aktualności – 29 luty 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 29 luty 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Biuro Meteorologii (BOM) stwierdziło, że w większości Australii ryzyko wystąpienia powyżej średniej temperatury jesienią na półkuli południowej wynosi co najmniej 80%. To będzie trzecie najcieplejsze lato w historii kraju. Pogoda ma ogromny wpływ na plony i rynki zwierząt gospodarskich w Australii, głównym eksporterze towarów rolnych. Obecnie uprawiane są rośliny letnie, takie jak sorgo i bawełna, a sadzenie znacznie większych upraw pszenicy, jęczmienia i rzepaku ma się rozpocząć około kwietnia i maja. „Australia jest na dobrej drodze, aby mieć trzecie najcieplejsze lato w historii, po latach 2018–19 i 2019–20” – stwierdziło biuro w oświadczeniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów poniżej średniej w dużych częściach kraju, w tym w większości stanów Nowa Południowa Walia, Wiktoria, Queensland i Terytorium Północne, wynosiło od 60% do 75%. Dodał jednak, że gdzie indziej, na przykład w większości Australii Południowej oraz południowej i środkowej Australii Zachodniej, szanse na opady powyżej lub poniżej średniej są mniej więcej równe. Zdecydowana większość australijskich zbóż uprawiana jest w Australii Zachodniej, Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Australii Południowej. Ubiegły rok był ósmym najcieplejszym rokiem w historii Australii, co biuro pogodowe przypisuje zmianom klimatycznym.
 • Jak wynika z danych think tanku American Enterprise Institute, od 2010 roku chińskie firmy zainwestowały w Sierra Leone 6,4 miliarda dolarów, głównie w metale. W grudniu Sierra Leone podpisało pakt z China Road and Bridge Corporation na budowę 8-kilometrowego mostu na rzece oddzielającej stolicę Freetown od głównego lotniska kraju, za szacunkowy koszt 1,5 miliarda dolarów. Freetown usiłowało przekonać zagranicznych pożyczkodawców, że jest w stanie obsłużyć każdy zaciągnięty dług, mimo że potrzebuje nowych funduszy na odbudowę po 11-letniej wojnie domowej, która zakończyła się w 2002 roku. W listopadzie Chiny przyznały Sierra Leone 13 milionów dolarów na „wsparcie rozwoju gospodarczego i społecznego Sierra Leone”. Freetown jest winne Pekinowi około 78 milionów dolarów, czyli 2,5% swojego długu publicznego, jak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chiński prezydent Xi Jinping obiecał zachęcić chińskie firmy do inwestowania w Sierra Leone w ramach długoterminowych dążeń Pekinu do pogłębienia więzi gospodarczych i politycznych z Afryką. Jak wynika z oświadczenia Izby Stanu Sierra Leone, podczas spotkania Chiny ogłosiły przeznaczenie 50 mln juanów (6,95 mln dolarów) pomocy gospodarczej i technicznej, umorzenie długu w wysokości 20 mln juanów oraz pomoc żywnościową w wysokości 1500 ton dla Sierra Leone.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Raporty USDA Crop Progress mają „zimową przerwę”, kolejna publikacja 1 kwietnia 2024.
 • Raporty Crop Production oraz World Markets and Trade od USDA poznały 8 marca 2024.

Kawa

 • Popyt pozostaje wysoki, ale podaż jest bardzo ograniczona. Bardzo trudno ją (robustę) kupić. Rolnicy i sprzedawcy mają strategiczne podejście do wypuszczania fasoli” – powiedział handlarz pracujący w pasie kawowym.
 • Jak wynika z opublikowanych danych rządowych, Wietnam wyeksportował 398 000 ton kawy w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. (+16,2% r/r). Przychody z eksportu kawy w tym samym okresie wzrosły o 67,5% do 1,25 miliarda dolarów.
 • Eksport robusty z Sumatry w Indonezji w styczniu 2024 wyniósł 3 192,28 ton (-79% r/r).

Cukier

 • The International Sugar Organization (Międzynarodowa Organizacja Cukru – ISO) prognozuje, że globalny deficyt na sezon 2023/24 wyniesie 689 000 ton w porównaniu z deficytem na poziomie 335 000 ton prognozowanym w raporcie z listopada 2023 r. Jednocześnie ankieta Reuters przeprowadzona w lutym 2024 wśród analityków i handlowców dała medianę prognozy niewielkiej nadwyżki wynoszącej 500 000 ton w sezonie 2023/24, która przekształci się w deficyt 700 000 ton w sezonie 2024/25.

Kakao

 • Handlowcy muszą poczekać na dane dotyczące konsumpcji i mielenia za pierwszy kwartał, aby potwierdzić załamanie popytu. Jakikolwiek zwrot w dół wydaje się nieprawdopodobny przed końcem kwietnia lub maja” – stwierdzili analitycy Citi. Szacują oni, że ceny mogą wzrosnąć do 7 000–10 000 dolarów za tonę w ciągu najbliższych 1–3 miesięcy.
 • Niekorzystna pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej, największym na świecie producencie kakao, może w tym sezonie obniżyć produkcję aż o 25%, powiedział minister rolnictwa Kobenan Kouassi Adjoumani.

Pszenica

 • Oczekuje się, że ceny pszenicy i kukurydzy będą nadal spadać w związku z pozytywnym rozwojem podaży” – napisali analitycy HSBC.

Kukurydza

 • Rząd Republiki Południowej Afryki podał, że tamtejsi rolnicy zbiorą 14,36 mln ton kukurydzy w sezonie 2023/2024 (-12,6% s/s).

Ryż

 • Wietnam wyeksportował w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku 912 tysięcy ton ryżu (+2,1% r/r). Przychody z eksportu ryżu w tym samym okresie wzrosły do 639 mln dolarów (+35,2% r/r).

Soja

 • Abiove po raz drugi w tym miesiącu obniżyło szacunki dotyczące produkcji soi w Brazylii w 2024 r. Abiove oczekuje obecnie, że lokalni rolnicy wyprodukują 153,8 mln ton soi, w porównaniu z 156,1 mln ton prognozowanych w lutym i 159 mln ton wyprodukowanych w 2023 r. Abiove stwierdziło, że obniżyło szacunki dotyczące produkcji soi ze względu na zmniejszenie oczekiwanych średnich krajowych plonów soi, na które w niektórych miejscach miały wpływ niekorzystne warunki klimatyczne. skutki zjawiska pogodowego El Niño sprowadziły nadmierne upały i suszę na obszary produkcyjne, w tym Mato Grosso, brazylijski stan charakteryzujący się najwyższymi plonami, oraz nadmierne deszcze na południu kraju, co opóźniło rozpoczęcie siewów w stanach takich jak Rio Grandedo Sul. Jednak nawet po obniżeniu produkcji brazylijska produkcja będzie bliska ubiegłorocznego rekordowego zbioru wynoszącego około 159 milionów ton, a Argentyna, która rozpoczyna zbiory w kwietniu, spodziewa się rekordowych zbiorów.
 • Produkcja w Brazylii wynosząca 150 milionów ton metrycznych i około 50 milionów ton w Argentynie nadal pozostawia całkowitą produkcję w Ameryce Południowej na poziomie ponad 15 milionów ton metrycznych wyższym niż w jakimkolwiek poprzednim sezonie” – napisał analityk StoneX Arlan Suderman.

Ropa naftowa

 • Istnieje możliwość przedłużenia dobrowolnych cięć wydobycia ropy przez OPEC+. „Ponieważ perspektywy popytu pozostają niepewne, uważamy, że OPEC przedłuży obecną umowę na ograniczenia do końca drugiego kwartału” – napisali analitycy ANZ.
 • Sześciomiesięczny zakaz eksportu benzyny wprowadzony przez Rosję od 1 marca spowodował spadek cen hurtowych na rynku krajowym o 5,7% w ciągu dwóch dni. Rząd Rosji po raz drugi w ciągu pięciu miesięcy ograniczył eksport paliw, aby zapobiec wzrostowi cen paliw na rynku krajowym. „…jeśli wprowadzony zostanie zakaz, ceny benzyny mogą z łatwością spaść o 10 000 rubli za tonę (około 109 dolarów za tonę)” – powiedział jeden z handlarzy. Inny trader stwierdził, że choć ceny wzrosły w związku z doniesieniami o pożarach i atakach na rosyjskie rafinerie, to obecnie większość kupujących zgromadziła wystarczające wolumeny produktów i wstrzymuje się z zakupami, co prawdopodobnie spowoduje spadek cen.
 • Gujana zaakceptuje każdą decyzję, jaka wyniknie z rozmów pomiędzy amerykańskimi firmami naftowymi w sprawie sprzedaży Hess Corp. W tym tygodniu Exxon oświadczył, że zamierza dochodzić swoich praw do 30% udziałów Hessa w gigantycznym podmorskim polu naftowym Stabroek, korzystając z umownego prawa pierwokupu w przypadku każdej sprzedaży. Chevron w październiku 2023 roku zaproponował przejęcie Hessa głównie ze względu na jego udziały w Stabroek. Gujana jest gotowa powitać Chevron w kraju, ale zaakceptowałaby również wynik, w wyniku którego przejęcie Hessa przez Chevron nie dojdzie do skutku, a Exxon ostatecznie kupi udziały Hessa w konsorcjum – powiedział wiceprezydent Gujany Bharrat Jagdeo. „Bez względu na wynik, będziemy z tym żyć. To sprawa dla Exxon, Chevron i Hess (do rozwiązania)” – powiedział Jagdeo. Spółki różnie interpretują zapis dotyczący prawa pierwokupu zawarty w umowie o wspólnym działaniu konsorcjum. Exxon, Hess i chińska spółka CNOOC kontrolują obecnie całą produkcję ropy w Gujanie. Chevron i Hess stwierdziły, że prawo pierwokupu nie ma zastosowania, ponieważ ich transakcja obejmuje połączenie dwóch spółek, a nie sprzedaż aktywów w Gujanie. „Nie ma możliwego scenariusza, w którym Exxon lub CNOOC mogłyby przejąć udziały Hessa w Gujanie w wyniku transakcji Chevron-Hess” – stwierdzili w tym tygodniu Chevron i Hess. Chevron twierdzi, że zamierza sfinalizować transakcję do połowy roku. Exxon uważa, że obowiązuje prawo pierwokupu. Niedochodzenie swoich praw „stanowi zły precedens dla nas i branży”.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 23 lutego wzrosły o +4,2 mln baryłek, do 447,2 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,7 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -2,8 mln baryłek do 244,2 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,5 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,51 mln baryłek do 121,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -2,1 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 23 lutego wyniósł 81,5% (+0,9 pp t/t). „Działalność rafineryjna zdecydowanie pokazała, że nadal utrzymujemy się na historycznie niskich poziomach” – powiedział Phil Flynn, analityk w Price Futures Group.

Gaz ziemny

 • BP Plc przygotowuje się do zainwestowania około 1,5 miliarda dolarów w rozwój projektów gazowych i wiercenia w Egipcie w ciągu najbliższych 3–4 lat. Na początku tego miesiąca BP i państwowa spółka Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ogłosiły plany utworzenia w Egipcie spółki joint venture, która początkowo skupiłaby się na gazie ziemnym. Spółki joint venture, które mają zostać utworzone w drugiej połowie tego roku, będą w 51% własnością BP, a w 49% ADNOC. BP wniesie swoje udziały w trzech koncesjach rozwojowych i umowach poszukiwawczych w Egipcie, natomiast ADNOC wniesie proporcjonalny wkład pieniężny, który będzie można wykorzystać na przyszłe możliwości wzrostu.
 • TotalEnergies podpisał umowę sprzedaży i zakupu (SPA) z Sembcorp Fuels, spółką zależną będącą w całości własnością Sembcorp Industries z siedzibą w Singapurze. Umowa obejmuje dostawy do 0,8 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie (Mtpa) przez szesnaście lat, począwszy od 2027 r. LNG będzie pochodzić z globalnego portfolio TotalEnergies. Nowa umowa uzupełnia obecne SPA firm, które obowiązuje do 2029 roku. TotalEnergies to trzeci co do wielkości gracz LNG na świecie, z udziałem w rynku na poziomie około 12% i globalnym portfelem na poziomie około 50 Mt/r.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lutym 2024 wynosi średnio 105,0 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+2,84% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 118,2 mld stóp sześciennych (+0,6 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 112,8 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lutym 2024 wynosi średnio 13,6 bcfd (-2,16% m/m).

Energia odnawialna

 • Alberta, która produkuje większość kanadyjskiej ropy naftowej, wprowadzi zakaz projektów w zakresie energii odnawialnej na najlepszych gruntach rolnych i utworzy strefy buforowe, aby turbiny wiatrowe nie zakłócały malowniczych widoków. Zachodnia prowincja przewodzi krajowi w budowie mocy odnawialnych i jest na dobrej drodze do wyeliminowania spalania węgla do celów energetycznych w tym roku, sześć lat przed planem. Prawicowy rząd Alberty powiedział, że zniesiona zostanie przerwa w wydawaniu zatwierdzeń (wprowadzona w 2023 roku), ale odtąd w proponowanych projektach będzie przyjmować podejście „najpierw rolnictwo”. „Musimy mieć pewność, że nie poświęcimy naszych przyszłych plonów rolnych, dolarów z turystyki ani zapierających dech w piersiach krajobrazów, aby przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii” – powiedziała premier Alberty Danielle Smith. Projekty odnawialne nie są tak niezawodne jak elektrownie gazowe, twierdzi Smith, a dążenie rządu krajowego do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych może zrujnować prowincjonalny przemysł energetyczny. Alberta zablokuje projekty wytwarzania energii odnawialnej na terenach, które uzna za posiadające doskonałe lub dobre możliwości nawadniania i utworzy strefy buforowe o długości co najmniej 35 km wokół obszarów chronionych lub obszarów uznawanych przez rząd za dziewicze widoki. Nowe projekty turbin wiatrowych nie będą już dozwolone w tych strefach buforowych. „(To) zrzuciło bombę niepewności na inwestorów i deweloperów projektów odnawialnych źródeł energii w Albercie… Nowa ścieżka rozwoju pozostawia w branży jeszcze więcej pytań bez odpowiedzi” – powiedział Evan Pivnick z grupy Clean Energy Canada. Alberta wytwarza większość energii elektrycznej z gazu ziemnego i produkuje ponad 82% krajowej ropy naftowej. Rząd, powołując się na obawy dotyczące kosztów oczyszczenia projektów OZE po ich zamknięciu, twierdzi, że deweloperzy będą musieli wnieść kaucję lub zabezpieczenie. George Chalal, jeden z zaledwie dwóch federalnych ustawodawców liberalnych w Albercie, powiedział, że Smith „kontynuuje swoją ideologiczną krucjatę przeciwko odnawialnym źródłom energii”, która doprowadzi do likwidacji miejsc pracy.
 • Savion – należąca do Shell spółka zajmująca się energią słoneczną wystawiła na sprzedaż około jedną czwartą swoich aktywów, w związku z tym, że główny koncern naftowy wycofuje się z posiadania projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii pod kierownictwem dyrektora generalnego Waela Sawana. Sprzedaż obejmuje do 10,6 gigawatów (GW) obecnie realizowanych aktywów do wytwarzania i magazynowania energii słonecznej lub części tych projektów. Całkowita wartość aktywów znajdujących się w północno-wschodniej, południowo-wschodniej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych nie jest jasna.Wyceny projektów często zależą od cen energii w miejscu ich lokalizacji. Według swojej strony internetowej Savion realizuje projekty w zakresie energii słonecznej i magazynowania o mocy 39,1 GW i ukończyło obiekty o mocy ponad 2,3 GW. Shell przejął Savion za nieujawnioną kwotę w grudniu 2021 r. w ramach wysiłków byłego dyrektora generalnego Bena van Beurdena, mającego na celu rozwój na rynku energii niskoemisyjnej i zmniejszenie jego śladu węglowego. Ponad dwa lata później proces sprzedaży stanowi ostatni etap zmiany Shella pod rządami Sawana, który od objęcia urzędu w styczniu 2023 r. obiecał skoncentrować się na najbardziej dochodowych biznesach. Sawan powiedział, że Shell chce się skoncentrować na dostępie do niskoemisyjnej energii, którą mógłby sprzedawać i handlować, zamiast posiadać aktywa wytwórcze, w przypadku których zwroty są zwykle niższe. Shell niedawno sprzedał swoje spółki zajmujące się sprzedażą detaliczną energii w Wielkiej Brytanii i Niemczech, zakończył szereg projektów pływających morskich elektrowni wiatrowych i ograniczył swoją działalność w zakresie wodoru.Dąży także do zakończenia niektórych operacji rafineryjnych i lądowej działalności naftowej w Nigerii. Shell rozpoczął także redukcję personelu w całej firmie, w tym w dziale rozwiązań niskoemisyjnych, chcąc zaoszczędzić aż do 3 miliardów dolarów.

Węgiel

 • Indyjskim wytwórcom węglowym udało się zgromadzić rekordowe zapasy paliwa na koniec lutego, mimo że produkują rekordowe ilości energii elektrycznej, aby pokryć rosnące zapotrzebowanie i zniwelować skutki suszy, która dotknęła elektrownie wodne. Jak wynika z danych Ministerstwa Energii, generatory opalane węglem wyprodukowały rekordowe 112 miliardów kilowatogodzin w styczniu 2024 r. w porównaniu z 91 miliardami kWh w styczniu 2022 r. Generatory miały na stanie 26 lutego 44 mln ton paliwa, w porównaniu z 26 mln ton na koniec lutego 2022 r. Według Ministerstwa Węgla, krajowa produkcja osiągnęła sezonowy rekord 100 mln ton w styczniu 2024 r., w porównaniu z 80 mln ton w styczniu 2022 r. Całkowity import węgla niekoksowego w okresie od kwietnia do grudnia 2023 r. wyniósł 124 mln ton, w porównaniu ze 127 mln ton w tym samym okresie rok wcześniej. W perspektywie krótkoterminowej ogromny wzrost zapasów powinien zapobiec powszechnym przerwom w dostawie prądu w miesiącach przedmonsunowych (marzec-maj) i pomonsunowych (wrzesień-październik) tego roku.
 • Australijska spółka South32 Ltd poinformowała, że zgodziła się sprzedać swoją działalność związaną z węglem metalurgicznym w Illawarra konsorcjum kierowanemu przez indonezyjską spółkę za 1,65 miliarda dolarów, rezygnując tym samym z węgla i skupiając się na ekspansji w sektorze miedzi i cynku. Działalność węglowa zostaje sprzedana podmiotowi należącemu do Golden Energy and Resources (GEAR) i M Resources, w oparciu o holdingi węgla metalurgicznego GEAR w Australii. Analitycy twierdzą, że środki pieniężne złagodzą obawy związane z bilansem South32, który przygotowuje się do uruchomienia wartego 2,16 miliarda dolarów projektu cynku Taylor w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie roku fiskalnego 2025, pod pewnymi warunkami, w tym za zgodą Komisji ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych. Zarejestrowana w Singapurze spółka GEAR, należąca do indonezyjskiej rodziny Widjaja, będzie posiadać 70% udziałów w przedsiębiorstwie Illawarra, natomiast po sfinalizowaniu transakcji właścicielem reszty będzie prywatna australijska spółka M Resources.

Złoto

 • Przedstawiciele Fed powiedzieli w tym tygodniu, że do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2% pozostało jeszcze trochę czasu, otwierają się jednak drzwi do obniżek stóp procentowych, które prawdopodobnie nastąpią jeszcze w tym roku.

Platyna i pallad

 • Impala Platinum poinformowała, że restrukturyzuje swoją kanadyjską działalność związaną z palladem i odroczy planowane wydatki na różne projekty w Republice Południowej Afryki (Marula i Styldrift) i Zimbabwe (Zimplats i Mimosa). Spółka nie zadeklarowała wypłaty dywidendy.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Chilijska spółka SQM, drugi co do wielkości producent litu na świecie, odnotowała spadek zysku netto w Q4 2023 do 205,9 mln dolarów (-82% r/r), prognozowano zyski na poziomie 317 mln dolarów. SQM w Q4 2023 sprzedało rekordowe ilości litu, osiągając około 51 000 ton (+20% r/r), średnie ceny spadły o -73% r/r. Firma podała, że spodziewa się wzrostu wolumenu sprzedaży litu w tym roku o 5–10%, przy prognozowanym wzroście globalnego popytu o 20%, chociaż ostrzegła, że nadpodaż utrzyma ceny na stałym poziomie. „Oczekuje się, że nadwyżka litu i materiałów do akumulatorów będzie się utrzymywać w tym roku, utrzymując presję na ceny rynkowe litu” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor naczelny SQM Ricardo Ramos. SQM podał, że w związku ze zwiększeniem swojej działalności w Chile spodziewa się wyprodukować 210 000 ton węglanu litu w Q1 2024. Wydatki inwestycyjne spółki w 2024 r. wyniosą około 1,3 miliarda dolarów. SQM oświadczyło również, że współpracuje ze społecznościami w chilijskim regionie Atacama w trakcie finalizowania szczegółów umowy z państwową firmą wydobywczą Codelco, podpisanej w grudniu jako część rządowego planu mającego na celu zwiększenie roli państwa w sektorze litu. Transakcja wywołała protesty lokalnych grup tubylczych, które zablokowały drogi do SQM, powodując przerwę w działalności.
 • Największa na świecie notowana na giełdzie spółka wydobywcza BHP Group poinformowała, że rozwiązuje niektóre globalne zespoły i przekazuje funkcje obejmujące planowanie, ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego zarządowi na poziomie aktywów wydobywczych. BHP zatrudnia ponad 80 000 pracowników i wykonawców na całym świecie. Zmiany będą miały miejsce w aktywach operacyjnych BHP w Australii i obu Amerykach. BHP nie podała, na ile stanowisk pracy będzie to miało wpływ, jeśli w ogóle, ale Australian Financial Review donosi, że niektóre stanowiska związane z samodzielnym działem planowania i technicznym oraz jednostką ds. bezpieczeństwa zdrowia i środowiska zostały już zwolnione. „W ramach ciągłego doskonalenia podejścia do naszej pracy wprowadziliśmy pewne zmiany, aby lepiej dopasować czynności służbowe do zasobów i wspierać szybsze podejmowanie decyzji” – powiedział rzecznik BHP. Restrukturyzacja następuje w momencie, gdy BHP decyduje o losie swojej przynoszącej straty działalności Nickel West po zalewie indonezyjskiej podaży, który w zeszłym roku spowodował gwałtowny spadek cen. Nickel West zatrudnia około 3000 pracowników, a Henry powiedział, że decyzji należy spodziewać się w nadchodzących miesiącach.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *