aktualności – 1 kwietnia 2021

Przedświąteczny zestaw aktualności i oczywiście premierowy odcinek programu – już o 14:00!! A wśród danych będzie o miliardach, które mogą nam zacząć pompować niektóre surowce już w najbliższych miesiącach, o OPEC+, o złocie, miedzi, kawie, kukurydzy, pszenicy etc. Generalnie (jak zawsze) masa przydatnych informacji rynkowych!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 1 kwietnia 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • W ostatnich raportach od USDA znajdziemy kilka ciekawych zestawów danych. Wśród nich są ceny jakie farmerzy amerykańscy otrzymywali za swoje produkty w lutym 2021 oraz prognozowany areał a także zapasy zbóż w USA. Poniżej grafiki z najważniejszymi danymi z tych raportów.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • W poniedziałek popołudniu udało się wznowić ruch na Kanale Sueskim. Jednak jak podkreślają specjaliści rozładowanie powstałego korka może potrwać parę tygodni o ile nie miesięcy – dużo zależy ile najbliższych transportów zostanie skierowanych wokół Afryki zamiast przeprawy przez zatłoczony Kanał Sueski.
  • Brazylijska agencja ds. Dostaw żywności i statystyki Conab rozpoczęła badanie, aby zmierzyć wielkość prywatnych zapasów ryżu, kawy i pszenicy w kraju. Badanie zostanie przeprowadzone między 5 a 23 kwietnia we wszystkich regionach kraju i ma ujawnić ilość dostępną dla każdego z tych produktów w prywatnych zapasach.
  • Joe Biden w ramach $2,3 bilionów inwestycji infrastrukturalnych ma zamiar przeznaczyć $174 mld na wsparcie przemysłu samochodów elektrycznych, a kolejne miliardy mają wesprzeć sektor energetyki odnawialnej. W ramach inwestycji mowa jest o 500 tysiącach ładowarek aut elektrycznych do 2030 roku, elektryfikacji co najmniej 20% autobusów szkolnych i wymiany 50 tysięcy dieslowskich pojazdów tranzytowych w USA. Mają też być podjęte decyzje o elektryfikacji floty pojazdów federalnych, włącznie z United States Postal Service. Przedłużone zostaną także ulgi podatkowe dla elektrowni wiatrowych, słonecznych i magazynów energii o dziesięć lat. O tego rodzaju decyzjach prezydenta USA i ich konsekwencjach dla rynków surowcowych wspominam w swoim artykule w 24. numerze magazynu INWESTOR. Środki na plan mają zostać pozyskane poprzez m.in. podniesienie amerykańskiej stawki podatku od osób prawnych do 28% (z 21% obecnie) oraz wyeliminowanie wszelkich dotacji w branży paliw kopalnych.

Kawa

  • Pierwsze szacunki dotyczące eksportu kawy z Wietnamu w Q1 2020 mówią o wysyłce ~428 tysięcy ton (-17% r/r). Na ten wynik zupełnie nie ma wpływu sytuacja w Kanale Sueskim z przełomu ubiegłego i tego tygodnia – tam statki z Wietnamu oczekujące na przeprawę były załadowane najpóźniej w pierwszej połowie marca.
  • Od 4 kwietnia w brazylijskich obszarach kawowych spodziewane są deszcze, które mogą poprawić warunki końcowego etapu wzrostu ziaren przed zbiorem.

Cukier

  • Commerzbank prognozuje nadpodaż cukru w sezonie 2021/22 pomimo spadków produkcji w Brazylii, które zostaną skompensowane wzrostem produkcji w Indiach, Tajlandii i Unii Europejskiej. Także spadki cen etanolu w Brazylii mogą przedłużyć wyższą opłacalność produkcji cukru nad etanolem na początek sezonu 2021/22.
  • Pakistan zezwolił sektorowi prywatnemu na import 0,5 miliona ton białego cukru z Indii.

Kakao

  • Według Climate42, po raz pierwszy od 2017 r. średnie obciążenie strąków w marcu w Ghanie przekracza 9 strąków na drzewo kakaowca, co jest pozytywnym znakiem dla zbiorów w średnim sezonie. Podobnie pozytywnym czynnikiem są zwiększone opady w ostatnich dniach zmieszane ze słońcem, zwiększające jakość ziaren mających być zebranych pomiędzy kwietniem a wrześniem.
  • Przybywanie kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęło 1,643 miliona ton między 1 października a 28 marca (-0,1% s/s).

Pszenica

  • Ukraiński eksport pszenicy w sezonie lipiec-czerwiec 2020/21 nie osiągnie wcześniej przewidywanych 17,5 mln ton – powiedział we wtorek wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Wysocki.
  • Analitycy szacują, że amerykańscy farmerzy obsieją 44,971 mln akrów pszenicą w 2021 r.

Kukurydza

  • Analitycy szacują, że amerykańscy farmerzy obsieją 93,208 mln akrów kukurydzą w 2021 r.

Ryż

  • Pierwsze szacunki dotyczące eksportu ryżu z Wietnamu w Q1 2020 podają ilość 1,1 mln ton (-30,4% r/r).

Soja

  • Analitycy szacują, że amerykańscy farmerzy obsieją 89,996 mln akrów soją w 2021 r.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Amerykańskie hodowle trzody chlewnej 1 marca liczyły 74, 773 mln sztuk (-1,85% r/r).
  • Produkcja mięsa w USA w lutym 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa naftowa

  • Arabia Saudyjska chce przedłużenia aktualnych limitów wydobycia na maj, Rosja generalnie popiera ten stan rzeczy, jednak chce nieco podnieść swoje wydobycie, co może być przyczyną sporów podczas dzisiejszego spotkania OPEC+. JP Morgan także prognozuje przedłużenie cięć.
  • OPEC spodziewa się, że zapasy ropy spadną o około 445 milionów baryłek w 2021 roku. To o prawie 40 mln baryłek więcej niż prognozy grupy sprzed miesiąca, co pokazuje wpływ cięć produkcji OPEC+ na stany magazynowe i nadpodaż na rynku.
  • W marcu 2021 większość krajów OPEC realizowała swoje zobowiązania dotyczące cięć produkcji. Nieco poniżej jest Kongo (98% zgodności) i Irak (96% zgodności). Mocno odstaje Gwinea Równikowa (77% zgodności), a Gabon zrealizował zaledwie 22% redukcji wydobycia – jednak w przypadku tego kraju wydobycie nie przekracza 0,2 mln baryłek dziennie. W grupie OPEC zgodność z cięciami ustalonymi podczas spotkania OPEC+ w marcu 2021 wyniosła 124%.
  • Giganci naftowi wstrzymują ekspansję na polach łupkowych w USA. Chevron posiada aktualnie 5 odwiertów łupkowych (20 przed pandemią) i choć planuje powrót do wydatków sprzed pandemii w tej części swojego biznesu na poziomie $4 mld (z obecnych ~$2 mld) to w 2020 roku nie uruchomi nowych odwiertów w regionie. Prognoza produkcji Chevrona z łupków to milion baryłek dziennie do 2025 roku. Exxon Mobil z kolei ma 7 odwiertów łupkowych, prawdopodobnie w tym roku uruchomi kolejne trzy (przed pandemią było to 60 odwiertów), a do 2025 roku chce wydobywać 700 tysięcy baryłek ropy łupkowej dziennie.
  • Wietnamski eksport ropy naftowej w Q1 2021 szacuje się na 849 tysięcy ton (-33,6% r/r). Z kolei import wyniósł ~1,859 mln ton (-48,9% r/r).
  • Rosyjski monopolista ropociągowy Transneft poinformował o zyskach netto za 2020 rok na poziomie $1,8 mld (-26% r/r). Spadek nastąpił w wyniku globalnych cięć produkcji i pandemii COVID-19 ograniczającej popyt. Spółka w 2020 roku przetransportowała średnio 8,78 mln baryłek dziennie – i w 2021 roku ta wartość ma pozostać niezmieniona.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -0,876 mln baryłek, do 499,9 mln baryłek (-0,18% t/t), prognozowano wzrost o +0,1 mln baryłek.
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 11,1 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Amerykański przemysł gazowy w latach 2015 – 2020 rósł nieproporcjonalnie: średnio +4,3% r/r wzrostu podaży przy średnio +2,3% r/r wzrostu popytu. Dużą zmianą jest potężny wzrost eksportu: z <1 mld m3 w 2015 roku do prawie 67 mld m3 w 2020 roku. Eksport LNG (rurociągami i tankowcami) pod koniec 2020 roku stanowił 10% krajowej produkcji.
  • Niemiecki koordynator ds. Stosunków transatlantyckich wezwał w środę do moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. To poważne zachwianie w partii Angeli Merkel.
  • Santos Ltd otrzymał ostateczne zezwolenie na realizację projektu gazowego Barossa o wartości $3,6 miliarda u wybrzeży północnej Australii, największego nowego projektu gazowego w kraju od prawie dziesięciu lat. Gaz z Barossy ma kluczowe znaczenie dla przedłużenia żywotności fabryki LNG Darwin, zastępując dostawy ze złoża Bayu-Undan na Morzu Timorskim, które ma zostać wyczerpane w ciągu najbliższych dwóch lat. Santos wyda także $600 mln na przedłużenie funkcjonowania LNG Darwin o kolejne 20 lat.
  • Stan Wiktoria odrzucił we wtorek plan firmy AGL Energy dotyczący budowy terminalu importowego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Stanowy rząd laburzystów odrzucił projekt z powodu obaw, że terminal importowy zniszczy uznane na całym świecie tereny podmokłe. Projektowi sprzeciwiła się niezwykła koalicja grup środowiskowych, tubylczych i lokalnych wraz z konserwatywnymi politykami. AGL Energy będzie musiało zaksięgować $99 mln które już wydało na ten projekt jako stracone. Szacuje się, że Australia będzie miała niedobór gazu ziemnego już w 2026 roku. Wciąż pozostaje otwarta kwestia pięciu innych projektów terminali importowych LNG w Australii.
  • Gaz-system szacuje, że zapotrzebowanie Polski na gaz w ciągu najbliższych 10–13 lat wzrośnie o 60%, głównie na skutek odchodzenia od węgla jako źródła energii elektrycznej.Polska zakłada, że ​​do 2040 r. gaz będzie stanowił 30% produkcji energii, wiatr 30%, energia słoneczna 5%, a energia jądrowa 16%.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,6 mld stóp sześciennych (+0,1 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 91,8 bcfd (-5,7 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy).
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2021 to 91,1 mld stóp sześciennych (+5,32% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w marcu wynosi średnio 10,8 bcfd, co oznacza, że w zasadzie osiągnięto limit infrastrukturalny dla eksportu wynoszący 10,5 bcfd. Nadwyżka jest konsumowana przez terminale eksportowe. Dotychczasowy rekord dostaw do terminali eksportowych to było 10,7 bcfd w grudniu 2020.

Energia odnawialna

  • W 2020 roku Chiny uruchomiły elektrownie wiatrowe o mocy 71,7 gigawatów (GW) – co odpowiada za ponad 77% nowych zasobów energii wiatrowych uruchomionych w 2020 roku. Dodatkowo w 2020 roku Chiny uruchomiły elektrownie słoneczne o mocy 48,2 GW.
  • Prognozy na 2021 rok sugerują powstanie nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 181 gigawatów (+27% r/r), z czego większość będzie zlokalizowana w Chinach (~60 GW), Stanach Zjednoczonych (~27 GW) i Indiach (~12 GW).
  • Administracja prezydenta USA Joe Bidena postawiła sobie za cel rozmieszczenie 30 gigawatów morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.
  • Dubai Holding poinformowało, że wraz z pięcioma innymi firmami wybuduje elektrownię produkującą prąd z odpadów. Inwestycję szacowaną na $1,1 mld ma wykonać międzynarodowe konsorcjum w składzie: Dubai Holding, Hitachi Zosen Inova, ITOCHU Corporation, BESIX Group oraz lokalna firma budowlanej Tech Group. Zakład będzie przetwarzał 5 666 ton stałych odpadów komunalnych wytwarzanych przez Dubaj dziennie. Gdzieś to już widzieliśmy… https://www.youtube.com/watch?v=vHake6w4Su0

Węgiel

  • W 2020 roku Chiny odpowiadały za 53% całkowitej produkcji energii elektrycznej z elektrowni węglowych. W 2015 roku była to wartość 44% światowej produkcji prądu z węgla.

Złoto

  • Jiangxi Copper Co poinformowała o produkcji złota w 2020 roku na poziomie 96 ton (+22,2% r/r).
  • Rosyjski GV Gold poinformował o odroczeniu IPO. „Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu oferty publicznej ze względu na podwyższony poziom zmienności rynkowej zarówno na globalnym, jak i rosyjskim rynku kapitałowym” – powiedział w oświadczeniu Vladislav Barshinov, prezes GV Gold.

Metale przemysłowe

  • Rosyjski Nornickel poinformował o powstrzymaniu napływu wody do swoich kopalni. Kopalnia Oktyabrsky w pełni wznowi produkcję w pierwszych 10 dniach maja, a kopalnia Taimyrsky miała wznowić produkcję na początku czerwca.
  • Chińska firma Jiangxi Copper Co poinformowała o dochodach netto w 2020 roku na poziomie $353,6 mln (-5,9% r/r) przy produkcji katod miedzianych na poziomie 1,64 mln ton (+5,5% r/r). Spółka planuje zwiększenie produkcji katod w 2021 roku do 1,73 mln ton katod miedzianych (+5,3% r/r). Produkcja koncentratu miedzi w 2020 roku wyniosła 208,9 tysiąca ton (b/z r/r).
  • Unia Europejska nałożyła cła na produkty aluminiowe importowane z Chin po tym, jak dochodzenie wykazało, że są one sprzedawane po dumpingowych cenach. Cła wynoszą od 21,2% do 31,2% – co oznacza obniżenie względem ceł tymczasowych nałożonych podczas dochodzenia (od 30,4% do 48,0%).
  • W Kongo rozpoczęła pracę agencja Entreprise Generale du Cobalt (EGC), która ma uregulować sektor wydobycia rzemieślniczego tego surowca. Rzemieślnicze wydobywanie kobaltu często są prowadzone z naruszeniem podstawowych norm BHP czy z wykorzystaniem dzieci do pracy. EGC ma zapobiegać tego rodzaju praktykom, obejmując swoją jurysdykcją do 200 tysięcy rzemieślniczych górników kobaltu. EGC ma też za zadanie zlikwidować nielegalny eksport surowca. W 2020 roku w Kongo pozyskano 99 tysięcy ton kobaltu (70% globalnej produkcji), z czego 10% pochodziło od górników rzemieślniczych.
  • Ganfeng Lithium, jeden z największych na świecie producentów litu, powiedział, że wolniejszy wzrost podaży litu przedłuży niedawny wzrost cen. Spółka w 2020 roku odnotowała przychody netto na poziomie $156 mln (+184% r/r). Pandemia koronawirusa ograniczyła rozwój projektów litowych w Ameryce Południowej, co powinno ograniczyć krótkoterminowo podaż surowca, korzystnie wpływając na jego ceny. Spółka chce w pierwszej połowie 2022 roku uruchomić swój projekt Cauchari-Olaroz w Argentynie, który ma dostarczyć 40 tysięcy ton węglanu litu rocznie. Obecnie spółka ma zdolność produkcyjną nieco ponad 120 000 ton ekwiwalentu węglanu litu (LCE) rocznie, docelowo chce osiągnąć co najmniej 600 tysięcy LCE rocznie. Ganfeng zamierza również zbudować zakład recyklingu, który może przetwarzać 100 000 ton zużytych baterii litowych rocznie.
wykres SMM Lithium Metal Spot Price Daily, interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

wykres SMM Lithium Metal Spot Price Daily, interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *