aktualności – 26 sierpnia 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

USDA

Dzisiaj przedstawię dane z raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dotyczącego zbóż w Kanadzie.Wpierw wykres dotyczący areału obsiewów w porównaniu z poprzednim sezonem:

źródło: opracowanie własne na podstawie raportu USDA (sierpień 2019)

Warto zauważyć, że mamy sytuację, gdzie mamy spadek areału pszenicy o 0,6%, podczas gdy prognozowana produkcja ma wynieść 32 650 milionów ton metrycznych, czyli +2,7% rok do roku!

Mniejszy areał soi wynika z zagrożenia „rykoszetem” w wojnie handlowej.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

pszenica

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Kawa

  • Nowa aplikacja ma wspomóc kolumbijskich farmerów kawowych, poprzez możliwość wysłania napiwku bezpośrednio hodowcy kawy w Kolumbii. Zdaniem autorów ma to wspomóc ich przetrwanie w czasie bardzo niskich cen kawy na światowych rynkach.

Pszenica

  • Rosyjski bank kontrolowany przez państwo VTB zwrócił się do prezydenta Władimira Putina o pomoc w stworzeniu rosyjskiego konglomeratu zbożowego, aby ograniczyć rolę zagranicznych handlowców i dać państwu większą kontrolę nad eksportem. Plan zakłada stworzenia krajowego lidera, pionowo zintegrowanego operatora, który nosiiłby nazwę „United Grain Holding”. Zdaniem VBT Nowa spółka holdingowa skonsoliduje całą masę aktywów związanych z eksportem i magazynowaniem zboża i przejmie rolę wiodącego rosyjskiego handlowca pszenicą. 11 lipca Putin podobno kazał rządowi rozważyć propozycję VTB. VTB poczyniło już znaczne postępy, kupując udziały w dwóch terminalach eksportowych zbóż Morza Czarnego w Noworosyjsku, głównym rosyjskim centrum eksportu zbóż. Transakcje te zapewniły VTB kontrolę nad 25% rosyjskich zdolności eksportowych zbóż w portach. VTB kupił również część największego w Rosji właściciela wagonów zbożowych – Rustranscom (RTC). W tym miesiącu VTB rozszerzyło swój portfel aktywów zbożowych, kupując pakiet kontrolny głównego lokalnego handlowca zbożem Mirogroup. Największe zagraniczne spółki obracające zbożem w Rosji to Cofco, Glencore, Cargill i Louis Dreyfus.

Soja

  • W lipcu 2019 Chiny sprowadziły o 195% więcej soi z USA niż w lipcu 2018 (912 tyś ton), natomiast w ostatnich 12 miesiącach wielkość importu była niższa o 57,7% niż w okresie sierpień 2017-lipiec2018.

Wieprzowina i wołowina

  • Straty Wietnamu na skutek afrykańskiego pomoru świń wynoszą 13% (około 4 mln świń).
  • Niemcy od dawna są liderem w globalnym sektorze wieprzowiny i są obecnie drugim co do wielkości eksporterem wieprzowiny na świecie po Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku Niemcy stały się największym eksporterem wieprzowiny pod względem wartości do Chin. Pomimo tego sukcesu eksportowego krajowy popyt na wieprzowinę maleje, a produkcja spadła, a liczba stad trzody chlewnej w Niemczech osiągnęła prawie 20-letnie minimum. Spadek krajowej produkcji wieprzowiny doprowadził do odpowiedniego spadku popytu na paszę dla świń – którego istotnym składnikiem jest mączka sojowa. Jako największy eksporter soi towarowej do Niemiec, USA prawdopodobnie wkrótce odczują spadek popytu na soję z niemieckiego sektora wieprzowego.

zmiana wielkości trzody chlewnej w Niemczech w latach 1995 – 2018; źródło: opracowanie własne na podstawie danych z www.pig333.com

zmiana w produkcji wieprzowiny w Niemczech listopad 2018 – maj 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych z www.destatis.de

Ropa i gaz

  • Tunezja rozpoczęła wydobywanie gazu ziemnego w regionie Nawara, zwiększając krajową produkcję gazu o 50%. W sumie kraj wydobywa ekwiwalent około 65 000 baryłek ropy dziennie.
  • Chiny zapowiedziały w piątek nałożenie ceł na importowaną z USA ropę naftową od 1 września w wysokości 5%. „Chińscy nabywcy będą (teraz) chcieli kupować ropę Brent i dubajską ropę i spodziewam się, że spowoduje to zwiększenie spreadu Brent do WTI” – powiedział Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.
  • Iran poinformował, że sprzedał ropę z tankowca wypuszczonego z Gibraltaru 18 sierpnia. Nie podano szczegółów identyfikujących odbiorcę ropy.

Złoto

  • Zhaojin Mining poinformował, że planuje podwoić wydobycie złota do 2024 roku poprzez serię fuzji i przejęć zagranicznych firm i kopalni. Spółka produkuje obecnie około 650 000 uncji (18,43 ton) rocznie złota. „Naszym celem w ciągu najbliższych pięciu do ośmiu lat jest … 1,3 miliona uncji rocznie z Chin i globalnych projektów”, powiedział Leo Zhao, dyrektor zarządzający Zhaojin International Mining Co. „Naszym priorytetem jest Australia”, powiedział Zhao

Metale przemysłowe

  • Eksport metali ziem rzadkich z Chin do USA wzrósł w lipcu o 26% r/r do 447 ton (414 ton w czerwcu 2019 i 356 ton w lipcu 2018).

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 26 sierpnia:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *