Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- soja
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Słowaccy przewoźnicy drogowi zaczęli w piątek blokować główne przejście graniczne z Ukrainą, przyłączając się do polskich protestów, żądając przywrócenia przez Unię Europejską systemu zezwoleń dla ukraińskich konkurentów. Polscy kierowcy blokują od 6 listopada kilka przejść na Ukrainę. Blokada ta przekierowała część ruchu przez Słowację. Zarówno kierowcy ciężarówek z Polski, jak i ze Słowacji narzekają, że ich ukraińscy koledzy oferują niższe ceny za swoje usługi i przewożą towary także na terenie UE, a nie tylko między UE a Ukrainą. Limity zezwoleń ukraińskim firmom na działalność w UE zniesiono po inwazji Rosji. „Będziemy blokować granicę i przepuszczać cztery ciężarówki co godzinę” – powiedział Reuterowi przez telefon szef słowackiego związku zawodowego przewoźników UNAS Stanislav Skala.
- Dziś, 4 grudnia, o godzinie 20:00 zapraszam na wyjątkowe wydarzenie online pt. „Konflikty a Kapitał: Inwestowanie surowcami w epoce konfliktów zbrojnych”. Bezpłatna rejestracja pod tym linkiem.
- Serdecznie zapraszam, we współpracy z InstaForex, na „Surowcowy insight”, wyjątkowo w środę, 6 grudnia o godzinie 18:00! Zapraszam serdecznie!
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-66,7k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+47,3k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -62,98% s/s.
Cukier
- Import ukraińskiego cukru do Unii Europejskiej wzrósł w ubiegłym sezonie dziesięciokrotnie, a na początku bieżącego sezonu 2023/24 wzrósł jeszcze bardziej, na niekorzyść Brazylii, która jest na dobrej drodze do utraty pierwszego miejsca jako głównego dostawcy regionu. Import ukraińskiego cukru do UE wzrósł do 413 000 ton metrycznych w sezonie 2022/23, który zakończył się 30 września, z zaledwie 40 000 ton w sezonie 2021/22. Podobnie jak w przypadku innych towarów, UE zniosła cła importowe na ukraiński cukier po rozpoczęciu wojny z Rosją, co wywołało oburzenie lokalnych producentów, którzy nazywają to nieuczciwą konkurencją. Udział ukraińskiego cukru w całkowitym imporcie cukru do UE, który w zeszłym sezonie wzrósł do 16%, na początku obecnego sezonu 2023/24 nadal rósł, osiągając 38% całkowitego importu w październiku i pierwszych trzech tygodniach listopada 2023 roku. W tym samym okresie udział Brazylii, największego producenta cukru na świecie, w imporcie cukru do UE spadł do 8% w porównaniu z 32% w całym sezonie 2022/23. Dane wykazały, że około jedna trzecia ukraińskiego cukru w sezonie 2022/2023 trafiła do sąsiedniej Rumunii, a następnie Polski, Włoch, Węgier i Bułgarii. W sumie UE znacznie zwiększyła swój deficyt cukru w sezonie 2022/2023, przy czym import cukru białego wzrósł o ponad 70% do 2,6 mln ton metrycznych, a eksport spadł o 23% do 801 000 ton. Deficyt cukru w UE, wynikający ze słabych zbiorów buraków cukrowych w UE, spowodował wzrost cen w UE do rekordowego poziomu w zeszłym sezonie, a w październiku te ceny nadal rosły, osiągając nowy najwyższy poziom 810 euro za tonę, czyli o 255 euro więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Kakao
- Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao (ICCO) obniżyła szacunki światowego deficytu kakao w sezonie 2022/23 do 99 000 ton z poprzednich 116 000 ton.
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły piąty tydzień z rzędu (-65,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-0,2k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -20,93% s/s niższe.
Sok pomarańczowy
- Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:
Soja
- Cargill sfinalizował przejęcie trzech zakładów tłoczenia soi i produkcji biodiesla w Brazylii, które wcześniej należały do prywatnej firmy Granol. Firma uzyskała już zgodę brazylijskiego urzędu antymonopolowego na transakcję. Przejęcie zwiększy jej moce produkcyjne w zakresie białek i olejów roślinnych, a także rozszerzy możliwości dostaw biopaliw u największego na świecie producenta i eksportera soi. Zwiększy to także konkurencję na brazylijskim rynku przemiału soi, szczególnie z amerykańskim rywalem Bunge, który jest właścicielem wielu zakładów w tym kraju. „Jesteśmy bardzo podekscytowani integracją nowych aktywów. Przejęciem potwierdziliśmy nasze zaangażowanie w brazylijski agrobiznes, łącząc podmioty produkujące żywność i energię z rynkami konsumenckimi” – powiedział w oświadczeniu Paulo Sousa, prezes firmy Cargill w Brazylii.
- Stonex obniżyła swoją prognozę zbiorów soi w Brazylii na sezon 2023/24 do 161,9 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 165,03 mln ton.
- W północnej części najpopularniejszego pod względem upraw kukurydzy i soi regionu Brazylii, Mato Grosso, w październiku i listopadzie spadło zaledwie 47% średnich opadów z ostatnich 10 lat. W Mato Grosso uprawia około 27% brazylijskich nasion soi.
Ropa naftowa
- Brazylia nigdy nie dołączy do grupy krajów produkujących ropę naftową OPEC+ jako pełnoprawny członek, a zamiast tego stara się uczestniczyć jedynie w charakterze obserwatora, powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Ekolodzy w Brazylii i za granicą krytykowali administrację Luli za kreowanie się na lidera klimatycznego dzięki sukcesowi w powstrzymywaniu wylesiania w lasach deszczowych Amazonii, przy jednoczesnym kontynuowaniu planów odwiertów ogromnych złóż ropy na morzu. Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras nie zrezygnuje z poszukiwań ropy naftowej, ponieważ paliwa kopalne jeszcze przez jakiś czas będą nadal częścią światowej gospodarki, powiedział Lula. Petrobras będzie w dalszym ciągu robił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc Brazylii w rozwoju, ale rozszerzy swoją działalność nie tylko na ropę na energię, ale na całą energię.
- „Jednak ceny ropy mogą chwilowo nadal znajdować się pod presją ze względu na rozczarowujące ożywienie gospodarcze w Chinach i wzrost produkcji w USA” – powiedział analityk CMC Markets, Tina Teng.
- Indyjskie rafinerie wznowiły zakupy wenezuelskiej ropy z udziałem pośredników. Reliance ma w planach spotkanie z dyrektorami państwowej firmy PDVSA, aby omówić sprzedaż bezpośrednią po złagodzeniu amerykańskich sankcji nałożonych na ten kraj Ameryki Południowej. Jednak produkcja ropy w Wenezueli jest niestabilna, co ogranicza jej ofertę eksportową. Indie ostatni raz importowały wenezuelską ropę naftową w 2020 r. Trzy indyjskie rafinerie kupiły około 4 miliony baryłek wenezuelskiej ropy z dostawą w lutym po cenie od 7,50 do 8 dolarów za baryłkę poniżej ceny ropy typu Brent. Wenezuela obecnie wydobywa około 850 000 baryłek ropy dziennie (bpd), a cel ma wkrótce osiągnąć 1 milion baryłek dziennie. Reliance było kiedyś drugim co do wielkości odbiorcą ropy naftowej PDVSA i ważnym dostawcą paliwa do Wenezueli. Listopadowy eksport ropy z Wenezueli to 651 tysięcy baryłek dziennie.
- Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje związane z transportem rosyjskiej ropy sprzedanej po cenie przekraczającej pułap nałożony przez państwa G7. Ministerstwo Skarbu poinformowało, że statki NS Champion, Viktor Bakaev i HS Atlantica przewoziły rosyjską ropę Ural powyżej 70 dolarów za baryłkę. Agencja podała, że zarejestrowanym właścicielem NS Champion jest Sterling Shipping z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zarejestrowanym właścicielem Viktor Bakaev jest spółka Streymoy Shipping Limited z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a firma z siedzibą w Liberii jest zarejestrowanym właścicielem HS Atlantica. Sankcje blokują całą własność i interesy wymienionych tankowców i właścicieli w USA lub znajdujących się w posiadaniu osób amerykańskich, a aktywa te muszą zostać zgłoszone do Biura ds. Aktywów Zagranicznych Skarbu Państwa. „Egzekwowanie górnego limitu cen na rosyjską ropę jest najwyższym priorytetem dla Stanów Zjednoczonych i naszych partnerów z koalicji. Koncentrując się na tych firmach i ich statkach, podtrzymujemy podwójne cele pułapu cenowego, ograniczając zyski Rosji z ropy naftowej, jednocześnie promując stabilne światowe rynki energii” – stwierdził w oświadczeniu zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo.
- Kuwejcka rafineria KNPC poinformowała w sobotę, że na działalność rafinerii w jej rafinerii Mina Abdullah wpływa wyciek wody wykorzystywanej do chłodzenia jednostek produkcyjnych w zakładzie. KNPC poinformowało na platformie mediów społecznościowych X (dawniej Twitter), że zespoły konserwacyjne pracują nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu, aby stopniowo przywracać działalność i uniknąć zakłóceń w działalności eksportowej.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 1 grudnia 2023 wynosiły 5,118 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o +5 do poziomu 505 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Listopadowy eksport LNG z USA wzrósł do drugiego najwyższego w historii miesięcznego poziomu produkcji, wynoszącego 7,99 mln ton metrycznych (+0,88% m/m). Według Agencji Informacji Energetycznej (EIA) w pierwszej połowie tego roku Stany Zjednoczone były największym na świecie eksporterem LNG, wyprzedzając Katar i Australię.Analitycy twierdzą, że nowe zakłady eksportowe, które rozpoczną produkcję w przyszłym roku, ugruntują pozycję USA jako głównego eksportera. Dotychczasowy rekord eksportu padł w kwietniu 2023 i wyniósł 8,01 mln ton LNG.
- Japońskie przedsiębiorstwa energetyczne wezwały do zwiększenia wolumenu strategicznego bufora skroplonego gazu ziemnego (LNG) (SBL), aby zapewnić stabilne dostawy paliwa w obliczu utrzymującego się ryzyka zakłóceń w dostawach ze względu na zwiększone ryzyko geopolityczne. Japonia, drugi co do wielkości po Chinach nabywca LNG na świecie, wprowadziła tej zimy nowy program SBL, aby pokryć wszelkie niedobory w sytuacjach awaryjnych, po zeszłorocznym załamaniu energetycznym. Jako akredytowany dostawca SBL, największy japoński producent energii, JERA, co miesiąc od grudnia do lutego zabezpieczy jeden ładunek LNG o masie około 70 000 ton w ramach przygotowań do sezonu grzewczego. Mimo to Japonia powinna rozważyć zwiększenie wolumenu, powiedział Kazuhiro Ikebe, przewodniczący japońskiej federacji przedsiębiorstw elektroenergetycznych, na spotkaniu krajowych nabywców, producentów i handlowców LNG z ministerstwem przemysłu w celu omówienia stabilnych dostaw LNG.
- Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 2 grudnia 2023 wynoszą 94,4% w magazynach podziemnych oraz 65,5% w terminalach LNG.
- Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na styczniowe dostawy wyniosła $15,70/mmBtu (-6% t/t). „Stawki w Azji, a zwłaszcza w Europie, w dalszym ciągu spadają. Popyt pozostaje słaby u wszystkich graczy. To jasne, że pogoda i popyt przemysłowy nie spowodowały pilnego pokrycia sytuacji na zimę, co nie stanowi dobrego precedensu dla byczych perspektyw” – powiedział Toby Copson, szef ds. energii w regionie APAC w Marex.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 120,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,08% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 124,6 bcfd.
- Listopadowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wyniosła średnio rekordowe 108,4 mld stóp sześciennych dziennie (+3,44% m/m). Rekord dziennego wydobycia osiągnięto w poniedziałek, 27 listopada na poziomie 110,1 bcfd.
- Listopadowy przepływ gazu ziemnego do terminali eksportowych LNG z USA wyniósł średnio rekordowe 14,3 bcfd (+4,38% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia spadła o -1 do poziomu 116 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 24 listopada wzrosły o +10 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 886 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +3 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +9% powyżej 5-letniej średniej oraz +10% r/r.
Energia odnawialna
- Kazachstan podpisał umowy z francuską spółką TotalEnergies, , firmą Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i spółką ACWA Power z Arabii Saudyjskiej na budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 3 gigawatów (GW). Farmy zostaną wybudowane w południowym regionie Zhambyl, południowo-wschodnim regionie Żetysu oraz w regionach Kostanai lub Akmola na północy.
Uran
- Unia Europejska ponownie zwiększyła import z Rosji paliwa jądrowego i usług dla zaprojektowanych przez Rosję reaktorów w UE. Choć taki import nie podlega unijnym sankcjom, blok dąży do zmniejszenia swojej zależności od Moskwy.Całkowity import z rosyjskiego przemysłu energii jądrowej w zeszłym roku utrzymywał się na stałym poziomie pomimo rosnącego zapotrzebowania na energię jądrową spowodowanego wysokimi kosztami energii i dążeniem do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Pięć państw UE, które eksploatują tak zwane reaktory WWER, prawdopodobnie ponownie przekroczy w tym roku poziomy importu z 2021 r., po wzroście w 2022 r. „Import krajów obsługujących reaktory WWER zaprojektowane przez Rosję wzrósł w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. i prawdopodobnie wzrośnie w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzedzającym rosyjską inwazję” – stwierdził Stefano Ciccarello, pełniący obowiązki szefa ESA.
- Kazatomprom podpisał umowę na dostawy uranu z Emirates Nuclear Energy Corporation.
Złoto
- „Po jego przemówieniu (Powella) inwestorzy byli bardziej przekonani, że obecnie znajdujemy się na szczycie amerykańskich stóp procentowych i dlatego dalsze działania (FED) raczej będą w dół niż w górę. Płynność rzeczywiście nasila niektóre ruchy na rynku… ale nadal istnieją tam również elementy bezpiecznej przystani dla kupujących” – powiedział główny analityk rynku KCM Trade Tima Waterera. Powell powiedział w piątek, że „ryzyko niedostatecznego i nadmiernego zaostrzenia polityki pieniężnej staje się coraz bardziej zrównoważone”, ale Fed nie myśli obecnie o obniżeniu stóp procentowych. Traderzy wyceniają obecnie 70% szans na obniżkę stóp procentowych przez amerykański bank centralny do marca przyszłego roku.
- Fitch Ratings szacuje, że średnie ceny złota w 2024 roku wyniosą $1900/oz.
- FedWatch Tool (CME) na dzień 4 grudnia 2023:
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):
Miedź
- W piątek światowi górnicy osiągnęli porozumienia z chińskimi hutami w sprawie niższych opłat za przetwarzanie i rafinację koncentratu miedzi (TC/RC) na rok 2024, co oznacza pierwszy spadek od trzech lat. Freeport-McMoRan podpisał umowę z wiodącą chińską hutą Jiangxi Copper na tym samym poziomie na cały rok kalendarzowy 2024, powiedział Javier Targhetta, starszy wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży we Freeport. „Ugoda dobrze odzwierciedla, jak będzie wyglądał rynek w 2024 r., co jest zawsze naczelną zasadą naszych negocjacji” – powiedziała Targhetta. Dzięki umowom cena 80 dolarów za tonę metryczną i 8 centów za funt stała się punktem odniesienia na rok 2024, za którym mają podążać inne huty i górnicy w branży. Opłaty za przetwarzanie i rafinację koncentratów stanowią kluczowy składnik dochodów hut miedzi z tytułu przetwarzania koncentratu miedzi na metal, a opłaty te zazwyczaj spadają i ograniczają marże zysku hut, gdy podaż koncentratu jest ograniczona.
- Październikowe wydobycie miedzi w Peru wzrosło +2,1% r/r. Peru jest drugim na świecie eksporterem miedzi.
Pozostałe metale przemysłowe
- Ceny metali przemysłowych powinny spaść w przyszłym roku, ponieważ niższy globalny wzrost gospodarczy negatywnie wpływa na popyt, szczególnie w Chinach, największym na świecie konsumencie surowców, podała agencja Fitch Ratings. Fitch podał w raporcie, że referencyjna cena miedzi w Londynie na rok 2024 może spaść o 2% do 8600 dolarów za tonę, podczas gdy cena rudy żelaza może spaść nawet o 8% do 111 dolarów za tonę, a cynku o około 29% do 2550 dolarów za tonę.
- Chiny i Wietnam pracują nad możliwą znaczącą modernizacją swoich słabo rozwiniętych połączeń kolejowych, aby usprawnić linię przecinającą serce Wietnamu, w której występują metale ziem rzadkich i docierającą do najważniejszego portu w kraju na północy. Premier Wietnamu Pham Minh Chinh już wcześniej wzywał do modernizacji linii kolejowej łączącej Kunming w południowych Chinach z wietnamskim miastem portowym Haiphong. Wietnam ma już połączenia kolejowe z Chinami, ale system jest przestarzały, a przepustowość po stronie wietnamskiej jest ograniczona.Obydwa systemy nie są obecnie interoperacyjne, co oznacza, że pociągi muszą zatrzymywać się na granicy, gdzie pasażerowie i towary są przenoszeni do kolei krajowych. Wietnam próbuje zbudować własny przemysł, co jest postrzegane jako potencjalne wyzwanie dla dominacji Chin, ale hińscy i wietnamscy eksperci branży pierwiastków ziem rzadkich omawiali w zeszłym tygodniu ściślejszą współpracę w zakresie przetwarzania minerałów.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Witam
Jak najbardziej jestem za płatnym Surowcowym Info.