aktualności – 27 lipca 2020

Ostatni poniedziałek lipca, a w aktualnościach 34 newsy! Dzieje się na rynku surowców, oj dzieje… Do tego w środę na stronie pojawią się miesięczne statystyki na sierpień i w czwartek planuję kolejny zestaw aktualności – wraz z kolejnym odcinkiem programu.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Zbiory zbóż we Francji:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych FranceAgriMer

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Młyny w środkowo-południowej części Brazylii wyprodukowały 3,02 miliona ton cukru (+55% r/r) w ​​pierwszej połowie lipca 2020. Wg informacji z grupy Unica produkcja etanolu spadła w tym okresie do 2,12 miliarda litrów (-2,3% r/r), a sprzedaż etanolu spadła o 14% r/r. Jednocześnie w pierwszej połowie lipca przerobiono 46,54 mln ton trzciny cukrowej (+13% r/r). Warto pamiętać, że susza (o 40% niższe od średnich opady w okresie kwiecień–czerwiec) zwiększa zawartość cukru w trzcinie podczas obecnych zbiorów, ale może zmniejszyć plony w drugiej części roku jak i w 2021 roku.

Kakao

  • Spadek popytu na czekoladę w Q2 2020 przełożył się na spadek sprzedaży firmy Hershey o -3,4% r/r.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Ukraina zebrała plony z 38% swoich zasiewów, w tym 12,8 mln ton pszenicy i 6,4 mln ton jęczmienia. Szacuje się, że tegoroczne zbiory wyniosą w sumie 68 mln ton zbóż (-9,45% r/r).
  • USA sprzedało w lipcu 311 tysięcy ton pszenicy.
  • W pierwszej połowie 2020 roku Chiny zaimportowały 3,35 mln ton pszenicy. Rządowy limit importowy został ustalony na 9,64 mln ton w tym roku. Oznacza to, że tegoroczny import pszenicy to prawie 75% całorocznego importu (wynoszącego 4,5 mln ton) w 2019 roku. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu, pozostały import będzie możliwy, ale będzie na niego nałożone cło w wysokości 65% – na pszenicę mieszczącą się w ustalonym limicie systemu kontyngentów taryfowych (TRQ) stawka cła wynosi 1%.

Kukurydza

  • USA sprzedało w lipcu 4,05 mln ton kukurydzy.
  • Meksyk zarezerwował w USA 2,04 mln ton kukurydzy na sezon 2020/21.
  • Chiny zarezerwowały w USA 3,8 mln ton kukurydzy na sezon 2020/21.
  • W pierwszej połowie 2020 roku Chiny zaimportowały 3,66 mln ton kukurydzy. Rządowy limit importowy został ustalony na 7,2 mln ton w tym roku. Analitycy szacują, że po raz pierwszy w historii Chiny wykorzystają pełny kontyngent na import kukurydzy. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu, pozostały import będzie możliwy, ale będzie na niego nałożone cło w wysokości 65% – na kukurydzę mieszczącą się w ustalonym limicie systemu kontyngentów taryfowych (TRQ) stawka cła wynosi 1%.

Soja

  • Po 16 lipca Chiny zarezerwowały w USA 6,1 mln ton soi z dostawami po 1 września 2020. To największa ilość soi z niezebranych jeszcze plonów od 2014 roku.
  • USA na sezon 2020/21 ma już zarezerwowaną sprzedaż 10,4 mln ton.

Ropa naftowa

  • Ubiegły tydzień przyniósł pierwszą zwyżkę aktywnych odwiertów w USA po raz pierwszy od marca 2020. Jeden punkt wydobycia ropy naftowej oznacza 181 aktywnych odwiertów ropy naftowej, a aktywnych odwiertów ropy i gazu było w sumie 251 (-73% r/r).
  • Złagodzenie cięć przez OPEC+ od 1 sierpnia (z 9,7 mln baryłek dziennie do 7,7 mln baryłek dziennie) oznacza, że Rosja jest w stanie zwiększyć wydobycie ropy naftowej o około 400 tysięcy baryłek dziennie. Jednocześnie pamiętajmy, że kraje które nie wypełniły w 100% zobowiązań w maju i czerwcu będą je „nadganiać” w sierpniu i wrześniu, więc rzeczywisty rozmiar cięć grupy OPEC+ będzie się wahać między 8,1 a 8,3 mln baryłek dziennie.
  • W czerwcu 2020 Indie zaimportowały średnio 3,2 mln baryłek dziennie (bpd) co oznacza spadek o -0,4% m/m i -28,5% r/r. Indie także całkowicie wstrzymały import z Wenezueli (po raz pierwszy od czerwca 2009 roku. W imporcie ropy przez Indie największy udział ma Bliski Wschód – 67,12% całego importu. Czołowi dostawcy ropy to Irak, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nigeria i USA.
  • Kolejne inwestycje Petrobrasu w pływające platformy FPSO na polu naftowym Buzios. Tym razem spółka rozszerzyła informację z początku lipca (9 lipca), informując o zatwierdzeniu przetargu na budowę trzech FPSO a nie jednego. Plany spółki zakładają sumarycznie 12 FPSO na polu naftowym Buzios w ciągu dekady – ogłoszony przetarg zwiększy liczbę jednostek do dziewięciu, z czego cztery FPSO już pracują (odpowiadając za 20% całkowitej produkcji firmy), piąty i szósty są w budowie, a zdolność operacyjną uzyskają w drugiej połowie 2022 roku. Po wypełnieniu planów złoża w Buzios mają dostarczać ponad 2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.
  • Chevron poinformował że spodziewa się zmniejszenia dominacji białych mężczyzn w zarządzaniu firmą podczas cięcia kosztów w tym roku, zwiększając udział kobiet i mniejszości etnicznych na wyższych stanowiskach do 44% (z 38% na koniec 2019 roku). Dane z końca 2019 roku pokazują, że mniej niż jedna czwarta kadry kierowniczej i wyższej kadry kierowniczej firmy Chevron w USA to kobiety, a tylko 22% należało do mniejszości etnicznych. To oczywiście pokłosie krytyki całego przemysłu naftowego, że nie promuje różnorodności w swoich kadrach. Kobiety i osoby z innych niż białe pochodzenie etniczne stanowiły 46% siły roboczej w przemyśle naftowym w 2019 roku i oczekuje się, że do 2040 roku zajmą 54% wszystkich ofert pracy, jak pokazuje analiza IHS Markit dla American Petroleum Institute.

Ja osobiście uważam, że o zatrudnieniu/awansie danej osoby powinno
decydować wykształcenie, doświadczenie i umiejętności a nie płeć czy pochodzenie.

Gaz ziemny i węgiel

  • Ceny spotowe w Azji utrzymały się w ubiegłym tygodniu w okolicy $2,35/mmBtu z dostawą w sierpniu i $2,45/mmBtu z dostawą we wrześniu. Według firmy wywiadowczej Kpler około 20 tankowców załadowanych LNG pływa po Dalekim Wschodzie i w pobliżu Europy oczekując na ofertę kupna ładunku.
  • Kolejne odwołania załadunków LNG w USA. Tym razem z wrześniowych zamówień odwołano co najmniej 15 ładunków, choć według niektórych źródeł mogło być nawet 26 anulacji. Wcześniej odwoływano miesięcznie po 40-45 załadunków zaplanowanych na lipiec i sierpień, a w czerwcu odwołano co najmniej 20.
  • Największy importer gazu w Indiach, Petronet LNG, ma zamiar anulować swoją ofertę zakupu 1 miliona ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 10 lat, ponieważ podpisywanie długoterminowych kontraktów nie jest atrakcyjne w obecnych realiach. Przetarg na 10-letni kontrakt został ogłoszony na początku 2020 roku, zgłosiło się 13 firm, ale w ubiegłym tygodniu został unieważniony. Petronet ma umowy na coroczny zakup 7,5 mln ton LNG z Kataru. Gaz ziemny stanowi 6,2% źródeł energii w Indiach obecnie, a wg planów premiera Narendra Modi do 2030 roku ma stanowić 15%.
  • China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec) poszukuje milion ton LNG rocznie dostarczanych w latach 2023-2033. Ogłoszenie o przetargu prawdopodobnie stara się wykorzystać nadwyżki na rynku LNG oraz niskie ceny spotowe do uzyskania atrakcyjnej oferty. Nieoficjalnie mówi się, że przerwane w styczniu rozmowy z amerykańskim Cheniere Energy o 20-letnim kontrakcie na dostawy LNG mogą zostać wznowione. Analitycy szacują, że mimo chwilowych problemów, długoterminowe zapotrzebowanie na gaz ziemny w Chinach będzie rosło.
  • W USA doszło do zamknięcia kolejnych trzech odwiertów gazowych, pozostawiając 68 aktywnych punktów – to najniższa liczba od 1987 roku.
  • Rosyjski Novatek ogłosił wysłanie pierwszego ładunku LNG z instalacji Yamal LNG do Japonii szlakiem północnym. Jest to pierwsze udane doświadczenie firmy związane z wejściem i rozładunkiem tankowca LNG klasy lodowej Arc 7 w japońskim porcie, co pozwoli zwiększyć wolumen dostaw LNG do kraju kwitnącej wiśni. Trasa przez Morze Północne zajmuje około 20-22 dni, dotychczas konieczny był przeładunek przez terminal LNG Zeebrugge, co wydłużało czas tranzytu dwukrotnie. Terminal Yamal LNG funkcjonuje od 2017 roku.

Energia odnawialna

  • Szwajcarska spółka Axpo Holding AG poinformowała, że spółka zależna Urbasolar zbuduje 37 nowych elektrowni słonecznych, głównie w południowej Francji. Łączna moc ma osiągnąć 143 megawaty (MW), co powinno pokryć roczne zapotrzebowanie na energię 65 tysięcy gospodarstw domowych. Koszt inwestycji szacuje się na $144 mln i ma on zostać sfinansowany z kredytów, głównie przez francuski bank Credit Agricole i jego spółkę zależną Unifergie, która specjalizuje się w projektach energii odnawialnej. Pierwsze instalacje w ramach tego projektu zostały już oddane do użytku w tym roku.
  • Hiszpańska Iberdrola poinformowała o planach budowy fabryki produkującej „zielony wodór” do zastosowań przemysłowych. Projekt realizowany we współpracy z producentem chemicznym Fertiberia będzie zlokalizowany w Puerollano w środkowej Hiszpanii i będzie składał się ze 100-megawatowej słonecznej instalacji fotowoltaicznej oraz systemu produkcji wodoru, który będzie wykorzystywał elektrolizę do przekształcania energii odnawialnej w paliwo wodorowe. Wyprodukowany wodór zostanie wykorzystany w fabryce amoniaku Fertiberia w Puertollano do produkcji nawozów. Koszt inwestycji wyniesie $174 mln, a uruchomienie zakładu ma nastąpić w 2021 roku. Instalacja ma ograniczyć emisję CO2 o 39 tysięcy ton rocznie. Wodór jest reklamowany jako czysta alternatywa dla paliw kopalnych. Gdy jest pozyskiwany z wody w procesie elektrolizy zasilanej energią odnawialną, nazywa się go „zielonym wodorem”, a koszt jego uzyskania kształtuje się na poziomie $6/kg.

Złoto

  • Wzrosty na rynku złota są wywołane nowymi napięciami między dwiema największymi gospodarkami świata: USA i Chinami. Wzajemny nakaz zamknięcia po jednej placówce dyplomatycznej plus ciągły wzrost liczby zachorowań na koronawirusa wybiły złoto powyżej $1 900/oz.

Srebro

  • Inwestorzy postrzegają srebro jako niedowartościowane w porównaniu ze złotem i dlatego tak naprawdę wzrosło” – powiedział starszy analityk Kitco Metals Jim Wyckoff, dodając, że następna cena docelowa to 25 dolarów. Choć warto podkreślać że odczyty PMI czy produkcji przemysłowej z ubiegłego tygodnia pozwalają wierzyć w odbicie przemysłu, co też podbija ceny srebra. PMI w Niemczech wyniósł 50,0 (45,2 miesiąc wcześniej), w całej strefie euro 51,1 (47,4 miesiąc wcześniej), w Wielkiej Brytanii 53,6 (50,1 miesiąc wcześniej), a w USA 51,3 (49,8 miesiąc wcześniej).

Metale przemysłowe

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spadek światowego PKB o 4,9% w 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa. Jednocześnie analitycy, dzięki środkom stymulacyjnym, widzą szansę na wzrost PKB drugiej gospodarki świata, Chin, o nawet 2,2% w 2020 roku. PKB Chin w Q2 2020 wzrosło o 3,2% r/r. Wzrost PKB napędzać będzie produkcja i sektor budowlany czyli dwaj najwięksi konsumenci miedzi na świecie, z kolei problematyczny jest sektor usługowy, zwłaszcza hotelarsko-gastronomiczny.
  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 157 684 ton (-0,61% t/t).
  • Freeport McMoRan Inc, największy obecny na giełdzie producent miedzi dzięki obniżeniu kosztów w Q2 2020 osiągnął zyski w koronawirusowych realiach. Dochód netto przypadający akcjonariuszom wyniósł $53 miliony (Q2 2019 zakończony był stratą $72 mln). Cięcia kosztów w tym roku zaplanowane były na $1,3 mld, a całkowite koszty i wydatki spółki w Q2 2020 spadły do $2,7 mld (-22% r/r). Jeśli ceny miedzi na światowych rynkach będą się poprawiać, spółka rozważy przywrócenie dywidendy w 2021 roku. Kwartalna produkcja miedzi spadła o 1,2% do 348 tysięcy ton, podczas gdy wydobycie złota wzrosło o 19% do 191 000 uncji.
  • Administracja Trumpa zaproponowała w piątek zatwierdzenie pozwolenia dla kanadyjskiej firmy Northern Dynasty Minerals na budowę kopalni Pebble Mine i związanych z nią inwestycji, w tym 132-kilometrowego systemu drogowego. Decyzja ma zapaść w ciągu 30 dni, a kopalnia ma wydobywać złoto i miedź.
  • Amerykańska Izba Reprezentantów uruchomiła w piątek Critical Materials Caucus, aby skupić się na sposobach zwiększenia krajowej produkcji specjalistycznych minerałów wykorzystywanych do produkcji pocisków rakietowych, telefonów komórkowych i innego zaawansowanego technologicznie sprzętu. Urzędnicy mają na celu osłabienie chińskiej dominacji jako największego na świecie producenta lub przetwórcy pierwiastków ziem rzadkich, litu, tytanu i innych niszowych, ale ważnych dla amerykańskiego przemysłu minerałów. Niestety, brak szczegółów w jaki sposób ten cel ma zostać osiągnięty.

Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 27-31 lipca:

27 lipca 2020:

  • Alliance Resource Partners
  • National Oilwell Varco Inc.
  • Vermilion Energy

28 lipca 2020:

  • Helmerich & Payne
  • Liberty Oilfield Services
  • Matador Resources
  • Nabors Industries
  • Ovintiv

29 lipca 2020:

  • Antero Midstream
  • Baytex Energy
  • Enterprise Products Partners
  • Hess
  • Hess Midstream Partners
  • QEP Resources
  • TechnipFMC
  • Transocean

30 lipca 2020:

  • Cabot Oil & Gas
  • CNX Midstream Partners
  • CNX Resources
  • ConocoPhillips
  • Crescent Point Energy
  • Dril-Quip
  • Linde
  • Magellan Midstream Partners
  • Royal Dutch Shell
  • Solaris Oilfield Infrastructure
  • Southwestern Energy
  • Tc Pipelines
  • Valero Energy
  • World Fuel Services

31 lipca 2020:

  • Archrock
  • Chevron
  • Exxon Mobil
  • PBF Energy
  • Phillips 66 Partners
  • Shell Midstream Partners

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

https://youtu.be/z4IRb9O8iF0

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „aktualności – 27 lipca 2020

  1. Grzegorz komentarz:

    Świetne to nowe intro, bardzo profesjonalne. Oby przełożyło się to na liczbę wyświetleń bo Twój kanał na Youtube to jedno z najlepszych źródeł informacji o surowcach. Albo pozostali spekulanci na rynku surowców o nim nie wiedzą albo uprawiają hazard.

  2. Szymon komentarz:

    Przepraszam nie wiem czy dużo osób to zauważyło ale ostatnie wzrosty jakie można było zaobserwować na kawie spowodowane były dosyć silnym osłabieniem się dolara am. Spadek indeksu dolara z 100 na 93 odpowiada mniej-więcej skokowi ceny z 99 $ na 109 $. (chyba że
    odegrał tutaj jakiś inny czynnik) Pozdrawiam

  3. Szymon komentarz:

    Commercials pozycjonują się teraz na wzrosty dolara amerykańskiego, co ciekawe najczęściej większe spadki na S&P 500 rozpoczynają się od połowy sierpnia i jeśli weźmie się pod uwage to że dump money posiada teraz bardzo wysoką pozycję na wzrosty to istnieje duże prawdopodobieństwo że dojdzie do pewnej korekty (ps CAPE dla USA wynosi obecnie 26).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *