Dzisiejszy program skupia się na przygotowaniach do publikacji raportów USDA 12 sierpnia o 18:15. Prócz tego tradycyjnie przegląd najważniejszych informacji z mijających dni i spojrzenie na aktualną sytuację rynkową.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- Dziś (12/08/2021) o 18:00 raport Crop production, a o 18:15 raporty World Production, Markets, and Trade Report.
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Kawa
- Eksport kawy z Brazylii w lipcu 2021 wyniósł 2,51 mln 60-kg worków (-12% r/r). Zdaniem Cecafe przyczyną spadku jest „poważny kryzys operacyjny, pośród rosnących stawek frachtowych, odwołanych rezerwacji i trudności ze znalezieniem miejsca na statkach.”
Cukier
- Produkcja cukru w regionie środkowo-południowym Brazylii spadła w drugiej połowie lipca do 3 milionów ton (-11% r/r).
- International Sugar Organization: „W tym roku negatywny wpływ jest spowodowany potrzebą zebrania trzciny dotkniętej mrozem przed innymi plonami, osiągając w ten sposób nieoptymalne plony, podczas gdy w przyszłym roku wpływ jest spowodowany obumieraniem świeżych pędów trzciny.”
Kakao
- Kamerun, producent kakao numer trzy w Afryce, może przez nieregularne opady i przedłużające się susze nie osiągnąć długoterminowego celu jakim jest zwiększenie produkcji kakao do ponad 300 tysięcy ton rocznie.
Pszenica
- Przed publikacją raportów dotyczących surowców rolnych przez USDA, analitycy mówią o prawdopodobnym obniżeniu szacunków produkcji i zapasów pszenicy w sezonie 2021/22.
- Niemieccy pośrednicy informują, że „Francuskie domy handlowe kupują niemiecką pszenicę zarówno z dostawą do portów do grudnia 2021 r., jak i po styczniu 2022 r.”
- Brazylijski CONAB prognozuje zbiory pszenicy na 8,591mln ton (+0,111 mln ton więcej niż lipcowa prognoza; +37,79% s/s).
- Prognozy USDA dotyczące pszenicy w Algierii:
Kukurydza
- Brazylijski CONAB prognozuje eksport kukurydz w 2021 roku na 23,5 mln ton, a import na 2,3 mln ton przy prognozowanych zbiorach 86,65 mln ton (-6,735 mln ton mniej niż lipcowa prognoza).
- Przed publikacją raportów dotyczących surowców rolnych przez USDA, analitycy mówią o prawdopodobnym obniżeniu szacunków produkcji kukurydzy w sezonie 2021/22.
Soja
- Brazylijski CONAB prognozuje eksport soi w 2021 roku na 83,42 mln ton (-3,27 mln ton mniej niż lipcowa prognoza) przy prognozowanych zbiorach 135,978 mln ton (+0,066 mln ton więcej niż lipcowa prognoza; +8,92% s/s).
- Przed publikacją raportów dotyczących surowców rolnych przez USDA, analitycy mówią o prawdopodobnym obniżeniu szacunków produkcji soi w sezonie 2021/22.
Pozostałe zboża
- Prognozy USDA dotyczące jęczmienia w Algierii:
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Meksyk zezwala największej na świecie chlewni Smithfield Foods w Karolinie Północnej na wznowienie po 6 sierpnia dostaw produktów wieprzowych po zablokowaniu ich dwa miesiące temu z powodu obaw o jakość.
- Prognozy USDA dotyczące bydła w Meksyku:
- Prognozy USDA dotyczące wieprzowiny w Meksyku:
Ropa naftowa
- Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa nakaz tankowania wszystkich samolotów paliwem ze źródeł odnawialnych od 2050 roku. Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) jest obecnie przedmiotem badań zarówno ze strony firm naftowych i petrochemicznych jak i producentów silników odrzutowych oraz samolotów. Wg źródeł przedstawiciele branży mają się spotkać z urzędnikami z Białego Domu jeszcze w sierpniu by przedyskutować różne opcje. IATA szacuje, że w 2021 roku zaledwie 0,05% wyprodukowanego paliwa lotniczego to będzie SAF, mimo że (teoretycznie) istniejące silniki mogłyby stosować paliwa z 50% domieszką Aktualnie paliwo SAF jest o około ~$0,5 droższe na każdym litrze od konwencjonalnego paliwa – a dla linii lotniczych paliwo jest drugim (po kosztach pracy) wydatkiem operacyjnym. Kongres USA debatuje nad możliwą ulgą podatkową dla SAF w kwocie ~$2/galon, co pozwoli zrównać ceny SAF i paliwa konwencjonalnego.
- Biały Dom naciska na OPEC+, by wydobywało więcej ropy, co pozwoliłoby obniżyć ceny ropy naftowej. Media w USA mówią, że Amerykanie płacą obecnie 43,18/gal, ponad $1 więcej za galon (3,79 litra) benzyny więcej niż w 2020 roku.
- Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 1 września 2021.
- EIA po raz kolejny w tym roku zredukowała prognozę spadku wydobycia ropy naftowej w USA. Sierpniowe dane pokazują o 50 tysięcy baryłek dziennie więcej, czyli spadek o 160 tysięcy baryłek, co przekłada się na średnie wydobycie 11,12 mln baryłek dziennie (-1,42% r/r).
- EIA prognozuje średnie zużycie ropy naftowej w USA na poziomie 19,7 mln baryłek dziennie (+8,72% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 0,45 mln baryłek, do 438,8 mln baryłek (-0,09% t/t), prognozowano spadek o 1,3 mln baryłek.
Gaz ziemny
- EIA prognozuje, że tegoroczna produkcja gazu ziemnego w USA wyniesie 92,15 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +0,88 r/r. W 2022 roku ma wzrosnąć do rekordowych 94,88 bcfd (+2,96% r/r). Zużycie w 2021 roku szacowane jest na 82,46 bcfd (-0,95% r/r), a w 2022 roku na 83,78 bcfd (+1,60% r/r).
- Eksport LNG z USA ma w 2021 wynieść 9,48 bcfd (+45,18% r/r), a w 2022 10,15 bcfd (+7,08% r/r). W 2020 roku eksport wynosił rekordowe 6,53 bcfd.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,9 mld stóp sześciennych (-1,0 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy).
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2021 to 92,0 mld stóp sześciennych (+0,44% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w sierpniu wynosi średnio 10,2 bcfd (-5,55% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w sierpniu wyniósł średnio 6,2 bcfd (-4,62% m/m).
Miedź
- Chilijski sektor miedziowy spodziewa się wysokich cen surowca przez 2-3 lata. Wg Diego Hernández, prezesa National Society of Mining (SONAMI), utrzymanie się cen powyżej $4/funt w dłuższej perspektywie jest trudne do przewidzenia. Władze Chile wciąż pracują nad ustawą wprowadzającą nowe opłaty licencyjne, które miałyby rosnąć wraz z rynkową wyceną surowca. Zmianie przepisów sprzeciwiaj się m. in. SONAMI, obawiając się spadku konkurencyjności sektora wydobywczego w Chile.
- Związek zawodowy w kopalni Escondida przedłużył we wtorek negocjacje o kolejny dzień, dając ostatnią nadzieję na uniknięcie strajku. Dzisiaj powinno odbyć się głosowanie związkowców nad wstępnie wypracowanym porozumieniem z BHP Group. Związek zawodowy, zrzeszający 2 300 pracowników, będzie rekomendował przyjęcie propozycji spółki. Escondida w 2021 roku wyprodukuje od 1,01 do 1,06 mln ton miedzi czyli ponad 5% prognozowanej globalnej produkcji.
- Pracownicy kopalni Caserones w Chile, należącej do JX Nippon Mining & Metals, rozpączeli we wtorek strajk, po fiasku negocjacji płacowych z kierownictwem.
- Chilijska komisja ds. środowiska projekt miedziano-żelazny projekt Andes Iron o wartości $2,5 miliarda. Proces wydawania zezwolenia trwał 8 lat, jednak część z organizacji ekologicznych i lokalnych społeczności będzie nadal starać się prawnie powstrzymać projekt. Kopalnia ma znajdować się ~500km na północ od stolicy kraju, Santiago.
Pozostałe metale przemysłowe
- Przemysł stalowy czekają olbrzymie wyzwania, by obniżyć emisję CO2 o 75% do 2050 roku, by powstrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C. Roczna emisja z tego sektora powinna spaść do 780 mln ton dwutlenku węgla, z 3 miliardów ton w 2020 roku. Istotnym elementem obniżenia emisji CO2 jest zastąpienie w procesie wytapiania węgla „zielonym wodorem”. Zastosowanie węgla w hutnictwie powinno zmniejszyć się o około 50% do 2050 roku. Jednocześnie popyt na wyroby stalowe ma w najbliższych kilkudziesięciu latach wzrosnąć do 2,3 mld ton co oznacza ~+23%. Hutnictwo stali odpowiada za 7% światowej emisji gazów cieplarnianych wg firmy konsultingowej Wood Mackenzie.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: