aktualności – 30 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W piątek 27 września opublikowałem także miesięczne statystyki dla kilku surowców, zapraszam do zapoznania się z nimi.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

pszenica

kukurydza

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Cukier

 • Przy aktualnych wycenach Indie wyeksportują prawdopodobnie 3-4 mln ton cukru z 2019 roku. Jednak w przypadku wzrostu cen cukru, są w stanie zwiększyć ten eksport.

Kakao

 • Rosną obawy o jakość ziaren kakaowca przechowywanych na terenie farm kakaowych przez niektórych kupujących przez ostatnie 6 tygodni, czekając na nowe ceny, które mają wzrosnąć od 1 października. Szacuje się, że obecnie przechowywanych w ten sposób jest od 90 do 100 tysięcy ton (+100% s/s). Oznacza to wzrost liczby ziaren kakaowca w portach po 1 października.

Pszenica

 • W Stanach i Kanadzie spadł pierwszy śnieg. Narażonych na szkody jest 10-15% kanadyjskiej pszenicy jarej oraz rzepaku. Opóźnienia w kanadyjskich zbiorach są spore, tydzień temu zebrane było 39% pszenicy i rzepaku, co odstaje od 5-letniej średniej w wysokości 62%. Prognozy mówią o przyjściu wyższych temperatur w drugiej połowie tygodnia, co powinno doprowadzić do stopnienia śniegu i umożliwienia dalszych zbiorów.
 • Susza w Argentynie dotknęła obszarów odpowiadających za argentyńskie uprawy 30% pszenicy, 20% soi i 25% kukurydzy. Sytuację pogarsza niepewność polityczna związana z wyborami w Argentynie 27 października. USDA prognozuje spadek zbiorów soi w Argentynie o 4,16% s/s; kukurydzy o 1,96% s/s, a pszenicy bez zmian.

Kukurydza

 • Brazylia wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych 60 tysięcy ton kukurydzy, co jest niezwykłym kierunkiem eksportowym (USA są największym producentem i eksporterem kukurydzy na świecie) i pierwszym tego rodzaju transportem w 2019 roku.
 • Susza w Argentynie dotknęła obszarów odpowiadających za argentyńskie uprawy 30% pszenicy, 20% soi i 25% kukurydzy. Sytuację pogarsza niepewność polityczna związana z wyborami w Argentynie 27 października. USDA prognozuje spadek zbiorów soi w Argentynie o 4,16% s/s; kukurydzy o 1,96% s/s, a pszenicy bez zmian.

Soja

 • Susza w Argentynie dotknęła obszarów odpowiadających za argentyńskie uprawy 30% pszenicy, 20% soi i 25% kukurydzy. Sytuację pogarsza niepewność polityczna związana z wyborami w Argentynie 27 października. USDA prognozuje spadek zbiorów soi w Argentynie o 4,16% s/s; kukurydzy o 1,96% s/s, a pszenicy bez zmian.

Wieprzowina i wołowina

 • Wzrost cen wieprzowiny w Chinach przekroczył 100%, co spowodowało wypuszczenie na rynek części rezerw państwowych mrożonej wieprzowiny. Rzucono około 30 tysięcy ton mięsa w ciągu dwóch tygodni. Mrożone mięso w sprzedaży jest dwukrotnie tańsze od świeżego.

Ropa i gaz

 • Przetrzymywany przez Iran brytyjski tankowiec został zwolniony i obecnie znajduje się w Dubaju. Tam załoga otrzyma niezbędne badania medyczne i zostanie odesłana do domu, a statek będzie czekał na dalsze decyzje armatora.
 • Światowe stawki frachtu ropy naftowej z Bliskiego Wschodu do Azji podskoczyły pod koniec ubiegłego tygodnia o 28% na skutek wpisania na listę firm łamiących amerykańskie sankcje wobec Iranu chińskiego gigabta COSCO operującego tzw supertankowcami (mogącymi przewozić ponad 2 mln baryłek ropy).
 • Kuwejt planuje sprzedać od 26% do 44% udziałów w projektach energetycznych Al-Zour i Khiran w ciągu najbliższych dwóch lat.

Złoto

 • Przygotowałem wykres ceny złota w Nowym Jorku (USA) od 1791 do 2018 roku w odniesieniu do dzisiejszej wartości dolara amerykańskiego czyli z uwzględnieniem inflacji. Wykres dostępny jest pod tym adresem.
 • Kanadyjska spółka wydobywcza Banro Corp. Zawiesiła działalność w Demokratycznej Republice Konga ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa. W lipcu czterech pracowników zostało porwanych i było przetrzymywanych przez kilka tygodni. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży swoich kopani mniejszościowemu udziałowcowi, chińskiej spółce Baiyin International Investments.

Metale przemysłowe

 • Nieoficjalna ankieta badawcza wykazała wzrost produkcji metali przemysłowych w Chinach we wrześniu na skutek zwiększenia popytu krajowego. Caixin / Markit Manufacturing Purchasing Managers (PMI) wyniósł 51,4 (drugi miesiąc wzrostu z rzędu o 1 punkt), podczas gdy analitycy spodziewali się obsunięcia o 0,2 pkt do 50,2. Caixin kładzie większy nacisk na mniejsze i prywatne firmy, podczas gdy oficjalny wskaźnik PMI z Pekinu wynosi 49,8 (wzrost o 0,3 pkt m/m), ale zawiera duży udział państwowych gigantów przetwórczych.
 • Ubiegłoroczna podaż kobaltu na rynku wyniosła 140 tysięcy ton (+14,3% r/r) , w ciągu tygodnia będzie zakończona aukcja 21 ton kobaltu z zapasów upadłej giełdy Fanya Metal Exchange. Recykling kobaltu pokrywa 29% światowego zapotrzebowania (2018) na ten surowiec. Prawie połowa światowych zasobów kobaltu znajduje się w Kongo (około 3,4 mln ton wobec 6,9 mln ton wszystkich zasobów na ziemi). Kobalt jest niezbędny podczas produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych. Drugim pod względem zasobów kobaltu krajem jest Australia (1,2 mln ton). Trzeci kraj to Kuba (500 tysięcy ton), pozostałe kraje mają poniżej 300 tysięcy ton złóż kobaltu. Dane pochodzą z U.S. Geological Survey.

Omówienie aktualności

O godzinie 13:10 w Comparic24.tv omówię w moim autorskim programie powyższe aktualności i pozostałe rynki surowcowe. ZAPRASZAM!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *