Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Prezydent Donald Trump ogłosił nową pomoc dla rolników w związku z pandemią koronawirusa. Szacuje się, że wsparcie dla amerykańskich farmerów soi, kukurydzy, pszenicy, tytoniu a także hodowców bydła i drobiu wyniesie do $14 mld. To kolejny, po kwietniowym wartym $19 mld, program finansowego wsparcia dla amerykańskich rolników. Nowy pakiet pomocy będzie w dużej mierze finansowany przez Commodity Credit Corp, program z czasów kryzysu, stworzony w celu wspierania dochodów gospodarstw rolnych. Fundusze od korporacji nie muszą być zatwierdzane przez Kongres.
Kawa
- „Spodziewamy się znacznej nadwyżki (kawy) w sezonie 2020/21, przy czym Brazylia stanowi większość wzrostu. W związku z tym możliwe jest ożywienie certyfikowanych zapasów” – powiedział CitiBank w notatce. „Dalsza normalizacja (cen) do ~ 1,15 USD / funt jest prawdopodobna w perspektywie krótko- i średnioterminowej”.
- Tropikalna burza Noul dotarła w piątek na ląd do Wietnamu, największego na świecie producenta robusty, wywołując ulewne deszcze w centralnych częściach kraju. Według raportu burza zabiła co najmniej jedną osobę, a drugą zraniła, zwalając drzewa i niszcząc setki domów. Państwowa telewizja VTV poinformowała, że w Central Highlands, największym obszarze uprawy kawy w Wietnamie, spadło około 100 mm deszczu.
- Zapasy kawa w magazynach ICE:
Cukier
- Francja nałożyła grzywnę na francuskiego producenta cukru i etanolu Tereos w wysokości $459 000 za opóźnienia w płatnościach dla dostawców.
- Grupa cukrownicza Tereos spodziewa się, że średni plon z francuskich zbiorów buraków cukrowych spadnie w tym roku o około 12%. Cristal Union, drugi co do wielkości producent cukru we Francji, spodziewa się, że ilość zebranych buraków cukrowych będzie o 10-15% niższa od zeszłorocznej.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Kukurydza
- USDA poinformował o sprzedaży 210 000 ton amerykańskiej kukurydzy do Chin w piątek.
Soja
- USDA poinformował o sprzedaży 132 000 ton amerykańskiej soi do Chin.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Kolejnych sześć przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostało potwierdzonych u dzików we wschodnich Niemczech, zwiększając całkowitą liczbę potwierdzonych przypadków do 13, podało niemieckie federalne ministerstwo rolnictwa.
- Chiny przestaną przyjmować wnioski importowe od indonezyjskiego producenta owoców morza PT Putri Indah. To decyzja podjęta po odkryciu przed tygodniem koronawirusa w partii mrożonych ryb włosowatych z firmy.
Zawieszenie wejdzie w życie natychmiast i potrwa jeden tydzień, poinformował Generalny Urząd Celny.
Ropa naftowa
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 38,16 mln (-7,43% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA w USA spadła w ubiegłym tygodniu o jeden do 179.
- Goldman Sachs prognozuje globalny deficyt ropy naftowej w wysokości 3 mln baryłek dziennie do czwartego kwartału 2020. Prognozuje też średnie ceny ropy typu Brent na $49 jeszcze w 2020 a następnie $65 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
- Szwajcarski bank UBS prognozuje cenę $55 za baryłkę ropy Brent do Q2 2021.
- W Zatoce Meksykańskiej w piątek rozpoczęto wznawianie prac na platformach wiertniczych zamkniętych z powodu huraganu Sally. Wciąż nieobsadzone zostało 37 platform ze 149 zamkniętych przed huraganem Sally.
- Nowa burza tropikalna pojawiła się w Zatoce Meksykańskiej. Nazwano ją Beta (drugi raz w historii meteorolodzy zaczęli używać greckiego alfabetu do nazw burz, wyczerpując nazwy wybrane przed rozpoczęciem sezonu), może stać się huraganem na początku tygodnia, co ponownie może odbić się na wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej a także w południowo-wschodnich stanach Stanów Zjednoczonych.
- Glass Lewis zalecił akcjonariuszom Noble Energy Inc głosowanie za proponowanym przejęciem przez Chevron Corp za $5 miliardów. To już druga rekomendacja akceptacji oferty dla akcjonariuszy Noble Energy (news z 14 września https://surowcowe.info/aktualnosci-14-wrzesnia-2020/#ropa). Akcjonariusze będą głosować w sprawie sprzedaży 2 października 2020.
- Książę Abdulaziz bin Salman powiedział, że gromadzący się OPEC + może odbyć nadzwyczajne spotkanie w październiku, jeśli rynek ropy skurczy się z powodu słabego popytu i rosnących przypadków koronawirusa. OPEC + zajmie proaktywną i wyprzedzającą postawę w rozwiązywaniu problemów związanych z rynkiem ropy. Panel OPEC+ podał, że łączna nadprodukcja osiągnęła 2,38 mln baryłek dziennie od maja do sierpnia.
- Państwowy brazylijski producent ropy Petroleo Brasileiro S.A. poinformował że zainteresowanie inwestorów globalnym wykupem obligacji spółki mającym na celu wydłużenie zapadalności długu i obniżenia kosztów obsługi przekroczyło $4 mld.
- Według Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego w czerwcu towarowy transport lotniczy spadł o 18% r/r a pasażerski aż o 87%. Według National Bureau of Statistics wolumen ruchu pasażerskiego w Chinach spadł w sierpniu o około 40% r/r. Brytyjskie lotnisko Heathrow zgłosiło spadek liczby pasażerów w sierpniu o 69% w przypadku lotów krajowych i krótkodystansowych w Europie oraz o 92% w przypadku lotów długodystansowych poza Europą. Paliwo lotnicze stanowiło około 8% zużycia ropy naftowej w 2019 roku, w ciągu ostatniej dekady konsumpcja rosła o prawie 2,7% rocznie w latach 2009-2019 – w porównaniu z 1,6% dla wszystkich produktów naftowych.
- Rosja planuje załadować we wrześniu 3,5 mln ton ropy Ural z portów bałtyckich oraz 1,6 mln ton ropy Ural i Siberian Light z Noworosyjska nad Morzem Czarnym. Pierwsze szacunki mówią też o stabilnym eksporcie w październiku 2020.
Gaz ziemny
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wynosiły $4,60/mmBtu (+1,10% t/t) z dostawą na październik. Listopadowe ładunki wyceniano na $4,80/mmBtu (+1,05% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o dwa do 73 aktywnych punktów.
- Oczekuje się, że zużycie gazu ziemnego w Chinach wzrośnie do 4,2% w 2020 r. Raport Departamentu Ropy i Gazu Krajowej Administracji Energetycznej wskazuje na wydobycie gazu ziemnego w Chinach na 189 mld m3 (+9% r/r).
- Rosyjski koncern Lukoil wznowił wydobycie gazu ze złoża Gissar w Uzbekistanie i obecnie produkuje w tym kraju 5,7 miliarda m3 rocznie w ramach dwóch umów o podziale wydobycia. Eksport gazu z Uzbekistanu spadł po tym, jak chiński importer PetroChina ogłosił w marcu siłę wyższą z powodu niższego zużycia w wyniku wybuchu koronawirusa. Uzbekistan zgodził się wówczas tymczasowo kupować od Łukoilu do 5 mld m3 gazu rocznie na potrzeby krajowe.
- Międzynarodowi pożyczkodawcy przeznaczyli około 9,5 miliarda dolarów wsparcia finansowego dla rosyjskiego projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Arktyce o nazwie Arctic LNG 2. Projekt wyceniany jest na $21 mld. Oczekuje się, że zostanie uruchomiony w 2023 roku i osiągnie pełną wydajność prawie 20 milionów ton rocznie w 2026 roku.
Energia odnawialna
- Brazylijska firma Neoenergia Renovaveis, kontrolowana przez Neoenergia SA, podpisała umowę z PEC Energia na zakup projektów energii wiatrowej w stanie Bahia, w ramach umowy o wartości $15,23 mln.
Złoto
- ICT Holding, należący do biznesmena Alexandra Nesis, sprzedał 19 milionów udziałów w Polymetal – czyli 4% udziałów w spółce za $443 miliony. ICT Holding wciąż jest największym udziałowcem Polymetal z 24% udziałów. Przyczyną sprzedaży 4% udziałów była konieczność spłaty bieżących zobowiązań holdingowych ICT oraz zobowiązań finansowych projektów inwestycyjnych, podał holding w komunikacie. ICT nadal uważa Polymetal za atrakcyjną inwestycję i planuje pozostać jej największym strategicznym udziałowcem w perspektywie długoterminowej.
- Barrick Gold Corp powiedział w piątek, że nie odwoła się od decyzji chilijskiego sądu o utrzymaniu w mocy nakazu zamknięcia chilijskiej części projektu Pascua-Lama narzuconego w 2013 roku przez krajowy organ regulacyjny ds. środowiska. Sąd utrzymał w mocy także karę $9,2 mln. Pascua-Lama pozostał ważnym projektem i trwają już prace nad ponowną oceną jego potencjału, powiedział Marcelo Álvarez, dyrektor wykonawczy Barricka w Chile i Argentynie. Szacuje się, że kopalnia Pascua-Lama zawiera rezerwy w wysokości 17,9 mln uncji złota i 676 mln uncji srebra. Przewidywana żywotność kopalni wynosi 25 lat.
- Szwajcarski eksport złota do Stanów Zjednoczonych prawie zatrzymał się w sierpniu, podczas gdy dostawy do Chin i Indii wzrosły. Szwajcaria, największe na świecie centrum rafinacji i tranzytu złota, wysłała 412,9 ton złota o wartości 22 miliardów dolarów do Stanów Zjednoczonych w okresie od marca do lipca, ale tylko 23,7 ton do Chin, Hongkongu i Indii łącznie, wynika ze szwajcarskich danych celnych. Jednak w sierpniu dostawy z USA spadły do 28,5 ton i zostały prawie zrównoważone 26,8 tonami złota napływającego do Szwajcarii ze Stanów Zjednoczonych. Do Indii Szwajcaria w sierpniu 2020 wyeksportowała 20,2 tony, a do Chin 10 ton. Zanotowano także duży eksport do Turcji – 16,2 tony w sierpniu (najwięcej od lipca 2017). W sumie Szwajcaria wyeksportowała w sierpniu 116,5 ton złota (+13,55% m/m).
- Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 2 166 kilogramów (-1,90% t/t).
Srebro
- Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 2 411 985 kilogramy (+3,80% t/t).
Metale przemysłowe
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 193 347 ton (+9,36% t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 248 991 ton (-0,91% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 62 495 ton (+6,92% t/t).
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 3 847 ton (-8,49% t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 29 120 ton (+8,04% t/t).
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 31 768 ton (-3,44% t/t).
- Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 września 2020 wynosiły 12 033 tony (+11,39% t/t).
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: