aktualności – 7 września 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 7 września 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział po poniedziałkowych rozmowach z rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem, że wkrótce możliwe będzie wznowienie umowy zbożowej zezwalającej na dostawy ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego, choć Putin powtórzył stanowisko Moskwy, że jej żądania dotyczące rosyjskiego eksportu będą musiały zostać spełnione. Turcja zasadniczo zgodziła się przewieźć 1 milion ton metrycznych zboża, które Moskwa planuje wysłać do Afryki po obniżonej cenie przy wsparciu finansowym Kataru.
 • Rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew powiedział, że niedobory paliwa grożą zakłóceniem jesiennych zbiorów i siewów, i wezwał do zawieszenia eksportu produktów naftowych. Rosja, jeden z największych producentów ropy na świecie, boryka się z niedoborami paliwa niezbędnego do zbioru plonów w niektórych częściach swojego południowego spichlerza i według źródeł rynkowych sytuacja może się pogorszyć w nadchodzących miesiącach. Handlowcy twierdzą, że na rynek paliw wpływa splot czynników, w tym konserwacja rafinerii ropy naftowej, wąskie gardła na kolei i osłabienie rubla, które zachęca do eksportu paliw. W ostatnich miesiącach Rosja próbowała zaradzić niedoborom oleju napędowego i benzyny, uznając ograniczenia eksportu za ostateczną próbę zapobieżenia poważnemu kryzysowi paliwowemu. „Już mamy problemy z dostępnością (paliwa). Wstrzymamy teraz żniwa i nie będziemy siać roślin ozimych. To będzie katastrofa. Być może czas tymczasowo wstrzymać eksport produktów naftowych do czasu ustabilizowania się sytuacji na krajowym rynku” – powiedział Patruszew.
 • Główny akcjonariusz Glencore, firma BlackRock Inc, nalazła się wśród inwestorów, którzy odrzucili raport giganta górniczego o postępie klimatycznym na swoim dorocznym zgromadzeniu w maju, powołując się na niespójności. Według danych LSEG podmioty należące do BlackRock, które łącznie posiadają ponad 6% akcji Glencore, wzmocniły liczbę akcjonariuszy-dysydentów i pomogły, aby ogólna liczba głosów sprzeciwiających się planowi klimatycznemu firmy przekroczyła po raz pierwszy 30%.
 • W poniedziałek, 11 września, nie będzie programu Surowcowe info ze względu na mój udział w projekcie Trampki na Giełdzie. Tym samym zapraszam serdecznie na wtorkowy Surowcowy Insight powstający we współpracy z InstaForex jako swoisty zamiennik dla programu! Link do rejestracji.

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 5 września 2023, dane o dniach do prac polowych są ponownie z 5+ jako „standardem” ze względu na bardzo dobrą pogodę w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Sprzedawcy twierdzą, że deszcze, które nawiedziły Brazylię w ciągu ostatnich kilku dni, powinny pomóc w kwitnieniu kolejnych upraw. Obecne zbiory zaczynają dobiegać końca.
 • Deutsche Bank obniżył rekomendację JDE Peet’s, jednego z największych producentów kawy na świecie, do „wstrzymania się” od „kupowania” w związku z oznakami wskazującymi, że rosnące ceny kawy ograniczają popyt konsumentów.

Cukier

 • Rynek w dalszym ciągu utrzymywał obawy o zbiory w Indiach i Tajlandii, ponieważ sucha pogoda grozi ograniczeniem produkcji.
 • Lokalne ceny cukru w Indiach wzrosły o ponad 3% w ciągu dwóch tygodni do najwyższego poziomu od sześciu lat, twierdzą handlowcy i przedstawiciele branży, ponieważ ograniczone opady deszczu w kluczowych regionach uprawnych kraju wzbudziły obawy dotyczące produkcji. To najwyższe poziomy lokalnych cen cukru od 6 lat.
 • Oczekuje się, że produkcja cukru na Ukrainie w nadchodzącym sezonie 2023/24 (październik-wrzesień) osiągnie 1,6 mln ton (+40% s/s). Oznaczać to może skierowanie na eksport nawet 0,5 mln ton cukru. Czarnikow przewiduje wzrost produkcji cukru w innych ważnych regionach, takich jak Chiny, Meksyk i Brazylia, ale przewiduje spadek w Indiach, gdzie opady monsunowe są znacznie poniżej średniej. Firma prognozuje, że światowa produkcja cukru w sezonie 2023/24 wyniesie 177,9 mln ton, co będzie drugą co do wielkości w historii, ale światowe spożycie cukru wyniesie 179 mln ton, co będzie rekordową konsumpcją. „Jest to spowodowane głównie wzrostem populacji, który wynosi około 2 miliony ton dodatkowego cukru wymaganego w sezonie” – stwierdzono, dodając, że skutkuje to niedoborem podaży o 1,1 miliona ton w sezonie 2023/2024, co stanowi drugi rok deficytu z rzędu.

Kakao

 • Ponadprzeciętne opady deszczu, które w zeszłym tygodniu wystąpiły w większości głównych regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, sprawią, że nadchodzące zbiory główne trwające od października do marca będą długie i obfite, ale do wysuszenia pierwszych ziaren potrzeba więcej słońca.
 • Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 10 dni na Wybrzeżu Kości Słoniowej wystąpią umiarkowane lub intensywne opady deszczu, które mogą opóźnić zbiory kakao.
 • Brazylijskie media podały, że Nestle zgodziła się przejąć lokalną markę czekolady Kopenhagen za około 3 miliardy reali (602 miliony dolarów).
 • Producent czekolady Barry Callebaut oświadczył, że w ciągu najbliższych dwóch lat wyda 500 milionów franków szwajcarskich (563 miliony dolarów) w ramach nowego strategicznego planu inwestycyjnego.

Sok pomarańczowy

 • Szybkie rozprzestrzenianie się choroby cytrusów w Brazylii odbijają się na cenach soku pomarańczowego. Wobec braku sprawdzonego leku na rynku całe sady zostały zniszczone z powodu tak zwanej choroby zazieleniania cytrusów, która powoduje zahamowanie wzrostu owoców.Jest to spowodowane przez bakterie przenoszone przez psyllidy lub wszy skaczące. Wysiłki mające na celu zwalczanie psyllidów przenoszących bakterie również stały się trudniejsze, ponieważ stały się one odporne na środki owadobójcze. Według grupy badawczej Fundecitrus około 38% obszaru uprawy cytrusów w Brazylii zostało zakażonych, a plony w dotkniętych sadach spadły o 60%. Według szacunków Citrus Consultants Group (Gconci), pas brazylijski, który odpowiada za trzy piąte światowej podaży, może stracić około 25% swojej produkcji do końca dekady, kiedy produkcja może spaść do około 235 mln skrzynek. Ich model przewiduje spadek produkcji o 12% w ciągu pięciu lat na podstawie szacunkowej produkcji w sezonie 2023/24 wynoszącej 309 milionów skrzynek w stanach São Paulo i Minas Gerais, w sercu brazylijskiego pomarańczowego pasa.Zła pogoda może spowodować jeszcze większy spadek. Choroba w Brazylii i mniejsze zbiory w USA spowodowały wzrost cen mrożonego i skoncentrowanego soku pomarańczowego w tym roku o około 60%, osiągając rekordowy poziom ponad 3,30 dolara za funt.
 • CitrusBR, grupa reprezentująca głównych producentów, takich jak Citrosuco, Cutrale i Louis Dreyfus Company, podała w zeszłym tygodniu, że pod koniec czerwca zapasy brazylijskiego soku pomarańczowego osiągnęły historycznie niski poziom 84 740 ton metrycznych.

Pszenica

 • El Niño zaczyna być postrzegane jako zagrożenie suszami, co może się odbić na uprawach pszenicy m. in. w Australii. Prognozuje się, że produkcja pszenicy w Australii spadnie o 36% w porównaniu z ubiegłym rokiem ze względu na suchą pogodę ograniczającą plony, podało we wtorek Australijskie Biuro ds. Ekonomiki i Nauki o Rolnictwie i Zasobach (Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences). Zbiory mają wynieść 25,4 mln ton. „Jeśli we wrześniu pozostanie sucho, spodziewamy się dalszego spadku zbiorów pszenicy w Australii” – powiedział handlowiec z Singapuru.
 • Sucha pogoda w Kanadzie i Argentynie także może się negatywnie odbić na zbiorach pszenicy.
 • Rosyjska firma doradcza Sovecon prognozowała we wtorek 48,6 mln ton eksportu rosyjskiej pszenicy w tym sezonie, wywołując niedźwiedzi nastrój, wskazując, że Rosja może zdominować światowe rynki przez resztę tego sezonu.
 • Globalna równowaga podaży i popytu wygląda na trudniejszą, ponieważ widzimy coraz większe pogorszenie perspektyw zbiorów, szczególnie na półkuli południowej, w związku z dzisiejszymi złymi wiadomościami z Australii” – powiedział jeden z niemieckich handlowców.
 • Rozpoczęły się zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Dom maklerski StoneX obniżył swoje szacunki dotyczące średnich plonów kukurydzy w USA w 2023 r. o 2 buszle z akra do 175 buszli z akra i obniżył szacunki zbiorów do 15,102 miliardów buszli.
 • Dom maklerski Allendale prognozuje niższe plony kukurydzy w USA w 2023 r. na poziomie 171,51 buszli z akra.
 • Brazylia powinna wyprodukować rekordową ilość 131,8 miliona ton kukurydzy ze względu na obfite drugie zbiory, których zbiory rolnicy prawie zakończyli, podała brazylijska agencja ds. zaopatrzenia w żywność Conab. Conab prognozuje 50 mln ton eksportu kukurydzy. Brazylia prześcignie w tym roku Stany Zjednoczone jako największy eksporter kukurydzy.
 • Ukraina odnotowała rekordowe zbiory kukurydzy, a zbiory w 2023 r. mają wzrosnąć do 29,3 mln ton (+5,8% r/r).

