Czwartkowe aktualności w napakowanym wydarzeniami tygodniu plus tradycyjnie o 14:00 premiera nowego odcinka programu. Sporo wartościowych i ciekawych informacji z rynków surowcowych tutaj jest!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Decyzja FED utrzymała stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie, jednak ogłoszono ograniczenie luzowania ilościowego (QE) o $15 mld miesięcznie już od listopada, kolejne ograniczenie zapowiedziano na grudzień.
- Fiński producent sprzętu górniczego Metso Outotec poinformował o silnym wzroście zamówień. Wartość zamówień w Q3 2021 wzrosła do $1,91 mld (+100% r/r). Może to wskazywać na kontynuację odbicia postpandemicznego w górnictwie, co wpłynie pozytywnie na dostępność surowców w dłuższym terminie.
- Administracja Bidena ujawniła podczas szczytu klimatycznego plany zmniejszenia emisji metanu gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od szybów naftowych i gazowych, rurociągów i innej infrastruktury w ramach szerszej strategii dotyczącej zmian klimatycznych.
- Szczyt klimatyczny w Glasgow podniósł tematykę metanu, potężnego gazu cieplarnianego emitowanego w układach trawiennych krów, na składowiskach odpadów oraz przy produkcji ropy i gazu. Podpisano także zobowiązanie do ograniczenia emisji metanu. Wśród sygnatariuszy jest Brazylia – jeden z pięciu największych emitentów metanu, z kolei trzej inni główni emitenci metanu, Chiny, Rosja i Indie, nie podpisały dokumentu, a Australia zapowiedziała swój sprzeciw. Według organizacji non-profit World Resources Institute ponad 100 krajowych przywódców podpisało również obietnicę powstrzymania niszczenia światowych lasów, które pochłaniają około 30% emisji dwutlenku węgla. W 2020 roku świat stracił 258 000 km2 lasów – obszar większy niż Wielka Brytania, według Global Forest Watch WRI.
- „Widzimy podwójne standardy wkradające się do naszego myślenia, przez co ci, którzy już skorzystali z gospodarek opartych na węglu, chcieliby uniemożliwić gospodarkom wschodzącym kładzenie podobnych fundamentów pod ich stabilność polityczną, rozwój społeczny i dobrobyt gospodarczy” – powiedział prezydent Surinamu Chan Santochi.
Kawa
- Październikowy eksport kawy z Kostaryki spadł o 29,6% rok do roku na skutek programu renowacji drzew, który zmniejszył plony, podał krajowy instytut kawy ICAFE.
Kakao
- Eksport ziarna kakaowego z Wybrzeża Kości Słoniowej wzrósł o 3,4% w sezonie 2020/21, podczas gdy eksport kakao w proszku, masła i czekolady wzrósł o 2%.
- Warunki upraw były ostatnio korzystne u czołowych producentów na Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie, podczas gdy ożywienie popytu na składnik czekoladowy było słabsze niż oczekiwano.
- Cargill zainaugurował rozbudowę zakładu przetwórstwa kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, co zwiększy jego roczną zdolność mielenia do 160 000 ton. „Zakład przemiału wymagał inwestycji w wysokości $100 milionów, aby zwiększyć nasze zdolności produkcyjne o 50 000 ton” — powiedział Harold Poelma, prezes Cargill Cocoa & Chocolate. „Będziemy produkować więcej masła, ciasta, likieru i proszku”. Wybrzeże Kości Słoniowej produkuje około 2,2 miliona ton kakao rocznie i przetwarza tylko jedną czwartą swojej produkcji. Dotychczasowe inwestycje firm przetwórczych – wykorzystujących ulgi podatkowe wprowadzone przez władze Wybrzeża Kości Słoniowej w 2017 roku, pozwolą zwiększyć możliwości przetwórcze do 678 tysięcy ton rocznie w 2022 roku (+20,21% r/r).
Bawełna
- Zapasy bawełny w USA we wrześniu 2021 (USDA):
Pszenica
- Ukraińskie zasiewy pszenicy ozimej na koniec października wyniosły 91% prognozowanego areału zasiewów.
Kukurydza
- Przetwórstwo kukurydzy w USA we wrześniu 2021 (USDA):
Soja
- Argentyńscy rolnicy sprzedali do końca października 32,7 miliona ton soi 2020/21, o 1,2 mln ton mniej niż w sezonie 2019/20. Zbiory soi w sezonie 2020/21 zakończyły się w czerwcu na poziomie 43,1 mln ton (-12,04% s/s).
- Argentyńska przedsprzedaż soi z sezonu 2021/22 wynosi na koniec października 2,4 mln ton, a prognozowane zbiory mają wynieść 44,0 mln ton (+2,095 s/s).
- Przetwórstwo soi w USA we wrześniu 2021 (USDA):
Pozostałe rośliny oleiste
- Zapasy olejów roślinnych w USA we wrześniu 2021 (USDA):
Ropa naftowa
- Podczas szczytu klimatycznego w Glasgow Joe Biden obwinił OPEC+ za wysokie ceny ropy i gazu, zarzucając im ograniczoną produkcję. Dla przypomnienia, USA przed pandemia wydobywała ponad 12,86 mln baryłek dziennie, podczas gdy w sierpniowe wydobycie ukształtowało się na poziomie 11,07 mln baryłek (>-16% względem rekordowego wydobycia z przełomu 2019/21).
- „W miarę jak ceny ropy rosną, coraz bardziej prawdopodobne jest wznowienie wzrostu wydobycia ropy” – powiedział Josh Young, dyrektor ds. inwestycji w inwestora energetycznego Bison Interests, mając na myśli głównie ropę łupkową w USA. Przewiduje się, że produkcja z łupków w basenie permiańskim osiągnie w listopadzie 4,89 mln baryłek dziennie, minimalnie poniżej rekordowego wydobycia 4,91 mln baryłek dziennie w marcu 2020. We wtorek BP plc poinformowało, że w przyszłym roku zwiększy wydatki na amerykańskie zasoby łupków o $500 milionów. Exxon w ostatnim kwartale zwiększył wydobycie łupków o 30% do około 500 000 baryłek dziennie i może dodać jeszcze dwie platformy wiertnicze. Hess Corp planuje zwiększyć produkcję łupków nawet o 8% q/q.
- Rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu wzrosła do 10,84 mln baryłek dziennie w październiku 2021 (+1,12% m/m).
- Jednostka państwowego chińskiego i gazowego koncernu Sinopec Corp znalazła wstępnie złoża ropy łupkowej na swoim polu Shengli w prowincji Shandong. Wstępne szacunki mówią o 3,34 mld baryłek położonych na głębokości ponad 3 tysięcy metrów. Ropa wydobywana z tej głębokości nie wypływała nawet z butelki, gdy została odwrócona do góry nogami, dodaje raport. Xinhua zacytował Yang Yonga, głównego eksperta ds. geologii rozwoju na polu naftowym Sinopec Shengli, który powiedział, że „nie ma precedensu dla pomyślnego wydobycia tak gęstej ropy łupkowej na świecie” i że należy przezwyciężyć szereg wyzwań technologicznych.
- Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował że udaremnił próbę zatrzymania przez Stany Zjednoczone tankowca przewożącego ropę Islamskiej Republiki na Morzu Omańskim. Urzędnicy amerykańscy, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdzili, że irański raport nie był prawdziwy i nie było żadnej amerykańskiej próby przejęcia tankowca. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że w rzeczywistości siły irańskie przechwyciły w zeszłym miesiącu tankowiec pod banderą Wietnamu, a siły morskie USA właśnie monitorowały sytuację. Press TV powiedział, że Strażnicy zareagowali „niezwłocznie”, gdy irański tankowiec został zatrzymany na Morzu Omańskim. „Członkowie sił morskich Gwardii przeprowadzili operację z helikopterem na pokładzie zatrzymanego tankowca, przejęli kontrolę nad statkiem i skierowali go z powrotem na wody terytorialne Iranu” – donosi Press TV. Osobno amerykańscy urzędnicy powiedzieli Reuterowi, że kilka dronów, uważanych za irańskie, zbliżyło się do okrętu desantowego Essex w Cieśninie Ormuz w ciągu ostatnich 24 godzin.
- BP plc w Q3 2021 osiągnęło zysk netto na poziomie $3,32 mld (+18,57% q/q; +3,760% r/r) – prognozy analityków mówiły o zysku $3,06 mld. Wyniki zostały wzmocnione przez „bardzo silne obroty”, które pomogły BP przetrwać duże wahania cen gazu i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ciągu kwartału.
- ConocoPhillips w Q3 2021 osiągnęło skorygowany zysk spółki wyniósł $1,77/akcję, przebijając o ponad $0,25 prognozy analityków. Produkcja ropy przez spółkę (z wyłączeniem Libii) wyniosła 1,51 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (+41,36% r/r). Firma planuje utrzymać „stabilną” liczbę platform wiertniczych do łupków, aż do sfinalizowania spodziewanego w bieżącym kwartale zakupu aktywów Royal Dutch Shell za $9,5 mld.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +3,3 mln baryłek, do 434,1 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,2 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły +1,2 pp do poziomu 86,3% całkowitej zdolności produkcyjnej.
- Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosła do 11,5 mln baryłek dziennie (+1,77% t/t).
Gaz ziemny
- Rosyjska produkcja gazu ziemnego w październiku wyniosła 65,81 mld m3 (+7,80% m/m), z czego Gazprom wydobył 44,5 mld m3 – osiągając najwyższą miesięczną produkcję od 2013 roku.
- Rumuński państwowy producent gazu Romgaz zapłaci Exxon Mobil do $1,07 miliarda za 50% udziałów w projekcie gazowym na Morzu Czarnym. Pozostałem 50% długo opóźnionego projektu morskiego Neptun Deep należy do rumuńskiego OMV Petrom. Romgaz poprosi akcjonariuszy o zatwierdzenie transakcji na spotkaniu 9 grudnia, na którym zwróci się również o zgodę na pożyczenie €325 mln na pokrycie części kosztów transakcji. Po podpisaniu umowy firma zapłaci Exxonowi zaliczkę w wysokości $106 milionów.
- Norweska firma Equinor poinformowała, że w przyszłym tygodniu wznowi rozmowy z rządem Tanzanii na temat możliwego ożywienia planów zagospodarowania dużych złóż gazu ziemnego znajdujących się na wodach tego wschodnioafrykańskiego kraju. Norweska firma jest operatorem tanzańskiego Bloku 2, który według szacunków posiada ponad 20 bilionów stóp sześciennych (0,6 biliona metrów sześciennych) gazu, podczas gdy ExxonMobil posiada również udziały. Tymczasem Shell eksploatuje blok 1 i blok 4, które według szacunków mieszczą około 16 bilionów stóp sześciennych gazu do wydobycia. Rozmowy na temat przyszłości wszystkich trzech bloków zostaną wznowione z inicjatywy władz Tanzanii.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,8 mld stóp sześciennych (+4,7 mld więcej względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,4 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2021 to 95,6 mld stóp sześciennych (+1,59% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w listopadzie wynosi średnio 11,0 bcfd (+4,76% m/m).
Energia odnawialna
- Hiszpańskie firmy Grupo Cobra i SENER dążą do wycofania się ze swoich udziałów w 100-megawatowej (MW) elektrowni słonecznej Ilanga, która dostarcza energię elektryczną do krajowej sieci RPA. Grupo Cobra i SENER, posiadające wspólnie 20% udziałów, były inżynierami, dostawcami i firmami budowlanymi dla Ilanga, nie odpowiedziały na e-maile z prośbą o komentarz.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie i Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) uruchomiły globalną platformę, której celem jest przyspieszenie projektów energii odnawialnej. Abu Dhabi Fund for Development stanie się pierwszym strategicznym partnerem platformy, dostarczając $400 milionów na pomoc w zebraniu co najmniej miliarda dolarów. Platforma, uruchomiona podczas konferencji klimatycznej COP26 ONZ w szkockim Glasgow, ma na celu zapewnienie finansowania potrzebnego do wytworzenia 1,5 gigawata energii odnawialnej do 2030 r.
Węgiel
- Chiny ogłosiły, że dążą do zmniejszenia o 1,8% średniego zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach do 2025 roku. Średnie zużycie węgla do produkcji energii elektrycznej w Chinach spadło o około 17,4% w ciągu 15 lat do 2020 roku. „Dalsze promowanie oszczędności energii i redukcji zużycia w elektrowniach węglowych jest skutecznym środkiem poprawy efektywności energetycznej i ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia szczytu emisji dwutlenku węgla w energetyce” – powiedział Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC). Chiny, największe na świecie źródło ocieplających klimat gazów cieplarnianych, obiecały osiągnąć szczyt emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r.
Miedź
- „Jesteśmy w trybie wyczekiwania przed spotkaniem FOMC, czekając na wielkość i szybkość, z jaką zakręcą kurek. Następny ruch w dużej mierze zależy od siły dolara po posiedzeniu FOMC, ale także od dalszych danych napływających z Chin dotyczących aktywności gospodarczej w tym kraju.” – powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank w Kopenhadze omawiając sytuację na rynku miedzi.
- Dane z SAVANT pokazują wzrost działalności hut miedzi względem ostatnich 12 miesięcy: 52,2 punktu w ujęciu globalnym (+2,9 pkt m/m).
- „Metale nie mogą dłużej ignorować spowolnienia w Chinach” – tak zatytułowano notatkę badawczą firmy Capital Economics z 1 listopada, w której uchwycono rosnący niepokój związany z prognozami cen miedzi, gdy popyt u największego na świecie użytkownika spada.
- Chilijska spółka miedziowa Codelco odnotowała we wrześniu spadek produkcji do poziomu 133,8 tysącaa ton (-16,0% r/r). Największa na świecie kopalnia miedzi, Escondida, należąca do BHP, odnotowała spadek produkcji do poziomu 82,6 tysiąca ton (-12,2% r/r).
- Największy producent miedzi w Peru, Antamina, zawiesił działalność w niedzielę z powodu blokady drogowej ustanowionej przez demonstrantów z wiejskiej społeczności Aquia, położonej około 359 kilometrów na północ od stolicy kraju. Demonstranci zarzucają spółce, że „nie przynosi im żadnych korzyści”. Wg nich firma nigdy w pełni nie zapłaciła Aquii za grunty, z których korzystała, co Antamina kwestionowała w przeszłości. Władze Peru wysłały delegację z ministrem górnictwa na czele do negocjacji z demonstrantami. Peru jest drugim co do wielkości producentem miedzi na świecie.
- „W systemie wciąż jest wiele wąskich gardeł. Jednostki utknęły w łańcuchu dostaw w miejscach takich jak Afryka, a problemy z wysyłką oznaczają, że miedź i inne metale potrzebują więcej czasu, aby dotrzeć do miejsc, w których są potrzebne” – powiedział analityk Citi, Oliver Nugent.
Pozostałe metale przemysłowe
- Dane z SAVANT pokazują wzrost działalności hut niklu na świecie do poziomu 46,0 pkt (+4,9 pkt m/m).
- Produkcja stali na Ukrainie wzrosła do 17,9 mln ton w okresie styczeń-październik 2021 (+5,4% r/r). W 2020 roku Ukraina wyprodukowała 20,62 mln ton stali (-1,1% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.