aktualności – 28 września 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Calendar 1 April icon

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Ukraina zebrała 37,6 miliona ton zboża z 10,3 miliona hektarów, czyli 67 procent zasiewów do piątku, 25 września 2020

Kawa

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Holenderski bank Rabobank prognozuje na rynku niewielką nadwyżkę 200 000 ton w sezonie 2020/21. Podstawą nadwyżki jest zwiększenie produkcji cukru w Indiach do 33,5 mln ton (+16% s/s). Produkcję w Brazylii prognozuje na 36,4 mln ton, a w Tajlandii na 7,8 mln ton (-10% s/s).
 • Marex Spectron podał, że produkcja cukru w ​​Tajlandii, drugim co do wielkości eksporterze cukru na świecie, osiągnie w sezonie 2020/21 zaledwie 7,3 miliona ton (-12,05% s/s).
 • Pandemia koronawirusa zmniejsza globalne spożycie cukru o 2,5 miliona ton w sezonie 2019-20 (październik-wrzesień).

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • The International Grains Council (IGC) utrzymała swoje prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy w latach 2020/21 na rekordowym poziomie 763 mln ton, a konsumpcję szacują na 749 mln ton.
 • Ukraina zakończyła zbiory pszenicy wynikiem 25,1 mln ton.

Kukurydza

 • The International Grains Council (IGC) obniżyła prognozę globalnej produkcji kukurydzy na sezon 2020/21 do wciąż rekordowego poziomu 1,16 mld ton (-6 mln ton względem poprzedniej prognozy). Wśród mniejszej produkcji dominuje USA z prognozą na poziomie 376,5 mln ton (-7,7 mln ton względem poprzedniej prognozy). Globalne spożycie kukurydzy w sezonie 2020/21 szacują na 1,176 miliarda ton (+2,70% s/s).
 • Ukraina do piątku, 25 września, zebrała 2,2 mln ton kukurydzy z 9% obsianych kukurydzą pól.

Soja

 • The International Grains Council (IGC) utrzymała swoje prognozy dotyczące światowej produkcji soi w sezonie 2020/21 na 373 mln ton, podczas gdy konsumpcję prognozują na 369 mln ton.

Pozostałe zboża

 • Ukraina zakończyła zbiory jęczmienia wynikiem 7,8 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Ministerstwo rolnictwa Filipin ogłosiło wczoraj, że wykryło nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w sześciu prowincjach. Kraj już spodziewał się niedoboru 121 000 ton krajowej wieprzowiny, a nowa fala infekcji może pogorszyć sytuację siódmego co do wielkości importera wieprzowiny na świecie.
 • Chiński zakaz importu wieprzowiny z Niemiec, po wykryciu kilkunastu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, podniósł ceny wieprzowiny w Państwie Środka, a także koszty restauratorów. Jeden z nich szacuje, że wyższe ceny już teraz generują dodatkowe 300 juanów kosztów dziennie – odpowiednik zatrudnienia trzech dodatkowych osób. Chiny produkowały około 50% światowej wieprzowiny – nim ASF przetrzebił ich hodowle. Azja to odbiorca 70% niemieckiej wieprzowiny o wartości ponad €2 mld w 2019 roku.
 • USDA podaje, że wielkość hodowli świń w USA 1 września 2020 wynosiło 79,1 mln sztuk (+1% r/r).
 • Produkcja mięsa w USA w sierpniu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa naftowa

 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 37,36 mln (-2,10% t/t).
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o cztery do 183 punktów.
 • Szacuje się, że wrześniowy eksport ropy naftowej i kondensatu ropy naftowej wynosi nawet 1,5 mln baryłek dziennie (+100% m/m) – pomimo ostrych sankcji Stanów Zjednoczonych. Minister ropy Bijan Zanganeh informuje, że eksportowana ropa nie jest opisana jako irańska „To, co eksportujemy, nie jest pod irańską nazwą. Dokumenty są ciągle zmieniane, podobnie jak specyfikacje” – powiedział w parlamencie.
 • Trzy norweskie związki zawodowe (zrzeszające 7 500 pracowników naftowych) zgodziły się na warunki nowego porozumienia płacowego, co daje nadzieję, że nie dojdzie do strajku (news z 24 września), choć wciąż firmy naftowe muszą negocjować z niezrzeszonymi pracownikami. Z kolei norweskie firmy naftowe planują zamknąć 22% krajowej produkcji ropy i gazu, czyli 900 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, jeśli robotnicy rozpoczną strajk w tym tygodniu. Nadal około 324 z 7300 pracowników na platformach morskich planuje strajkować od 30 września. Norweska produkcja ekwiwalentu ropy naftowej dziennie wynosi ponad 4 mln baryłek dziennie.
 • W sierpniu największym dostawcą ropy naftowej do Chin była Rosja – drugi miesiąc z rzędu. Rosja dostarczyła 1,37 mln baryłek dziennie (-21,26% m/m; -3,7% r/r), Arabia Saudyjska dostarczyła 1,24 mln baryłek ropy dziennie (-32,5% r/r), Irak dostarczył 1,09 mln baryłek ropy dziennie (+2,0% r/r), Brazylia dostarczyła 981 274 baryłek ropy dziennie (+75% r/r), Angola dostarczyła 707 187 baryłek ropy dziennie (-16,9% r/r) a USA dostarczyła 527 287 baryłek ropy dziennie. W okresie styczeń–sierpień 2020 największymi dostawcami ropy dla Chin była Rosja (57,1 mln ton czyli +15,6% r/r), Arabia Saudyjska (55,8 mln ton czyli +6,1% r/r) oraz Irak (43,57 mln ton czyli +33,9% r/r).
 • Przerób ropy naftowej w indyjskich rafineriach w sierpniu wyniósł 3,82 mln baryłek dziennie (-8,7% m/m; -26,4% r/r). To skutek sporego przyrostu (+110% m/m) liczby zakażeń koronawirusem w Indiach, co utrudniało funkcjonowanie przemysłu i transportu w tym drugim pod względem liczby ludności kraju na świecie. Wykorzystanie mocy rafineryjnych w sierpniu wynosiło 76,1% (-7,2 pp m/m).
 • Gujana jest bliska zawarcia umowy z Exxon Mobil Corpw celu zatwierdzenia projektu Payara po tym jak amerykański gigant naftowy zobowiązał się do zaostrzenia ograniczeń środowiskowych dotyczących spalania gazu i ścieków. Projekt Payara to joint venture Exxon Mobil, Hess Corp oraz chińskiego CNOOC. Docelowo będzie produkować 220 000 baryłek dziennie ropy. Firmy odkryły ogółem ponad 8 miliardów baryłek wydobywalnego surowca u wybrzeży Gujany.

Gaz ziemny

 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wynosiły $4,90/mmBtu (+2,01% t/t) z dostawą na listopad.
 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o dwa do 75 aktywnych punktów.
 • Prognozuje się, że popyt (wraz z eksportem) w USA na gaz ziemny w tym tygodniu do 84,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) (+2,70% t/t), a w przyszłym tygodniu do 85,3 bcfd (+0,83% t/t). Eksport LNG w ubiegłym tygodniu z USA szacowano na 6,1 bcfd.
 • Stany Zjednoczone oświadczyły że odnowiły zwolnienie Iraku z zakazu importu irańskiej energii elektrycznej, tym razem na 60 dni. Zazwyczaj zwolnienia były na 90 lub 120 dni, krótszy okres obrazuje napięcia pomiędzy USA a Irakiem. Stany Zjednoczone uważają, że w ciągu 60 dni rząd Iraku może podjąć znaczące działania w celu promowania samowystarczalności energetycznej.
 • Petroleo Brasileiro S.A. osiągnęła porozumienie z White Martins Gases Industriais Ltd w sprawie sprzedaży swojego 40% udziałów w spółce gazowej GNL Gemini, nie podano wartości umowy.

Węgiel

 • Górnicze związki zawodowe w Polsce sugerują, że Polska nie powinna wycofywać węgla przed 2060 r. Rząd chciałby planu wycofania się z węgla do 2050, zdaniem Dominika Kolorz, szefa związku Solidarności w południowej Polsce „Mamy 10 lat rozbieżności. Może spotkamy się w połowie drogi.” Jednak uzgodnione ze związkami zostało, że kopalnie będą stopniowo zamykane do 2049 roku. Związki i rząd oświadczyły, że nie będzie przymusowych zwolnień, a pracownicy zostaną przeniesieni do kopalń, które pozostają otwarte aż do przejścia na emeryturę. Kopalnia „Pokój” zostanie zamknięta już w 2021 roku. Z kolei kopalnia „Wujek” zostanie połączona z inną kopalnią. Jako ostatnie mają zostać zamknięte kopalnie „Chwałowice” i „Jankowice” w Rybniku, uważane za najbardziej wydajne PGG.

Złoto

 • Shanghai Gold Exchange ostrzega swoich inwestorów przed dużymi wahaniami cen na złocie i srebrze. Giełda dodała, że ​​podejmie odpowiednie kroki w celu utrzymania stabilności rynku i ochrony inwestorów w przypadku intensyfikacji profilu ryzyka dla złota i srebra.
 • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 2 166 kilogramów (b/z t/t).

Srebro

 • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 2 372 129 kilogramy (-1,65% t/t).

Metale przemysłowe

 • Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, zapowiedział, że Tesla zabezpieczyła prawa do 10 000 akrów w Nevadzie, gdzie zamierza produkować lit ze złóż gliny w procesie opracowanym wewnętrznie.Posunięcie to uczyniłoby Teslę pierwszą firmą na świecie, która komercyjnie produkowałaby biały metal z gliny. Lit jest produkowany albo z solanki, powszechnie występującej w Ameryce Południowej, albo z twardej skały spodumenu, powszechnej w Australii. W Nevadzie Tesla planuje zmieszać glinę z solą kuchenną, a następnie dodać wodę, co, jak twierdzi, powoduje reakcję, w której sól wypłukuje się litem, który można następnie wydobyć. Resztki gliny zostałyby ponownie osadzone w ziemi, aby złagodzić szkody dla środowiska. Nevada ma już kilka projektów litowo-glinowych w fazie rozwoju, w tym jeden z Lithium Americas Corp, który od ponad dziesięciu lat stara się o uzyskanie pozwolenia federalnego, a drugi od ioneer Ltd.
 • W wyniku tego odradzającego się popytu na rynku cyny pozostanie deficyt co najmniej do 2023 r. W wyniku tego utrzymującego się deficytu w naszym scenariuszu podstawowym ceny mają powrócić do około $20 000 za tonę w krótkim terminie”- powiedział analityk Roskill Adam Slade. W wyniku ożywienia w sektorze elektroniki użytkowej sprzedaż półprzewodników, głównego produktu wymagającego cyny, wzrosła w lipcu o 4,9% r/r. Silny popyt, arbitraż finansowy i malejące dostawy spowodowały wzrost importu cyny rafinowanej do Chin, którego tonaż w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku był ponad 1100% wyższy niż w tym samym okresie w 2019 r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Globalna nadwyżka na rynku niklu zmniejszyła się do 8 900 ton (-39,46% m/m) w lipcu 2020, podał International Nickel Study Group.
 • Produkcja stali surowej w Japonii spadła w sierpniu 2020 do d6,45 mln ton (+6,6% m/m; -20,6% r/r). To skutek niskiego popytu wywołanego pandemią koronawirusa. Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu tego kraju przewidywało na początku lipca, że ​​produkcja stali surowej w Japonii spadnie prawdopodobnie o 27,9% w okresie lipiec – wrzesień do najniższego poziomu od 11 lat.Prezydent Nippon Steel, Eiji Hashimoto, ostrzega że produkcja stali surowej w Japonii może spaść poniżej 80 milionów ton w tym roku – co będzie najniższą produkcją od 1968 roku.
 • Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł antydumpingowych w wysokości do 48% na profile aluminiowe z Chin. To pokłosie wszczętego w lutym dochodzenia w sprawie dumpingowych cen profili aluminiowych, produktów szeroko stosowanych w transporcie, budownictwie i elektronice.Cła tymczasowe zostaną nałożone do 15 października, podczas gdy dochodzenie ma zostać zakończone w kwietniu 2021 r. Profile aluminiowe od firm Guangdong Haomei New Materials Co Ltd oraz Guangdong King Metal Light Alloy Technology Co Ltd zostaną obciążone cłem 30,4%, profile od Press Metal International Ltd cłem w wysokości 38,2%, spółki zależne w/w firm cłem w wysokości 34,9%, a produkty innych firm cłem w wysokości 48%.
 • Zambia zniesie cła importowe na rudy miedzi i koncentraty, aby zachęcić do lokalnego przetwarzania, powiedział minister finansów Bwalya Ng’andu. Zambia jest drugim co do wielkości producentem miedzi w Afryce.
 • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 170 464 ton (-11,84% t/t).
 • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 230 017 ton (-7,62% t/t).
 • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 51 809 ton (-17,10% t/t).
 • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 3 488 ton (-9,33% t/t).
 • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 15 921 ton (-45,33% t/t).
 • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 30 460 ton (-4,12% t/t).
 • Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 września 2020 wynosiły 12 626 tony (+4,93% t/t).
 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *