Poniedziałek po spotkaniu OPEC+, ale nie tylko ropa w tych aktualnościach surowcowych – zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Rosyjski producent diamentów Alrosa poinformował o 87% spadku zysku netto w Q1 2020. Prognozuje też podobne spadki w kolejnym kwartale na skutek pandemii koronawirusa.Zysk netto spółki notowanej na moskiewskiej giełdzie spadł w Q1 2020 do $45,2 mln. Alrosa jest największym na świecie producentem surowych diamentów. Jednocześnie spółka widzi szanse na odbicie popytu już od lipca ze względu na odbijającą sprzedaż biżuterii diamentowej w Azji, zwłaszcza w Chinach. W związku z pandemią spółka obniży swoje wydatki inwestycyjne na 2020 rok o niecałe 10%. Spółka twierdzi, że ma zgromadzone $1 mld, jednak w drugiej połowie roku ma do spłaty $513 mln z euroobligacji – być może zaciągnie na ten cel nową pożyczkę. W piątek 5 czerwca kurs spółki zamknął się na 65,05 rubla za akcję ($0,948/akcję).
Kawa
- Żniwa kawowe w Brazylii są nieco poniżej średniej o tej porze roku. Pięcioletnia średnia wynosi 25%, w ubiegłym roku o tej porze zebrane było 30% kawy, a w 2020 roku zebrano zaledwie 23% kawy. Safras & Mercados prognozuje produkcję kawy w Brazylii w sezonie 2020/21 na poziomie 68,1 mln worków 60-kilogramowych.
- Zapasy kawy w magazynach ICE:
Cukier
- Ponad 70 statków czeka w pobliżu portu Santos w Brazylii w oczekiwaniu na załadunek cukru eksportowego. Tak duża liczba jednostek w brazylijskim porcie ma kilka przyczyn. Pierwszą przyczyną są obawy o zakłócenia dostaw w związku z rozpędzającą się pandemią koronawirusa w Brazylii, która na dzień 7 czerwca dotykała już ponad 690 tysięcy mieszkańców Brazylii (3 257/mln). Drugą to słabe zbiory trzciny cukrowej w Indiach i Tajlandii. Jednak zagrożenie jest także dla załóg statków, jako że trzy masowce w Santos oraz jeden statek w Paranagua są obecnie objęte 14-dniową kwarantanną po wykryciu koronawirusa wśród członków załogi. Do załadunku jest ponad 3 mln ton cukru, podczas gdy w czerwcu 2019 z Brazylii wyeksportowano 700 tysięcy ton cukru. Naturalnie wydłużyło to czas oczekiwania na załadunek: z 4-5 dni (czerwiec 2019) do nawet 29 dni (czerwiec 2020). Za każdy nadprogramowy dzień oczekiwania armatorzy wystawiają rachunek na około $20 tysięcy. Nabywcy cukru w majowych kontraktach zakupili 2,26 mln ton surowego cukru, który musi trafić do Nowego Jorku do końca lipca.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Pszenica
- W południowym regionie Stawropola w Rosji, jednym z głównych obszarów produkcji zbóż, w 2020 r. uprawy spadną o 40% ze względu na niskie temperatury i suszę. Wydajność zbiorów w regionie w tym roku jest szacowana na 2,8t/ha (wobec 3,47t/ha w 2019 roku). Prognozy całkowitych rosyjskich zbiorów na 2020 rok to 120 mln ton czyli minimalnie mniej niż w 2019 roku.
- Eksport zboża na Ukrainie osiągnął dotychczas rekordową wartość 54,8 mln ton w sezonie 2019/20, o 7,6 mln ton więcej niż przed rokiem. Pszenicy w sezonie 2019/20 wyeksportowano 20,2 mln ton, kukurydzy 29 mln ton a jęczmienia 4,9 mln ton.
Soja
- Chiński import soi w maju 2020 wyniósł 9,38 mln ton (+39,71% m/m; +27,4% r/r). Prognozuje się, że import soi w czerwcu i lipcu także przekroczy 9 mln ton miesięcznie.
- Eksport soi z Brazylii w kwietniu 2020 osiągnął rekordową ilość 16,3 mln ton (+40,03% m/m), z czego głównym odbiorcą były Chiny.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Brazylijski sąd nakazał zawieszenie działalności zakładu przetwórstwa wieprzowiny w rejonie Rio Grande do Sul należącym do JBS S.A. na 14 dni w związku z wykryciem koronawirusa u ponad 20% załogi. W ramach tej decyzji pracownicy grup wysokiego ryzyka mają zostać natychmiast poddani kwarantannie, a lekarze uzyskają dostęp do dokumentacji medycznej w zakładzie.Sędzia zwrócił się również do JBS o sprawdzenie pracowników przy użyciu procedur ustalonych przez brazylijskie Ministerstwo Zdrowia.
- Chiński import mięsa w maju 2020 wyniósł 816 tysięcy ton (-5,3% m/m).
Ropa naftowa
- Kolejne 17 platform wiertniczych w USA zostało zamkniętych w ubiegłym tygodniu co oznacza 6% spadek t/t. Aktywnych odwiertów w USA jest 284 (-71% r/r).
- OPEC+ podczas sobotniego spotkania videokonferencyjnego zgodził się na przedłużenie cięć na Q3 i Q4 2020, na lipiec pozostając przy dotychczasowym cięciu o 9,7 mln baryłek, a później na sumaryczne cięcie do 7,7 mln baryłek dziennie. Jednocześnie kraje, które nie spełniły wymaganych cięć w okresie maja i czerwca, w drugiej połowie roku są zobowiązane do nadrobienia zaległości. Mowa tu najbardziej o Nigerii (niecałe 20% wymaganych cięć w maju), Kongo i Iraku (poniżej 40% realizacji cięć).
- Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador powiedział, że Meksyk nie jest w stanie dokonać dodatkowych cięć wydobycia ropy naftowej poza tymi uzgodnionymi na kwietniowym spotkaniu grupy producentów ropy OPEC+. Meksyk zobowiązał się do cięć w maju i czerwcu na poziomie 100 tysięcy baryłek, mimo nacisków żeby zmniejszył wydobycie o 400 tysięcy baryłek. Meksyk wzywa też kraje nie wypełniające ustalonych cięć o nadgonienie zobowiązań.
- Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras wyeksportowała w maju 1,11 mln ton oleju opałowego, bijąc poprzedni rekord o 10%. Głównym rodzajem eksportu oleju opałowego przez Petroleo Brasileiro S.A. było paliwo dla statków.
- Grupa 23 prywatnych inwestorów pozwała moskiewską giełdę w związku z zawieszeniem handlu kontraktami na ropę WTI 20 kwietnia, gdy ceny ropy WTI zeszły poniżej $0/baryłkę. Straty inwestorów to prawie $14,5 miliona, gdy transakcje na instrumentach opartych o kontrakty WTI zawieszono przy cenie +$8,84. Kancelaria Milton Legal podała, że to pierwszy etap pozwu, jako że do kancelarii zgłosiło się ponad 100 poszkodowanych. W zeszłym miesiącu bank centralny powiedział, że moskiewska giełda nie naruszyła przepisów.
- Firmy energetyczne w piątek ewakuowały ponad 10% platform produkcyjnych i zamknęły prawie 30% wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej z powodu tropikalnej burzy Cristobal. Spółki Equinor i Occidental Petroleum Corp wstrzymały całkowicie swoją produkcję i ewakuowały swoich pracowników, z kolei Murphy Oil Corp i Royal Dutch Shell tylko część swoich platform ewakuowały. W sumie ewakuowano pracowników z 188 platform odpowiadających za wydobycie 635 000 baryłek ropy dziennie i 878 milionów stóp sześciennych (bcfd).
- Administracja Donalda Trumpa rozważa nałożenie sankcji na ponad 40 tankowców za handel z Wenezuelą. W tej grupie jest 25 supertankowców (VLCC) o pojemności do 2 mln baryłek każdy. Taki ruch znacznie podniesie ceny tankowców. Dotychczas rekordowe ceny frachtów dla tankowców klasy VLCC wynosiły ponad $308 tysięcy dziennie w październiku 2019 roku, a obecne stawki spotowe to ~$200 tysięcy dziennie (+10% t/t).
- Import ropy naftowej przez Chiny w maju 2020 osiągnął 11,34 mln baryłek dziennie (+14,8% m/m; +19,2% r/r) i był wyższy od poprzedniego, rekordowego importu w listopadzie 2019 o 1,5%.
Gaz ziemny i węgiel
- Spotowe ceny dostaw LNG w Azji podskoczyły w ubiegłym tygodniu do $2,1/mmBtu. Według źródeł rynkowych w Indiach Indian Oil Corp i Gujarat State Petroleum Corp (GSPC) kupiły ładunki LNG w ostatnim tygodniu dając nadzieję na zwiększenie popytu ze strony Indii. Było też kilka przetargów na dostawy, w tym z Angoli, Papui Nowej Ginei i rosyjskiej fabryki Sachalin 2.
- Holenderski kontrakt na gaz ziemny na następny miesiąc handlował w piątek po raz pierwszy od ponad miesiąca blisko $2/mmBtu.
- Polska zamknie 12 kopalni węgla na okres trzech tygodni by powstrzymać pandemią koronawirusa w Polsce. Dwie kopalnie należą do JSW, a 10 do PGG. Spośród wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce, 20% to górnicy. Dyrekcja PGG poinformowała, że bez wsparcia rządowego są wstanie wypłacać pensje do lipca.
- Chiński import węgla w maju 2020 wyniósł 22,06 mln ton (-28,72% m/m; -19,69% r/r). Średnie dzienne zużycie węgla w sześciu głównych elektrowniach węglowych w regionach przybrzeżnych osiągnęło w maju około 628 500 ton, czyli o 15% więcej niż w kwietniu, a także o 7,7% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie spadek importu był spodziewany dopiero od lipca, kiedy to miały wejść w życie zaostrzone zasady mające wspomóc lokalnych górników.
Złoto
- Urząd ds. Zasobów Mineralnych (MRA) Papui Nowej Gwinei powiedział w piątek, że planuje wszcząć postępowanie karne przeciwko spółce Barrick Gold Corp w związku z próbą nielegalnego wywozu $13,1 milionów w złocie i srebrze do Perth Mint (Australia). MRA poinformował, że Barrick Niugini nie może przetwarzać ani eksportować złota po rządowej odmowie przedłużenia dzierżawy kopalni Porgera w kwietniu 2020 – sprawa tej odmowy jest w tej chwili rozpatrywana przez sąd.
- Sprzedaż złota przez Perth Mint w maju 2020 wyniosła 63 393 uncji trojańskich (-47,7% m/m; ~+600% r/r).
Srebro
- Sprzedaż srebra przez Perth Mint w maju 2020 wyniosła 997 171 uncji trojańskich (-56,0% m/m; +46% r/r).
Metale przemysłowe
- Rząd Indonezji zwróci się do PT Freeport Indonesia budowę huty miedzi w Weda Bay w parku przemysłowym w Halmahera. Park przemysłowy, kontrolowany przez chińskiego giganta stalowego Tsingshan Holding Group i francuską Eramet otrzymał w tym roku status krajowego projektu strategicznego i rozpoczął w kwietniu wytapianie niklu.PT Freeport Indonesia, lokalna jednostka FreeportMcMoRan, która jest obecnie w 51% kontrolowana przez rząd, buduje hutę o wartości $3 miliardów we wschodniej Jawie. Budowa huty jest częścią umowy Freeport-McMoran z rządem Indonezji o zachowaniu praw do wydobycia w kopalni Grasberg do 2041 r.
- Zapasy miedzi w magazynach zarejestrowanych w LME spadły o 5 875 ton (-3,56% t/t) do 159 300 ton
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły o 5 075 ton (-3,50% t/t) do 139 913 ton.
- Import koncentratu miedzi przez Chiny w maju 2020 wyniósł 1,69 mln ton (-16,75% m/m; -8,15% r/r).
- Chiński import nieobrobionej miedzi wyniósł w maju 436 031 ton (-5,51% m/m; +20,78% r/r).
- Chińska spółka Zijin Mining Group Co (skupiająca się głównie na wydobywaniu złota) zapowiedziała przejęcie 50,1% spółki Tibet Julong Copper Co za $548 mln, co da dostęp spółce do kopalni Qulong, jednego z największych złóż miedzi w Chinach oraz kopalni Zhibula. Kopalnia Qulong ma licencję na wydobycie do 2037 roku i wydajność 30 mln ton rudy miedzi rocznie. Kopalnia Zhibula (licencja na wydobycie jest ważna do września 2020) ma wydajność 1,2 mln ton rudy rocznie. Obie kopalnie zawierają także molibden i srebro.
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły o 10% t/t do 266 588 ton.
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły o 4,7%t/t do 9 025 ton.
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły o 0,7% t/t do 106 648 ton.
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły o 3,4% t/t do 3 337 ton.
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły o 0,8% t/t do 27 331 tony.
- Chiński import rudy żelaza w maju 2020 wyniósł 87,03 mln ton (-9,07% m/m; +3,9% r/r).
- Zapasy rudy żelaza w chińskich portach spadły do 109,5 mln ton na dzień 29 maja
- Chiński eksport produktów stalowych w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku wyniósł 25 mln ton (-14% r/r).
- Nippon Steel Corp, największy producent stali w Japonii, zapowiedział wydatek w kwocie $450 mln na remont pieca nr 3 w swojej hucie w Nagoya w 2020 roku celem zwiększenia wydajności. Piec który ma zostać wyremontowany powstał w 1969 roku, ostatnią modernizację przeszedł w 2000 roku a zajmuje aż 4 425 metrów sześciennych. Ze względu na pandemię, która wywołała spadek popytu na stal spółka wygasiła ponad 30% swoich pieców. Plan modernizacji ma zwiększyć konkurencyjność spółki.
- Brazylijski sąd nakazał zamknięcie kopalni Vale S.A. w związku z rozprzestrzeniającą się w Brazylii pandemią koronawirusa. Decyzja wywoła prawdopodobnie 10% spadek podaży rudy żelaza od Vale S.A. Decyzja jest pokłosiem potwierdzenia 188 przypadków koronawirusa w kompleksie wydobywczym Itabira w stanie Minas Gerais. W przypadku naruszenie zakazu Vale S.A. otrzyma dzienną grzywnę w wysokości $101 tysięcy.
Omówienie aktualności
Część powyższych aktualności omówię w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 14:00 w poniedziałek, 8 czerwca 2020: