aktualności – 9 listopada 2023

Spory zestaw informacji wraz z premierą nowego odcinka programu o 14:00 polecają się na Wasze ekrany i głośniki!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 listopada 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Ukraińscy urzędnicy poinformowali w środę, 8 listopada, że rosyjski pocisk uszkodził cywilny statek pływający pod banderą Liberii wpływający do portu Morza Czarnego w obwodzie odeskim.
  • W poniedziałek, 13 listopada, tradycyjnego programu ani zestawu notatek nie będzie, niemniej przygotowałem materiał video do publikacji, a także będą standardowe informacje o stanach magazynowych czy prognozach dla rynku gazu.

Raporty USDA

  • 9 listopada poznamy raporty USDA Crop Production (18:00) oraz World Markets & Trade (18:15).
  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 6 listopada 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Dealerzy twierdzą, że problemy logistyczne w Brazylii skłoniły palarnie do zakupu z zapasów, mimo że w zeszłym miesiącu eksport u największego producenta na świecie wzrósł.
  • W tygodniu kończącym się 31 października spekulanci przeszli z krótkiej pozycji netto na długą pozycję netto na funduszach kawy arabica na giełdzie ICE.
  • W październiku Kolumbia wyprodukowała 1,16 miliona 60-kilogramowych worków kawy arabica (+30% r/r).

Cukier

  • Połowa cukrowni firmy Tereos we Francji musiała spowolnić produkcję ze względu na brak buraków cukrowych. Opady deszczu w ostatnich tygodniach uniemożliwiły wielu rolnikom zbieranie plonów z pól. Od połowy października we Francji panuje bardzo deszczowa pogoda, a na dużych obszarach kraju w zeszłym miesiącu opady deszczu przekraczały o 30% średnią. Tereos posiada osiem cukrowni we Francji po podjęciu decyzji o zakończeniu produkcji cukru w zakładzie w Escaudoeuvres w północnej Francji i sprzedaniu fabryki producentowi frytek Agristo. Drugi co do wielkości francuski producent, Cristal Union, oświadczył, że wszystkie jego fabryki pracują z normalną wydajnością, że posiada zapasy buraków od co najmniej tygodnia i ma pewność, że będzie w stanie utrzymać zapasy wystarczające do utrzymania normalnego rytmu. Cukrownie we Francji zlokalizowane są głównie w północnej części Francji, a niektóre na południe i wschód od Paryża. Meteo France prognozuje opady deszczu w tych regionach praktycznie codziennie przez następne dwa tygodnie.

Kakao

  • Rolnicy twierdzą, że w tym miesiącu w głównych regionach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej potrzebne będą większe opady deszczu, aby pobudzić wzrost głównej uprawy uprawianej od października do marca przed nadejściem pory suchej.
  • Głównym czynnikiem wspierającym rynek kakao pozostała perspektywa globalnego deficytu w bieżącym sezonie 2023/24, wynikająca z niższej produkcji na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie.

Pszenica

  • Zapasy pszenicy w magazynach państwowych Indii na dzień 1 listopada wyniosły 21,6 mln ton, co jest ponad 23% powyżej wartości docelowej ustalonej przez państwo. Nadwyżki zapasów pszenicy pomogłyby rządowi zaoferować więcej zapasów konsumentom masowym, takim jak młynarze i producenci ciastek. Rząd sprzedaje pszenicę na otwartym rynku, aby kontrolować ceny, które osiągnęły najwyższy poziom od prawie ośmiu miesięcy. Po tym, jak warunki pogodowe zagroziły ograniczeniem produkcji pszenicy, Indie, największy po Chinach producent zboża na świecie, w ubiegłym roku zakazały eksportu tego podstawowego zboża.
  • W Argentynie, giełda Rosario Grains obniżyła prognozy zbiorów pszenicy w sezonie 2023/24 do 13,5 mln ton (-0,8 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

  • Indonezja planuje ustalić przyszłoroczny kontyngent importowy ryżu na 2 miliony ton metrycznych. Realizacja importu w 2024 r. będzie zależała od krajowej podaży i popytu, powiedział sekretarz korporacyjny Bulog, Awaludin Iqbal. Indonezja początkowo przyznała na ten rok 2 mln ton kontyngentów importowych, oprócz 300 000 ton kwoty przeniesionej z 2022 r. Władze w zeszłym miesiącu zdecydowały o dodatkowych 1,5 miliona ton na ten rok, choć część z nich może zostać zrealizowana na początku 2024 roku. Duże kontyngenty importowe zostały wydane, aby stłumić rosnące ceny ryżu na rynku krajowym spowodowane bardziej suchą niż zwykle pogodą, która szkodzi zbiorom.Dane rządowe wykazały, że średnie ceny detaliczne ryżu w październiku wzrosły o ponad 19% w ujęciu rocznym. Kwota na 2024 r. została wprowadzona po tym, jak rząd podjął decyzję o dalszym przedłużeniu do czerwca programu rozdawnictwa ryżu, który zapewnia co miesiąc 10 kg ryżu 22 milionom gospodarstw domowych o niższych dochodach, aby pomóc im poradzić sobie z wysokimi cenami podstawowych artykułów. Cła za dodatkowe 1,5 miliona ton importu zostaną zniesione, aby mieć pewność, że importowany ryż pozostanie przystępny cenowo, poinformowała Krajowa Agencja Żywności. Import ryżu do Indonezji w okresie od stycznia do września wyniósł 1,79 mln ton metrycznych, a zapasy ryżu w Bulog na początku tego miesiąca wynosiły 1,4 mln ton metrycznych.
  • Jak podają źródła Reuters, indyjskie zapasy ryżu na dzień 1 listopada, w tym niezmielonych odmian z łuską, znajdujące się w magazynach państwowych, wyniosły 19,7 mln ton. Zgodnie z przepisami władz lokalnych magazyny państwowe muszą mieć 8,2 miliona ton ryżu w kwartale rozpoczynającym się 1 października. Magazyny państwowe muszą przechowywać dodatkowe 2 miliony ton ryżu jako rezerwy strategiczne. Oczekuje się jednak, że w tym sezonie zbiory ryżu w Indiach w nowym sezonie spadną z powodu nierównomiernego monsunu. Produkcja może spaść aż o 8% w porównaniu z zeszłorocznym rekordem pomimo zwiększenia powierzchni upraw ryżowych.

Soja

  • Według danych firmy doradczej AgRural, zasiewy soi w Brazylii w sezonie 2023/2024 osiągnęły 51% oczekiwanych obszarów w ubiegły czwartek, co oznacza wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim tygodniem. To jednak nadal mniej niż 57% w tym samym czasie 2022 roku.
  • Brazylijska spółka Petrobras po raz pierwszy przetworzyła 100% olej sojowy w przemysłowej instalacji rafinacyjnej. Test, w którym jako surowiec wykorzystano olej sojowy, przeprowadzono w rafinerii ropy naftowej Riograndense (RPR) w południowym stanie Rio Grande do Sul. Umożliwi to RPR wytwarzanie „w pełni odnawialnych produktów petrochemicznych” – stwierdził Petrobras, otwierając „nową światową granicę w zakresie biorafinacji”. Jak twierdzi firma, która zainwestowała w projekt około 45 milionów reali (9,2 miliona dolarów), przetwarzanie w 100% surowców odnawialnych w instalacji płynnego krakingu katalitycznego (FCC) jest pierwszym na świecie. Zwykle w procesie FCC jako surowiec wykorzystuje się ropę naftową. RPR przygotowuje się do produkcji surowców petrochemicznych i paliw odnawialnych, takich jak LPG, paliwa żeglugowe, propylen i bioaromaty (BTX – benzen, toluen i ksylen), stosowanych w przemyśle kauczuku syntetycznego, nylonu i PVC. Nowa technologia umożliwi RPR zbadanie alternatywnych rozwiązań biznesowych w zakresie produkcji produktów odnawialnych i stanowi część wysiłków Petrobras na rzecz transformacji energetycznej. Drugi test zaplanowano na czerwiec 2024 r. Firma nie podała harmonogramu, kiedy technologia zostanie wprowadzona do użytku komercyjnego.
  • Chiny zaimportowały w październiku 5,16 mln ton soi (+25% r/r). To mniej niż prognozowano, ponieważ brazylijska soja w dalszym ciągu docierała do portów później niż zwykle.
  • Chińska państwowa grupa spożywcza COFCO International i Modern Farming Group produkująca przetwory mleczne podpisały umowę „o dostawę i przyjmowanie nasion soi” pochodzących ze zrównoważonych obszarów produkcji w Brazylii. Według środowego oświadczenia stowarzyszenia Tropical Forest Alliance (TFA) przy Światowym Forum Ekonomicznym wartość transakcji wynosi ponad 30 milionów dolarów i stanowi pierwsze zamówienie na soję w Chinach objęte „klauzulą wyraźnie zakazującą wylesiania i konwersji (DCF)”. Porozumienie wpisuje się w wysiłki mające na celu ograniczenie wylesiania spowodowanego eksportem towarów na światowych rynkach soi, wołowiny, oleju palmowego oraz celulozy i papieru. „To zamówienie na soję DCF jest kamieniem milowym i wysyła pozytywny sygnał rynkowy z Chin na światowy rynek towarowy. Nie możemy się doczekać, aż więcej firm zaangażuje się w podobne działania.” – stwierdził w oświadczeniu Jack Hurd, dyrektor wykonawczy Tropical Forest Alliance. Zgodnie z oświadczeniem TFA to platforma prowadzona przez Światowe Forum Ekonomiczne, której celem jest osiągnięcie przejścia na łańcuchy dostaw niepowodujące wylesiania poprzez zaangażowanie przedsiębiorstw, władz rządowych i grup społeczeństwa obywatelskiego.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Chiny, największy na świecie nabywca mięsa, zaimportowały w październiku 552 000 ton mięsa (-7,2% m/m).Import mięsa w okresie od stycznia do października wyniósł 6,26 mln ton (+3,8% r/r).
  • Brazylijska grupa branżowa ABPA informuje, że brazylijska sprzedaż kurczaków osiągnęła w tym roku rekordowo duże ilości. W październiku wyeksportowano ponad 400 000 ton metrycznych, w tym świeżych i przetworzonych produktów z kurczaka, zwiększając dotychczas roczny wolumen do 4,307 mln ton (+6,1% r/r). Grupa przewiduje, że eksport osiągnie ponad 5 milionów ton rocznie, przy czym Chiny są obecnie największym odbiorcą. Przyznanie Brazylii statusu wolnego od ptasiej grypy przyznanego przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) pomogło utrzymać konkurencyjność eksportu kurczaków z tego kraju. Wysoki eksport ma się utrzymać w 2024 r., powiedział szef ABPA Ricardo Santin. ABPA podała, że w pierwszych 10 miesiącach 2023 roku Chiny były największym kierunkiem eksportu kurczaków z Brazylii, kupując 592 600 ton (+31% r/r), Arabia Saudyjska zaimportowała 305 000 ton (+5% r/r), a Republika Południowej Afryki zwiększyła import brazylijskiego mięsa z kurczaka do 286 000 ton (+25% r/r).

Energia elektryczna

  • W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosja zaatakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną 60 razy. Ukraina obawia się, że Rosja mogła już rozpocząć skoordynowaną kampanię ataków na sieć energetyczną w ramach drugiej zimy wojny.Zeszłej zimy tysiące rosyjskich dronów i rakiet wycelowało w sektor energetyczny Ukrainy, powodując masowe przerwy w dostawie prądu. Minister energetyki German Galuszczenko, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że rząd omawia z partnerami, jak przetrwać te krytyczne, zimne miesiące. Aby zneutralizować zagrożenie, Zachód zwiększył dostawy środków obrony powietrznej. „W ostatnich tygodniach obiekty infrastruktury energetycznej zostały zaatakowane 60 razy różnymi rodzajami broni Po każdym nowym ataku wzrasta zapotrzebowanie na sprzęt energetyczny, dlatego pomoc partnerów dla ukraińskiego sektora energetycznego jest bardzo ważna” – podało w oświadczeniu ministerstwo energii. Sieci dystrybucji energii elektrycznej we wschodnim obwodzie donieckim, północno-wschodnim obwodzie charkowskim i południowym obwodzie chersońskim zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału. Ministerstwo energii poinformowało, że w obwodzie dniepropietrowskim uszkodzone zostały także sieci dystrybucji gazu ziemnego. Ataki te nie spowodowały jeszcze ogólnokrajowych przerw w dostawie prądu, ponieważ pracownicy branży energetycznej ścigają się, aby naprawić szkody, ale urzędnicy rządowi obawiają się, że ataki nasilą się wraz ze zbliżaniem się zimy. Ukraiński operator sieci krajowej Ukrenergo powiedział, że w tym tygodniu zużycie energii wzrosło wraz ze spadkiem temperatur. Spadek temperatury o 2,5 stopnia Celsjusza spowodował wzrost konsumpcji o 1,5%.

Ropa naftowa

  • Barclays obniżył w środę swoją prognozę cen ropy Brent na 2024 r. do średnio $93/baryłkę (-$4 względem poprzedniej prognozy)powołując się na stabilne dostawy ropy w USA i wyższe wydobycie z Wenezueli w następstwie złagodzenia sankcji. Jednak Barclays stwierdził, że jego prognoza cen ropy jest nadal powyżej konsensusu i krzywej forward, zauważając, że jego perspektywy popytu uległy wzmocnieniu. Podwyższyła prognozę popytu dla Chin o 200 000 i 300 000 baryłek dziennie odpowiednio na lata 2023 i 2024. „Niedawny spadek cen wynika przede wszystkim z ponownego pojawienia się obaw popytowych, a nie z wygaśnięcia premii za ryzyko geopolityczne” – stwierdził bank.
  • Załamanie cen, które zaobserwowaliśmy, odzwierciedla dwie rzeczy: obawy, że światowa gospodarka uderzy w ceglany mur w oparciu o dane z Chin, a także poczucie pewności, że wojna w Izraelu i Strefie Gazy nie będzie miała wpływu na podaż” – powiedział Phil Flynn, analityk w Price Futures Group.
  • Rosja rozważa zniesienie zakazu eksportu niektórych gatunków benzyny, zwłaszcza Ai 92 i Ai 95. Rosja wprowadziła 21 września zakaz eksportu paliw, aby zaradzić wysokim cenom krajowym i niedoborom.6 października rząd złagodził ograniczenia, zezwalając na eksport oleju napędowego rurociągiem, ale utrzymał środki dotyczące eksportu benzyny. Urzędnicy powiedzieli, że zakaz zostanie zniesiony po ustabilizowaniu się rynku krajowego. Interfax, powołując się na anonimowe źródło rynku paliw, twierdzi, że rafineria Kirishi, należąca do Surgutneftegaz, już złożyła wniosek o eksport benzyny w połowie listopada.
  • Chiny zaimportowały w październiku 48,97 mln ton metrycznych, czyli 11,53 mln baryłek dziennie ropy naftowej (+3,59% m/m; +13,52% r/r). Od początku roku import największego na świecie nabywcy ropy naftowej wyniósł 473,22 mln ton, czyli 11,36 mln baryłek dziennie (+14,4% r/r). „W Chinach od marca do sierpnia tego roku nastąpił wzrost zapasów ropy na dużą skalę w związku z niższymi cenami ropy. Wraz ze wzrostem cen tempo importu ropy do Chin spadło, co sugeruje możliwość wyczerpania zapasów w nadchodzących miesiącach” – stwierdził. Lin Ye, analityk Rystad Energy w Pekinie. Przez pierwsze 10 miesięcy eksport, w tym oleju napędowego, benzyny, nafty i paliwa żeglugowego wyniósł 53,09 mln ton (+33,2% r/r).
  • Oczekuje się, że Chiny będą przetwarzać 15,1 mln baryłek dziennie (bpd) w listopadzie, w porównaniu z 15,37 mln baryłek dziennie w październiku” – podała firma konsultingowa FGE.
  • Saudi Aramco poinformowało, że zysk netto za Q3 2023 spadł do 32,6 miliarda dolarów (-23% r/r). Analitycy prognozowali 31,8 mld dolarów. Saudyjski producent ropy naftowej stwierdził, że niższe ceny i wolumeny ropy zostały częściowo skompensowane obniżką opłat licencyjnych za wydobycie. Firma, wypłaciła 14,7 miliarda dolarów z tytułu opłat licencyjnych i innych podatków, w porównaniu z 24,3 miliarda dolarów rok wcześniej. Aramco zadeklarowało dywidendę podstawową w wysokości 19,5 miliarda dolarów za kwartał. Zatwierdziła także drugą wypłatę dywidendy uzależnionej od wyników, w wysokości 9,87 miliarda dolarów, która zostanie wypłacona w czwartym kwartale. Druga wypłata opiera się na wynikach Aramco za 2022 r. i za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. Oczekuje się, że kolejne wypłaty zostaną skorygowane w celu uwzględnienia wyników z pozostałej części 2023 r. – podała spółka. Nakłady inwestycyjne w tym kwartale wzrosły do 11 miliardów dolarów z 9 miliardów dolarów rok wcześniej. „Zapotrzebowanie na energię prawdopodobnie wzrośnie w perspektywie średnio- i długoterminowej” – stwierdziła firma, dodając, że Aramco „inwestuje w swój rosnący, zintegrowany portfel w ramach największego programu kapitałowego w swojej historii”.
  • OPEC spodziewa się, że gospodarka światowa będzie rosła i będzie napędzać popyt na paliwo pomimo wyzwań makroekonomicznych, w tym wysokiej inflacji i stóp procentowych. Stany Zjednoczone radzą sobie dobrze, podczas gdy Europa boryka się z trudnościami, Haitham Al Ghais powiedział na konferencji Argus European Crude Conference w Londynie.Nawet Chiny, które wyszły z blokady wolniej niż oczekiwano, prognozują wzrost na poziomie 4,5–5%, powiedział, wyprzedzając Europę. „Kiedy mówimy o popycie i naszych perspektywach, być może w perspektywie krótko- i średnioterminowej, nadal widzimy zdrowy rozwój gospodarki światowej pomimo wszystkich wyzwań i presji” – powiedział Haitham Al Ghais.
  • Opec poinformował, że jest otwarty na członkostwo Brazylii w organizacji.
  • Kolumbijska spółka naftowa, Ecopetrol, spodziewa się produkcji do 731 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) w 2023 roku. „Przewiduje się, że produkcja zamknie rok w przedziale od 720 000 do 731 000 boed” – stwierdziła Consuegra. Produkcja na poziomie grupy w 2022 r. wyniosła średnio 709 500 boed. Produkcja w trzecim kwartale roku wzrosła do 740 800 boed (+2,8% r/r). Średnia produkcja za rok kończący się 30 września wzrosła do 729 500 boed (+3,3% r/r).
  • Kanadyjski producent ropy naftowej Crescent Point Energy poinformował, że przejmie Hammerhead Energy w drodze transakcji gotówkowej i akcji o wartości 2,55 miliarda dolarów kanadyjskich (1,86 miliarda dolarów), aby zwiększyć swoją obecność na złożach łupkowych Montney w Albercie. Aktywa Hammerhead sąsiadują z pozycją Crescent Point w Montney, jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów produkujących ropę i gaz w Kanadzie. Transakcja doprowadziłaby do powstania siódmego co do wielkości producenta energii w Kanadzie i dodania około 800 lokalizacji wierceń netto w Montney, powiedział Crescent Point. Spółka podniosła prognozę produkcji na 2024 r. do przedziału od 200 000 do 208 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w porównaniu z prognozowanymi wcześniej 145 000 do 151 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Na początku tego roku Crescent Point kupił także aktywa Spartan Delta w Montney za kwotę 1,2 miliarda dolarów kanadyjskich. Crescent Point oświadczył, że po sfinalizowaniu transakcji planuje podnieść dywidendę o 15% do 46 centów kanadyjskich na akcję rocznie.
  • W związku ze zmianami systemu informatycznego w USA, dane o zapasach ropy zostaną opublikowane 15 listopada.

Gaz ziemny

  • Choć Europa ograniczyła import rosyjskiego gazu ziemnego rurociągami, jak dotąd w 2023 r. zakupiła około 13 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG), co oznacza niewiele zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy sprzedaż LNG do Unii Europejskiej wyniosła 13,3 mln ton. Dane pokazały, że największymi odbiorcami są Belgia, Hiszpania i Francja. LNG nie podlega europejskim sankcjom nałożonym na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie i Europa nie ma krótkoterminowego planu jego uwzględnienia. Dane LSEG wykazały, że na dzień 31 października Belgia zaimportowała 3,79 mln ton LNG z kontrolowanej przez Novatek Yamal LNG, największej rosyjskiej instalacji LNG. Terminale w Hiszpanii otrzymały z Rosji 3,64 mln ton, natomiast Francja 3,18 mln ton. Yamal LNG wyeksportował w tym roku 14,56 mln ton LNG (-11,2% r/r), w tym 11,54 mln ton wysłano do Europy i 2,44 mln ton do Azji. Rosyjski eksport LNG do Azji w okresie od stycznia do października spadł do 10,4 mln ton (-16,8% r/r). Według wyliczeń Reutersa w okresie od stycznia do października Rosja wyeksportowała 24 mln ton LNG (-8% r/r).
  • Japonia dopilnuje, aby jej dostawy energii nie zostały dotknięte sankcjami nałożonymi niedawno przez Stany Zjednoczone na projekt Arctic LNG 2 w Rosji. Japonia, drugi co do wielkości nabywca skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie, wykorzystuje LNG jako paliwo przejściowe, zanim osiągnie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r., a także posiada kontrakty na dostawy i udziały w projektach na całym świecie, aby zagwarantować import. Projekt Arctic LNG 2 ma zostać uruchomiony w przyszłym miesiącu, a udziałowiec Japonia będzie uprawniona do 2 milionów ton metrycznych LNG rocznie, co stanowi 3% całkowitego krajowego importu. „Pewien stopień” wpływu amerykańskich sankcji nałożonych w zeszłym tygodniu na projekt syberyjski w celu ukarania Rosji za wojnę na Ukrainie jest „nieunikniony” – powiedział dziennikarzom minister przemysłu Yasutoshi Nishimura. Pełna zdolność produkcyjna projektu wynosi 19,8 mln ton rocznie, z czego 80% przeznaczone jest dla Azji, w tym dla chińskich udziałowców CNPC i CNOOC, którzy posiadają łącznie 20% udziałów. Novatek posiada 60% udziałów, a TotalEnergies kolejne 10%, a Japonia ma pozostałe 10% udziału. Japonia jest także udziałowcem rosyjskiego projektu naftowego Sachalin 1 i zakładu LNG Sachalin 2.
  • Pomimo zbliżającego się zimowego sezonu grzewczego październikowy import gazu ziemnego do Chin, obejmujący zarówno skroplony gaz ziemny (LNG), jak i gaz rurociągami, spadł do najniższego poziomu od lutego i wyniósł 8,79 mln ton. Import LNG do Chin w październiku był najniższy od kwietnia i wyniósł 5,44 mln ton, wynika z danych śledzenia tankowców firmy Kpler. Jednak całkowity import gazu ziemnego od początku roku wyniósł 96,51 mln ton (+8,8% r/r).
  • W niedzielę, 5 listopada, wszystkie trzy pociągi do skraplania w zakładzie Freeport LNG wyłączyły się z linii w wyniku kilkugodzinnego zdarzenia.
  • Amerykański operator rurociągów Kinder Morgan przejmie gazociągi należące do NextEra Energy Partners w południowym Teksasie za 1,82 miliarda dolarów. W tym roku nastąpiła wzmożona konsolidacja w branży rurociągów naftowych i gazowych w związku ze wzrostem produkcji w USA i utrzymującymi się problemami związanymi z pozwoleniami na budowę nowych rurociągów, które zwiększyły wartość istniejących operatorów. Portfolio rurociągów gazu ziemnego firmy NextEra Energy Partners (NEP) w Teksasie, STX Midstream, składa się głównie z siedmiu rurociągów dostarczających gaz ziemny do Meksyku oraz producentów energii i gmin w południowym Teksasie.Łączna przepustowość rurociągów wynosi 4,9 miliarda stóp sześciennych dziennie. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2024 roku. Cena sprzedaży stanowi około 10-krotność szacowanego skorygowanego zysku podstawowego portfela gazociągów w Teksasie za rok kalendarzowy 2023. „Wycena jest zgodna z najnowszymi mnożnikami handlowymi dla składników sektora średniego szczebla i poniżej niektórych wskaźników transakcyjnych” – stwierdzili analitycy Guggenheim Securities.
  • Amerykański deweloper skroplonego gazu ziemnego (LNG) New Fortress Energy przełożył komercyjne uruchomienie pierwszej instalacji LNG w Meksyku na grudzień. Wcześniej firma planowała rozpocząć działalność komercyjną we wrześniu w pływającej instalacji LNG o wydajności 1,4 miliona ton rocznie (MTPA) zlokalizowanej u wybrzeży Altamiry w Meksyku, a pierwszy ładunek miał wyruszyć na eksport w październiku. Przesunięcie nastąpiło w związku z opóźnieniami w odbiorze infrastruktury. Firma, która podała, że pierwszy pociąg na potrzeby projektu szybkiego LNG (FLNG) w Altamirze będzie kosztować około 1 miliarda dolarów, nie podała harmonogramu dla proponowanych pociągów 2–5.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2023 wynosi średnio rekordowe 107,0 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+2,69% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,6 mld stóp sześciennych (-0,7 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 108,8 bcfd.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie 2023 wynosi średnio 13,8 bcfd (+0,73% m/m).
  • Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w listopadzie 5,4 bcfd (-16,92% m/m).

Energia odnawialna

  • Chiny opublikowały we wtorek plan działania dotyczący ograniczenia emisji metanu, zobowiązując się do bardziej „silnych” środków mających na celu poprawę swoich zdolności do kontrolowania emisji gazów cieplarnianych przed rozmowami klimatycznymi COP28, które odbędą się pod koniec tego miesiąca. Chiny „skutecznie udoskonalą” swoje systemy monitorowania i nadzoru metanu w pięcioletnim okresie planu do 2025 r., a „znacząco udoskonalą” je w kolejnym pięcioletnim okresie 2026-2030, zgodnie ze strategią opublikowaną przez Ministerstwo Ekologii i Środowisko. Krajowy konwencjonalny lądowy przemysł naftowy i gazowy również będzie „starał się” ograniczyć spalanie na pochodniach do zera w latach 2026–2030. Jej celem będzie osiągnięcie do 2025 r. rocznego zużycia gazu kopalnianego 6 miliardów metrów sześciennych, a do 2030 r. poziomu zbierania gazów towarzyszących na polach naftowych do „zaawansowanego międzynarodowego poziomu”.

Węgiel

  • Całkowity import węgla do Chin wyniósł w październiku 35,99 mln ton metrycznych (-14,6% m/m). Urzędnik Krajowej Administracji Energii (NEA) powiedział na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, że zapasy elektrowni osiągnęły rekordowy poziom około 200 milionów ton. Całkowity import węgla w pierwszych 10 miesiącach roku wyniósł 383,64 mln ton (+66,8% r/r). Su Haipeng, analityk CCTD, powiedział, że import węgla do Chin może osiągnąć rekordową sumę 460 milionów ton w całym roku. Tej zimy w niektórych regionach Chin mogą wystąpić niedobory prądu, powiedział na konferencji prasowej rzecznik NEA, Zhang Xing.Według Li może to wesprzeć popyt na węgiel tej zimy.

Złoto

  • Im szybciej w prognozie zostanie przesunięta pierwsza obniżka stóp, tym lepiej dla złota” – powiedział Everett Millman, główny analityk rynku w Gainesville Coins.
  • Handlowcy zaczną przyglądać się danym gospodarczym i potencjalnym działaniom amerykańskiego banku centralnego. Złoto zareaguje na podstawie wszelkich danych. Trudno dostrzec katalizator dalszego wzrostu cen złota bez zauważalnego pogorszenia danych” – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities.
  • Dziś (9 listopada) wystąpi prezes FED, Jerome Powell, co zapewne wpłynie na ceny dolara amerykańskiego i (w konsekwencji) złota.
  • Premia za ryzyko w złocie zdobyta w wyniku wojny między Izraelem a Hamasem maleje. Jeśli zaobserwujemy eskalację konfliktu, złoto może nabrać rozpędu” – powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.

Platyna i pallad

  • Zastąpienie palladu platyną i zwiększenie sprzedaży pojazdów elektrycznych prawdopodobnie spowoduje, że metal osiągnie w przyszłym roku nadwyżkę strukturalną” – stwierdził UBS w notatce, prognozując cenę palladu na 1050 dolarów w drugiej połowie 2024 roku.
  • Impala Platinum oferuje dobrowolne zwolnienia pracownikom niektórych z najgłębszych na świecie szybów wydobywczych platyny w Republice Południowej Afryki, chcąc obniżyć koszty w związku ze spadkiem cen metalu. Firma wydobywająca platynę z siedzibą w Johannesburgu rozpoczęła ten proces w swojej siedzibie głównej w zeszłym miesiącu, a obecnie rozszerza pakiety wyjściowe do swojego rozległego kompleksu wydobywczego Rustenburg w północno-zachodniej prowincji RPA. „Oczywiście robimy wszystko, aby obniżyć koszty. Praca stanowi duży składnik kosztów, dlatego zawsze zaczynasz od pracy, oferując pakiety dobrowolnej separacji” – powiedział Theron. Firma nie podała ile miejsc pracy zamierza zlikwidować. Szyby wydobywcze platyny w Republice Południowej Afryki należą do najgłębszych, najstarszych i najdroższych w eksploatacji na świecie. Impala rozważa także odroczenie planowanych wydatków na niektóre projekty rozwojowe w swoich oddziałach Zimplats i Mimosa w Zimbabwe, a także w kopalniach Two Rivers i Marula w Republice Południowej Afryki.
  • Zadajemy sobie pytanie, jak podaż (platynowców) zareaguje w obliczu utrzymujących się słabych cen. W związku z presją przepływu środków pieniężnych w wielu kopalniach za prawdopodobne uważamy przestoje, a nawet trwałe zamknięcia” – stwierdzili analitycy BofA Securities.

Miedź

  • Chilijskie Codelco zaoferowało Chinom zakup katod miedzianych z premią $89/tonę w 2024 roku – czyli -36,4% mniej względem $140/t premii w 2023 roku.
  • Import miedzi nieobrobionej plastycznie i wyrobów z miedzi do Chin w październiku wzrósł 500 168 ton (+23,7% r/r). Wrzesień i październik tradycyjnie charakteryzują się dużym popytem na metal w związku ze wzrostem aktywności przemysłowej po letniej przerwie, a wyższe wydatki konsumenckie podczas Złotego Tygodnia na początku października również zwiększają popyt. Dane celne wykazały, że chiński import rudy miedzi i koncentratów wzrósł w październiku do 2,31 mln ton (+11,3% r/r). Całkowity import w pierwszych 10 miesiącach wzrósł do 22,64 mln ton (+9,2% r/r). Miesięczna produkcja miedzi rafinowanej w Chinach utrzymuje się od marca na rekordowym poziomie powyżej 1 miliona ton, co zwiększa popyt na rudę i koncentrat miedzi.
  • Vedanta Resources i rząd Zambii przypieczętowały w poniedziałek porozumienie, które przywraca indyjskiej firmie własność Konkola Copper Mines (KCM). Minister kopalń Zambii Paul Kabuswe był świadkiem podpisania w Lusace porozumienia między państwową firmą ZCCM-IH a Chrisem Griffithem, szefem ds. metali nieszlachetnych w firmie Vedanta, w ramach którego oficjalnie przekazał Vedantę aktywa miedziowe przejęte przez państwo w 2019 r. Rząd, który posiada 20% udziałów w KCM za pośrednictwem ZCCM-IH, oświadczył we wrześniu, że osiągnął porozumienie zezwalające firmie Vedanta na wznowienie kontroli nad kopalniami i hutą po tym, jak firma zobowiązała się do zainwestowania w tę działalność około 1,2 miliarda dolarów. Vedanta miliardera Anila Agarwala podjęła liczne wyzwania prawne, w tym pozwała Zambię przed sądem arbitrażowym w Londynie, aby odzyskać kontrolę nad KCM po tym, jak rząd byłego prezydenta Edgara Lungu zaaranżował przejęcie aktywów miedziowych, zmuszając tę działalność do likwidacji w maju 2019 r.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Chiny, największy na świecie eksporter pierwiastków ziem rzadkich, wysłały w październiku 4291 ton pierwiastków ziem rzadkich (+9% m/m; +19% r/r). Eksport 17 minerałów w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 r. wzrósł do 44 662 ton (+7,7% r/r). Import w zeszłym miesiącu 10 819 ton (-21,5% r/r), podczas gdy wolumen od stycznia do października wyniósł 145 155 ton (+40% r/r).
  • W środę (8 listopada) w rosyjskim zakładzie wydobywczo-przetwórczym Ozerny ugaszono pożar i firma ocenia jego możliwy wpływ na planowane rozpoczęcie w przyszłym roku pełnowymiarowej działalności na największym złożu cynku w kraju. „Pożar w jednym z nieczynnych zakładów produkcyjnych Przedsiębiorstwo Górnicze Ozerny został całkowicie ugaszony. Nie ma ofiar” – poinformował rzecznik spółki. Produkcja rudy cynku rozpoczęła się w październiku 2022 r., ale pełną skalę działania zakład przerobowy ma rozpocząć w I kwartale 2024 r. Ruda składowana jest do przerobu. Zakład zlokalizowany jest w Buriacji nad brzegiem jeziora Bajkał we wschodniej Syberii. Morgan Stanley powiedział, że oczekuje się, że Ozerny, znany również jako Ozernoye, będzie produkować 350 000 ton cynku rocznie. „To potencjalnie bardzo wzrostowy rozwój rynku cynku, ponieważ według przewidywań (Ozernoye) stanie się jedną z największych kopalni cynku na świecie. Dużo już mówiono o zamykaniu kopalń i o tym, jak cena jest blisko minimalnego poziomu kosztów” – powiedział Dan Smith, szef działu badań w Amalgamated Metal Trading. W zeszłym tygodniu Nyrstar poinformował, że planuje tymczasowe zamknięcie dwóch amerykańskich kopalni cynku pod koniec listopada ze względu na niskie ceny i wpływ inflacji – co stanowi trzecie zamknięcie działalności producentów cynku w ostatnich miesiącach.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *