aktualności – 7 sierpnia 2023

Poniedziałkowy zestaw aktualności wraz z premierą programu (o 14:00!) polecają się Waszej uwadze.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 7 sierpnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Światowy indeks cen agencji ONZ ds. żywności (FAO) odbił się w lipcu od dwuletnich minimów. Indeks cen Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi towary żywnościowe będące przedmiotem największego handlu na świecie, wyniósł w lipcu średnio 123,9 punktu (-12% r/r) w porównaniu do 122,4 punktu po korekcie w czerwcu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych FAO

 • Rosja powiedziała, że potrzebuje działań, a nie obietnic ze strony Stanów Zjednoczonych, aby spełnić warunki, które postawiła w celu powrotu do umowy zbożowej z Morza Czarnego. „Jeśli Amerykanie chcą przyczynić się do wypełnienia części umowy zbożowej, która należy się Rosji, Amerykanie muszą ją wypełnić, a nie obiecać, że o tym pomyślą. Gdy tylko to się stanie, umowa zostanie natychmiast odnowiona.” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
 • 8 sierpnia, we wtorek o godzinie 18:00, odbędzie się, we współpracy z InstaForex, webinar inwestowaniu w metale szlachetne inne niż złoto. Zachęcam gorąco do bezpłatnej rejestracji i udziału!

Raporty USDA

 • Raport USDA Crop Production oraz World Markets and Trade poznamy 11 sierpnia.

Kawa

 • BMI, jednostka Fitch Solutions, prognozuje, że ceny kawy arabica w 2023 roku wyniosą średnio $0,180/funt. Do końca lipca 2023 średnia cena zamknięcia kontraktów na kawę wynosiła $0,177. Prognozy BMI na 2024 mówią o średniej cenie arabici $0,17/funt (wcześniej prognozowano $0,16). Rewizja jest odpowiedzią na obniżone oczekiwania dotyczące produkcji, zwłaszcza ze strony czołowych producentów z Brazylii.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły trzeci tydzień z rzędu (-0,8k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-34,1k t/t). Zapasy kawy są niższe o -20,72% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że jej wskaźnik cen cukru spadł w lipcu o prawie 4%, co oznacza drugi z rzędu miesięczny spadek w związku z korzystnymi perspektywami dostaw w Brazylii i Indiach.
 • Indeks cen cukru od FAO spadł w lipcu o prawie 4%, co oznacza drugi z rzędu miesięczny spadek dzięki korzystnym perspektywom dostaw w Brazylii i Indiach, chociaż ceny były prawie o 30% wyższe niż rok temu.
 • Indie informują, że kraj ma więcej niż „wystarczające zapasy” cukru.Zapasy cukru wyniosły łącznie 10,8 mln ton, co wystarczyło na zaspokojenie popytu w tym sezonie i optymalnych zapasów przeniesionych na następny sezon w wysokości około 6,2 mln ton.

Kakao

 • Kakao utrzymuje się na historycznie wysokich poziomach dzięki obawom, że obecny długotrwały deficyt rynkowy może się jeszcze pogłębić.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły dziesiąty tydzień z rzędu (-29,3k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+47,3k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -2,82% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Indie rozważają obniżenie lub nawet zniesienie 40-procentowego podatku importowego na pszenicę i obniżenie limitu ilości zapasów pszenicy, jakie mogą posiadać młynarze i handlowcy. „Mamy opcje, takie jak obniżenie lub zniesienie ceł importowych na pszenicę i dostosowanie limitów utrzymywania zapasów w celu kontrolowania cen. Rozważane są różne opcje. Rząd zobowiązuje się do kontrolowania cen” – powiedział dziennikarzom Sanjeev Chopra, najwyższy rangą urzędnik w federalnym ministerstwie żywności. W czerwcu Indie nałożyły limit ilości zapasów pszenicy, które handlowcy mogą posiadać w celu obniżenia cen. Rząd oferuje również pszenicę odbiorcom masowym, takim jak producenci ciastek, aby zwiększyć dostawy na lokalnym rynku. Oficjalne dane rządowe mówią o zbiorach pszenicy w 2023 roku na rekordowym poziomie 112,74 mln ton (+4,68% r/r), ale organizacje handlowe informują, że zbiory pszenicy w Indiach w 2023 r. były co najmniej o 10% niższe niż szacunki ministerstwa rolnictwa. Mimo to zapasy pszenicy w magazynach rządowych wyniosły 28,3 mln ton wobec docelowych 24,5 mln ton. Decyzje o obniżeniu lub zmniejszeniu podatku importowego pszenicy i zaostrzeniu lokalnych limitów utrzymywania zapasów pomogłyby zwiększyć dostawy „podczas sezonu festiwalowego”. Popyt festiwalowy na artykuły spożywcze osiąga szczyt w okolicach października. Indie zakazały eksportu w maju 2022 r. po nagłym wzroście temperatur, który ograniczył produkcję.
 • Dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął 2,35 mln ton do 30 lipca (-13% s/s).
 • Deszcz spadł w piątek na obszary największej chińskiej prowincji produkującej zboża, północno–wschodni Heilongjiang, znany jako „wielki północny spichlerz” Chin, zatapiając farmy i pogarszając powodzie, które już zalały miasta w całym kraju, gdy ratownicy walczą o powstrzymanie spustoszenia spowodowanego przez tajfun Doksuri. W prowincji zginęło co najmniej 20 osób, zalany został m.in. Pekin. W niektórych rejonach prowincji spadło 100 mm deszczu w ciągu kilku godzin.
 • Ukraińskie drony morskie zaatakowały w piątek rosyjską bazę marynarki wojennej w pobliżu portu Noworosyjsk, głównego terminalu eksportu rosyjskiego zboża i ropy.Port tymczasowo wstrzymał ruch statków przed wznowieniem normalnej działalności. „Było trochę zniszczeń, ale port nadal działa. Rynki stają się emocjonalne, dostajemy te skoki w środku nocy, ale tak długo, jak te porty nadal działają, jaki jest sens utrzymywania rajdu?” – powiedział Tom Fritz, makler towarowy w EFG Group. Handlowcy twierdzili, że zakłócenia w dostawach rosyjskich przesyłek przez Morze Czarne, oprócz już ograniczonego ukraińskiego eksportu, mogą zakłócić rynek pszenicy, ale podobnie jak po ostatnich rosyjskich atakach na ukraińskie porty zbożowe, uczestnicy oceniali rzeczywisty wpływ na rynki eksportowe.

Kukurydza

 • Dotychczasowy import kukurydzy do Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął 1,17 mln ton do 30 lipca (-28% s/s).

Ryż

 • ONZ-owskie FAO ponownie wyraziła swoje zaniepokojenie wpływem rosnących cen ryżu, powołując się na „poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego dużej części światowej populacji, zwłaszcza tych najuboższych”. Indeks cen ryżu wzrósł do najwyższego poziomu od prawie 12 lat po indyjskim zakazie eksportu.
 • To dla nas szansa na zwiększenie produkcji i eksportu ryżu” – powiedział wietnamski minister przemysłu i handlu Nguyen Hong Dien, jednocześnie podkreślając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. Oczekuje się, że Wietnam, trzeci co do wielkości eksporter ryżu na świecie po Indiach i Tajlandii, wyeksportuje w tym roku 7,8 miliona ton ryżu (+9,86% r/r). Oczekuje się, że produkcja ryżu niełuskanego wzrośnie do 43 milionów ton z 42,7 miliona ton (+0,7% r/r). Dwa źródła handlowe poinformowały na początku tego tygodnia, że niektórzy eksporterzy ryżu w Tajlandii i Wietnamie renegocjowali ceny w umowach sprzedaży na około pół miliona ton metrycznych na sierpniową wysyłkę, ponieważ zakaz w Indiach ogranicza globalne dostawy. Minister wezwał sprzedawców do honorowania zawartych wcześniej umów: „Musimy trzymać się podpisanych umów, aby chronić naszą reputację”. Wezwał eksporterów do skupienia się na zapewnieniu jakości ryżu i unikaniu nadwyżki eksportu w celu utrzymania wystarczających dostaw krajowych i pełnego zaspokojenia wymagań dotyczących rezerw. Szacuje się, że eksport w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wzrósł do 4,84 mln ton (+18,7% r/r).

Pozostałe rośliny oleiste

 • Indeks cen olejów roślinnych FAO wzrósł o 12% w porównaniu z czerwcem, przerywając serię siedmiu prostych miesięcznych spadków.
 • Zapasy oleju palmowego w Malezji pod koniec lipca wzrosły do 1,79 miliona ton (+4,2% m/m). Przewidywano, że produkcja drugiego co do wielkości producenta na świecie wzrośnie o 9,2% do 1,58 miliona ton metrycznych, najwięcej od grudnia 2022. „Zapasy oleju palmowego nieznacznie wzrosną w lipcu zgodnie z sezonowym trendem wysokiej produkcji” – powiedział William Simadiputra, analityk w DBS Vickers Securities w Dżakarcie. Eksport wyniósł 1,27 mln ton (+8,5% m/m). „Ożywienie wzrostu produkcji i eksportu oznaczałoby, że zapasy mogą rosnąć mniej agresywnie w przyszłości” – powiedział Nagaraj Meda, dyrektor zarządzający TransGraph Consulting. Handlowcy i analitycy stwierdzili, że intensywność zjawiska pogodowego El Niño pozostaje kluczowym czynnikiem determinującym kierunek cen.

Pozostałe zboża

 • Dotychczasowy eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął 390 412 ton do 30 lipca (-69% s/s).

Energia elektryczna

 • Electric ReliabilityRada Teksasu (ERCOT) prognozuje, że w tym tygodniu stanowe zapotrzebowanie na energię elektryczną pobije po raz kolejny rekordowe poziomy ustanawiane (i pokonywane) kilkukrotnie tego lata.

Ropa naftowa

 • Panel ministerialny OPEC+ nie wprowadził żadnych zmian w obecnej polityce grupy dotyczącej wydobycia ropy po tym, jak decyzja Arabii Saudyjskiej o przedłużeniu dobrowolnego cięcia produkcji na wrzesień pomogła w dalszym wzroście cen ropy. „Komitet będzie nadal uważnie oceniał warunki rynkowe” – napisano w oświadczeniu OPEC. W czwartek lider OPEC, Arabia Saudyjska, powiedział, że przedłuży dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej o milion baryłek dziennie (bpd) na kolejny miesiąc, obejmując wrzesień, dodając, że może zostać przedłużony lub pogłębiony. Rosja również ograniczy eksport ropy o 300 000 baryłek dziennie we wrześniu, powiedział wicepremier Aleksander Nowak krótko po ogłoszeniu przez Arabię Saudyjską.
 • Członek OPEC, Algieria, która ogłosiła dodatkową dobrowolną obniżkę wydobycia o 20 000 baryłek dziennie w sierpniu, nie zdecydowała jeszcze, czy przedłużyć ją do września. Cięcia produkcji grupy, z wyłączeniem dodatkowych dobrowolnych redukcji ze strony trzech producentów, wynoszą 3,66 mln baryłek dziennie, czyli około 3,6% światowego popytu.
 • Kolejne spotkanie OPEC+ jest zaplanowane na 4 października.
 • Po przedłużeniu cięcia produkcji (przez OPEC+) przewidujemy deficyt rynkowy w wysokości ponad 1,5 miliona baryłek dziennie we wrześniu, po szacowanym deficycie na poziomie około 2 milionów baryłek dziennie w lipcu i sierpniu” – napisali analitycy UBS. UBS powiedział, że spodziewa się, że ceny ropy Brent będą kształtować się w przedziale od 85 do 90 dolarów za baryłkę w nadchodzących miesiącach.
 • Popyt, światowa konsumpcja ropy naftowej, może wzrosnąć w tym roku o 2,4 mln baryłek dziennie, powiedział w piątek rosyjski wicepremier Aleksander Nowak po posiedzeniu panelu ministerialnego grupy OPEC+.
 • Sąd Najwyższy Kalifornii uchylił zatwierdzony przez hrabstwo zakaz wierceń naftowych i gazowych, orzekając, że prawo stanowe w dużej mierze zastrzega takie decyzje organom regulacyjnym. Chevron i inne firmy zajmujące się paliwami kopalnymi wygrały sprawę, gdy siedmioosobowy sąd w czwartek jednogłośnie orzekł, że zakaz hrabstwa Monterey jest sprzeczny z prawem stanowym, które daje kalifornijskim organom regulacyjnym nadzór nad tym, jakie „metody i praktyki” można wykorzystać do wydobywania paliw kopalnych Ponieważ inicjatywa hrabstwa – która zabrania wiercenia nowych szybów naftowych i stosowania niektórych metod wydobycia – zasadniczo podejmuje te decyzje „zamiast” państwowych organów regulacyjnych, nie może się ostać.
 • Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras może jeszcze bardziej zwiększyć średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych swoich rafinerii w trzecim kwartale, po wzroście wykorzystania do 93% w okresie od kwietnia do czerwca, najwyższego poziomu od trzeciego kwartału 2015 r. Firma pobiła rekordy produkcji oleju napędowego w czerwcu i lipcu i ponownie osiągnie cele w sierpniu, powiedział dyrektor wykonawczy ds. procesów i produktów przemysłowych, William France. Gigant naftowy oblicza również, że w lipcu rosyjski olej napędowy, który przybył do Brazylii po bardzo niskich cenach, stanowił ponad 80% importu z krajów trzecich.
 • Najstarsze i największe pole naftowe w Chinach w Daqing znajduje się w Heilongjiang – prowincji dotkniętej nadmiernymi opadami deszczu przyniesionymi przez tajfun Doksuri, który wywołał liczne i bardzo niebezpieczne powodzie. W niektórych rejonach prowincji spadło 100 mm deszczu w ciągu kilku godzin.
 • UBS obniżył cenę docelową Exxon Mobil do $135/akcję (z $137/akcję wcześniej).
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 sierpnia 2023 wynosiły 9,903 mln (-4,76% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ciągu tygodnia o -4 do poziomu 525 aktywnych punktów – to najniższa wartość od marca 2022 roku.

Gaz ziemny

 • Tylko 19%, czyli 2,1 bcfd, eksportu LNG z USA trafiło do Azji w pierwszej połowie 2023 r., podczas gdy 70%, czyli 8,0 bcfd, trafiło do Europy.
 • TotalEnergies wraz z SOCAR (Państwowa Spółka Naftowa Republiki Azerbejdżanu) podpisały umowę sprzedaży po 15% udziałów w polu gazowym Absheron firmie ADNOC ( Abu Dhabi National Oil Company). Po sfinalizowaniu tej transakcji, która podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze, TotalEnergies będzie właścicielem 35% udziałów w złożu gazowym Absheron, obok SOCAR (35%) i ADNOC (30%). Po sfinalizowaniu tej transakcji, która podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze, TotalEnergies będzie właścicielem 35% udziałów w złożu gazowym Absheron, obok SOCAR (35%) i ADNOC (30%).
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na wrześniowe dostawy wyniosła $10,90/mmBtu (-0,9% t/t). „Azjatycki popyt jest obecnie w najlepszym razie słaby, zasadniczo większość większych graczy jest dobrze pokryta, być może zobaczymy jedną lub dwie przedsiębiorstwa energetyczne, którym zabraknie z powodu trwającej fali upałów, która może doprowadzić do krótkoterminowego zacieśnienia” – powiedział Toby Copson z Trident LNG. Niektóre części Azji Północnej zmagają się z falami upałów w ostatnich tygodniach, a Korea Południowa po raz pierwszy od czterech lat podniosła ostrzeżenie przed upałami do najwyższego poziomu, ponieważ w niektórych częściach kraju temperatury przekraczają 38 stopni Celsjusza.
 • Nigeria rozpoczęła w piątek budowę elektrowni gazowej o mocy 1350 megawatów w pobliżu swojej stolicy Abudży, pierwszego dużego projektu pod rządami prezydenta Boli Tinubu, który obiecał poprawić nieregularne dostawy energii elektrycznej i pobudzić powolny wzrost gospodarczy. Niezależna elektrownia Gwagwalada, która będzie spalać nigeryjski gaz, pokryje około 11% potrzeb energetycznych Nigerii i zostanie zbudowana w trzech fazach. Pierwsza faza ma zostać ukończona w 2024 r., poinformowało NNPC. Nigeria energii ma moc zainstalowaną 12 500 megawatów, ale wytwarza ułamek tej mocy, pozostawiając miliony gospodarstw domowych i firm zależnych od generatorów prądu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli b/z t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 106,9 bcfd.
 • Sierpniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 101,8 mld stóp sześciennych dziennie (b/z m/m). Rekordowa podaż miała miejsce w maju 2023 i wynosiła 102,2 bcfd.
 • Sierpniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,2 bcfd (-3,94% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia pozostała bez zmian na poziomie 128 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 28 lipca wzrosły o +14 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 001 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +16 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +12,0% powyżej 5-letniej średniej oraz +22,0% r/r.

Energia odnawialna

 • Komisja Służby Publicznej Północnej Dakoty odrzuciła w piątek wniosek o pozwolenie od Summit Carbon Solutions z siedzibą w Iowa na poprowadzenie 515 km rurociągu przez stan w celu transportu wychwyconego dwutlenku węgla z fabryk etanolu do podziemnego składowiska. Summit jest jedną z trzech firm, obok Navigator CO2 Ventures i Wolf Carbon Solutions, dążących do budowy wielostanowych rurociągów węglowych na Środkowym Zachodzie w celu dekarbonizacji sektora etanolu i udowodnienia użyteczności wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jako rozwiązania klimatycznego. Trzyosobowa komisja stwierdziła w swoim postanowieniu, że Summit „nie wywiązał się ze swojego ciężaru dowodu, aby wykazać, że (projekt) będzie miał minimalny negatywny wpływ na środowisko i dobrostan obywateli Dakoty Północnej”. Mieszkańcy Dakoty Północnej wyrazili przed komisją zaniepokojenie zniszczeniem ich gruntów rolnych i wartości mienia, a także bezpieczeństwem transportu i magazynowania dwutlenku węgla. Summit planował składować aż 18 milionów ton CO2 rocznie w składowisku w Północnej Dakocie. Firma poinformowała w marcu, że podpisała umowy służebności z 375 właścicielami gruntów z Północnej Dakoty wzdłuż 70% trasy rurociągu.
 • Amerykańska firma energetyczna Dominion Energy poinformowała, że jej projekt wiatrowy Coastal Virginia Offshore Wind o wartości około 10 miliardów dolarów mieści się w budżecie i jest na dobrej drodze do ukończenia pod koniec 2026 roku. Dominion zbudował pierwszą fazę projektu – dwuturbinową, pilotażową o mocy 12 MW w 2020 roku. Projekt o mocy około 2600 megawatów (MW) składa się ze 176 turbin, z których każda ma generować 14,7 MW, które mają być zlokalizowane około 43,5 km od wybrzeża Virginia Beach. Jeden megawat może zasilić około 1000 domów w USA w ciągu typowego dnia. Obecnie istnieją propozycje budowy ponad 6200 MW morskiej energii wiatrowej u wybrzeży Massachusetts, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Ohio, Rhode Island i Wirginii w ciągu najbliższych sześciu lat, zgodnie z federalnymi danymi energetycznymi.

Uran

 • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) uzyskała dostęp do największej elektrowni jądrowej w Europie: ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże (będącej obecnie okupowaną przez Rosję). „Eksperci (MAEA) nie zaobserwowali żadnych min ani materiałów wybuchowych na dachach budynków reaktorów Bloku 3 i Bloku 4 oraz w halach turbin. Zespół będzie kontynuował swoje prośby o odwiedzenie dachów pozostałych 4 bloków” – podało IAEA. 4 lipca Rosja i Ukraina oskarżyły się wzajemnie o planowanie ataku na największą europejską elektrownię jądrową, gdzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wielokrotnie ostrzegała przed potencjalną katastrofą wynikającą z pobliskich starć wojskowych.

Kamienie szlachetne

 • Firma Okavango Diamond Company (ODC) sprzedaje obecnie 25% klejnotów wyprodukowanych przez spółkę joint venture Debswana rządu Botswany z należącą do Anglo American spółką De Beers. Państwowa firma diamentowa Botswany planuje zdywersyfikować sposób sprzedaży kamieni szlachetnych na rynek, przygotowując się do otrzymania znacznie większych dostaw w ramach wieloletniej umowy, którą kraj zawarł z producentem De Beers w lipcu. Udział ODC w surowcu z Debswany wzrośnie do 50% w ciągu następnej dekady z powodu nowej umowy Botswany z De Beers, ale sprzedaż dużych ilości będzie trudna ze względu na niepewne perspektywy gospodarcze oraz w obliczu konkurencji ze strony klejnotów hodowanych w laboratorium. Botswana, największy na świecie producent diamentów pod względem wartości, generuje około 30% swoich przychodów z diamentów. Sprzedaż nieoszlifowanych diamentów w Debswana spadła o 17% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, wynika z danych opublikowanych przez bank centralny, ponieważ ceny kamieni gwałtownie spadły.

Złoto

 • Barrick Gold Corp zamierza wznowić działalność w kopalni złota Porgera w Papui-Nowej Gwinei (PNG) jeszcze w tym roku. Porgera wyprodukowała w 2019 roku prawie 600 000 uncji złota, a w kwietniu 2020 rozpoczęto w niej prace konserwacyjne. Kopalnia nie wznowiła pracy ze względu na spór o warunki podziału korzyści między rządem, lokalną ludnością i firmą Barrick w ramach odnowienia dzierżawy górniczej. Spółka górnicza poinformowała, że mobilna flota i fabryka są ponownie uruchamiane, plany górnictwa i metalurgii aktualizowane, a plan rekrutacji personelu sfinalizowany w ramach przygotowań do ponownego uruchomienia. Interesariusze PNG są właścicielami 51% New Porgera, a reszta jest w posiadaniu Barricka Niugini, jednostki Barrick Gold.
 • AngloGold Ashanti poinformowało, że jej główny zysk na akcję (HEPS) – główna miara zysku w Afryce Południowej – wyniósł $0,33/akcję (-53,5% r/r). Produkcja złota była na stałym poziomie 1,236 mln uncji w pierwszej połowie, w porównaniu do 1,233 mln uncji wcześniej, przy czym wyższe gatunki pomagały zrekompensować niższe tonaże rudy przetwarzanej w pierwszym kwartale w Brazylii, Tanzanii i Gwinei. AngloGold powiedział, że spodziewa się osiągnąć swój cel produkcyjny na 2023 rok wynoszący od 2,45 miliona uncji do 2,61 miliona uncji. Całkowite koszty utrzymania wzrosły w pierwszej połowie 2023 do $1587/uncję (+11,92% r/r). Proponowane przez AngloGold przeniesienie z głównego notowania w Johannesburgu do Nowego Jorku, z nową bazą korporacyjną w Londynie, dodało 14 milionów dolarów do opłat prawnych i projektowych. AngloGold zadeklarował dywidendę w wysokości $0,04/akcję (-86,2% r/r).
 • Wenezuelskie rezerwy złota spadły w pierwszej połowie roku o osiem ton, co oznacza że kraj ma 61 ton rezerw. Rezerwy złota wyceniono na koniec czerwca na 3,65 mld dolarów. Bank centralny przez dziesięciolecia posiadał równowartość ponad 300 ton złota, ale w latach 2015-2017 pozbawiony gotówki rząd Maduro zaczął wykorzystywać metal szlachetny jako zabezpieczenie pożyczek w międzynarodowych bankach.
 • Raport o zatrudnieniu pozwolił rynkowi zasugerować, że Rezerwa Federalna nie jest tak skłonna do podnoszenia stóp procentowych. W rezultacie widzieliśmy spadek rentowności obligacji wraz z dolarem, co z pewnością wspiera cenę złota” – powiedział David Meger, dyrektor handlu metalami w High Ridge Futures.
 • FedWatch Tool na dzień 5 sierpnia 2023:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Największy projekt wydobywczy na Filipinach, kopalnia miedzi i złota Tampakan na wyspie Mindanao, może rozpocząć działalność komercyjną najwcześniej w ostatnim kwartale 2026 r. Tampakan będzie działać przez ponad 40 lat, a koszty rozwoju tego, co uważa się za jedno z największych złóż miedzi na świecie, szacuje się obecnie na 1,1 miliarda dolarów. Projekt w południowej prowincji South Cotabato obejmuje obszar około 10 000 hektarów (24 710 akrów) i szacuje się, że zawiera 15 milionów ton miedzi i 17,6 miliona uncji złota. Kopalnię buduje Sagittarius, w całości należący do filipińskiej firmy Indophil Resources Phils., ale jest otwarty na nowych inwestorów, w tym zagranicznych. Zniesienie zakazu wydobycia odkrywkowego w kraju Azji Południowo-Wschodniej i moratorium na nowe umowy dotyczące minerałów zapoczątkowało nową erę dla sektora dotkniętego wieloletnią restrykcyjną polityką wewnętrzną, która odstraszała zagranicznych inwestorów.
 • Gigant wydobywczy Freeport Indonesia uzyskał licencję na transport koncentratu miedzi ze swojej indonezyjskiej działalności do maja 2024 r. Spółka otrzymała 24 lipca licencję eksportową na 1,7 miliona ton metrycznych koncentratu miedzi. Indonezja w czerwcu zakazała eksportu surowców mineralnych, aby przyciągnąć inwestycje do swojego przemysłu przetwórstwa metali i zwiększyć przychody, ale powiedziała, że pozwoli kilku firmom, w tym Freeport, na kontynuowanie eksportu do połowy 2024 r., aby dać im czas na ukończenie budowy hut. Ale rząd nałożył nowe cła na produkty wysyłane przez te firmy, które Freeport Indonesia może zakwestionować. Stwierdzono, że zgodnie ze specjalną licencją wydobywczą Freeport Indonesia z 2018 r., żadne cła nie są nakładane, gdy huta jest co najmniej w połowie ukończona. „W marcu 2023 r. rząd Indonezji potwierdził, że postęp budowy huty Manyar przekroczył 50%, a cła eksportowe Freeport Indonesia zostały zniesione z dniem 29 marca 2023 r.” – czytamy w zgłoszeniu spółki. W wydanym w zeszłym miesiącu rozporządzeniu ministerstwa finansów stwierdzono, że eksport koncentratu miedzi będzie nadal obciążony stawkami celnymi w wysokości od 5% do 10%, nawet jeśli budowa hut firm przekroczy 50%.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Chińscy producenci niklu chcą notować metal na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME). „Dobre zyski i potrzeba zabezpieczania się kontraktami terminowymi oraz zwiększania ich obecności na arenie międzynarodowej to główne powody zainteresowania notowaniem na LME, a także szybka ścieżka zapewniana przez giełdę” – powiedział Zhang Yuan, analityk z CITIC Futures. Według Zhanga, chińskie firmy, które prawdopodobnie ubiegają się o LME, to Tsingshan Group, największy chiński producent niklu, oraz producenci materiałów do baterii Jutai Energy, Grand Green i Maolian Technology. Wszyscy czterej mają plany zwiększenia mocy produkcyjnych rafinowanego niklu w tym lub przyszłym roku. Chińscy producenci niklu chcą notować metal na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME), powiedziało dwóch chińskich analityków branżowych, ponieważ szukają lepszego dostępu do światowych rynków i spieszą się, by zablokować zyski, jednocześnie zwiększając produkcję. To może być impuls dla giełdy, najstarszego i największego na świecie forum handlu metalami, które walczy o ożywienie kontraktu na nikiel po poważnym załamaniu cen w marcu 2022 r., które zaszkodziło wolumenowi obrotu i wiarygodności. W marcu tego roku giełda ogłosiła plany skrócenia czasu oczekiwania i opłat za złomowanie za zatwierdzanie nowych marek niklu do dostaw w ramach umowy, mając na celu zwiększenie zapasów materiału ze stali nierdzewnej w zatwierdzonych magazynach. Zmiany te, w połączeniu z wysokimi cenami niklu na LME w porównaniu z cenami niższej jakości surówki niklowej i siarczanu niklu, skłoniły chińskich producentów do przyjrzenia się możliwości dostaw do systemu LME. „Dobre zyski i potrzeba zabezpieczania się kontraktami terminowymi oraz zwiększania ich obecności na arenie międzynarodowej to główne powody zainteresowania notowaniem na LME, a także szybka ścieżka zapewniana przez giełdę” – powiedział Zhang Yuan, analityk z State- wspierane CITIC Futures. Według Zhanga, chińskie firmy, które prawdopodobnie ubiegają się o LME, to Tsingshan Group, największy chiński producent niklu, oraz producenci materiałów do baterii Jutai Energy, Grand Green i Maolian Technology. Tsingshan, Grand Green i Maolian nie odpowiedzieli na prośby o komentarz, podczas gdy Jutai odmówił komentarza. Wszyscy czterej mają plany zwiększenia mocy produkcyjnych rafinowanego niklu w tym lub przyszłym roku, powiedział Zhang. He Siyao, analityk z dostawcy informacji branżowych Shanghai Metals Market (SMM), powiedział również, że co najmniej trzy z tych firm prawdopodobnie ubiegają się o notowanie na LME. Większa liczba producentów może oznaczać dodatkowe zapasy w magazynach LME i zwiększoną płynność kontraktu niklowego.
 • Huayou i inni chińscy producenci agresywnie zwiększają produkcję rafinowanego niklu, aby skorzystać z wysokich cen.SMM szacuje, że nowe projekty z siedzibą w Chinach dodadzą w tym roku 145 300 ton metrycznych mocy niklu elektrolitycznego, co stanowi wzrost o około 60% w stosunku do 2022 r.
 • Urzędnicy amerykańscy i mongolscy dyskutowali w tym tygodniu o „kreatywnych sposobach” zapewnienia temu śródlądowemu krajowi, zależnemu od dobrej woli sąsiadów Chin i Rosji, możliwości dostarczania kluczowych minerałów na rynek światowy. Premier L. Oyun-Erdene spotkał się z wiceprezydentem USA Kamalą Harris w Waszyngtonie i omawiał pogłębienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie wydobycia metali ziem rzadkich i innych minerałów o zaawansowanych technologicznie zastosowaniach. Stany Zjednoczone chcą zabezpieczyć źródła poza swoim głównym globalnym rywalem, Chinami, które w zeszłym roku odpowiadały za ponad 70% światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *