aktualności – 2 sierpnia 2021

Sierpień zaczynamy od ryzyka wzrostu cen ropy, ale w dzisiejszych aktualnościach prócz tradycyjnych informacji o stanach magazynowych znajdziemy także sporo informacji o metalach szlachetnych jak i przemysłowych, trochę o surowcach rolnych, softy czy surowce energetyczne też mają swój zestaw informacji – tak więc warto się zapoznać!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 sierpnia 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Australijska firma BlackEarth Minerals otrzymała prawa do eksportu koncentratu grafitowego z Port d’Ehoala na południowym Madagaskarze. Grafit jest uważany za „krytyczny” minerał o szerokim zakresie zastosowań, m.in. w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych oraz w elektrodach używanych do produkcji stali. Prawa obejmują eksport wszystkich produktów związanych z grafitem z projektu Maniry na południowym Madagaskarze, a port (należący i zarządzany przez Rio Tinto wraz z rządem Madagaskaru) zapewnia wszystkie niezbędne usługi załadunku statków.
  • Spółka wydobywcza Anglo American zdecydowało o zwiększeniu wypłat dla akcjonariuszy, przeznaczając na ten cel rekordowe $4,1 mld w związku z bardzo dobrymi wynikami spółki w pierwszym półroczu 2021. EBITDA spółki wyniosła $12,1 mld (+255,88% r/r), podczas gdy analitycy prognozowali $10,9 mld. Aktualna dywidenda za jedną akcję spółki wyniesie $c1,71/akcję (koszt $2,1 mld), do tego wypłacona zostanie specjalna dywidenda $c0,8/akcję (koszt $1 mld) oraz spółka ogłosiła przeznaczenie $1 mld na buyback akcji własnych. W pierwszym półroczu 2021 spółka obniżyła także zadłużenie netto o 74%, redukując je do $2 mld. Spółka notowana jest na londyńskiej giełdzie, a jej wycena jest bliska historycznych rekordów.

Anglo American, LSE, interwał MN; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kawa

  • Kolejne przymrozki w Brazylii zwiększyły szkody w uprawach kawy, w niektórych regionach także spadło trochę śniegu. Szacuje się, że od 20% do 30% powierzchni uprawnej kawowców ucierpiało w ostatnich tygodniach. To najgorsze przymrozki w Minas Gerais od 1994 roku. Wielu hodowców podkreśla, że jeśli w 2022 roku zbiory kawy w Brazylii zrównają się ze zbiorami w 2021 roku to „byłoby dobrze”.
  • Eksport kawy z Wietnamu w lipcu szacuje się na 1,83 mln 60-kg worków. Sumaryczny eksport w pierwszych 7 miesiącach 2021 roku wyniósł 15,8 mln 60-kg worków (-9,3% r/r).
  • Zapasy kawy w magazynach ICE znów spadają (-3,5k t/t), podobnie jak przed rokiem (-3,0k t/t) Pomimo sporej różnicy w zapasach (+36% r/r) to mamy trzeci tydzień z rzędu spadku zapasów, co może sugerować, że wchodzimy w sezonowy okres spadku zapasów kawy w USA.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Federacja Rolnicza FAESP w głównym pasie cukrowym w stanie Sao Paulo w Brazylii poinformowała, że ​​w zeszłym tygodniu przymrozki dotknęły już 15% do 30% upraw trzciny cukrowej, co prawdopodobnie doprowadzi do zmniejszenia produkcji.

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE, zapasy kakao w USA spadły (-84,9k t/t),rok temu zapasy symbolicznie wzrosły (+6,6k t/t). Trzeci tydzień spadku zapasów z rzędu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy w USA do 47,5 mln ton (-3,6 mln ton względem czerwcowej prognozy).
  • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy w Kanadzie do 28,5 mln ton (-3,8 mln ton względem czerwcowej prognozy).
  • Prognozy zbiorów pszenicy w Rosji zostały oficjalnie obniżone do 121 mln ton (-3,0 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • W Północnej Dakocie, na skutek tegorocznej suszy, średnią wydajność zbiorów pszenicy jarej oszacowano na 29,1 buszla/ar (bpa). To najniższa wartość w historii szacunków prowadzonych od 1993 roku. Średnia wydajność w tym stanie w latach 2015-2019 wynosiła 43,6 bpa. Wyjątkowa lub skrajna susza dotknęła 62% stanu Północna Dakota.

Ryż

  • Sprzedaż ryżu z Wietnamu jest spowolniona przez obostrzenia koronawirusowe utrudniającego transport. Skutkiem tego szacunki eksportu ryżu przez pierwsze siedem miesięcy 2021 roku mówią o spadku do 3,6 mln ton (-10,6% r/r), a w lipcu eksport wyniósł 0,5 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • World Organisation for Animal Health (OIE) informuje, że w Republice Dominikany w lipcu pojawiły się pierwsze od prawie 40 lat przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pojawiają się obawy, że ASF może się przenieść nie tylko na inne kraje w regionie Morza Karaibskiego, ale także do USA i krajów Ameryki Południowej. Na Dominikanie zabito 827 świń w związku z ASF.
  • W związku z pojawieniem się ASF w Republice Dominikany, Meksyk zaostrza środki sanitarne i nadzór epidemiologiczny nad mięsem i odpadami odzwierzęcymi przekraczającymi granicę kraju, również na statkach handlowych, wycieczkowych czy w samolotach.

Ropa naftowa

  • W czwartek doszło do ataku na izraelski tankowiec Mercer Street (ale pływający pod banderą Liberii) u wybrzeży Omanu. Wg władz Izraela za atak odpowiada Iran. W ataku zginęły dwie osoby z załogi. Wstępne raporty europejskich i amerykańskich agencji wywiadowczych także obwiniają Iran, mówiąc o ataku przy użyciu drona, jednak nadal poszukują „rozstrzygających winę dowodów”. Organizacja United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), która dostarcza informacje dotyczące bezpieczeństwa morskiego, stwierdziła, że ​​atak nie był aktem piractwa. Ta sytuacja może wywołać kolejną eskalację w Zatoce Perskiej.
  • Chevron Corp poinformował o wynikach w Q2 2021, osiągając $3,18 mld zysku (Q2 2020 zakończyła ze stratą $6,09 mld) czyli $1,71/akcję (analitycy prognozowali $1,59/akcję). Spółka wydobywała 3,13 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+5% r/r). Chevron planuje także wznowienie buyback akcji własnych w Q3 2021, przeznaczając na to od $2 do $3 mld.
  • Exxon Mobil poinformował o wynikach w Q2 2021, osiągając $4,69 mld zysku netto (w Q2 2020 spółka miała stratę $1,08 mld) czyli $1,10/akcję (analitycy prognozowali $0,99/akcję). Produkcja spółki spadła do 3,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (-2% q/q).
  • Kanadyjska firma Imperial Oil Ltd (należąca w 69,6% do Exxon Mobil) zarobiła w Q2 2021 netto $294,16 mln (-6,63% q/q). Całkowita produkcja wyniosła średnio 401 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (-7% q/q).
  • Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że Rosja jest w stanie zwiększyć wydobycie ropy do 11,3 mln baryłek dziennie do końca 2022 roku, choć wielkość produkcji jest uzależniona od warunków rynkowych.
  • Baker Hughes Co poinformował, że upoważnił Baker Hughes Holdings LLC do odkupienia akcji spółki za kwotę do $2 mld.
  • Prezes francuskiego TotalEnergies (dawny Total) powiedział, że duża podwyżka dywidendy nie byłaby rozsądna i byłaby związana ze strukturalną poprawą przepływów pieniężnych. Jednocześnie spółka przeznaczy do 40% dodatkowych przepływów pieniężnych wygenerowanych powyżej $60/baryłkę na buyback akcji własnych.
  • Norweski Equinor i francuski TotalEnergies zgodziły się sprzedać swoje udziały w wenezuelskim projekcie Petrocedeno na rzecz jednostki państwowej firmy naftowej PDVSA, która stanie się jedynym właścicielem. Projekt Petrocedeno ma na celu przekształcenie bardzo ciężkiej ropy naftowej w lżejszą ropę z obszaru Orinoko Belt
  • Wietnamski eksport ropy naftowej w okresie styczeń-lipiec spadł do 1,6 mln ton (-41,6% r/r).
  • Wietnamski import produktów naftowych w okresie styczeń-lipiec spadł do 5,7 mln ton (-20,5% r/r).
  • Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła w maju 2021 do 11,231 mln baryłek dziennie (+80 tysięcy m/m).
  • Czerwcowa zgodność krajów OPEC z ustalonymi cięciami wynosi 115% (-3 pp m/m), przy produkcji 26,11 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Lipcowa prognoza produkcji w krajach OPEC to 26,72 mln baryłek ropy naftowej dziennie (+2,34% m/m) czyli +610 tysięcy baryłek dziennie.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 30 lipca 2021 wynosiły 13,415 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 2, czyli jest 385 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu ponownie wzrosły – wrześniowe dostawy wycenia się na $15,60/mmBtu (+7,96% t/t). To drugi szczyt cen spot LNG w Azji w tym roku – i najwyższy od 2014 roku. Prognozy pogody mówią o temperaturach wyższych od średniej w kluczowych dużych miastach azjatyckich co najmniej do połowy sierpnia.
  • Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,6 mld stóp sześciennych dziennie (-0,65% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 91,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -4,39% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 93,9 bcfd.
  • Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 10,8 bcfd (+6,93% m/m).
  • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosi w lipcu 6,6 bcfd (-1,49% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 1 do poziomu 103 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 36 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,678 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli +1,34% t/t. Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 43 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 5,83% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

  • BHP Group Ltd we współpracy z kanadyjską firmą TransAlta Renewables Inc zbuduje dwie farmy fotowoltaiczne i system magazynowania energii dla swojego projektu niklowego w zakładach Mt Keith i Leinster w Australii Zachodniej. Ma to zmniejszyć emisję CO2 o 12% w porównaniu do 2020 roku. Budowa farm ma się rozpocząć w drugim kwartale 2022 r. i potrwa od 12 do 14 miesięcy.
  • TotalEnergies i gigant internetowy Amazon Inc ogłosili współpracę, w ramach której francuska firma energetyczna będzie dostarczać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do amerykańskiego giganta handlu detalicznego online, podczas gdy Amazon pomoże w strategii cyfrowej TotalEnergies. Umowa obejmuje zakup 474 megawatów (MW) energii w USA i Europie z opcją rozszerzenia współpracy na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku.

Węgiel

  • Wysokie ceny gazu ziemnego w USA zwiększyły wydobycie węgla. W okresie od 6 czerwca do 17 lipca średnie wydobycie węgla plasowało się na poziomie 11,7 mln ton tygodniowo (+25,81% r/r), choć nadal jest to -18% niższa produkcja niż 5-letnia średnia. EIA szacuje, że zużycie węgla w lipcu i sierpniu w USA będzie o co najmniej +13% r/r wyższe.

Złoto

  • Prognozy zebrane od 38 analityków rynkowych dla złota sugerują pozostawianie najsłynniejszego metalu szlachetnego na średnich cenach powyżej $1 835/oz w Q3 2021 oraz średnio $1 841/oz w Q4 2021, co przełoży się na średnią cenę w całym 2021 roku na poziomie $1 812/oz. W 2022 roku średnia cena złota ma spaść do $1 785/oz. Średnia cena dla kontraktów na złoto w okresie styczeń–lipiec  2021 roku wynosi $1 803,63/oz.
  • W Q2 2021 światowy popyt na złoto wyniósł 955,1 tony (-0,56% r/r) i -15,63% względem globalnego popytu w Q2 2019. To wynik słabego zapotrzebowania ze strony jubilerów, pomimo dużego zainteresowania kruszcem przez inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Popyt na złoto w pierwszej połowie 2021 był najniższy w stosunku do analogicznych okresów od 2008 roku.
  • Chińska spółka Zijin Mining Group Co w pierwszej połowie 2021 zarobiła $1,02 mld (+175% r/r), przebijając o +1,54% wynik spółki w całym 2020 roku. Wydobycie wyniosło 150 ton złota czyli 4,823 mln uncji. W drugiej połowie 2021 wydobycie złota ma wzrosnąć o kolejne +2 tony (+64 301 uncji) złota. Firma wciąż zmaga się z wznowieniem wydobycia w kopalni Porgera w Papui Nowej Gwinei (PNG), które eksploatowała razem z Barrick Gold Corp nim władze PNG odmówiły przedłużenia dzierżawy.
  • Gold Fields spodziewa się wzrostu zysków za pierwsze półrocze 2021 o ponad 115% r/r do co najmnie $0,43/akcję, przy produkcji wynoszącej 1,104 mln uncji (+1,56% r/r).
  • Kanadyjska spółka Yamana Gold obniża koszty rozbudowy kompleksu Jacobina w północno-wschodniej Brazylii nawet o 74%. Rozbudowa ma zwiększyć wydobycie z obecnych 180 tysięcy uncji złota rocznie do 230 tysięcy uncji rocznie już w drugiej połowie 2023 roku. Niższe wydatki wynikają z przetestowania rozbudowy istniejącego zakładu przetwórczego, co pozwoli uniknąć kosztów budowy nowego. Yamana Gold jest obecnie trzecim co do wielkości producentem złota w Brazylii po Kinross Gold Corp i AngloGold Ashanti Ltd.
  • Jeffrey Christian, partner zarządzający w CPM Group prognozuje spadek cen złota w sierpniu poniżej $1 770/oz.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

  • Prognozy zebrane od 38 analityków rynkowych dla srebra mówią o średniej cenie srebra na poziomie $26,50/oz w 2021 roku i $25/oz w 2022 roku. Średnia cena dla kontraktów na srebro w okresie styczeń–lipiec 2021 roku wynosi $26,4/oz.
  • Jeffrey Christian, partner zarządzający w CPM Group prognozuje spadek cen srebra w sierpniu poniżej $25/oz.

Platyna i pallad

  • Prognozy analityków ankietowanych przez Reuters dla palladu mówią o średniej cenie $2 750,50/oz w Q3 2021 oraz $2 800/oz w Q4 2021, co da średnią cenę $2 649/oz w całym 2021 (+$97 względem kwietniowych prognoz). Średnia cena w 2022 roku ma wynieść $2 625/oz (+$175 względem kwietniowych prognoz).
  • Prognozy analityków ankietowanych przez Reuters dla platyny mówią o średniej cenie za platynę na poziomie $1 169,93/oz w 2021 roku (-$52,07 względem kwietniowych prognoz) oraz $1 228/oz w 2022 roku (-$25 względem kwietniowych prognoz). Podkreślana jest jednak prowzrostowa, długoterminowa perspektywa dla metalu który znajduje zastosowanie w przemyśle energetyki wodorowej, co wg szacunków wywoła deficyt surowca w najbliższych latach.

Miedź

  • Pracownicy chilijskiej kopalni miedzi Andina odrzucili ofertę Codelco dotyczącą nowego układu zbiorowego, co przybliża 835 członków związku Industrial Union of Labor Integration (SIIL) do strajku. Przeciwko ofercie Codelco głosowało 97,1% związkowców. „Firma musi zmienić swoją najnowszą ofertę, nie ma możliwości negocjowania na tej podstawie” – powiedział Reuterowi Nelson Caceres, prezes SIIL. Obecnie strony muszą przystąpić do co najmniej 5-dniowych mediacji z pośrednictwem rządu. Jeśli i to zawiedzie, związkowcy będą mogli rozpocząć strajk. Andina wyprodukowała 184 tysiące ton miedzi w 2020 roku, co odpowiada za ~11% całkowitego wydobycia miedzi przez Codelco. To kolejna kopalnia w Chile, w której w sierpniu może rozpocząć się strajk.
  • Chilijskie Codelco poinformowało, że zyski przed opodatkowaniem w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosły $3,675 mld, a produkcja spółki wyniosła 796 tysięcy ton miedzi (+7% r/r). Koszty wydobycia w tym okresie wzrosły do $1,347/funt (+3,7% r/r).
  • Zijin Mining Group Co poinformowało o wydobyciu 555 782 ton miedzi (+6,5% r/r) w pierwszej połowie 2021 roku. Spółka prognozuje też wzrost wydobycia miedzi w drugiej połowie 2021 o kolejne 90–100 tysięcy ton, głównie z kopalnii w Serbii i Demokratycznej Republice Konga.
  • Chiny opublikowały w czwartek trzecią listę 66 krajowych firm, które będą mogły importować złom miedzi i aluminium. To pokłosie zakazu importu odpadów stałych (wydanego z powodów środowiskowych) obowiązującego od 2021 roku. Jednak przerób złomu metalowego na pełnowartościowy surowiec to spora część chińskiego źródła m. in. miedzi i aluminium.
  • Chiny w czwartek wystawiły na sprzedaż 30 tysięcy ton miedzi z rezerw strategicznych. Ma to na celu stabilizację lokalnych cen tych surowców.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Dwa plemiona rdzennych Amerykanów formalnie zwróciły się do amerykańskiego sądu federalnego, aby uniemożliwił Lithium Americas Corp budowę kopalni litu Thacker Pass w Nevadzie. Wg plemion rejon ten stanowi cmentarzysko ich przodków i „nie należy ich niepokoić”. Budowę kopalni muszą poprzedzić prace archeologiczne, na które spółka jeszcze nie uzyskała niezbędnych pozwoleń od władz federalnych, a pozew ma zapobiec ich wydaniu. Lithium Americas Corp ma odpowiedzieć na pytania sądu w tej sprawie do 12 sierpnia.
  • Sibanye-Stillwater z RPA poinformował o decyzji zakupu zakład hydrometalurgii niklu Sandouville (Le Havre, Francja) od francuskiej grupy wydobywczej Eramet S.A. za $77,2 mln, płacąc gotówką. To drugi krok południowoafrykańskiej spółki w stronę sektora metali niezbędnych do produkcji m.in. akumulatorów samochodów elektrycznych. Finalizacja umowy ma nastąpić jeszcze w 2021 roku. Wydajność zakładu wynosi 12 tysięcy ton rocznie metalicznego niklu o wysokiej czystości, 4 tysiące ton rocznie soli i roztworów niklu o wysokiej czystości oraz około 600 ton rocznie chlorku kobaltu. „Miejsce można skalować pod kątem produktów do akumulatorów niklowych, kobaltowych i litowych i umożliwi Sibanye-Stillwater dalsze rozwijanie strategii dotyczącej metali akumulatorowych i działań związanych z recyklingiem” – oświadczyła spółka.
  • Brazylijskie Vale S.A. poinformował o dochodzie netto w Q2 2021 na poziomie $7,586 mld (+600% r/r), jednak nieco poniżej prognoz analityków, którzy szacowali dochód netto na $7,67 mld. Spółka podała także, że wzrosły koszty frachtu morskiego, wynoszące $17,7/tonę (+12,03% q/q).
  • Brazylijski producent stali Usiminas prognozuje sprzedaż 1,3 mln ton stali w Q3 2021. Całoroczna sprzedaż rudy żelaza przez spółkę ma wynieść 9 mln ton.
  • Chiny w czwartek wystawiły na sprzedaż 50 tysięcy ton cynku z rezerw strategicznych. Ma to na celu stabilizację lokalnych cen tych surowców.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Jedenasty tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów stali, stali walcowanej na gorąco oraz cyny. Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Szesnasty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Czternasty z rzędu spadek zapasów niklu. Trzynasty tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium. Jedenasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi. Trzeci tydzień z rzędu spadku zapasów NASAAC. Drugi tydzień z rzędu spadku zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *