aktualności – 6 lipca 2020

Kolejny zestaw aktualności surowcowych! Niestety, w ubiegłym tygodniu nie dałem rady opublikować nic więcej, natomiast mimo mojej rezygnacji ze współpracy z Comparic24, strona pozostaje aktywna, wiadomości również będą nadal publikowane, a program powróci zapewne już w tym tygodniu – choć już na moim personalno-blogowym kanale YouTube.

reklama:

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Dzisiaj osiem wykresów z ubiegłotygodniowych raportów USDA: Crop progress, Grain StocksRice Stocks oraz Agricultural Prices:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Tama osadowa przy kopalni należącej do Austro Gold w południowym Ekwadorze zawaliła się, zanieczyszczając pobliską rzekę w Camilo Ponce Enríquez. Nie było ofiar śmiertelnych ani rannych. Ministerstwo Energetyki i Kopalń zapowiada wstrzymanie działalności wydobywczej w tym zakładzie i wszczęcie dochodzenia.

Kawa

 • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Przerób kukurydzy w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Masowe testy ujawniły wybuch nowych epicentrów zakażeń koronawirusem w zakładach obsługiwanych przez JBS SA i BRF S.A. w Brazylii. W należącym do JBS zakładzie w Dourados wynik pozytywny uzyskało 30% załogi (1075 osób z ~4300), z kolei w położonym w tym samym mieście zakładzie BRF ten współczynnik jest znacznie niższy i wynosi 5,66% (85 osób z ~1500). Obie firmy odmówiły komentarza na temat wpływu wykrycia zarażeń na produkcję zakładów.
 • W związku z obawami przenoszenia koronawirusa poprzez surowe produkty mięsne, Chiny wstrzymały tymczasowo import mięsa z zakładów należących m.in. do BRF i JBS w Brazylii.
 • Zamknięcie rzeźni Toennies wprowadza zakłócenia w dostawach wieprzowiny w Niemczech. Zakład przetwarzał 12-14% mięsa wieprzowego w Niemczech. Tygodniowo oznacza to przerób około 100 tysięcy świń gotowych do uboju. Zamknięcie zakładu obnażył także dużą zależność przemysłu przetwórstwa mięsnego w Niemczech od imigranckiej siły roboczej, głównie ze wschodnich krajów Unii Europejskiej.

Ropa naftowa

 • Liczba aktywnych platform wiertniczych w USA spadła kolejny tydzień z rzędu. Tym razem o 3 punkty, pozostawiając 185 aktywnych platform wiertniczych ropy naftowej (-76,5% r/r).  Sumaryczna liczba aktywnych odwiertów ropy i gazu w USA wynosi 263 punkty (-72,7% r/r).
 • Liczba aktywnych odwiertów roponośnych w Kanadzie wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 do 6 punktów.
 • Angola opiera się presji OPEC na osiągnięcie ustalonego poziomu cięć produkcji. Ustalenia podczas czerwcowego spotkania OPEC+ mówiły o zrównoważeniu niedoboru cięć w maju i czerwcu większymi cięciami w okresie lipiec-wrzesień. Władze Angoli (podobnie jak Iraku i Nigerii) sugerują, że będą niedobór cięć z maja i czerwca rekompensować dopiero w Q4 2020.
 • Kazachstan obniżył wydobycie ropy w czerwcu bardziej niż wynikało to z porozumienia OPEC+. Produkcja w Kazachstanie wyniosła 1,297 mln baryłek ropy dziennie (-13,11% m/m). Średniomiesięczna, ustalona produkcja dla Kazachstanu w tym roku wynosi 1,737 mln baryłek dziennie, jednak kraj ten ma zrównoważyć produkcję powyżej ustalonych limitów w maju. Zgodnie z ustaleniami OPEC+ to równoważenie ma się zakończyć w Q3 2020.
 • Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras rozpoczęła fazę wiążącą w procesie sprzedaży 10% pozostałych udziałów w spółce gazociągowej Nova Transportadora do Sudeste SA (NTS). W 2016 r. Grupa kierowana przez kanadyjski Brookfield Asset Management Inc zakupiła 90% NTS od Petrobras za $5,2 mld.
 • Petrobras podpisał umowę na nowe usługi satelitarne, mające skrócić czas transmisji danych o 75% między platformami firmy a centrami dowodzenia. Nowa technologia została zainstalowana na platformach P-68 i P-66 w Santos Basin – to drugi najistotniejszy region wydobywczy ropy naftowej odpowiadający za 35% wydobycia. Większe znaczenie ma jedynie Campos Basin odpowiadający za ~55% brazylijskiego wydobycia. Zasoby ropy w Santos Basin szacuje się na 17-21 mld baryłek ropy i 17 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego.

Gaz ziemny i węgiel

 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 do 76 punktów (-56,3% r/r).
 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w Kanadzie wzrosła w ubiegłym tygodniu o 3 do 12 punktów.
 • Firma Sasol Ltd, południowoafrykański gigant petrochemiczny, zdecydowała się zrezygnować z koncesji na poszukiwanie gazu u wybrzeży Mozambiku. Licencja została pozyskana w 2005 roku, a w 2013 roku spółka zawiesiła część koncesji. Spółka nadal poszukuje gazu na lądzie na polach Pande i Temane w północnej prowincji Inhambane.

Złoto

 • Landela Mining Venture w Zimbabwe osiągnęło porozumienie z rządem celem przejęcia czterech zamkniętych, państwowych kopalni złota. Kopalnie należące do Zimbabwe Mining Development Corporation (ZMDC) są wystawione na sprzedaż od 2018 roku, choć pod koniec 2019 roku doszło do anulacji oferty. Zakończenie transakcji spodziewane jest w Q3 2020. Zdolności wydobywcze czterech kopalni ZMDC będących przedmiotem negocjacji to co najmniej 85 tysięcy uncji rocznie. W czerwcu Landela Mining Venture wznowiło pracę kopalni Shamva o wydajności 21 tysięcy uncji rocznie – którą wcześniej zakupił od południowoafrykańskiego Metallon Corporation. Landela negocjuje zakup kolejnych trzech kopalni należących do Metallona. W 2019 roku Landela została partnerem rosyjskiego Vi Holding w projekcie platynowym Darwendale i kupiła kopalnię złota Freda Rebecca.
 • Czerwcowy import złota przez Indie spadł o 86% r/r w związku z blokadami gospodarczymi wywołanymi pandemią koronawirusa.
 • Sąd federalny w Brazylii nakazał rządowi wydalić ~20 tysięcy nielegalnych górników z rezerwatu Yanomami (o szczegółach pisałem tutaj). Sąd kazał prezydentowi Jairowi Bolsonaro w pięć dni opracować plan awaryjny ochrony rezerwatu. Na zdjęciu satelitarnym widać szkody jakie czyni nielegalne górnictwo w Amazonii. Poniżej zdjęcie satelitarne nielegalnego górnictwa w Amazonii:

nielegalne kopalnie złota w Amazonii (Brazylia); źródło: Reuters

Metale przemysłowe

 • Zapasy miedzi w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 114 318 ton (+14,4% t/t).
 • Codelco zapowiedziało wstrzymanie prac nad rozbudową swojej flagowej kopalni El Teniente w Chile. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa rozprzestrzeniająca się w Chile. Ograniczenia pozwolą zredukować liczbę pracowników na terenie kopalni do 4,5 tysiąca pracujących w trybie 14 dni pracy i 14 dni wolnych. Federacja Pracowników Miedzi (FTC) informuje, że co najmniej 2 300 pracowników Codelco jest zarażonych koronawirusem. El Teniente wyprodukowało 459 744 ton miedzi w 2019 roku.
 • W należącej do Codelco kopalni Chuquicamata związki zawodowe zatwierdziły plan pracy w trybie 7 dni pracy i 7 dni wolnego. Ma to spowolnić rozwój pandemii koronawirusa wśród miedziowych górników w Chile. Kopalnia wyprodukowała 385,309 ton miedzi w 2019 roku.
 • Trevali Mining poinformowało, że 82 pracowników ich kopalni Santander w Peru otrzymało wyniki pozytywne na obecność koronawirusa. Działalność kopalni została wstrzymana.
 • Rio Tinto poinformowało o opóźnieniach i wyższych kosztach rozbudowy kopalni Oyu Tolgoi (OT) w Mongolii. To największy projekt miedziowy spółki, a koszty rozbudowy kopalni szacuje się na $6,5-$7,2 mld. Wydobycie ma ruszyć pomiędzy październikiem 2022 a czerwcem 2023 roku. Złoże Oyu Tolgoi w południowej Mongolii jest jednym z największych znanych na świecie złóż miedzi i złota.
 • Zapasy ołowiu w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 27 362 ton (+17,3% t/t).
 • Zapasy aluminium w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 224 026 ton (+0,1% t/t).
 • Zapasy cyny w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 3 001 ton (-3,4% t/t).
 • Zapasy cynku w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 95 809 ton (-1,9% t/t).
 • Zapasy niklu w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 29 422 ton (+1,5% t/t).
 • Zapasy pięciu głównych produktów stalowych w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange (ShFE) i hutach wzrosły do 21,23 mln ton (+3,4% t/t).
 • Pracownicy głównego zakładu Tata Steel w Holandii zakończyli trzytygodniowy strajk w piątek uzyskując porozumienie z władzami firmy, które zapewniają że nie będzie przymusowych zwolnień do października 2026 roku. Jednak firma prawdopodobnie będzie zachęcać do dobrowolnych zwolnień. Strajk rozpoczął się 10 czerwca po tym jak spółka poinformowała o planach 10% redukcji zatrudnienia w holenderskiej fabryce.

Omówienie aktualności

Niestety nie dzisiaj. Od środy lub czwartku program powróci na moim kanale YouTube.

 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „aktualności – 6 lipca 2020

 1. Grzegorz komentarz:

  Czy można prosić o komentarz do kakaa? Skąd ostatnia obniżka ceny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *