aktualności – 4 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

USDA

We wtorek 2 września opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Dwa wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 1 września 2019 źródło: opracowanie własne

stan zbiorów wg USDA – 1 września 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

soja

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Kawa

  • Eksport kawy z Brazylii w sierpniu wyniósł 2,98 mln 60kg worków (+31,85% r/r). Prognozy pogody na zbiory we wrześniu i październiku wspierają dalszy wzrost eksportu z Brazylii.

Cukier

  • Eksport cukru z Brazylii w sierpniu wyniósł 1,51 mln ton (+5,6% r/r), z kolei eksport etanolu wyniósł 314,4 mln litrów (+30,29% r/r).
  • Międzynarodowa Organizacja Cukru prognozuje w poniedziałek globalny deficyt cukru na poziomie 4,76 mln ton w sezonie 2019/20.

Kakao

  • Pojawiają się obawy o choroby upraw kakao po ulewnych deszczach na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Soja

  • Obszar zasiewów soi w Brazylii (które się zaczynają we wrześniu) wyniesie 36,3 mln hektarów (+1,1% r/r). Dotychczasowy średni przyrost areału obsiewów soi przez ostatnią dekadę w Brazylii wynosił 5,2% r/r – spadek wynika z obaw związanych z wojną handlową USA-Chiny oraz afrykańskim pomorem świń dziesiątkującym hodowle świń w Azji i Europie, a zwłaszcza w Chinach.

Ropa i gaz

  • Carnarvon Petroleum Ltd poinformował, że odwiert Dorado-3 w Australii Zachodniej potwierdził rezerwy ropy i gazu. Rejon Dorado ma posiadać 171 mln baryłek ropy, co jest trzecim pod względem zasobności polem w Australii Zachodniej, jednak spółka Santos Ltd (posiadająca 80% praw do wierceń w Dorado) podała w komunikacie, że odkrycia są „większe niż oczekiwano”.
  • Stany Zjednoczone stają się coraz bardziej znaczącym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG), odpowiadając obecnie za 10% światowego eksportu. W sierpniu USA osiągnęły także rekordową produkcję na poziomie 31 mln ton LNG. Problemem dla dotychczasowego lidera eksportu LNG, Kataru, jest także rosnąca podaż z rosyjskiego terminala na Morzu Arktycznym oraz utrata rynku w Australii, która w lipcu i sierpniu wyeksportowała więcej LNG niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Obecnie najwięksi eksporterzy LNG to Australia, Katar, Stany Zjednoczone, Rosja i Malezja, podczas gdy w poprzednich latach to Nigeria i Indonezja rywalizowały o miejsca w pierwszej piątce. W USA działają zakłady eksportowe o wydajności 46 milionów ton rocznie (mtpa), kolejne zakłady o wydajności 27 mtpa są w trakcie budowy. Katar z kolei planuje rozbudowę swoich zakładów aż do osiągnięcia wydajności na poziomie 110 mtpa. Jednocześnie trwają budowy zakładów o wydajności co najmniej 10 mtpa w Mozambiku, Nigerii, Rosji, Kanadzie, Meksyku i Papui Nowej Gwinei. Światowa wydajność w marcu 2018 roku wynosiła 369 mtpa. Gaz ziemny odpowiada za niecałe 25% źródła energii na świecie, z czego 9,8% jest dostarczany poprzez LNG, wzrost udziału LNG w latach 2000-2016 wynosił średnio 6% r/r.

    światowi producenci LNG 2010-2018 źródło: Reuters Eikon

  • Jedna z wiodących na świecie konferencji poświęconych ropie i gazowi, Oil & Money, zmieni nazwę na Energy Intelligence Forum, aby odzwierciedlić światowy trend zmiany na czystszą energię w walce ze zmianami klimatu. Ten ruch pojawia się, gdy New York Times, który sponsorował wydarzenie od jego pierwszej edycji 40 lat temu, postanowił zakończyć sponsoring. W oświadczeniu we wtorek gazeta powiedziała, że ​​temat konferencji „budzi nasze obawy”. Ta głośna konferencja regularnie przyciąga liderów największych światowych koncernów naftowych i gazowych, w tym Royal Dutch Shell, BP i Total.
  • Eksport ropy z Wenezueli spadł w sierpniu do 770 tysięcy baryłek dziennie (-22,4% m-c/m-c). Jest to skutkiem sankcji amerykańskich i ostrzeżenia USA, że firmy kupujące od wenezuelskiej PDVSA mogą zostać dotknięte sankcjami, co spowodowało anulowanie sierpniowych dostaw ropy do chińskiego odbiorcy CNPC.

    eksport ropy z Wenezueli (luty – sierpień 2019), źródło: Reuters Eikon

Złoto

  • Rezerwy złota utrzymywane przez bank centralny Wenezueli spadły o $1 miliard w pierwszej połowie 2019 r, Wenezuela posiada obecnie $ 4,62 mld w złocie. Jest to najniższa ilość rezerw złota Wenezueli od 75 lat. Szacuje się, że Bank Centralny Wenezueli ma około 102,4 ton złota, co oznacza sprzedaż 26,36 ton złota w pierwszej połowie 2019 roku.

Metale przemysłowe

  • Zapasy niklu LME na żądanie lub dostępne do dostawy spadły do ​​83 352 ton, do najniższych poziomów od 2011 roku.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 4 września nadawanym live o 13:10 gościem w programie był Michał Stajniak z Domu Maklerskiego XTB:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *