aktualności – 9 maja 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności zawiera informacje o wielu globalnych problemach: susze w Europie i Ameryce Południowej, obawy o recesję wywołane zarówno wysoką inflacją jak i obawami o dostępność energii elektrycznej, wciąż wysokie (choć trochę już spadające!) globalne ceny żywności, a także kwestie nacjonalizacyjne przemysłu wydobywczego. Dużo wiadomości, które będą kształtować świat w którym żyjemy – nie tylko z punktu widzenia inwestycyjnego…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 maja 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Autorem nowego szablonu grafiki tytułowej jest Tomek Rutkowski – prowadzący profil Kawa przy mapie na Facebook’u. Tomek jest też autorem intro do programu Surowcowe info – za co serdecznie Mu dziękuję!
  • Światowe ceny żywności nieznacznie spadły w kwietniu do 158,5 (+29,8% r/r) po osiągnięciu rekordowego poziomu w marcu 159,7 punktu. Indeks cen zbóż agencji spadł w kwietniu o 0,7% r/r po wzroście o 17% r/r w marcu. Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w kwietniu o 5,7% r/r, ponieważ racjonowanie popytu spowodowało spadek cen olejów palmowych, słonecznikowych i sojowych. Ceny cukru wzrosły o 3,3% r/r, indeks cen mięsa o 2,2% r/r, a indeks mleczarski o 0,9% r/r. „Niewielki spadek wskaźnika jest mile widzianą ulgą, szczególnie dla krajów o niskich dochodach z deficytem żywności, ale nadal ceny żywności pozostają blisko ostatnich szczytów, odzwierciedlając utrzymującą się napiętą sytuację rynkową i stanowiąc wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego dla najsłabszych” – powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero Cullen.
  • Kalifornia, która do 2045 roku chce pozyskiwać 100% swojej energii elektrycznej ze źródeł bezemisyjnych (zamykając wcześniej wszystkie elektrownie atomowe w stanie), poinformowała, że w tym roku niedobór energii dla Kalifornii sięgnie 1700 megawatów (MW), a jeśli stan stanie przed „wieloma wyzwaniami” taka jak bardziej upalna (od prognozowanej obecnie) pogoda oraz pożary to niedobór mocy może sięgnąć nawet 5000 MW w 2022 roku. Braki prądu mogą dotknąć od 1 do 4 mln mieszkańców Kalifornii – czyli nawet do 10% mieszkańców. W 2025 roku stan prawdopodobnie nadal będzie miał niedobór mocy wynoszący ~1800 MW, z kolei ceny prądu mają wzrosnąć w tym okresie od 4% do 9%.
  • Greckie władze wprowadzą górną granicę cen energii, by chronić konsumentów oraz przemysł. Szacowane jest wydanie prawie $4 mld na ten cel.
  • Ukraina ma wystarczająco duże zapasy zboża, by wyżywić ludność na kontrolowanych przez siebie terytoriach. Wiceminister rolnictwa Taras Wysocki powiedział: „Dzisiaj mamy około 25 milionów ton zbóż i nasion oleistych w zapasach. Jeśli mówimy o czasowo okupowanym terytorium, było tam około 1,3 miliona ton zboża. Z punktu widzenia zapewnienia żywności (ziarna i zboża) dla wszystkich 40 mln Ukraińców, na kontrolowanym terenie mamy wystarczające rezerwy”.
  • Bank of England ostrzegł Wielką Brytanię przed „podwójną recesją” oraz inflacją przekraczającą 10%. Ostatni odczyt inflacyjny ze Zjednoczonego Królestwa pokazał +7,0% inflacji, z kolei marcowy odczyt PKB pokazał +9,5% r/r.

Woda

  • Rekordowa susza w Chile wpływa na działalność wydobywczą i zmusza firmy do eskalacji poszukiwań większej liczby źródeł wody, od uzdatniania wody i drogich zakładów odsalania aż po nawet zachęcanie pracowników do zużywania mniejszej ilości wody pod prysznicem. To 13 rok z rzędu problemów z dostępnością do wody w Chile. W tym roku w stolicy kraju, Santiago, wprowadzono bezprecedensowy plan racjonowania wody. Susza doprowadziła do spadku wydobycia w kopalniach Los Bronces (-17% r/r w Q1 2022) czy Los Pelambres (-24% r/r w Q1 2022). Codelco planuje poddać recyklingowi więcej wody i zmniejszyć zużycie wody dzięki oszczędnościom i zwiększonej wydajności. Firmy wydobywcze, takie jak Anglo American i Antofagasta, skupiły się na wydobyciu odpadów kopalnianych, aby zwiększyć recyrkulację, zmniejszyć straty wody z rur i ponownie wykorzystać szarą wodę. Antofagasta uruchomi w 2022 roku zakład odsalania wody oceanicznej i ma na celu pozyskiwanie do 2025 roku 90% wody z oceanu lub recyklingu.

Kawa

  • Brazylijski eksport zielonej kawy spadł do 165 744 ton w kwietniu 2022 (-19,99% r/r).
  • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły czwarty tydzień z rzędu (+2,99k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+61,4k t/t). Zapasy kawy są o -43,48% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Indyjskie młyny podpisały kontrakty na eksport od 8,2 mln do 8,3 mln ton cukru w ​​bieżącym sezonie bez dotacji rządowych. Do tej pory młyny wyprodukowały 34,2 miliona ton cukru w bieżącym sezonie 2021/22 (+14% s/s).
  • Oczekuje się, że Chiny wyprodukują o 400 000 ton więcej cukru w ​​sezonie 2022/23, podała USDA.

Kakao

  • Dealerzy powiedzieli, że obawy, że popyt zostanie osłabiony przez konflikt na Ukrainie, a blokady w Chinach nadal obciążają ceny.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły trzeci tydzień z rzędu (+17,7k t/t), w poprzednim sezonie także rosły (+115,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +1,68% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • FAO obniżyło swoją prognozę światowej produkcji pszenicy w 2022 r. do 782 mln ton, to 2 mln ton mniej niż prognozowało w kwietniu. W prognozie uwzględniono oczekiwany 20% spadek powierzchni zbiorów na Ukrainie oraz przewidywany spadek produkcji w Maroku z powodu suszy.
  • Pogoda na półkuli północnej jest problemem dla upraw ozimych. Indie dostarczają pszenicę, ale pogoda jest zbyt gorąca i sucha, co może ograniczyć eksport” – powiedział Phin Ziebell, ekonomista agrobiznesu w National Australia Bank.
  • Przez weekend i najbliższe kilka dni upalna i sucha pogoda we Francji po kilku miesiącach niewielkich opadów spowoduje nieodwracalne szkody w uprawach zbóż ozimych. Tegoroczne opady we Francji są o ~30% niższe niż średnia 20-letnia. Szacuje się, że 89% francuskich upraw pszenicy miękkiej było w dobrym lub doskonałym stanie w tygodniu poprzedzającym 2 maja – co oznacza spadek o -2 pp t/t.
  • Australia i Nowa Zelandia zatwierdziły sprzedaż i stosowanie żywności zawierającej tak zwaną pszenicę HB4, odmianę genetycznie zmodyfikowaną (GMO) opracowaną przez argentyńską firmę Bioceres. HB4 ma zwiększoną odporność na susze i herbicydy. Argentyna, jeden z największych światowych eksporterów pszenicy, była pierwszym krajem, który zatwierdził pszenicę GMO w 2020 roku, a następnie Brazylia w 2021 roku, trend, który może się utrzymać, jeśli globalna podaż będzie dalej ograniczana przez inwazję Rosji na Ukrainę. Argentyna, również wiodący eksporter soi i kukurydzy, jest pionierem w stosowaniu zbóż GMO w tych uprawach.
  • W tygodniu zakończonym 28 kwietnia amerykańscy eksporterzy sprzedali 161 300 ton pszenicy, zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Kukurydza

  • W tygodniu zakończonym 28 kwietnia amerykańscy eksporterzy sprzedali 1,52 mln ton kukurydzy, zgodnie z oczekiwaniami analityków.
  • Niedawne opady deszczu w Ameryce Południowej mogą zwiększyć plony kukurydzy w południowo-środkowej Brazylii.
  • Do 2 maja we Francji obsiano 84% prognozowanego obszaru kukurydzy (-3 pp r/r).

Soja

  • W tygodniu zakończonym 28 kwietnia amerykańscy eksporterzy sprzedali 1,142 mln ton soi, zgodnie z oczekiwaniami analityków.
  • 13 maja Chiny sprzedają kolejne 314 000 ton importowanej soi z rezerw państwowych, podało w piątek Narodowe Centrum Handlu Zbożem. To mniej niż 500 tysięcy ton sprzedawanych na wcześniejszych aukcjach. Prognozuje się, że import soi w kwietniu i maju będzie wyższy niż marcowy, co powinno złagodzić lokalne ceny.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Zuraida Kamaruddin, malezyjska minister ds. plantacji i surowców zapowiedziała, że rząd „nie będzie chciał zmarnować dobrego kryzysu”. „Nadszedł czas, abyśmy zintensyfikowali wysiłki, aby przeciwdziałać niekorzystnej propagandzie, która podważa wiarygodność oleju palmowego i abyśmy pokazali liczne korzyści zdrowotne, jakie ma do zaoferowania złoty olej”. Działania Malezji mają na celu zwiększenie udziałów tego kraju w rynku olejów jadalnych, po oskarżeniach o wycinanie lasów deszczowych i wykorzystywanie pracowników migrujących do szybkiej ekspansji plantacji palmowych. Niektóre firmy wprowadziły w ostatnich latach „produkty niezawierające oleju palmowego”, a Unia Europejska (UE), trzeci co do wielkości nabywca oleju palmowego na świecie, zarządziła stopniowe wycofywanie biopaliw na bazie oleju palmowego do 2030 r. Część z firm, które wycofały olej palmowy ze swojej produkcji lub oferty, obecnie ze względu na kryzys tego sektora musi wrócić do kontrowersyjnego oleju. Malezja i Indonezja odpowiadają za 85% światowej produkcji oleju palmowego. Ograniczenia Unii Europejskiej uważają za dyskryminujące i wszczęły odrębne sprawy ze Światową Organizacją Handlu (WTO).

Ropa naftowa

  • Komisja Europejska proponuje okres przejściowy do drugiej połowy 2024 roku i wsparcie finansowe w modernizacji przemysłu petrochemicznego Węgrom, Czechom i Słowacji w przypadku nałożenia sankcji na import rosyjskiej ropy. Premier Węgier Viktor Orban powiedział wcześniej w piątek, że Węgry będą potrzebowały pięciu lat i ogromnych inwestycji w swoje rafinerie i rurociągi, aby przekształcić swój obecny system, do którego około 65% ropy pochodzi z Rosji.
  • Komisja Senatu USA uchwaliła w czwartek ustawę, która może narazić OPEC i ich partnerów (OPEC+) na pozew z oskarżeniem o zmowę w celu podniesienia cen ropy naftowej. Ustawa musi przejść przez Senat i Izbę i zostać podpisana przez prezydenta Joe Bidena, aby stać się prawem. Biały Dom nie skomentował, czy Biden poprze ustawę. NOPEC ma na celu ochronę amerykańskich konsumentów i firm przed inżynieryjnymi skokami kosztów benzyny, ale niektórzy analitycy ostrzegają, że wdrożenie go może mieć również niebezpieczne niezamierzone konsekwencje. W 2019 r. Arabia Saudyjska zagroziła sprzedażą ropy w walutach innych niż dolar, jeśli Waszyngton poprze NOPEC, co może podważyć status dolara jako głównej waluty rezerwowej świata, zmniejszyć wpływ Waszyngtonu w światowym handlu i osłabić jego zdolność do egzekwowania sankcji wobec innych państw. Niektórzy analitycy ostrzegają, że NOPEC może ostatecznie zaszkodzić amerykańskim firmom energetycznym, jeśli będzie naciskał na Arabię ​​Saudyjską i innych członków OPEC, aby zalały światowe rynki ropą, ponieważ produkują one ropę znacznie taniej niż firmy amerykańskie.
  • OPEC+ podczas spotkania w czwartek, 5 maja, zwiększył limity produkcji o zaplanowane jeszcze w lipcu 2021 +0,432 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 2 czerwca 2022.
  • Zbliżające się embargo UE na rosyjską ropę ma zadatki na ostre ograniczenie podaży. W każdym razie OPEC+ nie ma ochoty pomagać, nawet jeśli rosnące ceny energii powodują szkodliwy poziom inflacji”, powiedział analityk PVM Stephen Brennock.
  • Nie ma żadnej szansy, że niektórzy członkowie (OPEC) wypełnią ten limit, ponieważ wyzwania produkcyjne wpływają na Nigerię i innych afrykańskich członków” – powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk rynku Azji i Pacyfiku w OANDA. Nigeria i Angola odpowiadają za 700 tysięcy baryłek dziennie wydobycia poniżej limitów OPEC+. W marcu produkcja członków OPEC+ była o 1,45 mln baryłek poniżej limitów. Istotny jest także spadek produkcji w Rosji na skutek zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę. W marcu 2022 Rosja pompowała o 300 tysięcy baryłek poniżej limitu ustalonego przez OPEC+.
  • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał z szefami koncernów Shell oraz BP plc o koniecznych inwestycjach w obliczu rosnących cen energii. Premier sprzeciwia się pomysłowi dodatkowego opodatkowania firm, które notują rekordowe zyski w obliczu wzrostu cen surowców energetycznych, podkreślając ich konieczną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.
  • W najbliższym czasie fundamenty dla ropy naftowej są zwyżkowe i powstrzymuje nas tylko strach przed spowolnieniem gospodarczym w przyszłości” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
  • Przez cały rok 2022 wzrost gospodarczy Chin pozostanie w rozsądnym zakresie, więc spodziewamy się, że popyt na produkty rafinacji ropy naftowej pozostanie wyższy niż w ubiegłym roku” – powiedział na briefingu Wang Hua, dyrektor finansowy PetroChina.
  • Shell odnotował rekordowy zysk za pierwszy kwartał w wysokości $9,13 mld (+43% q/q; +183% r/r) i to pomimo odpisu $3,9 mld po decyzji o rezygnacji z interesów z Rosją. Analitycy prognozowali zysk na poziomie $8,67 mld. W Q1 2022 spółka sprzedała 8,3 mln ton LNG (+9% r/r). Firma podniosła kwartalną dywidendę do $0,25/akcję (+4,16% q/q). W Q1 2022 spółka przeznaczyła $5,4 mld na dywidendy oraz buyback akcji własnych – plan na pierwsze półrocze 2022 zakłada wydanie na te dwa cele $8,5 mld. Spółka zmniejszyła zadłużenie w Q1 2022 do $48,5 mld (-7,79% q/q). Odnosząc się do bieżącej sytuacji i podnoszonego tematu sankcji na rosyjskie surowce energetyczne, dyrektor generalny Ben van Beurden stwierdził, że „Będzie ciężka zima, jeśli nie będziemy mieć żadnych rosyjskich cząsteczek w Europie”.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Amerykański producent ropy ConocoPhillips podał zyski za Q1 2022 wynoszące $4,29 mld czyli $3,27/akcję (+375,6% r/r). Średnie ceny sprzedaży wynosiły $76,99/baryłkę, a spółka nie musiała dokonywać żadnych odpisów w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Produkcja w Q1 2022 wzrosła do 1,75 mln bryłek dziennie (+15% r/r). Spółka prognozuje poziom produkcji w Q2 2022 na 1,67 – 1,73 mln baryłek dziennie. Conoco zobowiązało się do zwiększenia zwrotów dla akcjonariuszy o 25% do $10 miliardów w 2022 roku.
  • Berkshire Hathaway Inc Warrena Buffetta kupił kolejne 5,9 miliona akcji Occidental Petroleum Corp, zwiększając swój udział w koncernie naftowym do około 15,2%. Po zakupach Berkshire posiadało 142,3 miliona akcji Occidental o wartości około $8,8 miliarda. W Q1 2022 Berkshire Hathaway Inc zwiększyło także o $25,9 mld swoje udziały w Chevronie.

Occidental Petroleum Corp, interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Rosneft sprzedał w maju 700 000 ton ropy Urals z bałtyckich portów Primorsk i Ust-Ługa indyjskiemu koncernowi India Oil Corp (IOC). Załadunek ma mieć miejsce między 15 a 31 maja. Wcześniej głównymi odbiorcami ładunków były firmy handlowe Vitol i Trafigura. W grudniu 2021 roku IOC i Rosneft podpisały kontrakt terminowy na dostawę do 2 mln ton ropy Urals do końca 2022 roku. Nie wiem czy majowe dostawy będą częścią istniejącego kontraktu, czy częścią nowej umowy.
  • Wenezuelski eksport w kwietniu wyniósł średnio 644 870 baryłek dziennie ropy i produktów rafineryjnych (-8% m/m), z czego ponad 70% trafiło do Chin.
  • Zanieczyszczone paliwo dostarczone w marcu do około 200 statków w Singapurze pochodziło z tankowca, który ładował ropę z portu Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poinformował Urząd Morski i Portowy Singapuru (MPA). Jednak w międzyczasie było wymieszane z innymi gatunkami paliwa.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 6 maja 2022 wynosiły 5,617 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu szósty tydzień z rzędu o 5 do poziomu 557 aktywnych punktów. Amerykański bank inwestycyjny Piper Sandler prognozuje, że całkowita liczba odwiertów naftowych i gazowych w USA wzrośnie średnio do 684 w 2022 r. i 783 w 2023 r.

Gaz ziemny

  • Niemcy muszą zwiększyć wykorzystanie węgla i energii jądrowej, jednocześnie oszczędzając spalanie gazu w produkcji energii elektrycznej, aby pomóc chronić przemysł na wypadek, gdyby Rosja odcięła dostawy podała branżowa grupa niemieckiego przemysłu Verband der Industriellen Energie- & Kraftwirtschaft (VIK). „Niepokojące jest to, że ponad dwa miesiące po rozpoczęciu wojny (ukraińskiej) nadal nie ma widocznych konkretnych wysiłków w Niemczech, aby zwiększyć produkcję energii elektrycznej z elektrowni, które nie są oparte na gazie ziemnym” – powiedział przedstawiciel VIK. Verband der Industriellen Energie- & Kraftwirtschaft reprezentuje 300 firm, które odpowiadają za 90% niemieckiej produkcji przemysłowej. Ich zdaniem elektrownie jądrowe powinny zostać utrzymane, a nie wyłączone pod koniec 2022 roku, do momentu stabilizacji sektora energetycznego i cieplnego. Jedna trzecia gazu używanego w Niemczech trafia do zorientowanego na eksport przemysłu, a połowa niemieckich domów jest uzależniona od gazu do ogrzewania. Krajowa produkcja gazu dostarcza jedynie 5% potrzebnego wolumenu. Branże, które najbardziej martwią się niewystarczającą ilością gazu w swoich procesach produkcyjnych, obejmują sektor motoryzacyjny, chemiczny, spożywczy, metalowy, papierniczy, szklarski i maszynowy.
  • Europejskie zapasy gazu na początku maja były zapełnione w 32% – czyli -18% względem pięcioletniej średniej (2017–2021).
  • Globalny wolumen importu LNG osiągnął 372,3 miliona ton w 2021 roku (+4,5% r/r). Przed pandemią przyrosty importu LNG były wyższe: +13% r/r w 2019 roku i +8,3% r/r w 2018 roku. „W 2021 r. rynki gazu ziemnego charakteryzowały się ciągłymi ograniczeniami dostaw i szybkim odbudową popytu, co wywierało silną presję na wzrost cen LNG. Nadciągająca zmienność cen została zaostrzona przez konflikt rosyjsko-ukraiński, a obecny kryzys energetyczny w Europie wyraźnie przypomina o kluczowej roli LNG w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności gospodarczej” – powiedział prezes paryskiej Międzynarodowej Grupy Importerów LNG (GIIGNL), Jean Abiteboul. GIIGNL zrzesza 84 firmy z 27 krajów, które odpowiadają za ponad 90% światowego handlu LNG. 73,2% globalnego importu trafiło w 2021 roku do Azji, co przekłada się na przyrost +7,1% r/r. Największy import zanotowały Chiny: 79,3 mln ton (+15% r/r).
  • Kanadyjski Enbridge, który dostarcza do amerykańskich terminali eksportowych LNG ~2 mld bcfd gazu ziemnego podpisał umowy na kolejne dostawy, które w sumie wzrosną do 7 mld bcfd. Spółka w Q1 2022 osiągnęła skorygowane zyski na poziomie $1,33 mld (+4,29% r/r). Spółka obecnie wypłaca dywidendy na poziomie C$0,86/kwartał.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – czerwcowe dostawy wycenia się na $23,90/mmBtu (+1,7% t/t). Drobny wzrost odzwierciedla obawy, że Unia Europejska nałoży sankcje na rosyjską ropę, co wymusi na Rosji odcięcie starego kontynentu od gazu i podbije ceny LNG do rekordowych poziomów.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,22% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 89,5 bcfd.
  • Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,3 mld stóp sześciennych dziennie (-0,21% m/m).
  • Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,3 bcfd (+0,82% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 czyli wyniosła 146 aktywnych punktów, najwięcej od września 2019 roku.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 29 kwietnia wzrosły o +77 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,567 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -19,60% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

  • Producent nawozów CF Industries Holdings planuje wartą $2 mld inwestycję w zakład produkujący niskoemisyjny amoniak do paliwa. Partnerem inwestycji ma być japońskie Mitsui & Co, mający mieć 48% udziałów. Zakład ma zostać wybudowany w rejonie Zatoki Meksykańskiej i ma produkować od 1,0 do 1,4 mln ton rocznie amoniaku przeznaczonego na eksport. CF Industries planuje nadzorować działalność zakładu, podczas gdy Mitsui zajmie się marketingiem i dystrybucją w Azji. Firmy koncentrują się na sprzedaży produktu jako paliwa żeglugowego i będą wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej z węgla w krajach takich jak Japonia i Korea. Globalne wykorzystanie niebieskiego amoniaku jako paliwa żeglugowego może się podwoić, ponieważ ma on „zerową emisję dwutlenku węgla”.

Węgiel

  • Indie planują ponownie otworzyć ponad 100 kopalń węgla, które wcześniej były nieopłacalne finansowo. Jednak kryzys energetyczny wywołany falami upałów zmusza Indie do podwojenia zużycia węgla w najbliższych miesiącach, co wymusza zwiększenie zarówno importu jak i własnego wydobycia.

Uran

  • Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że Stany Zjednoczone pracują nad strategią zapewnienia stałych dostaw uranu, jednocześnie szukając alternatywnych źródeł dostaw surowca, by uniknąć kupowania od Rosji. Rosja jest trzecim największym dostawcą uranu do Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Rosja wraz z Kazachstanem i Uzbekistanem odpowiada za ~50% dostaw paliwa atomowego do USA. Pełna federalna strategia dotycząca uranu przechodzi przez proces przeglądu międzyagencyjnego.
  • Szwedzkie państwowe przedsiębiorstwo Vattenfall poinformowało, że zapewniło sobie nowe długoterminowe umowy na dostawy paliwa jądrowego dla dwóch swoich elektrowni, ponieważ kraje zachodnie i firmy dążą do zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji. Firma w oświadczeniu poinformowała, że ​​podpisała umowy z amerykańską grupą Westinghouse i francuską Framatome, dostawcami już dla tego zakładu, w celu zapewnienia dostaw paliwa dla pięciu reaktorów jądrowych w elektrowniach jądrowych Forsmark i Ringhals od 2024 roku. Vattenfall nie podał szczegółowych informacji na temat ilości, rodzaju i ceny dostarczanego paliwa. Vattenfall, który posiada elektrownie cieplne i jądrowe w Szwecji, Holandii i Niemczech, a także pokaźny dział handlowy, od zeszłego roku nie kupuje gazu ani innych surowców energetycznych od brytyjskiego Gazprom Marketing & Trading.
  • Węgry otrzymały zapewnienia od rosyjskiego Rosatomu, że nadal są w stanie zbudować planowane nowe bloki w elektrowni jądrowej Paks. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem Rosatomu w Stambule powiedział w oświadczeniu, że planowana budowa dwóch nowych bloków w Paks służy strategicznym interesom Węgier. Rozbudowa ma objąć dwa rosyjskie reaktory VVER, każdy o mocy 1,2 gigawata. Rosatom otrzymał udział w projekcie bez przetargu.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • Istnieją obawy, że prognozy dla Chin pogarszają się jeszcze bardziej i że w krótkim okresie można zaobserwować mniejszy popyt na niektóre z tych metali, co w pewnym sensie prowadzi do spadku cen palladu” – powiedział Edward Moya, starszy analityk w OANDA.

Miedź

  • Zgromadzenie Konstytucyjne Chile uchwaliło w sobotę artykuły rozszerzające prawa środowiskowe, ale powstrzymało się od zatwierdzenia propozycji przyznania państwu wyłącznych praw do wydobycia litu, węglowodorów i metali ziem rzadkich oraz większościowego udziału w kopalniach miedzi. Przepisy wymagały poparcia 103 deputowanych, ale za ich przyjęciem głosowało tylko 66. Artykuł powraca teraz do komisji ds. środowiska, gdzie będzie renegocjowany przed ponownym głosowaniem. Kolejny artykuł mówiący, że przepisy górnicze będą uwzględniać ochronę środowiska i skończony, nieodnawialny charakter zasobów górniczych, został przyjęty i znajdzie się w projekcie konstytucji, 4 września wyborcy zdecydują się zatwierdzić lub odrzucić.
  • Społeczności tubylcze protestujące przeciwko kopalni miedzi Las Bambas (MMG Ltd) w Peru zgodziły się w piątek na spotkanie z przedstawicielami rządu i firmy. Jednak protestujący proponują, by rozmowy odbywały się poza obszarem, na którym rząd ogłosił stan wyjątkowy. „Na znak autentycznej chęci dialogu potwierdzamy nasz udział w spotkaniu” – napisali przywódcy obu środowisk w liście skierowanym do premiera Anibala Torresa. Na początku ubiegłego tygodnia przywódcy społeczności powiedzieli, że nie będą uczestniczyć w żadnych spotkaniach, dopóki nie zostanie zniesiona deklaracja stanu wyjątkowego w regionie. Nałożony pod koniec kwietnia stan wyjątkowy zawiesił swobody obywatelskie, w tym prawa do zgromadzeń i protestów. Fuerabamba została przesiedlona dziesięć lat temu, aby zrobić miejsce dla Las Bambas.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • ArcelorMittal poinformował o wyższych zyskach w Q1 2022, wynoszących $5,08 mld, przewyższając szacunki analityków o ponad $0,5 mld. Firma zwiększy swój program buybacku akcji własnych z $1,0 mld do $2,0 mld. Firma szacuje spadek popytu na stal w 2022 roku nawet do -1%, z czego w krajach byłego Związku Radzieckiego (zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie) spadek popytu ma sięgnąć nawet -10%.
  • Ministerstwo Przemysłu i Zasobów Mineralnych Arabii Saudyjskiej poinformowało, że zapewniło $6 miliardów na kompleks stalowni i fabrykę metali do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Dziewięć projektów obejmuje kompleks hut blach stalowych o wartości $4 miliardów dla sektora stoczniowego, naftowego i gazowego, budowlanego i obronnego oraz „zielony” kompleks płaskich stali, który będzie zaopatrywał branżę motoryzacyjną, opakowania spożywcze, maszyny i urządzenia oraz inne sektory przemysłowe. Oba projekty są już w toku, podobnie jak fabryka metali do akumulatorów EV o wartości $2 miliardów. Minister powiedział, że projekty stworzą ponad 14 000 miejsc pracy i dodał, że ministerstwo rozpatruje obecnie 145 wniosków o koncesje poszukiwawcze od zagranicznych firm. „Te ukierunkowane inwestycje stanowią ważną »zaliczkę« w naszych wysiłkach na rzecz wyjścia poza poszukiwania i wydobycie oraz w tworzenie zintegrowanych łańcuchów wartości, które są centralnym punktem naszej ogólnej strategii wydobywczej. Inwestycje będą nadal pozycjonować Królestwo jako centrum wydobywcze i logistyczne dla regionu rozciągającego się od Afryki po Azję, jednocześnie wspierając transformację naszego sektora wydobywczego, aby mógł osiągnąć swój potencjał” – powiedział al-Khorayef w oświadczeniu.
  • Brazylijska spółka górnicza Vale S.A. podpisała długoterminową umowę z Tesla Inc na dostawę niklu do amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych z kanadyjskiej działalności. Vale nie podał szczegółów finansowych transakcji i nie powiedział, jak długo potrwa. Umowa obejmuje dostarczanie Tesli niskoemisyjnego niklu klasy 1 i jest zgodna z jego strategią zwiększania ekspozycji na przemysł pojazdów elektrycznych. Vale sprzedało w Q1 2022 łącznie 20 000 ton niklu wyższej klasy 1, z czego 1 300 ton trafiło do przemysłu pojazdów elektrycznych. Według Vale, naboje niklowe produkowane w zakładzie w Long Harbor w Kanadzie mają ślad węglowy wynoszący 4,4 tony ekwiwalentu CO2 na każdą tonę niklu.
  • Rio Tinto chce wznowić rozmowy z rządem Serbii na temat projektu litowego Jadar o wartości $2,4 miliarda, po zablokowaniu go przed ostatnimi wyborami w tym kraju. Serbski rząd cofnął licencje na projekt Jadar w styczniu po masowych protestach wywołanych obawami o środowisko w związku z planowaną kopalnią. „Mamy wielką nadzieję, że będziemy mogli przedyskutować wszystkie opcje z rządem Serbii teraz, gdy wybory się skończyły” – powiedział Thompson akcjonariuszom na australijskim dorocznym zgromadzeniu spółki. Projekt Jadar, który mógłby zaspokoić 90% obecnego zapotrzebowania Europy na lit, był „bardzo ważny dla Serbii”, ponieważ mógłby zwiększyć wydajność gospodarczą kraju i otworzyć możliwości rozwoju biznesu niższego szczebla w celu dostarczania zielonej technologii na europejski rynek motoryzacyjny.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów stali i niklu. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu i cyny. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów stali walcowanej na gorąco.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziewiąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Siódmy z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *