Dziś spotkanie OPEC+ – więc na rynku ropy może się dziać sporo! Ale w jakim momencie możemy spodziewać się spektakularnego ruchu na ropie i w którym kierunku? O tym już o 14:00 w najnowszym odcinku programu Surowcowe info!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- kawa
- cukier
- kakao
- ryż
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Kawa
- W styczniu 2021 globalny eksport kawy wyniósł 10,21 mln 60-kg worków (-3,4% r/r).
- Amerykańscy przetwórcy kawy zgłaszają znaczny wzrost kosztów, związany głównie z transportem. Część ładunków, które już były zamówione są opóźnione o 2-3 miesiące ze względu na niedobór kontenerów w Azji i Ameryce Południowej. Możliwe, że w najbliższym czasie zaczną spadać stany magazynowe ICE w USA.
- W pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wietnamski eksport kawy szacuje się na 4,5 mln 60-kg worków (-18,5% r/r).
Cukier
- Pierwsze pięć miesięcy sezonu 2020/21 w indyjskich cukrowniach zakończyło się produkcją na poziomie 23,38 mln ton cukru (+20% s/s).
Kakao
- Z półrocznym poślizgiem wynikającym z posiadania niesprzedanych zapasów, Wybrzeże Kości Słoniowej rozpoczęło sprzedaż kontraktów na kakao na sezon 2021/22.
Ryż
- Wietnamski eksport ryżu w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wyniósł 638 tysięcy ton (-31,4% r/r), z czego w samym lutym wyniósł on ~290 tysięcy ton.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Rosja może obniżyć podatek od importu drobiu z Brazylii, jeśli nie nastąpi wzrost cen drobiu krajowego. Rosyjski import drobiu na 2021 rok bez cła jest limitowana do 364 tysięcy ton – powyżej tej kwoty nakładane jest 65% cło. Potencjalne skutki obniżenia cła są obecnie badane przez rosyjskie ministerstwo rolnictwa.
Ropa naftowa
- Anonimowe źródła przy OPEC+ sugerują, że niektórzy kluczowi gracze w organizacji OPEC mogą proponować i forsować przedłużenie aktualnych cięć produkcji co najmniej na kwiecień 2021. Jednak większość analityków spodziewa się zmniejszenia ograniczeń o kolejne 0,5 mln baryłek dziennie. Przedstawiciel Rosji w komitecie technicznym OPEC +, Denis Deryushkin twierdzi, że rynek ropy ma deficyt 0,5 mln baryłek i o taką wartość OPEC+ powinno zwiększyć produkcję. Wg informacji z Moskwy, Rosja chce uzyskać zgodę na zwiększenie produkcji o 0,125 mln baryłek dziennie.
- Rosyjskie wydobycie kondensatu ropy i gazu w lutym spadło do 10,1 mln baryłek dziennie (-0,59% m/m).
- Wietnamski eksport ropy naftowej w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wyniósł 519 tysięcy ton (-27,1% r/r). Z kolei import produktów naftowych wyniósł 1,7 mln ton (-20,8% r/r).
- Exxon Mobil Corp podczas „investor day” zaprezentował prognozy wydatków pomiędzy $16 a $19 mld w 2021 roku, a w 2022 pomiędzy $20 a $25 mld, przy niezmienionej produkcji około 3,7 mln baryłek dziennie. Wydatki Exxon na wydobycie ropy i gazu skupią się na Gujanie, Brazylii i basenie permskim, gdzie szacuje się tegoroczne wydobycie na poziomie 0,4 mln baryłek dziennie, a do 2025 roku ma wzrosnąć do 0,7 mln baryłek – to znacznie ostrożniejsze prognozy niż przed pandemią, w 2019 roku spółka prognozowała wydobywanie 1 mln baryłek ze złóż łupkowych do 2024 roku. Spółka planuje też redukcję zatrudnienia m.in. w swoim singapurskim oddziale – sumarycznie o około 15% jeszcze w 2021 roku.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, o +21,6 mln baryłek, do 484,6 mln baryłek (+4,66% t/t), prognozowano spadek o -0,932 mln baryłek. Rafinerie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej ze względu na wstrzymaną przez mrozy produkcję w lutym zmniejszyły swoje zapotrzebowanie o prawie 60% – co przełożyło się na tak duży wzrost zapasów ropy naftowej.
Gaz ziemny
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 112,2 mld stóp sześciennych (+6,0 bcfd względem piątkowych prognoz), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 105,0 bcfd (+6,2 bcfd względem piątkowych prognoz).
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2021 to 90,5 mld stóp sześciennych (+4,62% m/m) dziennie gazu ziemnego.
Energia odnawialna
- Singapurski dystrybutor paliw, Union Gas Holdings Ltd,, zamierza przekształcić swoje stacje paliw w celu dostarczania energii elektrycznej z czystszych źródeł energii, takich jak gaz ziemny, energia słoneczna i wodór. Spółka zleciła badanie procesu przebudowy jeden ze swoich stacji. Wśród rozważanych opcji jest dodanie generatorów słonecznych i mikro-wiatrowych, systemów magazynowania baterii i stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także elektrownię na gaz ziemny.Celem jest przekształcenie obiektu w „wielopaliwową stację energetyczną”, którą można by powielać w innych miejscach w południowo-wschodniej Azji. Union Gas ma ponad 50% udziału w rynku LPG na wyspie i dostarcza sprężony i rurociągowy gaz ziemny do takich branż, jak stocznie i zakłady Rolls Royce’a w Singapurze.
- Polska szacuje, że przejście na czystsze źródła energii będą kosztować ~450 mld złotych do 2045 roku. Rząd planuje rozpoczęcie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na północy Polski (w Lubiatowie lub Żarnowcu) w 2026 roku – ma zostać ona uruchomiona w 2033 roku.
- W styczniu 2021 Polska posiadał panele słoneczne o zdolności produkcyjnej 3,9 gigawatów (GW) co oznacza wzrost o +200% r/r. To głównie skutek przyrostu domowych instalacji fotowoltaicznych. W grudniu 2020 ponad 450 tysięcy gospodarstw domowych miało panele słoneczne – w 2015 roku było to zaledwie 4 tysiące. Rząd planuje do 2040 roku mieć zainstalowane panele o wydajności 10-16 GW.
- Fińskie Fortum wraz z rosyjskim funduszem inwestycji bezpośrednich (RDIF) zbuduje w Kałmucji w południowej Rosji największą elektrownię słoneczną w kraju. Łączna moc ma wynieść 116 mln watów – całość ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2022.
Kamienie szlachetne
- Rosyjski państwowy producent diamentów Alrosa poinformował o spadku przychodów w 2020 roku do $2,971 mld (-7% r/r), a zysk netto spadł do $432 mln.
Złoto
- Sprzedaż złota z Perth Mint w lutym wyniosła 124 104 uncje (+63% m/m; +400% r/r), co jest najwyższą sprzedażą od 9 lat.
- Rosyjski Polymetal poinformował o wzroście zysków netto w 2020 roku do rekordowego poziomu $1,1 mld, podczas gdy przychody wzrosły do $2,9 mld (+28% r/r). Władze spółki zaleca ostateczną dywidendę w wysokości $0,89/akcję. Spółka szacuje, że w 2021 roku wyprodukuje 1,5 mln uncji trojańskich ekwiwalentu złota, z kolei w 2022 roku produkcja ma wzrosnąć do 1,6 mln uncji trojańskich ekwiwalentu złota. Koszty pozyskania uncji złota spółka szacuje w przedziale $700-$750/oz w 2021.
- Rządy Kolumbii i Peru badają możliwość centralizacji zakupów złota w celu zwalczania nielegalnego wydobycia i niszczenia środowiska naturalnego. Jednym z rozwiązań jest przywrócenie monopolu na nabywanie złota przez Bank Centralny Kolumbii – byłby to powrót do stanu sprzed 1991 roku. Wg władz Kolumbii przestępcom łatwiej jest przewieźć gram złota niż gram kokainy.
- W 2020 roku wydobycie złota w Peru osiągnęło 3,08 mln uncji (-32% r/r).
Srebro
- Silver Institute prognozuje, że globalny popyt na srebro wzrośnie do 1,025 miliarda uncji w 2021 roku, najwięcej od ośmiu lat.
- Sprzedaż srebra z Perth Mint w lutym wyniosła 1,8 mln uncje (+57,4% m/m, +200% r/r).
Metale przemysłowe
- Rosyjski Norilsk Nickel wciąż ma ograniczone częściowo wydobycie w kopalniach Oktyabrsky i Taimyrsky na Syberii po pojawieniu się w nich wody. Kopalnie odpowiadają za 36% rudy wydobywanej przez spółkę w Rosji. Jednak przedłużające się ograniczenia mogą zmniejszyć prognozy dotyczące wydobycia niklu i palladu w 2021 roku.
- Globalny indeks hut miedzi SAVANT spadł w lutym 2021 do 45,8 punktu (-1,51% m/m), co ma związek z chińskim Nowym Rokiem. I właśnie to Chiny napędzają ten spadek – indeks dla tego kraju wyniósł 42,0 w lutym (spadek z 50,3 w styczniu), z kolei Europa podskoczyła do 43,0 (z 41,3 w styczniu), a Ameryka Północna ma w lutym współczynnik na poziomie 44,1 (z 33,2 w styczniu).
- Codelco informuje, że po miesiącach „eksperymentów” z pracą zdalną, zostaje ona wprowadzona jako stały element polityki firmy. W 2020 roku do 2 700 pracowników firmy pracowało zdalnie. Obecnie praca zdalna jak i model hybrydowy będą także obowiązkowe dla niektórych pracowników po zakończeniu pandemii.
- Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył ostateczne cła antydumpingowe na zwykłe aluminiowe blachy aluminiowe z 18 krajów, w tym do 242,8% na import z Niemiec i 4,83% na import z Bahrajnu. Cła te są dodatkiem do 10% cła nałożonego na większość importowanego aluminium jeszcze przez Donalda Trumpa.
- Chińskie przepisy środowiskowe wymuszają ograniczenia w produkcji stali. Siedem wielkich pieców w mieście Tangshan, które jest głównym producentem stali, musiało zostać zamkniętych do 10 marca, co może obniżyć produkcję surówki o 5000 ton dziennie.
- Państwowa chilijska Komisja Miedzi (Cochilco) poinformowała, że produkcja Codelco, największego na świecie wydobywcę miedzi, w styczniu wyniosła 142 tysiące ton (+19,4% r/r). Z kolei w kopalni Escondida, największym na świecie złożu miedzi kontrolowanym przez BHP wydobyto 84,7 tysiąca ton (-16,1% r/r). Kopalnia Collahuasi – partnerstwo Glencore i Anglo American wraz z firmami japońskimi wydpbyło 57 tysięcy ton (+6,5% r/r). Całkowita produkcja miedzi w Chile spadła do 457,1 tysiąca ton (-0,7% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: