aktualności – 5 maja 2022

Amerykański FED zatrząsł rynkami – zgodnie zresztą z prognozami analityków jak i moimi osobistymi. Czas jednak wrócić „na ziemię” i sprawdzić jak amerykański bank centralny wpłynął na rynki surowcowe. Oczywiście sprawdzimy także szeroki zakres newsów z innych stron świata dla bardzo szerokiego spektrum instrumentów – każdy inwestor znajdzie tu coś dla siebie…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 5 maja 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Opracowane dane z raportów USDA z 2 maja znajdują się przy poszczególnych surowcach (za wyjątkiem niżej wspomnianego Crop progress):
  • Crop progress z 2 maja 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że problemu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego nie da się rozwiązać bez przywrócenia na światowym rynku ukraińskiej produkcji rolnej oraz rosyjskiej produkcji żywności i nawozów. „Nasza analiza wskazuje, że wojna na Ukrainie tylko pogarsza sytuację, uruchamiając trójwymiarowy kryzys, który niszczy światowe systemy żywnościowe, energetyczne i finansowe krajów rozwijających się. Naprawdę nie ma prawdziwego rozwiązania problemu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego bez przywrócenia produkcji rolnej Ukrainy oraz produkcji żywności i nawozów Rosji i Białorusi na rynki światowe pomimo wojny” – powiedział Guterres. Sekretarz Generalny ONZ powiedział też, że jest zdeterminowany, aby ułatwić dialog, aby pomóc osiągnąć te cele.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała kolejny „ogromny negatywny szok” w Afryce Subsaharyjskiej, podnosząc ceny żywności i energii i narażając najbardziej bezbronnych ludzi na ryzyko głodu.
  • FED podniósł stopy procentowe zgodnie z prognozami (ale po raz pierwszy od 22 lat o taką wartość) o 0,50 punktu procentowego (pp) i zapowiedział dalsze podwyżki w 2022 roku, analitycy spodziewają się podwyżek o 0,50 pp podczas czerwcowego i lipcowego spotkania FED. Na spotkaniach we wrześniu i listopadzie większość analityków oczekuje kolejnych podwyżek o co najmniej 0,25 pp. Podczas wystąpienia Jerome Powell m.in. powiedział, że wysoka inflacja w USA (+8,5% r/r w marcu 2022) jest przejściowa oraz częściowo napędzana przez pandemię oraz rosyjską inwazją na Ukrainę.
  • Prognozuje się, że w sezonie 2022/23 Ukraina będzie zmagać się z niedoborem powierzchni magazynowych, co będzie skutkiem ograniczenia eksportu płodów rolnych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. APK-Inform prognozuje, że eksport z rekordowych zbiorów w 2021 roku wynoszących 86 mln ton może spaść do 45,5 mln ton, a zapasy zbóż i roślin oleistych na koniec bieżącego sezonu mogą osiągnąć rekordową wartość 21,3 mln ton. Ukraina w pierwszych 29 dniach kwietnia wyeksportowała 0,763 mln ton zbóż (-72,75% r/r). Wg ukraińskiego urzędu statystycznego łączna pojemność magazynowa Ukrainy wynosi 75 mln ton, z czego 44,5 mln ton mają producenci rolni. Na obszarze objętym konfliktem znajduje się ~14 mln ton powierzchni magazynowych.
  • Ukraińska spółka IMC prognozuje zasiewy na 70% swoich areałów uprawnych w 2022 roku. Według władz spółki dysponuje ona wystarczająca ilością nasion, nawozów, paliwa czy środków ochrony roślin, by uzyskać odpowiednie plony. Pozostałe 30% areału firmy znajduje się na terenach objętych walkami zbrojnymi lub wymaga rozminowania.
  • Nutrien, największy na świecie producent nawozów, powiedział w marcu, że zwiększy roczną produkcję potażu o 1 mln ton do prawie 15 mln ton w odpowiedzi na niepewność dostaw z Europy Wschodniej. Bez większych nakładów inwestycyjnych, kanadyjska spółka jest w stanie zwiększyć produkcję do ~18 mln ton potażu. Rolnicy już teraz reagują, oszczędzając na nawozach i gromadząc zapasy na kilka lat lub przechodzą na obornik. Wysokie ceny nawozów mogą ostatecznie zostać częściowo zrekompensowane przez gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego, szczególnie dla producentów nawozów azotowych, takich jak CF Industries. „Dla firm takich jak Mosaic i Nutrien, które są pionowo zintegrowane i wydobywają własny potaż, powinny odczuć inflację kosztów mniej niż być może CF, która nadal musi kupować amerykański gaz ziemny, aby wytworzyć azot” – powiedział analityk Morningstar, Seth Goldstein.
  • Szacuje się, że produkcja potażu w Rosji w 2022 roku spadnie od 2 do 6 mln ton względem możliwości produkcyjnych wynoszących 15 mln ton. Białoruś ma możliwość wyprodukowania do 13 mln ton potażu rocznie, a spadek produkcji ma wynieść od 6 do 8 mln ton.
  • Najwięksi producenci potażu (składnika nawozów) na świecie w 2020 roku:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Woda

  • NASA pracuje nad systemem aby ułatwić monitorowanie i zarządzanie Tamą Wielkiego Odrodzenia w Etiopii. Celem jest pomoc w minimalizowaniu wpływu na środowisko i maksymalizacja korzyści ekonomicznych dla krajów i ludzi w całym rejonie Nilu. Satelity oferują jeden z najlepszych sposobów oceny tego, co się dzieje w czasie rzeczywistym. Ma to zapobiegać problemom z dostępnością wody w Sudanie i Egipcie, a także ograniczyć szkody wywoływane powodziami. „Możemy spodziewać się konfliktów i napięć związanych z prawami do wody w przyszłości w miarę zmian klimatycznych, a także w miarę powiększania się obszarów pustynnych i stania się bardziej suchymi, mniej gościnnymi miejscami dla ludzi” – powiedział Essam Heggy z NASA, podkreślając rolę technologii, która może zapobiegać m.in. walkom o wodę. Satelitarne zdjęcia z 2019 i 2022 roku pokazują zmiany w zasobach wodnych Etiopii, jakie zaszły po uruchomieniu etiopskiej tamy.

źródło: NASA

Kawa

  • Starbucks poinformował, że jego sprzedaż w Chinach w Q1 2022 spadła o 23% r/r ze względu na nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. W USA sprzedaż wzrosła o 12% r/r. „Jestem przekonany, że biznes Starbucksa w Chinach będzie ostatecznie większy niż nasz biznes w USA” – powiedział dyrektor generalny Howard Schultz w rozmowie z inwestorami. Przychód netto spółki wyniósł 7,64 mld (+14,54% r/r) przekraczając szacunki analityków o 0,05 mld, a firma otworzyła 313 nowych lokalizacji netto w ciągu Q1 2022.

Kakao

  • Opady deszczu były w zeszłym tygodniu poniżej średniej w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale pozostały odpowiednie dla rozwoju średnich zbiorów trwających od kwietnia do września. Zbiory nabierają tempa i osiągną szczyt w przyszłym miesiącu, ponieważ wiele dużych strąków jest prawie dojrzałych. Rolnicy w kilku regionach stwierdzili, że jakość fasoli nieznacznie się poprawiła w porównaniu z początkiem sezonu.
  • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnął 1 maja 1,807 mln ton od początku sezonu 1 października (-3,2% s/s).

Bawełna

  • Zapasy bawełny w USA w marcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • USDA ocenia 27% pszenicy ozimej w USA w stanie dobrym lub doskonałym, co jest najniższą oceną jakości o tej porze roku od 1996 roku, podkreślając wpływ suszy na pszenicę tej zimy i wiosny.
  • Po pięciu latach rekordowych zbiorów szacuje się, że tegoroczne zbiory pszenicy w Indiach prawdopodobnie spadną do 105 mln ton (-4,19% r/r). Wynika to z skrajnych upałów tej wiosny. W 2022 r. Indie odnotowały najcieplejszy marzec od 122 lat, a maksymalna temperatura w całym kraju wzrosła do 33,1 stopnia Celsjusza, czyli prawie 1,86 stopnia powyżej normy, co może przekładać się wg niektórych analityków nawet na 10% spadek produkcji. W lutym indyjski rząd prognozował na rekordowym poziomie 111,32 mln ton – co pozwalało zakładać eksport na poziomie ~12 mln ton, redukując skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W przypadku niższych zbiorów tegoroczny eksport zapewne wyniesie ~10 mln ton. Rząd nie zrewidował jeszcze formalnie swoich szacunków produkcji pszenicy.

Kukurydza

  • Tegoroczne zasiewy kukurydzy są bardzo opóźnione, co stawia pod znakiem zapytania ilość i jakość zbiorów. Największe zaległości występują u czołowych producentów w Iowa, Illinois i Minnesocie, które łącznie odpowiadały za 41% zeszłorocznych zbiorów kukurydzy w USA. Jedna trzecia kukurydzy jest zwykle wysiewana do 1 maja, w tym roku jest to zaledwie 14%. Zazwyczaj do 8 maja jest obsiane ~50% areału kukurydzy.
  • Przetwórstwo kukurydzy w USA w marcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Brazylijscy rolnicy soi zwiększą nasadzenia soi o 1,5% w całym kraju w przyszłym sezonie (zaczynającym się we wrześniu), z 40,8 mln hektarów w sezonie 2021/22 (+4,1% r/r). Rolnicy z największego kraju Ameryki Południowej w 64% stwierdzili, że zmniejszą nawożenie o 20%, podczas gdy 15% stwierdziło, że zredukuje jeszcze bardziej zużycie nawozów ze względu na wysokie ceny i problemy z dostępnością.
  • Przetwórstwo soi w USA w marcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

  • Strategie Grains zwiększyło swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów słonecznika w Unii Europejskiej do poziomu 10,7 mln ton (+2,9% r/r; +0,5 mln ton względem kwietniowych prognoz). To skutek zezwolenia od Komisji Europejskiej na użytkowanie odłogów w tym roku w celu ograniczenia skoków cen żywności i potencjalnych niedoborów wynikających z konfliktu na Ukrainie. Zapasy oleju słonecznikowego w UE są prognozowane na historycznie niskim poziomie pod koniec bieżącego sezonu 2021/22.
  • W przypadku rzepaku Strategie Grains utrzymała swoją prognozę produkcji w UE na 2022 r. na poziomie 18,2 mln ton (+6,8% r/r).
  • Indonezyjski zakaz produktów z oleju palmowego nie budzi niepokoju o dostawy na rynek Unii Europejskiej, ponieważ blok ma rezerwy na kilka tygodni, poinformowała we wtorek unijna grupa FEDIOL zajmująca się olejami roślinnymi. UE importuje średnio około 335 000 ton surowego oleju palmowego z Indonezji miesięcznie, co stanowi ponad 40% całkowitego importu surowego oleju palmowego do Unii. „Obecnie w europejskich magazynach dostępne są 4-6 tygodniowe ilości oleju palmowego, a tymczasowa decyzja rządu Indonezji nie budzi obaw o podaż na rynku europejskim w krótkim okresie” – powiedział FEDIOL.
  • Zapasy olejów roślinnych w USA w marcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • Ptasia grypa w USA pochłonęła już 35 mln sztuk drobiu w 2022 roku.

Ropa naftowa

  • Dziś spotkanie OPEC+. Najprawdopodobniej grupa ponownie podniesie limit produkcyjny o zaplanowane w lipcu 2021 roku 0,432 mln baryłek dziennie. „Oczywiste jest, że rosyjskiego eksportu ropy i innych płynów o wartości ponad 7 milionów baryłek dziennie nie można nadrobić gdzie indziej. Wolne moce produkcyjne po prostu nie istnieją” – powiedział sekretarz generalny OPEC, Mohammad Barkindo. OPEC oczekuje obecnie, że światowy popyt na ropę w 2022 r. wzrośnie o 3,67 miliona baryłek dziennie w 2022 r.
  • Komisja Europejska zaproponowała nową, szóstą już rundę sankcji na Rosję za inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022. Wśród wymienianych nowych sankcji jest odcięcie kolejnych banków (m. in. Sbierbank oraz Credit Bank of Moscow) od systemu SWIFT oraz zakaz wszelkiego importu ropy naftowej z Rosji do krajów unijnych w ciągu 6 miesięcy. Jednocześnie poinformowano, że Węgry i Słowacja otrzymają okres przejściowy w sankcjach, do końca 2023 roku. Węgry żądają, żeby import rurociągowy ropy z Rosji był zwolniony z sankcji, Słowacja domaga się trzyletniego okresu przejściowego, z kolei Czesi oczekują 2- lub 3-letniego opóźnienia sankcji dla nich. Bułgaria oraz Grecja także zgłaszają uwagi zaznaczając bardzo negatywny wpływ sankcji na ich gospodarki. Propozycja Komisji, która wymaga jednomyślnego poparcia 27 krajów UE.
  • BP plc w Q1 2022 osiągnął zysk netto na poziomie $6,25 mld (+137,6% r/r), analitycy prognozowali $4,49 mld, najwyższy od ponad 10 lat. Jednak konieczność odpisu udziałów spółki w rosyjskim Rosneft (19,75%) oznaczał stratę w wysokości $20,4 mld. Wyjście z Rosji i wynikający z tego odpis „nie zmieniły naszej strategii, naszych ram finansowych ani naszych oczekiwań co do dystrybucji udziałowców” – powiedział dyrektor generalny Bernard Looney. Spółka poinformowała, że wykorzysta uzyskane środki do zwiększenia buybacku akcji własnych.
  • Equinor wygenerował $18 mld skorygowanego zysku przed opodatkowaniem w Q1 2022 (+339,02% r/r). „Ciągła dyscyplina kapitałowa i koncentracja na kosztach umożliwiły nam osiągnięcie bardzo dobrych wyników finansowych i przepływów pieniężnych, wzmacniając bilans. Zoptymalizowaliśmy produkcję gazu, aby dostarczać większe ilości, a Hammerfest LNG jest na dobrej drodze do bezpiecznego uruchomienia 17 maja” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Anders Opedal. „Z powodu niskich zapasów gazu w Europie, dużego popytu i ograniczonej podaży” średnia fakturowana cena sprzedaży gazu ziemnego w Europie była o 345% wyższa niż w pierwszym kwartale 2021 r. „Equinor zaprzestał handlu rosyjską ropą. Oznacza to, że Equinor nie będzie zawierał żadnych nowych transakcji ani nie angażował się w nowy transport ropy i produktów naftowych z Rosji” – podała firma. Equinor utrzymał kwartalną dywidendę w wysokości 40 centów na akcję, zgodnie z planem, z czego połowa to zwykła wypłata, a druga połowa postrzegana jako nadzwyczajna wypłata ze względu na wysokie ceny ropy naftowej.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Lukoil odnotował w Q1 2022 zysk w wysokości $2 mld (+1000% r/r), a przychody wzrosły do 723,2 mld rubli (+118,56% r/r). Producent ropy zapowiedział, że nie będzie publikował danych finansowych i operacyjnych za pierwszy kwartał zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
  • Rafineria Leuna w Niemczech, należąca do TotalEnergies, w maju nadal będzie importować rosyjską ropę. Wydajność rafinerii to 240 tysięcy bryłek dziennie. Rafinerie Leuna oraz PCK Schwedt odpowiadają za 12% niemieckiego importu ropy naftowej. TotalEnergies importuje 300 000 – 350 000 ton rosyjskiej ropy Urals miesięcznie rurociągiem Drużba, aby zaopatrywać Leunę w ramach długoterminowych kontraktów z Surgutneftegas i Gazpromneft. Niemiecki minister gospodarki Habeck powiedział, że Niemcy są gotowe wykorzystać swoje krajowe rezerwy ropy naftowej do zasilania Leuny i PCK Schwedt.
  • Meksykański Pemex poinformował o zysku $6,17 mld w Q1 2022 (rok wcześniej odnotował stratę prawie -$2 mld), redukując swoje zadłużenie o $0,9 mld do poziomu $108,1 mld. Pemex jest jedną z najbardziej zadłużonych spółek naftowych na świecie. Spółka otrzymała w pierwszym kwartale od meksykańskiego rządu $2,3 mld na spłatę zadłużenia oraz $804 mln na budowę rafinerii Olmeca, która ma rozpocząć pracę jeszcze w 2022 roku. Budowa rafinerii przekroczyła zakładany budżet o ~$5 mld. Pemex w Q1 2022 wyprodukował średnio 1,755 mln baryłek ropy naftowej dziennie (+2,3% r/r).
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +1,3 mln baryłek, do 415,7 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,829 mln baryłek. Z rezerw strategicznych USA na rynek wprowadzono 3,1 mln baryłek.
  • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA spadł do 88,4% (-1,9 pp t/t).
  • Wydobycie ropy naftowej w USA utrzymuje się na stałym poziomie 11,9 mln baryłek dziennie (b/z t/t), najwięcej od maja 2020 roku.

Gaz ziemny

  • Amerykańskie prognozy pogody na ten i przyszły tydzień mówią o wyższych od średnich temperaturach, co doprowadzi do wcześniejszego uruchomienia klimatyzatorów. Cooling degree days (CDD) to współczynnik „stopniodni chłodzenia” w USA, który na pierwsza połowę maja jest szacowany na 84 CDD, podczas gdy 30-letnia średnia wynosi 64 CDD. CDD, używane do szacowania zapotrzebowania na chłodzenie domów i firm, mierzą liczbę stopni, w których średnia dzienna temperatura wynosi powyżej 18°C.
  • Wzrost produkcji (gaz), chociaż został opóźniony w czasie, myślę, że jest tuż za rogiem i zaczniemy widzieć wzrost wielkości produkcji w miesiącach letnich” – powiedział Daniel Myers, analityk rynku w Gelber & Associates w Houston
  • Energy Transfer poinformował, że jego jednostka LNG zgodziła się dostarczać 2 miliony ton rocznie (mtpa) LNG z planowanego projektu Lake Charles w stanie Luizjana do singapurskiej jednostki domu handlowego Gunvor Group Ltd. Umowa na dostawy jest zawarta na 20 lat, a pierwsze dostawy mają rozpocząć się w 2026 r. Firmy nie ujawniły ceny zakupu, ale poinformowały, że jest ona indeksowana do benchmarku Henry Hub NGc1 plus stała opłata za upłynnienie.
  • NextDecade podpisał 15-letnią umowę na dostawę 1,75 mln ton LNG z francuską grupą energetyczną Engie S.A. LNG będzie dostarczane z projektu eksportowego Rio Grande LNG NextDecade w Brownsville w Teksasie, a pierwsze dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku.
  • Hiszpania w 2022 roku odeszła od neutralności w konflikcie politycznym między Algierią a Marokiem, stając po stronie Maroka. W efekcie Algieria zapowiedziała, że jakakolwiek dalsza odsprzedaż gazu ziemnego, który jest dostarczany do Hiszpanii gazociągiem Maghreb – Europa zostanie potraktowana jako naruszenie umowy i może skutkować rozwiązaniem umowy czyli de facto wstrzymaniem dostaw algierskiego gazu do Hiszpanii. Od października 2021 dostawy gazociągiem Maghreb-Europa są zawieszone, jednak wg informacji ze strony algierskiej wznowienie tranzytu ma nastąpić w tym tygodniu. Gazociąg ma możliwość dostaw 12 mld m3 rocznie gazu ziemnego.
  • Zapasy gazu w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii (UE28) wzrosły do ​​1 maja do 380 terawatogodzin (TWh) czyli +27,09% m/m, zgodnie z szacunkami opracowanymi przez Gas Infrastructure Europe (GIE). To -18% względem 5-letniej średniej sprzed pandemii. Jeśli akumulacja zapasów w okresie letnim będzie przebiegać zgodnie z tą samą trajektorią, co w ciągu ostatnich dziesięciu lat, oczekuje się, że do 1 października zapasy osiągną 904 TWh (-8% względem 5-letniej średniej sprzed pandemii).
  • Rosja wyraziła zainteresowanie inwestycjami w projekt gazociągu Nigeria-Maroko, który jest opracowywany od 201 roku. Oprócz połączenia obu krajów, oczekuje się, że rurociąg o długości 5 660 km połączy również niektóre inne kraje afrykańskie z Europą. „Jest to rurociąg, który poprowadzi nasz gaz przez wiele krajów w Afryce, a także aż na skraj kontynentu afrykańskiego, gdzie możemy mieć również dostęp do rynku europejskiego” – powiedział Timipre Sylva.
  • Gujana rozpoczęła rozmowy z Exxon Mobil Corp na temat budowy ponad 190-kilometrowego, podmorskiego gazociągu. Miałby on służyć do zaopatrzenia kraju w gaz ziemny będący produktem ubocznym wydobycia ropy naftowej przez Exxon w bloku Stabroek. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na energię w Gujanie potroi się w ciągu najbliższych pięciu lat wraz z szybko rozwijającą się gospodarką.
  • Krajowa firma naftowa Timoru Wschodniego chce rozpocząć produkcję gazu ziemnego ze swoich złóż Greater Sunrise do 2030 r. Główna siła napędowa jego gospodarki, pole naftowo-gazowe Bayu Undan, osiąga dojrzałość i przestanie produkować surowce energetyczne do 2023 roku. Rozwój Greater Sunrise, odkrytego po raz pierwszy w 1974 roku, został wstrzymany przez rozwiązany spór o granicę morską między Timorem Wschodnim a Australią oraz przez spór z operatorem Woodside Petroleum. Wśród udziałowców Greater Sunrise znajdują się Woodside z udziałem 33,44%, Timor Gap z 56,56% i Osaka Gas z 10%.
  • Exxon Mobil Corp poinformował, że sprzeda swoją rumuńską jednostkę upstream producentowi gazu Romgaz za ponad $1 mld. Exxon jest obecny w rumuńskim sektorze upstream od listopada 2008 roku, kiedy to nabył udział w głębokowodnym bloku Neptun Deep na Morzu Czarnym. Umowa z Romgazem obejmuje wszystkie udziały w Exxon Mobil Exploration and Production Romania wraz z udziałami w XIX Bloku Neptuna w Rumunii. Finalizacja umowy ma nastąpić jeszcze w Q2 2022.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,4 mld stóp sześciennych (-0,3 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 91,2 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2022 wynosi 93,9 mld stóp sześciennych (-0,63% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju wynosi średnio 12,2 bcfd (-0,81% m/m).

Energia odnawialna

  • Fortescue Metals Group chce w 2023 roku podjąć stateczną decyzję inwestycyjną o wejściu w projekt zielonego wodoru w Australii. Projekt Gibson Island w północno-wschodnim stanie Queensland jest jednym z wielu niepewnych transakcji i badań ujawnionych przez czwartego co do wielkości producenta rudy żelaza na świecie w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W grudniu zakończono pierwszą fazę studiów wykonalności dotyczących wykorzystania elektrolizy zasilanej energią odnawialną do produkcji 50 000 ton zielonego wodoru rocznie.

Uran

  • Konsorcjum pod przewodnictwem Finlandii Fennovoima poinformowało w poniedziałek, że zrezygnowało z kontraktu dla rosyjskiego państwowego Rosatomu na budowę elektrowni jądrowej w Finlandii, powołując się na opóźnienia i zwiększone ryzyko związane z wojną na Ukrainie. Projekt Hanhikivi 1 zwiększyłby zależność energetyczną Finlandii od Rosji. Fennovoima poinformował, że rozwiązał umowę z powodu „znacznych opóźnień i niemożności realizacji projektu przez RAOS Project”, odnosząc się do fińskiej spółki zależnej Rosatomu. Rosatom powiedział, że jest „bardzo rozczarowany” decyzją, która, jak twierdzi, została podjęta bez szczegółowych konsultacji z udziałowcami projektu. „Projekt posuwa się naprzód i nawiązaliśmy dobre stosunki robocze z naszym klientem” – napisał Rosatom w swoim oświadczeniu, dodając, że zastrzega sobie prawo do obrony swoich interesów „zgodnie z obowiązującymi umowami i przepisami prawa”. „Myślę, że energia jądrowa będzie potrzebna również w przyszłości, ale to tylko moja osobista opinia” – powiedział dziennikarzom prezes zarządu Fennovoima, Esa Harmala, odnosząc się do pytań czy będzie szukany nowy partner do ukończenia projektu.

Złoto

  • Barrick Gold Corp poinformował w swoich wynikach o sprzedaży złota po średniej cenie $1 876/oz w Q1 2022 (+5,6% r/r), a także o wyższych cenach za miedź ($4,68/funt czyli +14% r/r). Produkcja złota w Q1 2022 wyniosła 990 tysięcy uncji (-10,1% r/r) przy koszcie produkcji $1 164/oz (+14,34% r/r). Skorygowany zysk na akcję spółki wyniósł $0,26/akcję – o $0,02 wyżej niż prognozy analityków. Dobre wyniki spółki skutkują podniesieniem kwartalnej dywidendy z $0,1/akcję (wypłaconej 15 marca) do $0,2/akcję (która zostanie wypłacona 15 czerwca).

Miedź

  • FED niedługo rozpocznie agresywną podwyżkę stóp w czasie, gdy zarówno gospodarki Chin, jak i UE będą zmagać się z problemami, co nie jest dobre dla cen miedzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Chiny będą przeżywać przedłużającą się blokadę” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.
  • International Copper Study Group (ICSG) prognozuje, że globalny rynek miedzi będzie miał nadwyżki w wysokości 142 000 ton w 2022 roku oraz 352 000 ton w 2023 r.
  • Peruwiańskie społeczności tubylcze okupujące kopalnie miedzi zgodzą się na rozmowy z urzędnikami i przedstawicielami firm tylko wtedy, gdy rząd zniesie stan wyjątkowy wprowadzony 27 kwietnia w regionie, który zawiesił swobody obywatelskie, w tym prawo do zgromadzeń i protestów. „Nie będziemy uczestniczyć, jeśli stan wyjątkowy będzie się utrzymywał”, powiedział Edison Vargas, przywódca społeczności Fuerabamba, jednej z dwóch lokalnych społeczności protestujących przeciwko kopalni Las Bambas wraz z pobliskim Huancuire. Vargas dodał, że na terenie kopalni pozostaje około 700 członków społeczności, wraz z 300 członkami społeczności Huancuire.
  • Aktywność hut miedzi (wskaźnik dyspersji) w kwietniu, wg SAVANT, wzrosła do 48,7 punktów (+0,8 pkt m/m). Wskaźnik dyspersji na poziomie 50 punktów pokazuje, że huty działają na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Ameryka Południowa oraz Azja i Oceania były jedynymi regionami, które miały powyżej 50 punktów, podczas gdy planowane prace konserwacyjne utrzymywała wydajność na niskim poziomie w Europie i Afryce.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Dane pokazują, że jest wystarczająco dużo niklu i litu, aby wyprodukować do 14 milionów pojazdów elektrycznych (EV) na całym świecie w 2023 roku. Oznacza to, że Europa może przyśpieszyć odejście od paliw kopalnych. W badaniu opartym na danych BloombergNEF dotyczących globalnych maksymalnych ilości niklu i litu do akumulatorów elektrycznych, grupa Transport and Environment (T&E) poinformowała, że w 2025 roku globalna produkcja pojazdów elektrycznych może wynieść nawet 21 mln pojazdów. Jeśli wyłączyć z tych szacunków rosyjski nikiel, będzie to 19 mln pojazdów. W 2021 roku globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła do 4,2 mln sztuk (+110% r/r), a firma konsultingowa LMC prognozuj, że w 2023 roku będzie to 9 mln sztuk, podczas gdy w 2025 ma wzrosnąć do 14,2 mln sztuk rocznie.
  • Globalny wskaźnik dyspersji dla niklu wzrósł w kwietniu do 49,1 punktów (+1,8 pkt m/m). Wskaźnik dyspersji na poziomie 50 punktów pokazuje, że huty działają na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Produkcja wysokiej jakości niklu rafinowanego, czyli niklu klasy 1, odnotowała najsilniejszy miesiąc aktywności od października 2020 roku.
  • Rio Tinto prognozuje, że jakiekolwiek sankcje wobec rosyjskiego producenta aluminium Rusal za inwazję Moskwy na Ukrainę znacznie zakłócą rynek aluminium i podniosą ceny.
  • Meksyk współpracuje z rządami Argentyny, Boliwii i Chile, aby stworzyć stowarzyszenie litowe, aby kraje mogły dzielić się swoją wiedzą ekspercką w zakresie wydobycia. „Będziemy pracować. Już robimy to razem w zakresie rozwoju, eksploracji, przetwarzania, nowych technologii” – powiedział prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador na regularnej konferencji prasowej. Boliwia, Chile i Argentyna znajdują się na szczycie tak zwanego „trójkąta litowego”, regionu zawierającego prawie 56% światowych zasobów tego metalu, zgodnie z najnowszymi danymi USGS.
  • LME poinformowało, że zaprzestało wpuszczania ołowiu produkowanego w Rosji do swoich magazynów po sankcjach Unii Europejskiej na produkty tego kraju.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *