aktualności – 9 września 2021

Dziś w programie dużo czasu poświęcam surowcom rolnym w kontekście zarówno huraganu Ida sprzed prawie dwóch tygodni jak i jutrzejszych publikacji raportów USDA. Ale prócz tego klasyczny zestaw rynkowy: złoto, ropa, gaz, kawa i miedź też są w programie! A w aktualnościach jeszcze więcej informacji!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 września 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • W piątek, 10 września 2021, o 18:00 poznamy raport Crop Production, a o 18:15 raporty z serii World Production, Markets, and Trade Report od USDA.
  • Zapasy olejów roślinnych w USA w lipcu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Eksport kukurydzy i soi z USA spadł w zeszłym tygodniu do wieloletnich minimów po tym, jak terminale eksportowe na południu Stanów Zjednoczonych zostały zniszczone przez huragan Ida. Nie przewiduje się kiedy powrócą do normalnej pracy ze względu zarówno na straty materialne jak i przerwy w dostawie prądu, co uniemożliwia rozpoczęcie odbudowy. W tygodniu kończącym się 2 września eksporterzy z USA wysłali zaledwie 68 059 ton soi (-82% t/t; -96% r/r) i 275 799 ton kukurydzy (-53% t/t; -69% r/r). Szacuje się, że opóźnienia w wysyłce zbóż z USA do Azji sięgną co najmniej miesiąca. Część importerów poszukuje już alternatywnych dostaw m.in. z Brazylii.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chiny są skłonne kupować więcej produktów mineralnych i rolnych z Mongolii. Oba kraje chcą rozbudowywać połączenia infrastrukturalne ułatwiające kontakty handlowe. Chiny importują z Mongolii głównie węgiel, rudę żelaza i mrożone mięso końskie. Mongolia jest jednym z głównych dostawców węgla koksującego w Chinach, w okresie od stycznia do lipca 2021 8,84 mln ton węgla koksowego zaimportowano z Mongolii – co stanowiło 34% całego chińskiego importu tego surowca.
  • Chińska Międzynarodowa Giełda Energii Szanghajskiej (INE) zamierza uruchomić w tym roku kontrakt terminowy na indeksy frachtowe. „To będą nasze pierwsze finansowo rozliczone kontrakty terminowe na towary w Chinach. Biorąc pod uwagę zmienną cenę frachtu kontenerowego w tym roku, uważam, że ten kontrakt zapewni dobre narzędzie do ustalania cen i zarządzania ryzykiem dla firm żeglugowych, armatorów i innych uczestników.” – powiedział Yang podczas konferencji internetowej. Obecnie wszystkie kontrakty terminowe na towary w Chinach są rozliczane przez dostawę fizyczną. Chińska COSCO Shipping Group i Dalian Commodity Exchange również podpisały umowę o wspólnej pracy nad rozwojem morskich instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty terminowe na pojemność kontenerów.
  • Dwóch urzędników Rezerwy Federalnej poinformowało, że amerykański bank centralny może w tym roku zacząć ograniczać masowe zakupy aktywów pomimo spowolnienia wzrostu liczby miejsc pracy w sierpniu. „Pełny obraz jest taki, że w tym roku osłabienie skupu ruszy i zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku” – powiedział prezes St. Louis Fed Bank James Bullard w wywiadzie dla Financial Times. „Zakładając, że gospodarka będzie się poprawiać, jak się spodziewam, właściwe może być rozpoczęcie zmniejszania tempa zakupu aktywów w tym roku” – powiedział prezes nowojorskiego Fed Bank, John Williams podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez St. Lawrence University. Spotkanie FED jest zaplanowane na 21-22 września 2021. Ograniczenie skupu wpłynie znacząco na wycenę dolara amerykańskiego, co przełoży się na ceny surowców.

Kawa

  • The International Coffee Organisation stwierdziła w lipcowym raporcie miesięcznym, że w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się w październiku, światowa produkcja ziarna prawdopodobnie spadnie nieco poniżej popytu, ale podniosła prognozę nadwyżki kawy na 2020/21 rok – o 0,3 mln worków więcej, do poziomu 2,6 mln 60-kg worków. Konsumpcja jest obecnie szacowana na poziomie 167,01 miliona worków w tym sezonie z prognozy 167,58 miliona worków w czerwcowym raporcie i poniżej 167,6 miliona przed pandemią.
  • Globalny eksport kawy wyniósł w lipcu 10,65 mln 60-kg worków (+1,7% r/r). W pierwszych dziesięciu miesiącach sezonu 2020/21 eksport wyniósł 108,96 mln 60-kg worków (+2,2% r/r).
  • Brak kontenerów w Wietnami plus ograniczenia związane z pandemią utrudniają pozyskanie kawy z tego kraju w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej do końca sierpnia sprzedała ~1,65 mln ton ziaren kakao z nadchodzącego sezonu. Z głównych zbiorów sprzedano 1,46 mln ton i między 180 a 200 tysięcy ton w tzw. międzyplonów. Różne źródła w tej chwili prognozują spadek produkcji kakao w sezonie 2021/22 od 6% do 10% ze względu na niesprzyjającą pogodę oraz choroby roślin.
  • Commerzbank prognozuje nadwyżkę 230 tysięcy ton kakao w sezonie 2020/21, z mniej więcej zrównoważonym rynkiem w sezonie 2021/22.

Pszenica

  • Grupa plantatorów AGPB we Francji prognozuje zbiory pszenicy miękkiej na poziomie 35,6 mln ton (+23% r/r) przy wydajności 7,2 t/ha z obszaru 4,94 mln hektarów. Szacunki AGPB dotyczące produkcji są poniżej prognozy ministerstwa rolnictwa z początku sierpnia wynoszące 36,7 mln ton, ale powyżej szacunków z końca sierpnia 34,9 mln ton, opracowanych przez wiodącą firmę konsultingową Agritel.
  • FranceAgriMer opublikował wstępne dane dotyczące jakości pszenicy miękkiej we Francji. W przypadku masy testowej pszenicy tylko 30% upraw oszacowano, że przekracza minimum 76 kg na hektolitr (kg/hl), czyli podstawową jednostkę powszechnie stosowaną we Francji. W ubiegłym tygodniu była mowa o 39%. Z kolei w 2020 roku poziom 76 kg/hl przekroczyło 98% zbiorów. Przyczyną tak słabej jakości są ulewne deszcze jakie nawiedziły Francję w tym sezonie. Ilość pszenicy z białkiem przekraczającym 11,5% to 74% (-3 pp t/t). Ostateczny raport na temat jakości upraw pszenicy miękkiej w 2021 r. spodziewany jest jeszcze w tym miesiącu.

Kukurydza

  • Argentyna sprzedała 39,2 mln ton kukurydzy (+8,29% s/s) w sezonie 2020/21. Zbiory w sezonie 2020/21 wyniosły 50,5 mln ton.
  • Przetwórstwo kukurydzy w USA w lipcu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Chiński import soi w sierpniu 2021 wyniósł 9,49 mln ton (+9,5% m/m; -1,15% r/r). Nie oczekuje się, że dostawy soi w ciągu najbliższych kilku miesięcy wzrosną, ponieważ Chiny zgromadziły duże dostawy na początku tego roku, a nie ma zwiększonego zapotrzebowania na soję ze strony przemysłu hodowlanego w Chinach ze względu na wysokie ceny surowca.
  • Argentyńscy rolnicy sprzedali łącznie 28,9 mln ton (-6,17% s/s) soi z upraw w sezonie 2020/21. Zbiory soi wyniosły w sezonie 2020/21 43,5 mln ton (-11,22% s/s).
  • Przetwórstwo soi w USA w lipcu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

  • Ukraińskie zbiory rzepaku są ukończone w 99,7%, przekładając się na 2,82 mln ton surowca (+8,46% r/r) przy średniej wydajności 2,79 t/ha.

Ropa naftowa

  • Nadal trwa szacowanie strat po huraganie Ida, który jest określany mianem najgorszego od 16 lat (czyli od Katriny). W tej chwili mówi się, że straty w produkcji ropy wynosić będą minimum 20 mln baryłek, a być może nawet i 30 mln. Do wtorku na rynku USA brakło 17,5 mln baryłek w związku z huraganem. Dziewięć dni po uderzeniu huraganu ponad 78% zasobów ropy i gazu wydobywanych w Zatoce Meksykańskiej było nadal niedostępnych, z kolei w środę (8 września) nadal 75% zasobów nie było wydobywanych.
  • Szacuje się, że huragan Ida obniży amerykańską produkcję ropy naftowej w 2021 roku o ~200 tysięcy baryłek dziennie.
  • Zdaniem przedstawiciela rosyjskiego Lukoil, ceny ropy w przedziale $65-$75/baryłkę są „komfortowe” dla konsumentów i są w targecie OPEC+, który chce utrzymać ten przedział. Kamieniem milowym wg firmy będzie wrzesień 2022 kiedy mają wygasnąć ograniczenia produkcji OPEC+.
  • Chiński import ropy naftowej w sierpniu 2021 wyniósł średnio 10,49 mln baryłek dziennie (+8,03% m/m; -6,17% r/r). Przez pierwsze 8 miesięcy 2021 roku import wyniósł 10,4 mln baryłek dziennie (-5,7% r/r).
  • Dane o zapasach ropy naftowej w USA zostaną opublikowane dzisiaj, tj. w czwartek 9 września 2021 – opóźnienie wynika z dnia wolnego w poniedziałek w USA.

Gaz ziemny

  • Chiński import gazu ziemnego w sierpniu wyniósł 10,44 mln ton (+11,5% r/r).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 86,7 mld stóp sześciennych, średnie zużycie gazu w ostatnich 5 latach wynosiło we wrześniu 79,3 bcfd, jednak sam eksport robi różnicę na poziomie >8,5 bcfd. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 87,7 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2021 to 89,7 mld stóp sześciennych (-0,22% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w we wrześniu wynosi średnio 11,1 bcfd.
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku we wrześniu wyniósł średnio 5,8 bcfd.

Energia odnawialna

  • Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Commonwealth Fusion Systems (którego udziałowcem jest włoskie Eni) z powodzeniem przetestowały najpotężniejszy na świecie wysokotemperaturowy magnes nadprzewodzący, przygotowując elektrownię termojądrową do wytwarzania energii bezemisyjnej. „Dla Eni fuzja magnetyczna odgrywa kluczową rolę w badaniach technologicznych nad dekarbonizacją, ponieważ (umożliwi) ludzkości dostęp do dużych ilości produkowanej energii” – powiedział dyrektor generalny Eni Claudio Descalzi. CFS planuje mieć pierwsze eksperymentalne urządzenie z produkcją energii netto do 2025 roku i pierwszą elektrownię, która zacznie dostarczać energię do sieci w 2030 roku.
  • Administracja Bidena opublikowała raport pokazujący, że Stany Zjednoczone mogą uzyskać 40% energii elektrycznej z energii słonecznej do 2035 r. „Badanie rzuca światło na fakt, że energia słoneczna, nasze najtańsze i najszybciej rozwijające się źródło czystej energii, może wyprodukować wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić wszystkie domy w USA do 2035 roku i zatrudnić przy tym aż 1,5 miliona osób” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz Energia Jennifer Granholm. Wg raportu USA powinny instalować 30 gigawatów (GW) rocznie nowych paneli słonecznych do 2025 roku i 60 GW rocznie w latach 2025-2030. Amerykański przemysł fotowoltaiczny powiedział, że raport podkreśla potrzebę „znacznego wsparcia politycznego”.

Węgiel

  • Nieformalny zakaz importu australijskiego węgla koksującego przez Chiny podbija ceny tego surowca na świecie do wieloletnich maksimów. Wpływ na ceny ma także spadek globalnego eksportu tego rodzaju węgla: w sierpniu wyniósł on 21,01 mln ton (-2,19% m/m), co jest też znacznie niższą wartością od 12-miesięcznej średniej na poziomie ~23,5 mln ton miesięcznie.

Miedź

  • Earth-i opublikowało dane dotyczące funkcjonowania hut miedzi na świecie. Wskaźnik dyspersji w sierpniu 2021 spadł do 45,9 pkt (-2,3 pkt m/m). Za spadkiem stoją Chiny z wskaźnikiem na poziomie 44,6 (-1,6 pkt m/m) – co wynika z powodzi, które ograniczyły działalność hut południowo-środkowej części kraju oraz ograniczeń emisji narzucanych przez władze w Pekinie. W Ameryce Południowej wskaźnik wzrósł do 62 pkt (+9,7 pkt m/m), w Ameryce Północnej do 42,7 (+2,9 pkt m/m).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Albemarle Corp największy na świecie producent litu, powiedział, że utrzymuje produkcję z działalności w Chile pomimo trwającego strajku jednego z czterech związków zawodowych firmy. Trwający od sierpnia strajk 135-osobowego związku „Albemarle Salar” zakładu w Salar nie zatrzymał prac w Salar ani w pobliskim zakładzie przetwórczym La Negra.
  • Indonezyjska spółka niklowa, PT Vale Indonesia, zamierza w przyszłym roku rozpocząć budowę w ramach projektu Pomalaa. Zakład w Pomalaa, w południowo-wschodniej prowincji Sulawesi, ma wyprodukować 40 000 ton mieszanego osadu siarczkowego, składnika akumulatorów EV, a budowa zakładu ma się zakończyć w 2026 roku.
  • Indonezyjska spółka wydobywająca cynę, PT Timah, spodziewa się, że światowe ceny cyny utrzymają się na poziomie powyżej $30 tysięcy za tonę co najmniej do końca roku ze względu na niskie zapasy surowca. Spółka spodziewa się produkcji rafinowanej cyny na poziomie 30 tysięcy ton w 2021 roku i prognozuje wzrost produkcji w 2022 roku.
  • ArcelorMittal otrzymał zobowiązanie ze strony władz niemieckich do sfinansowania połowy z wartej $131 mln stalowni mającej produkować stal z wykorzystaniem „zielonego wodoru”. Produkcja ma ruszyć w 2025 roku, a „ekologiczny wodór” ma pochodzić jeszcze nie zbudowanego elektrolizera o mocy 50 megawatów. Całość produkcji w piecu łukowym ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii. Wydajność stalowni szacuje się na 100 tysięcy ton rocznie, a firma chce do 2030 roku produkować 1 mln ton neutralnej pod względem emisji CO2. Portowe Hamburg buduje klaster wodorowy, który łączy szereg lokalnych gałęzi przemysłu konsumenckiego, energetycznego i produkcyjnego.
  • BHP Group łączy siły ze wspieraną przez miliarderów firmą badającą AI KoBold Metals, aby szukać minerałów akumulatorowych, takich jak miedź i nikiel, w Australii i innych globalnych lokalizacjach. Terenem wspólnych poszukiwań będzie obszar ponad 500 tysięcy km2 w Australii Zachodniej. KoBold planuje założyć biuro w Australii w ciągu najbliższych 12 miesięcy i poszukuje innych partnerów do poszukiwań.
  • Baoshan Iron & Steel Co Ltd największy chiński notowany na giełdzie producent stali, poinformował, że podpisał wstępny pakt z największym na świecie producentem ropy naftowej Saudi Aramco, aby zbadać możliwość budowy fabryki blach stalowych w Arabii Saudyjskiej. Firmy planują przeprowadzenie studium wykonalności budowy zakładu produkującego ciężkie blachy stalowe, które są szeroko stosowane w branży budowlanej. Aramco podpisało podobną umowę z południowokoreańskim gigantem stalowym Posco w 2020 roku. Zamierzona współpraca jest „zgodna z wizją Arabii Saudyjskiej 2030 i inicjatywą rządu chińskiego „One Belt, One Road”.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *