aktualności – 7 września 2020

44 newsy w poniedziałek 7 września – pamiętajmy, że USA ma dzisiaj wolne! A o 14:00 premiera nowego odcinka programu Surowcowe.info!!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Indeks cen żywności Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który mierzy miesięczne zmiany w koszyku zbóż, nasion oleistych, produktów mlecznych, mięsa i cukru, wyniósł w sierpniu średnio 96,1 punktu (+1,91% m/m). Indeks cen zbóż agencji wzrósł w sierpniu o 1,9% w porównaniu z lipcem 2020 i 7% powyżej wartości z sierpnia 2019. Indeks cen oleju roślinnego wzrósł o 5,9% miesiąc do miesiąca, powracając do poziomu sprzed pandemii.

Kawa

  • Costa Coffee (należąca od 2018 do Coca-Coli) zapowiada zwolnienie do 1 650 osób w Wielkiej Brytanii. To nieco ponad 10% z zatrudnionych 16 000 pracowników w 1 600 lokalizacjach. Plan obejmuje usunięcie roli zastępcy kierownika kawiarni w brytyjskim biznesie. To skutek pandemii koronawirusa, która sporą część pracowników pozostawiła na pracy zdalnej. Costa nie jest jedyną siecią tnącą zatrudnienie w Wielkiej Brytanii – Pret A Manger zwolniła w sierpniu 2 800 osób, a PizzaExpress zamknęła 73 punkty zwalniając 1 100 osób. Costa Coffee to sieć założona w Wielkiej Brytanii w 1971 roku działająca w 31 krajach z prawie 4 tysiącami lokalizacji.
  • Brytyjska sieć kanapek i kawy Pret A Manger poinformowała w piątek, że uruchomi usługę subskrypcji napojów. Subskrypcja ma wynosić £20 i umożliwić wypicie do pięciu przygotowanych przez baristę napojów dziennie. To pierwsza tego rodzaju usługa w Wielkiej Brytanii, choć podobne opcje są dostępne w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy klienci, którzy zarejestrują się w usłudze mobilnej „YourPret Barista”, również otrzymają miesiąc bezpłatnych napojów począwszy od wtorku.
  • Zapasy kawa w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Argentyńscy rolnicy obsiali 6,5 miliona hektarów (16,1 miliona akrów) pszenicy – zbiory są zaplanowane na grudzień i styczeń. W poprzednim sezonie zbiory z 6,6 mln ha wyniosły 18,8 mln ton pszenicy, jednak ze względu tegoroczną suszę zbiory w sezonie 2020/21 mogą być niższe nawet o kilkanaście procent.
  • Rosyjska firma konsultingowa Sovecon podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w 2020 roku do 82,6 miliona ton (+1,72% względem poprzedniej prognozy).
  • Ukraina podniosła szacunkowy eksport zbóż w zakończonym 30 czerwca sezonie 2019/20 do 57,2 mln ton (+1,24% względem poprzedniej prognozy).
  • Ukraina poinformowała o wyeksportowaniu 4,5 mln ton pszenicy w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2020/21.

Kukurydza

  • Prywatna firma analityczna IHS Markit Agribusiness obniżyła w piątek swoje szacunki dotyczące plonów kukurydzy w USA w sezonie 2020/21 do 178,1 buszli na akr (-0,5% względem poprzedniej prognozy w sierpniu).

Soja

  • Kolejna sprzedaż amerykańskiej soi do Chin – w czwartek 3 września potwierdzono zamówienie na 132 tysiące ton, a w piątek potwierdzono kolejne 318 tysięcy ton.
  • Prywatna firma analityczna IHS Markit Agribusiness obniżyła w piątek swoje szacunki dotyczące plonów soi do52,1 buszli na akr (-0,76% względem poprzedniej prognozy w sierpniu).
  • Prognozuje się, że zbiory soi w Brazylii 2020/21 szacuje się na 131,7 mln ton (+5,8% s/s). Szacowane zbiory w sezonie 2019/2020 w Brazylii to 124,46 mln ton. Poprzednie szacunki na bieżący sezon mówiły o 123,46 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Brazylijski producent wołowiny Marfrig poinformował o nawiązaniu porozumienia z Paragwajskim Stowarzyszeniem Producentów i Eksporterów Mięsa (APPEC) w celu zbadania potencjalnych możliwości inwestycyjnych w tym kraju. Porozumienie zakłada zawiązanie nowej firmy w Paragwaju, w której Marfrig będzie miał 85% udziałów, APPEC będzie posiadać 15% udziałów. Marfrig, właściciel firmy National Beef w Stanach Zjednoczonych, jest jednym z największych brazylijskich producentów wołowiny i największym na świecie producentem hamburgerów wołowych. Potencjalną inwestycję szacuje się na $100 mln w ciągu 2 lat.

Ropa naftowa

  • W czwartek, 3 września, produkcja ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej była niższa o 16,3% (301 077 baryłek dziennie) niż przed ewakuacją wywołaną huraganem Laura.
  • Plan rządu meksykańskiego dotyczący wzmocnienia sektora energetycznego, który może zostać ujawniony w nadchodzących tygodniach, prawdopodobnie nie będzie obejmował żadnych nowych projektów poszukiwawczych lub wydobywczych otwartych dla prywatnych lub zagranicznych firm naftowych. W lipcu 2020 prywatne i zagraniczne firmy wydobywały w Meksyku 57 tysięcy baryłek dziennie (+45% r/r). Produkcja państwowego Pemexu w lipcu wyniosła 1,55 mln baryłek dziennie (rekordowo niska produkcja).
  • Saudi Basic Industries Corp (SABIC), czwarta co do wielkości firma petrochemiczna na świecie, sprzedała w czwartek $1 miliard w obligacjach 10- i 30-letnich.
  • Stany Zjednoczone w czwartek nałożyły sankcje na 11 zagranicznych firm, oskarżając je o pomoc w ułatwianiu irańskiego eksportu ropy naftowej, produktów ropopochodnych i petrochemikaliów z naruszeniem amerykańskich sankcji. Ministerstwo Skarbu oświadczyło, że nałożyło sankcje na sześć firm z siedzibą w Iranie (Zagros Petrochemical Co), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Petrotech FZE i Trio Energy DMCC) i Chinach (Dinrin Ltd, Jingho Technology Co Ltd i Dynapex Energy Ltd), które zezwalają na wysyłkę i sprzedaż irańskich produktów petrochemicznych i wspierają Triliance Petrochemical Co Ltd, firmę z siedzibą w Hongkongu, która znajduje się na czarnej liście Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu nałożył również sankcje na pięć firm za angażowanie się w transakcje związane z irańskim przemysłem naftowym i petrochemicznym, a także na trzech dyrektorów firm z czarnej listy. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin poinformował, że „Reżim irański wykorzystuje dochody ze sprzedaży produktów petrochemicznych do dalszego finansowania terroryzmu i destabilizacji zagranicznej agendy”. W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Mike Pompeo: „Nasze dzisiejsze działania potwierdzają zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w odmówienie reżimowi irańskiemu zasobów finansowych, których potrzebuje do napędzania terroryzmu i innych działań destabilizujących”.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 43,668 mln (-2,65% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o jeden. Aktywna liczba platform wyniosła więc 181 punktów.
  • PDVSA załadował jeden z wenezuelskich tankowców klasy VLCC 2 mln baryłek ropy. To pierwszy wenezuelski tankowiec z ropą wysłany do klienta innego niż Kuba. Działanie to ma obejść amerykańskie sankcje nakładane na międzynarodowych przewoźników użyczających statków do przewozu wenezuelskiej ropy. Oficjalne dokumenty mówią o porcie docelowym w Singapurze, jednak inne źródła sugerują że celem tankowca są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Transport został zabezpieczony przed zajęciem poprzez dwie oddzielne umowy – dzięki czemu ropa już od momentu opuszczenia wenezuelskiego portu załadunkowego należy do klienta.
  • U wybrzeży Sri Lanki doszło do pożaru supertankowca (VLCC) „New Diamond” przewożącym 2 mln baryłek ropy. Statek był wyczarterowanego przez Indian Oil Corp (IOC). Pożar wybuchł w maszynowni i objął także mostek – w tej chwili mówi się o jednej ofierze śmiertelnej i jednym ciężko rannym z 23-osobowej załogi. Statek wypłynął z portu Mina Al Ahmadi w Kuwejcie, załadowany Kuwait Export Crude, zmierzał do indyjskiego portu Paradip, gdzie państwowy IOC ma rafinerię o wydajności 300 000 baryłek dziennie.

płonący tankowiec „New Diamond” źródło: Reuters Eikon

  • Nigeria „nie zajmuje się już ustalaniem cen paliw”, powiedział w czwartek minister stanu ds. Ropy Timipre Sylva. Subsydiowanie cen benzyny kosztowało Nigerię $2,63 mld rocznie, jednak globalny spadek cen ropy zakończył obciążające budżet dotacje. Państwowa firma Pipelines and Product Marketing Company ustaliła cenę benzyny na poziomie 151,56 naira ($0,3981) za litr co jest nowym rekordem cen benzyny w Nigerii. Ministerstwo chce też zachęcić do przerabiania samochodów na instalacje gazowe: LPG, LNG i CNG. Nigeria produkuje 1,412 mln baryłek dziennie ropy naftowej i jest największym eksporterem ropy naftowej w Afryce – jest także członkiem OPEC.
  • Algierski Sonatrach poinformował, że z rurociągu OK1 (łączącego Hassi Messaoud ze Skikda) w dwóch miejscach wycieka ropa. To skutek złych warunków pogodowych w regionie.

Gaz ziemny

  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły na $4,50/mmBtu (+11,11% t/t) z dostawą na październik.
  • W czwartek, 3 września, produkcja gazu ziemnego w Zatoce Meksykańskiej była niższa o 16,0% (420 mln stóp sześciennych dziennie) niż przed ewakuacją wywołaną huraganem Laura.
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA nie zmieniła się w ubiegłym tygodniu, pozostawiając 72 aktywne odwierty.
  • Chevron Corp poinformował o opóźnieniu jednostki Train 2 w swojej fabryce skroplonego gazu ziemnego (LNG) Gorgon w Australii Zachodniej. Wiąże się to z opóźnieniami zaplanowanych i przeprowadzanych od maja 2020 prac konserwacyjnych – były one konieczne po wykryciu pęknięć o długości do 1 metra i głębokości 30 milimetrów w kotłach propanu jednostki produkcyjnej. Train 1 ma zostać zamknięty w październiku celem przeprowadzenia kontroli, a Train 3 w styczniu 2021. Oznaczać to będzie kolejne spadki wydajności zakładu.
  • Rosną naciski na niemiecką kanclerz Angelę Merkel by rozważyła współpracę z Rosją przy budowie i eksploatacji Nord Stream 2 po otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalny (przebywającego obecnie w berlińskim szpitalu). Nord Stream 2 jest już w 90% ukończony i ma rozpocząć pracę na początku 2021 roku. Kanclerz powiedziała, że wszelkie działania są zależne od odpowiedzi Rosji na oskarżenia o otrucie opozycjonisty, ale także że nie powinno się łączyć tych dwóch spraw. Oprócz rosyjskiego Gazpromu w budowę rurociągu zaangażowane są unijne firmy: Uniper, Wintershall DEA, Royal Dutch Shell, Engie i OMV.
  • Chiński Sinopec przyznał Qatargas 10-letni przetarg na zakup 1 miliona ton LNG rocznie. Cenę ustalono na poziomie 10,19% ceny ropy typu Brent na dostawy ex-ship. Dostawy rozpoczną się od 2023 roku.
  • Węgry będą kupować 250 milionów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego rocznie przez sześć lat od Royal Dutch Shell. Dostawy będą odbywać się przez chorwacki port LNG na Krku. To pierwsza długoterminowa umowa na dostawy gazu z zachodnim koncernem, opiewa na około 10% rocznych dostaw gazu na Węgry, co dywersyfikuje energetyczne bezpieczeństwo kraju. W tym roku podpisali także umowę na 6,2 mld metra sześciennych gazu i chcą rozpocząć negocjacje na temat długoterminowej, elastycznej umowy z rosyjskim gigantem.
  • Grupa BHP poinformowała o zakończeniu aukcji na czarter pięciu masowców do transportu rudy żelaza zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LNG), co ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 30%. Statki będą kursować na trasie Australia – Chiny. Kontrakt obowiązywać będzie w latach 2022–2027.

Węgiel

  • Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że „Proces zamykania kopalń jest nieunikniony, ponieważ jest bardzo powiązany z polityką energetyczną i klimatyczną UE. Proces ten będzie trwał kilka dziesięcioleci iw tym czasie kopalnie węgla zostaną zamknięte”. Polska jest jedynym krajem UE, który nie zobowiązał się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Zdaniem władz Polska potrzebuje więcej czasu i dużych nakładów finansowych żeby przejść na gospodarkę bezemisyjną. Badania przeprowadzone przez Greenpeace pokazują, że Polska może wycofać węgiel do 2035 r. zgodnie ze „standardowym biznesowym scenariuszem”. Jednocześnie prognozuje się, że polskie zapotrzebowanie na węgiel w 2021 roku spadnie o 7 mln ton czyli 10% naszego wydobycia.

Złoto

  • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 2 208 kilogramów (bez zmian t/t).

Srebro

  • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 2 258 829 kilogramy (+1,75% t/t).

Metale przemysłowe

  • W czwartek 3 września Komisja Europejska dodała lit do listy surowców krytycznych i określiła plan zagwarantowania ich dostaw. Ma to wesprzeć działania zmierzające w stronę obniżenia emisji CO2, jako że lit jest istotnym składnikiem baterii w samochodach hybrydowych i elektrycznych. Szacuje się, że europejskie zapotrzebowanie na lit wzrośnie 18x do 2030 roku, a do 2050 roku wzrost zapotrzebowania będzie 60x. Lista krytycznych surowców dla Unii Europejskiej jest prowadzona od 2011 roku. Obecnie liczy ona 30 surowców.
  • Pozycja długa netto funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych na miedzi LME osiągnęła rekordowe poziomy, jak pokazały dane giełdowe publikowane od 2018 roku, wskazujące na wzrostowy sentyment do kontraktów na miedź na LME.
  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 176 873 ton (+3,99% t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 249 353 ton (-0,67% t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 74 325 ton (-0,91% t/t).
  • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 3 921 ton (+8,08% t/t).
  • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 26 127 ton (-5,29% t/t).
  • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 33 182 ton (-0,57% t/t).
  • Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 września 2020 wynosiły 10 508 tony (+12,96% t/t).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „aktualności – 7 września 2020

  1. Szymon komentarz:

    W niedalekiej przyszłości można spodziewać się większych spadków na giełdach akcyjnych, w związku z tym kapitał zacznie się przenosić do dolara amerykańskiego osłabiając tym samym metale szlachetne. Z jednej strony obsuną się ceny metali z drugiej zaś spadną kursy akcji spółek wydobywczych. W związku z tym przedstawię kilka spółek zajmujących się wydobyciem tych właśnie metali:
    Złoto
    Jednym z kluczowych czynników przy ocenie zasobów w kopalniach złota jest gradeing, wielkość (ilość zasobów), ASIC czyli all in sustaining cost, dobra jurysdykcja, recovery, CAPEX, TCC czyli total cash cost, OPEX
    – spółka posiadająca średni gradeing powyżej 2g z jednej tony kopaliny jest uważana za kompanie mającą bogate (w sensie jakościowym) złoża
    – przeciętna spółka z segmentu junior mining wydobywa przeciętnie 50 do 100 tyś uncji na kwartał czyli 200 do 400 tys uncji na rok, to oznacza że gdyby hossa na złocie miała potrwać jeszcze 7 lat to taka kompania powinna posiadać co najmniej 3 miliona uncji
    – ASIC spółek wydobywczych obecnie oscylują w przedziale od 750 $ za jedną uncje do 1400 $/uncje, im mniejsze koszty wydobycia tym większy późniejszy zysk dla kopalni
    – najlepiej wybierać kopalnie wydobywające surowce w stabilnych państwach o dobrej renomie takich jak Kanada, Australia, USA, europa zachodnia
    – CAPEX jest to koszt budowy kopalni (plant) lub jej modernizacji
    1) Aurion Resources ( TSXV: AU)
    Spółka posiada gigantyczne choć jeszcze nie w pełni udokumentowane zasoby złota, dotychczasowe wiercenia (2019) wykazują gradeing zdecydowanie powyżej średniej: 58% wierceń wykazuje gradeing powyżej 5g/t, 45,5% powyżej 15 g/t i 24% powyżej 50 g/t. Wielkość terenów pod wydobycie ma długość około 80 km z tego połowa użyczona jest spółce B2 Gold w zamian za udział w zyskach (Joint venture) dzięki czemu Aurion uzyskuje finansowanie. Oznacza to między innymi że w bezpośrednim posiadaniu niej jest około 15 miliona uncji. Spółka wydobywa złoto w północnej Finlandii, czyli w dobrej i sprawdzonej jurysdykcji. Na plus można dodać jeszcze to że Aurion posiada bogate zasoby blisko powierzchni ale też nawet 100 m (zdecydowanie mniejsze) pod powierzchnią, niestety eksploracja ich będzie bardzo problematyczna z uwagi na wysoki stan wód. Kolejną zaletą jest też niska kapitalizacja rynkowa w stosunku do posiadanych zasobów. Przechodząc do minusów tej spółki to są nimi: niskie temperatury podczas zimy w północnej Finlandii mogą utrudnić budowę kopalni, duża opieszałość w wierceniu (od niedawna zaczęli stosować kwas w celu przyspieszenia prac) trwających od 2014. Ze względu na te opóźnienia Barric Gold sprzedał akcje Auriona i na rynku panuje raczej negatywny sentyment co do niej. Jeśli jednak uda im się ukończyć etap wierceń to będzie można przystąpić do planowania i budowy kopali.

    • BJKasowski komentarz:

      świetne opracowanie!!

    • Szymon komentarz:

      2) Galiano Gold (NYSE: GAU)
      Spółka wydobywa złoto w Ghanie czyli w lokalizacji nieco poniżej średniej jurysdykcji. W swoich zasobach posiada 3,5 miliona uncji przy gradeingu 1,7 g/tone, rocznie wydobywa 250 tys. uncji przy koszcie ASIC ok 1050 $/uncje. Na uwagę zasługuje stały wzrost wydobycia Galiano o 100 tys. uncji w ciągu 3 lat oraz to iż cena wartości księgowej do ceny akcji wynosi PB ratio = 1,76 czyli mało jak na tego typu spółkę. Kapitalizacja rynkowa to 317 milionów dolarów i zaliczana jest do spółek typu junior.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *