aktualności – 8 maja 2023

Poniedziałek to prawdopodobnie najlepszy dzień na przegląd informacji z rynków i ich analiza wraz z perspektywą podczas programu (premiera o 14:00!).

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 8 maja 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • 9 maja, we wtorek, o 18:00 odbędzie się, we współpracy z InstaForex, webinar „odprawa surowcowa” – czyli przegląd bieżącej sytuacji na rynkach towarowych na niższych interwałach. Polecam rejestrację ?
 • Światowy indeks cen Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi większość towarów żywnościowych będących przedmiotem handlu na całym świecie, wyniósł w zeszłym miesiącu średnio 127,2 punktu (+0,7 punktu m/m). To pierwszy wzrost cen żywności w tym roku. Agencja stwierdziła, że kwietniowy wzrost odzwierciedla wyższe ceny cukru, mięsa i ryżu, które zrównoważyły spadki indeksów cen zbóż, nabiału i oleju roślinnego. „Gdy gospodarki wyjdą ze znacznego spowolnienia, popyt wzrośnie, wywierając presję na wzrost cen żywności” – powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero. Indeks cen cukru wzrósł o +17,6% m/m, co jest najwyższym wzrostem od października 2011. Indeks cen mięsa wzrósł o +1,3% m/m, ceny nabiału jak i koszyka zbóż spadły o -1,7% m/m, oleje roślinne spadły o -1,3% m/m. „Wzrost cen ryżu jest niezwykle niepokojący i konieczne jest odnowienie inicjatywy eksportu z Morza Czarnego, aby uniknąć kolejnych skoków cen pszenicy i kukurydzy” – powiedział Torero. Aktualna umowa eksportowa pomiędzy de facto Rosją i Ukrainą wygasa 18 maja.
 • Ukraiński eksport zbóż w sezonie 2022/23 osiągnął do 5 maja 42,5 mln ton. Nie podano dokładnych danych porównawczych, ale ukraińskie ministerstwo poinformowało, że do 11 maja 2022 eksport zbóż w sezonie 2021/22 wyniósł 46,2 mln ton.
 • Nowa Zelandia dokona przeglądu zagrożeń i korzyści związanych z wydobyciem z dna morskiego oraz tego, czy potrzebne są krajowe regulacje, ogłosił w piątek rząd. Minister środowiska David Parker powiedział, że istnieje szereg zdecydowanych poglądów na temat wydobywania dna morskiego. „Należy wziąć pod uwagę obawy dotyczące wpływu wydobycia z dna morskiego na środowisko, a także potencjalną rolę, jaką minerały odzyskane w wyniku wydobycia z dna morskiego mogą odegrać w przejściu Nowej Zelandii na gospodarkę zdekarbonizowaną” – powiedział Parker. Wydobycie z dna morskiego jest dozwolone w Nowej Zelandii, ale musi zostać zatwierdzone przez Agencję Ochrony Środowiska. Chociaż agencji zaproponowano trzy projekty, żaden nie uzyskał ostatecznego zezwolenia.

Raporty USDA

 • Majowy raport Crop Production oraz raporty World Production, Markets, and Trade Report opublikowane będą w piątek, 12 maja.
 • Kilka ostatnich raportów dotyczących surowców rolnych jest przy poszczególnych towarach.

Kawa

 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły siódmy tydzień z rzędu (-22,9k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-3,1k t/t). Zapasy kawy są niższe o -41,4% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Całkowita powierzchnia zasiewów na Ukrainie na dzień 5 maja obejmowała 179 200 hektarów buraków cukrowych. Nie podano danych dla analogicznego okresu w 2022 roku.
 • Nadal kupiłbym ten rynek. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem byłby rynek, który wzrośnie do 30, zanim spadnie do 20” – powiedział Jeremy Austin, dyrektor generalny firmy zajmującej się handlem cukrem Sucden w Brazylii odnosząc się do najwyższych od ponad dekady cen cukru. Powiedział, że 85% cukru przeznaczonego na eksport zostało już zabezpieczone, więc nie widać zbytniej dodatkowej sprzedaży w przyszłości. Rodrigo Ostanello, szef rynku cukru na Amerykę w brytyjskim handlowcu ED&F Man, zgodził się z potencjałem wzrostowym, powołując się na wyzwania w Brazylii związane z logistyką i pogodą przy przetwarzaniu trzciny cukrowej. „Ta (brazylijska) uprawa może spaść do 37, 36, 35 (milionów ton), dla mnie jest to bardziej (produkcja) w dół niż w górę”. „Prawdopodobnie sprzedałbym teraz rynek. Jeśli monsun będzie w porządku, ten rynek spadnie” – powiedział Michael McDougall, dyrektor zarządzający w Paragon Global Markets, LLC, dodając, że duża część zwyżek na rynku jest związana z możliwością uszkodzenia przez El Nino upraw w Indiach i Tajlandii w nadchodzących miesiącach. „W krótszej perspektywie denerwuję się, że wszyscy są optymistami, mieliśmy już duży rajd napędzany częściowo przez naciskanie kupujących, więc myślę, że możliwe jest, że rynek się zatrzyma/osłabnie nieco” – powiedział Stephen Geldart, analityk z brokerem i dostawcą usług łańcucha dostaw Czarnikow.
 • Rynek cukru w RPA (USDA):

źródło: USDA

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+81,6k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+8,1k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +10,16% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Na wielu obszarach bawełny wciąż jest sucho i to również jest czynnik wspierający, ale uważam, że jest to kontynuacja wczorajszego ruchu w górę limitu z powodu raportu o sprzedaży eksportowej” – powiedział Jack Scoville, wiceprezes Price Futures Group z Chicago.
 • Zapasy bawełny w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) mówią o światowej produkcji pszenicy w 2023 roku na poziomie 785 mln ton, nieco poniżej poziomu z 2022 r., ale mimo to drugi największy wynik w historii.
 • Całkowita powierzchnia zasiewów na Ukrainie na dzień 5 maja obejmowała 235 900 ha pszenicy jarej. Nie podano danych dla analogicznego okresu w 2022 roku.

Kukurydza

 • Całkowita powierzchnia zasiewów na Ukrainie na dzień 5 maja obejmowała 1,06 mln ha kukurydzy. Nie podano danych dla analogicznego okresu w 2022 roku.
 • Chiny otrzymały w pierwszym tygodniu maja swój pierwszy ładunek kukurydzy z Republiki Południowej Afryki, jak podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua, ponieważ największy na świecie nabywca zboża stara się zdywersyfikować swoje rynki zakupów.

Ryż

 • (Perspektywy sezonu) 2023/24 dla produkcji ryżu wzdłuż i na południe od równika są mieszane, głównie ze względu na zróżnicowany regionalnie wpływ wydarzenia La Niña” – powiedziała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Soja

 • Rynek soi w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Całkowita powierzchnia zasiewów na Ukrainie na dzień 5 maja obejmowała 1,49 miliona hektarów słoneczników. Nie podano danych dla analogicznego okresu w 2022 roku.
 • Rynek rzepaku w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

 • Rynek słonecznika w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

 • Rynek oleju palmowego w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

Pozostałe zboża

 • Całkowita powierzchnia zasiewów na Ukrainie na dzień 5 maja obejmowała 712 100 ha jęczmienia. Nie podano danych dla analogicznego okresu w 2022 roku.

Energia elektryczna

 • W Teksasie Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) opublikował raport SARA (Seasonal Assessment Resource Resource Adequacy) na lato, w którym przewidywane szczytowe zapotrzebowanie na moc wyniesie 82 739 megawatów (MW).Pobiłoby to obecny rekord 80 038 MW ustanowiony w lipcu 2022 r. ERCOT powiedział, że w normalnych warunkach pogodowych sieć powinna mieć wystarczające zasoby, aby zaspokoić popyt, przy ponad 98 000 MW dostaw, które mają być dostępne tego lata. Operator sieci ostrzegł jednak, że rezerwy wytwórcze mogą się wyczerpać, jeśli popyt będzie wyższy niż szacują, awarie elektrowni będą większe niż przewidziane lub produkcja energii wiatrowej i słonecznej będzie niższa niż oczekiwano.
 • Wietnam zamierza do 2030 roku ponad dwukrotnie zwiększyć moce wytwórcze energii do 158 gigawatów (GW) z 69 GW w 2020 roku.

Ropa naftowa

 • Atak dronów na rafinerię Ilsky w południowej Rosji, drugi w ciągu tygodnia spowodował pożar. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała również, że po piątkowym incydencie nie było ofiar śmiertelnych, a pożar został ugaszony. Nie od razu wiadomo, kto stał za tym incydentem.Ukraińscy urzędnicy zwykle nie biorą odpowiedzialności za takie ataki na terytorium Rosji, chociaż czasami celebrują je używając eufemistycznego języka. Źródło w rafinerii poinformowało Reutera, że uszkodzeniu uległa chłodnica powietrzna na kolumnie CDU-5, której roczna wydajność wynosi 1,8 mln ton. Ta chłodnica może zostać wymieniona w ciągu kilku tygodni, chociaż wpływ pożaru nie został jeszcze w pełni zbadany. Rafineria Ilsky, w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk w obwodzie krasnodarskim, ma zdolności przerobowe na poziomie około 6,6 mln ton rocznie.
 • Pożar w fabryce chemicznej Shell Plc Deer Park w Teksasie został opanowany. Pięć osób hospitalizowano, by zbadać możliwe obrażenia spowodowane narażeniem na chemikalia spalone w pożarze na jednostce olefin w zakładzie Shell na przedmieściach Houston w Deer Park. „Przyczyna eksplozji będzie przedmiotem przyszłego dochodzenia” – powiedział Shell. W sąsiedniej rafinerii Pemex kontynuowano pracę pomimo pożaru w zakładach chemicznych – poinformowały źródła zaznajomione z działalnością rafinerii. Pemex wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że pożar nie miał miejsca w jednej z jego jednostek, a jego zespół reagowania kryzysowego pomagał w walce z ogniem. Pożar był monitorowany przez straż pożarną w Houston, a Komisja ds. Jakości Środowiska Teksasu wysłała jednostki monitorujące w okolicy w celu sprawdzenia jakości powietrza. Olefiny, takie jak etylen, propylen i butadien, są wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych i innych produktów, takich jak detergenty i guma.
 • Ropa naftowa próbuje odwrócić niedawny spadek cen wywołany wyższymi stopami procentowymi i obawami przed recesją, głównie w sektorze bankowym” – powiedział Dennis Kissler, starszy wiceprezes ds. handlu w BOK Financial. Dla niektórych analityków fundamenty na rynku fizycznym są silniejsze, niż wskazywałby na to rynek kontraktów terminowych. „Zamiast podstawowych czynników, szał sprzedaży w ciągu ostatniego tygodnia był spowodowany obawami o popyt związany z ryzykiem recesji i napięciem w amerykańskim sektorze bankowym. W rezultacie istnieje duża rozbieżność między bilansami ropy a cenami ropy” – powiedział Stephen Brennock, analityk rynku ropy PVM. Analitycy Commerzbanku zauważyli, że obawy dotyczące popytu na ropę są przesadzone i spodziewają się korekty cen w górę w nadchodzących tygodniach.
 • Kanadyjski operator rurociągów Enbridge Inc odnotował skorygowany zysk w wysokości 1,73 miliarda CAD (1,28 miliarda USD), czyli 85 kanadyjskich centów na akcję (+19% q/q; +1,19% r/r)za Q1 2023. Firma transportuje około 30% ropy naftowej produkowanej w Ameryce Północnej i prawie jedną piątą gazu ziemnego zużywanego w USA.
 • Jak wynika z danych, Polska kupiła mniej skroplonego gazu ropopochodnego (LPG) z Rosji w 2022 roku, chociaż pozostała głównym odbiorcą tego paliwa w Rosji i zwiększyła reeksport na Ukrainę. Polska, która importuje około 80% LPG, zwiększyła w ubiegłym roku zużycie tego paliwa, głównie do samochodów osobowych, o 2,5% do 2,495 mln ton – poinformowało Polskie Izba Gazu Płynnego. Według stowarzyszenia Rosja pozostała największym dostawcą, chociaż wolumeny spadły o 7,6% od 2021 r. Jednocześnie Polska ponad dwukrotnie zwiększyła eksport LPG, głównie rosyjskiego, do 460 tys. ton w 2022 r. z 225 tys. ton w 2021 r. Ponad połowa trafiła na Ukrainę, zwiększając się 24-krotnie w stosunku do 2021 r. LPG jest również używany do ogrzewania i do produkcji innych produktów petrochemicznych. Polska pozostała największym importerem LPG z Rosji w pierwszym kwartale 2023 roku, odpowiadając za około 34% całkowitego eksportu LPG z Rosji.
 • Bezzałogowe ciężarówki wyprodukowane przez rosyjski Kamaz zaczęły przewozić ładunki przez zaśnieżoną arktyczną tundrę dla producenta ropy Gazprom Neft. Ciężarówki będą obsługiwały pole naftowe Wostochno-Messojakskoje na półwyspie Gydan.Będą dostarczać ładunki na trasie o długości 140 km, która łączy pole z osadą Tazovsky. „Wykorzystanie pojazdów bezzałogowych zwiększy efektywność logistyki północnych pól firmy i zwiększy wolumen dostaw niezbędnego sprzętu i materiałów” – powiedział Gazprom Nieft. Powiedział również, że ciężarówki są wyposażone w systemy nawigacji satelitarnej i mogą rozpoznawać przeszkody na drodze w promieniu 200 metrów. Pojazdy korzystają z rosyjskiego oprogramowania. Podczas gdy branża samojezdnych ciężarówek w Rosji wciąż się rozwija, w Stanach Zjednoczonych oczekuje się szybkiego wzrostu w ciągu następnej dekady, a analitycy szacują jej wielkość na od 250 do 400 miliardów dolarów do 2030 r. Gazprom Nieft jest jednym z czołowych rosyjskich producentów ropy pod względem wykorzystania zaawansowanych technologii, w tym pozyskiwania ropy trudnej do wydobycia. Kamaz planuje również używać autonomicznych ciężarówek na ruchliwej drodze między Moskwą a Sankt Petersburgiem, dwoma największymi miastami Rosji. Kamaz od 2015 roku pracuje nad zdalnie sterowanymi i autonomicznymi ciężarówkami.
 • Zarząd PBF Energy Inc zadeklarował kwartalną dywidendę na poziomie $0,20 ($0,80/rok). Dzień ustalenia dywidendy to 17 maj, wypłata nastąpi 31 maja. Przychody spółki w Q1 2023 wyniosły $9,3 mld (+1,7% r/r), przebijając prognozy na poziomie $8,87 mld.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 5 maja 2023 wynosiły 13,01 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o -3 do poziomu 588 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Amerykański producent łupków EOG Resources zapowiedział, że może opóźnić ukończenie niektórych odwiertów w swoim złożu gazu ziemnego Dorado w Teksasie ze względu na niskie ceny. Firma stwierdziła, że koszty odwiertów nie powinny wzrosnąć w tym roku o więcej niż 10% w porównaniu z 2022 r., ponieważ inflacja na polach naftowych wykazuje oznaki stabilizacji. Podobne informacje o opóźnianiu nowych odwiertów i zamykaniu aktywnych podał Chesapeake Energy Corp i APA Corp.
 • Nowy pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) utworzony w toskańskim porcie Piombino (Włochy) rozpocznie działalność komercyjną pod koniec tego miesiąca. Terminal udostępni około 2 miliardów metrów sześciennych gazu w tym roku i około 5 miliardów metrów sześciennych w przyszłym roku, powiedział Stefano Venier ze Snam. „Ten statek to wielka przysługa dla kraju” – powiedział podczas tego samego wydarzenia minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin. Ekspansja wpisuje się w strategię włoskiego rządu polegającą na zastąpieniu rosyjskiego gazu dostawami alternatywnymi.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na czerwcowe dostawy wyniosła $11,00/mmBtu (-4,3% t/t). To najniższy poziom od czerwca 2021. „Popyt jest wciąż niewielki, jednak zamówiono szybki ładunek dla przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w południowych Chinach, co może sygnalizować, że ceny są na tyle atrakcyjne, że można grać na miejscu” – powiedział Toby Copson z Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -4,36% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 91,7 bcfd.
 • Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio rekordowe 101,7 mld stóp sześciennych dziennie (+0,3% m/m).
 • Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 13,3 bcfd (-5,00% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o -4 do poziomu 157 aktywnych punktów – to największy tygodniowy spadek od lutego. Według Baker Hughes ten spadek cen gazu spowodował, że liczba platform wiertniczych aktywnych w dorzeczu Haynesville w Arkansas, Luizjanie i Teksasie, trzecim co do wielkości złożu gazu łupkowego w kraju, spadła w tym tygodniu do 62, najniższego poziomu od marca 2022 r.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 28 kwietnia wzrosły o +54 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 063 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +53 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +20% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Wietnam do 2030 roku chce wybudować 6 gigawatów (GW) mocy z morskich elektrowni wiatrowych. Obecnie kraj ten nie posiada takiego źródła energii.

Uran

 • Indie rozważają zniesienie zakazu inwestycji zagranicznych w swoją energetykę jądrową i umożliwienie większego udziału krajowych firm prywatnych. Zakaz został wprowadzony w 1962 roku i zgodnie z nim rząd odgrywa główną rolę w rozwoju i eksploatacji elektrowni jądrowych.Krajowe firmy prywatne mogą uczestniczyć jako „młodsi partnerzy kapitałowi”, dostarczając komponenty i pomagając w ich budowie. Indie nie zezwalają na inwestycje zagraniczne w sektorze energetyki jądrowej. Celem prac nad zniesienie zakazu jest redukcja emisji dwutlenku węgla, a energia jądrowa jest w centrum uwagi, ponieważ może dostarczać energię 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w przeciwieństwie do energii słonecznej. Departament Energii Atomowej poinformował wcześniej, że kilka zagranicznych firm, w tym Westinghouse Electric, GE-Hitachi, Electricite de France (EDF) i Rosatom, było zainteresowanych udziałem w krajowych projektach energetyki jądrowej jako partnerzy technologiczni, dostawcy, wykonawcy i usługodawcy. Indie importują paliwo uranowe do elektrowni jądrowych z Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Francji i Kanady na podstawie umów dwustronnych. Urzędnicy powiedzieli, że nacisk położono na udział prywatny poprzez małe reaktory modułowe (SMR) do szybkiego wytwarzania energii jądrowej, która stanowi 3% całkowitej produkcji energii w Indiach. Obecna moc elektrowni jądrowych w Indiach wynosi 6780 MW, a do 2031 r. dodanych zostanie 21 kolejnych jednostek o mocy 7000 MW. Dla porównania do 2033 roku Polska planuje osiągnąć moc trzech bloków pierwszej, będącej wciąż w fazie projektu, elektrowni jądrowej do 3750 MW.

Złoto

 • Globalny popyt na złoto spadł w Q1 2023, ponieważ duże zakupy dokonywane przez banki centralne i chińskich konsumentów zostały zrekompensowane zmniejszonymi zakupami inwestorów, poinformowała World Gold Council (WGC). Całkowity popyt wyniósł 1081 ton (-13% r/r). Około połowa popytu na złoto pochodzi od jubilerów, a za resztę odpowiadają inwestorzy i państwa. Popyt osiągnął najwyższy poziom od 11 lat w 2022 r. dzięki największym zakupom banku centralnego w historii. W Q1 2023 banki centralne kupiły 228 ton złota, więcej niż w jakimkolwiek okresie styczeń-marzec według danych sięgających 2000 r. Popyt na biżuterię w Chinach wyniósł 198 ton, najwięcej od pierwszego kwartału 2015 r. Amerykańscy nabywcy zaniepokojeni zawirowaniami bankowymi i gospodarczymi kupili 32 tony złotych sztabek i monet, więcej niż w jakimkolwiek kwartale od 2010 roku. W Europie spadły zakupy sztabek i monet złota, popyt na biżuterię w Indiach spadł do najniższego poziomu od trzech lat do do 112,5 ton (-17% r/r). Popyt na złoto w Indiach w 2023 roku może wynieść od 750 do 800 ton w porównaniu do 774,1 ton w 2022 roku – powiedział Somasundaram PR, regionalny dyrektor generalny WGC w Indiach. Fundusze ETF przechowujące kruszce dla inwestorów sprzedawały złoto w Q1 2023.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

Miedź

 • Powinno nastąpić dalsze spowolnienie (gospodarcze) i osłabienie cen miedzi. Perspektywy dla miedzi są prawdopodobnie bardzo dobre w nadchodzących latach, ale może nie w nadchodzącym półroczu” – powiedział Bjarne Schildrop, główny analityk rynku towarowego w szwedzkiej grupie bankowej SEB.
 • Earth-i, która specjalizuje się w danych obserwacyjnych, śledzi huty reprezentujące 80-90% światowej produkcji. Jego globalny wskaźnik dyspersji miedzi, będący miarą aktywności hut, spadł w kwietniu do 44,0 z 46,8 w marcu.Kwietniowy odczyt był najniższy od marca 2021 roku. Regionalny wskaźnik dyspersji dla Ameryki Północnej spadł do 24,2 i był najsłabszy od lipca 2020 r. Miara 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. „Najbardziej bezpośrednim skutkiem spadku globalnej działalności hutniczej w kwietniu był wzrost opłat za uzdatnianie i rafinację na rynku koncentratów miedzi” – powiedział Guy Wolf, globalny szef analityki w firmie Marex.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Earth-i, która specjalizuje się w danych obserwacyjnych, śledzi huty reprezentujące 80-90% światowej produkcji. Jego globalny wskaźnik dyspersji niklu spadł w kwietniu do 43,3 z 46,8 w marcu. Chiński indeks surówki niklowej (NPI) spadł w kwietniu do 37,9, najniższego poziomu od lutego 2022 r., z 45,4 w marcu.
 • Wydobycie metali ziem rzadkich w Wietnamie wzrosło do 4300 ton z 400 ton w 2021 roku, jak pokazały dane z USA, ponieważ globalne firmy napływały do kraju Azji Południowo-Wschodniej z drugimi co do wielkości szacowanymi złożami na świecie, aby zmniejszyć zależność od Chin w zakresie kluczowych metali przemysłowych. Wcześniejsze próby zbudowania przemysłu metali ziem rzadkich w Wietnamie zacinały się z powodu spadających cen i przeszkód regulacyjnych, ale rosnąca sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) i wysiłki firm mające na celu dywersyfikację dostawców ożywiły zainteresowanie Wietnamem. Jego wydobycie stanowi niewielki ułamek ilości wydobywanej przez czołowych producentów w zeszłym roku.Chiny, największy światowy producent, wydobyły 210 000 ton w 2022 r., Stany Zjednoczone 43 000 ton, a Australia 18 000 ton. Szacunkowe rezerwy Wietnamu wynoszące 22 miliony ton są o połowę mniejsze niż w Chinach i większe niż w jakimkolwiek innym kraju, według USGS. Głównym beneficjentem zwiększonej produkcji w Wietnamie wydają się być Chiny, największy na świecie rynek samochodów i pojazdów elektrycznych, a także główny globalny ośrodek produkcji towarów elektronicznych, takich jak smartfony. Chińskie dane celne pokazują podwojenie importu z Wietnamu pierwiastków ziem rzadkich (REE) i innych koncentratów, które zwykle zawierają metale strategiczne, do prawie 12 000 ton w zeszłym roku.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *