Dzisiejsze aktualności mówią sporo o sytuacji zbożowej w Argentynie (i od tego zaczynamy program o 14:00), ale prócz tego sporo newsów z rynków energetycznych, metali i kamieni szlachetnych, surowców stricte przemysłowych czy surowców z grupy soft commodities. Warto poczytać i obejrzeć co w zbożu i kopalniach piszczy…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Kolejny zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Dyrektor generalny grupy agrobiznesu Archer Daniels Midland Co powiedział, że spodziewa się wzrostu upraw kukurydzy i soi w USA łącznie o około 5 milionów akrów w porównaniu z prognozami rządowymi.
- Global Sea Mineral Resources (GSR), dział zajmujący się badaniami głębinowymi firmy DEME Group, testuje Patania II, 25-tonowy prototyp robota górniczego, na koncesji w strefie Clarion Clipperton od 20 kwietnia 2021. Maszyna jest przeznaczona do zbierania grudek wielkości ziemniaków bogatych w kobalt i inne metale akumulatorowe, które znajdują się na morskim dnie w tym obszarze i została podłączona do statku GSR kablem o długości 5 km. Patania II aktualnie się rozłączyła i spoczęła na dnie, proces ponownego podłączenia robota trwa. Próbę GSR obserwują niezależni naukowcy z 29 europejskich instytutów, którzy przeanalizują dane i próbki zebrane przez robota, aby zmierzyć wpływ wydobycia na dnie morskim. Greenpeace oraz inne organizacje ekologiczne sprzeciwiają się wydobywaniu minerałów z dna morskiego, a firmy takie jak Google, BMW, AB Volvo i Samsung SDI poparły apel o moratorium na wydobycie głębinowe.
Kawa
- Commerzbank szacuje, że tegoroczne zbiory w Brazylii (które właśnie się zaczynają) powinny być o ~30% niższe niż w 2020 roku.
Cukier
- Brazylijska produkcja w kluczowym regionie środkowo-południowej Brazylii wyniesie 650 tys. ton w pierwszej połowie kwietnia (-33% r/r). Szacuje się, że w bieżącym sezonie w Brazylii zostanie przetworzone na cukier około 15,95 mln ton trzciny cukrowej (-29,1% r/r).
Kakao
- Wybrzeże Kości Słoniowej będzie wkrótce wymagało, aby 20% zakupów kakao dokonywanych przez międzynarodowe firmy były realizowane przez lokalne firmy w celu zmniejszenia zagranicznego wpływu na lokalne rynki. Prawo o tym mówiące zostało wprowadzone w 2012 roku, jednak do egzekucji tych przepisów potrzebny jest podpis prezydenta Alassane Ouattara.
- Rabobank prognozuje, że globalny rynek kakao odnotuje niewielki deficyt na poziomie 8 tysięcy ton w sezonie 2021/22 (z powodu rosnącej konsumpcji post-covidowej oraz suchej pogodzie w Afryce Zachodniej), podczas gdy sezon 2020/21 powinien zakończyć się nadwyżką 123 tysięcy ton.
Pszenica
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 12,14 miliona ton pszenicy z sezonu 2020/21 do 21 kwietnia 2021 (-30% s/s). Prognoza zbiorów pszenicy w Argentynie (wg giełdy rolnej Rosario) w tym sezonie to 17,6 mln ton (-11,02% s/s).
Kukurydza
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 22,63 miliona ton kukurydzy z sezonu 2020/21 do 21 kwietnia 2021 (-1,30% s/s). Prognoza zbiorów kukurydzy w Argentynie (wg giełdy rolnej Rosario) w tym sezonie to 50 mln ton (-1,96% s/s).
Soja
- Abiove, brazylijska grupa lobbystyczna zajmująca się nasionami oleistymi, naciska na rząd, aby wyraźnie zasygnalizował, czy planuje podnieść swoje wymagania dotyczące ilości biokomponentów w dieslu po niespodziewanym posunięciu, aby tymczasowo go obniżyć do 10% w tym miesiącu (z aktualnych 13%). 70% biodiesla w Brazylii powstaje z mieszanki z olejem sojowym.
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 15,53 miliona ton soi z sezonu 2020/21 do 21 kwietnia 2021 (-23,35% s/s). Jednocześnie pamiętajmy, że prognoza zbiorów (wg giełdy rolnej Rosario) w tym sezonie to 45 mln ton (-11,24% r/r). Ostatnie ulewne deszcze także opóźniły zbiory soi – zebrano 18,5% plonów, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie zebrane było ponad 56%. Duża wilgotność niesie ze sobą ryzyko, że nasiona soi zaczną kiełkować w strąkach, zmniejszając jeszcze bardziej plony, choć aktualne prognozy powinny dać rolnikom od 10 do 14 dni suchej pogody idealnej do zbiorów.
Pozostałe zboża
- Viterra Inc poinformowała, że także wybuduje zakład przetwarzający rzepak w Saskatchewan, który będzie produkował zarówno olej rzepakowy jak i paszę dla zwierząt. To kolejna, m.in. po Cargill spółka rozwijająca ten sektor swojej działalności w Kanadzie.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Bułgarskie władze potwierdzają pojawienie się szóstego ogniska ptasiej grypy w tym roku, tym razem na przemysłowej fermie w południowej wiosce Trilistnik. Skutkiem tego będzie dokonanie uboju 40 tysięcy kur. W tym roku w Bułgarii z powodu ptasiej grypy dokonano uboju >160 tysięcy kaczek i prawie 200 tysięcy kur.
- Dane dotyczące produkcji mięsa w USA w marcu 2021:
Ropa naftowa
- OPEC+ na spotkaniu technicznym w poniedziałek nie zmienił swoich prognoz dotyczących ropy naftowej, co oznacza że nie widzi trwałego wpływu na rynek sytuacji masowego wzrostu zakażeń w Indiach czy Japonii. Nie ma też planów w zmianie ilości wydobywanej ropy w grupie od 1 maja.
- Exxon Mobil Corp dokonał we wtorek swojego 19. odkrycia na morzu w Gujanie w odwiercie Uaru-2 w bloku Stabroek.
- Trwają negocjacje pomiędzy związkiem zawodowym Unite a zatrudniającą ich Radą Wysp Szetlandzkich. Pracownicy, obsługujący załadunek ropy typu Brent na Morzu Północnym grożą strajkiem w połowie maja, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie. Strajkiem zagrożony jest terminal Sullom Voe, którego pracownicy holowników żądają lepszych wynagrodzeń. Bez ich pracy niemożliwe będzie wejście i wyjście tankowców do/z portu.
- Arabia Saudyjska poinformowała o przechwyceniu łodzi z ładunkami wybuchowymi w pobliżu portu Yanbu na Morzu Czerwonym. Wcześniej pojawiły się niepotwierdzone informacje o tankowcu NCC Dammam, który miałby zostać zaatakowany – dyrektor armatora zaprzeczył tym doniesieniom, choć wg brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim, Ambry, także informowała o statku nad którym unosił się dym.
- Arabia Saudyjska prowadziła rozmowy o sprzedaży 1% Saudi Aramco wiodącej globalnej firmie energetycznej i mogłaby sprzedać dalsze akcje, w tym międzynarodowym inwestorom, w ciągu najbliższego roku lub dwóch, powiedział w telewizyjnych wystąpieniach książę Mohammed bin Salman. Wśród potencjalnych zainteresowanych są duzi chińscy inwestorzy tacy jak np. China Investment Corporation (CIC). 1% wg aktualnej wyceny to ~$1 mld. „Chiny stwierdziły, że Arabia Saudyjska jest partnerem strategicznym, Indie stwierdziły, że Arabia Saudyjska jest partnerem strategicznym, a Rosja również powiedziała, że Arabia Saudyjska jest partnerem strategicznym” – powiedział książę podkreślając rolę Saudi Aramco w największych krajach Eurazji.
- Zyski BP plc w Q1 2021 wyniosły $2,6 mld, dzięki czemu spółka planuje wydać do $500 mln na odkup akcji własnych w Q2 2021. Zyski spółki przed pandemią, w Q1 2019 wynosiły $2,4 mld.
- China Petroleum & Chemical Corp poinformowała o zyskach netto w Q1 2021 na poziomie $2,86 mld – po stratach na zbliżonym poziomie w Q1 2020. Przerób ropy przez spółkę wzrósł do 5,07 mln baryłek dziennie (+16,3% r/r), a sprzedaż produktów rafineryjnych wzrosła +6,8% r/r. Kwartalna produkcja ropy przez spółkę wyniosło 68,41 mln baryłek ropy naftowej (-3,2% r/r) oraz 291,6 mld stóp3 gazu ziemnego (+16,8% r/r).
- Pracownicy służby zdrowia blokujący drogi w pobliżu dużego argentyńskiego złoża ropy i gazu łupkowego Vaca Muerta odrzucili w poniedziałek rządową ofertę płacową i obiecali kontynuować trzytygodniowy protest, który grozi ogólnokrajowym niedoborem paliwa. Wg nieoficjalnych danych rząd zaoferował podwyżkę o 53% ale płatną w ratach do kwietnia 2022 roku, podczas gdy strajkujący żądają natychmiastowej podwyżki o 40% by zrównoważyć ubiegłoroczną inflację wynoszącą oficjalnie 36,1%. Zdaniem prokuratora generalnego blokady drogowe są nielegalne.
- Rafineria w rosyjskim Achińsku, należaca do Rosneft, planuje ograniczenie produkcji w związku z pracami konserwacyjnymi zaplanowanymi od 27 maja do 22 lipca. W 2020 roku rafineria przetworzyła 7,15 mln ton ropy, produkując 1,04 mln ton benzyny, 2,2 mln ton oleju napędowego i 2,08 mln ton oleju opałowego.
- Egipt podpisał umowę o wartości $7,5 miliarda na budowę kompleksu petrochemicznego w strefie przemysłowej Ain Sokhna. Umowa została zawarta między Krajowym Przedsiębiorstwem Rafineryjno-Petrochemicznym Morza Czerwonego a spółką deweloperską Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Obiekt o powierzchni 3,56 miliona metrów kwadratowych jest najnowszą częścią wysiłków kraju zmierzających do stworzenia węzła energetycznego we wschodniej części Morza Śródziemnego. W kompleksie mają powstawać produkty takiej jak polietylen, polipropylen, poliester, paliwo bunkrowe oraz inne produkty naftowe i chemiczne.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +0,09 mln baryłek, do 493,1 mln baryłek (+0,02% t/t), prognozowano wzrost o 0,659 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA nieznacznie wzrosły do poziomu 85,4% całkowitej zdolności produkcyjnej.
- Wydobycie ropy naftowej w USA spadło do 10,9 mln baryłek dziennie (-0,9% t/t).
- Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrósł do 4,08 mln baryłek dziennie (+41,66% t/t), najwyższa wartość od grudnia 2020 roku.
Gaz ziemny
- Konsorcjum Nord Stream 2 poinformowało, że rosyjski statek Akademik Cherskiy rozpoczął układanie gazociągu, dołączając do statku Fortuna, który obecnie operuje na duńskich wodach terytorialnych.
- Novatek, największy rosyjski producent skroplonego gazu ziemnego (LNG), osiągnął zysk netto w Q1 2021 na poziomie 65,2 mld rubli ($873,3 mln) – w Q1 2020 spółka odnotowała stratę w wysokości 30,7 mld rubli. EBITDA spółki wyniosła 244,6 mld rubli (+32,5% r/r).
- Eksport gazu z Azerbejdżanu w ramach kontraktu Shah Deniz I został zawieszony z powodu wygaśnięcia kontraktu. Trwają rozmowy w sprawie nowego kontraktu. Roczny wolumen wg kontraktu wynosił 6,6 mld m3. Dostawy w ramach Shah Deniz II, w ilości 6 mld m3 rocznie, są kontynuowane bez przeszkód.
- Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor skorygował szacowaną datę ponownego uruchomienia swojej instalacji skroplonego gazu ziemnego (Hammerfest LNG) w Arktyce do 31 marca 2022 roku, by dać więcej czasu na naprawy po pożarze z września 2020. Sześciomiesięczne opóźnienie odzwierciedla potrzebę kompleksowych prac naprawczych.Jedyna w Europie wielkoskalowa instalacja LNG na wyspie Melkoeya na obrzeżach arktycznego miasta Hammerfest może przetwarzać 18 milionów m3 gazu dziennie, oczywiście gdy jest w pełni sprawna. Gaz jest dostarczany z morskiego pola Snoehvit na Morzu Barentsa, oddalonego o 160 km – które także wstrzymało wydobycie na skutek zamknięcia zakładu.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,4 mld stóp sześciennych (-1,1 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 86,8
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2021 to 91,3 mld stóp sześciennych (-0,22% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 11,5 bcfd (+2,68% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w kwietniu wynosi średnio 6,05 bcfd (+3,07% m/m). Jeśli ta wartość się utrzyma to będzie to nowy rekordowy miesięczny eksport rurociągami do Meksyku – pokonując dotychczasowy rekord 6,04 bcfd z września 2020.
Energia odnawialna
- Samsung C&T Corp rozważa budowę elektrowni słonecznych w Teksasie. Inwestycja ma kosztować $673 mln i rozpocząć działanie na koniec 2023 roku, a moc instalacji ma wynieść 700 megawatów. Instalacja ma m.in. zasilać zakłady produkcyjne Samsunga w Austin. Trwają rozmowy spółki z władzami stanowymi na temat projektu.
- Vitol, spółka zajmująca się handlem energią, kupiła 10% udziałów w firmie Gen2 Energy, zajmującej się zielonym wodorem, która wykorzystuje norweską nadwyżkę energii wodnej do produkcji paliwa.Gen2 Energy buduje obecnie swoją pierwszą fabrykę na północy kraju, która ma ruszyć w grudniu 2023 roku. Zakład będzie miał moc 80 megawatów i będzie produkował 11 700 ton wodoru rocznie.
- Niedawno zamknięte amerykańskie elektrownie węglowe mogą służyć jako miejsce dla nowej generacji małych reaktorów jądrowych – powiedział szef największego publicznego przedsiębiorstwa energetycznego w kraju, Jeff Lyash z Tennessee Valley Authority (TVA). Wg niego to będą „bardzo opłacalne lokalizacje małych reaktorów modułowych (SMR)”. Reaktory SMR są obecnie w fazie opracowywania, a pierwszy amerykański projekt na małą skalę, NuScale Power LLC, którego większościowym właścicielem jest firma budowlano-inżynieryjna Fluor Corp FLR.N, planuje opracowanie 12 60-megawatowych modułów w Departamencie Energii w Idaho National Laboratory. Obecnie koszty tego projektu wynoszą $6,1 mld, jednak SMR postrzegane jest jako kluczowe elementy sieci energetycznych na wypadek niedoborów energetyki wiatrowej i/lub słonecznej jakie dotknęły np. w tym roku Teksas czy Niemcy. Projekt jest szeroko wspierany przez różne szczeble administracji stanowej i federalnej.
Węgiel
- Australijska spółka South32 Ltd odnotowała w Q1 2021 wzrost węgla hutniczego do 1,6 mln ton (+34% r/r), choć prognozowano 1,8 mln ton. Jednocześnie sprzedaż tego rodzaju węgla wyniosła 1,5 mln ton (+10% r/r). Spółka nie zmieniła całorocznych prognoz mówiących o wydobyciu 6,4 mln ton węgla hutniczego. Kwartalna produkcja rudy manganu firmy z Perth wzrosła do 1,4 miliona mokrych ton metrycznych (+8% r/r).
- Państwowa kopalnia węgla Morupule (MCM) w Botswanie planuje zwiększyć produkcję do 3,8 mln ton rocznie (+35%). Jednak nie podano terminu zwiększenia wydobycia ani kosztów inwestycji. Botswana chce w ten sposób ograniczyć konieczność importu energii zza granicy.
Kamienie szlachetne
- Rosyjska firma Alrosa, największy na świecie producent diamentów, zaleciła wypłatę rekordowej półrocznej dywidendy w wysokości 70,3 mld rubli ($938 mln), co stanowi 80% jej wolnych przepływów pieniężnych (FCF). Popyt w Stanach Zjednoczonych, który stanowi połowę światowej sprzedaży biżuterii diamentowej, wzrósł z powodu dużej liczby ślubów, z których część została opóźniona po wybuchu pandemii w zeszłym roku. Wzrosły również zakupy obrączek z dużymi diamentami, ponieważ niektóre koszty ślubu – duże przyjęcia i podróże poślubne – są ograniczone, a tym samym zwalniają część budżetu. Spółka na skutek słabego popytu na diamenty w 2020 roku zakończyła go z zapasami na poziomie 20,7 mln karatów, by zmniejszyć go na koniec Q1 2021 do 12,8 mln karatów (-38,16% q/q). Polityka dywidendowa Alrosa pozwala jej wypłacać od 70% do 100% FCF w postaci półrocznej dywidendy, jeśli jej wskaźnik dług netto do EBITDA spadnie poniżej 1. Wskaźnik ten wyniósł 0,4 na koniec grudnia 2020. Jeśli wskaźnik zadłużenia stanie się ujemny, dywidendy mogą przekroczyć 100% FCF, a wg prognoz spółki dług netto/EBIDTA pozostanie poniżej 1 na koniec 2021 roku. Alrosa wypłaca dywidendy od 2010 roku, z przerwą w 2020 roku.
Złoto
- Mediana prognozowanych cen złota zebrana wśród 42 uczestników rynku pokazała $1784/oz w 2021 roku i $1743/oz w 2020 roku. Wcześniejsze prognozy tej samej grupy mówiły o cenie powyżej $1900/oz.
- Kanadyjska spółka Fortuna Silver Mines Inc poinformowała o planach zakupu spółki Roxgold Inc za $884,32 mln. Roxgold Inc w 2020 roku wydobył 133,94 tysiąca uncji złota (przekraczając prognozy), sprzedając ponad 135,3 tysiąca uncji po średnio $1 771/oz. Koszty wydobycia uncji złota przez spółkę na 2021 rok szacowane są na przedział od $895/oz do $975/oz przy produkcji w przedziale 120 – 130 tysięcy uncji. Fortuna Silver Mines Inc w 2020 roku wyprodukowała 55 349 uncji złota (+10% r/r), 7,13 mln uncji srebra (-19% r/r) a także ołów oraz cynk. W przypadku złota głównym źródłem w spółce jest kopalnia Lindero w Argentynie z prognozowanym na 2021 rok kosztem od $730/oz do $860/oz i produkcją w przedziale 178 – 202 tysiące uncji złota.
Metale przemysłowe
- Południowokoreański producent stali POSCO odnotował wzrost zysku operacyjnego w Q1 2021 do poziomu $1,39 mld (+120% r/r) dzięki wzrostowi cen stali na świecie. Aktualne szacunki dotyczące globalnego wzrostu popytu w tym roku o +5,8% (względem ubiegłorocznych szacunków na poziomie +4,1%) dają potencjał na podobne zyski spółki w kolejnych kwartałach.
- Norweski Norsk Hydro poinformował o zyskach za Q1 2021. EBITDA wyniosła $624,2 mln (+37% r/r) i to najlepszy wynik od 2017 roku. Jednocześnie firma spodziewa się dalszych dobrych kwartałów ze względu na solidny popyt na aluminium równoważący podaż. Koszt produkcji tony aluminium w spółce to obecnie $1825 czyli+11% q/q (prognozowano $1776/t).
- Vale S.A. odnotował dochód netto za Q1 2021 na poziomie $5,55 mld – prognozy mówiły o dochodzie netto na poziomie $5,06 mld.
- Ganfeng Lithium Co poinformowało o zysku netto w Q1 2021 na poziomie $73,44 mln (-31,42% q/q; +6 043,23% r/r). spółka dostarcza swoje produkty m.in. do zakładów Tesli oraz BMW.
- Glencore zgodził się przejąć niewypłacalnego niemieckiego producenta ołowiu Weser-Metall za pośrednictwem nowej spółki o nazwie Nordenham Metall GmbH. Spółka zainwestuje ~$30 mln by zmodernizować działalność zakładu w zakresie handlu i ochrony środowiska.Weser-Metall w Nordenham produkuje około 105 000 ton ołowiu rocznie, zatrudniając nieco ponad 300 pracowników i jest jednym z głównych producentów ołowiu na kontynencie – firma złożyła wniosek o upadłość w maju 2020 na skutek ograniczeń popytu wywołanych pierwszą falą pandemii w Europie.
- Sąd Najwyższy Minnesoty nakazał Departamentowi Zasobów Naturalnych Minnesoty ponowne rozpatrzenie niektórych zezwoleń na budowę zapory poflotacyjnej potrzebnych PolyMet Mining Corp przy budowie kopalni miedzi NorthMet w stanie, przyznając zwycięstwo ekologom i opóźniając projekt. Wyrok nakazuje też ustalenie terminu zezwolenia na wydobycie, które pierwotnie wydano bez daty wygasania.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: