aktualności – 27 stycznia 2020

Zaczynamy nowy tydzień, więc zerknijmy na nowy zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • W dzisiejszym odcinku Surowcowych info goszczę Twórców serwisu SzlachetneInwestycje.pl – zapraszam do obejrzenia krótkiego wywiadu w programie.
  • Stany Zjednoczone naciskają na Indie, by te zwiększyły import towarów rolnych z USA o kolejne $5-6 mld. Handel między USA a Indiami w 2018 roku był wart $142,6 mld, natomiast produkty rolne i zwierzęce importowane przez Indie miały wartość $1,42 mld. Bilans handlowy przechylał się na korzyść Indii na kwotę $25,2 mld. Zwiększenie importu produktów rolnych jest dla USA kluczowe by podpisać nową umowę handlową z Indiami, po usunięciu tego kraju z programu Ogólnego Systemu Preferencji (GSP), który dopuszczał na zerowe cła eksportowe do USA na produkty o wartości $5,6 mld. W odwecie Indie nałożyły wyższe taryfy celne na ponad dwa tuziny amerykańskich produktów. Najważniejsze z dotychczas importowanych przez Indie produktów to orzechy, jabłka, migdały oraz alkohol wysokoprocentowy (pochodna produktów rolnych). Indie oferują zwiększenie zakupów jabłek i migdałów oraz zniesienie 50% taryfy celnej na motocykle Harley-Davidson.

Ropa, gaz i węgiel

  • Eksport gazu ziemnego z USA wzrósł w 2019 roku do 5 mld stóp sześciennych dziennie (+68% r/r). Jednocześnie ciepła pogoda w Stanach zwiększyła zapasy gazu ziemnego, obecnie 2 947 mld stóp sześciennych (bcfd) – najwięcej od stycznia 2016, i zmniejszyły popyt z 131,1 bcfd do 118,5 bcfd, a równie dobre warunki pogodowe w Europie i Azji zmniejszyły zapotrzebowanie ze strony tych regionów na import. Wg ostatniego raportu CFTS pozycje spekulacyjne netto na gaz ziemny spadły o kolejne 43 tysiące do poziomu -249,4 tysiąca.
  • Minister Energii Arabii Saudyjskiej powiedział, że podczas marcowego spotkania OPEC+ wszystkie opcje są możliwe, włącznie z pogłębieniem cięć wydobycia. Spotkanie będzie miało miejsce 5-6 marca 2020 roku w Wiedniu.
  • W czwartek Stany Zjednoczone oświadczyły, że umieściły na czarnej liście dwie firmy z siedzibą w Hongkongu (Triliance Petrochemical Co. Ltd, Sage Energy HK Limited), jedną w Szanghaju (Peakview Industry Co Ltd) i jedną w Dubaju (Beneathco DMCC) za pomoc państwowemu National Iranian Oil Company (NIOC) w eksporcie towarów naruszających sankcje USA. Kolejne sankcje nałożono na Jiaxiang Industry Hong Kong Limited i Shandong Oiwangwa Petrochemical Co Ltd.

Metale przemysłowe

  • Zdaniem Departamentu Handlu USA, amerykańscy producenci stali ponieśli szkody w związku z dumpingowymi cenami stali importowanej z Kanady, Chin i Meksyku. Ceny stali konstrukcyjnej były „poniżej godziwej wartości” w przedziale od 6,7% (Kanada) poprzez 30,6% (Meksyk) aż do 154,1% (Chiny). Jednocześnie poinformowano, że w wyniku dochodzenia wykryto niesprawiedliwe subsydia w wysokości 68,9% w Meksyku i aż 206,5% w Chinach. Nie stwierdzono subsydiów dla stali produkowanej w Kanadzie.
  • Miedź oddała połowę wzrostów z przełomu grudzień/styczeń w związku z obawami o negatywny wpływ koronawirusa z Wuhan na chińską gospodarkę. Rozpoczęty optymizmem w związku z umową handlową 6 grudnia 2019 roku, wsparty 15 stycznia 2020 roku podpisaniem umowy i solidnymi danymi z chińskiej gospodarki z 16 stycznia wzrost cen o 7,73%, zakończył się spadkiem o 4,6% do poziomu $6 000 za tonę po 21 stycznia 2020 czyli od momentu intensywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa i wzrostu zapasów (+50% t/t) do poziomu 190 075 ton w zatwierdzonych przez LME magazynach, a w Chinach zanotowano zapasy na poziomie 155 839 ton (+15% t/t). Jednocześnie pojawiają się informacje o dalszych ograniczeniach inwestycji infrastrukturalnych (odpowiadających za około połowę zapotrzebowania na miedź) w Chinach – w 2020 roku mają one spaść o 8,8% r/r do $59 mld.

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Twórcy serwisu SzlachetneInwestycje.pl, powyższe aktualności, aktualności z piątku 24 stycznia 2020 wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 27 stycznia 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *