aktualności – 4 styczeń 2021

Nowy rok, a aktualności i program pozostają bez zmian – wciąż spora dawka informacji na tematy surowcowe i omówienie aktualnej sytuacji. Zapraszam serdecznie do oglądania!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

surowcowe info 4 styczeń 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Tradycyjnie na koniec miesiąca otrzymaliśmy z USDA dane dotyczące cen jakie płacono amerykańskim farmerom za poszczególne produkty rolne:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Donald Trump zatwierdził wsparcie dla amerykańskiej gospodarki oraz wydatki rządowe w wysokości $2,3 bln dolarów. To zapobiegło częściowemu zamknięciu rządu federalnego i przywróciło zasiłki dla bezrobotnych.

Kawa

  • Szacuje się, że wietnamski eksport kawy w 2020 roku zamknie się na 25,2 mln 60-kg worków (-7,35% r/r).
  • Zapasy kawa w magazynach ICE – trzynasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +23 tysiące worków

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Międzynarodowa Organizacja Cukru prognozuje deficyt cukru na poziomie 3,5 mln ton w sezonie 2020/21.

Kakao

  • Opady deszczu na Wybrzeżu Kości Słoniowej podniosły oczekiwania dotyczące podaży kakao przy wciąż ograniczonym przez pandemię popycie.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

  • W 2020 roku Egipt wyeksportował 1,7 mln ton pomarańczy, wyprzedzając tym samym wieloletniego konkurenta w tym obszarze: Hiszpanię i zajmując pierwsze miejsce pod względem eksportu cytrusów. Drugie miejsce w eksporcie zajmuje Hiszpania, trzecie RPA a czwarte USA. Szacunkowy obszar obsadzony pomarańczami w bieżącym sezonie 2020/21 to ~519 tysięcy akrów, co powinno pozwolić Egiptowi na utrzymanie statusu największego eksportera na świecie. Bank Światowy szacuje, że Egipt realizuje jedynie 30% – 40% swojego potencjału eksportowego w zakresie kluczowych towarów rolnych.

Bawełna

  • Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 30 grudnia to 70 847 bel 480-funtowych (-8,38% t/t). Drugi tydzień spadków z rzędu.

Kukurydza

  • Argentyna zawiesi sprzedaż kukurydzy na eksport do 28 lutego 2021. Ma to na celu uchronienie krajowego rynku żywności przed rosnącymi cenami i deficytem towaru. Kraj wyeksportował 34,23 mln ton kukurydzy z sezonu 2019/20 i chce by pozostałe 4,27 mln ton zasiliło rynek krajowy. Confederaciones Rurales Argentinas (CRA), która reprezentuje ponad 109 000 producentów rolnych, twierdzi że nikt nie konsultował z nimi tej decyzji i że jest ona nielogiczna. To kolejny duży eksporter (po Rosji) ograniczający eksport zbóż w 2021 roku. Argentyna jest trzecim eksporterem kukurydzy na świecie.
  • Prognozy pogody dla Argentyny i Brazylii wciąż mówią o upałach i braku opadów – co pogłębia obawy o ilość i jakość zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21.

Ryż

  • Wstępne dane eksportowe z Wietnamu mówią o sumarycznej wysyłce 6,146 mln ton (-3,5% r/r).

Soja

  • W ubiegłym tygodniu, 30 grudnia 2020, zakończył się 20-dniowy strajk robotników przetwórczych soi w Argentynie, wznawiając pracę w swoich zakładach. Strajk został zakończony dzięki osiągnięciu porozumienia w sprawie podwyżek płac o 25% – podwyżka będzie przydzielona dwuetapowo pomiędzy styczniem a sierpniem. Dalsze podwyżki w 2021 roku mają być określone stopą inflacji. W 2020 roku inflacja w Argentynie przekroczyła 30% r/r.
  • Prognozy pogody dla Argentyny i Brazylii wciąż mówią o upałach i braku opadów – co pogłębia obawy o ilość i jakość zbiorów soi w sezonie 2020/21.

Pozostałe zboża

  • Irak podał 21 grudnia, że ​​jest gotowy wyeksportować 700 000 ton jęczmienia do Iranu po cenie $125/tonę w ramach płatności, które rząd iracki jest winien Iranowi.

Ropa naftowa

  • W okresie świątecznym Rosja zasugerowała podniesienie produkcji ropy naftowej przez grupę OPEC+ o 500 tysięcy baryłek dziennie już od lutego 2021. Jednak całość OPEC+ raczej nie zgodzi się na taki ruch biorąc pod uwagę, że m.in. Wielka Brytania, Niemcy i Francja mają wprowadzone obostrzenia dotyczące przemieszczania się obowiązujące co najmniej do końca stycznia, co negatywnie odbija na popycie na ropę naftową.
  • OPEC+ poinformował, że w listopadzie wypełnienie zobowiązań grupy w zakresie cięć wydobycia ropy naftowej wyniosło 101%. Sam OPEC osiągnął 104%, podczas gdy pozostali członkowie porozumienia wypełnili swoje zobowiązania w 95%.
  • Iracki eksport ropy naftowej w grudniu 2020 utrzymał się na stabilnym poziomie 2,7 mln baryłek dziennie. Irak w pełni wypełnia zobowiązania wynikające z ustaleń OPEC+.
  • Import ropy naftowej przez Chiny w listopadzie 2020 nie zmienił kluczowych dostawców:
    Arabia Saudyjska z 8,48 mln ton (+3,3% r/r)
    2. Rosja z 6,104 mln ton (-20,2% r/r)
    3. Irak z 5,09 mln ton (-12,1% r/r)
    4. Angola z 3,42 mln ton (-6,0% r/r)
    5. USA z 3,61 mln ton (+1288,0% r/r)
    6. Brazylia z 3,104 mln ton (-24,6% r/r)
    Wg danych Chiny nie zakupiły w ogóle ropy z Wenezueli, a z Iranu zakupili 259 tysięcy ton ropy.
  • China National Petroleum Corp (CNPC) poinformowało, że wydobycie ropy i gazu na złożu Changqing (największe pole gazowe w Chinach) wzrosło w 2020 roku do rekordowego poziomu ponad 60 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej. Składał się na to 24,52 mln ton ropy naftowej oraz 44,53 mld m3 gazu ziemnego. Wyniki przebiły także prognozowane wydobycie: 25,0 mln ton ropy i 42 mld m3 W 2020 roku potwierdzono także rezerwy zasobów na złożu Changqing, dodając 361 mln ton ropy i 305,8 mld m3 gazu.
  • Globalna firma handlująca surowcami, Trafigura, sfinalizowała zakup 10% udziałów w projekcie Rosniefti Vostok Oil w Arktyce. Rosneft szacuje rezerwy w projekcie na 44 mld baryłek, a umowa ma zapewnić Trafigurze bezpośredni dostęp do ropy z tego projektu. Projekt będzie wymagał rozbudowy rurociągów, dróg, portu morskiego i innej infrastruktury. Przewiduje się, że ropa naftowa będzie transportowana do Azji szlakiem Morza Północnego (NSR). Nie podano wartości transakcji, ale cały projekt szacuje się na ponad $70 mld.
  • Kambodża rozpoczęła wydobycie ropy naftowej w Zatoce Tajlandzkiej. To pierwsza operacja wydobywania ropy naftowej tego kraju. Rząd współpracuje w tym zakresie z singapurskim KrisEnergy Ltd. Umowa o zagospodarowanie roponośnego obszaru oznaczonego jako Blok A o powierzchni 3 083 km2 została podpisana w 2017 roku. Pierwsza faza projektu ma składać się z pięciu odwiertów i dostarczać 7,5 tysiąca baryłek ropy naftowej dziennie. Konsumpcja ropy naftowej w Kambodży to około 50 tysięcy baryłek dziennie.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 29,257 mln (-0,43% t/t). Czwarty tydzień spadków z rzędu.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -6,1 mln baryłek baryłek do 493,5 mln baryłek (-1,22% t/t), prognozowano spadek o -2,6 mln baryłek.
  • Eksport ropy naftowej wzrósł do 3,6 mln baryłek dziennie (+16,13% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o trzy do 267 punktów.

Gaz ziemny

  • Konsorcjum Nord Stream 2 pod przewodnictwem Rosji poinformowało o zakończeniu układania rur na niemieckich wodach terytorialnych. Tym samym zakończone zostały prace na odcinku o długości 2,6 km które były blokowane groźbą amerykańskich sankcji. Do zakończenia projektu potrzeba jeszcze ułożenia ~100 km rurociągu.
  • Gazprom poinformował o rozpoczęciu dostaw gazu ziemnego do Serbii i Bośni rurociągiem TurkStream oraz przez system transportu gazu ziemnego w Bułgarii. To oznacza, że za pośrednictwem TurkStream rosyjski gaz ziemny dociera do sześciu państw: Bułgarii, Grecji, Macedonii Północnej, Rumunii, Bośni i Serbii.
  • Sinopec Corp zobowiązał się do maksymalizacji krajowej produkcji gazu o mln m3 dziennie (do końca stycznia) i zwiększenia importu LNG w związku z niskimi temperaturami w Chinach. Poinformowano, że import do terminali odbiorczych w północno-chińskim Tianjin i wschodnio-chińskim Qingdao osiągnie w styczniu nowe maksima, bez podawania szczegółowych wartości.
  • PetroChina Co Ltd planuje zwiększyć dwukrotnie wydobycie gazu łupkowego z działalności w dorzeczu Syczuanu do 2025 roku. Będzie to oznaczało wydobycie ponad 22 mld m3 W 2020 roku PetroChina zwiększyła wydobycie gazu łupkowego o 40%. W tym samym okresie Sinopec także planuje podwojenie swojego wydobycia w Fuling (też w dorzeczu Syczuanu) do 13 mld m3.
  • Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu ziemnego do Europy rurociągiem transadriatyckim (TAP). Przepustowość szacuje się na 10 mld m3 gazu rocznie, z czego 8 mld m3 do Włoch, a pozostałe 2 mld m3 do Grecji i Bułgarii. Roczne zużycie gazu ziemnego w Europie wynosi około 500 mld m3.
  • Iran wznowi normalne przepływy gazu do Iraku w środę po osiągnięciu we wtorek porozumienia z Irakiem w sprawie niezapłaconych rachunków na kwotę ponad $6 mld. Minister energetyki Iranu, Reza Ardakanian, poinformował, że irackie władze spłaciły „znaczną część” zadłużenia, jednak nie padły żadne konkretne kwoty.
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu pozostała na poziomie 83 aktywnych punktów.
  • Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 91,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 117,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
  • Grudniowy eksport LNG z USA wynosi średnio rekordowe 10,7 bcfd.

Złoto

  • Zimbabwe zakazało stosowania rtęci w górnictwie, głównie dotyczy to wydobycia złota. Drobni górnicy złota (odpowiadający za połowę podaży złota w kraju) wykorzystują rtęć w swoich rzemieślniczych kopalniach. Będą też kontrolowane miejsca uwalniania rtęci do środowiska takie jak kotły, spalarnie i elektrownie.
  • Zapasy złota w magazynach CME Group na dzień 03 grudnia 2020 wynosiły 38 156 811 uncji (-0,01% t/t).
  • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 2 733 kilogramów (b/z t/t).

Srebro

  • Zapasy srebra w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 396 541 871 uncji (+0,15% t/t). Szósty tydzień wzrostów z rzędu.
  • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 2 961 083 kilogramy (+3,11% t/t). Siódmy tydzień wzrostów z rzędu.

Platyna i pallad

  • Zapasy platyny w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 623 073 uncji (b/z t/t).
  • Zapasy palladu w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 138 122 uncji (b/z t/t).

Metale przemysłowe

  • Chilijska produkcji miedzi w listopadzie 2020 wyniosła 493 538 ton (-2,1% r/r). W okresie styczeń – listopad 2020 wyniosła 5,29 mln ton (-0,2% r/r).
  • Fińska firma technologiczna Metso Outotec wygrała przetarg na dostawę technologii do nowego koncentratora miedzi w Rosji o zdolności przerobowej co najmniej 80 mln ton rudy rocznie. To druga umowa tej firmy dotycząca Rosji podpisana w grudniu 2020. Szacuje się, że obie umowy są warte łącznie około $250 mln.
  • Chiny planują do 2025 roku zbudować jedną lub dwie zagraniczne kopalnie rudy żelaza by pokryć część swojego zapotrzebowania. Celem jest pokrycie co najmniej 20% importu rudy żelaza z chińskich kopalni zagranicznych. Prawdopodobnie będą to lokalizacje w Afryce Zachodniej i/lub w Australii Zachodniej.
  • Chiny pozwolą na importzłomu stalowego objętego kodami celnymi 7204100010, 7204210010, 7204290010, 7204410010 i 7204490030, które nie będą klasyfikowane jako odpad stały, co pozwoli na swobodny import bez ograniczeń.
  • Chińska spółka Sichuan Yahua Industrial Group Co Ltd podpisała umowy na dostawy wodorotlenku litu o jakości wystarczającej do produkcji akumulatorów dla Tesli w latach 2021–2025. W maju 2020 spółka uruchomiła zakład produkcyjny wodorotlenku litu o wydajności 20 tysięcy ton rocznie.
  • Chiński Tianqi Lithium Corp zawarł porozumienie o przedłużenia terminów spłaty pożyczek o wartości ponad $3 miliardów. Brak możliwości spłaty wynikał ze spadku światowych cen litu. Akcjonariusze muszą 5 stycznia zatwierdzić zgodę na przedłużenie terminu spłaty do 26 listopada 2021 roku, z opcją przedłużenia o kolejny rok. Kolejne pożyczki, z terminem zapadalności na listopad 2022 zostaną także przesunięte na 2023 rok z opcją kolejnego, rocznego przedłużenia.
  • Zapasy miedzi w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 77 599 ton (+0,98% t/t).
  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 86 679 ton (+15,34% t/t). Drugi tydzień wzrostów z rzędu.
  • Zapasy aluminium w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 46 472 ton (b/z t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 224 235 ton (-0,46% t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 498 ton (b/z t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 28 581 ton (-13,01% t/t). Siódmy tydzień spadków z rzędu.
  • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 5 475 ton (b/z t/t).
  • Zapasy ołowiu w magazynach CME Group na dzień 30 grudnia 2020 wynosiły 750 ton (b/z t/t).
  • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 45 863 ton (-2,61% t/t). Drugi tydzień spadków z rzędu
  • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 18 111 ton (-4,84% t/t). Dziesiąty tydzień spadków z rzędu.
  • Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2020 wynosiły 13 399 tony (+34,11% t/t). Drugi tydzień wzrostów z rzędu.
  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *