aktualności – 26 października 2021

Jak to mówią: lepiej późno niż wcale. A jak się dowiedziałem, że w poniedziałek nie będę mógł zrobić programu to pierwszy pomysł był właśnie „wcale”. Więc dla tej niewielkiej grupy wiernych czytelników i widzów – przesunąłem aktualności i program na wtorek. Zobaczymy jak to wyjdzie 🙂

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 26 października 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Ukraińskie gospodarstwa zebrały 56,3 mln ton zboża, co odpowiada 76,5% obszaru zasiewów jarych w 2021 roku. Według ministerstwa wolumen obejmuje 32,3 mln ton pszenicy, 9,6 mln ton jęczmienia, 11,2 mln ton kukurydzy i niewielkie ilości innych zbóż. Według ministerstwa sprzyjająca pogoda może pomóc Ukrainie zebrać w tym roku rekordowe 80,3 mln ton zboża.

Kawa

  • Pomimo prognoz pogody dobrej dla kawowców w Brazylii to rynkowa wycena kawy nadal opiera się na globalnych ograniczeniach żeglugowych, rekordowo wysokich stawkach frachtowych, spadających zapasach na całym świecie, zarówno na giełdzie, jak i poza nią.
  • Jeden z największych brazylijskich przetwórców kawy, Montesanto Tavares Group, powiedział, że zapasy w kraju są większe niż oczekiwano, a obecny kwitnienie na polach kawy jest pozytywne i powinno doprowadzić do dobrej produkcji w przyszłym roku.
  • Słaby real brazylijski zachęca lokalnych producentów i eksporterów do sprzedaży kawy denominowanej w dolarze amerykańskim, zwiększając ich zyski.

USD/BRL (interwał W1); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły piąty tydzień z rzędu (-8,6k t/t), w 2020 roku był wzrost zapasów (+15,0k t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Ukraińskie cukrownie wyprodukowały do ​​tej pory 562 300 ton białego cukru w ​​sezonie rafineryjnym 2021/22.
  • Egipt ma strategiczne rezerwy cukru wystarczające do stycznia-lutego, powiedział wysoki rangą urzędnik ministerstwa zaopatrzenia.

Kakao

  • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów od początku sezonu 1 października osiągnął 277 000 ton do 24 października (-15,3% s/s).
  • Warunki pogodowe były korzystne w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, wzmacniając rozwój głównych upraw Perspektywy dla obecnych zbiorów kakao 2021/22 pozostają dobre i dobre odbicie popytu może nie wystarczyć, aby zapobiec kolejnej globalnej nadwyżce.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły piąty tydzień z rzędu (-37,8k t/t), spadały też w 2020 roku: -64,3k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Chiny sprzedały 891 938 ton pszenicy, czyli 88,5% całkowitej oferty, na pierwszej aukcji rezerw państwowych. Zboże zostało sprzedane po średniej cenie 2366 juanów (371 dolarów) za tonę, co jest niższą ceną od obecnych cen spot pszenicy w Chinach.
  • Francuskie zasiewy pszenicy ozimej są na poziomie 40% prognozowanego obszaru – na tym samym poziomie co w 2020 roku.
  • Napięte globalne zapasy pszenicy i silny popyt nadal mają kluczowe znaczenie dla rynku pszenicy, ale coraz bardziej niekorzystna pozycja spekulantów sugeruje, że uważają, że ryzyko zostało dobrze wycenione.

Kukurydza

  • Francuzi do 18 października zebrali 32% powierzchni upraw kukurydzy z tegorocznych zasiewów.  To jednak znacznie mniej niż zbiory z 75% areału zasiewów w 2020 roku.

Ryż

  • Zapasy surowego ryżu (rough) w Kalifornii (USA) na dzień 1 października wynoszą 1 715 tysięcy cwt (+89,92% r/r).

Soja

  • Według firmy konsultingowej Safras & Mercado, brazylijscy rolnicy zajmujący się uprawą soi obsiali do piątku 35,8% prognozowanego areału zasiewów na sezon 2021/22. To więcej niż wieloletnia średnia wynosząca 27%. To drugi pod względem szybkości zasiewów soi w Brazylii sezon (po 2018/19). „Przy dobrej wilgotności gleby hodowcy wykorzystali czyste niebo z zeszłego tygodnia, aby przyspieszyć sadzenie” – powiedział AgRural.

Pozostałe zboża

  • Wysiew jęczmienia ozimego we Francji był kompletny w 59% (+5 pp r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Amerykańskie zapasy mrożonej wołowiny wyniosły 435,342 mln funtów (+4% m/m; -8% r/r).
  • Beyond Meat Inc. obniżyło prognozę przychodów na trzeci kwartał, obwiniając wiele czynników, w tym spadek popytu ze sklepów spożywczych i niedobór siły roboczej, który doprowadził do opóźnień w uzupełnianiu zapasów na półkach. Prognozowane wyniki za Q3 2021 są na poziomie ~$106 mln – wcześniejsze prognozy były w przedziale $120 – $140 mln.

Ropa naftowa

  • Goldman Sachs wzrost cen ropy naftowej w Q4 2021 powyżej $90/baryłkę. „Potrzebowalibyśmy wzrostu cen do $110 za baryłkę, aby stłumić popyt na tyle, aby zrównoważyć deficyt rynkowy, który obecnie obserwujemy w pierwszym kwartale 22, biorąc pod uwagę nasze oczekiwania, że ​​OPEC+ utrzyma się na obecnej ścieżce +0,4 mb/d miesięcznego wzrostu kwot„. Goldman wypowiedział się także w sprawie Chin: „Pomimo niedawnych przerw w dostawie prądu i wpływu na działalność przemysłową w Chinach, popyt na ropę prawdopodobnie będzie wspierany przez przejście na generatory zasilane olejem napędowym i silniki wysokoprężne w ciężarówkach LNG, a także przez wzrost produkcji węgla.”.
  • Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział, że na spotkaniu OPEC+ 4 listopada nie spodziewa się zwiększenia produkcji ponad ustalone +400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc. Novak powiedział również, że spodziewa się, że popyt na ropę osiągnie poziom sprzed pandemii do końca przyszłego roku, ale powiedział, że trudno jest przewidzieć, czy ceny ropy osiągną rekordowy poziom, tak jak zrobiły to ceny gazu.
  • Administracja Joe Bidena podjęła w piątek krok proceduralny w kierunku zorganizowania w przyszłym roku aukcji na prawa do odwiertów ropy i gazu na wlocie Cook Inlet u wybrzeży Alaski. Sprzedaż Cook Inlet może obejmować 224 bloki obejmujące ponad 1 milion akrów na wodach federalnych w północnej części wlotu. Posunięcie to jest najnowszym wysiłkiem Departamentu Spraw Wewnętrznych USA, aby zastosować się do nakazu sądowego o wznowieniu sprzedaży leasingu ropy i gazu, który prezydent Joe Biden wstrzymał wkrótce po objęciu urzędu w styczniu. W przyszłym miesiącu administracja przeprowadzi sprzedaż dzierżawy praw wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej.
  • Royal Dutch Shell poinformował że spodziewa się, że morski obiekt przesyłowy West Delta-143, który został zamknięty z powodu szkód spowodowanych przez huragan Ida, zacznie działać w pierwszej połowie listopada, ponownie uruchamiając produkcję popularnego gatunku ropy naftowej z Zatoki Meksykańskiej. Pierwotnie ponowne uruchomienie było planowane na Q1 2022.
  • Hiszpańska firma energetyczna Repsol rozpoczęła w poniedziałek produkcję ropy naftowej na norweskim polu Yme. Spółka wykorzystała nowe technologie by ponownie uruchomić złoże ropy naftowej na Morzu Północnym 20 lat po pierwszym opuszczeniu przez Equinor. Prognozowane wydobycie ma wynieść 56 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Repsol posiada 55% udziałów i obsługuje złoże, podczas gdy polski Lotos ma 20%, norweska OKEA 15%, a kuwejcki KUFPEC pozostałe 10%. Repsol będzie produkować ropę za pomocą mobilnej platformy wiertniczej Maersk Inspirer, zmodyfikowanej tak, aby służyła jako zakład produkcyjny, co jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z poprzednim planem posiadania stałej platformy.
  • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powtórzył, że rozważa prywatyzację państwowego koncernu naftowego Petrobras. To już druga w tym miesiącu deklaracja sprzedaży Petroleo Brasileiro S.A., co jest pokłosiem zrzucaniem winy na rząd o wzrost cen surowców energetycznych.
  • Przerób ropy naftowej w indyjskich rafineriach we wrześniu wzrósł do 4,45 mln baryłek dziennie (+2,06% m/m; +2,9% r/r). „Rafinerie zwiększają przerób, aby zaspokoić popyt w okresie świątecznym. Oczekuje się, że popyt wzrośnie w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ponieważ ludzie więcej podróżują podczas świąt. Niedobory węgla powodują również, że niektóre paliwa przechodzą na produkty ropopochodne, co zachęca rafinerie do zwiększania przebiegów. Jednak utrzymujące się wysokie ceny ropy mogą prowadzić do pewnego zniszczenia popytu.” – powiedział analityk Refinitiv, Ehsan Ul Haq.
  • Chiński państwowy CNOOC zarezerwował dwie dostawy oleju napędowego o łącznej wartości około 50 000 ton z dostawą na początku listopada do południowych Chin, co jest rzadkim zakupem na silnym krajowym rynku oleju napędowego. Chiny były w ostatnich latach eksporterem netto oleju napędowego, ale zmniejszenie przerobu krajowej rafinerii od czerwca spowodowało zawężenie dostaw i doprowadziło do wzrostu cen hurtowych głównego paliwa transportowego i przemysłowego. Hurtowe ceny oleju napędowego wzrosły od września o prawie 60% do około 8 000 juanów ($1 252) za tonę w prowincji Shandong we wschodnich Chinach.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 22 października 2021 wynosiły 6,981 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 2, czyli jest 443 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Oczekuje się, że popyt na skroplony gaz ziemny (LNG) wzrośnie o 25-50% do 2030 r. poinformowali analitycy z Morgan Stanley Research. Morgan Stanley podniósł długoterminowe prognozy cenowe LNG do $10/mmBtu. Morgan Stanley powiedział, że co najmniej 73 miliony ton rocznie (mtpa) nowych projektów są potrzebne do zaspokojenia popytu na LNG do 2030 roku. „Wbrew oczekiwaniom inwestorów świat będzie potrzebował więcej LNG w początkowej fazie transformacji energetycznej. Konkurencyjne technologie dla gazu ziemnego nie są opracowywane wystarczająco szybko, a istnieją znaczne korzyści w zakresie zmniejszenia zużycia węgla przy komercjalizacji bardziej ekologicznych paliw.” – powiedzieli analitycy.
  • Niemiecki regulator energetyczny poinformował, że jest w kontakcie z konsorcjum gazociągu Nord Stream 2 AG które dostarczy zapewnień, że projekt spełnia wymagania regulatora. Rozpatruje także wnioski ukraińskiego koncernu gazowego Naftogaz i ukraińskiego operatora sieci gazowej GTSOU o udział w procesie certyfikacji gazociągu. Niemiecki regulator ma czas do początku stycznia na certyfikację gazociągu, ale może podjąć decyzję wcześniej. Po werdykcie Niemiec Komisja Europejska ma również dwa miesiące na przegląd tej oceny, co oznacza, że ​​certyfikacja może się przeciągnąć do marca 2022 roku. Polski koncern gazowy PGNiG złożył w czwartek oświadczenie ostrzegające o zwiększonych zagrożeniach bezpieczeństwa dostaw gazu w przypadku uruchomienia Nord Stream 2.
  • Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. globalnego bezpieczeństwa energetycznego, Amos Hochstein, powiedział w poniedziałek, że prezydent Rosji Władimir Putin zbliża się do wykorzystania gazu ziemnego jako narzędzia politycznego: „Myślę, że zbliżamy się do tej linii, jeśli Rosja rzeczywiście ma gaz do dostarczenia, a zdecyduje się tego nie robić, i zrobi to tylko wtedy, gdy Europa przychyli się do innych żądań, które są całkowicie niezwiązane. Jeśli Rosja twierdzi, że może szybko zwiększyć przepływ gazu przez Nord Stream 2, powinna być w stanie to zrobić teraz przez istniejące rurociągi.”.
  • Ukraina zaoferowała rosyjskiemu gigantowi gazowemu Gazprom 50% zniżkę taryfową na dodatkowy tranzyt gazu do Europy. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział w piątek na briefingu, że Kijów jest gotowy do zwiększenia rocznego tranzytu gazu do Europy o 55 mld m3 z obecnych 40 mld m3, jakie zapewnia 5-letni kontakt z Gazpromem.
  • Włochy wezwały Unię Europejską do natychmiastowego rozpoczęcia prac nad planem stworzenia wspólnego systemu magazynowania strategicznych rezerw gazu, by w przyszłości zapobiec gwałtownym wzrostom cen surowca.
  • Dostawca danych Refinitiv powiedział, że kanadyjski eksport gazu ziemnego do Stanów Zjednoczonych wynosił średnio 8,3 bcfd od początku roku, co jest najwyższym wynikiem w tym okresie od 2018 roku. W 2020 roku kanadyjski eksport osiągnął najniższy poziom od 1993 roku z powodu pandemii. Aktywnych odwiertów gazu ziemnego w Kanadzie jest 70 punktów.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły – dostawy grudniowe wycenia się na $34,50/mmBtu (-10,16% t/t). Ostatnie listopadowe dostawy wyceniane są na $34,00/mmBtu (-11,69% t/t). Chiński Beijing Gas szukał ładunku z dostawą w okresie od grudnia do stycznia, inni czekali z boku na dalszy spadek cen, powiedział jeden z handlowców z Singapuru.
  • Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 92,2 mld stóp sześciennych dziennie (+1,21% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +3,47% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 91,6 bcfd.
  • Październikowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,4 bcfd (+0,97% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o jeden do poziomu 99 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 92 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,461 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -4,18% poniżej 5-letniej średniej i -11,69% r/r. Analitycy prognozowali przyrost zapasów o 90 bcf.

Energia odnawialna

  • Francuski operator sieci RTE powiedział, że reaktory jądrowe nowej generacji oferują przystępną drogę do odejścia od paliw kopalnych w koszyku energetycznym kraju i umożliwiają osiągnięcie celu neutralności węglowej do 2050 roku. „Budowa nowych reaktorów jądrowych jest ekonomicznie opłacalna, zwłaszcza że umożliwia utrzymanie zasilania około 40 gigawatów (GW) w 2050 r.”. Le Figaro poinformował w zeszłym tygodniu, że Macron chce ogłosić budowę sześciu nowych reaktorów jądrowych EPR do końca roku.
  • Japonia wyznaczyła ambitny cel w zakresie energii odnawialnej w krajowym koszyku energetycznym na poziomie 36-38% do 2030 roku, dwukrotnie więcej niż w 2019 r. i znacznie powyżej poprzedniego celu na 2030 r., czyli 22-24%. W kwietniu Japonia podniosła swój cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. do 46%. W przypadku zielonej energii Japonia będzie dążyć do tego, aby 14-16% pochodziło ze słońca, 5% z wiatru, 1% z energii geotermalnej, 11% z energii wodnej i 5% z biomasy.

Węgiel

  • Główna agencja planowania w Pekinie, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), poinformowała, że produkcja węgla wzrosła do 11,6 miliona ton dziennie od 18 października. Stanowi to wzrost o 8,6% od końca września. NRDC chciałoby wydobycia na poziomie 12 mln ton dziennie, żeby obniżyć ceny surowca.

Złoto

  • Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział, że spodziewa się, że inflacja zmniejszy się w przyszłym roku, a amerykański bank centralny jest na dobrej drodze do rozpoczęcia wycofywania programu stymulacyjnego.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

  • Chińska firma Zijin Mining rozpoczęła działalność w nowej serbskiej kopalni miedzi i złota Cukaru Peki. Inwestycja $474 mln ma zaowocować 3,3 mln ton rudy, która da 50 tysięcy ton miedzi i 3 tysiące ton złota. „Ten projekt (…) jest ważny dla rozwoju gospodarki Serbii, a także dla wzmocnienia współpracy między Serbią a Chinami” – powiedział ambasador Chin w Serbii Chen Bo. Do tej pory Chiny zainwestowały w Serbii miliardy euro, głównie w formie miękkich pożyczek na finansowanie projektów autostradowych i energetycznych, w ramach tzw. inicjatywy pasa i drogi mającej na celu otwarcie nowych połączeń w handlu zagranicznym.
  • Południowoafrykańska spółka wydobywcza Sibanye Stillwater prowadzi rozmowy w sprawie zakupu kopalni miedzi Serrote w Brazylii.
  • Brazylijski górnik Vale S.A. wznowił działalność w swojej kopalni miedzi Salobo, która została zawieszona 5 października z powodu pożaru, który dotknął przenośnik taśmowy. Zatrzymanie produkcji zmniejszy sumaryczną produkcję spółki o ~8 tysięcy ton.
  • Aurubis, największy producent miedzi w Europie, utrzymuje pełną produkcję w obliczu wzrostu cen energii w ostatnich tygodniach, powiedział prezes.
  • Wykres porównawczy bieżących kontraktów na miedź (ICE) praz KGHM Polska Miedź S.A. (interwał D1, październik 2016 – październik 2021).

wyceny amerykańskich kontraktów na miedź oraz KGHM Polska Miedź SA (interwał D1); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • Południowoafrykańska spółka wydobywcza Sibanye Stillwater prowadzi rozmowy w sprawie zakupu kopalni niklu Santa Rita w Brazylii.
  • Komisja Europejska negocjuje z Chinami dostawy magnezów z metali ziem rzadkich, niezbędnych do wytwarzania zaawansowanej elektroniki i akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Wg wszelkich danych zapasy magnezów w Unii Europejskiej skończą się w listopadzie. Wysiłki rządu chińskiego zmierzające do ograniczenia zużycia energii wpłynęły na produkcję szeregu metali, w tym magnezu, również szeroko stosowanego w przemyśle lotniczym. Ceny magnezu w Chinach poszybowały w górę, ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku do $4 700/tonę, najwyższego poziomu od 2008 roku. W Europie pozostałe zapasy kosztują od $10 000 do $14 000 za tonę. „Niedobór podaży magnezu powinien być omawiany na tych samych forach międzynarodowych, co niedobór półprzewodników”, powiedział Reuterowi w osobnym e-mailu Eurometaux, Europejskie Stowarzyszenie Metali.
  • Południowokoreański producent stali POSCO odnotował najwyższy w historii kwartalny zysk operacyjny w Q3 2021 na poziomie $2,63 mld (+365% r/r).
  • Indyjska firma JSW Steel zainwestowała $20 mln w budowę huty stali w Dżammu i Kaszmirze. Huta ma mieć zdolność produkcyjną do 120 tysięcy ton rocznie.
  • Tata Steel poinformował, że zainstalował generator o mocy 30 megawatów w brytyjskim zakładzie, który obniży koszty i obniży emisję dwutlenku węgla. Generator będzie przekształcał gazy wytwarzane w fabryce Tata w Port Talbot w Walii w użyteczną energię, zmniejszając rachunki za energię o miliony funtów każdego roku i zmniejszając emisje CO2.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów aluminium. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów niklu i cynku. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi, ołowiu i cyny.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwudziesty szósty tydzień z rzędu spadku zapasów niklu. Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi. Siódmy z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów niklu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *