Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
USDA
W poniedziałek opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Trzy wykresy i mapka dni roboczych poniżej:
W dzisiejszych aktualnościach:
Kawa
- Eksport kawy w Ugandzie wzrósł w październiku o 7,8% r/r, dzięki wyższym plonom z drzew robusta.
- Rekordowa słabość brazylijskiego reala wzmocniła ceny kawy w dolarach, skłaniając do zwiększenia podaży surowca, jednak mimo to certyfikowane przez ICE zapasy arabicy są najniższe od 18 miesięcy.
Cukier
- Młyny w środkowo-południowym regionie Brazylii (region dostarczający największą ilość cukru na świecie) wyprodukowały 786 000 ton cukru na początku listopada, o 11% mniej niż rok wcześniej
Kakao
- Kakao w portach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło 607 000 ton między 1 października a 24 listopada, jak szacują eksporterzy, o 2,9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
- Niższe od średnich opady deszczu zmieszane ze słonecznymi dniami w większości rejonów kakaowego Wybrzeża Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu pomogły w warunkach wzrostu, chociaż w przyszłym miesiącu potrzeba więcej opadów w miarę wzrostu temperatury.
Kukurydza
- Według prognoz grupy eksporterów zbóż Anec, eksport kukurydzy w Brazylii osiągnie rekordowy poziom 41 milionów ton w 2019 r.,wzmacniany słabością brazylijskiego reala i dobrymi cenami na giełdzie w Chicago. Będzie to oznaczać wzrost o 80% r/r, z 22,8 mln ton w 2018 roku. Poprzedni rekord eksportu kukurydzy był o ponad 10 mln ton niższy i padł w 2015 roku (30,7 mln ton).
Ropa i gaz
- Kolumbijska spółka naftowa Hocol (zależna od państwowego Ecopetrol) odkupi od Chevronu 43% udziałów w polach gazowych Chuchupa i Ballena na Karaibach. Ecopetrol posiada już 57% udziałów w tych polach. Nieznana jest wartość transakcji, która musi być jeszcze zatwierdzona kolumbijskie organy regulacyjne.
- Rosyjski minister energii Alexander Novak poinformował, że podczas najbliższego spotkania OPEC+ będą dyskutowane bardzo różne scenariusze, w tym także dalsze cięcia produkcji, by podnieść światowe ceny ropy naftowej.
Metale przemysłowe
- Dane Światowego Stowarzyszenia Stali pokazały, że globalna produkcja stali spadła w październiku o 2,8% r/r, ale wzrosła o 3,2% r/r w pierwszych dziesięciu miesiącach po wcześniejszych wzrostach w Chinach. Prognozuje się, że Chiny będą odpowiadać za ponad połowę światowej produkcji stali w 2019 roku.
- Rio Tinto Ltd zatwierdziło inwestycję w wysokości $749 milionów w operacje Greater Tom Price, aby pomóc w utrzymaniu zdolności produkcyjnych rudy żelaza w regionie Pilbara w zachodniej Australii. Inwestycja ułatwi wydobycie istniejących i nowych złóż i obejmuje budowę nowej kruszarki oraz 13-kilometrowego przenośnika. Nowy system przenośników pomoże obniżyć emisję gazów cieplarnianych z kopalni o 3,5% w porównaniu z transportem drogowym. Budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 r., A pierwsza ruda z kruszarki spodziewana jest w 2021 r.
- Fundamenty na rynku miedzi tkwią między słabnącą podażą ze strony kopalni a słabym popytem, którego wzrost wszyscy upatrują w porozumieniu handlowym między największymi gospodarkami świata: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Wzrost konsumpcji miedzi w Chinach, największym na świecie użytkownikiem metalu, zwalnia, ponieważ gospodarka wzrosła w trzecim kwartale tego roku do blisko 30-letniego minimum z powodu sporów taryfowych i przyczyn cyklicznych. Kopalnia Mutenc Glencore w Demokratycznej Republice Konga zawiesiła działalność w poniedziałek z powodu braku kwasu siarkowego, który jest kluczowym czynnikiem w wydobyciu miedzi i kobaltu.
- Łączne zapasy miedzi w magazynach celnych LME, ShFE i Chinach wyniosły 593 000 ton, najniższy poziom od co najmniej 2013 r.
- Unia Europejska złożyła w piątek skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko ograniczeniom Indonezji w eksporcie niklu i innych surowców, które mają zwiększyć rolę lokalnych przetwórców kopalin w Indonezji. Indonezja stała się drugim co do wielkości eksporterem stali nierdzewnej, a jej udział w rynku UE wzrósł z mniej niż 1% w 2017 r. do 18% w Q2 2019. Zdaniem unijnych urzędników metody produkcji stosowane w Indonezji wytwarzają do siedmiu razy więcej dwutlenku węgla niż procesy stosowane w Europie. UE kwestionuje również program, który zwalnia indonezyjskich producentów z ceł na niektóre towary importowane za modernizację lub budowę nowej fabryki, o ile lokalne maszyny i urządzenia stanowią 30% zawartości. UE postrzega to jako nielegalną dotację.
Skargi WTO rozpoczynają się 60-dniowym terminem na konsultacje między stronami w celu rozwiązania sporu. Skarżący może następnie poprosić trzyosobowy zespół o wydanie orzeczenia. Takie orzeczenie zapada co najmniej po roku.
Omówienie aktualności
Dzisiaj (27 listopada 2019) programu Surowcowe info w Comparic24 nie będzie z przyczyn niezależnych. Dlatego pozostają jedynie powyższe informacje.
Long na soku pomarańczowym jest teraz bardzo perspektywiczny, dlaczego:
– raport usda z 22 listopada wykazał spadek zapasów mrożonego soku pomarańczowego
– piątkowy raport COT pokazał że commercials oczekują wzrostów na rynku tego surowca
– niestety waluty RPA i Egiptu są słabe i można oczekiwać wzrostu eksportu ze strony tych graczy do USA więc na spektakularne wzrosty jak na kawie raczej bym nie liczył.
Na raport o którym mówisz jeszcze nie patrzyłem, ale mam nadzieję, że je do piątku opracuję.
Soku mamy bardzo dużo po bardzo mocnym sezonie, więc faktycznie nie będzie raczej spektakularnego ruchu