Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Chińskie służby dokonały zatrzymania 14 gangów zajmujących się przemytem ropy naftowej. Przejęto milion ton rafinowanej ropy (wartej $770 mln), zatrzymano 11 statków i 171 podejrzanych.
Kawa
- Okres marca i kwietnia jest kluczowy dla cen kawy, ze względu na potencjalne przymrozki w Brazylii, które mogą uszkodzić ziarna zmniejszając plony.
Cukier
- Indyjskie zakłady produkujące cukier zakontraktowały 4,3 mln ton na eksport w sezonie 2020/21, z czego wysłano już 2,2 mln ton. To bardzo szybkie tempo kontraktowania, zwłaszcza że indyjskie władze dopiero na koniec grudnia opublikowały limity eksportowe na cukier. Indyjska produkcja w bieżącym sezonie wynosi 25,87 mln ton (+20% s/s).
- Rynki wciąż oczekują na dane dotyczące spadku wydajności i jakości zbiorów trzciny cukrowej po suszach w Brazylii.
Kakao
- Przetwórstwo ziaren kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w lutym 2021 wyniosło 244 tysiące ton (+3,83% r/r).
- Wygasający kontrakt marcowy na kakao zakończył się sprzedażą 52,9 tysiąca ton surowca – kilkakrotnie więcej niż niecałe 7 tysięcy ton w marcu 2020.
Pszenica
- CME Group, we współpracy z agencją Platts wprowadzi w kwietniu na giełdę ukraińskie kontrakty terminowe i opcje na pszenicę. Obrót nowymi instrumentami zacznie się 12 kwietnia. CME ma w ofercie już kontrakty na rosyjską pszenicę oraz ukraińską kukurydzę.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Ukraina uzgodniła z Unią Europejską, że od 20 marca będzie mogła eksportować do UE drób z regionów wolnych od ptasiej grypy. Wcześniejsza decyzja wprowadziła zakaz eksportu drobiu i mięsa drobiowego z całej Ukrainy. W 2020 roku eksport mięsa drobiowego z Ukrainy wynosił 431 tysięcy ton (+4% r/r).
Ropa naftowa
- Chiński przerób rafineryjny sięgnął 14,13 mln baryłek dziennie w okresie styczeń-luty (+15% r/r). Przed pandemią w analogicznym okresie przerób rafineryjny wynosił 12,68 mln baryłek dziennie.
- Produkcja ropy naftowej w Chinach w pierwszych dwóch miesiącach 2021 wzrosła do 3,97 mln baryłek dziennie (+0,4% r/r).
- Brazylijska produkcja ropy naftowej i gazu w lutym 2021 wyniosła 3,55 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (-6% r/r). W tym samej ropy wydobywano 2,73 mln baryłek dziennie (-8% r/r).
- Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że przedpandemiczny popyt na benzynę może nigdy nie wrócić. Związane jest to z transformacją na pojazdy hybrydowe i elektryczne w krajach rozwiniętych. Prognozy IEA na najbliższe 5 lat nie zakładają powrotu popytu do poziomów z 2019 roku.
- Zmiana wśród dostawców ropy naftowej do Indii. Irak utrzymał pierwsze miejsce, ale Arabia Saudyjska spadła z drugiego miejsca na czwarte – na korzyść USA. Trzecie miejsce wśród dostawców do Indii zajmuje Nigeria. To jaskrawy przykład utraty rynku, o której mówiłem w programie w poniedziałek, 15 marca.
- Szwajcarski „Proton Energy Group SA podjął decyzję o zakończeniu współpracy i zaprzestaniu dostaw produktów naftowych na rynek ukraiński od 1 kwietnia 2021 roku”, dotyczy to także dostaw LPG – źródłem dostaw jest Rosneft. W 2020 roku było to 1,75 mln ton oleju napędowego oraz 496,9 tysięcy ton LPG. Łącząc to z politycznymi doniesieniami o wzmożonej aktywności pro-rosyjskich armii w Donbasie może oznaczać eskalację konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie, trwającego od kwietnia 2014 roku.
- PKN Orlen podpisał dwuletnią umowę z Rosneft na dostawy ropy naftowej. Kontrakt opiewa na 3,6 mln ton rocznie – podczas gdy wcześniejsza umowa dotyczyła dostaw od 5,4 do 6,6 mln ton ropy naftowej rocznie.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, o +2,4 mln baryłek, do 500,8 mln baryłek (+0,48% t/t), prognozowano wzrost o +3,0 mln baryłek.
Gaz ziemny
- Wydobycie gazu ziemnego w Chinach wzrosło w okresie styczeń-luty do 34,8 miliardów metrów sześciennych (+13,5% r/r).
- Gazprom poinformował, że jego eksport gazu ziemnego poza granice byłego Związku Radzieckiego wzrósł do 42,9 mld m3 w okresie od 1 stycznia do 15 marca 2021 (+28,3% r/r). W tym samym okresie spółka wydobyła 112,4 mld m3 gazu ziemnego (+8,4% r/r).
- Rosyjski producent gazu Gazprom podpisał pięcioletnią strategiczną umowę o współpracy z Shell. Współpraca obejmie eksplorację rynków energii, „projekty w całym łańcuchu wartości”, cyfryzację technologii i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
- Rząd brazylijski upoważnił lokalną jednostkę koncernu energetycznego Royal Dutch Shell do importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na rynek brazylijski. Zezwolenie daje możliwość importu do 36,5 mln m3 do 31 marca 2024 roku.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,1 mld stóp sześciennych (-1,5 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 99,5 bcfd (+1,8 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy).
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2021 to 91,0 mld stóp sześciennych (+5,20% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w marcu wynosi średnio 10,4 bcfd, zbliżając się do maksymalnych możliwości eksportowych Stanów Zjednoczonych, wynoszących 10,5 bcfd.
Energia odnawialna
- Fińskie Neste poinformowało, że w holenderskim Rotterdamie wybuduje swoją rafinerię produkującą biopaliwa z odpadów i pozostałości post-produkcyjnych jak zużyte oleje ze smażalni, tłuszcze zwierzęce i rybne z przemysłu spożywczego czy pozostałości po przeróbce olejów roślinnych.
- Instalacje solarne do pozyskiwania energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych wzrosną czterokrotnie do 2030 r. Obecnie zainstalowane jest prawie 100 gigawatów (GW) mocy, przez najbliższe 10 lat ta wartość ma osiągnąć ponad 424 GW jak podaje US Solar Energy Industries Association (SEIA). Taka ilość energii wystarczy do zasilenia 40% gospodarstw domowych w USA. Obecnie energia słoneczna dostarcza 3% prądu w USA, do 2030 roku ma wzrosnąć jej udział do 20%. Pod koniec ubiegłego roku Kongres przedłużył 26% ulgę podatkową, która pomaga obniżyć koszty instalacji słonecznych w ramach pakietu pomocy przy pandemii koronawirusa rządu USA.
- Francuska grupa energetyczna Total poinformowała, że połączyła się z firmą Foret Ressources Management, aby zasadzić 40 000 hektarów lasów w Republice Konga. Las tej wielkości pochłonie ponad 10 milionów ton emisji CO2 w ciągu 20 lat.
Złoto
- Rosyjski GV Gold planuje IPO na moskiewskiej giełdzie. Spółka chce pozyskać $500 mln, w okolicy 1 kwietnia poznamy ceny akcji. Spółka planuje zwiększenie wydobycia złota o ~33% do 2025 roku. Firma chce wypłacać dywidendę w wysokości 40% EBITDA, pod warunkiem, że dług netto nie przekroczy 1,5x EBITDA. Na koniec ostatniego okresu rozliczeniowego ten wskaźniku dług netto do EBITDA wynosił 0,8x. Za Q4 2020 spółka przeznaczy $37 mln na dywidendy.
Platyna i pallad
- Rosyjski Nornickel prognozuje spadek swojej produkcji, m.in. platyny i palladu w 2021 roku o 15% – 20% w związku z opóźnieniami wznowienia produkcji w dwóch syberyjskich kopalniach, Oktyabrsky i Taimyrsky, po pojawieniu się w tunelach wód podziemnych. Wydobycie platynowców ma spaść o około 710 tysięcy uncji. Przełoży się to na $1 – $1,5 mld mniejszych zysków w 2021 roku.
Metale przemysłowe
- Chińskie miasto Baotou w Mongolii Wewnętrznej, głównym regionie produkującym aluminium, nakazało przestoje w produkcji w ramach narodowego planu redukcji emisji dwutlenku węgla.
- International Aluminium Institute prognozuje, że światowy przemysł aluminiowy musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 77% do 2050 r. Będzie to dużym wyzwaniem, ponieważ 60% emisji CO2 z przemysłu aluminiowego pochodzi z pozyskiwania energii elektrycznej, a 15% ze stosowania anod węglowych w procesie wytapiania. Dodatkowo popyt na aluminium do 2050 roku ma wzrosnąć do 180 mln ton (+80% względem 2020 roku).
- Chilijska spółka wydobywcza Antofagasta poinformowała, że EBITDA w 2020 roku wzrosła do $2,7 mld (+12,3% r/r), co pozwoli spółce wypłacić dywidendę w wysokości $0,485/akcję.
- Chilijskie Codelco poinformowało o uzyskaniu zgody na przedłużenie eksploatacji swojej kopalni Radomiro Tomic do 2030 r. Kopalnia w 2020 roku pozyskała 261 tysięcy ton miedzi.
- Rosyjski Nornickel prognozuje spadek swojej produkcji, m.in. miedzi i niklu w 2021 roku o 15% – 20% w związku z opóźnieniami wznowienia produkcji w dwóch syberyjskich kopalniach, Oktyabrsky i Taimyrsky, po pojawieniu się w tunelach wód podziemnych. Produkcja niklu spadnie o 35 tysięcy ton a miedzi o 65 tysięcy ton.
- Produkcja surowej stali w Brazylii w lutym 2021 wzrosła do 2,8 mln ton (+3,8% r/r). Sprzedaż wyniosła 1,88 mln ton (+20,9% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: