Ten projekt… stanie się naszą siódmą jednostką FPSO w kraju i pierwszą w historii inwestycją w dorzeczu Kwanza” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne. Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w 2028 r., a poziom wydobycia wyniesie 70 000 baryłek dziennie. TotalEnergies obsługuje Blok 20/11 z 40% udziałami. Malezyjski Petronas ma kolejne 40%, a sngolski Sonangol 20%.
- Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras poinformowała, że krajowy organ antymonopolowy Cade zatwierdził nowe warunki umowy, która zwolni spółkę ze sprzedaży części aktywów związanych z rafinacją ropy naftowej i gazem ziemnym. Nowe warunki umowy, podpisanej pierwotnie w 2019 roku, zostały zatwierdzone przez radę regulatora, Petrobras poinformował we wniosku o papiery wartościowe. Rząd ówczesnego prezydenta Jaira Bolsonaro ustalił warunki w ramach szerokiej inicjatywy mającej na celu zmniejszenie udziału Petrobras w brazylijskim sektorze naftowo-gazowym, otwierając rynek dla nowych firm z perspektywami większych inwestycji.Zmiana ta pozwoli Petrobrasowi zachować kontrolę nad Transportadora Brasileira Gasoduto Bolivia-Brasil (TBG), operatorem gazociągu łączącego Boliwię z południową Brazylią. Będzie także mogła zachować kontrolę nad pięcioma rafineriami. Na dotychczasowych warunkach Petrobras sprzedał swoje udziały w trzech rafineriach.
- Rosja prawdopodobnie otworzy swój pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LPG) na wybrzeżu Oceanu Spokojnego dzięki wspólnym inwestycjom z Chin do końca 2025 r. W zeszłym tygodniu Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) zawarł porozumienie z chińską firmą petrochemiczną Haiwei w sprawie finansowania terminalu morskiego na Dalekim Wschodzie Rosji do transportu LPG. Umowa podpisana przed wizytą prezydenta Władimira Putina w Chinach w dniach 16–17 maja przewiduje inwestycję 7 miliardów rubli (77,63 miliona dolarów) w terminal o rocznej przepustowości 1 miliona ton. Handlowcy twierdzą, że dostawy LPG z terminalu umożliwią Rosji dotarcie do konsumentów na wschodzie i południu Chin, a także w Wietnamie, Korei Południowej, Indonezji i innych krajach. Terminal w porcie Sovetskaya Gavan ułatwi ciągłe przekierowywanie eksportu rosyjskich surowców energetycznych do Azji z Europy, która wprowadziła sankcje na rosyjski LPG w związku z konfliktem na Ukrainie. Chiny są największym na świecie konsumentem i importerem LPG, czyli kombinacji propanu i butanu, wykorzystywanego głównie jako paliwo do samochodów, ogrzewania i do produkcji innych produktów petrochemicznych. Rosyjska prywatna firma Remstal rozpoczęła budowę terminalu około pięć lat temu. Prace budowlane zostały zawieszone ze względu na brak środków finansowych, a właściciel Remstal, Rifkat Badrutdinov, powiedział agencji Reuters, że firma spodziewa się wznowienia budowy po otrzymaniu środków.
- Orlen S.A. opublikował wyniki za Q1 2024. Przychody wyniosły 82,3 mld zł (-25,4% r/r), a zysk spadł do 2,8 mld zł (-69,6% r/r). Wynik EBIDTA LIFO, uwzględniający m.in. zmiany zapasów, zdarzenia jednorazowe czy odpisy aktywów wyniósł 8,4 mld zł (-41,2% r/r). Spółka w ostatnim czasie dokonała odpisu 1,6 mld zł z przedpłaty za ropę zakupioną przez poprzedni zarząd poprzez Orlen Trading Switzerland, której nie dostarczono.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 17 maja wzrosły o +1,8 mln baryłek, do 458,8 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,5 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -0,945 mln baryłek do 226,8 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,729 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,379 mln baryłek do 116,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,349 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 17 maja wyniósł 91,7% (+1,3 pp t/t). „Wykorzystanie rafinerii było duże, co oznacza, że rafinerie próbują wytwarzać więcej benzyny. Oznacza to, że nastąpi pewien wzrost popytu” – powiedział Bob Yawger, dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w Mizuho.
- Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 17 maja wyniósł 4,73 mln baryłek dziennie (+14,25% t/t).
- Wydobycie ropy naftowej w USA w tygodniu do 17 maja wyniosło 13,1 mln baryłek dziennie (bpd).
Gaz ziemny
- Shell oczekuje, że australijskie dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) pomogą zaspokoić popyt na rynkach wschodzących w południowej i południowo-wschodniej Azji, które prawdopodobnie pochłoną część wzrostu światowych dostaw pod koniec tej dekady. „To połączenie dekarbonizacji i spadającej produkcji krajowej (będzie napędzać wzrost popytu na LNG). Myślę, że opisujemy to jako ukryty popyt w południowej i południowo-wschodniej Azji” – powiedziała Reuterowi Cecile Wake, przewodnicząca krajowa w Shell Australia. Wake spodziewa się, że Filipiny, Tajlandia, Wietnam i Bangladesz będą kluczowymi rynkami wzrostu popytu. Wake powiedział, że Shell jest zadowolony z tego, jak jego flagowy pływający obiekt LNG Prelude wyszedł z przestoju w Australii. Prelude, którego pokład jest dłuższy niż cztery boiska do piłki nożnej, był pierwszym na świecie pływającym obiektem LNG, którego koszt szacuje się na ponad 12 miliardów dolarów. Od rozpoczęcia produkcji w czerwcu 2019 r. doszło do szeregu przestojów, w tym do pożaru, który doprowadził do całkowitej utraty zasilania w grudniu 2021 r.
- Austriacki koncern naftowo-gazowy OMV poinformował, że dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu mogą zostać wstrzymane w związku z orzeczeniem zagranicznego sądu. Wiedeń spółka podała w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że o możliwym zawieszeniu dowiedziała się z orzeczenia wydanego przez dużą europejską spółkę energetyczną, której nie podała. Jeżeli orzeczenie zostanie wykonane, zobowiąże spółkę zależną OMV, OMV Gas Marketing & Trading (OGMT), do zapłaty tej spółce zamiast Gazpromowi. OGMT stwierdził, że prawdopodobne jest wstrzymanie dostaw gazu przez Gazprom Export, co wpłynie na austriacki rynek gazu, biorąc pod uwagę zachowanie Gazprom Export w podobnych sytuacjach. Zakłócenia dostaw rozpoczęte po sankcjach nałożonych w 2022 i 2023 roku przez UE wywołały serię sporów prawnych dotyczących gigantycznych sum gotówki, w ramach których Rosja domagała się pieniędzy za nieaktywne kontrakty, a kupujący żądali spłaty po nieotrzymaniu dostaw. OMV stwierdziło, że będzie w stanie dostarczać swoim klientom umownym gaz z alternatywnych źródeł, ponieważ zdywersyfikowało swoją bazę dostaw, uwzględniając inne źródła, takie jak Norwegia, oraz skroplony gaz ziemny (LNG) z rynku światowego.
- Zachry Holdings, jedna ze spółek budujących zakład eksportowy LNG Golden Pass należący do Exxon Mobil i QatarEnergy w Teksasie, złożyła wniosek o upadłość, powołując się na wyzwania związane z projektem.Jeszcze przed upadłością część analityków przesunęła przewidywany start projektu z pierwszej połowy 2025 roku na drugą połowę 2025 roku.
- Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) nabyła 11,7% udziałów w należącym do NextDecade zakładzie eksportu skroplonego gazu ziemnego Rio Grande w Teksasie i zawarła umowę na dostawy, co oznacza pierwszą dużą inwestycję giganta energetycznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Stanach Zjednoczonych. ADNOC ma duże ambicje w zakresie gazu i LNG, które wraz z energią odnawialną i petrochemią postrzega jako filary przyszłego wzrostu.Planuje zwiększyć swoją zdolność produkcyjną LNG wynoszącą 6 milionów ton rocznie (mtpa) do 15 mt rocznie do roku 2028. Ponieważ popyt na schłodzone paliwo ma wzrosnąć o 50% do 2030 r., ADNOC – i saudyjska spółka Aramco – wykorzystują możliwości w Stanach Zjednoczonych, które stały się największym na świecie eksporterem LNG, wysyłając rekordowe ilości gazu do Europy i Azji. Musabbeh Al Kaabi, dyrektor wykonawczy ADNOC ds. rozwiązań niskoemisyjnych i międzynarodowego wzrostu, powiedział, że transakcja „stanowi znaczący kamień milowy w międzynarodowej strategii rozwoju ADNOC i zapewnia nam dostęp do jednego z największych rynków eksportu LNG na świecie”. NextDecade planuje rozpocząć budowę czwartego pociągu upłynniającego w drugiej połowie 2024 r. po ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Instalacja eksportowa LNG w Rio Grande jest rozwijana od kilku lat i napotyka na powtarzające się opóźnienia, a obecnie oczekuje się, że jej faza 1 zakończy się na początku 2029 r., a jej koszt wyniesie około 18 miliardów dolarów. Całkowity proponowany projekt obejmuje pięć pociągów do skraplania o pojemności 5,4 mt rocznie, zdolnych przerobić około 3,6 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie. Aktualnie Aramco prowadzi rozmowy dotyczące inwestycji w projekt Port Arthur LNG firmy Sempra Infrastructure w Teksasie.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2024 wyniósł średnio 97,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,92% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,6 mld stóp sześciennych (-0,4 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 91,8 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju 2024 wyniósł średnio 12,7 bcfd (+6,72% m/m).
Uran
- Francja jest otwarta na inwestycje Zjednoczonych Emiratów Arabskich w energetykę jądrową i sztuczną inteligencję. Państwo Zatoki Perskiej stało się głównym inwestorem w sztuczną inteligencję, a źródła podały agencji Reuters, że bogate w ropę Abu Zabi chce inwestować w europejski przemysł energii jądrowej. Francuski minister finansów Bruno le Maire powiedział reporterom, że Francja z radością przyjmie inwestycje Emiratów w swój przemysł nuklearny, na przykład w spółkę Orano, specjalizującą się w paliwie jądrowym, której rząd posiada większość. Le Maire miał spotkać się z Khaldoonem Al Mubarakiem, prezesem stanowego Emirates Nuclear Energy Corp i dyrektorem zarządzającym kontrolowanego przez rząd funduszu Mubadala w Abu Zabi.Miał także spotkać się z sułtanem Al Jaberem, ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii oraz dyrektorem naczelnym państwowego koncernu naftowego ADNOC.
Złoto
- „Inflacja jest niepewna, możemy zobaczyć pewne załamania w danych inflacyjnych, ale także uciążliwe zadłużenie w USA. Jest powód, aby odejść od tego i w tym kierunku. Zatem to właśnie ta idealna burza utrzymuje rynek złota na wysokim poziomie” – dodał. powiedział Daniel Pavilonis, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.
- Najnowsze dane sugerują, że inflacja w USA powróciła do trendu spadkowego, jednak kilku decydentów Fed zachowało ostrożność, jeśli chodzi o zbyt wczesne obniżki stóp procentowych, wykluczając jednak potrzebę podwyżki.
- „Nie spodziewałbym się, że obniżki stóp procentowych nastąpią przed jednym z jesiennych posiedzeń” – powiedział John Kilduff z Again Capital.
- Analitycy Kitco Metals napisali w nocie, że na plusie złotego wpływa podwyższona awersja do ryzyka po śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera.
- Spółka Harmony Gold poinformowała o śmierci w wyniku wypadku wybuchowego w kopalni Phakisa w prowincji Free State w Republice Południowej Afryki. Do zdarzenia doszło 21 maja, a wszystkie prace strzałowe w kopalni zostały tymczasowo zawieszone do czasu rozpoczęcia dochodzenia w sprawie przyczyn zdarzenia. Co najmniej 54 pracowników zginęło w wypadkach górniczych w Republice Południowej Afryki w zeszłym roku, w porównaniu z 49 ofiarami śmiertelnymi odnotowanymi w 2022 r.
Miedź
- Analitycy twierdzą, że długoterminowe fundamenty miedzi są mocne, a optymistyczne prognozy są powiązane ze znacznym popytem w nadchodzących latach na zastosowania, w tym globalne przejście na czystą energię i szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI). Kontrastuje to z ograniczoną podażą, co powoduje wyścig wśród górników o projekty wysokiej jakości. Obecny wzrost wydaje się mieć niepewny grunt, motywowany dużą aktywnością spekulacyjną i pędem do pokrycia dużych krótkich pozycji – którymi mogą być zakłady na niższe ceny lub producenci zabezpieczający swoją produkcję – zajmowane przez handlowców. Co najmniej 100 000 ton miedzi jest w drodze na amerykańską giełdę CME – powiedziały w poniedziałek Reutersowi dwa źródła posiadające bezpośrednią wiedzę. „W tej chwili jest to raczej kwestia spekulacji niż realnego popytu. Wszystko zależy od tego, czy popyt ten stanie się realny, ponieważ gdy specyfikacje zostaną ogłoszone, po prostu spadnie” – powiedział Robert Montefusco z brokera Sucden Financial. Oczekuje się, że ponad 20 000 ton z Chile dotrze do Stanów Zjednoczonych do końca maja, a większe ilości mają zostać wyładowane w czerwcu i lipcu, podają dwa źródła producentów.
- „Nastroje na rynku miedzi są zwyżkowe, co znajduje odzwierciedlenie w obserwowanych na rynku zakupach spekulacyjnych. Krótkoterminowe podstawy pozostają problemem, szczególnie jeśli chodzi o Chiny” – stwierdzili analitycy ING.
- Projekt Tia Maria prowadzony przez Southern Copper w Peru, który od dawna utknął w miejscu, ma rozpocząć prace pod koniec roku lub w pierwszej połowie 2025 r. Raul Jacob, wiceprezes ds. finansów w Southern Copper, trzecim co do wielkości producencie miedzi w Peru kontrolowanym przez Grupo Mexico, powiedział, że „warunki społeczne” poprawiły się po latach protestów, które wstrzymały rozwój kopalni. „Dopracowujemy szczegóły, aby móc rozpocząć budowę pod koniec tego roku lub w pierwszej połowie przyszłego. Nie ma żadnych oczekujących licencji, mamy wszystkie zezwolenia i nie przestaliśmy współpracować ze społecznościami” – powiedział Jacob, podając po raz pierwszy od lat konkretną, szacunkową datę rozpoczęcia prac nad projektem. Oczekuje się, że Tia Maria w prowincji Islay w regionie Arequipa będzie docelowo produkować 120 000 ton miedzi rocznie. Jacob powiedział, że rekordowe ceny miedzi oznaczałyby, że projekt przyniesie korzyści zarówno stanowi, jak i regionowi wokół kopalni. Dodał, że spółka Southern Copper spodziewa się w tym roku zwiększyć produkcję miedzi w Peru o 20% z 374 149 ton w roku ubiegłym.
Pozostałe metale przemysłowe
- Akcjonariusz Anglo American, Legal & General Investment Management (LGIM) popiera plan podziału ogłoszony przez spółkę w zeszłym tygodniu, jak poinformowało w poniedziałek, w miarę jak zbliża się termin złożenia przez BHP Group formalnej oferty przejęcia. Radykalny plan zbycia mniej rentownych przedsiębiorstw Anglo zajmujących się węglem, niklem, diamentami i platyną nastąpił po odrzuceniu dwóch podejść do przejęcia wszystkich akcji od BHP, największej na świecie notowanej na giełdzie grupy wydobywczej, która zaproponowała transakcję o wartości 43 miliardów dolarów pod warunkiem, że Anglo najpierw wyłączy swoją działalność w Republice Południowej Afryki. „Plan nakreślony przez Anglo American to radykalna, ale atrakcyjna strategia mająca na celu tworzenie wartości dla długoterminowych inwestorów” – powiedział Nick Stansbury, szef ds. rozwiązań klimatycznych w LGIM. LGIM należy do największych inwestorów w Anglo z udziałem około 2%.
- Anglo American zgodziła się na tygodniowe przedłużenie dla BHP Group w celu złożenia wiążącej oferty przejęcia, jak podała w środę, po odrzuceniu trzeciej propozycji rywala, który wycenił ją na 38,6 miliarda funtów (49,18 miliarda dolarów). BHP, największa na świecie notowana na giełdzie grupa wydobywcza, złożyła w ciągu miesiąca trzy nieskuteczne oferty dla Anglo, które samo nakreśliło plan zbycia mniej rentownych przedsiębiorstw zajmujących się węglem, niklem, diamentami i platyną. Proces wydzielenia aktywów zgodnie z oczekiwaniami BHP może potrwać około 18 miesięcy i spodziewa się, że do tego czasu zakończy się własna restrukturyzacja Anglo American. Analitycy JP Morgan twierdzą, że BHP będzie musiało zwiększyć swoją ofertę o około 30%, aby odzwierciedlić wartość godziwą Anglo i jej cennych aktywów miedzianych w Chile i Peru.
- Rio Tinto ogłosiła wystąpienie siły wyższej w odniesieniu do ładunków tlenku glinu ze swoich rafinerii w Queensland w Australii w związku z niedoborami gazu ziemnego na potrzeby swojej działalności. Jak wynika z raportu, Rio produkuje tlenek glinu, surowiec używany do produkcji aluminium, w rafineriach Yarwun w Gladstone oraz w Queensland Alumina, spółce joint venture z rosyjską spółką United Co. Rusal International PJSC. Jednakże siła wyższa będzie miała wpływ jedynie na sprzedaż tlenku glinu stronom trzecim, a działalność spółki w zakresie aluminium pozostanie nienaruszona, twierdzi Bloomberg News.
- Nowo utworzona portugalska firma, wspierana przez zamożny konglomerat biznesowy, ma nadzieję wybudować dwie rafinerie litu na Półwyspie Iberyjskim do 2030 r. Lifthium, kierowane przez dyrektora generalnego Duarte Bragę, powiedziało, że rafinerie litu zostaną zbudowane w północnej portugalskiej gminie Estarreja oraz w Torrelaverga w hiszpańskim regionie Kantabria. Mając około 60 000 ton znanych zasobów, Portugalia jest już największym w Europie producentem litu, tradycyjnie wydobywanego do celów ceramicznych. Wraz z sąsiednią Hiszpanią kraj ten chce wykorzystać lokalne złoża litu, mając na celu pokrycie całego łańcucha wartości, od wydobycia i rafinacji, przez produkcję ogniw i baterii, aż po recykling baterii. „Prawie 80% rafinacji litu pochodzi z Chin i chcemy spróbować odwrócić (ten trend)” – powiedziała Duarte Braga. Jedna z rafinerii Lifthium miałaby być gotowa w 2027 r., a druga w 2030 r., jednak spółka wciąż nie wie, w którym z dwóch krajów będzie mogła wybudować pierwszą. Lifthium szacuje, że projekty będą kosztować łącznie około 1 miliarda euro.
- Szwajcarska firma handlowa Glencore i producent aluminium Rusal przedłużyli swój długoterminowy kontrakt na dostawy na przyszły rok. Glencore jest prawnie zobowiązany do kontynuowania kontraktu, ponieważ Rusal nie stał się bezpośrednio celem zachodnich sankcji, powiedziało Reutersowi źródło, które odmówiło podania danych.
- Światowa produkcja stali surowej w kwietniu spadła do 155,7 mln ton (-5,0% r/r). Dane pokazały, że produkcja stali surowej z Chin, największego na świecie producenta i konsumenta tego metalu, spadła w kwietniu do 85,9 mln ton (-7,2% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.