aktualności – 7 października 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kukurydza

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Louis Dreyfus Company ostrzegł, że ten rok będzie bardzo trudny na rynku towarów rolnych, ze względu na przedłużającą się wojnę handlową oraz epidemię afrykańskiego pomoru świń która obniżyła zyski w pierwszym półroczu 2019 (-19,78% r/r). LDC jest jednym z największych na świecie pośredników w handlu produktami rolnymi.

Kukurydza

  • Niezależny od USDA obserwator rynku rolnego w USA przewiduje znacznie mniejsze zbiory najważniejszych zbóż w stosunku do prognoz USDA. Dla kukurydzy te prognozy mówią o zbiorach na poziomie 13,695 mln buszli (-0,75% względem prognoz USDA). Zapasy kukurydzy mogą spaść o prawie 25% względem ostatnich prognoz USDA.

Soja

  • Niezależny od USDA obserwator rynku rolnego w USA przewiduje znacznie mniejsze zbiory najważniejszych zbóż w stosunku do prognoz USDA. Dla soi prognozy mówią o 3,513 mln buszli (-3,3% względem prognoz USDA). W przypadku soi może to oznaczać spadek zapasów o prawie 18% względem prognoz USDA.

Wieprzowina i wołowina

  • JBS USA (część brazylijskiego koncernu JBS) podjął decyzję o usunięciu zakazanego w Chinach leku hormonalnego wspomagającego wzrost trzody chlewnej. Ma to na celu zdobycie przewagi przy prawdopodobnym skoku importu wieprzowiny przez Chiny na skutek afrykańskiego pomoru świń, który zdziesiątkował chińskie hodowle. Chiński hodowca w USA, Smithfield Foods już od dłuższego czasu nie stosuje zabronionych środków. Tyson Foods także przygotowuje część swoich hodowli pod kątem eksportu do Chin czy Europy.

Ropa i gaz

  • W piątek administracja prezydenta Donalda Trumpa przedstawiła plany mające na celu zwiększenie konsumpcji biopaliw w USA, co ma wspomóc rolników w trudnym okresie niskich cen związanych między innymi z wojną handlową czy nadpodażą niektórych produktów. Ma to związek ze zwiększoną ilością biopaliwa w produkowanym przez rafinerie paliwie już w 2020 roku. Nie podano dokładnych liczb.
  • Zdaniem sekretarza generalnego OPEC, Mohammeda Barkindo, jest zbyt wcześnie by omawiać głębsze cięcia wydobycia ropy naftowej, pomimo spadku cen. OPEC liczy na to, że Rosja pomoże złagodzić napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską, aby pomóc w ustabilizowaniu się światowego rynku ropy, powiedział Barkindo.

Metale przemysłowe

  • Inwestorzy na rynku metali przemysłowych oczekują na wznowienie negocjacji USA-Chiny w dniach 10-11 października. Mimo pozytywnego oświadczenia prezydenta Trumpa, pojawiają się informacje, że chińscy urzędnicy nie chcą podpisania zbyt szerokiej umowy handlowej z USA pod wodzą Trumpa. Giełda w Szanghaju zostanie ponownie uruchomiona jutro po świecie związanym z 70-leciem utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej.
  • PT Vale Indonesia (należące do Vale S.A.) wydobywająca nikiel przygotowuje się do zbycia 20% swoich udziałów, które ma odkupić państwowa spółka PT Inalum. Zgodnie z indonezyjskimi przepisami górniczymi firmy wydobywcze kontrolowane przez podmioty zagraniczne są zobowiązane do stopniowego ograniczania własności po pięciu latach produkcji. W ciągu 10 lat własność zagraniczna powinna zostać zmniejszona do co najmniej 49%. Na koniec ubiegłego roku PT Vale Indonesia w 59% należało do Vale S.A.

Omówienie aktualności

Omówienie powyższych aktualności znajdziecie w tym materiale z poniedziałku 7 października 2019, z godziny 13:10 :

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *