średnie ceny

W przypadku produktów sezonowych przydatne mogą być informacje o średniej cenie i średniej zmianie ceny surowca w poszczególnych miesiącach. Dlatego też na tej stronie przygotowałem kilka wykresów obrazujących średnie ceny i procentowe zmiany cen w poszczególnych miesiącach w różnych przedziałach czasowych.

ostatnia aktualizacja: maj 2019;

źródło danych: tradingeconomics.com; International Coffee Organisation

kawa - średnia cena w latach 2012-2018

źródło: opracowanie własne

kawa - średnia procentowa zmiana ceny w latach 2012-2018

źródło: opracowanie własne

Jednak powyższy wykres, by miał on większą wartość, należy zestawić z poniższym, przedstawiającym liczbę anomalii czyli wyników przeciwnych w badanym okresie. Czyli: jeśli w styczniu wychodzi nam, że cena rośnie to poniższy wykres pokazuje nam, że to średni wzrost dla siedmiu („próba” – granatowy kolor) styczniów w latach 2012-2018 i w tym czasie w 3 styczniach („liczba anomalii” – pomarańczowy kolor) zakończyliśmy miesiąc na minusie. To ważne, bo np wynik procentowy za luty jest zaburzony przez jeden fantastyczny (ponad 40%) skok ceny, podczas gdy w pozostałe sześć lat luty był na minusie.

źródło: opracowanie własne

Gdy sprawdzimy jakie ceny są płacone producentom kawy na świecie, również dostrzeżemy ciekawe informacje. Jak je wykorzystać? Możemy stwierdzić jaki jest narzut pośredników pomiędzy ceną rynkową a ceną płaconą producentom. W ten sposób gdy będziemy znali koszty produkcji kawy w danym kraju, to możemy zobaczyć jak źle lub dobrze wygląda sytuacja dla lokalnych producentów.

Całość podzieliłem na gatunki kawy: brazylijską, kolumbijską oraz robustę. Przy tej ostatniej nie ma danych z ostatnich lat niestety.

źródło: International Coffee Organization

źródło: International Coffee Organization

źródło: International Coffee Organization

Możliwość komentowania została wyłączona.