Ostatni w maju zestaw aktualności surowcowych wraz z nowym odcinkiem programu na YouTube o 14:00!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Wielka Brytania ogłosiła w czwartek 25-procentowy podatek od zysków producentów ropy i gazu, wraz z pakietem pomocy w wysokości 15 miliardów funtów dla gospodarstw domowych, które borykają się z rosnącymi rachunkami za energię. Posunięcie, które da każdemu brytyjskiemu gospodarstwu domowemu zniżkę w wysokości 400 funtów na rachunki za energię i więcej dla gospodarstw o najniższych dochodach, oznacza zmianę nastawienia rządu premiera Borisa Johnsona, który wcześniej opierał się nieoczekiwanym podatkom, nazywając je środkiem odstraszającym inwestycje. To druga w tym roku interwencja rządowa w ramach polityki nadzwyczajnej, która ma pomóc przy rosnących rachunkach. „Wprowadzimy tymczasową i ukierunkowaną opłatę od zysków z energii, ale wprowadziliśmy w nową opłatę nowy ulgi inwestycyjne, co oznacza, że firmy będą miały nową i znaczącą zachętę do reinwestowania swoich zysków. Im więcej firma zainwestuje, tym mniej zapłaci podatku” – powiedział minister finansów Rishi Sunak w parlamencie. Sunak nie nazwał tego podatkiem nadzwyczajnym. Powiedział, że rząd pozyska 5 miliardów funtów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a podatek zostanie wycofany, gdy ceny ropy i gazu wrócą do normy. We wtorek brytyjski regulator energetyczny poinformował, że limit rachunków za gaz i energię elektryczną ma wzrosnąć w październiku o kolejne 40% z powodu wzrostu światowych cen energii. „Ogólnie rzecz biorąc, to wsparcie jest bardzo, bardzo potrzebne milionom gospodarstw domowych. Ale nie złagodzi całego bólu i może oznaczać, że Bank Anglii będzie musiał mocniej pociągnąć dźwignię stóp procentowych, aby poradzić sobie z inflacją” – powiedział Paul Dales, główny ekonomista brytyjski w firmie konsultingowej Capital Economics.
- Ministrowie z krajów G7 wezwali OPEC do odpowiedzialnego działania w celu złagodzenia globalnego kryzysu energetycznego spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę. Wezwanie, wygłoszone pod koniec trzydniowych rozmów w Berlinie, skoncentrowanych na zmianach klimatycznych, podkreśliło, że największe światowe gospodarki zmagają się z tym, jak powstrzymać inflację i wyższe ceny energii przy jednoczesnym przestrzeganiu celów klimatycznych. OPEC i jego sojusznicy, grupa znana jako OPEC+, jak dotąd odrzucali apele Zachodu o szybszy wzrost wydobycia ropy w celu obniżenia rosnących cen. Ministrowie z grupy G7 podkreślili, że nie pozwolą, by kryzys energetyczny zniweczył wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
- Rosja może zacząć budować więcej statków do eksportu zboża, powiedział minister rolnictwa tego kraju Dmitrij Patruszew. Kraj ten kontynuuje eksport pomimo trudności z logistyką i płatnościami spowodowanymi przez zachodnie sankcje nałożone na Moskwę w związku z tym, co Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.
- „Warunki stają się korzystne dla nadejścia południowo-zachodniego monsunu nad Keralą w ciągu najbliższych 2-3 dni” – poinformował w piątek państwowy Departament Meteorologii Indii. Deszcze monsunowe pomagają nawadniać prawie 50% nienawadnianych gruntów rolnych. W zeszłym miesiącu Departament Meteorologii Indii poinformował, że Indie będą otrzymywać średnie deszcze monsunowe w 2022 r., co zwiększa perspektywy wzrostu gospodarstw rolnych i ogólnego wzrostu gospodarczego w trzeciej co do wielkości gospodarce Azji. Departament Meteorologii Indii definiuje średnie lub normalne opady w zakresie od 96% do 104% 50-letniej średniej wynoszącej 87 cm dla sezonu monsunowego rozpoczynającego się w czerwcu. Rolnictwo stanowi niecałe 15% indyjskiego PKB, ale zapewnia utrzymanie ponad 50% populacji. Regularne deszcze w porze monsunowej, które dostarczają prawie 70% opadów, których Indie potrzebują do nawadniania farm oraz ładowania zbiorników i warstw wodonośnych, również przyniosą znaczną ulgę od palącego upału.
- Nigeria planuje importować 105 000 ton potażu z Rosji i Kanady, aby zapobiec wszelkim niedoborom w produkcji nawozów. Uche Orji, szef nigeryjskiego Sovereign Investment Authority (NSIA), powiedział, że Nigeria może importować potaż z Rosji pomimo trwającej wojny, ponieważ „nawóz jest wyłączony z zakazu prowadzenia interesów z Rosją”. W kwietniu Nigeria kupiła awaryjne dostawy kanadyjskiego potażu po tym, jak Rosja nie była w stanie dostarczyć z powodu zachodnich sankcji. Nigeria od lat zmaga się z dwucyfrową inflacją, która w zeszłym miesiącu przyspieszyła do 16,83%, a jej 200-milionowa populacja w tym i następnym roku będzie musiała liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami żywności, ponieważ sektor rolniczy przerzuca wyższe koszty importowanej pszenicy, oleju napędowego i nawozu na odbiorców końcowych.
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły trzeci tydzień z rzędu (-26,2k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+30,1k t/t). Zapasy kawy są o -47,80% s/s niższe.
Cukier
- The International Sugar Organization skorygowała swoje prognozy globalnego bilansu dostaw cukru 2021/22 z deficytu 1,92 mln ton do nadwyżki 237 000 ton. Organizacja spodziewa się jeszcze większej nadwyżki 2,77 mln ton w sezonie 2022/23.
- Tajlandia podała w piątek, że spodziewa się wyeksportować 7,6 mln ton cukru w roku produkcyjnym 2021/22 (+46% r/r).
- Brazylia obniży podatek stanowy ICMS w celu obniżenia cen benzyny. Odbiłoby się to na cenach etanolu, a co za tym idzie cukru, w miarę wzrostu produkcji słodzika.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły szósty tydzień z rzędu (+154,2k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-5,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -4,71% s/s niższe.
Pszenica
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral podniosło w piątek prognozę tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do 143,0 mln ton czyli +1,7 mln ton względem marcowych prognoz – głównie ze względu na korzystne opady deszczu w Hiszpanii. Jednak nadal będzie to -0,63% r/r mniej.
Kukurydza
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral obniżyło prognozy produkcji kukurydzy w 27 krajach UE i Wielkiej Brytanii do 66,0 mln ton czyli -1,3 mln ton względem marcowej prognozy i -1,79% r/r.
- „Zasadzenie ostatnich 5% do 10% upraw (kukurydzy)… będzie miało krytyczne znaczenie, a prognoza pogody dla tych obszarów nie jest aż tak wspaniała. Wygląda teraz na to, że większość pozostałych akrów zostanie obsadzonych w czerwcu lub w ogóle nie zostanie obsadzonych, co może mieć znaczący wpływ na podaż w USA i bilans USA” – powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk Summit Commodity Brokerage w stanie Iowa.
Ryż
- Indie nie planują ograniczać eksportu ryżu. „Mamy więcej niż wystarczające zapasy ryżu i nie ma żadnych obaw ani pod względem cen, ani dostępności dla eksportu i wymagań krajowych. Na tym etapie w ogóle nie rozważa się zakazu eksportu ryżu” – powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy zaangażowany w podejmowanie decyzji. Eksport ryżu z Indii w roku podatkowym 2021/22 (zakończonym w marcu) wzrósł do 21,2 mln ton (+19,10% s/s). Zapasy produktów przemiału i ryżu w Food Corporation of India (FCI) wyniosły 66,22 mln ton, wobec docelowego poziomu 13,58 mln ton. W sezonie zbiorów ryżu 2021/22 (do czerwca) Indie zebrały rekordowe 129,66 mln ton ryżu (+7,02% s/s). Wyższa produkcja zmusiła FCI do kupowania większej ilości ryżu od krajowych rolników, odbierając w tym roku rekordowe 80,4 miliona ton ryżu od plantatorów w porównaniu z 77 milionami ton w tym samym okresie ubiegłego roku.
- Tajlandia i Wietnam prowadzą rozmowy w sprawie paktu mającego na celu podniesienie ceny eksportu ryżu, aby zwiększyć ich wpływ na światowym rynku i poprawić dochody rolników. Urzędnicy ds. rolnictwa z Tajlandii i Wietnamu, drugiego i trzeciego co do wielkości eksportera ryżu na świecie, spotkali się w Bangkoku, aby omówić wspólne działania mające na celu wsparcie ich rolników i przemysłu ryżowego oraz zarządzanie rosnącymi kosztami produkcji. „Dążymy do podniesienia cen ryżu, zwiększenia dochodów rolników i zwiększenia siły przetargowej na światowym rynku. Cena ryżu jest niska od ponad 20 lat, podczas gdy koszty produkcji rosną” – powiedział rzecznik rządu Tajlandii Thanakorn Wangboonkongchana. Według Departamentu Rolnictwa USA Wietnam i Tajlandia odpowiadają za około 10% światowej produkcji ryżu surowego i około 26% światowego eksportu.
Pozostałe rośliny oleiste
- Rosja nie usunie zakazu eksportu nasion słonecznika, który obecnie obowiązuje od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Zakaz „nie zostanie zniesiony, dopóki nie będzie wystarczającej ilości surowca, aby wypełnić nasze zdolności przetwórcze” – powiedziała pierwsza wiceminister rolnictwa Oksana Lut. Ukraina i Rosja są największymi światowymi producentami oleju słonecznikowego.
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral podniosło prognozy zbiorów rzepaku w UE i Wielkiej Brytanii do 19,5 mln ton czyli +0,2 mln ton względem marcowej prognozy i +5,41% r/r.
- Indonezja przeznaczy około 1 miliona ton oleju palmowego na eksport, traktując priorytetowo firmy zarejestrowane w rządowym programie dotyczącym oleju do smażenia. Indonezja, największy na świecie producent oleju palmowego, zezwoliła na wznowienie dostaw od 23 maja po trzytygodniowym zakazie eksportu mającym na celu kontrolowanie cen oleju spożywczego w kraju, ale firmy czekały na przepisy techniczne przed wznowieniem. Wśród wymagań jest mowa o konieczności zobowiązania względem krajowego rynku (DMO) przed możliwością eksportu.
Pozostałe zboża
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral podniósł prognozy zbiorów jęczmienia w UE i Wielkiej Brytanii do 60,0 mln ton czyli +0,8 mln ton względem marcowej prognozy i +1,01 r/r.
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Wykryto przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) na farmie zawierającej około 35 zwierząt w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Rozpoczęto dochodzenie w sprawie tego, jak ASF przedostał się on do populacji.
Ropa naftowa
- Bank of America Global Research prognozuje, że ceny ropy naftowej Brent mogą wzrosnąć do ponad $150/baryłkę, jeśli nastąpi gwałtowny spadek eksportu rosyjskiej ropy. Analitycy nie przewidują ożywienia popytu na ropę do poziomów sprzed COVID w 2022 r., ponieważ utrzymują się problemy z podażą. Wzrost cen o $30 w tym roku zmniejszy popyt o ~1,5 mln baryłek dziennie. Średnia cena wg Bank of America w 2022 roku wyniesie $104,48/baryłkę, a w 2023 roku $100,00/baryłkę. Do 27 maja średnia cena ropy typu Brent wynosiła $102,54/baryłkę.
- Siły irańskie zajęły w piątek dwa greckie tankowce w Zatoce, wkrótce po tym, jak Teheran ostrzegł, że podejmie „akcje karne” przeciwko Atenom w związku z konfiskatą przez Stany Zjednoczone irańskiej ropy z tankowca utrzymywanego u wybrzeży Grecji. „Marynarka Gwardii Rewolucyjnej zajęła dziś dwa greckie tankowce za naruszenia zasad na wodach Zatoki” – napisano w oświadczeniu Gwardii, cytowanym przez irańską państwową agencję informacyjną IRNA. Nie podał dalszych szczegółów i nie powiedział, jakie były domniemane naruszenia. Greckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że śmigłowiec marynarki irańskiej marynarki wojennej wylądował na statku Delta Poseidon pod banderą Grecji, który płynął po wodach międzynarodowych, 22 mile morskie od irańskiego wybrzeża. Powiedział, że podobny incydent miał miejsce na innym statku pod banderą grecką w pobliżu Iranu, bez podania nazwy statku, dodając, że oba działania naruszały prawo międzynarodowe, a Grecja poinformowała o tym swoich sojuszników, a także złożyła skargę do ambasadora Iranu w Atenach. Greckie władze w zeszłym miesiącu skonfiskowały Pegasa pod banderą Iranu, z 19 rosyjskimi członkami załogi na pokładzie, w pobliżu wybrzeża południowej wyspy Evia z powodu sankcji Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone skonfiskowały później irański ładunek ropy naftowej przechowywany na pokładzie i planują wysłać go do Stanów Zjednoczonych na innym statku. Półoficjalna irańska agencja informacyjna Tasnim zacytowała później nienazwane źródło, które mówi: „W Zatoce Perskiej jest 17 innych greckich statków, które mogą zostać przejęte przez Gwardię Rewolucyjną, jeśli Grecja będzie kontynuować swoją złośliwość. Poinformowane źródła podkreślają również, że Grecja powinna jak najszybciej podjąć środki kompensacyjne wobec irańskiego tankowca”. Amerykańska grupa rzecznicza United Against Nuclear Iran (UANI), która monitoruje ruch tankowców związanych z Iranem poprzez śledzenie statków i satelity, powiedziała, że Prudent Warrior przewoził ładunek katarskiej i irackiej ropy, podczas gdy Delta Poseidon był załadowany iracką ropą, w zbiornikach każdego ze statków jest ~1 mln baryłek ropy. „Powinno to mieć bezpośredni wpływ na negocjacje JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) i jeszcze bardziej powstrzymać wszelkie szanse na wznowienie umowy” – powiedziała Reuterowi Claire Jungman, szefowa personelu UANI. Z kolei „Republika Islamska wyraziła głębokie zaniepokojenie ciągłym łamaniem przez rząd Stanów Zjednoczonych praw międzynarodowych i międzynarodowych konwencji morskich” – cytowały wypowiedź ministerstwa spraw zagranicznych państwowych mediów jaka została skierowana do wysłannika Szwajcarii, która reprezentuje interesy USA w Teheranie, aby zaprotestować przeciwko przejęciu ropy z zatrzymanego przez Greków statku.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 27 maja 2022 wynosiły 8,071 mln (+32,68% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 2 do poziomu 574 aktywnych punktów, najwięcej od marca 2020.
Gaz ziemny
- Shell prowadzi rozmowy z konsorcjum indyjskich firm energetycznych w sprawie sprzedaży swoich 27,5% udziałów w projekcie LNG Sachalin-2 w Rosji. Wśród potencjalnych kupców wymienia się ONGC Videsh i Gail. Shell prosi również indyjską grupę o oddzielne oferty na długoterminowe umowy, które ma z Sachalinem 2 na dostawy ładunków LNG i ropy naftowej. Shell nie prowadzi obecnie rozmów z innymi firmami, w tym chińskimi grupami energetycznymi, w sprawie sprzedaży udziałów w Sachalin-2. Sachalin-2 jest kontrolowany i obsługiwany przez rosyjską spółkę gazową Gazprom, a wśród jej udziałowców jest Shell oraz japońskie Mitsui & Co i Mitsubishi Corp. Shell na początku tego miesiąca zgodził się sprzedać swoje rosyjskie sklepy detaliczne i biznes smarowniczy firmie Lukoil. Gail poinformował, że jest gotów odkupić aktywa zachodnioeuropejskich i amerykańskich spółek w Rosji.
- Prognozy suszy w USA na ten rok sugerują, że produkcja prądu z elektrowni wodnych w Kalifornii spadnie do 8% stanowego zapotrzebowania w 2022 roku, z 15% mediany za ostatnie kilka lat. Zwiększy to zapotrzebowanie na prąd z elektrowni na paliwa kopalne, zwłaszcza gaz ziemny, który pozwoli pokryć około połowy tego braku.
- Rosyjski eksport gazu ziemnego do Unii Europejskiej rurociągami wynosił w maju ~7,4 bcfd (-37,85% r/r).
- Ukraiński Naftogaz zwrócił się do niemieckiego rządu z żądaniem wstrzymania lub poważnego ograniczenia przepływu gazu przez gazociąg Nord Stream 1. „Wraz z Naftogazem wysłaliśmy apel do niemieckiego ministerstwa gospodarki i niemieckiego regulatora… w sprawie zawieszenia Nord Stream 1” – powiedział w telewizji krajowej szef ukraińskiego operatora systemu gazowego Serhij Makogon. Powiedział, że Ukraina chce i jest w stanie zapewnić alternatywną drogę transportową do rurociągu, który biegnie pod Bałtykiem.
- Santos Ltd wezwał Koreę Południową w czwartek do inwestowania w australijski gaz w połączeniu z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. Australia dostarcza około jednej trzeciej importu LNG do Korei Południowej. Oczekuje się, że jego import osiągnie szczyt w 2039 r. i wyniesie nieco ponad 48 mln ton rocznie, a następnie spadnie do około 42 mln ton do 2050 r. „To świetna okazja dla handlu i inwestycji w australijskie LNG, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i czystszą energię dla Korei przez kolejne trzy dekady. Wychwytywanie i magazynowanie węgla umożliwi nam zmniejszenie emisji z produkcji gazu ziemnego i LNG, ale co ważniejsze, zapewnia możliwość pomocy naszym klientom w zmniejszeniu lub zrównoważeniu emisji ze zużycia” – powiedział prezes Santos Kevin Gallagher. Santos chce sprzedać niskoemisyjny LNG ze swojego projektu gazowego Barossa, wydobywając z niego dwutlenek węgla i przechowując go na wyeksploatowanym polu gazowym Bayu-Undan u wybrzeży Timoru Wschodniego. Proponowany projekt wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) ma kosztować ponad $1 miliard. Gallagher powiedział, że CCS będzie niezbędny do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r., podczas gdy paliwa kopalne są nadal potrzebne. Partnerami Santos w Barossie jest prywatna południowokoreańska firma SK E&S.
- Grupa energetyczna Eni i Sonatrach podpisały umowę o przyspieszeniu rozwoju złóż gazowych w Algierii i rozwoju zielonego wodoru, co jest częścią działań mających na celu zwiększenie eksportu gazu z północnoafrykańskiego kraju do Włoch. Algieria, drugi co do wielkości dostawca gazu we Włoszech w zeszłym roku, od 1983 r. pompuje algierski gaz do włoskich wybrzeży rurociągiem Transmed, który biegnie na Sycylię. Przewidywane wielkości wydobycia gazu z obszarów objętych czwartkową umową wynoszą około 3 miliardów metrów sześciennych (bcm) rocznie i przyczynią się do zwiększenia zdolności eksportowych Algierii do Włoch przez gazociąg Transmed. Porozumienie umożliwi Sonatrach i Eni ocenę potencjału gazowego i możliwości przyspieszonego rozwoju konkretnych złóż już odkrytych przez Sonatrach w Algierii. Eksport gazu z Algierii do Włoch wzrósł w zeszłym roku do 21 mld m3 (+76% r/r), co stanowi 28% całkowitego zużycia Włoch. Rosja w 2021 roku dostarczyła 29 mld m3 gazu do Włoch.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – lipcowe dostawy wycenia się na $23,40/mmBtu (+4,5% t/t). „Japonia, Korea i Indie wykonują dobrą robotę, utrzymując prężność rynku, z kilkoma świeżymi przetargami z subkontynentu i kilkoma ładunkami spot forward” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 88,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 88,5 bcfd.
- Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 95,0 mld stóp sześciennych dziennie (+0,53% m/m).
- Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,5 bcfd (+2,46% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 czyli wyniosła 151 aktywnych punktów, najwięcej od września 2019 roku.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 20 maja wzrosły o +80 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,812 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -15,29% poniżej 5-letniej średniej (-0,11 pp t/t). Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +89 bcf.
Energia odnawialna
- Amerykańskie elektrownie wiatrowe zapewniły 11% amerykańskiego zapotrzebowania na prąd w poprzednim tygodniu – co oznacza spadek o -5 punktów procentowych od niedawnego szczytu, co przełożyło się na wzrost udziału gazu ziemnego w miksie energetycznym z 33% do 36%.
Węgiel
- Kraje G7 dyskutują nad walką ze zmianami klimatycznymi w atmosferze politycznego napięcia związanego z Rosją. Część krajów postuluje zwiększenie spalania węgla by szybciej uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych, co może przedłużyć walkę ze zmianami klimatycznymi. Grupa rozważy zobowiązanie się do wycofania węgla do 2030 r., chociaż źródła sugerowały, że sprzeciw ze strony Stanów Zjednoczonych i Japonii może zniweczyć takie zobowiązanie. W ramach postępu na stole jest też wycofanie „nieefektywnych” dotacji do paliw kopalnych do 2025 roku i posiadanie „zerowego sektora energii elektrycznej netto do 2035 r.”. „Musimy radykalnie przyspieszyć. Nie możemy wpaść w tę fałszywą narrację, że z powodu Ukrainy jest teraz wymówka, by zacząć pompować i budować całą nową generację infrastruktury (na paliwa kopalne). ” – powiedział amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry. „Mamy teraz nową rzeczywistość. G7 musi na to zareagować i powinna reagować poprzez odnawialne źródła energii, a nie przez infrastrukturę paliw kopalnych” – powiedział David Ryfisch, ekspert ds. polityki klimatycznej w organizacji non-profit Germanwatch.
- Prognozuje się, że w Indiach zabraknie węgla na koniec Q3 2022 po skokowym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną. Szacuje się, że wrześniowy deficyt węgla wyniesie 42,5 mln ton, o 15% więcej niż wcześniej przewidywano, ze względu na wyższy wzrost zapotrzebowania na energię i niższą produkcję w niektórych kopalniach. Zapasy węgla w indyjskich elektrowniach spadły od kwietnia o około 13%, co przekłada się na ośmiodniowe zapotrzebowanie na węgiel, najniższy o tej porze roku poziom od co najmniej dziewięciu lat. Indie spodziewają się teraz, że zapotrzebowanie na węgiel ze strony elektrowni wyniesie 784,6 mln ton, +3,3% więcej niż poprzednie prognozy. Tegoroczny deficyt ma sięgnąć 49,3 mln ton czyli +179% więcej niż wcześniejsze prognozy.
Uran
- Świeżutki raport USDA o amerykańskim sektorze uranowym (z 26 maja 2022) pokazał, że w 2021 roku amerykańscy operatorzy elektrowni jądrowych zakupili 46,7 mln funtów (-4,50% r/r) ekwiwalentu uranu U3O8 (oktatlenek triuranu) po cenie wynoszącej średnio $33,91/funt (+1,92% r/r). Kluczowym dostawcą uranu do USA był Kazachstan (35,0% dostaw), kolejne źródła to Kanada (14,8%) oraz Australia (14,4%). Zapasy U3O8 w USA na koniec 2021 roku wynosiły 141,7 mln funtów (+8,17% r/r).
- Projekt NuScale Power Corp dotyczący nowego rodzaju reaktora jądrowego jest wystarczający, aby chronić projekt przed uszkodzeniami spowodowanymi trzęsieniami ziemi, powiedział Dan Dorman, dyrektor wykonawczy NRC ds. Operacji. To pokłosie skierowania do ponownego rozpatrzenia zatwierdzenia projektu reaktora, które firma uzyskała w 2020 roku. NuScale ma nadzieję zbudować projekt energetyki wolnej od emisji dwutlenku węgla z wieloma małymi reaktorami modułowymi (SMR) w Idaho National Laboratory, z pierwszym uruchomieniem w 2029 r. i pełną eksploatacją elektrowni w 2030 r. NuScale twierdzi, że jego reaktor jest „najbezpieczniejszym projektem, jaki kiedykolwiek został zatwierdzony przez NRC”. Niektórzy postrzegają SMR, takie jak NuScale, jako sposób na ograniczenie emisji z paliw kopalnych i potencjalne zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiej ropy i gazu. NuScale chce też budować fabryki w Polsce, Rumunii i Kazachstanie.
Złoto
- „Złoto wydaje się słabnąć, gdy napotyka coś takiego jak opór techniczny, a następnie dochodzi do długiej likwidacji i realizacji zysków. Więc to jest obecnie kluczowa kwestia dla złota” – powiedział niezależny analityk Ross Norman.
- „Wygląda na to, że złoto znalazło teraz swój prawdziwy poziom i prawdopodobnie będzie oscylować wokół przedziału od 1840 do 1860 dolarów za uncję, dopóki nie pojawi się nowy katalizator” – powiedział Rupert Rowling, analityk rynku w Kinesis Money.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- „Połączenie przytłumionego wzrostu w Chinach i spowolnienia w Stanach Zjednoczonych i Europie oznacza, że ceny muszą dalej spadać” – powiedziała Caroline Bain, główna ekonomistka ds. surowców w Capital Economics, dodając że prognozuje cenę miedzi na poziomie $9 000/t na koniec 2022 roku.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Kanadyjska spółka Sigma Lithium Corp zwiększył poziom docelowy produkcji w brazylijskiej kopalni litu, który ma wzrosnąć z 37 tysięcy ton ekwiwalentu węglanu litu (LCE) w początkowym okresie do 72 tysięcy ton LCE po pełnym zakończeniu budowy. Benchmark Mineral Intelligence szacuje, że światowa podaż litu osiągnie w tym roku 600 000 ton LCE.
- Kraje G7 uzgodniły rygorystyczne kontrole środowiskowe, które powinny regulować górnictwo głębinowe (deep-sea mining) oraz że wyrażą zgodę na takie projekty wydobywcze tylko wtedy, gdy nie zaszkodzą one poważnie środowisku morskiemu. „Ustaliliśmy, że jeśli w ogóle ma miejsce wydobycie głębinowe, to powinno się to odbywać tylko w najbardziej rygorystycznych normach środowiskowych” – powiedziała na konferencji prasowej niemiecka minister środowiska Steffi Lemke po spotkaniu ministrów G7 w Berlinie. Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (ISA), organ Organizacji Narodów Zjednoczonych, opracowuje przepisy regulujące eksploatację dna morskiego na pełnym morzu – na obszarach poza jurysdykcją krajową. Dopóki nie zostaną wprowadzone przepisy globalne, eksploatacja dna morskiego jest zabroniona. „W odniesieniu do możliwego przyszłego górnictwa głębinowego podkreślamy wyjątkową szansę uregulowania działalności człowieka, zanim zostanie ona wdrożona w praktyce, aby zapobiec niszczeniu środowiska morskiego” – powiedzieli ministrowie G7 w końcowym komunikacie ze spotkania. Wydobycie głębinowe polega na wysysaniu skał wielkości ziemniaka bogatych w kobalt, nikiel i inne metale akumulatorowe z dna Oceanu Spokojnego na głębokości 4-6 km. Wielu naukowców i ekologów wezwało do zakazu górnictwa głębinowego, twierdząc, że może to spowodować trwałe szkody w mało poznanych siedliskach. Do apelu World Wildlife Fund (WWF) o wprowadzenie moratorium dołączyły firmy, w tym producent samochodów BMW i Alphabet Inc.
- Aluminium od lat charakteryzuje się chroniczną nadpodażą dzięki nieustannemu rozbudowywaniu pierwotnych zdolności wytopu w Chinach. Jednak spowolnienie produkcji w Chinach oraz problemy z łańcuchem dostaw, a także chęć odejścia od produktów emitujących gazy cieplarniane. Wg Torbjörna Sternsjö, starszego doradcy szwedzkiej grupy produktowej Granges aluminium w akumulatorach do aut elektrycznych odpowiada za ~2% kosztów, jednak w aż 17% za emisję dwutlenku węgla (CO2). Węgiel jest nadal dominującym na świecie źródłem energii do wytopu aluminium, odzwierciedlając dominację rynkową Chin, które w ubiegłym roku odpowiadały za około 58% światowej produkcji pierwotnej. Zmiana źródła energii z paliw kopalnych na odnawialne to najszybszy sposób na obniżenie śladu węglowego pierwotnego aluminium. Poza Chinami pęd do ekologizacji jest prowadzony przez tych producentów, którzy dysponują dużymi mocami wytwarzania energii wodnej na własne potrzeby. Jednak w tej chwili nie ma producenta, który na zasadach komercyjnych mógłby zejść do zerowej emisji CO2 przy produkcji aluminium. Najniższe emisje, poniżej 4 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla potrafi osiągnąć rosyjski Rusal, amerykańskiego operatora Century Aluminium, indonezyjski Asahan Aluminium oraz pojedyncze huty we Francji (Dunkerque) i Wielkiej Brytanii (Lochaber). Zbiorowy wyścig o uzyskanie aluminium zerowego lub bliskiego zeru już trwa, prowadzony przez ELYSIS, spółkę joint venture Alcoa i Rio Tinto. Wymaga wymiany anody węglowej w procesie wytapiania elektrolitycznego. Anoda odpowiada za 1,9 tony węgla na tonę aluminium, co jest największym pozostałym problemem węglowym dla huty zasilanej odnawialnymi źródłami energii. Anoda testowana w procesie ELYSIS skutkuje zerową bezpośrednią emisją, znacznie dłuższą żywotnością anody i 15% niższymi kosztami. Jeżeli huta jest zasilana „zielonym” tlenkiem glinu to może zejść poniżej 1 tony ekwiwalentu CO2 na każdą tonę metalu – z czego większość tego stanowi transport. Pojawiły się obawy, że wyścig aluminium w kierunku zielonego zostanie nagle zatrzymany przez rosyjską inwazję na Ukrainę i możliwe sankcje dla metalu Rusal. Rosyjska spółka jest już głównym dostawcą niskoemisyjnego aluminium ze swoich hydroenergetycznych hut na Syberii i sam pracuje nad technologią obojętnych anod. Znaczenie Rusal jako dostawcy, zwłaszcza do Europy, będzie tylko rosło, gdy nabywcy będą szukać metali o niskiej zawartości węgla. Z kolei zachętą dla dostawców ma być rynkowa premia za niskoemisyjne aluminium.
- Pracownicy kopalni boksytu Compagnie des Bauxites de Dian Dian (COBAD) w Gwinei, należącej do Rusalu, rozpoczęli w czwartek strajk. Zdaniem rosyjskiej spółki strajk jest nielegalny. Zatrzymano wydobycie w kopalni.Pracownicy COBAD domagają się lepszych warunków pracy i podwyżki płac. „Poprosiliśmy wszystkich o zaprzestanie pracy, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione” – powiedział lider związkowy Yamoussa Bangoura, informując że kopalnia otrzymała zawiadomienie o strajku 7 maja. Gwinea jest drugim co do wielkości na świecie producentem boksytu, rudy wykorzystywanej do produkcji aluminium, oraz kluczowym dostawcą boksytu do Chin. W 2021 roku w Gwinei wydobyto 83 mln ton boksytu, a COBAD odpowiadał za 3,59 mln ton. COBAD wstrzymał eksport boksytu z Gwinei na prawie miesiąc w marcu, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła łańcuchy dostaw Rusal. Rusal ma w Gwinei także kopalnię boksytu Compagnie des Bauxites de Kindia, która w 2021 wydobyła 2,65 mln ton surowca.
- Południowokoreańska firma POSCO Chemical Co Ltd planuje zainwestować w fabrykę materiałów katodowych o wartości $633 milionów w Kanadzie z amerykańskim producentem samochodów General Motors Co (GM). To pokłosie ogłoszonego w grudniu planu utworzenia spółki joint venture w Ameryce Północnej.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Siódmy z rzędu tydzień spadku zapasów stali i niklu. Trzeci z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Drugi z rzędu tydzień spadek zapasów miedzi, stali walcowanej na gorąco, ołowiu i cyny.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.