Soja

 • Conab prognozuje prawie 97 mln ton soi dla Brazylii w cyklu 2022/23, przy prognozowanej produkcji soi na rekordowym poziomie 154,6 mln ton.

Energia elektryczna

 • Emisje sektora energetycznego Indii z paliw kopalnych po raz pierwszy przekroczyły emisję w Europie w kwietniu, maju i czerwcu tego roku i są na dobrej drodze, aby trwale przyćmić całkowite emisje zanieczyszczeń energetycznych w Europie ze względu na rozbieżne tendencje w zużyciu paliw kopalnych. W Europie cięcia w zużyciu węgla i gazu ziemnego wraz ze wzrostem wytwarzania energii odnawialnej zmniejszyły całkowitą emisję energii o 11% w pierwszych siedmiu miesiącach roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. W tym samym czasie emisje energii elektrycznej w Indiach wzrosły o 4,5%, osiągając nowy najwyższy poziom w związku z rekordowym zużyciem silnie zanieczyszczającego środowiska węgla, który wytwarza około 75% indyjskiej energii elektrycznej. Dane Ember pokazują, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych w Europie wyniosła 667 mln ton dwutlenku węgla i gazów równoważnych, co przekracza łączną kwotę 609 mln ton w Indiach w tym samym okresie. Jednak miesięczne całkowite emisje w Indiach były wyższe niż w Europie od kwietnia do czerwca, kiedy to Europa obniżyła wykorzystanie energii ze źródeł węglowych do najniższego poziomu od co najmniej 2015 r. w ramach ogólnoregionalnych wysiłków mających na celu trwałe ograniczenie zależności od paliw kopalnych. Jeśli Europa w dalszym ciągu będzie ograniczać zużycie paliw kopalnych, podczas gdy Indie w dużym stopniu uzależnią się od węgla do produkcji energii, emisje z sektora energetycznego w Indiach prawdopodobnie w nadchodzących latach stale będą przekraczać emisje w całej Europie i wyłonią się jako wiodące światowe źródło zanieczyszczeń powodujących ocieplenie klimatu. Warto jednak podkreślić, że populacja w Indiach (1,431 mld) jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Europie (742,2 mln na kontynencie, 448,4 mln w samej UE).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Ropa naftowa

 • Arabia Saudyjska (główny producent w OPEC) przedłuży dobrowolne ograniczenie wydobycia ropy o 1 milion baryłek dziennie o kolejne trzy miesiące, do końca grudnia 2023 r. Decyzja o dobrowolnej obniżce będzie co miesiąc poddawana przeglądowi w celu rozważenia możliwości pogłębienia cięć lub zwiększenia produkcji w zależności od warunków rynkowych.
 • Rosja przedłużyła swoją dobrowolną decyzję o ograniczeniu eksportu ropy o 300 000 baryłek dziennie do końca tego roku, poinformował we wtorek wicepremier Aleksander Nowak. „Moskwa będzie co miesiąc dokonywać przeglądu dobrowolnej obniżki i może ją pogłębić lub podnieść” – powiedział Nowak.
 • Zużycie paliwa w Indiach w sierpniu wzrosło, osiągają 18,57 mln ton (+2,5% m/m; +6,5% r/r).
 • Ze względu na dzień wolny 4 września w USA, dane o zapasach ropy naftowej i pochodnych w USA zostaną opublikowane w czwartek, 7 września.

Gaz ziemny

 • W należących do Chevron projektów LNG w Australii, związki zawodowe poinformowały, że opóźnią akcję strajkową do 6 rano w piątek (22:00 GMT w czwartek) w związku z postępami w negocjacjach. Działalność terminali Gorgon i Wheatstone odpowiada za ponad 5% światowych mocy produkcyjnych LNG. Chevron potwierdził, że związki poinformowały go o mniej więcej jednodniowym opóźnieniu, ale zapewnił, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń będzie nadal podejmować kroki w celu utrzymania działalności. Przestoje trwające do 11 godzin miały rozpocząć się w czwartek rano, a we wtorek sojusz związkowy poinformował, że planuje eskalację do strajku totalnego trwającego dwa tygodnie, począwszy od 14 września, jeśli jego warunki nie zostaną spełnione.
 • Shell rozważał zamknięcie na rok swojego flagowego zakładu skraplania skroplonego gazu ziemnego Prelude w pobliżu Australii, aby rozwiązać problemy, które nękały jego działalność, ale zamiast tego zdecydował się na krótszy okres konserwacji, aby umożliwić mu pokrycie dużego zapotrzebowania na gaz. Od rozpoczęcia produkcji w czerwcu 2019 r. w obiekcie, położonym około 475 km od wybrzeża Australii, doszło do szeregu przestojów, w tym pożaru, który doprowadził do całkowitej utraty zasilania w grudniu 2021 r. Według zaznajomionych ze sprawą źródeł, krótszy program konserwacji, który rozpoczął się w sierpniu i ma potrwać dwa miesiące, nie rozwiąże wszystkich problemów projektowych. Oznacza to, że instalacja LNG o wydajności 3,6 miliona ton rocznie może w dalszym ciągu napotykać problemy operacyjne. Pod koniec zeszłego roku Shell rozważał wykonanie całorocznych napraw Prelude w celu usunięcia szeregu problemów konstrukcyjnych, w tym problemów z układem elektrycznym, który był przyczyną szeregu problemów. Według obliczeń Reutersa i źródeł branżowych od chwili uruchomienia w czerwcu 2019 r. Prelude borykał się z szeregiem problemów technicznych, które spowodowały co najmniej 500 dni przestoju, w tym przez cały 2022 r., kiedy ceny LNG poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę.
 • Azjatyccy nabywcy szybko zaabsorbują wzrost dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) wprowadzanego na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat, powiedział w środę dyrektor firmy Vitol, największego na świecie niezależnego handlarza ropą naftową. „Ten dodatkowy wolumen zostanie wchłonięty bardzo szybko. Nie przejmuję się zbytnio znaczną ilością LNG, która trafi na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat” – powiedział Pablo Galante Escobar, dyrektor ds. gazu i energii LNG oraz regionu EMEA w firmie Vitol.
 • Zarząd rosyjskiej spółki gazowniczej Gazprom poinformował, że nie planuje rozważać odkupu swoich akcji ani udziałów w spółce zależnej OGK-2. Lukoil i Magnit należą do kilku rosyjskich spółek, które ogłosiły plany odkupienia swoich akcji od inwestorów zagranicznych pozbawionych możliwości obrotu rosyjskimi papierami wartościowymi w związku z konfliktem na Ukrainie.
 • Dane wykazały, że sprzedaż gazu kuchennego, czyli skroplonego gazu ziemnego, w Indiach w sierpniu wyniosła 2,46 mln ton (+3% r/r).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 101,2 mld stóp sześciennych (-0,5 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 101,3 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2023 wynosi średnio 101,9 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,39% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu 2023 wynoszą średnio 12,8 bcfd (+4,06% m/m). Stany Zjednoczone są na dobrej drodze, aby w 2023 r. stać się największym dostawcą LNG na świecie, wyprzedzając niedawnych liderów Australię i Katar.

Energia odnawialna

 • Portugalia zniesie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla około 60 elektrowni wodnych w kraju i ponownie wprowadzi – z mocą wsteczną od 2019 r. – roczny podatek w wysokości do 0,8% od wartości majątku w celu finansowania gmin. Od 2016 r. przedsiębiorstwa użyteczności publicznej były zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości komunalnych (IMI) od elektrowni wodnych, ale zwolnienie to wywołało krytykę ze strony wielu gmin, które domagały się setek milionów euro niezapłaconych podatków. Sekretarz stanu do spraw podatkowych Nuno Felix powiedział w sierpniu, że wydał „bardzo jasne polecenie organowi podatkowemu, aby podjął wysiłki mające na celu zapewnienie płatności podatku IMI począwszy od 2019 r.”. To kolejny, jaskrawy przykład zmiany reguł dla biznesów post factum – świetnym tego przykładem było nałożenie na firmy energetyczne podatku od „nadzwyczajnych zysków” w ostatnich latach.

Złoto

 • Harmony Gold, największy producent złota w Republice Południowej Afryki pod względem produkcji, poinformował w środę o dwóch ofiarach śmiertelnych w kopalni Kusasalethu, 90 km na zachód od Johannesburga. Harmony poinformowała, że obszar prac został tymczasowo zamknięty do czasu wewnętrznego dochodzenia. „Harmony Gold Mining Company z przykrością ogłasza, że dwóch pracowników tragicznie straciło życie w kopalni Kusasalethu w następstwie upadku na ziemię spowodowanego zdarzeniem sejsmicznym, które miało miejsce we wtorek 5 września 2023 r.” – oznajmiła firma w oświadczeniu. W roku finansowym kończącym się 30 czerwca firma odnotowała sześć zgonów. W poprzednim roku finansowym odnotowano 13 zgonów. We wtorek Krajowy Związek Górników (NUM), największy związek pracowników górnictwa w Republice Południowej Afryki, podał, że w tym roku w sektorze wydobywczym odnotowano 27 wypadków śmiertelnych, a 15 z nich dotyczyło górników zajmujących się wydobyciem złota.
 • Prezes Banku Rezerw Federalnych w Bostonie, Susan Collins, stwierdziła, że chociaż istnieją oznaki postępu w ograniczaniu inflacji, bank centralny powinien postępować ostrożnie, jeśli chodzi o kolejne kroki w polityce pieniężnej.
 • Bank Anglii jest „znacznie bliżej” zakończenia serii podwyżek stóp procentowych, oznajmił w środę gubernator Andrew Bailey.
 • Decydenci Europejskiego Banku Centralnego ostrzegli inwestorów, że wśród opcji rozważanych w przyszłym tygodniu będzie wzrost kosztów pożyczek.

Miedź

 • Jak podaje SAVANT, tylko cztery z 37 głównych hut monitorowanych w Chinach były nieaktywne do końca ubiegłego miesiąca. „Sierpień jest zawsze interesującym miesiącem dla średniego rynku miedzi, ponieważ huty w Chinach zwiększają produkcję przed sezonowym szczytem budowlanym we wrześniu i październiku” – powiedział Guy Wolf, globalny szef analityki w firmie Marex. Earth-i, który specjalizuje się w danych obserwacyjnych, śledzi huty reprezentujące do 90% światowej produkcji. Jego globalny wskaźnik dyspersji spadł w sierpniu do średnio 46,7 z 46,8 w lipcu, mimo że działalność chińskiego hutnictwa wzrosła w sierpniu do 48,1 z 44,8 w lipcu. Miara 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Aktywność była słaba w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej, a odczyty dyspersji wyniosły odpowiednio 41 i 30,9.

Pozostałe metale przemysłowe

 • SAVANT poinformował, że indeks surówki niklowej (NPI) wzrósł w sierpniu o 9,9 punktu, do średniej wynoszącej 52,3, ale pod koniec miesiąca aktywność w Chinach gwałtownie spadła, a połowę z 28 monitorowanych operacji NPI uznano za nieaktywną. Globalny wskaźnik dyspersji niklu odbił się w sierpniu do 47,3 z 40,0 w lipcu, kończąc osiem kolejnych miesięcznych spadków.
 • Spółka SQM, producent litu w solnisku Salar de Atacama, uzyskała certyfikat IRMA, jak podała w środę, co oznacza, że wszystkie chilijskie kopalnie litu zakończyły obecnie proces oceny preferowany przez wielu producentów pojazdów elektrycznych. IRMA mierzy efektywność środowiskową i społeczną kopalń zgodnie z rygorystycznymi normami określonymi przez Inicjatywę na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Górnictwa (Initiative for Responsible Mining Assurance). SQM uzyskał 75 punktów na 100 w swojej skali, otrzymując niskie oceny od IRMA za rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych, ale wysokie oceny za poszanowanie różnorodności biologicznej, uczciwe standardy pracy i ograniczanie hałasu. Jej rywal, Albemarle, uzyskał certyfikat IRMA na początku tego roku, uzyskując ogólnie niższą ocenę 50 ze względu, między innymi, na niskie oceny za zdrowie i bezpieczeństwo społeczności, ale wysokie oceny za redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *