Kolejny spory zestaw aktualności związanych z rynkami towarowymi. Czasem się myśli, co może się takiego istotnego wydarzyć w ciągu dwóch dni roboczych od poprzedniego programu w czwartek? Cóż, jak widać po liczbie informacji – naprawdę sporo!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Raporty USDA
Ogólne informacje
- Chiny w miesięcznym fixingu obniżyły pięcioletnią pierwszą stopę procentową (LPR) o 15 punktów bazowych do 4,45%, największą obniżkę od czasu, gdy bank centralny dokonał reorganizacji mechanizmu stóp procentowych w 2019 r. i więcej niż 5-10. punktów bazowych prognozowanych przez analityków. Jednoroczny LPR pozostał na niezmienionym poziomie 3,70%. Obniżka stóp w Chinach następuje w czasie, gdy banki centralne na całym świecie ścigają się, aby zaostrzyć politykę pieniężną, aby uporać się z narastającą presją inflacyjną. „Cięcie sugeruje, że Chiny dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć swój cel wzrostu w wysokości 5,5%. Wierzymy, że samorządy lokalne będą łagodzić ograniczenia na nieruchomościach w bardziej agresywny sposób” – napisali analitycy ANZ.
- Brazylia w ubiegłym tygodniu obniżyła cła importowe na kilka kategorii towarów, koncentrując się na podstawowych produktach żywnościowych, próbując obniżyć inflację konsumencką. Większość obniżek będzie obowiązywać do końca 2022 roku. Wyjątkiem jest ser mozzarella, którego cło przywrócono do pierwotnego poziomu 28% ze względu na naciski lokalnych producentów. Obniżono od 0% cło na wołowinę bez kości oraz mrożoną wołowinę, mąkę pszenną, inne rodzaje pszenicy oraz mieszanki pszenicy i żyta, na ciastka i ciasteczka (HS: 1905.31) czy na ziarna kukurydzy. Obniżono także do 4% cło na pręty i sztabki żelazne oraz na fungicydy rolnicze. Cło na kwas siarkowy (używany do produkcji nawozów) także obniżono do 0%.
Kawa
- Prognozowana produkcja kawy w Brazylii w 2022 r. wyniesie 53,43 mln 60–kg worków według Conab – to o -2,31 mln 60–kg worków mniej niż styczniowa prognoza. „Niektórzy spodziewali się znacznie większej rewizji. Patrząc z perspektywy, produkcja arabiki ma wzrosnąć tylko o 4,3 miliona worków z małych zbiorów off-year. Równowaga rynkowa będzie napięta, ale już to wiemy”, powiedziała analityk softs Judith Ganes.
- Eksperci kawowi powiedzieli w piątek, że lekkie przymrozki uszkodziły tylko niektóre liście kawowców, co prawdopodobnie nie będzie miało wpływu na produkcję.
- Rabobank utrzymał niezmienioną prognozę dotyczącą zbiorów w Brazylii w 2022 r. na poziomie 64,5 mln 60–kg worków.
- Popyt na kawę w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w Q1 2022 wzrósł o +9,0% r/r; w USA +4,6% r/r, a w Japonii +5,1%. Globalnie popyt wzrósł o +6,9% r/r, co oznacza że był tylko +0,6% wyższy niż Q1 2020. Analitycy stwierdzili, że rosyjska wojna na Ukrainie i blokada Covid w Chinach mogą zmniejszyć popyt na kawę w tych krajach. Powiedzieli również, że wysokie ceny detaliczne mogą zaszkodzić popytowi w Brazylii, jednym z największych producentów kawy, który jest także drugim co do wielkości światowym konsumentem kawy po Stanach Zjednoczonych. Rabobank przewiduje 25% spadek popytu na kawę z Rosji i 50% spadek spożycia kawy na Ukrainie. Wg Rabobank deficyt 5,1 mln 60–kg worków w sezonie 2021/22 zostanie zastąpiony nadwyżką 1,7 mln 60–kg worków w sezonie 2022/23.
- Rabobank prognozuje zbiory w Kolumbii w sezonie 2021/22 na poziomie 11,8 mln 60–kg worków, a w sezonie 2022/23 Kolumbia ma wg nich zebrać 13,4 mln 60–kg worków.
- Prognozy USDA dotyczące rynku kawy w Indonezji:
- Produkcja kawy wg USDA w El Salvador w sezonie 2022/23 prognozowana jest na 619 tysięcy 60–kg worków (-3,13% s/s), z eksportem na poziomie 620 tysięcy 60–kg worków (-2,67% s/s) i zapasami końcowymi na poziomie 15 tysięcy 60-kg worków (+7,14% s/s).
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły drugi tydzień z rzędu (-12,8k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+15,5k t/t). Zapasy kawy są o -45,72% s/s niższe.
Cukier
- Indyjskie młyny do tej pory podpisały kontrakty na eksport 8,5 miliona ton cukru w roku gospodarczym 2021/22 bez dotacji rządowych.
- Indie planują wprowadzić mieszanie 20% etanolu z benzyną w niektórych częściach kraju od kwietnia przyszłego roku, co zwiększy popyt na etanol z trzciny cukrowej.
- W piątek odnotowano lekkie przymrozki w kilku brazylijskich stanach, w tym na obszarach produkujących trzcinę cukrową.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły piąty tydzień z rzędu (+52,5k t/t), w poprzednim sezonie także rosły (+395,8k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -7,59% s/s niższe.
Pszenica
- FranceAgriMer podało kolejny spadek jakości francuskiej pszenicy miękkiej – wg ostatnich danych 73% upraw ozimych było w stanie dobrym lub doskonałym. To spadek o 9 punktów procentowych w ciągu tygodnia i -6 pp r/r.
Kukurydza
- „Prawdopodobnie zobaczymy wiele doniesień o przymrozkach na kukurydzy w południowym regionie Parana (w Brazylii)” – powiedział Marco Antonio dos Santos, prognostyk w firmie konsultingowej Rural Clima.
Soja
- Chiński import soi z Brazylii w kwietniu wyniósł 6,3 mln ton (+120% m/m; +24,02% r/r) – co jest wynikiem dopłynięcia opóźnionych ładunków po opóźnionych zbiorach w Brazylii. W maju spodziewany jest także zwiększony import z Brazylii. Kwietniowy import z USA wyniósł 1,64 mln ton soi (-51,33% m/m; -23,72% r/r). W pierwszych czterech miesiącach chiński import soi z Brazylii wyniósł 12,7 mln ton (+97,82% r/r), a z USA 15 mln ton (-29,48% r/r).
Pozostałe rośliny oleiste
- Indonezja w czwartek zniosła embargo eksportowe na olej palmowy, zapowiadając ponowne nałożenie wymogu sprzedaży określonych ilości na rynku krajowym. Celem zarówno zakazu eksportu jak i nakazu sprzedaży lokalnej jest walka z inflacją cen żywności, w tym olejów jadalnych. Olej palmowy, używany we wszystkim, od margaryny po szampon, stanowi jedną trzecią światowego rynku olejów roślinnych, a Indonezja odpowiada za około 60% dostaw. Wg rządu na krajowym rynku ma zostać 10 mln ton oleju palmowego.
- „Kiedy spojrzysz na cały świat na inne nasiona oleiste jako zamiennik, soja nadal jest stosunkowo tania. Nadal jest całkiem spory popyt” – powiedział Mark Schultz, główny analityk w Northstar Commodity. Rynki nasion oleistych analizowały ostatnią politykę indonezyjską, czołowego producenta oleju palmowego, który powiedział, że przywróci wymóg przydziału pewnej ilości na rynek krajowy, po zniesieniu niedawnego embargo eksportowe.
Pozostałe zboża
- FranceAgriMer poinformował, że jęczmień ozimy jest w 71% w stanie dobrym lub doskonałym (-8 pp t/t). W przypadku jęczmienia jarego ocena wyniosła 69% w stanie dobrym lub doskonałym (-7 pp t/t).
Ropa naftowa
- Globalne niedobory destylowanego oleju opałowego sygnalizują, że cykl koniunkturalny osiąga szczyt i zbliża się okres wolniejszego wzrostu, a nawet recesji, aby zrównać konsumpcję z produkcją. Średnie destylaty, w tym olej napędowy i olej napędowy, są podstawowym paliwem wykorzystywanym w produkcji, transporcie, transporcie drogowym, transporcie kolejowym, górnictwie i rolnictwie. Zapasy destylatów w Europie spadły pod koniec kwietnia do 378 mln baryłek, co jest najniższym sezonowym poziomem od 2008 roku – czyli tuż przed kryzysem finansowym. Zapasy destylatów w Singapurze spadły do 6 milionów baryłek w pierwszym tygodniu maja, co jest najniższym sezonowym poziomem od 2006 roku. Zapasy destylowanego oleju opałowego w USA wyniosły w zeszłym tygodniu 105 milionów baryłek, co jest najniższym wynikiem w tym okresie od 2008 roku. Wynikające z tego niedobory i gwałtownie rosnące ceny pokazują, że gospodarka napotyka na wiążące ograniczenia zdolności produkcyjnych i musi wejść w fazę wolniejszego wzrostu, dopóki nie będzie można udostępnić większych zdolności rafineryjnych. Sankcje i bojkoty na eksport ropy naftowej z Rosji, głównego eksportera destylatów, zwłaszcza do Europy, jeszcze bardziej ograniczają dostępność i nasilają presję na wzrost cen. Szybkie wznowienie lotnictwa pasażerskiego po zniesieniu ograniczeń kwarantanny również pogłębia niedobór, ponieważ paliwo do silników odrzutowych pochodzi z tych samych części systemu rafinacji co olej napędowy. Niedobory przenoszą się na benzynę, gdy rafinerie dostosowują swoje urządzenia i próbują zwiększyć produkcję destylatów i paliwa do silników odrzutowych, zmniejszając swoją zdolność do produkcji benzyny. W ostatnich dziesięcioleciach niedobory destylatów zawsze były rozwiązywane albo przez spowolnienie w połowie cyklu, albo przez recesję na końcu cyklu i nie ma powodu, by sądzić, że ten przypadek będzie inny. Rosnące stopy procentowe na całym świecie, zaostrzające się warunki kredytowe oraz wpływ inflacji na budżety gospodarstw domowych i przedsiębiorstw są prawdopodobnie kolejnymi czynnikami wyzwalającymi spowolnienie. Indeks akcyjny Korei Południowej KOSPI-100, który jest blisko skorelowany z globalnym cyklem handlowym i produkcyjnym, spadł o 20% r/r, wskazując na rychłe spowolnienie. Autorem analizy jest John Kemp (Reuters).
- „Rynek jest niezwykle niestabilny. Rynek reaguje z godziny na godzinę na różnego rodzaju nagłówki, a ruch na rynkach ropy z dnia na dzień staje się coraz bardziej przesadny” – powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.
- Eksport irańskiej ropy naftowej do Chin gwałtownie spadł od początku wojny na Ukrainie, ponieważ Pekin faworyzował mocno przecenione rosyjskie baryłki, pozostawiając prawie 40 milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanej na tankowcach na morzu w Azji. W pobliżu Singapuru cumowało ~20 tankowców z irańską ropą z ~37 mln baryłek. „Rosja może przestawić prawie połowę swojego eksportu do Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza do Chin… i jest to ogromne potencjalne zagrożenie dla irańskiego eksportu ropy naftowej” – powiedział Hamid Hosseini, członek zarządu Irańskiego Związku Eksporterów Ropy, Gazu i Produktów Petrochemicznych w Teheranie. Według danych i obliczeń firmy konsultingowej eksport Iranu do Chin oszacowano w marcu na 700 000 do 900 000 baryłek dziennie (bpd), a w kwietniu miał spaść o 200 – 250 tysięcy baryłek dziennie. „Chiny kupują teraz wyraźnie więcej ładunków (rosyjskiego) Eksport Uralu do Chin wzrósł ponad trzykrotnie. Dzieje się tak pomimo osłabienia chińskiego importu”, powiedział Homayoun Falakshahi, starszy analityk w Kpler. „Nikt już nie patrzy na irańską ropę, ponieważ rosyjskie gatunki są znacznie lepszej jakości i po niższych cenach. Irańscy sprzedawcy ropy są pod silną presją” – powiedział handlarz chińskiej rafinerii. „Można legalnie kupić rosyjską ropę ze zniżką, ale irańska ropa nadal podlega sankcjom, więc naturalnie ludzie wybierają łatwiejszą opcję” – powiedział europejski handlowiec, odnosząc się do ostrzejszych sankcji USA wobec irańskiego eksportu. Rosyjska ropa i produkty rafineryjne trafiają również na inne rynki, zwłaszcza do Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Dostawy rosyjskiego oleju opałowego do centrum magazynowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Fujairah mają wzrosnąć w maju do około 2,5 miliona baryłek (+12,5% m/m).
- W kwietniu Chiny zaimportowały z Arabii Saudyjskiej 2,17 mln baryłek dziennie (+34,78% m/m; +38,22% r/r). Drugim dostawcą w kwietniu była Rosja z 1,59 mln baryłek dziennie (+6,0% m/m; +3,92% r/r). Całkowity import ropy naftowej do Chin w kwietniu wzrósł +7% r/r.
- Według szacunków Vortexa Analytics import rosyjskiej ropy drogą morską do Chin wzrośnie do niemal rekordowego poziomu 1,1 mln baryłek dziennie (bpd) w maju (+46,7% względem Q1 2022; +37,5% względem 2021 roku). Rosja sprzedaje swoją ropę z ~$30 rabatem na baryłce. Chiny oddzielnie otrzymują około 800 000 baryłek dziennie rosyjskiej ropy rurociągami w ramach umów rządowych. Dzięki temu import w maju osiągnąłby prawie 2 mln baryłek dziennie, czyli 15% całkowitego popytu w Chinach.
- Iran i Rosja były w bliskim kontakcie w ostatnich tygodniach, aby omówić sposób handlu ropą w ramach sankcji, powiedziały agencji Reuterowi trzy źródła. Strona rosyjska chciała dowiedzieć się, w jaki sposób Iran radził sobie z transportem, handlem i bankowością, podczas gdy obie strony dyskutowały również o tworzeniu wspólnych firm, banków i funduszy. Inne źródła podały, że planowane są dalsze rozmowy, gdy w przyszłym tygodniu w Iranie odwiedzi wicepremier Rosji Aleksander Nowak.
- Centennial Resource Development Inc oraz Colgate Energy Partners III LLC zgodziły się na połączenie firm, tworząc amerykańskiego producenta ropy i gazu skoncentrowanego na Permie Basin o wartości $7 miliardów. „Colgate wchodzi na giełdę bez konieczności testowania trudnego rynku IPO dla spółek zajmujących się wydobyciem, podczas gdy Centennial znacząco zwiększa skalę, w tym ponad podwojenie produkcji i powierzchni za uczciwą cenę” – powiedział Andrew Dittmar, dyrektor w firmie Enverus zajmującej się danymi i analizami dotyczącymi energii. Umowa stworzy największą firmę poszukiwawczo-wydobywczą skupioną na Zagłębiu Delaware, najbardziej wysuniętym na zachód polu łupkowym w permie, największym zagłębiu ropy naftowej w USA. Połączona spółka będzie produkować łącznie około 135 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd). Finalizacja ma nastąpić jeszcze w 2022 roku, przy czym obecni akcjonariusze Centennial będą posiadać około 53% połączonej firmy, a właściciele Colgate resztę. Sean Smith, dyrektor generalny Centennial, będzie pełnił funkcję prezesa zarządu połączonej firmy, podczas gdy obecni współdyrektorzy generalni Colgate, Will Hickey i James Walter, będą nią kierować.
- Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ogłosiło trzy odkrycia ropy, w tym jedno w Bu Hasa, największym polu lądowym Abu Zabi, o zdolnościach wydobycia ropy naftowej na poziomie 650 000 baryłek dziennie (bpd). Odkrycie w Bu Hasa obejmuje 500 milionów baryłek ropy z odwiertu poszukiwawczego na tym polu, a wg firmy odkrycie oferuje „znaczące dodatkowe zasoby ropy naftowej Murban klasy premium”. ADNOC powiedział, że drugie znalezisko ropy miało miejsce w Onshore Block 3 w Abu Zabi, obsługiwanym przez Occidental i wynosi ~100 mln baryłek ropy, zaś trzecie odkrycie jest na terenie koncesji naftowej Al Dhafra gdzie znaleziono ~50 milionów baryłek lekkiej i słodkiej ropy naftowej o jakości Murban.
- Akcjonariusze Woodside Petroleum zagłosowali za fuzją z ramieniem naftowym BHP Group, aby stworzyć 10. na świecie niezależnego producenta ropy i gazu o wartości $40 miliardów. 98,66% akcjonariuszy opowiedziało się za fuzją. „Fuzja jest dla Woodside okazją do zwiększenia swojego wkładu w rosnące światowe potrzeby energetyczne i zbudowania skali, odporności i różnorodności, aby prosperować poprzez transformację energetyczną” – powiedziała akcjonariuszom dyrektor generalna Meg O’Neill.
- Exxon Mobil Corp podpisał umowę na sprzedaż nieruchomości gazu ziemnego w północnym Teksasie producentowi BKV Corp za $750 milionów. Sprzedaż aktywów North Texas obejmuje dodatkowe płatności oparte na przyszłych cenach gazu, co pozwala firmie czerpać korzyści z rosnących kosztów paliwa. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do 30 czerwca. „Koncentrujemy się na zapewnieniu najbardziej konkurencyjnych zysków naszym akcjonariuszom poprzez rozwijanie możliwości przy najniższych kosztach dostaw” – powiedział Liam Mallon, prezes Exxon Mobil Upstream Company. BKV z siedzibą w Denver jest w większości własnością tajlandzkiej firmy energetycznej Banpu PCL i jest największym producentem gazu ziemnego w Barnett Shale, obszarze północnego Teksasu, gdzie z powodzeniem odwiercono pierwsze szyby łupkowe.
- Pięciu zagranicznych wiceprezesów rosyjskiej Rosneft podało się do dymisji z powodu sankcji Unii Europejskiej zabraniających obywatelom europejskim lub Rosjanom mieszkającym w UE pracy w spółce. Didier Casimiro, Eric Liron, Zeljko Runje, Avril Conroy i Otabek Karimov – opuściła Rosneft na kilka dni przed nowymi sankcjami UE za rosyjską napaść na Ukrainę, które weszły w życie 15 maja. Cała piątka funkcjonowała w spółce od 2012 lub początku 2013 roku. Casimiro i Runje zostali sankcjonowani przez Wielką Brytanię pod koniec marca. Parlament Europejski wezwał do wpisania byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera na czarną listę, jeśli nie opuści zarządu. Schroeder powiedział, że jego związki z Putinem są niezbędne do komunikacji z człowiekiem, którego świat nie może zignorować. Jednak pomimo to na koniec ubiegłego tygodnia Rosneft poinformował że Gerhard Schroeder i niemiecki biznesmen Matthias Warnig (były agent Stasi z czasów gdy Putin pracował w KGB) ustąpią z zarządu. Warnig został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone 23 lutego.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 20 maja 2022 wynosiły 6,083 mln (-3,20% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu ósmy tydzień z rzędu o 13 do poziomu 576 aktywnych punktów, najwięcej od marca 2020.
Gaz ziemny
- Przed końcem ubiegłego tygodnia 54 klientów (około połowa europejskich firm odbierających gaz) Gazpromu miało otwarte konta w Gazprombanku do regulacji zobowiązań za rosyjski gaz zgodnie z prawem wprowadzonym przez Władimira Putina w odpowiedzi na europejskie sankcje. Według nieoficjalnych informacji niemieccy klienci Gazpromu mają zgodę na otwarcie konta rublowego w Gazprombanku, bo sankcje naruszałaby płatność w rublach a nie posiadanie konta w tej walucie.
- Niemcy i Włochy powiedziały firmom, że mogą otwierać konta rubelowe, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy po rozmowach z Unią Europejską. Bruksela wydała dwa zestawy pisemnych wskazówek, jak kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji, ale droga prawna pozostaje mglista, ponieważ urzędnicy UE doradzali również firmom na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, aby nie otwierały kont rublowych w Gazprombanku. Niektórzy dyplomaci w Brukseli z państw członkowskich UE powiedzieli, że uważają, że porady były celowo niejasne, aby umożliwić krajom otwieranie kont rublowych i dalsze kupowanie rosyjskiego gazu. „Odnosi się wrażenie, że jak zwykle pozostawia to otwarte drzwi do prowadzenia biznesu” – powiedział jeden z dyplomatów, dodając, że ich zdaniem groziłoby to podważeniem jedności UE wobec Rosji, gdyby firmy w niektórych krajach otworzyły konta w rublach, a inne tego nie zrobiły.
- Zapasy gazu w Europie Północno-Zachodniej – w Belgii, Francji, Niemczech i Holandii – były o około 14% niższe od pięcioletniej (2017-2021) średniej dla tej pory roku. Obecnie są wypełnione w ~37%.
- Polska byłaby zainteresowana współpracą z Portugalią w sprawie potencjalnego przeładunku LNG – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Polska staje się hubem gazowym, więc gdybyśmy mogli pozyskać dodatkowy gaz, który byłby dystrybuowany albo do Polski, albo do naszych zachodnich lub południowych sąsiadów, bylibyśmy najbardziej zainteresowani tego rodzaju współpracą z Portugalią” – powiedział Morawiecki po spotkaniu ze swoim portugalskim odpowiednikiem Antonio Costa. Costa powiedział, że Portugalia prowadzi rozmowy z kilkoma rządami na temat możliwości wykorzystania portu Sines jako platformy przeładunkowej do przesyłania paliwa z dużych statków do mniejszych masowców, które mogą lepiej operować na Morzu Północnym i Bałtyckim. Portugalia powiedziała, że Sines – najbliższy głębokowodny europejski port na wybrzeżu od strony USA – może być bramą dla LNG z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Nigeria czy Trynidad i Tobago.
- Holenderski rząd powiedział, że nie ma obecnie planów zwiększenia produkcji gazu na polu gazowym Groningen, pomimo opóźnienia projektu potrzebnego do jego zastąpienia. Instalacja w Zuidbroek, która jest budowana w celu dodawania azotu do gazu z Rosji i Norwegii, aby mogła być wykorzystywana przez klientów pola Groningen, została opóźniona.
- Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę przepływy gazu do Finlandii – o czym już w piątek wiedział (i podał do publicznej wiadomości) fiński Gasum. To skutek odmowy regulacji płatności w rublach. „To bardzo godne ubolewania, że dostawy gazu ziemnego w ramach naszego kontraktu na dostawy zostaną teraz wstrzymane. Jednak starannie przygotowywaliśmy się do tej sytuacji i pod warunkiem, że nie będzie zakłóceń w sieci przesyłowej gazu, będziemy w stanie zaopatrywać wszystkich naszych klientów w gaz w najbliższych miesiącach” – powiedział w oświadczeniu dyrektor naczelny Gasum Mika Wiljanen. Finlandia poinformowała, że zgodziła się na czarterowanie statku magazynowego i regazyfikacyjnego od amerykańskiej Excelerate Energy aby pomóc zastąpić dostawy rosyjskie, począwszy od Q4 2022. Gazprom z kolei podał informację, że odcina gaz na skutek braku płatności w rublach oraz że będzie bronił swoich interesów w postępowaniu arbitrażowym.
- Szef Novatek, Leonid Mikhelson, powiedział że rosyjski producent gazu planuje uruchomić swoje dwa huby przeładunkowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu obniżenia kosztów transportu już w przyszłym roku. Powiedział, że huby powstaną na Kamczatce na Dalekim Wschodzie oraz w arktycznym Murmańsku. „Za rok uruchamiamy dwa miejsca przeładunkowe na Półwyspie Kamczatka i niedaleko Murmańska, co pozwoli nam obniżyć koszty transportu. Nasze LNG będzie konkurencyjne na każdym rynku” – powiedział Mikhelson. Miejsca te zmniejszą koszty żeglugi, umożliwiając tankowcom LNG przenoszenie ładunków na mniejsze statki, oszczędzając Novatekowi kosztów związanych z tankowcami żeglugowymi dla każdego użytkownika końcowego. Novatek jest operatorem Jamal LNG, większej z dwóch rosyjskich instalacji LNG. Buduje kolejną lokalizację, Arctic LNG 2, która ma uruchomić pierwszą linię w przyszłym roku.
- Chiński import rosyjskiego LNG w kwietniu wzrósł do 462 975 ton (+80% r/r). Całkowity wolumen importu LNG przez Chiny spadł w kwietniu do 4,35 mln ton (-34,5% r/r).
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły drugi tydzień z rzędu – lipcowe dostawy wycenia się na $22,40/mmBtu (-4,07% t/t).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +0,11% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 88,7 bcfd.
- Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,9 mld stóp sześciennych dziennie (+0,42% m/m).
- Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,3 bcfd (+0,82% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 czyli wyniosła 150 aktywnych punktów, najwięcej od września 2019 roku.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 13 maja wzrosły o +89 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,732 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -15,18% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +87 bcf.
Energia odnawialna
- Shell i brazylijskie Porto do Açu wspólnie zbudują ekologiczną elektrownię wodorową. Zgodnie z warunkami podpisanego memorandum. firmy zbudują 10-megawatową zieloną elektrownię wodorową na terenie Açu w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Elektrownia ma zostać ukończona do 2025 roku. Açu, ogromny kompleks przemysłowy i port, jest własnością Prumo Logistica SA, która z kolei jest kontrolowana przez amerykańską firmę private equity EIG Global Energy Partners. Dwie kolejne, opcjonalne fazy projektu, zgodnie z zapisami memorandum, zwiększą produkcję do 100 megawatów do 2029 roku. Sam pierwszy etap prawdopodobnie będzie wymagał inwestycji w wysokości od $20 do $40 milionów. Większość projektów proponowanych w Brazylii nie wyszła poza etapy koncepcyjne lub studium wykonalności.
Węgiel
- Indie zwróciły się do swojego federalnego regulatora energetycznego o zezwolenie producentom energii na import do 30% krajowego zapotrzebowania na węgiel do marca 2023. Obecnie jest zgoda na import do 10% całkowitego zapotrzebowania na węgiel. Indie zużywają ponad 380 mln ton węgla rocznie. Zapotrzebowanie na więcej importowanego węgla odzwierciedla powagę niedoborów krajowych, które spowodowały największe od ponad sześciu lat przerwy w dostawach prądu. „Istnieje pilna potrzeba oszczędzania krajowego węgla, aby zbudować rozsądne zapasy węgla w elektrowniach przed monsunem”, powiedział anonimowy indyjski urzędnik.
Uran
- Hinkley Point C – nowa elektrownia atomowa w Wielkiej Brytanii – została ponownie opóźniona o kolejny rok – planowane uruchomienie jest na czerwiec 2027. EDF budujący elektrownię podniósł także jej koszt o kolejne £3 mld funtów – co w sumie daje koszt budowy na poziomie £26 mld. EDF powiedział, że pandemia poważnie ograniczyła personel, zasoby i łańcuchy dostaw i nie może wykluczyć dalszych opóźnień. „Wzrosły ilości materiałów i inżynierii, a także koszty takich działań, w tym w szczególności robót morskich” – podała francuska spółka. Wielka Brytania dąży do zwiększenia produkcji energii jądrowej do około 25% całej energii elektrycznej do 2050 r., w porównaniu z około 15% obecnie.
- Wydobywcy uranu ścigają się, aby wskrzesić projekty wstrzymane po katastrofie w Fukushimie, pobudzone nowym popytem na energię jądrową. Spotowe ceny uranu podwoiły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. „Teraz temat dotyczy bezpieczeństwa energetycznego, niezależności energetycznej i próby odejścia od rosyjskich łańcuchów dostaw energii” – powiedział John Ciampaglia, dyrektor generalny Sprott Asset Management, który prowadzi Sprott Physical Uranium Trust. Według Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association) na świecie istnieje około 440 elektrowni jądrowych, które każdego roku zużywają około 180 milionów funtów uranu. Kopalnie uranu produkują około 130 milionów funtów, tworząc deficyt, który według kierownictwa górnictwa powiększy się, nawet jeśli nieużywane moce produkcyjne, takie jak Cameco i kazachski Kazatomprom, powrócą do sieci. Kiedyś lukę w dostawach wypełniał magazynowany materiał, którego znaczna część pochodziła z Rosji. Chiny planują budowę 150 nowych reaktorów w latach 2020-2035, a Japonia, podobnie jak Korea Południowa, dąży do zwiększenia mocy jądrowych. „Przy całym dodatkowym popycie, który pochodzi z nowej elektrowni jądrowej, teza jest taka, że w ciągu pięciu lub dziesięciu lat ten dodatkowy popyt tylko zmniejszy wolumeny powracające na rynek” – powiedział James Hood, analityk Regal Funds Management. Ciampaglia z firmy Sprott twierdzi, że w dłuższej perspektywie uran może osiągnąć 100 dolarów za funt. Mniejsi producenci uranu również chcą się zaangażować, ale będą potrzebować ceny co najmniej 60 USD za funt, aby zapewnić opłacalność ekonomiczną projektów. Wykres cen uranu od 2007 do maja 2022 roku:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl
- Keith Bowes, dyrektor zarządzający Lotus Resources, która jest właścicielem nieczynnej kopalni uranu Kayelekera w Malawi, mówi, że reaktory modułowe będą głównym źródłem wzrostu od 2028 roku.
- Australijski Paladin Energy Ltd zamierza ponownie uruchomić swoją kopalnię uranu Langer Heinrich w Namibii – zamkniętą ponad 10 lat temu.
- Duncan Craib, dyrektor zarządzający w Boss Resources wkrótce podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą rozwoju kopalni uranu Honeymoon w Australii Południowej – która może rozpocząć produkcję w ciągu 18 miesięcy od decyzji władz spółki.
- Prawodawcy Unii Europejskiej podejmą próbę zablokowania planu uznania energii jądrowej za zrównoważone inwestycje. „Komisja Europejska naruszyła ducha i literę prawa, określając wysoce kontrowersyjne i zanieczyszczające źródła energii jako „zrównoważone” – powiedział deputowany Bas Eickhout, jeden z sygnatariuszy rezolucji w sprawie zawetowania przepisów obejmujących także gaz ziemny jako „zielone paliwo”. Kraje unijne są podzielone pod względem energii jądrowej, która nie emituje CO2, ale wytwarza odpady radioaktywne. Co najmniej połowa z 705 deputowanych parlamentu musiałaby odrzucić przepisy. W czerwcu nad rezolucją będą głosować dwie komisje, a następnie całe zgromadzenie.
Złoto
- „Byki zachwalają popyt na bezpieczne schronienie jako wspierający metale szlachetne, podczas gdy niedźwiedzie sprzeciwiają się temu, że niedawne rosnące rentowności obligacji i wciąż silny dolar amerykański pozostają w ich obozie. Zarówno byki, jak i niedźwiedzie potrzebują nowych fundamentalnych wiadomości, które pomogą w napędzaniu cen” – powiedział starszy analityk Kitco, Jim Wycoff
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- Premier Peru w czwartek nie zdołał wynegocjować umowy z rdzennymi społecznościami, aby umożliwić wznowienie działalności w kopalni miedzi Las Bambas (MMG Ltd), gdzie prace zawieszono 20 kwietnia. Nieudane spotkanie zwiększa niepewność, kiedy Las Bambas będzie w stanie wznowić produkcję miedzi. Protestujące społeczności Fuerabamba i Huancuire sprzedały w przeszłości ziemię Las Bambas za miliony dolarów, ale twierdzą, że kopalnia nie wypełniła wszystkich swoich zobowiązań. Las Bambas odpowiada za 1% produktu krajowego brutto Peru i 2% globalnej podaży miedzi.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- „Te bardzo surowe blokady w Chinach spowodowały, że wiele fabryk pojazdów elektrycznych zaprzestało produkcji, co z kolei zmniejszyło krótkoterminowy popyt (na lit)” – powiedziała Daisy Jennings-Grey, analityk Benchmark Mineral Intelligence, dodając, że podaż była „nadal bardzo napięta, a popyt silny”. Wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych po zniesieniu poprzednich blokad spowodował walkę o zabezpieczenie surowców akumulatorowych, co spowodowało wzrost cen. Produkcja aut elektrycznych w Chinach przez blokady COVID-owe spadła w niektórych zakładach od 15% do 40%. Firma konsultingowa Rho Motion obniżyła prognozę sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach w 2022 r. do 5,6 mln sztuk z 5,8 mln wcześniej. Przewiduje się, że na całym świecie w tym roku zostanie sprzedanych około 10,3 miliona pojazdów elektrycznych. Szacuje się zapotrzebowanie na ekwiwalent węglanu litu w tym roku na 685 000 ton (+25,7% r/r), a deficyt surowca ma wzrosnąć do 80 tysięcy ton (+23,1% r/r). Analitycy Bank of America podnieśli swoją średnią cenę węglanu litu na ten rok do $75 829 (+34,2% r/r). Analityk Wood Mackenzie, Gavin Montgomery, powiedział, że duże deficyty strukturalne zaczną się pojawiać od 2030 r., kiedy popyt na pojazdy napędzane prądem przekroczy 30% całkowitej sprzedaży. Powiedział, że reakcja podaży spowodowana wyższymi cenami nie wystarczy, aby wypełnić te luki.
- Globalna produkcja aluminium pierwotnego w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie i wyniosła 5,599 mln ton (b/z r/r). Chińska produkcja aluminium w kwietniu wyniosła 3,29 mln ton (+1,01% r/r).
- Światowe rynki cynku w marcu odnotowały deficyt 6 300 ton.
- Światowe rynki ołowiu w marcu odnotowały deficyt 9 600 ton.
- Według International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) światowy rynek ołowiu rafinowanego jest na dobrej drodze do odnotowania nadwyżki podaży czwarty rok z rzędu, choć nastąpi spadek nadwyżki do 17 000 ton (-75,4% r/r), a cały rynek w 2022 roku szacuje się na 12 mln ton.Jednak dla fizycznych nabywców, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Europie, ostatni rok charakteryzował się niedoborem, a nie nadmiarem ołowiu. Zachodnie luki w dostawach zostały wypełnione przez Chiny, które po raz pierwszy od ponad dekady stały się głównym eksporterem ołowiu rafinowanego z eksportem na poziomie 95 tysięcy ton w 2021 roku (najwięcej od 2007 roku). W Q1 2022 Chiny wyeksportowały 38 tysięcy ton rafinowanego ołowiu. Wygląda na to, że fundamentalny podział w globalnym łańcuchu dostaw wiodących między wschodnią nadwyżką a zachodnim niedoborem powiększy się w tym roku. Według Międzynarodowego Centrum Handlu Rosja wyeksportowała w zeszłym roku 127 000 ton nieobrobionego plastycznie ołowiu, w tym 15 000 ton do Niemiec, 13 000 ton do Turcji i 5 500 ton do Czech. Rosyjski eksport dotarł także do Stanów Zjednoczonych, które w zeszłym roku sprowadziły 6500 ton rosyjskiego metalu. Obecnie rosyjski ołów jest objęty unijnymi sankcjami na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapasy w magazynach londyńskiej giełdy metali (LME) są na poziomie 38,85 tysiąca ton, gdzie prawie cały pozostały metal znajduje się w Azji. Lokalizacje europejskie zawierają zaledwie 3750 ton ołowiu, a lokacje w USA zero. Ponieważ produkcja europejska będzie dalej spadać, a dostawy z Rosji są już niedostępne, popyt na azjatycki metal pozostanie silny.
- Rząd Kamerunu podpisał umowę na wydobycie wysokiej jakości rudy żelaza o wartości $676 mln ze spółką zależną Sinosteel Corporation Limited, ponieważ Chiny poszukują nowych źródeł składnika do produkcji stali. Sinosteel Cam SA, kameruńska filia państwowego chińskiego górnika, zbuduje kopalnię rudy żelaza Lobe w środkowoafrykańskim kraju, pomagając Chinom zdywersyfikować źródła rudy żelaza spoza Australii i Brazylii. Umowa zawarta jest na 20 lat i opiewa na wydobycie 10 milionów ton rudy o 33% zawartości żelaza rocznie.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów stali i niklu. Drugi z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium i cynku.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Jedenasty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów ołowiu i cyny oraz spadku zapasów aluminium premium, kobaltu i niklu.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
Fajne te twoje fundamenty.
Można tu w komentarzach wstawiać odnośniki do wykresów jako techniczne uzupełnienie czynników fundamentalnych?