aktualności – 6 stycznia 2022

Strona poświęcona surowcom, a jednak grafika tytułowa mówi o pandemii. Co ma jedno z drugim wspólnego? Koronawirus pokazał nam, że sporo, ale jeśli potencjalna, nowa, pandemia miałaby się wywodzić stricte z rynków surowcowych to jest to spora zbieżność tematyczna. Choć osobiście mam nadzieję, że nie będzie tak groźnie… A w aktualnościach oczywiście sporo więcej informacji na temat najróżniejszych rynków surowcowych. ZAPRASZAM!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 6 stycznia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • National Weather Service wystosowała ostrzeżenia o trudnych warunkach pogodowych w poniedziałek dla Georgii, obu stanów Karolina, Wirginii oraz na północy stanów Waszyngton i Filadelfia. Prognozowano opady 10-20 cm śniegu i wiatr w porywach do 64 km na godzinę. Niesprzyjająca pogoda zmusiła federalne biura rządowe do zamknięcia w Waszyngtonie, podczas gdy dziesiątki szkół odwołały lub opóźniły rozpoczęcie nauki w całym regionie. W skutek śnieżyc ponad 900 tysięcy gospodarstw domowych w USA pozbawionych było prądu w nocy z poniedziałku na wtorek.
 • Rząd Kosowa wprowadził we wtorek zakaz kopania kryptowalut, próbując ograniczyć zużycie energii elektrycznej. „Wszystkie organy ścigania zatrzymają produkcję tej działalności we współpracy z innymi odpowiednimi instytucjami, które zidentyfikują miejsca, w których odbywa się produkcja kryptowalut” – powiedział w oświadczeniu minister gospodarki i energii Artane Rizvanolli. Ze względu na niskie ceny energii w Kosowie w ostatnich latach wielu młodych ludzi w Kosowie zaangażowało się w wydobywanie kryptowalut. Jeden z górników, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości i który ma 40 GPU (Graphics Processing Units) do wydobywania kryptowalut, powiedział agencji Reuters, że płaci około €170 miesięcznie za energię elektryczną i uzyskuje około €2 400 miesięcznie zysku z wydobycia.

Kawa

 • Obawy o potencjalny wpływ na popyt na kawę z powodu rosnącej liczby przypadków wariantów Omicron na całym świecie nadal szkodzą rynkowi według analityków.
 • Brazylia wyeksportowała 207 640 ton zielonej kawy w grudniu 2021 (-18,43% r/r).
 • Wzrosty cen kawy w tym tygodniu to prawdopodobnie efekt noworocznego równoważenie składu portfeli funduszowych. Na przykład Bloomberg Commodity Index musi sprzedać około 1% swojego portfela kawy, aby osiągnąć cel alokacji kawy. To odpowiada około 13 000 lotów.
 • Grudniowy eksport kawy z Hondurasu wyniósł 386 806 worków 60-kg (+100%).
 • Plantatorzy z Kostaryki wyeksportowali w grudniu o 12,5% więcej kawy niż w tym samym miesiącu 2020 roku, podał we wtorek Instytut Kawy w kraju Ameryki Środkowej.

Cukier

 • Indyjskie cukrownie wyprodukowały 11,56 mln ton cukru w pierwszych trzech miesiącach sezonu 2021/22 (październik – grudzień 2021) czyli +4,3% s/s. Do tej pory cukrownie zakontraktowały eksport około 4 milionów ton cukru w nowym roku gospodarczym, który rozpoczął się 1 października, podało w oświadczeniu Indian Sugar Mills Association (ISMA).
 • Sprzedawcy twierdzą, że powszechne deszcze w regionie środkowo-południowym Brazylii, największym na świecie obszarze produkcji trzciny cukrowej, prawdopodobnie poprawią perspektywy upraw w 2022 r.
 • Brazylia wyeksportowała 1,94 mln ton cukru w ​​grudniu 2021 (-32,64% r/r).

Kakao

 • Drugi tydzień z rzędu lekkich opadów i łagodnych wiatrów w regionach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej może oznaczać dobrą wiadomość dla zbiorów trwających od kwietnia do września. „Wiele kwiatów zamieniło się w czerele, więc spodziewamy się, że w lutym będzie więcej fasoli niż w zeszłym roku”, powiedział Celestin Brou, który uprawia w pobliżu Daloa. „Jeśli pogoda utrzyma się do końca miesiąca, wiele czereli przetrwa do połowy plonu” – powiedział Kouassi Kouame, który prowadzi farmę w zachodnim regionie Soubre.
 • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej największego producenta na świecie osiągnął 1,08 miliona ton do 2 stycznia 2022 (-4% s/s).

Pszenica

 • Eksporterzy amerykańscy wysłali w zeszłym tygodniu 141 816 ton pszenicy (-70% względem 4-tygodniowej średniej).
 • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22, do 2 stycznia 2022, osiągnął 14,01 mln ton (+2,79% s/s).

Kukurydza

 • Eksporterzy amerykańscy wysłali w zeszłym tygodniu 596 092 ton kukurydzy (-45% względem 4-tygodniowej średniej).
 • Europejski import kukurydzy w sezonie 2021/22, do 2 stycznia 2022, osiągnął 7,33 mln ton (-15,36% s/s).
 • StoneX zmniejszył prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii do 117,5 mln ton w sezonie 2021/22. To spadek o 2,6 mln ton względem grudniowej prognozy.
 • Oczekuje się, że eksport kukurydzy z Brazylii osiągnie w styczniu 2,59 mln ton.

Soja

 • Największy plantator soi w Chinach – północno-wschodnia prowincja Heilongjiang – planuje zwiększyć obszar upraw o 666 667 hektarów w 2022 roku. Produkcja soi w Chinach gwałtownie spadła w zeszłym roku, ponieważ rolnicy postanowili uprawiać więcej kukurydzy, ponieważ była bardziej opłacalna. Według prognoz Ministerstwa Rolnictwa produkcja soi w Chinach w sezonie 2021/22 spadnie o -16,3% s/s. Ministerstwo oszacowało, że grunty obsadzone soją w 2021/22 na 8,4 miliona hektarów.
 • StoneX zmniejszył prognozy zbiorów soi w Brazylii do 134,0 mln ton w sezonie 2021/22. To spadek o 15,1 mln ton względem grudniowej prognozy.
 • Oczekuje się, że eksport soi z Brazylii osiągnie w styczniu 3,375 mln ton.

Pozostałe zboża

 • Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22, do 2 stycznia 2022, osiągnął 4,52 mln ton (+17,10% s/s).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) fala ptasiej grypy w Azji i Europie ma większe ryzyko rozprzestrzenienia się na ludzi z powodu dużej liczby wariantów. „Tym razem sytuacja jest trudniejsza i bardziej ryzykowna, ponieważ widzimy więcej wariantów, które sprawiają, że trudniej je śledzić. W końcu istnieje ryzyko, że zmutuje lub zmiesza się z ludzkim wirusem grypy, który może być przenoszony między ludźmi” – powiedziała Reuterowi dyrektor generalna OIE Monique Eloit. Piętnaście krajów zgłosiło ogniska ptasiej grypy u drobiu między październikiem a końcem grudnia, głównie szczepu H5N1. Według danych OIE, Włochy były najbardziej dotknięte w Europie z 285 ogniskami i prawie czterema milionami ptaków. H5N1 jest jednym z niewielu szczepów ptasiej grypy, które przeszły na ludzi. W sumie około 850 osób zostało zarażonych tym szczepem, z czego połowa zmarła, podał OIE. W zeszłym roku kilka osób zostało zarażonych szczepem H5N6 w Chinach.

porównanie wirusów różnego typu; źródło: Nature.com

 • Francja wykryła ptasią grypę na farmie na zachodzie kraju, co oznacza pierwszą epidemię w tym regionie. Wirus został znaleziony na farmie około 13 000 indyków w Beaufou w departamencie Vendee. „Oznacza to, że pojawił się nowy obszar”, powiedział dyrektor Anvol Yann Nedelec. Do tej pory w tym sezonie wirus zabił już ponad 600 000 drobiu we Francji. Pierwszy przypadek na farmie we Francji został wykryty 26 listopada na fermie drobiu na północy.
 • Argentyna przedłużyła zawieszenie eksportu niektórych elementów wołowiny przy niewielkim popycie międzynarodowym do końca 2023 r., co zostało wcześniej uzgodnione z sektorem hodowlanym. „Środki przyczyniają się do stworzenia równowagi między rynkiem argentyńskim a eksportem produktów mięsnych. Administracja eksportowa została ustanowiona dla niektórych elementów wołowiny, które są preferowane przez rynek argentyński oraz dla masowej konsumpcji.” – powiedział rząd o decyzji.
 • Stany Zjednoczone wydadzą w tym roku nowe zasady wspierające niezależnych przetwórców mięsa i hodowców w ramach planu rozwiązania problemu braku „znaczącej konkurencji” w sektorze mięsnym. Inicjatywa pojawia się w związku z rosnącymi obawami, że garstka dużych firm zajmujących się wołowiną, wieprzowiną i drobiem ma zbyt dużą kontrolę nad amerykańskim rynkiem mięsa, co pozwala im dyktować ceny hurtowe i detaliczne, aby czerpać zyski kosztem dostawców i klientów. „Kapitalizm bez konkurencji to nie kapitalizm. To eksploatacja”, powiedział prezydent USA Joe Biden. „To właśnie widzimy teraz w przemyśle mięsnym i drobiowym”. Niedawna analiza Białego Domu wykazała, że ​​cztery największe firmy zajmujące się pakowaniem mięsa — Cargill, Tyson Foods Inc, JBS SA i National Beef Packing Co— kontrolują od 55% do 85% rynku w sektorach trzody chlewnej, bydła i drobiu. Departament Rolnictwa (USDA) wyda $1 miliard z funduszy amerykańskiego planu ratunkowego na rozwój niezależnego sektora przetwórstwa mięsnego. W ramach zmian prawnych ma zostać doprecyzowanie znaczenia etykiety „produkt z USA”, która obecnie jest nadużywana poprzez import zwierząt hodowanych za granicą, a w USA jest jedynie dokonywany ubój.

Ropa naftowa

 • Podjęta w tym tygodniu przez OPEC+ decyzja o utrzymaniu planowanego wzrostu wydobycia ropy na luty odzwierciedla złagodzenie obaw o dużą nadwyżkę w Q1 2022. Stany Zjednoczone ponownie wezwały grupę do pompowania większej ilości ropy naftowej, aby wspomóc globalne ożywienie gospodarcze po pandemii i obniżenie cen. Podczas rozmów ministrowie i urzędnicy brali pod uwagę wewnętrzne dane OPEC+, które wskazują na nadwyżkę podaży na poziomie 800 tys. baryłek dziennie w styczniu i 1,3 mln baryłek dziennie w lutym. Chociaż nadal jest to nadwyżka, jest to znacznie mniej niż początkowo sądzono. W grudniu wewnętrzne dane OPEC+ określiły styczniową nadwyżkę na poziomie 2 mln baryłek dziennie, wzrastając do 3 mln baryłek dziennie w lutym. „Sytuacja poprawiła się od czasu wykonania poprzedniego” – powiedział delegat OPEC+, odnosząc się do prognoz rynkowych z pierwszego kwartału. „Zapasy spadły”.
 • Royal Dutch Shell Plc pracuje nad rozwiązaniem problemu z jednostką produkcyjną w rafinerii Norco w stanie Luizjana mającej wydajność 230 611 baryłek dziennie. „Pracujemy nad zrozumieniem problemu i rozwiążemy go tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe”, powiedział rzecznik Shella Curtis Smith w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Zakład Norco produkuje paliwa silnikowe i produkty petrochemiczne.
 • ExxonMobil Corp dokonał dwóch nowych odkryć w bloku Stabroek u wybrzeży Gujany. Exxon powiedział, że nowe odkrycia dokonane w odwiertach Fangtooth-1 i Lau Lau-1 uzupełnią wcześniejsze szacunki zasobów, jednak nie podano jeszcze żadnych liczb. Exxon działa z 45% udziałów w bloku Stabroek o powierzchni 2,7 miliona hektarów w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą Hess Corp (30% udziałów) oraz chińska firma CNOOC Ltd (25% udziałów). Exxon powiedział wcześniej, że widzi potencjał do zainstalowania 10 pływających statków produkcyjnych (FPSO) w bloku Stabroek. Pierwsze sześć takich statków może pompować ponad milion baryłek ropy i gazu dziennie (bpd) od 2027 r. Pierwsze FPSO firmy Exxon wyprodukowało 124 000 baryłek dziennie w trzecim kwartale 2021 r. Druga pływająca platforma, która może wyprodukować 220 000 baryłek dziennie, ma rozpocząć produkcję w tym kwartale.
 • Hiszpański Repsol kupił aktywa związane z ropą i gazem łupkowym od amerykańskiej firmy Rockdale Marcellus za $222 miliony. Ponad 95% kwoty ($220 mln) spółka opłaci gotówką, pozostałe $2 mln sfinansuje kredytem. Aktywa znajdują się w Pensylwanii, gdzie Repsol już eksploatuje złoże łupkowe.
 • Zapotrzebowanie na benzynę i destylaty (w USA) zniknęło. Jest to skutek zniszczenia popytu przez wariant Omicron”, powiedział Robert Yawger, dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w Mizuho.
 • Całkowita ilość produktów dostarczany przez rafinerie – wskaźnik popytu – spadł w ciągu tygodnia o 2,6 mln baryłek dziennie (bpd) do 19,7 mln baryłek dziennie. Jednak średnia czterotygodniowa, która jest szerzej śledzona, pokazuje popyt na poziomie 21,4 mln baryłek dziennie, czyli powyżej 20,4 mln baryłek dziennie produktów z analogicznego okresu w 2020 roku.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -2,1 mln baryłek, do 417,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -3,3 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Gazprom poinformował, że eksport gazu ziemnego poza obszar byłego Związku Radzieckiego w 2021 r. wzrósł do 185,1 mld m3 (+3,23% r/r). Gazprom poinformował, że wywiązał się ze wszystkich zobowiązań kontraktowych na dostawy do Europy i zwiększył eksport do Niemiec o 10,5%, do Turcji o 63% i do Włoch o 20,3%. Spółka jednak prawdopodobnie nie osiągnęła celu jakim było dostarczenie 183 mld m3 do Europy i Turcji, ponieważ w ogólnym wyniku eksportu (185,1 mld m3) znajdują się także Chiny, połączone rurociągami z Rosją od 2019 roku. Gazprom nie podał rocznych danych o eksporcie dla Chin, ale w pierwszych dziewięciu miesiącach odnotował eksport na poziomie 7,1 mld m3 do Państwa Środka. Według danych, eksport rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy w 2021 roku spadł o -25% r/r.
 • Produkcja gazu przez Gazprom w 2021 roku wyniosła 514,8 mld m3 (+13,74% r/r). Krajowe dostawy gazu wzrosły do 257,8 mld m3 (+14,12% r/r).
 • Refinitiv poinformował, że zamarzanie szybów w kilku stanach – w tym w Teksasie, Nowym Meksyku i Północnej Dakocie – na początku tego tygodnia spowodowało spadek wydobycia gazu w 48 dolnych stanach USA do średnio 94,5 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) do 4 stycznia (-3,18% m/m).
 • Ostatnie pomiary europejskich magazynów gazu pokazały zapełnienie na poziomie 56,3, co pozostaje poniżej średniej z pięciu lat, pomimo pewnego uzupełnienia zapasów między 30 grudnia a 2 stycznia, kiedy łagodna pogoda i okres świąteczno-noworoczny zmniejszyły popyt.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 128,4 mld stóp sześciennych (+2,5 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 134,0 bcfd.
 • Grudniowa produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wyniosła 97,6 mld stóp sześciennych dziennie.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w styczniu 2022 wyniosła 94,5 mld stóp sześciennych (-3,18% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Ostateczna ilość gazu płynąca do amerykańskich terminali eksportowych LNG w grudniu wyniosła 12,2 bcfd (+7,02% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w styczniu wynosi średnio 12,0 bcfd (-1,64% m/m). Stany Zjednoczone mają tylko zdolność przekształcenia około 12,2 bcfd gazu w LNG.

Węgiel

 • Indonezyjscy górnicy chcą szybkiego rozwiązania rządowego zakazu eksportu węgla, który spowodował wzrost cen paliw i może zakłócić dostawy energii do niektórych największych gospodarek świata. Wiodący światowy eksporter węgla energetycznego w sobotę zakazał dostaw z powodu obaw, że nie będzie w stanie zaspokoić własnego zapotrzebowania na energię. W 2021 roku 73% indonezyjskiego eksportu węglowego trafiło do Chin, Indii, Japonii oraz Korei Południowej.

Złoto

 • Analityk UBS Giovanni Staunovo powiedział, że rosnące stopy procentowe w USA i spadająca inflacja w USA w ciągu 2022 roku mogą ciążyć na złocie, prognozując cenę $1 650/uncję na koniec roku.
 • Indyjski rynek złota spowalnia. Wiele stanów zaczęło nakładać ograniczenia na wesela i inne uroczystości z powodu rosnącej liczby przypadków koronawirusa Złoto jest tradycyjnym elementem ceremonii ślubnej w Indiach. „Wielu jubilerów nie uzupełnia zapasów. Boją się nowej fali koronawirusa” – powiedział jeden z importerów.
 • Indie wydały rekordowe $55,7 miliarda dolarów na import złota w 2021 roku, kupując ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Spadek cen z rekordowych poziomów oraz mniejsze (przez większość roku) restrykcje zwiększyły import. Jednocześnie wciąż utrzymywanie się cen powyżej $1 700/uncję wpłynęło na wartość importu. Poprzedni rekord wynoszący $53,9 miliarda padł w 2011 roku (średnia cena złota w 2011 roku wynosiła $1 573/uncję)

Miedź

 • Wczoraj został udostępniony publicznie mój webinar poświęcony długoterminowym perspektywom KGHM Polska Miedź S.A. Dostępny jest w tym artykule.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Vulcan Energy Resources otrzymał pięć nowych koncesji na poszukiwanie energii geotermalnej i litu w Niemczech. Licencje w Dolinie Górnego Renu obejmują 325 kilometrów kwadratowych i zwiększają przyznany obszar licencji Vulcan do ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Niemiecko-australijska firma zamierza rozpocząć komercyjną produkcję litu do 2024 r. i liczy na wzrost popytu na surowiec wykorzystywany w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. „Naszą podstawową misją jest budowanie wartości dla akcjonariuszy i wywieranie istotnego wpływu na dekarbonizację łańcucha dostaw litu w pojazdach elektrycznych na baterie oraz w produkcji energii w Europie” – powiedział Horst Kreuter, dyrektor zarządzający Vulcan Energie Ressourcen Germany.
 • Ceny węglanu litu w Chinach podskoczyły w grudniu do rekordowego poziomu $41 925/tonę. Węglan litu jest używany do akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Sprzedaż pojazdów elektrycznych wykorzystujących te baterie w Chinach rośnie. „Zapasy producentów węglanu litu wyczerpały się w związku z utrzymującym się wysokim popytem i pozostają na niskim lub nieistniejącym poziomie.” – podał Benchmark Mineral Intelligence (BMI). Ocena BMI określa średnią cenę węglanu litu w grudniu 2021 w Chinach na $39 250/tonę (+485,8% r/r).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *