W dzisiejszych aktualnościach tradycyjnie stany zapasów kawy i kakao w certyfikowanych przez ICE magazynach, informacja o zapasach metali przemysłowych w Chinach, kilka newsów z rynku ropy naftowej, a do tego pszenica, cukier, ryż, złoto i nie tylko. Przypominam, że widzimy się w Comparic24 o 13:30!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
Ogólne informacje
- Koronawirus znacznie zmniejszył popyt na frytki w Holandii, co doprowadziło do załamania na lokalnym rynku ziemniaków. Zaczynający się w Holandii sezon zasiewów tego popularnego warzywa może być wstrzymany przez potężne zapasy ziemniaków z poprzedniego sezonu. Hodowcy sprzedają swoje zapasy rolnikom hodującym bydło i świnie za €0,01/kg zamiast spodziewanych €0,18/kg. Produkcja ziemniaków w Holandii wynosi ~4 mln ton rocznie, z czego 25% jest eksportowanych.
- Port Noworosyjsk, główny port eksportowy Rosji nad Morzem Czarnym został zamknięty z powodu koronawirusa. Wstrzymało to w tej chwili 173 ciężarówki z około 4,5 tysiąca ton zboża oczekujących na zgodę na wjazd do portu. Nie wiadomo kiedy władze regionu złagodzą obostrzenia, co może wpłynąć na terminowość i ilość eksportu rosyjskich zbóż z tego portu.
Kawa
- Z powodu wirusa nadal spada popyt na kawę arabikę, zwłaszcza w kawiarniach i restauracjach, które w większości krajów przodujących w spożyciu kawy są zamknięte. Jednocześnie 15-dniowa kwarantanna w Wietnamie może się negatywnie odbić na dostawach robusty, gatunku wykorzystywanego w produkcji kawy rozpuszczalnej czyli tej częściej spożywanej w domowym zaciszu.
- Zapasy kawy w certyfikowanych magazynach ICE:
Cukier
- Egipt poszukuje 100 tysięcy ton cukru na brazylijskim rynku od ubiegłego tygodnia. Może być jednak problem z dostawą.
Kakao
- Wybrzeże Kości Słoniowej zapewni ponad $500 mln wsparcia dla branży surowcowej, w tym oczywiście kakao, kawy i bawełny w związku z koronawirusem. Może to powstrzymać podaż surowców z tego regionu przy zbyt niskich cenach rynkowych.
- Zapasy kakao w certyfikowanych magazynach ICE:
Pszenica
- Egipt posiada zapasy pszenicy na co najmniej trzy i pół miesiąca, z czego plany rządowe planuję ich dwukrotne powiększenie. Jednocześnie w połowie kwietnia powinny się zacząć lokalne zbiory pszenicy.
Kukurydza
- Chiny zamówiły kolejne 567 tysięcy ton kukurydzy w USA, realizując postanowienia umowy „fazy pierwszej” podpisanej 15 stycznia 2020 roku. Większość (504 tysiące ton) ma być dostarczona w roku gospodarczym 2020/21, ale 63 tysiące ton mają być dostarczone w bieżącym roku gospodarczym. Poprzednia informacja o zakupach kukurydzy była podana 20 marca i dotyczyła 756 tysięcy ton kukurydzy, co razem daje 1,323 mln ton kukurydzy. Niepotwierdzone informacje mówią też o zakupie kolejnych 250 tysiącach ton kukurydzy przez COFCO, które co prawda zostały ujawnione przez USDA, ale bez podania informacji, że chodzi o chińskie zakupy. W roku kalendarzowym 2019 Chiny zakupiły zaledwie 309 474 ton kukurydzy.
Ryż
- W związku z koronawirusem Indie ograniczyły między innymi wymianę handlową na okres co najmniej trzech tygodni. Skutkiem tego zakłócony został eksport ryżu z Indii. Wg eksporterów około 100 tysięcy ton ryżu basmati i około 400 tysięcy ton ryżu innych gatunków przeznaczonych na eksport w marcu i kwietniu oczekują w portach i rurociągach w związku z blokadą kraju. Główni odbiorcy indyjskiego ryżu to Bangladesz, Benin, Senegal, Arabia Saudyjska, Iran i Irak. Wcześniej pewne ograniczenia w eksporcie ryżu pojawiły się w Kambodży, Wietnamie i Birmie. Skutkiem tego ceny ryżu z Tajlandii (nr 2 pod względem eksportu ryżu na świecie) osiągnęły siedmioletnie maksima. Przed blokadą Indie oferowały odmianę INBKN5-P1 w cenie $365/tonę, obecnie Tajlandia za tą samą odmianę inkasuje $540/tonę. Szacunki produkcji ryżu w Indiach w sezonie 2019/20 wynoszą 117,47 mln ton, konsumpcja krajowa to około 100 mln ton, a obecne stany magazynowe przekraczają 31 mln ton. Eksport ryżu z Indii w 2019 roku wyniósł 9,87 mln ton (-18,1% r/r).
Ropa, gaz i węgiel
- Prezydent USA Donald Trump zaprosił amerykańskich przedstawicieli przemysłu naftowego do Białego Domu, aby omówić sposoby pomocy przemysłowi w „spustoszeniu” przez zmniejszenie popytu na energię podczas wybuchu koronawirusa i wojny cenowej między Arabią Saudyjską a Rosją.Jedną z opcji walki USA z nadpodażą mają być cła importowe na ropę z Arabii Saudyjskiej. W czwartek amerykański prezydent podał także na Twitterze, że rozmawiał z księciem Arabii Saudyjskiej, który wcześnie rozmawiał z Putinem. Na skutek tej rozmowy Donald Trump ma nadzieję, że oba kraje zredukują wydobycie do około 10 mln baryłek każdy.
- Liczba aktywnych platform wiertniczych w USA w ostatni piątek wynosiła 562 (-32,37% r/r z 831 w 2019 r.). Oznacza to też zamknięcie rekordowych 62 odwiertów w ciągu jednego tygodnia i ponad 100 odwiertów w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
- Whiting Petroleum, amerykańska spółka wydobywcza z przychodem $1,572 mld w 2019 roku, ogłosiła bankructwo 1 kwietnia na skutek spadku cen ropy w USA w okolice ~$20/baryłkę. Spółka została założona w 1980 roku i posiadała na koniec 2019 roku 485,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy w ropie naftowej i gazie ziemnym, wydobywając 125,5 tysiąca baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Od 2003 roku spółka funkcjonuje na amerykańskiej giełdzie. Ogłoszenie niewypłacalności spółki pojawiło się w momencie zapadalności terminu wykupienia obligacji korporacyjnych o wartości $262 mln.
- Saudi Aramco wstrzymuje podanie majowych oficjalnych cen sprzedaży (OSP) za ropę naftową do 10 kwietnia czyli po spotkaniu OPEC+ na którym być może dojdzie do ustalenia nowych cięć w produkcji w ropie. Arabia Saudyjska zazwyczaj wydaje OSP do 5 dnia każdego miesiąca, wyznaczając trend cen dla Iranu, Kuwejtu i Iraku i wpływając na ponad 12 milionów baryłek ropy dziennie do Azji. Potencjalne ograniczenia mają sięgnąć nawet 10 milionów baryłek czyli około 10% światowej podaży, z czego w cięciach powinny wziąć wszyscy producenci, także ci spoza OPEC+. Prognozy szacują, że popyt na ropę naftową w kwietniu spadnie o 18 milionów baryłek (~18% światowego zużycia).
Złoto
- Trzy największe na świecie rafinerie złota podały, że przywrócą część swojej produkcji po dwutygodniowej przerwie. Valcambi, Argor-Heraeus i PAMP, które przetwarzają ~1500 ton złota rocznie (~33% globalnej podaży) będą pracować z wydajnością „poniżej 50%”. Rafinerie te przetwarzają także inne metale szlachetne, m. in. srebro.
Srebro
- Środowy news o spadku popytu na srebro ze względu na spadającą populację wilkołaków i wampirów był oczywiście żartem primaaprilisowym.
Metale przemysłowe
- Rusal zatwierdził nową, długoterminową umowę (2020-2024) na dostawy aluminium z Glencore. Wartość umowy ma wynieść do $16,3 mld i może być przedłużona o rok. Poprzednia umowa między spółkami wygasła w 2018 roku. Rusal w 2019 roku wyprodukował 3,8 mln ton aluminium, a umowa z Glencore opiewa na 6,9 mln ton, w tym 344 760 ton w 2020 roku i do 1,6 mln ton w latach 2021-2024.
- Zapasy ołowiu w magazynach szanghajskiej giełdy (ShFE) spadły do ponad 2-letniego minimum wynoszącego 8 656 ton (-38% t/t). Wynika to ze zmniejszenia recyklingu ołowiu w Chinach z braku złomu do obróbki. Chińska produkcja ołowiu w marcu wzrosła do 149,5 tysiąca ton (+203,2% m/m), podczas gdy w kwietniu ma wynieść 220,5 tysiąca ton. O kilka procent spadły też zapasy miedzi i aluminium, cynku w magazynach.
Omówienie aktualności
Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:30 w poniedziałek, 6 kwietnia 2020: